1 r o ft DE HEEREN-ZIT-SLAAPKAMER. yermijd het overbodige, Stemmige kleuren. TiV1' Zoolang onze groote zoons nog in huis zijn, hebben wij te zorgen, 4?' zij eer prettige, rustige, slaap-werh- kamer hebben, waar zij zich niet heb- ben te ontzien omdat er allerlei on- noodige dingen in staan. Uit de kamer, die men heeft, leert men de personen kennen, waar het hier een heeren-zit-slaapkamer be treft, moet deze sober en practisch zijn, eenvoudige meubels en stemmige kleuren, waar toch een aangename sfeer moet heerschen. Hoe meer tafel tjes en kastjes er zijn, hoe meer ge legenheid zal er zijn om allerlei kleine dingen te laten slingeren. Er is niet meer noodig, behalve het 'divan-bed en de waschtafel, dan een flinke kast voor het wegbergen van kleeren; dit kan men vinden door een staande kast, waarin een flinke lade voor het wegbergen van overhemden, zakdoeken en sokken, boorden enz., terwijl op de plank het ondergoed wordt neergelegd. De hangers voor de costuums komen aan een roede in de kast te hangen. Heeft men de beschikking over een muurkast, dan laat men hierin eenige planken maken tot berging van het lijfgoed óf plaatst er de waschtafel in Beige, bruin en groen zijn uitste kende tinten voor een dergelijke ka mer; zacht geschilderd houtwerk, licht bruin behang, met beige boven stuk vanaf den bovenkant der kamer deur. Bruin linoleum en een flinke mat, die men in bruin en groen kan kie zen; verder landstof-gordijnen: Langs den wand een tafel, die aan den voor kant een paar laden heeft en gelegen heid biedt om als schrijf- en werktafel dienst te doen, waarvoor we er dan ook een eenvoudige leeslamp of aar dig gelakt houten staande lamp met perkamenten kap op plaatsen. Is de kamer op de zolder-verdieping sn het raam eenigszins nisvormig uit gebouwd, dan maken wij nog een zit bank, door aan beide zijden van muur tot muur, twee flinke klossen aan te brengen, waarop een plank wordt be vestigd. Hierop maken we een goed gevuld kussen, dat even groor ts als de plank, van hetzelfde cretonne of landhuistof als de gordijnen, terwijl wij aan den voorkant een afhangenden strook zetten tot even boven den grond, waar achter de schoenen gezet kunnen worden. Behalve een gewone stoel, zal men op deze kamer nog wel graag een ge makkelijke stoel hebben en daar wij niet tot al te groote kosten willen .overgaan, nemen wij een eenvoudige rieten stoel en overtrekken rug en zijkanten met gordijnstof, terwijl we op de zitting een goed gevuld kussen met een kleinen afhangenden strook maken. Eenige aardige etsjes en een boe kenkastje aan den wand voltooien het g<heel, dat zonder veel kosten, tot een prettige heeren-zit-slaapkamer is in gericht. BLOEDTRANSFUSIE BIJ KINDEREN. Sedert het vorige jaar woedt in de staat New-York een epidemische kin derverlamming. Sinds Januari werden niet minder dan 900 gevallen dezer gevaarlijke ziekte geteld. Om den strijd tegen den kinderparalyse ener giek te kunnen voeren, heeft het ge neeskundig instituut een oproep ge richt aan alle personen, die in hun jeugd aan kinderverlamming hebben geleden en er van genezen zijn, om bloed te geven om er serum uit te win nen voor de met deze ziekte overval len kinderen. Eén van de eersten, die zijn bloed ter beschikking stelde, was de gouverneur van de staat New-York. NIEUWE PARAPLUIESTOK-KEN, In hoofdzaak blijven de pai-upruies hun oude modellen behouden. Het pu bliek is daar eenmaal aan gewend en ze zijn praktisch en doelmatig geble ken. De prijs behoeft tegenwoordig ook voor niemand meer een bezwaar te zijn; vele dames bezitten zelfs nree of drie parapluies, om er altijd een te hebben in de kleur van haar toilet. Fijne tafelzijde wordt er veel voor ge bruikt, en in de nieuwste collecties zien wij ook nog al eens moiré. De eenige werkelijke verandering is de grootere zorg, die thans aan het hand vat wordt gegeven en de origineele ideeën, die daarin dikwijls worden verwerkt. EEN HANDIG WIEGJE THUIS Bovenaan ziet men een zelfgemaakt wiegje, waarvan de bak oorspronke lijk niets anders was dan een lang werpig vierkante wand, die van bin nen bekleed is met zijde over een dikke laag watten en verder naar eigen smaak kan worden opgemaakt. Men kan de bak wegnemen, terwijl onderstel en gordijntjes blijven staan. Bij de wieg behoort een iets kleinere langwerpig vierkante mand, die dient voor het opbergen van de kleertjes en van alles, wat men verder voor de verzorging van de baby noodig heeft. Gaat men met 'de baby op reis, dan wordt het wiegje leeggehaald op de matras na; kussentje en