ÉDE HERFST NADERT! N.V. COMPAGNIE LYONNAISE jÈr vult uw garderobe tijdig aa ni UTRECHTSCHEWEG10L: TEL. 179 AMERSFOORT M SLUIT DE VREUGDE IN UW HART. Vergeet vooral in deze donkere tijden de vreugde niet! Laat haar niet aan een dorren wegrand verwelken en gaat niet blindelings aan haar voorbij. Treedt ze niet met de voeten, die zoo hoopvol en verlangend op u wacht. Ziet, de vreugde is steeds daar, zooals de zon ook overal schijnt, maar u kunt haar dikwijls niet vinden, omdat de tijd uw oogen dof gemaakt heeft en de toekomst loodzwaar op uw hart drukt. Zwarte vogels vliegen onrustig door uw avond-donkere gedachten en uw ziel is van eenzaamheid vervuld. Gij weet niet meer, dat uw oogen eens lichtend konden stralen en dat uw mond eens lachte. Of weet ge het toch nog? U wilt het mischien wel eens probee- ren, maar het lukt u niet. U brengt het niet verder, dan tot een vermoeid lachje met de oogen; uw hart blijft stom. Ach, waarom hangt u dikke on doordringbare gordijnen voor uw hart? Meent u, dat uw ziel overvol was, toen een nameloos leed daarin diep verbor gen lag, dat er voor niets anders meer plaats was? Neen, er is altijd nog plaats in uw ziel, want haar ruimte is onein dig en eeuwig. Waarom zijt ge de vreugde vergeten, waarom zijt ge bitter geworden? Wordt niet bitter, het zal u leed doen en het maakt u tot een eenzame. Tracht ondanks nood en kommernis de oogen wijd open te houden, zoodat de zon kan doorstralen in de duistere ziel, dat zij ondanks harteleed en tranen haar gouden licht tot op den bodem van uw hart kan gieten. En indien ge niet weet, waar ge de vreugde kan vinden, ga dan tot de kinderen, daar zult u nimmer tevergeefsch zoeken. Zegt hun enkele vriendelijke woorden, verteld hen van de zon en de heerlijke natuur. Dan zal er zeker een straaltje vreugde uit het ongeschokte kinderlijke gemoed in uw hart binnendringen. Dan zal er in den nacht van het grootste verdriet een lichtje in het diepste van uw innerlijk binnendringen. Dan zult u gewaar wor den, dat ze er toch nog is, ondanks alles, de stille, de het hart verlichtende vreugde. Vergeet haar niet, zij heeft beter verdiend! TINE BREEBAERT. TWEE MEISJES-ENSEMBLES. Aardige trois pièce van gebreide stof in wit en blauw met een zeer donkere marineblauwe band om het middel. Een witte schootblouse en een zwarte rok, beide van wol, worden tot een ensemble gemaakt door een leeren, met wol gevoerd jasje. -or VERMAKEN VAN JAPONNEN. Verwerken van twee stoffen. Nog nooit heeft de mode ons zoo- ■eel gelegenheid geboden om oude sponnen van het vorig jaar te veran- leren als tegenwoordig. Japonnen, lie niet nieuw-modisch meer zijn, kan aien met bijpassende stof vermaken. Een effen japon kan men met ge bloemde zijde combineeren, lichte met donkere tinten, doffe stoffen met glanzend satijn en ook effen met ge ruit of gestreept materiaal. Een hoofd- vereischte is echter, dat men geen willekeurige kleuren samenvoegt maar dat men zorgt voor een harmo nisch geheel. De rok van een manteljapon wordt in den regel meer gedragen dan de mantel, zoodat het vaak voorkomt, dat de rok al min of meer glimmend of zelf kaal is en de mantel nog zoo goed als nieuw. Welnu, ge nemen een geruit rokje bij de mantel, waarvoor we niet meer noodig hebben dan 2 x de hoogte plus de zoom en we hebben op deze manier weer een aardig complet. Heel aardig staat het om b.v. de revers en de kraag even eens geruit te nemen. Een effen zijden blouse maakt het geheel af. Ruiten zullen in allerlei tinten en variaties heel veel gedragen worden in het komende seizoen, dus zijn we met een dergelijk geheel up to date. Verder kunnen wij onze japonnen opknappen, door er een bolero op te dragen, die we in de modeplaten in allerlei vorm vinden. We zien ze tot op de heupen tot de taille of er boven dragen en met of zonder mouwen. DE MODERNE CHINEESCHE VROUW. Het is nog niet lang geleden, dat de Chineesche vrouw het meest