AHBRSFOORTSÖH DAGMAD NIEUW PARIJS 4 Nieuwe Hoeden Fa. B. KRAAL Zaterdag 3 October 1931 .DE EEMIANDER" TWEEDE BLAD VALSCHE MUNTERS VOOR DE RECHTBANK OOK B0R5ALIN0 LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel DE MAILDIENST OP INDÏE RONDWANDELING VAN DEN A.N.W.B. Opengestelde landgoederen in de provincie Utrecht WILLEM GROENHUIZEN HET GEHEIM VAN DE HEIDE Tegen drie verdachten ieder twee jaar gevangenisstraf geëischt Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben terechtgestaan de 40-jarige havenarbeider C. in 't H., diens 29-jarige broer Jan en diens 21-jarige broer Gerrit. Allen waren gedetineerd. Jan en Gerrit waren boven dien recidivisten. Hun was het misdrijf van hot maken van valscho muntspecie ten Jaste gelegd. In den nacht van den Gen en 7en Juli had de agent van politie L. de Klerk op zijn surveillance verdachte geluiden ge hoord uit een pand aan do Willemstraat. Aanvankelijk had hij gedacht aan een bin nenbrand, omdat hij het geluid hoorde van knetterend hout. Aandachtiger luisteren had hem echter doen inzien, dat hij zich vergiste en dat hier mannen bezig waren met het maken van valsch geld. Ilij deelde zijn bevindingen mede aan een inspecteur van politie, die op onderzoek uittrok, #ver- gezeld van twee agenten. Toen zij aan het pand aanklopten, om te worden binnengelaten, werd plots het licht uitgedraaid. De politie was genoodzaakt zich toegang te verschaffen. Eenmaal bin nen zag men in den keuken een gloeiend gestookt fornuis en daarop een pot met gesmolten metaal. Voorts werd ontdekt, dat op een tafel een afgewerkte gulden lag naast een vijl en dat op den grond, on der de tafel zich metaalschrapsel bevond. Drie mannen hadden zich in bedden ver stopt. Twee van hen, de gebroeders Jan en Gerrit lagen met kleercn en schoenen to bed. Het verdero onderzoek had uitgewe zen, dat de matrijzen, waarin de geldstuk ken waren gegoten, verstopt waren onder een bedstede en dat er geldstukken waren verstopt in bed en in kleeren van de drie kinderen. Voor de rechtbank heeft verdachte C. een volledige bekentenis afgelegd. Hij had met zijn broers een afspraak gemaakt om val- sche guldens te maken. Hij zou zorgen voor het smelten van het metaal en de anderen zouden de vormen hebben gemaakt en de gegoten geldstukken hebben afgeslepen. De twee anderen ontkenden allen schuld. Zij waren toevallig in het huls van hun broer geweest en zij wisten niet beter of hij was aan het gieten van peurloodjes, om deze bij het visschen te gebruiken. Dat zij al eens eerder van valsche munterij wer den verdacht, maar den dans hadden ont sprongen, omdat hun broer Arie toen alle schuld op zich genomen had, die daarvoor met twee jaren gevangenisstraf was ge straft, maakte hun verhaal niet geloof waardig evenmin als de wijzé, waarop de politie hen in hun bedden had gevonden. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. II. Schutter meende dan ook, dat het misdrijf ten aanzien van alle drie was bewezen en het eischte tegen ieder een gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger van C. mr. J. A. van Bronk horst pleitte clementie. Verdachte zou uit uitersten nood en onder pressie van zijn broers hebben gehandeld. De verdedigers van J. en G., mr. van Koppen en Lyclama a Nijeholt pleitten vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Zij vroe gen ontslag van verdachten uit do preven tieve hechtenis, doch dit verzoek heeft do rechtbank geweigerd. De uitspraak werd bepaald op 15 October. PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN. Mr. J. M. van Bemraelen, benoemd tot hoogleeraar in het Nedcrlandsch Strafrecht en het Nederlandsch Strafprocesrecht aan de Leidscho Universiteit als opvolger van prof. mr. A J. Blok, heeft in hot groot auditorium der Leidschc universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over: De beteekenis van het Strafrecht voor den normalen mensch. PROF. PICCARD TE DEN HAAG. Prins Hendrik onder de aan wezigen. 