AMERSFOOKFSCH DAGBLAD DE WIJZIGING DER DRANKWET Wij ETALEEREN AVONDJAPON Feuilleton Maandag 12 October 1931 .DE EEMLANDEET 30e laargang No. 89 VOORLOOPIG VERSLAG EERSTE KAMER Het biergebruik ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER „DENEDERLANDSCHE PERIODIEKE PERS" E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK V erkoopmgeii Het Kostbare Meesterstukje Bezwaar tegen de beperking van de verloven A Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp, houdende bepa lingen lot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, wordt ontleend: Enkele leden verklaarden vooralsnog weinig geneigd te zijn, om aan dit ontwerp hun stem te geven. Een vergelijking met de thans van kracht zijnde Drankwet valt, naar hun gevoelen, zeer stellig ten nadeele van het ontwerp uit. Dat de Drankwet een goede zijde heeft gehad moet zeer zeker worden erkend; openbare schandalen ten gevolge van drankzucht komen niet meer voor, ongeschiktheid tot het verrichten van den arbeid op den Maandag evenmin; de vraag, of hij, die zijn diensten aanbiedt, vrij is van sterken drank, pleegt de werk gever niet meer te stellen. Ook de zeden zijn veranderd in dit opzicht. Theo heeft bijvoorbeeld in tal van kringen den alcohol verdrongen en zoo zouden meer dergelijke feiten kunnen worden aangehaald. Voor nog verder gaande beperking en bemoeilij king van een matig gebruik, bestaat, naar de overtuiging van deze leden, niet de min ste reden. Weliswaar blijft bij een afwijzing van het ontwerp toch een nieuwe regeling nopens de vennootschapsvergunningen noodzake lijk, maar men zou naar het oordeel dezer leden, blijk geven van een onjuist inzicht indien men, terwille van de desbetreffende, in het ontwerp opgenomen bepalingen, wel ke trouwens ook niet feilloos zijn, het ge heele wetsvoorstel goedkeurde. De gelden de voorschriften zijn immers nog tot 1 Mei 1932 van kracht, en mochten vóór dit tijd stip geen nieuwe tot stand komen, dan is er geenerlei bezwaar tegen, den termijn, ge noemd in art. 66 der bestaande wet, nog maals te verlengen. Andere leden konden zich met deze op merkingen niet vereenigen. Zij waren van meening, dat het onderhavige wetsontwerp op tal van punten doeltreffende wijzigin gen van de Drankwet bevat. Deze leden meenden een woord van pro test te moeten uiten tégen de wijze, waarop de drankhandclaren zich hebben geweerd naar aanleiding van de behandeling van dit wetsontwerp. Ecnige leden, die het standpunt der drankbestrijders innamen, waren van oor deel, dat het doen vervallen van het voor stel in zake de plaatselijke keuze alle aan trekkelijkheid aan het ontwerp heeft ont nomen. Eveneens hadden zij met leedwezen geconstateerd, dat een verbod van verkoop van wijn on bier per flesch in winkels, waarin ook in andere artikelen nering wordt gedreven, in het ontwerp niet meer wordt aangetroffen. Verscheidene andere leden konden zich met dit standpunt niet vereenigen. Ofschoon groote sympathie gevoelende voor de drankbestrijding, waren zij geene voorstan ders van plaatselijke keuze, waarmede wel iswaar de Tweede Kamer indertijd hare in stemming heeft betuigd, doch welke de Eerste Kamer reed6 tweemaal heeft afge wezen. Het werd betwijfeld, of het principieel juist is, om een op zichzelf niet verboden genotmiddel buiten het bereik te houden ook van hen, die er een matig gebruik van maken. Ook de ervaring, in do Vereenigde Staten van Amerika opgedaan ten aanzien 'van het drankverbod, houdt eene waarschu wing in tegen het doen ecner schrcdo in deze richting. De beperking der verloven A. Enkele leden nadden uit een ethisch