ten ach ter gestelde wezen ter wereld was. Het hardste, vuilste en moeilijkste, maar ook het onderdanigste werk was haar toebedeeld. Maar zij had in het openbare leven niets te vertellen. Doch nadat in 1911 de republiek was uitgeroepen, begonnen de vrouwen meer en meer hun intrede in het openbare leven te doen. Men treft ze tegenwoordig aan op verantwoorde lijke posten bij de meest uiteenloo- pende gebieden van het openbare leven. Veel heeft hiertoe bijgedragen een manifest, dat in 1924 naar aanlei ding van het eerste nationale congres, werd uitgegeven en waar men o.a. kan lezen, dat de economische, cultureele en sociale gelijkheid der beide ge slachten wettelijk wordt erkend. Op het oogenblik zijn er 172 vrouwen op de regeeringsbureaux in Nanking werkzaam. Onder hen zijn drie vrou wen, die lid zijn van het wetgevende lichaam van de nationale regeering der Chineesche republiek. Op dezelfde wijze nemen de Chineesche vrouwen deel aan de provinciale en districts- besturen. De Chineesche vrouwen doen moeite om in alle ambten door te dringen, waar het hun slechts mo gelijk is. Bij een examen in de pro vincie voor het departement van ver keer meldden zich 50 vrouwen aan, tien er van w'erden geschikt bevon den. Onder de 76 studenten, die met goed gevolg het toelatingsexamen voor de school van politieofficieren in Hang Tsjou Fon aflegden waren 8 vrouwen. Met groote belangstelling volgen de Chineesche vrouwen de ontwikkeling van de politieke gebeurtenissen van hun land. Hoe groot hun dorst naar kennis en wetenschap is, blijkt wel hieruit dat 90 jonge meisjes tusschen de 18 en 25 jaren, na het doorloopen van middelbare scholen voor hun verdere ontwikkeling zomercursussen aan het instituut voor rechtsweten schappen in Nanking volgden en dat een groot aantal vrouwen als studen ten aan de hoogeschool voor rechts wetenschappen staan ingeschreven. In de allereerste plaats wijden de vrouwen zich aan het beroep van onderwijzeres en ziekenverpleegster. Doch er zijn ook reeds vrouwelijke advocaten, artsen en bankdirectrices. Vele vrouwen zijn ook werkzaam bij het land- en boschbouwkundig insti tuut van de provincie Tsjekiang, dat zich bezighoudt met het scheppen van rationeele en verbeterde methoden voor akkerbouw. Men begrijpt van hoe groote beteekenis dit werk is, daar 85% van de Chineesche bevolking zich met den landbouw bezighoudt. Men begrijpt dat dit een van de voor naamste takken is, waarop de weder opbouw van China steunt. Dat de Chineesche vrouwen zich van haar verantwoordelijkheid t.o.v. deze uiteenloopende beroepen volko men bewust zijn, blijkt wel uit de ge neigdheid zich tot groepen en veree- nigingen aaneen te sluiten om aldus door verzameling en versterking van krachten in gemeenzame arbeid de gestelde doeleinden te bereiken. FEESTDAGEN IN VERSCHILLENDE LANDEN. Het grootste aantal feestdagen komt in Syrië voor, waar men er jaarlijks 46 heeft; ook Griekenland telt er 34, waarvan de meeste kerkelijke zijn. Italië, Spanje en Roemenië hebben ruim 20 feestdagen, terwijl Japan er 21 viert, waarvan de voornaamste Nieuwsjaarsdag is. Holland en Enge land hebben er 6 en Schotland slechts vijf. De Vereenigde Staten houden er zeer eigenaardige feestdagen op na; zoo heeft men in sommige steden in Colorado o.a. Watermeloendag, Kruis- bessendag en Perzikendag, en een stad, die een dorado voor hengelaars is, heeft zelfs een Vischdag ingesteld. In Californië geldt den len Maart als een zeer bijzonderen feestdag, ter herdenking aan de aansluiting bij de Vereenigde Staten. Mexico heeft 3 hooge feestdagen, 15 min of meer ernstige, 3 nationale en 6 familiedagen; den 14en Juni heeft wel de merkwaardigste van allen plaats, nl. de baddag, d.i. de dag, waar op ieder inwoner verplicht is zich te baden of zich minstens grondig te wasschen! MODERNE MANTEL, Mantel van uiterst soepel laken, waardoor van schouder tot zoom de meest bevallige lijnen worden