RAMSELAAR SIERKUNST Wybert STAS T? V"T- *-? Si» LAATSTE BERICHTEN NIET NOODIG WEZEN ONZER GEBAREN EN BEWEGINGEN Ons tooneel verbrokkeld door een overmatige specialisatie? UTRECHTSCHE WEG Voetbal. ROOD WIT—C. J. V. V. Zaterdag vindt op het terrein aan den Leusderweg het eerste treffen plaats tus- schen de plaatselijke vereenigingen Rood- Wit en C. J. V. V. Rood-Wit schijnt dit jaar een sterk elftal te hebben; aangezien C. J. V. V. ook dit jaar tot de sterksten behoort, verwachten we een spannende kamp, waarvan de uitslag niet ver van een gelijk spel zal zijn verwijderd. De stand in afdeeling I is thans als volgt: Hier begint hef! Voorkom! Gorgel droog Togen 5 uur Donderdagmiddag waren op den weg voor hot fabrieksterrein con groot aantal stakers en een nog grooter aantai nieuwsgierigen bijeengekomen om getuige te zijn van den uittocht van do enkelo werk willigen die zich behalve het kantoorperso neel, nog In het gebouw bevonden. werkwilligen por auto naar gebracht. IUUIi twbil Uv huls werdentomaten 15—22. Essen: langzaam; Kader vernemen wij nog, dat de rijksbc IIoll. bloemkool 2530; witte kool 1.502, roodo 2.503; savoye 2—2.50; spruiten 17— 18; kohlrabi 3—0; peen 3.350; kroot 45; sla Excelsior C. J. V. V. Do Vossen Rood-Wit BI. Kwartier Climax Kamclon Zuidvogels 10—1 7—4 1-0 •1—3 4—7 4—6 5—13 0—1 middelaar, de heer van IJsselstcyn, de beide 0 sPtnazie 3—10; komkom- partijen tegen Dondgrdagmorgen half elf, mers Holl. tomaten 18 *.0. tot een bespreking op het departement van Fruit: Berlijn: Druiven vast; Holl. alican- Arbeid. Handel en Nijverheid heoft bijeen *en 55—60; appelen 5 20. builenl. 8 22; ta- felpercn 1225. Bremen: Tafelappelen 7— 15; tafclapp. 7—18; Homborg: appelen 5— DR. DE VISSER TE HILVERSUM. J 15; peren 520; tendonz flauw. Essen: ap- m pelen 10—20; tafelperen 10—20; stoofperen 4 Vergadering van het Nat Jon- Veiljng Lie,,nltz: Tafelappelon 12-15; geroepen. VELDLOOP U.P.A.B. Op 17 October. gerenverbond, aldeoling 'l Gooi. Hilversum, 7 Oct. Hedenavond heeft de afdeeling Gooi van het Nationaal Jonge- icn Verbond een vergadering gehouden in de concertzaal van het Ilof van Holland. tafelperen 1216. Veiling Welnheim: appe len II. 37; tafelperen 58; stoofperen 3—0 Boter: Onzeker. I)o vraag blijft beter, maar groothandel Is uiterst voorzichtig, omdat verdorc ontwikkeling van de markt Onder de aanwezigen merkten we op, de ^ict te overzien is. Alles hangt van de ster burgemeesters der Gooische gemeenten, ge- Üngkoers a»- In Kempten werden gisteren neraal Snijders, Prof. de Louter e.a., Dr. J Prijzen met 3 S RM verlaagd; de notee Op Zaterdag 17 October zal te dezer stede Th. de Visser, minister van Staat heeft uit- *s nu: AHg&uer Molkereibutter 94 100. een nationalen veldloop van den U.P.A.B. voerig het begrip nationaliteit geschetst in worden gehouden. De start, welke is vast- een rede, getiteld: „Het schoone ideaal van gesteld op 4 uur, zal plaats vinden op het een deel onzer jongeren". terrein van den A.B. v. L.O. aan den Leus derweg. TEGERNSEER THEATER. Utrecht Onder auspiciën van den im presario Ernst Krauss zal het Oberbayeri- scher Bauerntheater een tournee door ons land maken. Het gezelschap, dat boeren- en volksdan- hen uitvoeren zal, komt 16 October a.s. in den Stadsschouwburg. Op 17 October zal men een uitvoering ge ven in „Figi" te Zeist. Dansavond Helma Mylian. De jeugdige danseres Helma Mylian. die onder auspiciën van impresario Ernst Krauss Dinsdag 13 October een dans-avond geeft in den Stadsschouwburg te Utrecht, zal alsdan de volgende dansen uitvoeren: Lente (Joh. Strauss); Sylphide (Berlioz); Slavische dans van Dvorak; Valse brillont (Chopin); Puck (Schütt); Spieluhr (Krome); Valse boston van Huber; Uit het verre Oos- j ten (Yoshitomo). De muzikale leiding is in handen van Gcza F rid. ARBEIDSCONFLICT OP „SOLA"-FABRIEK. DE Een staking uitgebroken. Reeds sedert