oog punt bezwaar tegen hetgeen wordt voorge steld met betrekking tot de verloven A (be treffende den verkoop van zwak-alcoholi- sche dranken). Uitoefening van dwang, in dien zulks niet strikt noodzakelijk is, acht ten zij uit den booze. Ging men op deze wij zo voort, dan zouden huns inziens met ten minste evenveel recht, .als waarmede de drankbestrijders het gebruik van zwak al- coholi6cho dranken wenschen tegen te gaan. do tegenstanders van de jacht en de hen gelsport maatregelen kunnen verlangen, om de beoefening dezer beide sporten, wel ke het dooden en vaak het mishandelen van dieren medebrengt, te beperken. Sommige leden wenschten nogmaals te wijzen op den snellen achteruitgang van het bierverbruik in 1930 en in het eerste halfjaar van 1931. Aan de hand van do op brengst van den bieraccijns kan men bere kenen, dat het verbruik 28.1 per hoofd be droeg in 1929, en 27.5 1 in 1930. In de eerste G maanden van 1931 is het nog meer ge daald, n.l. met 13.3 Vergelijkt men het bierverbruik van thans met dat van vóór den wereldoorlog, dan blijkt eene nog groo- tere daling: in 1913 bedroeg het namelijk 39.2 1. per hoofd der bevolking. Ecnige leden hadden de voorkeur gegeven aan de invoering van een concessie-stelsel met zeer strenge eischen, aan persoon en localiteit te stellen. Beschouwt men het vraagstuk der ver pachting van vergunningen uit een alge meen sociaal-economisch oogpunt, dan komt men tot de conclusie, dat het een on- gewenschte toestand is, indien ten gevolge van het systeem van verpachting het kof- fiehuisbedrijf wordt genoodzaakt jaarlijks eenen cijns van ettelijke milliocnen op te brengen aan eene groep van lieden, die met dit bedrijf niets meer uitstaande heb ben en in vele gevallen zelfs nooit iets daarmee te doen hebben gehad, omdat zij zich, alleen om zich in het bezit van een winstgevend vermogensobject te stellen hebben doen plaatsen op de lijst van adspi rant-vergunninghouders, zonder wellicht ooit van plan te zijn geweest zich zelf in het koffiehuisbedrijf te "begeven. De leden' hier aan het woord, zouden het dan ook, ge lijk van zelf spreekt, ten zeerste toejuichen, indien het mogelijk zou blijken, het bedrijf van den hierbedoelden last te bevrijden, zonder dat men daarmede van kwaad tot erger zou vervallen. Dit laatste achtten zij evenwel niet mo gelijk, zoolang het maximum- en het uitster vingsstelsel der bestaande Drankwet, en daarmede het niet voor overdracht vatbaar zijn der vergunningen en het zoogenaamde Ujstenstelsel gehandhaafd blijven. De invoering van een verbod van ver pachting zal voorts volgens deze leden eene uitbreiding van het oude kroegen-systeem bevorderen. Aangedrongen werd om in eene novelle den fatalen datum van art. 79, 1 Mei 1931 te doen vervallen en daarvoor in de plaats té stellen „zes maanden na liet in werking treden dezer wet'-'. UTRECHTSCKEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT ö|p BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. bevestigd :-.335 Langestraat 43 Tel. 852. Jaarlijksche Algemeene Vergadering te Utrecht Dezer dagen heeft de verecniging van uitgevers van een of meer malen per week of per maand of ten minste vier maal per jaar verschijnende bladen of tijdschriften „De Nederlandsche Periodieke Pers" haar jaarlijksche algemecno vergadering te Utrecht gehouden. De vergadering was druk" bezocht en ken merkte zich door opgewekte discussies. Een voorstel van het bestuur tot het voe ren van een collectieve reclamecampagne werd met groote instemming ontvangen en met bijna algemeene 6temmen aangeno men. Besproken werd voorts de