's-Gravenhage, 2 Oct. In de groote zaal van den Dierentuin hield hedenavond prof. Piccard, die ecnigen tijd geleden met een ballon naar de stratosfeer is gestegen, een voordracht over zijn ervaringen en in drukken tijdens dien tocht opgedaan. Een groote belangstelling bestond voor deze le zing, zoodat de zaal geheel gevuld was. Prins Hendrik met zijn adjudant jhr. La- man Trip was ook tegenwoordig, evenals de minister van Waterstaat mr. Reymer, de Belgische gezant de heer Maskens, Ir. De Vogel, voorzitter Kon. Ver. voor Luchtvaart, met enkele bestuursleden der vereeniging, de heer De Veer, directeur van den Lucht vaartdienst en de heer Plesman, directeur dor K. L. M. De heer F. X. M. Schiphorst, hoofdredac teur van „Het Leven", onder welks auspi ciën prof. Piccard hier te lande zijn voor drachten houdt, sprak een enkel woord van welkom tot spreker en autoriteiten, waarna ir. De Vogel namens do Kon. Ver. voor Luchtvaart prof. Piccard toesprak en daar bij wees op de groote waarde van de onder zoekingen in de stratosfeer voor de welen- schap en de ontwikkeling daarvan. Daarna gaf prof. Piccard op boeiende, doch onopgesmukte wijze in het Duitsch een overzicht van de gebeurtenissen op dien merkwaardigen tocht op 16000 M. hoogte, het hoogste wat ooit door een mensch is bereikt. Na zijn rede, welke ongeveer een uur duurde, werd een mooie serie lichtbeelden vertoond. Do Kon. Vereeniging voor Luchtvaart bood na afloop van de vergadering in den Dierentuin in restaurant Royal een souper aan ter eere van het bezoek van prof. Pic card, waaraan ook Prins Hendrik deelnam. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN SEPTEMBER 1931. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Inst, te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtempcratuur ruim één graad be neden normaal; in de drie decaden respec tievelijk 1, 1 Y> en VA graad De grootste afwijkingen kwamen voor op den 19en met 2 graden en den 30cn met 4 graden bene den normaal. De gemiddelde maximum cn minimum temperaturen waren beneden normaal, resp. 3 en 2 graden. In den nacht van 23 op 24 September kwam in het zuiden in het midden van het land lichte tot strenge nachtvorst voor. De neerslag was in Groningen ongeveer 20 procent boven normaal, in Zuid-Holland, Zeeland cn Westelijk Noord-Brabant ongo veer normaal. In het overige gedeelte van het land was de neerslag 10 tot 50 beneden normaal. Te De Bilt werden 131 uren zonneschijn waargenomen, tegen 146 normaal. VALSCH GELD. De centrale recherche te Rotterdam heeft den 32-jarigen chauffeur P. L. B. aangehou den en opgesloten, wegens het uitgeven van valsch geld. Op 28 September heeft B. in een café aan den Linker-Maasoevcr een valschen rijksdaalder in betaling gegeven. De café houder, die het bedrog ontdekte is B. nage- loopen. In de woning van B. is tusschen hem en den caféhouder een 6tcvige vecht partij ontstaan aan welke de politie een einde moest maken. Bij onderzoek werden in een afvoerpijp van het privaat nog 2 val sche guldens gevonden. LEERDAM DRINKSERUIEZEN WATERSTELLEN SJERVAZEN LANGESTR. 