HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN DE DELFTSCHE BIJBEL DE GRENSWIJZIGING TE 'S GRAVENHAGE NIJVERHEIDSRAAD Overbrugging van het Hollandsch Diep Rangeerder en machinist voor de rechtbank Een ongelukkig geplaatst sein Voor de Groningsche rechtbank stonden Donderdag terecht do rangeerder B. H. en do machinist W. P. van den rangeertrein, die op 26 Januari van dit jaar in botsing is gekomen met den trein uit Niemvoschans, tengevolge waarvan drie raenschen zijn ge dood en zes gewond. De trein uit Nieuweschans zou te 1902 uur te Groningon arriveeren op het derde perron. Hij was reeds het viaduct vlak bij het perron gepasseerd, toen do rangoerende goederentrein naderde. Deze was door een onvoillg signaal gereden en toen hij reeds te ver was gereden bij eon wissel gekomen, waarvan de stand door het passeeren van de locomotief veranderde. Zoodoende heb ben de beide treinen elkaar op hetzelfde spoor ontmoet. Hoewel de rangeertrein lang zaam reed, was de schok hevig en waren de gevolgen ontzettend. Do bagagewagen, direct achter de locomotief van den perso nentrein, werd in een tweede klasse rijtuig geschoven. Van de drie personen, die aan den kant zaten, waar de wagen doorschoof en die zich reeds gereed maakten om uit te stappen, overleden er twee dadelijk en een spoedig nadat hij uit den geheel vernielden wagen was gehaald. Het waren D. S. Diddens te Groningen. 57 jaar, aannemer, gehuwd; H. D. v. d. Veen, 33 jaar, reiziger tc Groningen, ongehuwd en J Bollcgraf te Amsterdam, uitgever. Van do zes geworden werden vier, n.l. do heeren R. Morces te Groningen, Th. Verlaan te Win schoten, R. Klei te Groningen en de assis tent-treingeleidor J. Meijer te Huizum naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Do verwoesting had zich uitsluitend be perkt tot den personenwagen en den bagage wagen. De bagagewagen was van het on derstel gerukt en evenals het personenrij tuig bijna geheel versplinterd. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren ir. R F. baron van Haersolte, inspecteur van het vervoer bij de N. S. en Ir. B. S. van Zanten hebben geconstateerd, dat van een nalatigheid van don rangeer der sprake is geweest en daarnaast van den machinist van den rangeerenden trein. Do rangeerdor heeft n.l. den trein door een onveilig sein laten rijden en ook de ma chinist heeft niet voldoende acht gegeven op het sein, dat op onveilig stond. Er waren 'tien getuigen A charge gedag vaard. - Voor de behandeling van deze zaak, wel ke eerst laat in den morgen aanving, be stond ~zcer veel belangstelling, vooral ook uit spporwegkringen. Het eerst traden als getuigen op prof Michael, die den patient Kamphuis in hel Academisch ziekenhuis had behandeld en dr. Mellor, de wnd. politie-dokter. die het slachtoffer v. d. Veen op het station heeft behandeld, onder welke behandeling de man, vermoedelijk tengevolge van een sche delfractuur, is overleden. Vervolgens werd de inspecteur der re cherche F. Kraayenga gehoord, die mede deelde, dat hem is gebleken, dat hij op de plaats van den machinist op een rangeer- deel onder dezelfde omstandigheden als bij het ongeluk op een afstand van 41.7 meter het bewuste sein heeft waargenomen. De heer W. Majolee, stationschef te Gro ningen, bevestigde deze verklaringen. Naar zijn meening is het technisch onmogelijk, dat hot sein op den avond van het ongeluk heeft stilgestaan. Hij heeft het tien minu ten na het ongeluk op onveilig zien staan Op een vraag van den president ant woordde getuige, dat de machinist in elk geval vóór het sein had moeten stoppen. Z.i had bovendien de rangeerder een stop sein aan den machinist moeten