wensche- lijkhcid, toe te treden tot de Union Con tinentale de la Publicité. De vergadering bleek voor het oogenblik nog niet tot die toetreding te moeten besluiten. Het agendapunt ..colporteurswezen" be sloot de vergadering aan te houden, daar de tijd voor de behandeling van dit be langrijke vraagstuk ontbrak. Besloten werd aan de behandeling van deze aangelegen heid een speciale algemeene vergadering te wijden, welke binnen eenige maanden zal worden gehouden. Van het bestuur traden af de voorzitter, de heer J. Th. Piek en de heeren A. J. Albach en L. Levisson. Besloten werd het bestuur uit zeven leden te doen bestaan. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Evert Smit; J. Th. Ruygrok; J. M. Boom en A. J. G. Strcngholt. De heer A J. G. Strcngholt werd tot voorzitter be noemd. De secretaris Mr. Th. P. A. J. ten ITagen bracht den aftredenden voorzitter hulde voor diens aangename leiding, daar bij wijzende op het vc)e wat onder diens voorzitterschap \Yas tot stand gebracht en op het feit. dat in die periode de vereeni- ging zich steeds krachtiger i6 gaan ontwik kelen. De heer Piek dankte voor de tot hem gerichte woorden jen de nieuwe voorzitter betuigde zijn erkentelijkheid voor het in hem gestelde vertrouwen en riep de mede werking van de leden ,_?n zijn medebe stuursleden in. Voorts werden nog eenige andere onder werpen van huishoudelijken aard behan deld. Het nieuwe bestuur is als volgt samen gesteld: A. J. G. Strcngholt, voorzitter; Mr. Th P. A. J. ten Hagen, secretaris; M. E. II. Wa- rendorff, penningmeester: Th. J A. M. van der Marck; J. M. Boom: -T Th. Ruygrok en Evert Smit. Adjunct-secretaris (geen be stuurslid) is Mr. A. Kluyver te Amsterdam. DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat de Valk Zaterdag te 6.35 uit Rangoon is vertrokken cn om 16.10 in Alorstar is aangekomen. Voorradig een groote keuze gouden HEEREN-, DAMES ZEGEL- en FANTASIERINGEN. Tel. 336. Brieven van een vroegeren ver dachte aan minister en gerechtshof Naar gemeld wordt, heeft C. Sweeris, eer tijds verdachte in de bekende Culcmborg- sche moordzaak, brieven gericht tot den mi nister van Justitie en het gerechtshof te Arnhem. Den minister deelt hij mede, dat hij in Januari 1930 een klacht heeft inge diend bij het gerechtshof tc Arnhem, aange zien op zijn eerste klacht, ingediend bij de rechtbank te Tiel, om lot strafrechtelijke vervolging over to gaan legen de Gebrs. C cn tegen O., inzake van moord en geweld pleging, gepaard gaande met diefstal, afwlj zend was beschikt. Hij verzoekt thans den minister van Justi tie te Tiel of Arnhem opdracht te geven tot deze vervolgingen over to gaan. Aan het Gerechtshof te Arnhem heeft hij in ongeveer gelijken geest geschreven, te vens wijzende op de uitlatingen van den I rocurcur-generaal tegen den verslaggever van een dagblad: „Als de schrijver van den anonymen brief (doelende op een anonymen brief van 24 December 1923) bekend is wordt de sluier van de Culemborgsche moordzaak opgelicht Voorts wijst Sweeris er op, dat volgens dr Hesseling, schriftkundige te Arnhem, W. C. de schrijver van dien brief is. Het doet Sweeris vreemd aan, dat de procureur-ge neraal nu al VA jaar weet, wie de schrijver is en niets in dio richting doet. EEN NIEUW STUDIOGEBOUW VOOR DE A.V.R.O. De heer W. Vogt, directeur van de Alg Vereen. Radio-omroep, heeft gisteravond per microfoon aan de luisteraars medege deeld, dat de A.V.R.O. sinds Zaterdag in het bezit is gekomen van een stuk bouwterrein, groot ongeveer 5000 M2, om daarop te bou wen een nieuw studio-gebouw voor de uit oefening van het omroepbedrijf. Het terrein is gelegen aan het punt van samenkomst van het'Melkpad en den 's Gravenlandsche weg te Hilversym, waaruit blijkt, dat de keus tusschen Amsterdam en Hilversum tenslotte definitief is gevallen op Hilver sum. Dc heer Vogt deelde mede, dat het ge bouw, dat op het oogenblik op het terrein staat, gesloopt zal worden, en dat op de plaats daarvan een nieuw in modernen stijl opgetrokken gebouw zal worden gebouwd. OPVOEDING. 