J.A- scl clm f r &fii ST. EMILION A. H. YAN NIEUWKERK N.Y. UTP:STR:l7Tel:l^ p. fl. f 1.40 p. anker f 56. MINISTER DECKERS EN „KERK EN VREDE" Vragen van den heer Marchant ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE SCHEVENINGEN Een doode en twee gewonden RADIOPROGRAMMA Zwaareikenslaapkamerameublementmetspiegelkastf143.50 Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE Gewas 1924. INBRAAK IN EEN STATIONS- GOEDERENLOODS. Terzake van een in den nacht van S op 9 Augustus in de stationsgoederenloods te Tiel gepleegde inbraak heeft voor de recht bank aldaar terecht gestaan C. A. L. W„ 34 jaar, gedetineerd in hot huis van bewa ring aldaar. Verd. was uit het psycho- patcn-asyl te Leiden ontvlucht en had zich sindsdien aan verscheidene Inbraken schul dig gemaakt. Men had uit de loods ver scheidene goederen weggehaald en deze met de hulp van een vriend naar Gorin- chem getransporteerd. Het O. M. cischte een bijzondere straf van twee jaar, door te brengen in een rijks werkinrichting. WERKVERMINDER1NG. Bij de papierfabriek Van Gel der Zonen. Met ingang van 1G October zal op de pa pierfabrick te Vclscn van de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zo nen elke weck een etmaal worden stopge zet. Er wordt dan van Vrijdagavond 11 utn tot Zondagavond 11 uur niet gewerkt. De ruim 1000 arbeiders krijgen 50 pet. van het uurloon vergoed. Loonsverlaging te Helmond. In verband met een tweede loonsverla ging bij de N.V. van Vlissingcn's Katocnfa- brieken te Helmond heeft de Rljksbcmidde- laar, prof. mr. P. J. M. Aalbcrse, partijen opgeroepen tot een bespreking op Donder dag 15 October te 's-Gravcnhage. Salarisverlaging bij de Scheep- vaartvereeniging Zuid. Naar gemeld wordt, is aan het geheele personeel der Scheepvaart-Vcrceniging Zuid een salarisverlaging aangezegd, welke voor de laagst gesalariecrden 5 pCt. en voor de hoogcr gesalarieerde een naar rata hooger percentage bedraagt. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Delft, 10 Oct. Hedenmiddag te ongeveer drie uur heeft op den Rotterdamscheweg bij Delft een ernstig ongeluk plaats gehad De ongeveer 35-jarige motorrijder J. D Ilarsveld uit Rotterdam kwam uit de rich ting Delft en passeerde een voor hem rij dendo auto. Van do andere zijde naderde een auto, waarmee hij in botsing kwam Harsvelt viel, de gepasseerde auto reed over hem heen en sleurde den ongelukkige een eind mee. Na den wagen te hebben gelicht werd de motorrijder in deerniswekkenden toestand opgenomen. Een voet was afge- kneld, arm en pols gebroken, terwijl hij te vens Inwendige kneuzingen had gekregen. Spoedig na aankomst in het ziekenhuis te Delft is H. overleden. De motor werd groolendeels vernield, terwijl do auto licht Werd beschadigd. BOERDERIJ TE KOSTVLIES AFGEBRAND. Gieten, 11 Oct. Hedenmorgen om zes uur brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van Klaas Lanting in het naburige Kostvlies. De ge heele inboedel benevens boerengereedschap, de voorraad hooi en rogge gingen verloren Een 60-tal konijnen kwam in de vlammen om, terwijl de 40 varkens konden worden gered. De schade, welke geschat wordt op ƒ30,000, wordt door verzekering gedekt. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Zaterdagmorgen is een arbeider in do lo- jcomotieven-afdecling van Werkspoor te Amsterdam, door een machine en wol een hotterbank, gegrepen en eenige malen in de rondte geslingerd. In zorgwekkenden toe stand is hij naar het Binnengasthuis ge bracht, waar hij s' middags is overleden De man is gehuwd. ERNSTIG VERKEERSONGELUK, O s s, 9 Oct. Hedenmiddag vond bij Heesch Jn de buurt van Oss een ernstig ongeluk plaats. Een auto, komende uit de richting Nijmegen, kwam in aanraking met een motor uit de richting Oss en een motor uit de richting Den Bosch. De motor van den heer M. uit Oss werd zwaar beschadigd, 'terwijl de bestuurder om t leven kwam. Geneeskundige en geestelijke hulp was 6poedig ter plaatse. De politic stelt naar de oorzaak een onderzoek in. