AMERSFQORTSCH DAGBLAD VLOOTSCHOUW OP SCHIPHOL Woensdag 30 September 1931 «DE EEMLANDER" 39a laargai] No 79 ONTHULLING VAN EEN GEDENKTEEKEN EEN UITSTAPJE VAN BIBLIOTHECARISSEN MEJ. A. DE JONG ALS LID GEÏNSTALLEERD HOE OP HET STAATSBELEID TE BEZUINIGEN Tegen de salariskorting Een dag van glorie voor de K. L. M. Bezoek van H.M. de Koningin Amsterdam, 29 Sept. De geregelde wekelijksche luchtdienst tusschen Amster dam en Batavia treedt, zooals men weet, den lsten October in werking. Ter inleiding daarvan is heden op Schiphol in de morgen uren een gedenkteeken onthuld en in de middaguren door H. M. do Koningin een vlootschouw gehouden. Reeds in de morgenuren was een groot deel van het personeel van de K.L.M. uit verschillende plaatsen naar Schiphol geko men om dezo plechtigheden bij te wonen Tegen half twaalf schaarde men zich om bet te onthullen beeld, dat voor de ge bouwen van de .K.L.M. is geplaatst. De minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer, hield een toespraak. Z.Exc. zeide het een zeer gelukkige ge dachte te achten van het bestuur der ge meento Amsterdam om ertoe mede te wer ken, dat de herinnering aan de voorberei ding en de totstandkoming van een gere gelde luchtverbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië ook bij het nage slacht levendig zal worden gehouden door de oprichting van een gedenkteeken. Deze daad van Amsterdam sluit volko men aan bij 't uitstekende werk, dat de hoofdstad van ons Rijk heeft verricht, opdat het luchtvaartterrein Schiphol, dat aan zeer booge eischen voldoet, en waarop geheel ons land terecht trotsch mag zijn, ook tech nisch in staat zal zijn om mede te werken aan de te verwachten ontwikkeling van ons internationaal luchtverkeer. De minister wenschte het bestuur der ge meente met hare goede gedachte van harte geluk en sprak de verwachting uit, dat deze zuil niet alleen een herinneringstee- ken zal zijn, doch tevens een symbool zal blijken te wezen voor den toenemenden bloei van luchtvaartterrein van Amster dam. Door wethouder E. J. Abrahams werd het gedenkteeken, dat vervaardigd is door den beeldhouwer Polet, voor do gemeente aan vaard. Het gedenkteeken is een opgaande hard steenen zuil, waarboven een bronzen we reldbol, gedragen door vier verkeersvlieg tuigen. Op dezen wereldbol is Amsterdam aan gegeven als een knooppunt van een aantal lijnen. De lijn Amsterdam—Batavia is door een koperen strook aangegeven. Boven den wereldbol staat een Hermcsfiguur met een Mercuriusstaf en een fakkel., Op de hoeken zijn vier vlaggen aangebracht, die van Ne derland, Amsterdam, Batavia en do K.L.M. Op het voetstuk van het monument 6taat Amsterdam—K.L.M.—Batavia. Geregelde dienst 1930. Hierna werd door den heer Fokker een bronzen plaat aan de gemeente aangebo den, voorstellende een Vliegende Hollander met het verzoek deze plaat te laten inmet selen in het station van de K.L.M., ter her innering aan de opening van den wekelijk- schen luchtdienst op Indië. Door wethouder Abrahams werd namens de gemeente de gedenkplaat aanvaard. Wij herinneren eraan, dat reeds een zes tal gedenkplaten zijn aangebracht, al zijn deze ook niet van brons, en wel betrekking hebbende op de opening van het luchtver keer op 17 Mei 1920, de pioniersvlucht van Van der Hoop, de eerste passagiers vlucht de eerste postvlucht, de eerste sportvlucht van Van Tijen en tenslotte het geregeld ver keer. In den middag werd II. M. de Koningin verwacht. Een stroom van toeschouwers had zich naar de luchthaven begeven om getuige te zijn van dezen vlootschouw. De stoet, waarmede de koninklijke familie op Schiphol kwam reed langs de tribunes ter eenre en de opgestelde vliegtuigen ter an dere zijde. In den loop van den dag waren toch aan gekomen een escadrille vliegtuigen van Soestcrbcrg, een van den marincluchtvaart- dienst en van de Nationale Luchtvaart- school. Deze machines stonden tegenovei de tribunes. De luchtvloot van de K.L.M. had rechthoekig hierop een plaats gevon den. De toestellen, die den dienst op Indië onderhouden, stonden in het voorste gelid Bij do eerste dezer toestellen, zoo dicht mogelijk bij de tribune, werd H. M. de Ko ningin ontvangen door wethouder Abra hams namens het gemeentebestuur en door den raad van beheer der Kon. Luchtvaart Maatschappij. Mede waren daar aanwezig de ministers van koloniën en van water staat, generaal Snijders, kapt.