geruimen tijd was er kwestie tuscshten het personeel en de directie van de metaalwarenfabriek „Sola" van de firma Gerritssen aan den van Ree- nenweg, inzake de va can ticregeling en de doorbetaling van loonen op erkende Chris telijke feestdagen In een Woensdag gehouden vergadering van het personeel der fabriek, met de be sturen van den Alg. Xederl. Metaalbewer- kersbond, den Christelijken en den R.K. Me- taalbewerkersbond werd besloten, in sta king te gaan, daar de directie niet aan de eischen der werknemers tegemoet wilde ko men. Van de zijde der directie deelde men ons omtrent de oorzaak van de staking het vol gende mede: In het begin van het Jaar werd het per soneel der fabriek bijeengeroepen en deelde men hen mede, dat in verband met de on gunstige tijdsomstandigheden zooveel moge lijk bezuinigd zou moeten worden, zoowel op het materiaal als ook op de salaris-uit gaven voor wat het iaatste betreft echter met dien verstande, dat besloten was, de loonen ongewijzigd te laten, doch dat er geen vacanties konden worden gegeven noch uitbetaling van loon op feestdagen kon ge schieden. Het gevolg hiervan was dat de arbeiders zich meer dan vroeger aansloten bij de di verse metaalbewerkersbondcn en al spoedig werden van bondszijde pogingen aangewend om de begin dezes jaars gedane mededee- ling ongedaan te maken. De directie deelde daarop mede, dat zij niet met de bonden wenschte te correspondeeren. doch dat zij wel bereid was eventueele klachten te onderzoeken, wanneer deze uit gebracht werden door een fabrieksraad. Vele arbeiders 6chenen daartoe wel ge neigd te zijn. doch de hoofdmannen niet en het voorstel tot een fabrieksraad raakte van de baan. Daarna had een deputatie uit de besturen een onderhoud met de directie, waarin werd overeengekomen de bestaande bezwaren op schrift gesteld bij laatstgenoemde in te bren gen De directie deelde toen mede, dat in dien het conflict niet spoedig werd opge lost zij een machine uit Duitschland zou la ten kamen, waardoor het mogelijk zou zijn 30 man personeel uit te sparen De oplossing kwam niet, waarop het on(6lag van dertig metaalbewerkers volgde. De organisaties beantwoordden dezen maat regel door het «tellen van eon ultimatum, dat Maandag 12 Oct zou afloopen. en waarin o.a. geëischt werd: zes dagen vacantie voor alle werklieden die een jaar of langer in dienst der firma zijn. en voor elke twee maanden minder 1 dag vacantie. doorbeta ling van erkende christelijke feestdagen met het gemiddelde uurinkomen, terwijl even tueele tekorten, ontstaan door te groot mate- riaalverbruik zouden De Randstaten en Polen blijven tamelijk dringend in Duitschland aan de markt, maar hun offerten luiden niet lager. De Bcrlijcsche noteeringscommissic kenschet ste do tendenz heden als kalm en stelde de- zelfdeprijzen vast, n.l. I. 118, II. 105 en af wijken 91. Hambarg: Prijzen der botornotee- ringscommissie: I. 116—118 (11S—120); II 108 —110 (110—120); afwijkend 96 (95). Eieren: Berlijn: vast. Hollandsche 68 gr. 11.75; 60/62 gr. 11—11.25 (10.50—11; vooral kleine eieren goed gevraagd. WEEKBERICHT. Berlijn, 8 October. Groenten. In het algemeen geringe vraag. Ook de aanvoeren waren echter klein, zoodat de prijsveranderingen niet groot kunnen worden genoemd. Duitsche natuur- tomaten kwamen weinig op de markt; de kwaliteit wordt geregeld minder en de prijs brokkelt af. Holl. tomaten werden daarente gen wegens hun goede kwaliteit zoowel in midden- als in west-Duitschland tot vaste prijzen verkocht; de handel is wel niet le vendig, maar alle9 werd toch regelmatig ge ruimd. Sla tendeerde onregelmatig, plaat selijk was het aanbod van Duitschland nog al groot. De kwaliteit van het aangeboden Duitsche product was slecht. Goede Hol landsche sla (uit het Westland) werd lang zaam tegen afbrokkelende prijzen geruimd, hoewel de kwaliteit heel mooi was. De cri- Hilversum, 7 Oct. Bij den gemeente- sis laat zich op de groentenmarkt duchtig Hij ziet dit begrip als een overkapping van de vele stroomingen, die er in een land zijn, waarbij alleen do vrijheid van eigen mecning wordt gebaat, als een eenheid waarin we elkander allen vinden. De ongerijmdheid van de tegenstelling nationaal-sociaal springt in het oog. Spre ker wees op de houding der soc -democraten in-1914 en op Mac Donald en concludeerde, dat wie sociaal gevoelt voor de nationali teit moet zijn. Spreker schetste daarna den rijken inhoud van dit begrip nationaal. Na de pauze voerde de heer Th. F. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer het woord over: Ontwapeningsconferentie en wereldvrede". Tijdens deze rede werd het even rumoe rig toen een der aanwezigen vroeg of er vragen mochten worden gesteld. Bij het daarop volgend weigerend antwoord verlie ten ecnige personen zingend de zaal, wat even aanleiding gaf tot botsing. Nadat de politie deze personen verder liet gebouw had uitgezet, kon de inleider zijn rede rustig vervolgen. De muziek van het 5e regiment Infanterie te AToort kortte do pauzen met muziek. SARRASANI TE HILVERSUM? B. en W. hebben geen bezwaar. raad is ingekomen een schrijven van de tentoonstellingscommissie der Gooische Ko nijnenfokkers vereeniging, Gooische pluim- veevereeniging, houdende mededeeling, dat wegens het ontbreken van gemeentelijke en particuliere zaalruimte de groote nationale tentoonstelling van konijnen, pluimvee enz. in deze gemeente niet kan doorgaan. Mede is ingekomen, een schrijven van het circus Sarrasani met verzoek hier een stand plaats te mogen innemen B. en W. schrijven hierover, dat in twee raadsvergaderingen het vorig jaar de stem men hebben gestaakt over een verzoek van gelijken aard van een anderen ondernemer Het komt B en \V. nu gewcnscht voor. dat de nieuwe raad zich duidelijk over het adres uitspreke, opdat zij bij de afdoening van dergelijke adressen welke tot hun be voegdheid behoort, daarmede rekening zal kunnen houden. B en W. zelf hebben geen bezwaar tegen inwilliging. B en W. vragen den Raad voorts een cre- diet van 4200 voor het gedeeltelijk nazien op overtollig en dood hout van 't Spander- woud. Zij vragen 1400 voor rioleering van een deel van den Soestdijkerstraatweg. AUTOBOTSING OP DEN HAAR- LEMMERWEG. Donderdagavond omstreeks S uur stond op den Haarlemmerweg ter hoogte van den eersten molen een personenauto, welke de eigenaar aan het repareeren was. Uit de richting Haarlem naderde een tweede auto, welks bestuurder zoo woest reed, dat hij in botsing kwam met den stilstaande» wagen. De eigenaar van den eersten auto werd vrij ernstig gewond en moest naar het Tes- selschade-ziekenhuis worden gebracht. De politic heeft de belde auto's die tame lijk 6chade hebben opgeloopen, in beslag genomen. DE POSTVLUCHTEN. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat het Postvliegtuig de „RaaT' om 6.5S uur uit Boedapest is ver trokken. DE VALK TE RANGOON. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de ..Valk'' om 5.41 uur uit Calcutta is ver trokken en om 13.45 uur in Rangoon is ge land. bemerken. De Hollander mag nu misschien minder vleesch eten, de Duitschcr bezuinigt in de eerste plaats op groenten en fruit. Ook een artikel als bloemkool wordt veelal als luxe beschouwd, het grootere aanbod kon althans niet opgenomen worden. Eerst was de vraag nog tamelijk groot, maar de laat ste dagen heeft de vaste stemming overal opgehouden. Roode kooi en witte kooi wer den in groote kwantums aangeboden, maar de vraag schijnt grooter te zijn. Plaatselijk werden in ieder geval hoogere prijzen be steed. Savoye kool ligt daarentegen zeer flauw. Bieten en radijsjes konden zonder moeite geruimd worden. Spinazie had even eens een goede markt. De vooruitzichten worden door de Landwirtschaftsrat tamelijk gunstig beoordeeld. Grootere prijsverlagm gen worden voor