AHEDSFQOffiTSCH DAGBLAD Vrijdag 9 October 1931 -DE EEMIANDER" 30o Jaargang No. 87 VBERDE BLAD Mr. G. VISSERING DE ZAKKENROLLER UIT DEN PRINCESSE-SCHOUWBURG NEDERLAND OP DE KOL. TENTOONSTELLING UITVOER VAN ZUIVEL NAAR FRANKRIJK RADIOPROGRAMMA GEORGANISEERD OVERLEG POLITIE-AMBTENAREN Een man van zeldzame gaven; een groot tacticus Men schrijft ons: Mr. G. Vissering is een man die in zijn loopbaan herhaaldelijk blijk gegeven heeft van een zeldzaam heldere visie; een groot tacticus. Dat heeft zijn hoogtepunt bereikt in het zgn. „Memorandum van Amsterdam" van Januari 1920, dat de eerste, schuchtere, poging is geweest om na de verwoestingen van den oorlog te komen tot economische reconstructie door internationale samen werking. Ongetwijfeld kan men een lijn zich denken tusschen dit Memorandum en dc Dawes- en Young-plannen, al had het Memorandum volstrekt nog niet de strek king om tot revisie van het verdrag van Versailles te komen. Men schreef immers nog slechts 192 0! Erin geslaagd te zijn, in dit', jaar een groep personen van verschil lende nationaliteit bijeen te krijgen en deze tot overeenstemming tc brengen over don tekst van een vrij uitvoerig, goed gesteld en verre van inhoudloos advies aan de leiden de staatslieden en economen der wereld, dat is iets waarin de bijzondere gaven van een Vissering zich op heur schoonst konden cDtploóien! Zooals bekend is, is het Memorandum ge volgd door de conferenties van Genua en Brussel, en de bankiersconferentie te Ber lijn, waarbij Vissering een leidende figuur is geweest. Ilij had toen reeds een zeer eervollen staat van dienst bij de Javasche Bank (muntzuivcring in Ned.-Indië „Muntwezen en Circulatiebanken in Ned. Indiö", Amster dam 1920) en als adviseur der Chineesche Regeering („On Chinese Currency", 2 dee- Ion, Amsterdam en Batavia 1914) achter den rug. In 1925 voegde hij aan zijn belangrijke internationale werk het in samenwerking met prof. Kemmerer uitgebrachte advies aan de Zuid-Afrikaansche Regeering toe, jiandelende over vragen van geld- en circu- 'flatiebankwezcn. Naast zijn belangrijk werk als financier kan hij naast Lely als een van de baanbre kers voor het werk der afsluiting en droog legging van de Zuiderzee worden be schouwd. Vissering geniet niet alleen binnenslands, doch ook in den vreemde een hoog aan zien. Naast zijn singuliere gaven hebben hooge persoonlijke eigenschappen daartoe veel bij gedragen. In kort bestek is niet op tc sommen zijn arbeid in commissies en het aandeel dat hij heeft gehad in uitgebrachte adviezen en rapporten. liet schijnt dat men in de kringen ook van het personeel der Bank, diep getroffen is geweest toen zijn besluit tot aftreden be kend werd. Van hoog tot laag in het eigen huis der Bank heeft Vissering altijd een plaats in do harten van de menschen inge nomen. wat eigenlijk eerst op een moment als thans zich zoo treffend openbaart. BRAND IN EEN PASTORIE. Te 's-Gravenhage. 's-Gra venh age, 8 Oct. Hedenochtend ruim half acht is in een vprtrek, behooren- de tot de pastorie van de St. Jeroenskerk aan de Dr. Schaepmanstraat (Spoorwijk) brand uitgebroken, welke brand bleek te zijn ontstaan in een bergplaats van kapok- kussens en waskaarsen. Daar aanvankelijk „zware brand" werd gemeld, rukten kort na elkaar dc motorspuiten van den Rijswijk- scheweg en do Van der Vcnnestraat uit laatstgenoemde behoefde echter geen dienst te doen, daar het vuur met een grooten straal en een kleinen op de waterleiding kon worden gebluscht. Do schade bleef, dank zij het snel optreden van de brand weer, aldus beperkt tot den inventaris van het genoemde, achter de sacristie gelegen vertrek, dat uitbrandde. De misbediening in de kerk had op do gewone wijze voort gang. DE NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT. De zaak voor den Hoogen Raad. In de procedure van dc weduwe Van Meer tegen den staat, in welk protest zij een schadevergoeding eischt van ƒ50.000 wegens het in