ARBEID IN EN ROND EEN BINNENZEE ./.bel ol< ir r Süf ST. EtVULJON RUIM 2000 ARBEIDERS IN DE POLDERS Onze Postvliegers onderweg Valk Raai ooievaar 1—10 DE POSTDIEFSTAL TE 'S GRAVENHAGE Restauran t Princess ■HU MSI p. fl. f 1.40 p. anker f 56.- DRAlSijlA-vAN'VALKEtlBURG'S-- e A -jLEVKR TRA/V m FRANSCHE TRAWLER GEZONKEN DE SPOORWEG OVER DEN AFSLUITDIJK Zwaareikens!aapkamerameublesiientmetspiegelkastf143.50 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE V Z v--■■(Jud*e)-j na Landbouwwetenschap en cultuur techniek ten dienste van het land Het eerst geweide vee III. (Slot). Do afdeoling van den dienst voor liet in cultuur brengen van den YVieringerraeer- polder, die het landbouw-welenschappelijk onderzoek leidt, staat onder leiding van Ir. S. Smeding. Zij zorgt voor de samenstel ling van de bodemkundige kaart en ver zamelt alle gegevens, die van landbouw kundige waarde zijn, niet alleen voor het in cultuur brengen van den polder, maar ook voor later. Voorts deelt zij de gronden in naar hun innerlijke waarde voor de bodemcultuur, en draagt tenslotte zorg, dat de aanstaande kolonisten zooveel mogelijk voordeel hebben van hetgeen de onderzoe kingen in den proefpolder Andijk en Wie- ringermeerpolder hebben geleerd. Momen teel zijn reeds drie polderafdeelingen ge heel verkond en op kaart gebracht, terwijl de vierde nog op nadere bewerking wacht. Ook wordt door deze afdeeling nagegaan, op welke wijze de natuurlijke vegetatie zich ontwikkelt, omdat dit belangrijke aanwij zingen geeft, wat betreft de geschiktheid van de bodemcultuur. Tenslotte geeft de afdeeling het sein voor den inzaai, zoodra het zoutgehalte beneden een bepaalden graad is gedaald. Zoo heeft dus de landbouwkundige af deeling in het algemeen de taak, weten schappelijke grondslagen te leggen, waarop het in cultuur brengen van den polder kan rusten. Do uitvoering hiervan komt aan de cultuurtechnische afdeeling, aan het hoofd waarvan Ir. F. P. Mesu staat. Arbeiders en machines eischt dit werk en begin September van dit jaar telde men Sn de polders 2223 arbeiders. Deze werken bij de maatschappijen aan wie de uitvoe ring te velde zijn opgedragen, te weten de Nederlandscho Heidemaatschappij, de „Grontmy" en de N.V. Ir. Bureau v.h. J. van Hasselt en de Koning. Zoowel uit de omgeving van den polder als uit andere deelen van het land trokken deze arbeiders naar dit nieuwe werk. Vooral die uit verafgelegen streken, onge veer 500, zijn ondergebracht in 5 arbeiders kampen, welke onder rechtstreekschc lei ding der betrokken afdeeling staat, welke alleen gehuwde arbeiders in de kampen opneemt Onder de overige 1700 zijn ook verschillende verafwonende arbeiders, die aan den rand van den polder een kosthuis vonden. Toch komt nog het grootste ge deelte uit Noord-Holland. Hun werk omvat landarbeid in engeren zin en ontginningsarbeid. Zooveel mogelijk wordt in tarief gewerkt, terwijl do arbeids duur is van 1 Februari—15 November 50 uur per week en van 15 November—1 Fe bruari 44Yi uur per week. Over een maand ongeveer hebben zij alweer het meeste in de week achter den rug. In het tijdvak Juli tot en met September maakten zij een uurloon van bijna 54 tot ruim 58 cent per uur, waarvoor zij aanvan kelijk hoofdzakelijk begreppelingswerk deden. Naast vele vergoedingen voor verzuim, vacantic6, wettelijke voorschriften c d. lezen wij in het reglement op de arbeidsvoor waarden o.m.: „De arbeiders zorgen zelf voor het in orde maken van hun bed, het schoonmaken van hun vaatwerk, het dagelijks aanvegen der woning en het schillen der aardappe len. 1—10 8—10 Amsterdam Neurenberg Praag Leipzig Weenen 8—10 Boedapest Belgrado Sofia Saloniki 2—10 Athene Mersamtrub 3—10 Cairo Ghaza Rutbawells 8—10 4-10 Bagdad 8—10 Basra Boeshir 7—10 5-10 Djask 6—10 Karachi 5—10 Jodpoer 7-10 Allahabad 5—10 8—10 Calcutta Akyab 4—10 Rangoon Bangkok Kohlak 3—10 Penang Me dan 2—10 Palembang Batavia r Bandoen? 