35 TEL. 308 lO-O-O-C- OO-C-H Arnh. weg 32 Tel. 1089 Marokaansch leerwerk, als visitetaschjes, diverse groo- tere tasschen, portemennaïes, dassen. „VOLKSONDERWIJS". 60-jarig bestaan der afdceling Leeuwarden. Da afdeeling Leeuwarden van Volkson derwijs zal op 31 October a.s. haar 60-jarig bestaan herdenken met eep grooten feest avond. waar de algemeene voorzitter van Volksonderwijs, Mr. Harm. Smecnge, de feestrede zal houden. Op den middag van dien dag van drie tot half vijf door hot bestuur receptie worden gihouden in de za len Schaaf. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE ZWART- SLUIZER BANK. Waarschijnlijk zal surséance van betaling worden aangevraagd. Zooals reeds gemeld, heeft de Zwartslul- zer Bank Maandag j.l. in verband met de moeilijkheden van de Kamper Bank 'te Kampen haar betalingen gestaakt. Naar aanleiding hiervan vernemen wij, dat de beleggingen van de Zwartsluizer Bank hij laatstgenoemde bank ongeveer vier ton be dragen, waarvan één ton is gedekt. Van de afwikkeling der zaken van de Kamper Bank zal afhangen, wat -er van de drie ton terecht komt. Bovendien wordt vermoed, dat de directeur van de Zwartsluizer Bank frauduleuze handelingen heeft gepleegd. D? justitie is van een en ander in kennis ge steld. Het is waarschijnlijk, dat de Zwart sluizer Bank surséance van betaling zal aanvragen. (N.R.C.). In sommige bladen is par abuis gemeld, dat de Kamper Nutsspaarbank in moeilijk heden verkeerde. Dat is natuurlijk absoluut onjuist. Het is de Kamper Bank. UITGESLOTEN VAN WERKLOOZEN- STEUN EN ONTSLAGEN. Gevolgen van het conflict tc Jipsinghuizen. De heer De Visser heeft aan den minister van binncnlandsche zaken cn landbouw de volgende vragen gericht: In het juist, dat ecnigc arbeiders uit de gemeente Appingedara, die in Januari 1931 bij bet conflict en de daarop gevolgde sta king aan de werkverschaffing tc Jipsing huizen waren betrokken, op last van den minister voor onbepaalden tijd zijn uitge sloten en tot op dit moment in de werk verschaffingen niet tc werken mogen wor den gesteld? Is het 'juist, dat aan deze arbeiders, eveneens op voorschrift van den minister, geen werkloozenondersteuning mag wor den verstrekt? Is het juist, dat deze arbeiders, werk zaam aan van gemeentewege ten uitvoer gelegde werken, ten gevolge van een mi- nisterieele aanschrijving zijn ontslagen, howel voor die werken geen rijkssubsidie wordt verstrekt? Indien boven gestelde vragen bevestigend worden beantwoord, wil do regeering dan uitvoerige inlichtingen verstrekken om trent de motieven, waarop deze handelin gen steunen? Op welke wijze meent de regeering, dat de betrokken werklooze arbeiders, uitge sloten van werk en steun, in het onderhoud van hun gezin moeten voorzien? Indien de 3 eerste vragen ontkennend wor den beantwoord, is de regeering dan bereid ten spoedigste maatregelen te treffen, op dat de betrokken arbeiders niet langer het slachtoffer zijn van eventueel© gouvcrnc- menteele vergissingen? Amsterdam, 2 Oct. De N.V. Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" en de N.V. „Rotterdamsche Llood" hebben besloten.de afvaarten van 18 November a.s. van Rotter dam en 9 December a.s. van Amsterdam niet door de mailschepen „Insulinde" en „Johan de Vit" te doen vervullen, doch in- stede daarvan zullen respectievelijk het motorschip „Kota Nopan" en het motor schip „Topinta" deze afvaarten op de ge bruikelijke maildata waarnemen. Deze motorschepen zullen dezelfde route volgen ls de mailschepen cn zich voor deze reis aan de voor den maildienst gestelde data houden. Voor de correspondeerende af vaarten van Batavia resp. op 30 December a.s. en 20 Januari 1932 zullen eveneens snel varende vrachtschepen, die de reis her waarts volgens den mailtabel zullen af leggen. DOOR EEN TRACTOR OVERREDEN. 