's Morgens komen veel scholieren Naar ons stadje toe per trein cn omdat ze veel tc vroeg hiei In ons goede stadje zijn, Zoeken ze zoolang verpoozing In ons Amersfoortsch stadion In dc wachtzaal 3e klasse Van het still' le perron. Een spel kaarten wordt geschud en Met gepraat cn veel geraas Iloort men: „troef!" of ,,'k pas" of ook wei „Kom maar op! voor klaveraas!" Als volleerde kaarters spelen Z'n pandoertje enzoovoort En al lijkt het soms onschuldig Voor de jeugd is 't niet zoo 't hoort 'k Weet wel: als de jongens 't willen Is 't verbieden ongedaan Maar men kon het toch gemakk'lijk Hier afdoende tegengaan! Op 't station is steeds controle Mcnschen zijn er zonder lal En wanneer men zich bemoeide Met dit vroege speel-geval. Was het hier wel uit te roeien En ik g'loof dat 't noodig is Want 't schept nadeel voor de jeugd er Voor de grootcn ergenis! 't Gaat niet tegen 't mooie kaartspe Maar om 't feit zoo 't hier geschied En om acht uur in den morgen Past het zoo toch zeker niet! Ouders, die hun kind'ren zenden Naar een Amersfoortsche les Hopen, dat spreekt toch vanzelve Op een redelijk succes Van de duurbetaalde lessen En ik twijfel heusch er an Of zoo'n jochie van dit „gokken" WerVlijk beter worden kan! .Neem de kind'ren op deez' uren "t Kaartspel af! Zoo gaat het fout Geef ze liever elk een lolly Desnoods met een eindje hout! (Alle rechten voorbehouden). GROEGROE. AMERSFOORT. Dinsdag 13 October, n.m. VA uur in het perceel Bisschopsweg 162: Verkoop van een invoedcl. Woensdag 14 October n.m. 2 uur. Coninck- straat (Dc Poth): Verkoop van een invoedel. Donderdag 15 October, v.m. 9 uur, veiling gebouw Langestraat 109: Verkoop van 4 inboedels: Zaterdag 17 Oct., n.m. 2 uur, Leusden B no. 1.: Verkoop van een inboedel. Woensdag 21 Oct., Verkooplokaal Muur- huizon no. 47, n.m. VA uur: Verkoop van een inboedel. Vrijdag 23 Oct., v.m. 10 uur, Wagenwerk- plaats: Vcrkooping van spoorhout. Vrijdag 23 October, 11 uur v.m. 't Boompje Hciliigenbergenveg: Verkoop van oen complex weide- en hooi land en boschgrond. Dinsdag 27 October, 't Boompje, Heiligen bergerweg, n.m. 8 uur: Verkoop van een landhuis to Soest en heerenhuizen en bur gerwoonhuizen to Amersfoort. AMÈRONGEN. Woensdag 14 October, v.m. 11 uur, in de Roodc Leeuw: Huis met 2 schuurbergen, stookhok, tuin cn boomgaard, ingericht voor hoenderpark, te Overberg, onder Amerongen. BAARN. Donderdag 15 October, v.m. 10 uur in de villa „Violette", Jac. v. Lennep- straat 55: Verkoop van een inboedel. Barnevcld. Vrijdag 16 October v.m. 10 uur op „Dertienhocve" aan de Zandsteeg Verkoop van roodbont IJsselvec. SOEST. Donderdag 22 Oct. v.m. 10 uur Birktstraat 75, verkoop van boerderij-inven taris, havo cn vee. SOESTERBERG. Dinsdag 13 October, v.m. 1VA uur, in het Zwaantjo, verkoop van boerderij-inventaris, have cn vee. UTRECHT. Vrijdag 16 OctoDer, nam. half twee, in liet Notarishuis Achter St. Pietcr: Drie perceelen weiland, geschikt voor ho- veniersland onder Maartensdijk a.d. Ezels- dijk nabij de polderbrug en het fort de Bilt. De liefde wondt niet, of zij lijdt zelve mee. WALLIS. Uit het Engelsch door Mcj. C. M G. de W Indien S. Gedge een oog gehad had voor