verkre gen. Het figuur komt er zeer voordeelig in uit en ook het gezicht wordt geflat teerd door de groote blauw geverfde (oorspronkelijk witte) vos, die ook bij wijze van een groote shawlkraag op den mantel kan worden bevestigd. De mantel zelf is zwart. ONUITGEVOERDE PLANNEN. Plannen maken is een aardig werk, het houdt een mensch jong en lenig van geest. Maar plannen-maken, waarvan men zeker weet dat tóch nooit iets verwezenlijkt wordt, is lich telijk vermoeiend.... Kent ge haar niet, de vrouw, die altijd boordevol zit met die soort plannen? Wat zal ze altijd niet! Haar geest is één groote en borrelende ketel vol voornemens van prijzenwaardige kwaliteit. Het is alleen maar zoo jam mer, dat er nooit ofte nimmer iets van terecht komt! O ge hoort het haar verzekeren: ze zal dezen zomer nu eens goed-tijdig vooruit de vacantie-garderobe in orde maken. Ze zal alle jurkjes van haar kleine meisjes zelf met handwerk ver sieren en ze zal tijdig naar de bad plaats schrijven om toch vooral dat aardige huisje aan zee te krijgen. Ze zal ook de zieke vriendin bezoeken; ze zal dit jaar nu eens niet te laat in den tuin zaaien en ze zal mevrouw X. Y. Z. nu eens eindelijk dat geleende boek terugbrengen. Ze zal zich toch weer eens een beetje meer gaan toe leggen op haar talen of haar muziek; ze zél wat meer belangstelling gaan toonen voor manlief's werk en ze zdl de werkster verbieden om met de schoonmaakbeurt mijnheer's bureau heelemaal door de war te gooien Er komt nóóit iets van! Terwijl ze nog met het ééne plan bezig is, wordt het alweer door een tweede verdron gen en een derde doemt op aan den horizon van haar denken. Typisch verschijnsel van dezen rusteloozen tijd, de vrouw vól plan nen, die nooit iets tot stand brengt. L. C. EEN NAMIDDAG-THEEKLEED EN SERVETJES. Heel aardig kunnen we een dergelijk stel zelf maken van wit linnen, waar op wij bloemen van cretonne naaien. Eerst knippen we he tkleed op de vereischte groote, laten wij zeggen 80 c.M. in het vierkant en zoomen het dan met de hand om of maken een open zoom, door het uithalen en om werken van draden; daarna worden de servetjes op dezelfde wijze afge werkt. We zien onze lappendoos eens na en vinden daar mooi gebloemd cre tonne, waarvan wij vier groote bloe men uitknippen, liefst dezelfde groot te. De helft van elke bloem wordt nu om gefestonneerd, d.w.z. het deel, dat naar den binnenkant zal wijzen. Zijn de bloemen alle vier voor de helft om gefestonneerd, dan wordt in elke hoek even boven den zoom een bloem op- geregen, zóó, dat het afgewerkte deel niet langs den zoom komt en bloem voor bloem wordt nu op het kleedje gefestonneerd en wel zóó, dat wij de rafelk-.nlen, dus de tweede helft der bloem op het kleed werken. De rijgdraden worden nu uitgehaald en men heeft nu in de vier hoeken een half opgewerkte bloem gekregen met een opening, waarin wij de kleine ser vetjes zullen steken, die wij in één hoek met één opgewerkte kleine bloem versieren en zóó vouwen, dat zij driehoekig zijn, met de punt in het zakje steken en de bloem naar boven kor» t. Dit theestel, dat ons zoo goed als niets kost aan materiaal, is een aardig werkje om in de komende winter avonden ter hand te nemen, en zal als geschenk zeer zeker wel in den smaak vallen, daar het een zeer origineel ge heel is. WAT EEN FILMSTER VERDIENT. Het inkomen van een filmster blijkt dat van vorsten nabij te komen. Uit een belasting procedure, ook filmster ren hebben zich aan den fiscus te onderwerpen, kan men eenigszins na gaan, wat een ster als Marion Davies moet verdienen. Zij heeft eventjes het peulschilletje van 825.000 dollar aan navordering voor de inkomstenbelasting moeten vol doen. Wie 2 millioen 162.500 gld. aan belasting moet en dus waarschijnlijk ook kan betalen, moet wel een aardig inkomen hebben. EEN KRANIGE PRESTATIE. Bij het sociaal-economisch congres, dat kortgeleden te Amsterdam is ge houden, werden alle redevoeringen