geven en deze had moeten stoppen. Op een vraag van den president ant woordde getuige, dot de rangeerder zelf standig werkte. Volgens hem is den ran geerders bekend, dat zij den plicht hebben op de soinen te letten. Het rangceren was echter niet H.'s gewone werk. De verdediger, mr. Dambrink te Utrecht, vroeg of het normaal is. dat een groot signaal als dit, dat toegang geeft tot het geheele station, pas wordt gezien op een afstand van 40 a 50 M, ter linkerzijde van de machine. Getuige zeide, dat rechts normaal is. Het signaal staat niet gelukkig, maar het staat er. Omtrent het feit of de machinist, die *e Zwolle woont, ter plaatse bekend was, wist getuige niets te vertellen, ook niet of al iets bekond is omtrent kleurwisseling bij vorst. Ook de volgende getuige, de heer J. van Ililto, ingenieur bij het seinwezen. noemde de plaats van het sein ongelukkig. Als er een andere plaats was geweest zou het daar zijn geplaatst. De pres. vroeg, of het verstandig was. dal de rangeerder aan denzelfden kant stond als de machinist, waarop getuige antwoordde, dat het beter was geweest, als hij aan den anderen kant had gestaan. Z.i. zijn de ran geerders er niet voldoende van op de hoog te, dat zij op de seinen moeten letten. Een van de rechters vroeg, of het nog in vloed zou hebben, als deze personen ver oordeeld worden. Getuige dacht van niet. Zij zijn reeds disciplinair gestraft. Getuige deelde nog mede, dat men thans bezig is een ander sein tc maken, waartoe reeds vóór het ongeluk was besloten. Ir. H H. de Jongh, van net toezicht op de Spoorwegen, zeide. dat hij meende, r'M de machinist de schuldige is Zijns inziens is do rangeerder H. alleen schuldig, omdat hij te veel op den machinist heeft ver trouwd en omdat hij geen signaal heeft gegeven. Nadat een der gewonden was gehoord trad op als getuige de heer Becude uit Leeu warden de machinist van den trein uit N'ieu weschans, die verklaarde, dat hij na door een voillg sein te zijn gereden plotseling een anderen trein tegenover zich zag. Hij kon niet meer zoo gauw stoppen en ge raakte bewusteloos. Vervolgens kwam do getuige 4 décharge aan do beurt. De hoer A. de Wit, commies bij do N.S., zeide dat z.i. H. niet de eerst verantwoor delijke is. Deze getuigo noemde de plaats waar H. was gezeten technisch Juist, omdat hij vandaar do meosto seinen, die hij moest zien, zou kunnen waarnemen Nog tweo andere getuigen, verklaarden, dat de machinist zeer gunstig bekond staat. Vervolgens kwam verdachte H aan de beurt Deze zeide, dat zijn plaats de juiste was. HIJ heeft getracht den stand van het sein waar te nemen, doch hoeft het niet kunnon zien. Verdachte P., do machinist, zeide niet te weten, dat er een trein uit Nieuweschans zou komen. Hij meende in den seinpaal een wit licht te hebben gezien. Hierna werd do zitting geschorst. (Msb.) Het requisitoir. In zijn requisitoir zeide mr. Mcindersma, dat vast staat, dat het sein waardoor do goederentrein is gereden op onveilig stond. Zi. Is do schuld van den rangeerder hierin gelegen, dat hij niet zoo op het rangcerdeel heeft plaats genomen dat hij het sein heeft kunnen zlon, terwijl hij ook niet voldoon- de hepft opgelet en dat hü den machinist geen teeken h°eft gegeven Al 6taat niet in het reglement zoo zeer omschreven dat de rangeerder op de seinen moet letten, hij was toch de leider en dus de verantwoorde- 'ljke persoon. Wat de machinist betreft zijn schuld schuilt er ook in, dat hij niet op de seinen heeft gelet en dat hij door een onveilig sein ia gereden Dat deze op de seinen moet letten ondanks hel begeleiden van een ran geerder staat duidelijk in het reglement. Wie de mee6t