Iets anders dan antiquiteiten, zou hij dade lijk gezien hebben, dat zijn nichtje een boel aantrekkelijk jong meisje was. Ze was negentien jaar oud, droeg een heel net zwari pakje, dat goed gemaakt was cn een zuar ten hoed, die van overleg en goeden smaak getuigde. Ze was vrij lang, had een goed slank figuur en een zeer goede houding. Heldere, pittige, vroolijke oogen. In die oogen was een opgewekte glimlach, toen ze S. Gedge langzaam uit dc achtervcrblijvcn zag te voorschijn komen. ITet meisje had een reismand in de hand en zette die vooi-zichtig neer op een tafeltje met een gedraaid pootje, waar een kaartje aan hing, waarop geschreven stond een echt koooje Daarna omhelsde ze dapper haar oom Hoe gaat het, nichtje zei de oud" man hijgend. Ilij beschouwde die begroeting als een beleediging aan de waardigheid van den min. Dank u, oom Si, uitstekend, zei het jonge meisje cn ze deed haar best niet hard op te lachen; dat zou niet gepast geweest zijn. Een goedo reis gehad O ja, dank u. Ik had je niet zoo vroeg verwacht. Maar je koffer is gekomen. O ja, hoo heet je ook weer Dat ben ik vergeten. Ik heet Julie. Julie Eén van die nieuwcrwelschc namen zei hij op boozen toon. Waarom heet je niet December cn daarmee uit O. 't is mij goed als u dat liever wilt, zei Julie heel vriedelijk. Maar 't zoo lang Wat dunkt u van De, of van Cem of Bcr?, dat is wat korter. Ach, het doet er ook niet toe. Wat be- teekent een naam? Ik vind het alleen wat hoe zal ik het zeggen, wat nieuwerwetsch. Julie keek den ouden S. Gedge aan met dienzelfden glimlach in haar oogen. Hij zag dien glimlach niet. Hij zag alleen haar en zij was iets, waar hij ernstig over moest nadenken. HOOFDSTUK II. S. Gedge keek zijn nichtje wat vragend of twijfelachtig aan. ITij hield niet van vrouwen en vooral niet van jonge vrou wen. Maar één feit stond Vast: hij had het zich zelf op den hals gehaald. Bij deze bit tere gedachte spande hij zich in om te be denken, wat zijn beweegreden geweest was. Hij kende zich zelf zeer goed en wist ze ker. dat er een reden voor geweest was en een goede reden ook voor zulk een ernstig vergrijp. Plotse!ine herinnerde hij zich de werkster en zijn gezicht klaarde een wei nig op. Laat mij je eens goed aankijken, nichtje. Als een havik naar een winterko ninkje, zoo was de blik, dien hij door zijn brillcglazen op Julie wierp. Groot en 6terk lijk je mij. Ik hoop dat je niet opziet tegen hard werken. Ik zie nergens tegen op, Oom Si, zei het meisje op beslisten toon. Je hoeft niet to antwoorden, zei S. Gedge kortaf. Als je hier blijven wilt, dan moet je op je tellen passen en werken voor de kost. Hij zuchtte cn trok met ongedul dig gebaar den bril van zijn neus. Dat had ik gedacht Ik kijk je aan met mijn ver- koopcrsblik Maar voor dit karweitje heb ik mijn koopersoog noodig. Tastende in de kolossale zakken van zijn kamerjas, gelukte het den ouden man een tweeden bril op te duiken Met een boos gezicht zette hij hem op zijn neus. Nu kan ik beginnen je te zien. Je lijkt •jp je vader. Een knappe vent is hij nooit geweest die va ler van jou. Vader is dood, Oom Si. Er was een loon van afkeuring in Julie's flinke stem. En het was een hcele goede man Een beter vader dan vadertje is er nooit geweest. Ja, een goede man zal hij wel geweest zijn. Hij heeft zijn vtouw nauwelijks ge noeg nagelaten om zijn begrafenis te be talen. Het was vadcr'6 öchuld niet, dat hij ongelukkig wos in zijn zaken. Ongelukkig? S. Gedge gaf een flinken duw aan zijn „koop"bril. Ik voor mij ge loof ook niet aan geluk. U niet?, zei Julie op eenigszins uit- 'lagcndcn toon Daar