2—10 Vertrek van het eerstvolse nde postviegtui? van Amsterdam op 15 October 1931 Voor de warme voeding en het onder houd der huisvesting in de barakken wordt door iederen arbeider betaald de kostprijs van 85 cent per dag, of zooveel meer als de prijs der voedingsmiddelen en het onder houd der verblijven mocht noodig maken. Bij de warme voeding is koffie en/of thee inbegrepen. Voor de broodkost zorgt de ar beider zelf. Voor dagen, waarvoor nog voor een ar beider is ingekocht, wordt 85 cent per dag ingehouden, ook al zou do arbeider wegens vertrek of wegens andere omstandigheden niet hebben medegegeten. Zij moeten in het bezit zijn van passend gereedschap, een diep bord, een drinkkan, een drinkkom, een mes, vork en lepel, een droogdoek en twee handdoekon, reserve ondergoed enz. Het medebrengen van een rijwiel is noodzakelijk. De arbeider is ten volle aansprakelijk voor zijn werkgoed, ge reedschappen, enz., zoodat de directie geenerlei verantwoordelijkheid aanvaardt voor het wegraken of in het ongereede raken daarvan Zij zijn gehouden in het kamp de aan wijzingen te volgen van den kok beheerder; degene, die zich in of buiten het kamp on behoorlijk gedraagt, zich aan dronkenschap te buiten gaat of gevaar oplevert voor ver ontreiniging van het kamp, wordt ontsla gen. Plet is ten strengste verboden bier of sterken drank in het kamp mede to bren gen of te gebruiken. Op schriftelijk verzoek van den arbeider (gezinshoofd) belast de directie van het werk zich met het verzenden van het ver diende weekloon aan het gezin, na aftrek van een bedrag van 4 voor brood- en zak- j geld van den arbeider. De arbeiders (ge zinshoofden), dio zich hiertoe bereid ver klaren, genieten bij plaatsing de voorkeur." j Na de begreppeling van den polder, kan met den inzaai begonnen worden, wanneer i echter het zoutgehalte van den bodem geen obstakel vormt Verleden jaar werden 130 H.A. met rogge ingezaaid, om te dienen als boven vrucht der later in te zaaien gras- en klaverzaden. Ondanks de ongunstige weereomstandig-1 heden was de oogst dit voorjaar goed. De gemiddelde opbrengst bedroeg 23 mud por j H.A. van een behoorlijke kwaliteit, een op- brengst die heal dicht bij een normale op brengst staat In totaal werden dit jaar ge oogst 5999 mud gerst en rogge, waarvan 2799 mud gerst. De oogst is iuist voldoende voor den inzaai van het volgend jaar. Ook het grasgewas in den roggesroppel heeft zich voorspoedig ontwikkeld. De ongeveer driehonderd schapen, die er geweid wor den, kunnen thans na ongeveer zes weken als vette schapen aan de markt worden ge- bracht. Op het oogenblik zijn omstreeks 8500 H.A. van den polder begreppeld en dus gereed gemaakt voor., den landbouw Verwacht wordt, dat einde 1932 veel vlugger dan verwacht was de geheele polder begrep peld zal zijn. Verschillende systemen van arbeid worden voor de begreppeling toe gepast. In den grooten landbouwschuur ten Zui den van De Haukes hebben wij de resul taten van dit omvangrijke werk gezien. Keurig liggen de balen rogge opgestapeld, de eerste landbouwproducten van de nieu we provincie. Het land er omheen is groen, alsof het altijd zoo geweest is en als wij per autobus den Wieringcrmeerpolder na dit korte bezoek verlaten, is het ons als in een nieuwe wereld te zijn geweest, waar alles van den beginne aan moet gebeuren. Nabeschouwing. Wanneer wij nog eens dien in alle op zichten gedenkwaardigen tocht herleven, dan moet ons van het hart een uitspraak van groote bewondering voor het uitne mende en onder zeer goede leiding hier ver richte reuzen-werk. Compleet Blijvende Hanrgol! Geheel nieuw Systeem Geen kroes doch natuurgolf. Geheel nieuwe methode Haarverven, alleen bij MAISON GAFMERS Utrecht, Zadelstraat 18 Garantie TeL 11587. 