dekentje wor den in de kleerenmand geborgen en deze wordt in het wiegje gezet. Er moet dus voornamelijk op gelet wor den, dat de kleerenmand nog past in de bak van het wiegje, wanneer dit reeds van binnen bekleed is en het matrasje er in ligt, BADKAMER-GORDIJNEN. - Er zijn maar weinig gordijnstoffen, die voor badkamer-gordijnen in aan merking komen, daar zij in den regel niet bestand zijn tegen de vochtige warmte, die daar bij het gebruik van het bad is. Cretonne, linnen, kunstzijde zijn alle heel mooi, maar ongeschikt, daar zij al heel gauw kreukelig en slap hangen en verschieten. Het meest practische is om frotté of badstof te gebruiken. Wij hooren u al zeggen: „O, wat leelijk, witte badstofgordijnen." Neen, lezeres, geen witte, maar artistiek gekleurde bad stof, die wij gebruiken voor het ma ken van badmantels, is zeer practisch en staat keurig. In allerlei tinten en patronen kan men deze badstof per meter voor billijken prijs koopen. Een sierhanddoek kan men van de zelfde stof over het handdoeken-rek hangen. Een witte badkamer met dergelijke gekleurde gordijnen, zal er buiten gewoon aardig uitzien. HET UITGELEENDE BOEK. Onze boeken zijn onze trots, zijn voor ons een waardevoller bezit dan sieraden, maken een deel uit van ons innerlijk leven. Deze voorliefde fs hef makkelijkst te verklaren, als men bedenkt, dat wij langzaam deze schatten een voor een hebben verzameld en we boven dien weten bij welke gelegenheid wij deze boeken cadeau kregen. Een toe vallig geuite wensch was veelal aan leiding, dat wij met onzen jaardag, Kerstmis of Sint Nicolaas het ge- wenschte boek ontvingen van een vriend of familielid. In den vorm van een dikbuikige foliant of ook wel een elegant mager bandje. Dan weer eens een deeltje in een eenvoudig kaftje gestoken, een andere keer in keurig peau de peche met goud op snee, lagen zij op tafel. Ook wel verschenen ze in onze woning bij de verjaring van den trouwdag, of wel na de gelukkige afloop van een ziekte, vergezeld van een boeket bloemen. Als uiting van dankbaarheid, na de behulpzame hand te hebben gereikt bij ziekten en sterfgevallen, krijgen de papieren vrienden een innig ontroerende be- teekenis. De naam van dengeen, die het boek als cadeau ontving werd er met zorgvuldige letters ingeschreven, dikwijls begeleid door een opdracht, die tevens voorzien was van den datum, waarop het geschenk werd gegeven. En zou zulk een boek niet een vertrouwde vriend worden? Nu komt op zekeren dag een nicht je op bezoek. Deze heeft een boek tusschen de andere ontdekt en vraagt of zij het leenen mag. Het was een nieuw boek. Mijn man had het enkele dagen geleden meegebracht, van een langdurige reis. Ik verheugde mij reeds op een paar uurtjes heerlijk leesgenot. Ik had er tot dien geen tijd voor kunnen vinden. Ik moet bekennen, dat ik er weinig voor voelde het boek aan mijn nicht uit te leenen, ook toen zij beloofde het alleen maar op haar logeerkamer te zullen lezen. Maar wat kan men in zulke gevallen anders doen dan aan de wensch van de gasten tegemoet te komen en het verzoek in te willigen? Natuurlijk bleek dat zij heelemaal geen tijd had om te lezen. Er waren immers zooveel bezienswaardigheden te zien, dat de uren voor haar om vlogen. Op zekeren dag vertrok zij en wel daar haar man toch „verschrikke lijk" in zijn schik zou zijn als hij het ook kon lezen met mijn boek, „voor twee of drie weekjes maar", zooals zij meerdere malen verzeker de. Daar zij dit reeds ongevraagd be loofde, scheen mij dit niet gehee1 en al in orde. Toen er acht maanden verstreken waren, nam ik de vrijheid om op ge paste wijze te manen. In haar volgen den brief stond echter geen woord over het boek. Dat vond zij waar schijnlijk te onbelangrijk. Nadat het boek nu een jaar in haar bezit was, schreef ik een brief, die alleen het terugverlangen van het boek tot in houd had. Hierop kwam dadelijk een antwoord. Zij betreurde het levendig dat zij het boek aan haar zuster ge leend had, wier dringende wensch het ook te lezen, zij niet had kunnen weerstaan. Zij zou het direct gaan terughalen. Na enkele weken kwam er nog maals een brief, waarin zij mij tot haar grooten spijt moest melden, dat het boek een zwerftocht had onder nomen naar een jongmenscb, die op het oogenblik op reis was naar Indië en niet eerder dan na een jaar zou terugkeeren. Ik zette in mijn gedach ten het verloren boek bij de dooden en betreurde zijn verlies dan ook als zoodanig. Sedertdien zijn drie jaar voorbij gegaan. Gisteren bracht de post mij een pakket, waarin de ten