schuldige is komt er bij een dergelijke gebeurtenis niet op aan. In geen geval hadden machinist en rangeerder op elkaar moeten vertrouwen. Spr was van meening dat ofschoon de verdachten reeds voor het verzuimde zelf zijn gestraft, de ge volgen ervan niet over het hoofd kunnen worden gezien Er zijn verschillendo ver zachtende omstandigheden. maar hier geldt toch de veiligheid van het reizend publiek bet zwaarst Er is provo nalatigheid ge pleegd. die buitengewoon ernstige gevol gen heeft pehad. Mr. Mcindersma oischte tenslotte tegen den rangeerder II een hechtenis van veer tien dagen en tegen den machinist P een maand hechtenis Hierna kwamen do verdedigers mrs. Dambrink uit Utrecht als raadsman voor den rangeerder II. en H. P. .1. Wa6lander eveneens uit Utrecht als raadsman voor den machinist P. aan het woord. Beiden weten het ongeluk aan de verkeerde plaa(6 van de seinpaal, terwijl mr. Dam brink er nog eens weer op wees. dat ner gens is omschreven dat de rangeerder een stopsein moet geven Beide verdedigers waren Van oordeel, dal hier van vrijheidsstraf geen sprake kan zijn. De uitspraak is bepaald op 22 October as. CONGRES CHEMIE INDUSTRIELLE. Drie Nederlandsche sprekers. Van 27 September tot 4 October vond to Parijs plaats het elfde Congres do la Che mie Industrielle. Nadat op Maandag 2S September de offi- ciecle opening was geschied door Mr. Dc- ligne, den minister van openbare werken, werden tot en met Donderdag de verschil lende sectievergaderingen gehouden in de lokalen der Sorbonne. Als Nedcrland6che sprekers vinden we vermeld de heeren Prof. Dr. Ir. Waterman, en Dr. Ir. van Dijk uit Delft en Dr. Ir. Verschuur uit Wapeningen. De Nederlandsche Chemischo Vereeni- ging was vertegenwoordigd door Dr. Ir. Sieger, directeur der Amsterdam6Che chi- ninefabriek. Verschillende excursies, een receptie op het ministerie van Buitenland6Che Zaken en een soiree op do Koloniale Tentoonstel ling besloten deze congresweek. Door een bezoek aan Meaux werd op Zon dag 4 October een grootsche hulde gebracht aan de nagedachtenis van den grooten Franschen scheikundige Henri Moissau. PROF. T. J. HAARHOFF UIT JOHANNESBURG. Promoveert te Amsterdam. Voor de tweede maal binnen korten tijd zal een professor van een Zuid-Afrikaansche Universiteit promoveeren aan een Neder landsche universiteit. Ditmaal is het prof. T. J. Ilaarhoff, die klassieke letteren doceert aan de Universi teit van den Witwatersrand te Johannes burg. Prof. Haarhoff is in Paarl geboren. Hij studeerde klassieke letteren in Berlijn en Oxford en van zijn hand zijn verschenen 'verschillende publicaties. Nog onlangs zag het licht de dichtbundel „Tria Corda", waarin vele klassieke gedichten in hot Afrlkaansch zijn overgebracht. Prof. Haarlioff's groote liefde voor de klassieken, zijn kennis en belezenheid hier van en ook zijn dichterlijke bekwaamheid worden overal in Zuid-Afrlka erkend en gewaardeerd. p,.„f tt--,..u~" i schrift getiteld; Vergil in the experience of South Africa. De promotie heeft plaats op Vrijdag 9 October a s. des n.m. 4 uur in de aula van de Universiteit, Oudemanhuispoort, Ara sterdam. Het is geen vondst Men schrijft aan de Delftsche Crt.: Vóórdat er zich ccn legende vormt om den Delftschen Bijbel van 1477, alsof hij tc voorschijn gehaald ls uit hot stof, waarin hij onbekend eeuwen „geslapen" heeft, wil ik even de zaak recht zetten Deze Bijbel is in het archief van de afdecling Delft van het Ned. Bijbelgenootschap. Hij 16 in zeeT goeden staat en ia ongeschonden bewaard tot op heden door de opvolgende bibliothe carissen. Hun treft dus geen blaam. Het bestaan was ook aan meerdere per sonen