7-50 Deze bewondering rees door aanschou wen en kan spoedig eon „ja" worden op de vraag: „doorgaan met het werk of niet?' En tochwij mogen niet blind zijn voor de geldelijke offers, aan dit alle» ten koste gelegd. Zal Nederland deze kunnen dragen, vooral in dezen tijd? Reeds zullen de inpolderingswerken worden opgeschort, zooals in do Memorie van Toelichting op de Waterstaatsbegrooting te lezen was. Waarlijk, hier is wijs beleid en kloek ver stand noodig, opdat men eenerzijda niet late varen wat begonnen werd. maar men aan den anderen kant ook een open oog hebbe voor de gevolgen van een al te zeer doordrijven om der wille van een reputatie. Immers wij hebben die ook van zuinigheid. Het politieonderzoek nog in vollen gang le ETAGE MENU AS. ZONDAG 2.— Russisch ei Groentensoep Wiener Roastbraden Spercieboonen Versche aardappelen Dessert Tel 310 AMSTEDBIEREN 's-Gravonhage, S Oct. Het politie onderzoek inzake den postroof van Dinsdag avond 29 September aan den Van Lennep- weg is. terwijl de beide aangehoudenen zich in het Huis van Bewaring bevinden, nog in vollen gang. Zooals men weet is het deel van den buit, dat de gearresteerde J. in zijn woning on der een vloer had verborgen, n.l. ongeveer Yi van hot gestolene, op diens aanwijzing te voorschijn gebracht, terwijl van de rest, behoudens 'n paar honderd gulden en de geopende aangeteekende brieven, de duiten nog zoek zijn Voor de afzenders van de aangeteekende stukken, welke waarden bevatten doch niet met waarde waren aangegeven, beteekent dit verloop een verlies, omdat vergoeding alleen wordt verstrekt wanneer óf het aan gegeven bedrag ten deele of geheel wordt vermist, óf wanneer het geheele zonder waarde aangegeven aangeteekende stuk is verdwenen. Bij den onderhavigen postzak waren de gewone aangeteekende stukken, zij het dan in beschadigden toestand, terug gevonden. In één enkel geval, n.l. dat van de nog vermiste Oostenrijksche waarden, die wèl waren aangegeven, heeft op be vredigende wijze de uitkeering aan de be nadeelden vanwege de postadministratie plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat op den avond van 29 September, te ongeveer half acht op den Raamweg oen wielrijdster werd aangereden door een twee-persoons-aulo, welke reed in de richting Wittebrug en dat deze juffrouw en eventucele getuigen van de aanrijding werden opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen aan den com missaris van politie in de afd. B. In het hierbedoelde oproepingsbericht was, om bepaalde redenen, nog geen ver band gelegd tusschcn aanrijding en post roof. Daar echter vrijwel is komen vast te staan, dat de hier genoemde auto dezelfde is als die, waarin zich de gearresteerde J. (en vermoedelijk ook de hoofddader van den postroof) bevonden, wordt alsnog aan de aangereden wielrijdster en aan hen, die. op dat tijdstip een tweepersoonsauto op don Raamweg in de richting Wittebrug hebben zien rijden, zich aan het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld te willen melden tot het geven van inlichtingen, welke vermoedelijk kunnen bijdragen tot de verdere opsporing in den onderhavigen postroof. y^wwmtf UTF:SïR:17Tel:h5 Gewas 1924. LEEUWARDEN Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Een blikje heerlijke kroelt ot crab versche garnalen of garnalen in gelei hei iljnste in den IJmnldei Vlschhandcl. Utiechtschestraat <0 -el. 92. TEWERKGESTELDE ARBEIDERS EN KIESPLICHT. Op de vragen van don heer De Visser: 1. Is het den Minister bekend, dat een aantal arbeiders uit '6-Oravenhage, in ver schillende werkverschaffingen tewerkge steld, er prijs op stellen in staat te worden gesteld om op 7 October a.6. hun kiesplicht te kunnen vervullen ter verkiezing van de in artikel 158 van de Gemeentewet bedoelde Commissie van ingezetenen? 