doode op- geschrevene was verpakt. Mijn verwondering over hef, tegen alle verwachtingen in, terugontvan gen van het boek was nog grooter dan mijn vreugde. Te meer daar de zwer ver tegen wil en dank heelemaal niet in dien verwaarloosden toestand was. waarin uitgeleende boeken zoo vaak plegen te verkeeren. Ik ondervond zelfs bij de aanschouwing van het keurig uitziende werkje een onbe grensde hoogachting voor al de men- schen, door wier handen het gegaan was. Maar toen ik er in wilde blade ren, bleek mij dit onmogelijk, want alle blaadjes waren.... nog steeds niet onengesneden. f Nieuwe spiegeivaas. Boven een kegelvormige vaas wordt een ronde plaat van spiegelglas ge legd, die in het midden een opening heeft en waarvan de rand ongeveer 8 c.M. is. Zet men in deze opening bloemen, dan weerkaatsen zij in het spiegelglas en maken den indruk van een groote bouquet. HET MODERNE STRAATTOILET, Op ons plaatje staan van links naar rechts: Een elegant mantelpak van zeer ruwe zwarte wol, een leeren ceintuur en een moderne, de koude goed bui tensluitende kraag van Persianer. Een roode wollen japon van een voudige snit, die toch iets aparts krijgt door de korte bolera van wit konijnen bont met driekwart lange mouwen en een geestige sluiting aan de hals. Een modern mantelpak van groene wol met een grooten kraag en over vloedige mouwgarneering van Krim- mer, een ongewone en kostbare bont- soort. KEUKENHOEKJE. Eentonigheid en sleur zal elke goede huisvrouw terecht trachten te vermijden, maar er behoort heusch heel wat overleg toe, om, vooral wan neer de groenten duurder en schaar- scher beginnen te worden, niet toch tot een zekere bedenkelijke eenvor migheid van menu's te komen, die niet in 't belang van onze huisgenooten is Laten wij toch voor afwisseling van tijd tot tiid vnor een verrassing zor gen, en eens hier en daar in recepten neuzen. Zoo'n extraatje behoeft niet veel tijd en ge'd te kosten. Want, nietwaar, de grondstoffen voor een smakelijk soepje vooraf, van wat overgebleven groentewater, een paar bouillonblok jes, een stukje boter, wat sago, rijst of vermicelli, zijn binnen ieders be reik, en voor een lekker knappend vleesch-, visch- of aardaDPelcroquetje kunt u ook restjes gebruiken. Hieronder volgt het recept van aardappelcroqueljes, die met 'n kleine variatie ook als vleesch- of vlsch- croquetjes zullen slageD. Aardappel-croquetten, 500 gr. gekookte aardappelen, 50 gr. gesmolten boter of vet, 1 eierdooier, 1 stijfgeklopte eiwit, zout en pepei naar smaak, wat nootmuskaat, lVk theelepeltje Aroma, een plukje fijn gehakte peterselie. 1 d.L. melk. Maak aardappelpurée van alle in grediënten, vorm van dit deeg lang werpige croquetjes. Wentel ze door paneermeel, daarna door losgeklopt eiwit en dan nog eens door paneer meel. Bak ze in dampend frituurvet bruin en knappend Week-menu. Zondag: Groentesoep, ossenhaas, spersieboonen, aardappelcroquetjes, gestoofde pruimen. Maandag: Ossenhaas, gestoofde tomaten, aardappelen, wentelteefies. Dinsdag: Tomatensoep, jachtscho tel, sniiboonen. Woensdag: Varkensfricandeau, stoofpeerties, aardappelpurée. Donderdag: Varkensfricandeau, worteltjes, aardappelen, flens-es. V r ij d a g Koninginnesoep, garnalen- mayonnaise, sla, aardappelen, fruit. Zaterdag: Klapstuk, hutspot, rijst met krenten. A MODERNE EN BILLIJKE TASSCHEN. Men kan tegenwoordig voor weinig geld een moderne tasch krijgen, die uitstekend past bij de nieuwe najaars- costuums. De kleuren zijn dan ook bijna altijd diepzwart of donkerbruin, de moderne tint. Lange platte mo dellen, doch ook trapezium-vormig* tasschen, waar heel wat ingaat, met origineele, maar eenvoudig gehouden ornamenten. Kalfsleer en walrus wor den er zeer veel voor gebruikt C* NUTTIGE WENKEN. Scheiden van dooier en eiwit Vaak heeft men moeite om bij het maken van gebak de eierdooiers en het wit van elkander te scheiden. Het is een kwestie van handigheid. Men neemt twee kommetjes en een kopje; op den rand van het laatste geeft men met het ei een tikje, breekt het ei in tweeën en scheidt wit en geel in beide kommetjes. Een goed hulpmiddel is, om het ei boven een trechter, die men op een passend kannetje heeft gezet, te bre ken, zoodat het wit weg kan loopen en het geel in den trechter blijft en zoo gemakkelijk in een kom gedaan kan worden. Papier-maché. Voorwerpen van papier-maché kan men reinigen door eerst de opper vlakte vochtig te maken, daarna met een weinig bloem bestrooien en na- wrijven met een stuk zacht leer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 20