winterproducten niet ver wacht en een afbrokkeling der tomatenprij zen wordt nauwelijks mogelijk geacht. Fruit: Het warmere woer veroorzaakte voor druiven en peren veel grootere koop lust en iets hoogere prijzen. Appelen bleven stil. In het algemeen is de situatie van de markt iets beter geworden. Kaas. De tendenz was in het algemeen weinig bevredigend. De omzet liet te wen- schen over. Emmentaler prima kwaliteit werd iets beter gevraagd. Tilsitcr lag zeei kalm; de zwakke lendenz der Hollandsche markten heeft Tilsitcr ongunstig beïnvloed. In West-Duitschland was do kaasmarkt in het algemeen weinig veranderd. Voor Em mentaler en Tilsitcr liet de vraag te wen- schen over, zoodat vooral de laatste dikwijls lager verhandeld werd. Limburger was ech. ter vaster. Gouda-kaas werd niet in groote kwantums aangeboden, maar ondanks dat DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Berlijn, 8 October. Groenten: Berlijn: kalm; bloemkool traag, worden verrekend i Holl. 3 (voor extra hoogstens 3.25) per 12 st. met tegoed geschreven bedragen tengevolgeHoll .spruiten 17.5025; IIoll. sla 2.753 per van zuinig gebruik 30; Holl. tomaten vast, A 2324; geen Holl De directie repliceerde op het ultimatum komkommers aan de markt, Duitsche kas- door een aantal van de dertig met een week komk. I. 35. Leipzig: langzaam; bloemkool ontslagenen, op staande voet demissie te ver 3.503.75 per krat; spruiten 1820. Bremen: leenen, waarop de melaalbcwcrkersbonden sleepend; bloemkool I. 1822, Holl. 1630; besloten de staking, welke ruim 100 man om Holl. spruiten 13—16; komkommers 18—30; vat met ingang van Donderdag te doen in- Holl. toma'en 12—10. Hamburg: lusteloos;' gaar [Holl. bloemkool 20—37.50; roode kool 45; Langestraat Teef. 341 (2 lijnen) Zélf Uw cowet herx+ellen? Elk W-KROON COSSET wordt door de fabriek bij voorkomend gebrek geheel GRATIS herj-feld le+ op hel merk Bij ie der Conret een Garantiebewijr was do afzet moeilijk. Rijnlandsche Gouda waö van bevredigende kwaliteit. In Olden burg was do markt onveranderd, do ver koop moeilijk. Oost-Pruisen kwalificeert do markt als zeer kalm. Met verbetering der kaasmarkt wordt niet gerekend; de prijzen zullen vermoedelijk gedrukt blijven. Interessante en zeer technische lezing van freule van Lennep voor 't Nut Het departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft gisteravond zijn serie bijeenkomsten geopend met eon lezing van jonkvrouwe H. van Lennep, uit Baarn, over „Het wezen van onze gebaren en bewegingen", waarin zij achtereenvolgens een uiteenzetting gaf van het begrip plastiek en van de beteoke- nis der plastiek of lichamelijke uitbeelding in het dagelijksche leven. Wanneer in d^ bewegingskunst sprake is van plastiek, dan verstaat men daaronder de uitbeelding van het zieleleven door middel van gebaren en bewegingen, standen en houdingen van het lichaam. Wij onderscheiden achtereenvol gens: wilsplastick, welke men aantroft bij alle oplettendheid en aandacht, eischende handelingen en emotioncele plastiek, welke waar te nemen is in uitingen van vreugde, angst en toorn; voorts hebben wij nog do nevengroep: de gestoldheidsplastiek, die ons een gezindheid of zielsgesteldheid als tevredenheid, deemoed of gierigheid toont. Spreekster wees erop, dat de wilsplastick steeds gepaard gaat met de cmotioneele plastiek, die aan de handeling haar physio- nomie verleent. Verrichten wij b.v. een bepaalde hande ling als het oprapen van een voorwerp, dan bewegen wij ons daarbij langs een denk beeldige lijn, die in algemeenen zin het ver loop van de handeling voorstelt, waarop wij de gedachten concentreeren; deze lijn noemt men dan ook de conccntratielijn. Moeten wij bij het volgen van een concen traticlijn in onze verbeelding een weerstand overwinnen, dan wordt dit aanschouwelijk in z.g.n. volhardingsgebaren, b.v. in de mi miek van tillen, duwen en trekken. Onze