Januari 1927 onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféhou der was t3 Zundert, al6 gevolg van het optreden van twee marechaussée's, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof tc Den Haag geconcludeerd tot niet-ont- vankelijk verklaring van de weduwe Van Meer in haar hooger beroep tegen het von nis van de rechtbank te Den Haag, waar bij haar vordering werd afgewezen. Voorts concludeerde dc procureur-gene raal tot bekrachtiging van dit vonnis. Het gerechtshof zal 12 Nov. arrest wijzen. INBRAAK TE HEERLEN. Heerlen, 8 Oct. Heden nacht hebben zich ongenoode gasten door openschuiving van een raam toegang verschaft tot de benedenverdieping van bet sanatorium. Verschillende kamers werden overhoop ge haald. Uit de tclefoonkamer wordt een be drag van 250 vermist, terwijl de buit ver der bestond uit eenige damesmantels en leeren jassen. D? zusters, die boven 6lapen, hebben wel iets verdachts geboord, doch zij dachten dat het de andere zusters wa ren Correspondentie van d j zusters is door de dieven geopend. In verband met dez' inbraak is door de Hcerlenschc politie zc kere L. gearresteerd. H'Jt onderzoek wordt voortgezet. BIJTIJDS ONTDEKTE POGING TOT INBRAAK. Amsterdam, 8 Oct. De eigenaar van 'een winkel in goud en zilver, gevestigd in een perceel aan de Nieuwe Amstelstraat, deed bij het schoonmaken van do étalage een ontdekking, die het vermoeden wettig de, dat onbekenden pogingen 'hebben ge daan om in zijn zaak in te breken. In den houten wand, onmiddellijk achter dc deur, welke toegang geeft, tot de bovenverdiepin gen, bleken n.l. drie gaten geboord te zijn, vermoedelijk met do bedoeling om op die wijze voorwerpen uit de étalage te ont vreemden. De politie heeft de zaak op het oogenblik in onderzoek. Armeniër in verzet teëen een versteharrest van het Haagsche gerechtshof Twee jaar gevangenisstraf geëischt 's-Gravenhage 7 October. Bij verstek arrest van 7 Januari 1931 heeft het Ge rechtshof alhier het vonnis der I-Iaagsche Rechtbank vernietigd, waarbij de Armeniër Avanes Khan Ghanbarian, tegen wien door het O. M. twee jaar gevangenisstraf was geëischt wegens zakkenrollen, is vrijgespro ken. Hij werd door het Gerechtshof veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Men herinnert zich deze zaak, welke be trekking heeft op de herhaalde diefstallen gepleegd in Haagsthe schouwburgen. Ein delijk gelukte het den dader op 27 Januari 1930 in den Princesse-Schouwburg op hee terdaad te betrappen. Een heer voelde n.l dat iemand in het gedrang in de vestiaire een ander zijn portemonnaie rolde. Zich omkeerende, zag hij dat een vreemdeling, die met den rug naar hem toegekeerd stond, zich haastig verwijderde. De vreemdeling, die door het personeel van de vestiaire werd herkend als zich herhaaldelijk tijdens de voorstelling in het gebouw ophoudend, >vei;d gearresteerd en in bewaring gesteld. Nadat Ghanbarian door de Rechtbank was vrijgesproken, werd hij den volgenden dag over de grens geleid. De officier van Justitie ging van dit vonnis in liooger be roep. Op grond van het opnieuw gewezen arrest heeft de Regeering do uitlevering van ver dachte, die inmiddels in België gevangen was gezet, aangevraagd. Deze is op 1 Oct. j.l. door de Belgische Regecring toegestaan Ghanbarian leekende echter verzet aan tegen het verstek arrest en stond beden ochtend opnieuw terecht, bijgestaan door zijn verdediger, mr. K. Fr Katz. Door het O. M. waren tien getuigen, waar onder een tolk gedagvaard, die bun vroeger voor de Rechtbank afgelegde verklaringen bevestigden. Dc procureur-generaal mr. J. A. de Vis ser, requisitoir nemend, ging uitvoerig aan do hand van de opnieuw afgelegde verkla ringen de feiten na. Spr. kwam tot de con clusie, dat de ten laste gelegde diefstal niet bewezen was. Daarentegen staat dc poging tot oplichting naar spr.'s meening vast. Ver dachte was steeds vergezeld van een hand langer, zekeren van YV., en staat als inter nationaal