bekend. Maar zooals het vaak gaat er kunnen jaren overheen gaan, zonder dat er reden is om over het bestaan van zulk een werk te 6prekcn. Die gelegenheid doet zich nu voor, waar een bijbeltentoonstelling gehouden wordt Vanzelf zal die Bijbel ook daar te zien zijn en zal men het gave. prachtige drukwerk met zijn rood- en blauw-gekleurde en uit de hand geteekende initialen kunnon bewonderen. Van een kostbaar stuk raag men dus wel spreken maar niet van een kostbare vondst, want van vinden is hier geen sprake. Voor zoover ik kan nagaan, is hij voor t laat6t in 1863 in het publiek te zien geweest op een ten toonstelling van Delftsche merkwaardighe den en in den catalogus, bij die gelegenheid verschenen, is hij beschreven. Bekend was ook, dat er meerdere exemplaren van deze uitgave bestaan, o.a. in Kassei, waarin aan geteekend is, dat de drukker onthoofd is om het vervaardigen van dezen Bijbel Dit schijnt echter niet vast te staan. Nog min der zeker is, dat deze Bijbel gedrukt is in het bekende Bijbelhuis op den hoek van de Markt bij de Bijbelbrug. De Delftsche Ct. teekent hierbij aan: We nemen natuurlijk gaarne aan, dat de Delftsche Bijbel niet na eeuwen lang vei loren te zijn gewaand weer is ontdekt. Maar dan heeft do redactio van het bericht in de Kerkbode van Zaterdag toch aan duidelijk heid te wenschen gelaten. Daarin werd ge sproken van een „hervonden schat" en me degedeeld dat het kostbare 6tuk „te voor schijn was gebracht". Alles wees er dus op dat het hier een groote verrassing gold en dat de zaak in den grond zoo weinig „sen sationeel" was als do heer Koster nu meo deelt kon niemand vermoeden. De belang stelling voor het fraaie werk zal door deze omstandigheden wel niet verminderen. In verband met de laatste zinsnede in het ar tikel van den heer Koster kunnen wij nog meedeelen, dat de Bijbel niet is gedrukt in het „Huis met den Bijbel" aan de Markt. Dat is een vergissing die destijds door mr. Soutendam in zijn .„Wandelingen langs Delftsche straten en grachten" het eerst schijnt te zijn begaan. Sindsdien heeft men op het archief hiernaar een onderzoek in gesteld en is gebleken dat de hoek bij den Langendijk en. die tegenover Un'ger dooreen werden, gehaald en dat de Bijbelbrug in de 15e eeuw dezen naam nog biet eens dróeg. MELKRIJDERS VAN FABRIEKEN. Niet in loondienst. De Raad van Arbeid te Heerenveen had van den directeur eener zuivelfabriek te Noordwolde premie ingevolge de Invalidi teitswet nagevorderd ten behoeve van ecnige personen, met wie hij was overeen gekomen, dat zij geregeld een a tweemaal per dag met eigen paard en wagen langs een vastgestelde route de voor do fabriek bestemde melk van de boerderijen naar de fabriek zouden vervoeren. Volgens den Raad van Arbeid had de directeur voor be doelde personen rentezegels moeten plakken op grond van art. -ia der Invaliditeitswet. Naar-aanleiding van het beroep, door den directeur der zuivelfabriek tegen de navor dering ingesteld, heeft de Raad van Beroep te Groningen beslist, dat deze ten on rechte heeft plaats gehad. De Raad was n.l. van oordeel, dat deze melkvcrvoerders, die niet tot persoonlijke dienstverrichtin gen verplicht waren, bedoelde werkzaam heden voor de zuivelfabriek hebben ver licht niet ingevolge een met hen gesloten arbeidsovereenkomst, derhalve niet in loon dienst, doch als zelfstandig voerman. Naar 'sRaads oordeel kunnen deze personen ook niet ingevolge het bepaalde in art. 4a der Invaliditeitswet geacht worden, die werk zaamheden krachtens arbeidsovereenkomst in klagers dienst tc hebben verricht, aan gezien ten deze geen sprake was van het verrichten in aangenomen werk, als in dit