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING Almelo, 10 Oct. Ongeveer 150 arbeiders werkzaam in de rijkswerkverschaffing in de Weitemanlanden, onder Vriezeveen, heb ben hun arbeid neergelegd. De oorzaak i6 gelegen in een loonconflict, terwijl de ar beiders zich tevens beklagen over het op treden der opzichters. Do stakende arbei ders zijn afkomstig uit de plaatsen Almelo, Lonncker, Oldenzaal, Enschedé en Delden. VLIEGONGELUK TE AERDENHOUT. Haarlem, 11 Oct. Gistermiddag en van daag hebben te Aerdenhout, gemeente Bloe- mendaal, eenige Beierscho piloten vlieg- demonstraties gegeven, waarbij vele ge waagde staaltjes van vliegkunst en ook pa rachutesprongen werden vertoond. Toen hedenmiddag de demonstraties bij na waren afgeloopen, gebeurde er een on geluk. De vlieger Erwin Aishelo zou nog eenige toeren verioonen. Zijn toestel was juist los van den grond, toen de vlieger een omheining van prikkeldraad wijde ontwij ken. Hij maakte een zwonking, doch hierbij raakto de rechtervleugel een boom en brak af. Hot vliegtuig stortte neer, waarbij dt motor ongeveer 10 M. verder in den grond sloeg. Voordat hulp aanwezig was zag men do vlieger uit de overblijfselen van zijn toe stel stappen. Het bleek, dat hij slechts ceni go onbeteekenende schrammen in 't gezicht gekregen had. liet ongoluk veroorzaakte groote opschudding bij de duizenden toe schouwers. Inmenging van den minister in de aangelegenheden van een kerkgenootschap? Het Tweede-Kamerlid de heer Marchant heeft den minister van Defensie de volgen- do vragen gesteld Kan de minister bevestigen, dat bij op dracht heeft gegeven aan den leger- en vloot predikant in algemccnen dienst om den doopsgezinden predikant te Den Helder ds P. J. Smidts met zijn kerkeraad uit te noo- digen tot een onderhoud op 1 October 1-1., waarbij zou tegenwoordig zijn do heer A van Hengel, hoofd der Hide afd. A. Perso neel Zeemacht van het dep. van Defensie, naar aanleiding van een ingezonden stuk in de „Heldersche Courant" van 39 Aug. 1931, mede onderteekend door den predikant na mens „Kerk en Vrede", in welk stuk de le zers werden aangemaand om tie groote p« rade te gaan zien, „om do afschuwelijkheid van den achtergrond cr van goed tot zich to laten doordringen"? Voorts dat deze predikant daarop heeft geantwoord, dat hij en zijn Kerkeraad op 1 October waren verhinderd, doch nader na mens den Kerkeraad zou berichten? En dat de Kerkraad dd. 5 Oct. heelt be richt: De Kerkeraad is eenstemmig van meening, dat hij in principe niet treden kan in besprekingen, welke „in opdracht" van den minister van Dcfer.sie worden verzocht; de Kerkeraad wil u, als collega, niet weige ren te ontvangen; de Kerkeraad staat een stemmig op het standpunt, dat bij dlo be sprekingen niemand aanwezig heeft te zijn, wiens taak en arbeid niet onmiddellijk in het Kerkelijk leven ligt, zoodat de aanwe zigheid van den heer A. van Hengel be zwaar zou uitmaken om do bespreking te doen doorgaan."? Tenslotte dat aan de vijf adelborsten, die deelnamen aan de catechisatie van ds. Smidts, door hun commandant is verbo den, „hangende het verschil van inzicht" bij dien predikant ter catechisatie te gaan? Indien het antwoord op deze vragen be vestigend mocht luiden, waaraan ontleent de minister het recht, om door middel van een aan hem ondergeschikten militairen predikant zich te mengen in aangelegenhe den van een kerkgenootschap en een zijner bedienaren, waarmede hij ambtelijk niels heeft te maken, en om aan adelborsten te doen verbieden, de catechisatie te volgen van een predikant van het kerkgenootschap, waartoe zij bohooren? Op den boulevard rijdt een auto tegen een bank aan 'sGravenhage, 11 Oct. Hedcnnamid dag ongeveer vier uur heeft de Schcvenin- gen, op den Strandboulcvard, een ernstig ongeluk met doodejijken afloop, plaats