-luit. Remijn 60, commandant van het vliegveld De Kooi en majoor J. van Santen van de luchtvaart- afdeeling te Soestcrbcrg. Na deze ontvangst begon een wandeling langs de toestellen. Voor elk toestel stond zijn bemanning. Het laatste van deze rij toestellen was De Valk, dat geheel gereed is om Donderdag de reis naar Indië te aan vaarden. De bemanning, bestaande uit Geyssendorfer, Brugman, Bruijnestein en Bell, gaf mede inlichtingen aan liet hooge bezoek. Vervolgens werden de toestellen van Fok ker, Aviolanda, Koolhoven en die van den rijksstudiedicn6t voor de luchtvaart bezich tigd. Van hier stak het hooge gezelschap het vliegveld over en waren de vliegtuigen van de marine en Soesterberg gezwenkt, zoodat zij langs den weg stonden, die H. M. volgde naar het terras. Op het dakterras waren aanwezig de raad van bestuur en de raad van commissaris sen van de K.L.M., benevens de vertegen woordigers van de gemeente. Door den voorzitter van den raad van bestuur werd de Koningin toegesproken. Allereerst dankte spreker de Ko- ninein voor haar aanwezigheid op dezen gewichtigen dag voor de K.L.M., om daarna een blik te slaan in de geschiedenis van de K.L.M., daarbij de voornaamste feiten in herinnering brengende. Na deze toespraak begonnen de demon straties. Allereerst ging de legerescadrille de lucht in en maakte ruimte voor die van de marine. De marine werd gevolgd door een demonstratie van den sportvlieger De Mul. Inmiddels waren de auto's weer voorgereden. Er werd gereden naar het juist dien morgen onthulde monument; ver volgens keerde de stoet naar het vliegveld terug, om voor de tribunes langs de lucht haven te verlaten en zich naar liet Loo te begeven. Het publiek bleef nog geruimen tijd om te 'genieten van de verschillende vluchten. Amsterdam, 29 Sopt. De plechtigheid van de opening van den wekclijkschen luchtdienst Amsterdam—Batavia, welke vandaag op Schiphol geschiedde, is gewor den tot een evenement, waarop de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij met trots en voldoening zal kunnen terugzien! Zonder onderscheid komt aan allen, van hoog tot laag, die bij de voorbereiding en de voltrek king van deze grootschc gebeurtenis op eenigerlei wijze betrokken zijn geweest, groote lof toe voor hun bewondcrenswaar- digen arbeid. Ook de natuur was de K.L.M vandaag welgezind; het was prachtig en zacht najaarsweer. Een typisch karakteris tieke Hollandsche wolkenhemel hing boven het veld. De luchthaven zelf bood reeds vrij vroeg in den morgen, en wel speciaal voor het stationsgebouw, een beeld, zooals, dat zelfs in de hoogtijdagen van de geschiedenis der K.L.M. en haar Amsterdamschc luchtha ven, nimmer te zien is geweest! Want wie De voor- en keerzijde van den penning, die in overleg met de K. L. M. door de N.V. „Koninklijkc-Begeer" geslagen ls, ter herin nering aan den wekclijkschen luchtdienst naar Indië. Het monument, geschenk vara de gemeente Amsterdam aan Schiphol, ter herinnering aan de invoering van den wekelijkschen vliogdienst op Ncd.-Indië, nadat minister Be^jmer het werk van den beeldhouwer Polet had onthuld. maakte nog ooit mede, dat het stationsge bouw en het restaurant geheel ter beschik king gesteld waren van de genoodigden en dat de stations- en douanediensten werden ondergebracht in een der aangrenzende loodsen? Ook voor de binnen- en buiten landsche pers, die in grootcn getale was opgekomen, had men uitstekend gezorgd Voor de zeer talrijke genoodigden was op het paddock van het Schiphol-restaurant een groot aantal stoelen en tafeltjes ge plaatst. Van hier had men een uitstekend gezicht op het betonnen platform, waarop alle vliegtuigen der K.L.M. „en parade" wa ren opgesteld, voor zoover zij niet in dienst of in reparatie waren. Een groote menschenmcnigte de hon derden, die er 's morgens waren, groeiden in het middaguur, tot vele duizenden aan, bevond zich voort6 op den dijk, op de toe gangswegen tot de vlieghaven en op hel tegen betaling