oplichter bekend. Spr. vraagt vernietiging vn het verstekarrest en op nieuwe gronden veroordccling van ver dachte tot 2 jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal. Mr. K. F. Katz, voor G. pleitend, protes teerde tegen de verdachtmaking, dat G. een internationaal oplichter zou zijn. Uit niets is dit gebleken. Het vonnis in Belgiö is op andere gronden gewezen. Pleiter ontkent dat het overtuigend bewijs bier is geleverd. Verd bekleedde in zijn land een goede posi tie en heeft geenszins een misdadigen aan leg. Pleiter becritiseert de getuigenvcrklarin gen, welke z.i. niet positief zijn. Naar zijn meening i3 het vonnis der Rechtbank juist gewezen en pleiter concludeert tot vrij spraak van verdachte. Alle bewijsconstruc- ties ten aanzien van do inrichting van ver dachtes kleeren noemt pleiter onjuist. Sub sidiair vraagt pleiter de uiterste clementie en vraagt onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, waartegen de procureur generaal zich verzette. Daarna heeft verdachte zich op uitvoerige wijzo met behulp van een tolk, verdedigd, waarbij hij verklaarde onschuldig te zijn, terwijl hij tevens zijn invrijheidstelling ver zocht. Het Hof vond evenwel geen termen om aan dit verzoek te voldoen en bepaalde het arrest op 21 October a.s. Een rapport aan het denar-- tement van koloniën Bezwaren tegen den heer Moojen Uit 's-Gravenhage wordt aan de Tele graaf het volgende geschreven: Het is reeds lang bekend, dat men in In- dië en ook in Nederland, verre van te\re den is over de wijze, waarop do Neder- landsch-Indische deelneming aan de Inter nationale Koloniale Tentoonstelling te Pa rijs georganiseerd is. Eenerzijds wordt nog steeds gewezen op het feit, dat de absoluut onvoldoende be waking de oorzaak was dat bet paviljoen in vlammen op kon gaan, -nderzijds neemt men het zeer kwalijk, dat aan do voorwaar den in Indië gesteld, o.m. om de kostbaar ste voorwerpen in een safe op te bergen, niet voldaan is. Deze verontwaardiging neemt toe nu zoo langzamerhand bekend wordt boe het mo gelijk was. dat bedoelde voorwaarden en voorschriften, geheel cn al veronachtzaamd zijn, ondanks het feit. dat het Indisch co mité een vertegenwoordiger had aangewe zen om op die voorwaarden toe te zien Men geeft daarvan do schuld aan den heer Moojen, die den bedoelden vertegen woordiger alle medewerking zou hebben onthouden. Het Indisch comité toch had al6 gemach tigde bij acte aangewezen den heer Moens, hoofdingenieur in de Vorstenlanden, eere lid van het Kon. Bat Genootschap en een kenner bij uitnemendheid op bet gebied van Indische kunstvoorwerpen Ir. Moens, die toch op het punt slond met verlof te vertrekken, verklaarde zich bereid die op dracht geheel belangeloos te vervullen. Na tuurlijk werden zijn onkosten hem vergoed. Toen de heer Moens met de bezending te Parijs kwam, meende de heer Moojen ech ter, dat de collectie te laat kwam. hoewel er naar het gevoelen van den heer Moens nog voldoende tijd was om haar op te 6tellen. mits Vnen maar dadelijk ampaktc. De heer Moojen gaf er echter de voorkeur aan zijn eigen collectie, die hii reeds uit Antwerpen had laten komen, te plaatsen en men maakte, wellicht als gevolg daar van, met het uitpakken van het niet on middellijk benoodigde deel der Indische collectie geen baast. Zoo weinig haast zelf6, dat een deel dier inzending in de kis ten verbrand is. Het.