14-jarig© wielrijder het slacht offer. 's-Gravenhage, 2 Oct. Op den hoek van de Laan van Meerdervoort en dc Fahrenheitstraat is hedennamiddag te on geveer kwart over vier een jongen, die per fiets wilde oversteken, door een tractor met aanhangwagen, welke met stccnen was ge laden, overreden. De jongeman kreeg een van de wielen over de borst en gaf vrijwel onmiddellijk den geest. Blijkens bet politie-onderzock was bet slachtoffer de 14-jarige electricicnsleerling W. A. M. uit de Cillierstraat. De schuld vraag was hedenavond nog niet uitge maakt. Het stoffelijk overschot van M. is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. OPGELEGDE SCHEPEN Per 1 October werden te Amsterdam op gelegd 38 Nederlandsche 6chepen, drie En gelschc on 1 Noorsch. De deelname is zeer bevre» digend geweest Niettegenstaande in de zomermaanden het weer nog al te wenschen overliet, is de deelneming aan de verschillende door den A.N.W.B. uitgeschreven rondwandelingen n rondritten toch zeer bevredigend ge weest. Voor de rondwandeling in het Gooi heb ben zich tot dusver 405 deelnemers aange meld; voor die in Utrecht, langs een nieuw ontworpen route, 662, voor den rijwielrond rit door België 104 en voor den rondrit door Duitschland" voor auto's cn motorrijwielen, 241 deelnemers. Deze cijfers nemen nog voortdurend toe, want nu de herfst ons met zulke mooie, heldere dagen komt verblijden, melden zich eiken dag weer liefhebbers aan. Wegens de groote belangstelling, welke voor deze tochten blijkt te bestaan, is besloten, de ter mijnen van aanmelding voor de rondwan deling door Gooi- en Eemland en Utrecht cn voor den rijwielrondrit door Gooi en Eemland te verlengen tot 31 December van dit jaar. Er is dus nog ruimschoots gele genheid deze tochten te maken, welke voe ren door de schoonste gedeelten dezer streek, waar het op een stillen, zonnigen herfstdag in de bosschen met bun rijke na- jaarstinten en op de heide en de heuvels met hun verre uitzichten zoo heerlijk kan zijn. De inschrijvingstermijn voor de rond wandeling door het Gooi wordt dit jaar niet verlengd en sluit op 31 October, zoodat men er nog deze heel maand van kan pro fiteered De sluitingsdata voor de overige tochten blijven ongewijzigd; de termijn voor den rijwiel rondrit door België sluit op 15 October en die voor den autorondrit door Duitschland op 31 October. In aansluiting aan het medegedeelde om trent de rondwandelingen kan nog worden medegedeeld, dat, blijkens opgaaf in „De Kampioen" van deze week, een aantal land goederen, bijzondere terreinen, enz., in de provincie Utrecht thans voor het publiek zijn opengesteld en dat daarvoor toegangs kaarten verkrijgbaar zijn. De lijst omvat de volgende landgoederen: Amcrongcn en Zuilestein, te .Amerongen en Leersum. Beerschoten, te De Bilt, Bui tenzorg te Baarn, Dynselburg te Zeist, De Treek en Henschotcn te Leusden. Groene- veld te Baarn, Grebbeberg te Rhenen; Gun- terstein, te Breukelen, Kasteel en park De Haar, te I-Iaarzuilens, Hardenbroek, te Drie bergen, De Hooge Vuursche, te Baarn, Hou- deringen, te De Bilt, Hydepark en La Forêt te Doorn, Het Hek, te Leersum, Keizer Wil helm Rosarium te Doorn, Laag Kanje, te Maarn, Lambalgen, te Woudenberg, Leer- sumsche heide te Leersum, het Lockhorster bosch, te Leusden, landgoed Maarsbergen, te Maarn, Over-Holland te Loenen a. d. Vecht, Pijnenburg, te Baarn en Soest, de Ruyterberg te Doorn, Stameren tc Doorn en Maarn, het Soesterveen, to Soest en Het Veld, tc Leersum. Overal gloeien daar nu de herfsttinten; in October is 't er op z'n mooist. ZENTRA HORLOGES. 