artikel bedoeld, daar toch de door hen ver richte arbeid het uitvloeisel was van een tusschen ieder hunner, als zelfstandig voer man en klager gesloten vervoerovereen- komst, in aard en gevolgen verschillend van die tot het verrichten van arbeid ra aangenomen werk, als bedoeld in gemeld artikel ia. De Centrale Raad van Beroep heeft zich in hooger beroep met doze uitspraak geheel vereenigd en haar met overneming der gronden bevestigd. (Telegraaf). DE PLANNEN VOOR EEN BOUW- TENTOONSTELLING. Gemeld wordt: Zooals in de pers destiids is medegedeeld, hebben eenige personen zich in comité ver eenigd tot het organiseeren van een Neder landsche Bouwtentoonstelling in 1932 te Den Haag te houden. De besturen van: Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A.; Tentoonstellingsraad voor Bouwkunst en verwante kunsten; Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel; Alg. R.K. Werkgeversvereniging Chr. Werkgeversvereniging; Commissie van advies voor de Groep Bouwmaterialen en - Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs, zijn van oo. c!-"1, voor het organiseeren van deze tentoonstelling op do gedachte wijze geen aanleiding bestaat cn verklaren dan ook op geenerlei wijze de ze tentoonstelling te zullen steunen. JOURNALISTIEK AAN DE UNIVERSITEIT. De eerste openbare les van den heer Lievegoed. *s-Gravenhage, 8 Oct. De minister van Ondenvijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Terpstra, is voornemens morgenmiddag in het klein-auditorium van de Leidsche Uni versiteit de openbare les bij te wonen, waar mee de heer A. J. Lievegoed zijn weten schappelijke voorlezingen over de jour nalistiek zal openen. Alvorens de heer Lievegoed zijn eerste voordracht begint, zullen er korte toespra ken worden gehouden door de heeren mr. L. J. Plemp van Duiveland, namens de com missie van advies, welke voor deze voor lezingen is benoemd, en D. Hans, namens den Nederlandschen Journalisten Kring. TAL VAN INBRAKEN TE OOSTZAAN. Belastingplaatjes verdwenen. Oostzaan, 8 Oct. In dan nacht van Woen6dag op Donderdag is in verschil lendo plaatsen in deze gemeente «ngsbro- ken. De inbraken hebben voornamelijk piaats gehad in de Kerkstraat te Oostzaan. De dieven hebben het voorzien gehad op de rijwielplaatjes. Wij vernemen o.a. dat in één woning 6 plaatjes worden vermist. Ook van anJore inwonenden vernamen wij, dat toGn zij hedenmorgen naar hun werk gingen, de rijwielmerken van hun fietsen waren ver dwenen. Een oud pak, alsmede een loeren jas, werden ook vermist. Het begint er een beetje bedenkelijk uit te zien, nu reeds begonnen wordt met het berooven van arme gezinnen, temeer laar in de vorige nacht ook reed6 een tweetal nieuwe manchester pakken in genoemde 6traat zijn ontvreemd. De politie heeft het onderzoek in handen. Van de daders geen spoor. PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE. Onder dagteekening van 3 October 1931 heeft het Permanente Hof van Internatio nale Justitie beschikking gewezen ter vast stelling van de termijnen voor de proce dure in de zaak, welke onlangs bij het Hof aanhangig is gemaakt ter fine van advies en die betrekking heeft op den toegang tot en het verblijf van oorlogsschepen in de ha ven en de waterwegen aan de vrije stad Danzig. Deze beschikking bepaalt op 20 October 1931 den termijn voor de indiening van een schriftelijke uiteenzetting en op 5 Novem ber 1931 voor het indienen van een tweede uiteenzetting. Een hierop betrekking hebbende bizon dere en rechtstreekschc mededeeling is ge richt tot de Danzigsche en Poolsche regee ringen, die door het Hof worden beschouwd als in de termen vallende inlichtingen over de