-is. duidelijk^dat ten aanzien van deze voorwerpen de voorwaarden niet zijn nagekomen Hetzelfde geldt voor de gouden en zilveren voorwerpen, die in 6trijd met het voorschrift na het bezoek der Koningin buiten de safe gehouden waren om de moei te te besparen hon den volgenden dag, als de Koningin terugkwam, weer op te zoeken. Het toezicht op hot naleven dier voor waarden was het werk van ir. Moens, doch deze ondervond daarbij, naar men ons van bevoegde zijde meldt, niet de minste mede werking. Als voorbeeld daarvan wijst men op de omstandigheid, dat de hoer Moens, hoewel officieel Indisch gedelegeerde, iederen dag, evenals het gewone publick. een kaartje moest nemen. Kon bij dus op die wijze al bij de schatten komen, waarvoor hij moest zorgen, daar werd hij volkomon genegeerd en op den achtergrond gehouden en aan niemand voorgesteld. Hoewel hij actief deelnam aan de werkzaamheden, kende het Ned, Comité tc Parijs hem niet; eerst na den brand werd notitie genomen van zijn volmacht uit Indiö en boorde mr Fock van hem, die daarop verklaarde den beer Moens te willen leeren kennen. De volgende gebeurtenis kan de verhou ding van de heeren Moens en Moojen illus- trceren. De heer Moens had al verschillen de onkosten gemaakt, mede in verband met zijn reizen ParijsMarseille vico versa, doch daarvan nog geen afrekening ontvan gen. Hij telegrafeerde naar Indië. vanwaar men hem tot zijn verbazing antwoordde, dat men reeds 1000 hod overgemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de heer Moojen die 1000 ontvangen had, doch daarvan niets had gezegd aan den heer Moens cn dat hij ze geheel of gedeeltelijk gebruikt had voor de inrichting van bet paviljoen. Hij gaf daarbij den heer Moens, als ware deze zijn ondergeschikte, te kennen, dat als do heer Moens iets te declareercn had, hij het dan maar bij hem moest doen! Zeer kwalijk neemt men hel den heer Moojen, dat hij, waar de verhouding zoo was, getracht heeft in sen interview na den brand de 6chuld gedeeltelijk op ir. Moens te laden. Naar wij voorts vernomen, heeft het co mi té te Parijs, of althans mr. Fock, over deze geheele geschiedenis een rapport doen samenstellen, dat naar het departement van Koloniën is verzonden en waarvan ook de minister heeft kennisgenomen. met een voorbeeld toelicht. Hij wijst er ver der op, dat er een te veel aan scheepsruim- te is en dat de schippers thans dag en nacht varen om te trachten op deze wijze de ladingen zoo spoedig mogelijk te be stemder plaatse te brengen om dan maar opnieuw te kunnen laden. Daartoe varen zij ook dos nachts, hetgeen weder van funes- ten invloed is op de besommingen, want daardoor vergrooten zij als het ware de scheepsruimte, geven althans meer gele genheid tot vervoer. Het zou naar het oordeel van adressani en van vele schippers een goede maatregel zijn, indien een (nood )wet werd uitgevaar digd, waarin werd bepaald, dat het varen verboden is van des avonds tien uur tot des morgens vier uur, bizondere vergunnin gen voorbehouden. De vcrvoergelegenheid zou daardoor aanmerkelijk minder worden, waardoor niet alleen meer schippers werk zouden krijgen, maar ook do vrachten gun stig zouden worden beïnvloed. Financieel nadeel zou de regeering van dezen maat regel niet ondervinden; in tegendeel zou door besparing van nachtelijke arbeids krachten op 6luizen en bruggen bezuiniging in df hand kunnen worden gewerkt. Groote ontstemming in ons land Invoerbeperkingen DE KOLENINVOER IN BELGIS. Men meldde aan het ITbld.: In de Belgische Moniteur van hedenavond zal een besluit verschijnen, waarbij do in voer van kolen in België beperkt wordt. Deze nieuwe bepaling, die is overeenkom stig het reeds vroeger gemelde, zal Maan dag a.s. in werking treden. Van Maandag af kunnen slechts kolen voorzien van licentie in Beleic ingevoerd worden. DE NOODTOESTAND IN DE BINNENSCHEEPVAART. Stilegging van de nachtvaart gevraagd. De directeur van de „Prins Hendrik"- school te Vreeswijk, de heer J. Hazelaar, die door zijn ambt dagelijks in aanraking komt met de Rijn- en binnenschippers en daar door op de hoogte is van de moeilijke om standigheden bij de Rijn- en binnenvaart, heeft zich met een adres gewend tot den minister van waterstaat. In dit adres geeft hij een opsomming van do moeilijkheden, waarmede de schippers ten gevolge van de slechte economische omstandigheden te kampen hebben, welke moeilijkheden hij De Vereeniging voor Zuivelindustrie Melkhygiëne, deelt het volgende mede: Bij decreet van 30 September is