3000 horlogemakers in Duitschland. Oosten rijk, Nederland en Koloniën verkoopen en garandeeren Zen tra uurwerken. Voor Amersfoort Larigesiraat 43. Gevestigd 1885. Tel. 852. Gedipl. horlogemaker Zuiver geluk is onzichtbaar van klaar heid. JAN LIGTHART. Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.v. R. 29 Ik zou dat zeker gedaan hebben!, gaf George toe. Ik voel me niet veilig op de Leide als het pikdonker is, en als ik hoorde roepen, zou ik zoo bang zijn als een kind! Margaret glimlachte tegen wil en dank. Zij wist, hoe moedig haar man was in alles, wat zijn beroep betrof De zee met al haar tuimen boezemde hem nooit angst in. Hij was altijd de eerste, die zich vrijwillig aan meldde, als er schipbreukelingen waren en Ee te hulp kwam. Er bestaan verschillende soorten van moed!, merkte ze op. Ik geloof dat zelfs een man zo niet alle kan bezitten! Een 6oort bezit ik zeker niet Welke dan? vroeg zij. Den moed om naar Squire Jack te gaan. Ik ben zoo zenuwachtig als een jon gen, dio voor het eerst inet een rietje krijgt. Dat komt cr niet op aan, George, daar hen je gauw overheen. Denk er aan, dat ik huiten op je zal wachten. Ik dacht, dat je naar je moeder zou •gaan! Margaret was heelemaal vergeten, onder welk voorwendsel zij mee was gegaan. Heb ik dat gezegd? vroeg zij onschul dig. O, maar ik blijf daar maar heel kort. Je kunt er van op aan, dat ik in de laan bij de poort van de Hall ben, als je me noodig hebt! Lieve Maggie, je bent een schat! George voelde zich voor een oogenblik be moedigd. Niettemin trok hij met een bon zend hart aan dc bel, die naast den hoofd ingang van Myddleton Hall hing. De 6chcl, die in het groote gebouw over ging, klonk hem als een doodsklok in de ooren. Het kostte hem veel moeite, den knecht aan het verstand tc brengen, dat hij den Squire wcnschte te 6prcken. Hij had het gevoel, alsof die onbewogen jonge man op hem neerkeek al6 op een misdadiger, cn dacht er niet aan, dat do knecht niet het min6tc of geringste van zijn geschiede nis af wist. Wij schrijven altijd aan anderen een ken nis van onze zaken toe, die zij maar zelden bezitten. Vijf minuten later werd George in de werkkamer van den Squire binnengelaten. Het wa6 hetzelfde vertrek, waarin mr. Myd dleton het rapport van Mark Wenlove over 'Jicns vond6t in de boot had ontvangen. Squire Jack herinnerde zich dit, toen hij zijn bezoeker zag. De eigenaar van de Hall zat voor zijn tafel, met een menigte papieren voor zich. HOOFDSTUK XVI. In de werkkamer van Sqnirc Jack. Squire Myddleton noodigde Manson niet uit om te gaan*zitten. Het lag niet in zijn bedoeling, het den schuldige gemakkelijk te maken. Misschien meende hij, dat het besef van den eenigszins pijnlijken toestand Geor ge goed zou doen. George liet den rand van zijn hoed ze nuwachtig door de handen glijden. Je bent gekomen, om 6choon schip te maken Manson?, zeide Squire Jack, ziende, dat zijn bezoeker niet wist, hoe hij zou be ginnen. Ik moet je zeggen, dat je wat laat komt, want wij weten al bijna alles, wat je te vertellen hebt. George raapte al zijn moed bij elkaar, om te zeggen, wat hij zich voorgenomen had, doch in weerwil van zijn pogingen, zich te beheerschen, beefde zijn stem, toen hij antwoordde: Ik weet, dat ik heel 6lecht heb ge handeld, mijnheer, Als mijn kleine meid niet ziek