bewuste kwestie te verschaffen. Bij deze gelegenheid zij er aan herinnerd, dat bij het Hof thans nog een andere zaak betreffende Polen cn de Vrije Stad aanhan gig is. n.l. inzake de behandeling binnen het gebied van Danzig van Poolsche onderda nen en andere personen van Poolsche oor sprong of taal. De termijnen voor schrifte lijke procedure in deze zaak, aanvankelijk bepaald op 17 September cn 15 October 1931, zijn bij beschikking van 11 September j.l resp. verlengd tot 1 en 29 October 1931. WEER EENS EEN NIEUWE PARTIJ. De corporatieve staatspartij. 'sGravenhage, 7 Oct. In café Baga telle is hedenavond een vergadering gehou den, waarin is opgericht de Corporatieve Staatspartij. In deze vergadering hebben de heeren A. Smit en Joh. van Hengel een uit eenzetting van de beginselen gegeven. Daar aan is ontleend: De Nederl. Corp. Staatspartij is een gees telijke strijdvereeniging, dus niet alleen een nieuwe politieke partij. Haar taak is in de verschillende factoren, die de economie nu nog zoo onrustig maken, meer overeenstem ming te brengen. Daarbij stelt zij zich tot taak de verzachting en verdwijning der klassetegenstellingen. De arbeidsplicht en -recht worden door de N. C. B. P. erkend. Arbeidsrecht heeft iedere staatsburger van 16 tot 56 jaar. De staatsburger moet georganiseerd zijn in zijn corporatie. Ouderdomspensioen wordt verzekerd na het 56ste jaar. Het effectenbezit wordt omgezet in be leggingen bij de Staatsbcleggingsbank, zoo dat men den geheclcn effectenhandel uit sluit uit onze economische welvaart, wat zeer ten goede aan de stabiliteit en waar debepalingen komt van onze industrie. De rol van het geld wordt zooveel moge lijk verkleind. De grondwaardebeiasting is een der mee6t gerechtvaardigde belastingen door de speculatie in gronden cn de waardever meerdering. Vrijhandel wordt in principe aanvaard. HET PAVILJOEN LARENBERG. Onder veel belangstelling ver kocht. In hotel Hamdorf te Laren is onder vrij groote belangstelling, ten overstaan van no taris mr. J. B. Luykx, te Hilversum, het be kende hotel en café-restaurant paviljoen La renberg aan de Naarderstraat te Laren in het openbaar verkocht. Het geheel was ge splitst in twee perceelen, welke eeret afzon derlijk en daarna in combinatie werden ge veild. Voor perceel I, n.l. het café-restaurant paviljoen Larcnbcrg met stal en koetshuis, tuin en bosch, groot ongeveer 90 are, werd 25.000 geboden, terwijl men voor perceel II, n.l. het hotel met bijgebouwen, schuur, erf en bosch, gronzende aan perceel I, groot 1 H.A., 29 A. en 80 c.A. f 23.000 bood. In com binatie werden de perceclen I en II voor de som van 48.000 opgehouden. Naar men weet werd het paviljoen Larenberg in 1879 in opdracht van den Amerikaanschen hout- kooper Desraons volgens ontwerp van den architect A. C. Boerma gebouwd. De totale bouv.I:'-'-- ^«hben 112.000 bedragen De toren zelf droeg hei 1:" van een Chi- neesche pagode, terwijl zich daaronder hef café-restaurant bevindt. Verkiezing van een commissie van ingezetenen De verkiezing van do commissie van in gezetenen, welke zich zal hebben uit te sprx ken over het voorstel tot grenswijziging van „Gravenhage, heeft den volgendjn uit slag opgeleverd; Aantal kiezers 228.669 Aantal uitgebrachte stemmen 200.039 Van onwaarde 30.317 Geldige stammen 169.722 Kiesdeeler 3371H. Lijst 1. Anti-Rov. Partij (tegen annexatie) 18125 stemmen, 5 zetels. Gekozen mr. J. W. Noteboom, J. L. Vsrbeek Wolthuys,, J. Zand berg, D. Hoekstra, C. van Spronsen Anthzn. Lijst 2. Comm. Partij Holland (voor an nexatie), 4691 stemmen, 1 zetel. Gekozen M. Hageman. Lijst 3. Christ.