toegankelijke terrein naasl het stationsgebouw. Te voet, per fiets of per auto waren zij gekomen, en opdat bij dezt ennorme drukte het verkeer niet in het honderd zou loopen, was er een groote po litiemacht ter plaatse. Na de des morgens geschiede onthulling op het voorplein van het stationsgebouw door minister Reymer van het door den beeldhouwer Johan Polet vervaardigd ge denkteeken, dat door de gemeente Amster dam is opgericht, ter herinnering aan de geregelde luchtverbinding op Nederlandsch Oost-Indië, keerden de genoodigden naar het paddock terug, waar zij tusschen half een en twee uur de aankomst bijwoonden van eenigc vliegtuigen der Nationale Lucht vaartschool cn der Rotterdamsche Aero club, alsmede van een escadrille marine vliegtuigen van De Kooy, onder leiding van luit. ter zee eerste klasse W. II. Tetcnburg en van oen escadrille legervliegtuigen van Soestcrbcrg, onder bevel van kapitein W C. J. Vcrsteegh. Tot aan de komst van het koninklijk gezin werden de genoodigden en de duizenden andere belangstellenden op aangename wijze beziggehouden met op schitterende wijze uitgevoerde vliegdemon straties door de instructeurs der Nationale Luchtvaartschool op Pandervliegtuigen, n.l den hoofdinstructcur H. Schmidt Crans en de instructeurs S. de Mul en W. van Graft welke laatste zijn phenomcnaal „crazy flying" demonstreerde. De verschillende „cn parade" opgestelde vliegtuigen van de K.L.M.-vloot hadden in middels gezelschap gekregen van een aan tal vliegtuigen van de Nedcrlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, de Maatschap pij voor Vliegtuigbouw „Aviolanda", „Kool hoven's Vliegtuigenfabriek, van een vlieg tuig van den rijksstudiedienst voor de lucht vaart, van vliegtuigen der Nationale Lucht vaartschool, alsmede van het escadrille ma rinevliegtuigen van de Kooy en het esca drille legervliegtuigen van Soesterberg AI deze laatstgenoemde vliegtuigen stonden in een rechte lijn, rechthoekig op de K.L.M. machines ver doorloopend op het grasveld naast het betonnen platform. Tegen half drie werd vanaf den verkeerstoren aange kondigd, dat de koninklijke familie in aan tocht was. Koningin en Prinses werden door het zoontje van den heer Thomson en door een dochtertje van directeur Plesman bloemen aangeboden. Tegen het tijdstip, dat de koninklijke fa milie vertrekken zou, mocht niemand het terrein verlaten. Hoewel oorspronkelijk het plan bestond, dat de auto's het koninklijk gezin onmiddellijk van Schiphol naar het Loo zouden brengen, geschiedde zulks niet doch keerde de Koningin met gemaal en dochter, naar het paleis op den Dam terug vanwaar zij, na daar nog eenige oogenblik ken vertoefd te hebben, per auto naar het Loo vertrokken. Daar van deze verande ring in het programma geen ruchtbaar heid was gegeven, hebben slechts weinigen hiervan iets gemerkt. Het vertrek van het paleis geschiedde dan ook geheel on-offici eel. Velen zijn no& in den laten middag op Schiphol gebleven om getuige te zijn een gevarieerd vliegprogramma, dat werd uit gevoerd door instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool en piloten van verschil lende Nederlandsche vliegtuigfabrieken, terwijl verschillenden nog gebruik maak ten van de gelegenheid om per K.L.M 'er een tochtje boven Amsterdam cn omge ving te maken. Ondanks al de drukte en speciale maat regelen, welke de dag van vandaag met zich mede heeft gebracht, heeft do gewone dienst als waren er geen feestelijkheden, ongc stoord voortgang gevonden. 26 leden der Ned. Vereen, van Bibliothecarissen op excursie naar Dusseldorf Zaterdagmorgen j.l. kwamen 2G leden dor Nederlandsche Vereeniging van Bibliothc carissen aan het station tc Arnhem teza men voor een dricdaagsch uitstapje naar Dusseldorf. Bij aankomst aldaar waren op het per ron vertegenwoordigers van het Stadti- sclic Verkehrsamt en van de plaatselijke bibliotheken ter verwelkoming aanwezig. De verdere namiddag werd besteed aan de bezichtiging van de Landes- und Stadtbi- bliothok, waar de directeur, dr. Reuter, een inleiding hield over de geschiedenis en de inrichting van deze boekerij, die tal van zeer mooie handschriften cn incunabelen rijk is. 