bewegingen-leiden- tot-standen - en houdingen, waarbij wij resp. onderscheiden 6tand- en bewegingsgebaren. Spreekster ging op een en ander uitvoerig in en lichtte dit aan de hand van cenige voorbeelden toe, waarna zij ecnige plastische verschijn selen van het gemoedsleven uiteenzetto. Hierbij wees zij erop, dat alle plastiek wor telt in het instinctleven, terwijl do impul sieve energie, waarmee het instinct ervaren en geuit wordt zich openbaart in de kracht onzer bewegingen. Wij onderscheiden hier bij 3 gevallen n.l.: Ie. de plastische nadruk ligt op de expressie van gezicht en li chaamshouding; 2e. het accent ligt op de kracht van het gebaar; 3e. kracht en uit drukking worden door één ongedeelde in tensiteit beheerscht. De uiting van een instinct en de verwer king daarvan onder invloed van het voor stellingsleven doet geleidelijk een cmotio neele houding ontstaan, welke meestal voortspruit uit meerdere instincten of aan driften, waarvan dan één domineerend is. Zoo vormt bijv. bij de gemoedshouding af gunst de toorn de ovorhcerschendo impuls. De overgangen van de gemoedshoudingen worden geleid door de fantasie, en wel op tweeërlei wijze n 1 in dalende of klimmen de reeksen, welke wij intensiteitsreekscn noemen. Verschillende dezer reeksen wer den achtereenvolgens besproken en gedo- rnonstrcerd. De zeven grondslag vormende reeksen zijn: vreugde, angst, smart, teederheid, vechtlust, afkeer en de crotischo aandrift. Tenslotte wees freule Van Lennep erop, dat ook dc plastiek, evenals elke kunst, grondige oefening behoeft, niet alleen li chamelijke, maar ook geestelijke, d.w.z. vcrbeeldings-, doorlevingsoefening. In het tweede deel harer lezing vestigde spreekster er de aandacht op, dat plastiek een algemeen maatschappelijke beteekenis krijgt, wanneer men de lichamelijke uit beelding beschouwt als een onderdeel der lichamelijke opvoeding, welke elementen bevat, welke geenszins buiten do schoon heid staan. Men denke hierbij aan de volks dansen, welke behooren tot hetgeen men aesthetische lichaamsoefening zou kunnen noemen. Naast de volksdans moeten tot de schoone lichaamsoefening werden gere kend: a. balletgymnastiek; b. elementaire dansbewegingen: c. do plastiek, dc lichame lijke uitbeelding, welke ten doel heeft de fantasio en het uitdrukkingsvermogen soe pel to maken, buigzaamheid van binnen uit to verkrijgen en zoodoende stijfheid van manieren cn omgangsvormen te bestrijden. Het veelvuldig tekort, aan harmonie noem- do spreekster een geestelijk tekort, dat alléén kan worden aangevuld door aan de lichaamsoefening een geestelijk streven ie verbinden. Zij achtte de stichting van scholen wen- scholijk om juiste inlassching van schoone lichaamsoefening in het programma der lichamelijke opvoeding te verkrijgen. Bij de bespreking van de verhouding van de plastiek tot de tooneel kunst wees spreek ster erop, dat ons hedcndaagsch tooneel kwijnende is doordat de bewegingskunst in verval is geraakt. De wezenlijke oorzaak van dit verval moet volgens haar gezocht Nieuwe winterstoffen van „LIBERTY" „Dorset Cloih" 1.30 breed f 3.50 p. M. Stalen ter inzage. TEL 1235 worden in dc verbrokkeling van ons too neel door overmatige specialisatie. Door het vervangen van dc illusionistische regie door het z.g.n. stijl-tooneel, dat van decoraties afstand deed, is een overgang begonnen naar een tijdperk van meer ver innerlijkte toonoelkunst. Het streven naar samentrekkende styleering van meet af aan heeft het edelst orgaan der toonoelkunst, de uitbeeldende kracht van het menschel ijk lichaam blootgelegd. Men heeft beseft, dat de tooneelkunst wortelt in dc bewegings kunst. Opera- of operette-zanger, tragedienne of rcvuc-girl. danseres of filmster, zij allen ontmoeten elkaar op het gemeenschappelijk terrein der plastiek. De elementaire oplei ding van revue-girl en tragedienne is de zelfde; van huis uit zijn beide