-Hist. Unie (tegen annexa tie), 9880 stemm-n, 3 zetel6. Gekozen H. W. Tilanus, mr. dr. A. A. van Rhijn, A. Kloos terman. Lijst 4. S.D.A.P. (voor annexatie) 64.918 stemmen, 17 zetete. Gekozen: ir. J. W. Al- barda, D. van Slaveren, H. B. Wiardi Beek man, H. Voor de Wind, L. Sandsrse,, B. J Stapcle, N. C. Bouma van Strioland, H. J. Baurt. Th. J. K. Kuiler, C. Hameetman, A. II. Moll, K. G. M. Rlma, J. Wiarda, C. P. Damme, C. H. P. W. van den Oever, J. C. Schilds en J. F. Vosveld. Lijst 5. Vrijz. Dom Bond (voor annexatrj) 9069 stemmen. 3 zetels Gekozen R. Winkel, W. A. L. Ros—Vrijman, T. P. de Vries. Lijst 6. Democr. Partij (tegen annexatie), 859 stemm-n, 0 zetels. Lijst 7. Vrijheidsbond (tegen annexatie) 21833 stemmen,, 6 zetels. Gekozen mr. G. A. Boon, mr. S. Cohen Fzn„ prof. mr. C. W. de Vries, K. E. Abbing, A. van Resteren, mr. A F. Viss?r van IJzendoorn. Lijst 8. Herv. Ger. Staatspartij (tegen an nexatie), 5495 stemmen, 1 zetel. Gekozen G. A Alblas. Lijst 9. R.K. Staatspartij (tegen annexatie) 5283 stemmtn, 1 zetel. Gekozen J. H. van Buijenen Sr Lijst 10. R.K. Staatspartij (voor annexa tie), 29569 6temmen, 8 zetels. Gekozen G. P. Bon, S Brandenburg, A. C. J. van Gelder Sr., H. B. J. Gerritsen van dïr Hoop. mej. L. C M. Heeren. J B. H. Hulsman, G. W. Hijstek, J G. PotharsL Er zijn dus gekozen 29 voorstanders cn 16 tegenstanders van annexatie. Verhoogde rechtsbescherming tegen de Overheid De Nijverheidsraad herdacht in zijne laat ste vergadering het tienjarig voorzitterschap van Dr. F. E. Fosthuma en richtte tot zijn in het buitenland vertoevenden voorzitter den telegrafischen wenscb, dat hij nog vele jaren den Raad zou mogen leiden. De Raad heeft uit zijn midden een com; missie benoemd, om het vraagstuk van de verhoogde rechtsbescherming tegenover de overheid to bestudeeren en hem daarover van advies te dienen. De Vervoercommissie uit den Nijverheids- raad heeft verslag uitgebracht over haar onderzoek naar den bruggenbouw in hot algemeen en de overbrugging van het Hol landsch Diep in het bijzonder, ever welk onderwerp zij zich door deskundigen heeft laten voorlichten. Naar aanleiding van dit verslag en do daarover gehouden beraadslagingen heeft di Raad ter kennis van den Minister van .Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht, dat hij met voldoening heeft vastgesteld, dat aan de uitvoering van de plannon tot over brugging der groote rivieren, gelijk in het wegenplan is voorzien, met voortvarendheid wordt gewerkt en dat het hem daar^j in het bijzonder heeft getroffen, dat de verbin ding van het westen met het zuidea. des lands over het Hollandsch Diep in het nieuwe vijf-jaren-plan een voorname elaaU inneemt. De Raad heeft de verwachting uitgesproken, dat met de totstandkoming van deze verbinding en de daarop aar slui tende wegen zoodanige spoed zal worden gemaakt, dat zij binnen den thans in uit zicht gestelden termijn van tien jaren ge heel gereed zal zijn en den Minister ver zocht, dezen wcnsch bij zijn amtgenoot van Waterstaat lo willen steunen. Intusschen heeft de Raad nog nader in studie genomen de vraag, of en in hoeverre een bespoediging van de uitvoering van de verbinding over het Hollandsch Diep mede in verband met de daaruit voortvloeiende financieele gevolgen, mogelijk zal zijn. Over de voorstellen in behandeling bij de Commissie voor de Europeesche Unie, heeft de Raad een nader advies aan den Ministet van Arbeid, Handel en Nijverheid uitge bracht, terwijl over verschillende andere Volkcnbondsaangelegenheden w.o. dubbelt belasting en belastingontduiking, verdrag -"-«nfabricage, met dien Minister is ge correspondeerd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11