geef ik geen antwoord op Oom Si hield een waarschuwenden vin ger op. Wat jouw geluk zal wezen is dat je niet tegen werken op ziet. Als je hier blijven wilt, dan moet je je best doen. Julic erkende op nederigen toon, dat zij baar best zou doen. S. Gedge bleef haar aanstaren. Het was hem duidelijk, dat hij een ontzettende ver antwoordelijkheid op zich genomen had. Een levendig, scherpzinnig meisje, negen tien jaar oud, zoo'n echt moderne on deugd van een kind, met een eigen opinie over alles, zou het leven voor hem doen veranderen. Het diende nergens toe dit feit onder stoelen of banken te schuiven, maar een verstandig man had dit eerder moeten bedenken. c De werkvrouw heeft een dag vrij, zei hij, een einde makendo aan zijn gepeins. Ik zal je dus maar een handje helpen met je koffer. Dan kun je ccn andere jurk aan doen cn aan het werk gaan. Als je je wat moeite geeft voor je werk. dan kan ik de werkvrouw misschien wel missen. Die vrouw is maar een lastpost, zooals trou wens alle vrouwen Maar zij is er een van het crg6te type, cn ik heb ik tien jaar lang mijn best gedaan van haar af te komen. Stilzwijgend volgde Julic Oom Sir naai de keuken en trok in dien tijd een paar zwart glacé handschoenen uit. Hij hielp haar een koffer, die alles bevatte, wat ze op de wereld bezit, een steil, 6mal wentel trapje zonder looper op te dragen naar een klein zolderkamertje, dat door een beschot van een grootere kamer was afgescheiden cn licht ontving door een vuil dakraampje. Er was een bedstede met een matras, een, latafel, een waschtafel cn een kapotte spiegel Als de jongen komt, zal hij je een paar dekens brengen. Je .kunt nu aan den gang gaan, zoo gauw als je wilt. Julie begon dadelijk haar koffer uit te pakken. Daarna deed ze haar nieuwe rouw japon uit en een oude japon aan, waarin ze van plan was een aanvang te maken met haar werk. De dood van haar moeder, nu een maand geleden, had haaT een ge voel gegeven of zij alles verloren had, waar zij prijs op stelde in de wereld. Niemand, neen niets kon haar nu meer schelen. Maar zij had beloofd zich dapper te houden; ze zou het leven aanvaarden met moed en ze zou haar belofte gestand doen. Daarom veroorioofdc zij zich zelf ook niet veel tijd aan haar toilet te besteden. Zij zou lust gehad hebben op den rand van haar bed te gaan zitten in dat ongezellige kamertje en aan haar tranen den vrijen loop te laten. De toekomst was zoo duister als een afgrond. Vooruitzichten, plannen had zij niet Zij had eerzucht, ja, maar zij had geen opleiding gehad. Ze had niets ge leerd, waardoor zij zich een weg kon ba nen door het leven, en al het geld, dat zij ter wereld bezat, zat in haar beui's, nog geen tweehonderd vijftig gulden: een rol letje muntjes cn wat klein geld Er was niets meer overgebleven van den verkoop van het huis, dat haar moeder zoo angst vallig had behouden. En als dat geld op was, zou ze moeten leven van de welda digheid van haar oom Si, dien ze steeds een hardvochtig mensch had hooren noe men. Of ze moest werk zoeken om in haar onderhoud te voorzien. Zulk een toekomst zag er ellendig uit. Maar terwijl Julie een andere jurk aan deed. een oude huisjurk, drukte zij haar i'ppen stijf op elkaar en nam zich voor niet aan den dag van morgen te denken. Oom Si bad haar opgedragen de kachel in de achterkeuken schoon te maken Zij hoopte dat te kunnen doen zonder iemands hulp, heel alleen. En om die ellendige pijn in haar achterhoofd niet te voelen en niet na te denken, zou ze aan niets anders denken dan aan het verrichten van haar werk. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5