bosvegings- kunstenaresscn. Tenslotte volgde de vertolking van de slaapwandclscène uit Shakespeare's „Mac beth", welke op meesterlijke wijze geschied de. Deze vertolking werd door freule Van Lennep op uitvoerige wijze toegelicht. Een en ander werd toegelicht door een geslaagde demonstratie van Lili Green. Hoe interessant deze lezing overigens ook was, mecncn wij te mogen opmerken, dat zij vermoedelijk voor een groot aantal leden van 't Nut tè technisch en daardoor te moeilijk is geweest. Dit leiden wij aller eerst af uit het feit, dat met de pauze ver schillende personen wegliepen, terwijl na de pauze velen hun aandacht niet bij het gebodene hadden. Dit was vooral het geval met een deel van het publiek dat achter in de zaal zat. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is Zaterdag 10 October a.s. verhinderd spreekuur te houden. DE WEG AMERSFOORT-DOORN. Een verzoek van A. N. V/. B. cn K. N. A. C. In „De Kampioenhet officieele orgaan van den A. N. W. B., lezen wij: Aangezien zich langs den provincialen Weg AmersfoortDoorn een bebouwing ont wikkelt, waartegen uit een verkeersoogpunt ernstige bezwaren bestaan, hebben de A. N. W. B. cn de K. N. A. C. zich gewend tot Gedep. Staten van Utrecht, waarin zij er op wijzen, dat in het algemeen door deze lint bebouwing het natuurschoon in belangrijke mate zal worden geschaad en anderdeels aanzienlijk afbreuk zal worden gedaan aan de waarde van de verkeerswegen, terwijl ook economische factoren een belangrijko factor vormen om te trachten de lintbebou wing, waar mogelijk, tegen te gaan. Ver zocht werd, om, indien, ondanks de over wegende bezwaren tegen lintbebouwing wordt vermeend, dat deze in sommige ge vallen niet kan worden tegen gegaan, geen toestemming daartoe te willen verleenen zonder gelijktijdigen waarborg voor den aanleg van parallelwegen, waardoor zoo min mogelijk uitwegen op de groote wegen zullen worden tot stand gebracht en althans het plaatselijk verkeer grootendeels van do doorgaande wegen zal worden afgeleid. KOOPLIEDENVEREENIGING. Openbare vergadering in de „Keizorskroon". Maandag 12 October a.s. zal do Amers- foortsche Koopliedenvereeniging een open bare vergadering houden in de „Keizers kroon" op de Hof, waarbij het hoofdbe stuurslid, do heer Zoutendijk, zal spreken over: „Ziekte- en Ongevallenwet en Crisis- steun ook voor kooplieden." Bijzonderheden vindt men verder in do advertentie in dit blad. „De WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbcek te Laren dc Octobir-afleve- ring van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De aflevering wordt geopend met een on derhoudend verslag, dat Niko Tinbergen geeft van avonturen, die hij met een steen- uiltje en diens jongen heeft beleefd. Hoc in den loop der eeuwen het karakter der wegen zich heeft gewijzigd, 6chetst ons J. L. A. Kremer, terwijl A. C. dc Koek niet alleen een slotartikel wijdt aan de sterre- kunde bij onze voorouders, doch tevens wijst op hetgeen de Octoberhemel te aan schouwen geeft. H. Donkcr-van Hengel breekt 'een lans voor het gezamenlijk wan delen der gezinsleden en C. van Andcl voert ons naar 't boeiend land van de Dom mel. Mot Jan R. Th. Campert ondernemen wij weer 'jen tocht door het heerlijke Wal cheren. Do redacteur, Rinke Tolman, zingt den lof van het Eifollandschap, vooral van Manderscheid. A. .Toman is verrukt over een twactal mooie paddenstoeltjes, terwijl J. H. BrinkgreveEntrop en G. D. Duursma on derscheidenlijk aandacht vragen voor jene verbessen en haagwinden. De rubriek „Van en voor da lezers" (na tuurhistorisch allerlei) beslaat een tiental bladzijden, waarin onder rncer over ijsheili- gen cn Alponstecnbokken wordt geschre ven. Als 6teed8 bevat da aflevering een groote reeks rovaal uitgevoerde illustraties, vooral de Blitzlichtopnamcn van Tinbergen trek ken de aandacht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2