was geweest, zou ik al eerder zijn gekomen. Is ze nu wat beter?, viei mr. Myddle ton hem wat vriendelijker in de rede. Ja, mijnheer. Zij is Goddank nu aan de beterende hand! Dc dokter zegt, dat het gevaar nu geweken is. Dat doet mij genoegen! Vertel mij eens, hoe je in het begin in deze zaak betrokken raakte. Weet U, wat er gevonden was, mijn heer? Ja, koper, rood koper, koperkies ook, veronderstel ik; dat gaat dikwijls samen. Ik weet niet veel van die dingon af, mijnheer! Du cros had er veel ervaring van en had er ook een 6tudie van gemaakt, geloof ik. Hij gebruikte je als zijn werktuig, nietwaar? Hij had tweemaal zooveel her sens en wa6 niet half zoo eerljjk, dat wil zeggen, in den tijd, toen je nog eerlijk was! De Squire klemde zijn lippen op elkaar bij die laatste scherpe opmerking. Het heeft niet in mijn bedoeling ge legen, anders dan eerlijk te zijn, mijnheer! Ik werd er bij betrokken, zonder ook maar in het minst te begrijpen wat ik deed, of dat er kwaad in stak! Uit twee dingen had je dit kunnen op maken, Manson. In de eerste plaats de heimelijke wijze, waarmee tc werk werd ge gaan. Steeds gingen jullie bij nacht naar de aders, en brachten het kopererts onder bescherming van de duisternis naar een eenzaam eiland, om het daar te smelten. Ik zou denken, dat dit feit alleen voldoende zou zijn geweest, de argwaan van een ver standig man op tc wekken; en een eerlijken kerel zou hebben behoed er mee voort tc gaan! Ducros had een gladde tong, mijnheer. Hij kon naar believen iets wit of zwart maken! Als ik in jouw plaats was geweest, had er heel wat moeten gebeuren, eer hij mij had kunnen wijsmaken, dat er onder zulke omstandigheden geen schurkerij ach ter 6tak! U bent sterker dan ik, mijnheer, en U hebt van de wereld gezien. Ik heb, wat praten aangaat, nog nooit iemand gezien, die Ducros' gelijke was. Toen ik hem voor het eerst ontmoette, sprak hij als een engel' Een kwade engel dan toch!, viel Spuire Jack in. Ja, mijnheer. f?* nu het tweede punt. ging mr. Myd dleton voort, je moet toch hebben geweten,' dat die 6tof zeer kostbaar was ea dat zij- mij toebehoord©- Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat was juist, wat ik niet wist. Ducros zei, dat de heide publiek eigendom was en als iemand er recht op had, dat het dan de Kroon was. Hij vroeg mij grijnzend, of ik soms dacht, dat de Koning er onder zou lijden, als wij wat koper wegnamen op eenige honderden mijlen afstand van Lon den, en of ik meende, dat de Koning er voordeel van zou hebben, als ik opbiechtte! Dat wist ik natuurlijk niet; ik hield alles, wat hij zei, voor onomstootelijke waarheid. Ik begrijp het, zeide dc Squire. Het was zoo! Tlij begreep nu beter dan te voren, wat een gemakkelijke prooi deze visscher was geweest voor zoo'n sluwen in trigant als de gewezen mijnwerker. Nu wo zullen dat maar laten rusten! Geleerder lieden dan jij of ik zijn niet zui verder op de graat ten opzichte van de rechten van den Kroon, wanneer het ont dekkingen betreft als die van Ducros. Maar in dit geval behooren do mineralen aan den heer van het landgoed, en daar Ik die persoon ben, heb je mij bestolen, hoewel ik aanneem, dat je dat pas inzag, teen het al te laat was! Ik kan U alleen maar verzekeren, mijnheer, dat ik er diep berouw over bob gehad, cn dat ik allws. wat ik er door ge wonnen heb, op zou willen geven. George 6prak op flink en toon en keek voor het eerst den Squire rcrht in 1© uo- gen. Mr. Myddleton stak de hand uit. (Wordt vervolg!}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5