door de Fransche regeering een stelsel van contin- gentoering afgekondigd voor den invoer van verschillende producten, waaronder ook de melk en zuivelproducten valten. Voor boter is het contingent tevens vast gesteld: Frankrijk liet in de laatste drie maanden van 1930 slechts 1-200 ton boter toe tegen een gemiddelden invoer per kwar taal in de eerste helft van 1931 ad ongeveer 6000 ton. Voor kaas en melkproducten zijn dc contingenten nog ntet afgekondigd doch den betrokkenen is een nadere bekendma king dier contingenten in het vooruitzicht gesteld. Deze reeds getroffen en nog te verwach ten maatregelen hebben terecht in kringen van Nederlandsche belanghebbenden ern stige ontstemming gewekt en zulks wel om twee redenen. -In -de- 'oe re te plaats-kan men moeilijk in zien welke bijzondere redenen er zijn, om den invoer in Frankrijk van boter, kaas en melkproducten te bemoeilijken aangezien juist in Frankrijk groote belangen van volksgezondheid er mede gediend zouden zijn, indien bet verbruik van deze produc ten dat daar te lande laag Ï6 ver hoogd kon worden. De invoer van deze pro ducten in Frankrijk is als een volksbelang voor de Franschcn te beschouwen. En zij is ook volkomen logisch, als men ziet. dat Frankrijk in zijn productie zich meer spe cialiseert in andere richting. Nederland voerde in 1930 naar Frankrijk uit voor een waarde van 11.5 millioen gulden aan bo ter. kaa6 en melkproducten. En ons land be trok in hetzelfde jaar uit Frankrijk voor een waarde van 23.5 millioen gulden aan manufacturen, kleederen, pelterijen en mo dewaren. Aan wijn kochten wij uit Frank rijk voor 3.5 millioen gulden. In Ncderland- -sche kringen vraagt men zich af om men in Frankrijk niet begrijpt dat indien het Fransche principe: kunstmatige beperking van den invoer in verband met de wereld crisis juist is, er honderd maal meer reden is om den invoer van wijn, modewaren enz. te beperken dan om den invoer van voor do geheele bevolking buitengewoon nuttige voedingsmiddelen nog moer tegen te gaan, dan reeds door betrekkelijk hooge invoer rechten het geval i6. Ook kan men deze Fransche contingenteeringspolitiek voor le vensmiddelen van eersten rang moeilijk rij men met de protesten die in Frankrijk op gingen tegen Engelsche plannen om den invoer van luxe-goederen te bemoeilijken. In de tweede plaats gevoelt men zich in Nederlandsche kringen ernstig bezwaard door de wijze waarop men in Frankrijk deze op zichzelf niet verdedigbaro invoer beperkingen wil toepassen. De invoer gaat gewoon door totdat het contingent is uit geput, waarop de grens dicht gaat. Men krijgt dus ecrot een wedstrijd onder de Frankrijk importeerende landen om een zoo groot mogelijk deel van bet contingent in te voeren, waarna plotseling allo invoer voor de rest van de periode onmogelijk wordt. Bij den aanvang van de nieuwe contingent- periode herhaalt zich dan telkens dit spel letje. Dczo methode staat dus gelijk met eon totale ontwrichting van den geheelen handel! Noch de in Frankrijk importeeren de landen, noch do Fransche belangen zijn hiermede gediend. In de kringen der Nederlandsche betrok kenen heeft men niet nagelaten om de re geering op deze twee zijden van het vraag stuk te wijzen en zal men niet nalaten de aandacht te vestigen op de consequenties die dit Fransche ingrijpen met zich kan brengen ten aanzien van de Nederlandsche houding tegenover deninvoer van Fran sche luxe-producten Zaterdag 10 October, Hilversum. 6.45—7.00 en 7.30—7.45. Gymnastiekles door G. Kleerekoper. 8.00 Gramotoonplalcn. 10.00. Morgenwijding. 10.15. Voor Arb. in de Continubedrijven. 12.00. Concert o.l.v. Is. Eyl en gramofoon- piaten 1.00—1.45. Het Omroeporkest. I.45—2.00 Gramofoonmuziek. 2.00—2.30. Omroeporkest. 2.302.45. Gramofoonmuziek. 2.45—3.00. Omroeporkest: 10. Potpourri „The Geisha", Jones. 3.00. Concert 4.45. Concert. 6.00. Gramofoonplaten. - 7.00. Literair halfuurtje door A. M. do Jong. 7.30. Beoefening der huismuziek. 