stenografisch door mejuffrouw M. Gillet opgenomen. De geheele steno grafische en schrijfmachinedienst stond onder leiding van twee vrou wen. Een kranige prestatie voor het „zwakke" geslacht. Nieuwe mouwen. Langen tijd heeft .de mode ons niet veel meer dan de aansluitende mouw zonder meer gegeven; zij gaat nu ech ter meer en meer noze aandacht vra gen. Onder de talrijke variaties, die wij zagen, vielen er drie modellen bij zonder op. De eerste zeer ruim tot de elleboog, wordt van daaraf tot aan de pols zeer strak, en herinnert ons aan de pofmouw van 1900, alleen nog niet zóó volumeus. Een tweede mouw kreeg na de nor male bovenmouw, de wijdte vanaf de elleboog tot aan de pols, waarheen de mouw met een boordje 6trak sluit, zoodat wij eenigszins een ballonvorm krijgen. Het derde model is een aansluiten de mouw, die kappen heeft, die bijna tot de ellebogen rijken. Alle andere modellen, hetzij met volants, plissées, biezen van astrakan of Breitscwanz, lingerie-plooitjes of wat dan ook, gegarneerd, geven een der hoofdtijpen weer, die den komen den winter het meest karakteristiek zijn. Kleurscbakecringen. In het komende najaar zal men ia» ponstoffen in verschillende nuancen zien, b.v. groen, bruin, blauw of rood, in drie afloopende tinten van donker tot licht. Bijzonder vroolijk zal dit staan bij blouses, heupstukken aan rokken en bij mouwen van pols tot elleboog of van elleboog tot schouder. Weet men een juiste verdeeling der nuances toe te passen, dan geeft dit de japonnen ongetwijfeld iets onge meens. Koord-garneeringen. Het afwerken van ingezette stukken van rokken of japonnen met koord, is zeer nieuw, hoewel het niet gemak kelijk is het mooi toe te passen. Om verschillende deelen van een japon door middel van open naden aaneen te werken, was ook altijd zeer bij zonder en vereischte accuraat wer ken. Thans geraakt dit weer op den achtergrond en ziet men ingezette rok- en manteldeelen, die door mid del van koord-garneering aan elkan- cer gezet worden, hetgeen een mooi geheel geeft. m maij. j! MEISJES WINTERMANTEL. Wintermantel van donkerblauwe ruwe wollen stof, gevoerd met wollen kasha. KEUKENHOEKJE. Het is niet prettig, wanneer er onverwachts gasten komen, die blijven eten en men juist gedacht heeft, het nu maar vandaag eens met de kliekjes te doen: koud vleesch, gebakken aardapelen, sla en rijstebrij. Een goed huiselijk maal, maar geen feest-menu. Wat te doen? Beginnen we het maal met een soep vooraf (gemakkelijk te bereiden met de in den handel zijnde soep tabletten) aan te vullen. Van het koude vleesch maken we vleesch- koekjes, de koude aardappelen met wat nieuw gekookte verwerken we tot purée, en van de rijstebrij maken we met behulp van een blik perziken of abrikozen een lekkere pudding. Vleeschkoekjes. 500 G. vleeschresten, 1 ei, wat peper, zout en nootmuskaat. 1 eet lepel gehakte peterselie, 1 theelepeltje uiensap, 50 G. oud brood zonder korst (1 dikke snee), 1 d.L. kokend water met 1 bouillonblokje, ongeveer 60 Gr. boter of vet. Hak of maal het vleesch fijn, meng het op de wijze van gehakt met de kruiden, het ei, de gehakte peter selie, het uitgeschrapte uiensap en hel brood, dat in den bouillon is fijn gewreven. Vorm het gehakt tot niet te groote balletjes, druk ze eenigszins plat, wentel ze door wat bloem en bak ze in de koekenpan met de heete boter aan weerskanten mooi bruin. Week-menu. Zondag: Londonderry-soep, roast* beef, spinazie, aardappelen, choco lade-pudding. Ma a n d a g Roastbeef, spercieboo- nen, aardappelen, appelmoes. Dinsdag: Vleeschpannekoek, toma ten, aardappelen, gestoofde peeren. W oensdag: Runderrolletjes, snij- boonen, aardappelen, rijst mei bessensap. Donderdag: Biefstuk, capucijners aardappelen, wentelteefjes. Vrijdag: Selderijsoep, gestoofde paling, aardappelen, sla. Zaterdag: Runderlappen, poste lein, aardappelen, gort met pruimen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18