2. Is de Minister bereid oogcnblikkclijk maatregelen te doen treffen, waardoor het mogelijk wordt clat bedoelde arbeiders, zon der daardoor persoonlijk nadeel tc onder vinden, hun kiesplicht op 7 October a.s. te 's-Gravcnhage kunnen vervullen? luidt het antwoord van minister Ruy6 de Beercnbrouck: Ad 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord Ad 2. De noodige maatregelen zijn reeds op 3 dezer getroffen. GRONINGEN IN HET DONKER. Door een kleine ontploffing in de electrlsche centrale. Groningen, 8 Oct. Hedenavond heeft door tot nu toe onbekende oorzaak om streeks zes uur een ontploffing plaats ge- iiud van geringen aard in de electrische centrale. Het gevolg was, dat de geheele 6taJ op een der drukste uren stroomloos was. Het spreekt van zelf. dat dit heel wat stagnatie in het verkeer bracht, vooral in het midden der stad en in het Zuid-Wes ten. Een electrisch bediende brug kon niet naar beneden worden gebracht, zoodat de groote stroom van fahrirks- en kantoorper soneel langs andere wegen moest worden geleld. Om 7 uur was het ongeval verhol pen, en had Groningen weer 6troom en l'cht Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De bemanning door een Neden landschen trawler gered IJrauiden, 8 Oct. Vannacht omstreeks drie uur is de Fransche trawler Nicolaas Pierro B. 1373 bij Haaksvuurschip op de Noordzee door een tot nu toe onbekend driemastschip overstoomd en onmiddellijk gezonken. Het gelukte de uit 14 koppen be staande bemanning1, zich te 'redden in een scheepsboot. Na vele uren tc hebben rond gedreven werd do bemanning hedenmorgen 10 uur opgepikt door den IJmuider trawler IJ 330, de Flandria. Nog in den loop van den avond 16 de Flandria te IJmuiden binnengeloopen. Van de Fransche bemanning waren drie perso nen licht gewond. De stoker wa6 er het ergst aan toe en moest in het St. Antonius- zickenhuis te IJmuiden worden opgeno men. Naar omstandigheden is zijn toe stand redelijk wel De machinist en een matroos waren licht gewond en werden on der geneeskundige behandeling gesteld. De Nicolaas Pierre is afkomstig uit Bou logne en had voor het noodlottig ongeval reeds 240 kisten visch aan boord. GASDIRECTEUR IN EERE HERSTELD. De raad der gemeente Leeuwarderadeel be sloot, op voorstel van B. en W., met alge meene stemmen den directeur der gasfa briek, die indertijd corruptieve handelingen gepleegd bleek te hebben, op grond van zijn tegenwoordige verdiensten, de verplichting tot jaarlijkscho terugbetaling van 500 kwijt te schelden, terwijl tevens werd inge trokken het raadsbesluit, waarbij hem ge durende 7 jaren periodieke verhooging werd ontzegd. Waarschijnlijk in 1934 nog niet gereed Leeuwarden, 8 Oct. In de hedenmid dag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden deelde do voorzitter, de heer Hartelust, mede, dat hij aan ricn inspecteur-generaal van de Ne- Jcrlandsche Spoorwegen gevraagd heeft, wanneer begonnen wordt met den aanleg van den spoorweg over den afsluitdijk. Geantwoord werd. dat de spoorweg waarschijnlijk in 1934 nog niet klaar zal zijn. Met do onteigening van de gronden in Noord-Holland is men bezig. De raad van toezicht heeft in overweging gegeven van het oude plan af te wijken, en den spoor weg 9an te leggen over het traject van Zurich over Arum en vervolgens naar Dronrijp. De stad Harlingen zal dus over geslagen worden. In plaats daarvan wordt Arum het centrum. Heden geëtaleerd üw adres voor complete meubileering. Denkt U om onze rooktafel reclame? Vrouw van den jager op grof wild: Groote genade tPaar seint Karei dat hij een walvisch geharpoeneerd heef(

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 8