's Avonds vergastten de Nederlandsche bibliothecarissen zich in de opera aan een opvoering van Beethoven's Fidelio. Het programma voor den Zondag open de met een bezoek aan de Centrale der Stadtischen Volksbüchereicn, waar dc di recteur, dr. Winker, een voordracht hield over „Aufgaben und praktische Durch- führung des volkstümlichen Büohcreiwc- sens der Stadt Düsseldorf, een uiteenzet ting, die vooral voor de aanwezigen uit het Nedcrlandsche openbare lce6zaalwezen veel wetenswaardigs bood; een bezichti ging van het filiaal in dc voorstad Dcren- dorf sloot zich hierbij aan. Vervolgens werd in het grootsche Planetarium spe ciaal voor dc Nederlandsche bezoekers een demonstratie gegeven van dc technische wonderen dezer instelling. De namiddag was geheel gewijd aan een uitstapje naar het slot en het park Benrath, waar, dank zij het heerlijke najaarsweer, op het terras aan den Rijn kon worden thee gedronken. Tot besluit van dezen tweeden dag volg de een gezellig samenzijn met de Duit- schc collega's in de kunstenaarssociëteit „Mallasten", waar ook 'de Oberbürgemeis- ter en de Nederlandsche Vereeniging te Düsseldorf zich hadden doen vertegenwoor digen en waar, tusschen „Wein und Ge- sang" door, hartelijke toespraken werden gewisseld. Maandag, den derden en laat- sten dag van dit bezoek aan de mooie Rijnstad, bezichtigden dc Nederlandsche bibliothecarissen 's morgens de voorbeeldig ingerichte Bücherei der Eisenhüttenleute en het Staatsarchief, waar hun een aantal zeer interessante historische documenten werd getoond, waarna 's middags de firma Ilenkel cn Cie. hen in de gelegenheid stel de om een indruk te krijgen van haar be langwekkend bedrijf, dat de Persil-produc- ten over de wereld verbreidt; aan het ein de van den tocht door de verschillende fa brieksgebouwen onthaalde de firma haar Nederlandsche gasten aan een smakelijke koffietafel, opgeluisterd door een voor deze gelegenheid welgekozen filmvertooning. Verrijkt met onuitwischbare indrukken van het mooie Düsseldorf en zeer voldaan over al het genotene, keerde het gezelschap Maandagavond in de beste stemming huis waarts. TWEEDE KAMER Interpellatie^aanvragen der heeren De Visser en Van der Waerden In de vergadering van Dinsdag is mej A. de Jong (S. D.) als lid geinstalleerd (vacature-Gerhard). De Voorzitter deelt mede, dat de Cen trale afdeeling besloten heeft de ontwerpen benzinbelasting en verhooging tarief van invoerrechten in de afdeelingen te onder zoeken Donderdag 1 October 11 uur. Aan den heer De Visser wordt verlof verleend te interpellceren over de rechteloos heid van hier te lande vertoevende vreem delingen. Aan de agenda worden toegevoegd dc in terpellatie-De Visser en do ontwerpen be treffende den economischen voorlichtings dienst. De heer Van der Waerden vraagt verlof tot een interpellatie over het beheer van de Wieringermeer en uigifte van Zui- derzeegronden. Op dit verzoek wordt in de volgende vergadering beslist. De Kamer ging hierna in de afdeelingen. Een adres van de Centrale Commissie voor bezuiniging uit de Maatij van Nijverheid en Handel Haarlem, 29 Sept. De centrale comrnis sie voor bezuiniging, ingesteld door dc Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft zich in een adres tot den raad van ministers gewend, waarin gezegd wordt, dat dit jaar met bij zondere belangstelling kennis is genomen van het ontwerp voor de rijksbegrooting voor dienstjaar 1932 en van de nota betref fende den toestand van 's Rijks financiën De crisis zal naar de meening der commis sie nog dieper doorwerken ook in het eco nomisch leven van Nederland dan thans reeds gebleken is. Sedert de indiening de* begrooting is de toestand reeds weer gewij zigd door de crisis in Engeland. Dit heeft den toestand ook voor Nederland weer zeer *.cel ernstiger gemaakt. Noodzakelijk za1 zijn ook hier te lande met 6pocd die maat regelen tc treffen, die een verergering van den toestand bijtijds zullen kunnen voorko men. Niet vergeten mag worden, dat hoe wel dc commissie vertrouwen heeft in de gezonde basis van het economische leven van ons land, de noodzaak dwingend is om tijdig de financiecle politiek van het land te richten naar de