7.50. Persberichten. 7.55 Gramofoonplaten. 8.00. Bij de Pomp. 8.15. Concert. 8.45. Opvoering van „Speculanten", kluch tig beursspelletjc in 4én bedrijf door W. v. Cappellen. 8.15 Beatuursmededeclingeu. 9.30 Concert (vervolg). 10.00. Vaz Ilias 10.15. Vervolg concert. II.00. Lovensliedjcs door Henri Durand. Vleugel: Joh. Jong 11.3012.00. Gramofoonplaten. Huizen. 8.00—9.15 en 10.00. Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00. Politieberichten 1215. Concert door de Russische Bala laikakapel o.l.v. I Schustow. 1.45. Gramofoonplaten. 2.30—4.00 Kinderuurtje. 4.15. Esperanto berichten. Concert. Journ Weekoverzicht Esperanto-cursus door P Heilker Mr. J. W L. v. Es: „Watersnood ill 4.30 6.20 6.40 7.10. China". 7.30. Politieberichten. 7.45 Sportpraatje 8.00—11.00 Concert 11.00—12.00. Gramofoonplaten. BP.IAND NIET NAAR DEN HAAG. 's-G ravenhage, S Oct. In tegen stelling met in de pers verscheren berich- ten als zou minister Briand dr installatie van het Eerc-Gerechtshof voor Journalis ten in Den Haag komen bijwonen, kan wor den medegedeeld, dat minister Briand niet komt. Instelling eener bizondere commissie van advies De minister van justitie heeft ingesteld een bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor de politie-ambienarcn in '6 rijks dieiiet, als zoodanig onier bet de partement van justitie ressort eerend. De commissie draagt een advisoerend ka rakter ten aanzien van anderworpen, welke de bijzondere arbeids- en iienstvoor- waarden raken van de ambtenaren, waar voor de commissie is ingesteld. Bevoegd zijn tot aanwijzing van een lid en een plaatsvervanger de Algemeene Boni van Politiepersoneel in Nederland, de Bond van Christelijke Politieambtenaar» in Ne derland, de Nederlandsche R K. Politie bond St. Michael, de Rijkspoll tie vi-rpeni- ging, de Algemeene Nederlandsche Politie bond, de Bond van Gemeenteveldwachters, de Marechausseevereniging, de Broeder schap van Commissarissen van politie en de Bond van Hoogere Politie-ambtenaren in Nederland. Tot voorzitter in deze commissie is be noemd mr. H. H. A. Sluis, procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie té Leeuwarden; tot ondervoorzitter G. J D. Bauduin, kolonel, inspecteur der Kon ma* recliausseo, te 's-Gravenhage; tot leden A. H. Sirks, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam; II. L. E. G. J. Werner, luite nant-kolonel der Kon. marechaussee, wo nende te Vught; O. Ch. Croiset van Uctae- len, districtscommandant, tevens inspecteur der Rijksveldwacht te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amster dam; mr. dr. J. van Gelein Vitringa raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; E. -Dozy, districtscom mandant, tevens inspecteur der Rijksveld wacht te Amsterdam; fot secretaris mr J. R. M. van Angeren, referendaris bij bet departement van juetïtie, en tot adjunct secretaris mr. P. Meijjcs, tijdelijk ambte naar bij het departement van justitie te '6-Gravenhage. TOT ÉÉN JAAR VEROORDEELD. Groningen, 8 Oct. De Groningsché rechtbank veroordeelde heden de 28-jarigo A. K., koopman te Groningen, dio in den nacht van 9 op 10 Mei van dit jaar Mej. G. de J., met wie hij samenwoonde, een levensgevaarlijke wonde aan den arm toe bracht, toen zij met twee mannen op het Zuiderdiep liep, tot één jaar gevangenis straf. De eisch luidde 2 jaar gevangenis- straf. DE ZAAK VAN DS. JASPERS. Naar wij vernemen zal ds. J. L. Jaspers, cm. geref. predikant te Zeist, en schrijver van de bekende brochures tegen de beslui ten der Synode van Assen (dc zaak-Geet*.>r- ken), die deswege dezer dagen do?»* den kerkeraad der geref. kerk van Lunteren in zijn ambtelijke bediening geschorst werd, op die schorsing antwoorden met een open brief aan voornoemden kerkeraad, welke open brief binnen enkele dagen bij den uit gever D. H. Vijlbrief te Haarlem verschij nen zal onder den titel: „MaranathA".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9