weraJdverhoudingen, die de economie in Nederland beheerschen. De commissie betreurt, dat in de afgeloo- pen jaren niet krachtiger en sneller werk is gemaakt van een reorganisatie van de staatshuishouding. Hot evenwicht zal moe ten worden gevonden door aanzienlijke be zuiniging op alle hoofdstukken der begroo ting. De gehecle ontwikkeling doet een blij vende sterke verlaging van alle inkomsten verwachten en een algemecne daling van het welvaartspeil. De commissie merkt ten aanzien van de in de begrooting vervatte maatregelen tot dekking van het geraamde tekort het vol genae op: De verlaging van dc salarissen der rijks ambtenaren acht de commissie een onbil lijkheid tegenover fieri die intellectueel werk hebben te doen. dat groote verantwoorde lijkheid meebrengt en een bizondere oplei ding noodzakelijk maakt. Er is geen grond om alleen de nj'ksambtenaren te treffen met een speciale crisisbelasting, immers een dergelijke verlaging zou slechts te verdedi gen zijn, wanneer tegelijkertijd ook andere overeenkomstige vaste inkomens zouden worden getroffen bijv. door een speciale cri- sishcffing. De voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten heeft de commissie zeer teleurgesteld. Alles dient te worden verme den, wat de verhooging der kostprijzen hier te lande bevorderen kan. De weg om financicele moeilijkheden, die als tijdelijk beschouwd worden te bestrijden met een blijvende verbooging van lasten op den in voer, acht de commissie zeer bedenkelijk Met de benzinebelasting kan de commis sie zich vereenigen, daar deze desnoods zelfs eerder voor verdere verhooging in aan merking zou komen ,dan dc inkomende rechten. Behalve de rijksfinanciën baart ook het beleid van verschillende gemeenten op fi- nancieele gebied groote zorg. De commissie acht het van groot belang, dat de regeering de college's van Gedeputeerde Staten nog- eens herinnert aan de groote verantwoor delijkheid die inzake de verplichting van contrólc op dc gemeentcbegrootingcn op haar rust, cn overigens ook harerzijds in voorkomende gevallen deze controle effec tief doet zijn. In een bijlage wijst de commissie op en kele punten, alhoewel het niet op den weg der commissie ligt om uitgewerkte plannen aan te geven voor de noodige bezuiniging op het gehecle gebied der staatsuitgaven. De reorganisatie zal zeker ook moeten om vatten een doelmatige indeeling, werkwijze en bezetting van de departementen van al gemeen bestuur. In het algemeen dient het aantal ambtenaren niet te worden uitge breid. Ten aanzien van eenige hoofdstukken der bcgrooting wordt inzake het hoofdstuk jus titie nog opgemerkt, dat thans niet spoedig de bezuinigingsvoorstellen van dc regeering tot vermindering van het aantal kantonge rechten cn arrondissementsrechtbanken die nen te worden doorgevoerd. Ook od het gebied van de rijkspolitie is een zeer belangrijke bezuiniging mogelijk, o.m. door een regeling van de verhouding tusschen rijks- en gemeentepolitie. Wat be treft het onderwijs hoopt de commissie een beschouwing van deskundige zijde over de onderwijsorganisatie in het Octobcrnummer van „Maatschappijbèiangcn" te publiceeren Met de stijging der uitgaven op onderwijs gebied kan onmogelijk worden voortgegaan. Wat betreft de defensie heeft de militaire medewerker reeds herhaaldelijk beschou wingen over de verlaging van de kosten en doelmatiger organisatie van de weermacht gepubliceerd, in bizonder wat betreft de in krimping van het berocpspcrsoneel, eventu eel vermindering van de legerstcrkte. De commissie heeft met instemming kennis ge nomen van het voornemen tot samenvoe ging van de overheidsbemoeiing met land bouw, nijverheid en handel in een departe ment van economische zaken en arbeid. Alleen stelt het haar teleur, dat aanzien lijke nieuwe posten op de begrooting zijn gebracht voor uitbreiding van het perso neel, dat uit de bestaande departementen, die door de reorganisatie ontlast v.orden dient te worden gcrequireerd. Voorts zal door vereenvoudiging van de uitvoering der sociale verzekering, zooals die is voor gesteld door de con?missie-Van IJsselstein kunnen worden bezuinig^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9