ge had. Omtront den toedracht van dit ongeval, vernemen wij het navolgende: Aan het einde der boulevard, hadden een drietal dames en een kind op een bank plaats genomen. Vóór deze bank stond een auto geparkeerd. Van de Kurhaus-zijde naderde een aantal auto's, welke ter plaatse rond do vluchtheuvel een bocht moeten maken. Een van de autos b03tuurd door oen dame, wilde, in strijd met do voorschriften, de stilstaande auto rechts passeeren en be merkte toen op het laatste oogenblik, dat zulks niet kon. Zij reed toen het trottoir op een kwam met een flinke vaart tegen de bank terecht, met het ongelukkig ge volg, dat deze omver werd geworpen en de daarop zittendon er af werden geslin gerd. Het kind kwam met den schrik vrij. De drie dames werden ernstig gewond. Do Gemeentelijk Geneeskundige Dienst, die spoedig ter plaatse was, vervoerde twee van de slachtoffers, n.I. mevrouw H„ wo nende Lange Vijverberg en mevrouw F. uit de Pasteurstraat naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. Het derde slachtoffer mevr. van de Zwet, wonende Ctaes do Vrieslaan te Botterdam, die er het ergst aan toe was, werd naar het Boodo Kruis Ziekenhuis aan de Seg- broeklnan overgebracht. Zij overleed spoe dig na aankomst aan de hekomen verwon dingen. De politie nam de auto In beslag en stelde een onderzoek in. Begrijpelijker wijze was een talrijk pu bliek, dat op dozen buitengewoon rnooien middag naar de boulevard was gekomen, getuige van dit droevig ongeval. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Zwolle, 10 Oct. Gisteravond week de handelsreiziger II. J. Rijkinga, uit Amster dam, met zijn motor op den weg naar Zwolle uit voor een naderende vrachtauto. Hierdoor kwam R., die te ver uithaalde, in de tramrails terecht en slipte. De motor sloeg over de kop en de berijder werd er afgeslingerd. R. kwam hierbij met zijn boofd zoodanig op de steenen terecht, dat hij met een schedelbreuk werd opgenomen en naar het ziekenhuis Ie Zwolle vervoerd, waar hij spoedig is overleden. Den bestuur der van de auto treft geen schuld. UITSLAANDE BRAND TE LEIDEN. In een koek- en banketlabriek. Leiden, 10 Oct. Hedenmorgen om streeks 9 uur is een uitslaande brand uit gebroken in de koek- en banketfabriek van de fa. J. C. v, d. Steen aan de Pieterskerk- gracht (e Leiden. De brand ontstond op de bovenverdieping gelegen voorraadzolder, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. De brandweer, die inct 8 stralen werkte en ook aan de achterzijde van de fabriek het vuur be streed, was omstreeks kwart voor tien den brand meester. Deze is tot de bovenverdie ping beperkt. De schade, voor een groot deel waterschade, wordt door verzekering Mevrouwt VOOR DE KOFFIETAFEL: Een heerlijke roimops, gémarineer de haring of Bismarck haring. Na tuurlijk van den IJmuider Visch- handel, Utrechlscheslr. 40, Tel. 93 STAKING VAN TE WERK GESTELDEN. Vriezcnvecn, 10 October. In de ontginning „De Weitemanslanden" te Vrie- zenveen hebben een 100-tal werkloozcn, die aldaar waren tewerkgesteld, het werk ge- staat. De staking omvat wcrkloozen uit Almelo, Lonnekcr en Oldenzaal. Niet in staking zijn gegaan de arbeiders uit de gemeenten Den Haag (die aldaar in'een barakkenkamp zijn gelegerd;' Enschede,1 Vriezcnvecn en Hel- londoorn. De oorzaak betreft liet uitgekeerde loon, dat naar de meening der stakers hooger had moeten zijn. STOOMTRAMLOCOMOTIEF GEDERAILLEERD. Groningen, 11 October. Zaterdag avond omstreeks zes uur is te Nieuwe Pe- keia, even voorbij sluis I, de locomotief van de stoomtram, komende uit de richting Winschoten, gederailleerd, doordat twee koeien plotseling de rails opliepen. De bees ten werden vermorzeld. De locomolief reed van de spoorbaan af en bleef aan de kop pelingen boven de sluis hangen. De machi nist Mennema en de conducteur Roemcling konden zich door tijdig van de machine te springen, in veiligheid stellen. In de tram bevonden zich slechts twee passagiers, die geen letsel bekwamen. Het verkeer is ge heel gestremd. DE „OOIEVAAR" OP SCHIPHOL. Amsterdam, 11 October. Het retour vliegtuig de „Oicvaar" is hedenmiddag te 16.07 uur vlot op Schiphol geland. De be manning bestond uit de piloten Soer en Kress, den mecanicien Stolk en den marco nist Pestman. DE „RAAF". Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat „De Raaf" Zon dag te 6 uur uit Cairo is vertrokken en te 8.10 uur le Gaza is geland. Te 9.01 uur is het toestel uit Gaza vertrokken en te 14.40 uur te Bagdad geland. Aan boord is alles wel. Maandag wordt de reis voortgezet. AMMONIAKCYLINDER GESPRONGEN. Amsterdam, 9 Oct. In een melkinrich ting aan de Marnixstraat is het deksel van een ammoniakcylinder gesprongen, waar door de arnmoniakdampen zich in het ge bouw verspreidden. De brandweer heeft met behulp van gasmaskers de toevoerkraan af gesloten. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Dinsdag 13 October. Huizen, 1875 M. K. R. O. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—11.30 Gramofoonmuziak. 11.30—13.00 Godsdienstig halfuurtje, door don Zeereerw. Pastoor L. H. Perquin O.P. 13.00 Tijdsein. 12.00—13.15 Politieberichten. 13.15—145 Lunchconcert door Trio, o.l.v iet Lustenhouwer. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 3.00—3.00 Vrouwenuurtje, verzorgd door Mëj. J. U. C. Lauwere. Onderwerp: „Ons Twaalfuurtje" I. Mevr J. Kuiler Wigman. Onderwerp: „Het eeitsl lit disc". 3.00—3.30 Gramofoonmuziek. 4.003.00 Gramofoonmuziek. 5.00—6.30 Dlnerconccit door liet Kunst- Ensemble, o.l.v. Piet Lustenhouwer. 0.30—6.45 Cursus in Bedrijfscontrólc, door P. van Zwieten (IF). 6.45—7.10 Cursus Engclsch, door F. J. van der Sloot (II). 7.10—7,30 Spreker: Pastoor F. C. Beuke ring. Onderwerp: „Kerkgang". 7.30—7.45 Polltioboriehton. 7.15—8.00 Vcrbondskwartiertje. 8.00—11.00 Aansluiting met „De Gemeen telijke Markthal" ta Amersfoort. Uitzen ding van oen concert, to geven door hot orkest, onder leiding van Johan Gerritsen, Soliste: Jo Immink, mezzo-sopraan. Aan den vleugel: Fr. Boshart. 11.00—11.30 Aansluiting met het „Vitusge bouw" te Bussum. Een halfuurlje op do II.O.B.A. (Helpt Onze Bussumschc Armen) te Bussum. Programma, vorzorgd door Mevr. Mia van der Eyndon en Paul Ostra. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Nieuwsberichten van hot Persbu reau Vaz Dias. Hilversum, 39S.8 M A. V. R. O. S.00 Tijdsein. 8.01—10 00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Mevr. L. M. Piereon: „De Ita- liaoji6che vrouw in haar Kuis". 11.00—11.15 Solisten-concert. 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. 13.012.00 Kwartet o.l.v. Arie Nooteboom. 3.30—3.00 Gramofoonmuziek. 3.00—400 Knip!c6 door Mevr. de Leeuw van Rees 4.00—4.30 Tweede Hollandsche middag. John Holden, viool. Egbert Veen, piano. 4.305.00 Badio-kinderkoorzang o.l.v. Ja cob Hamel. 5.007.00 Concert door de Stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie. Ameisfoort, o.l.v. J R. v. d. Glas. 7.00—7.30 Gramofoonmuziek. 7.30—3.00 Gramofoonmuziek. 8 01—9.00 A.V.R O.-Opera-Uitzendingen. Studio-opvoering van „De Ijzervreter". Mu zikale burleske in één bedrijf, bew. door L, Roborts. Muziek van Jacque6 Offenbach. Muzikale leiding: Nico Treep. Regie: L. Ro berts. Solisten: Willem Sehansman. Henk Viskil. Jean de Nocker. Joh. Lammen. Grete W'eijnschenk-Hogenbirk 9.00—9.30 Gramofoonmuziok. 9.30—11.00 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Ern Kellcnaers, voordracht. 11.00—13.00 Aansluiting v. „The House of Lords", Den Haag. Concert door het ensem ble „Lismondc". VAN ONZE VEEMARKTEN. Eindelijk krijgen onze veemarkten weer meer hot aanzien van' herfstmarkten. Het aangevoerde ie nog wel niet. groot in aan tal, maar men ziet tocli weer andere soor ten veo verschijnen. Het mooie weer van de laatste dagen heeft wel invloed op de aanvoer. Toch komen de vare koeien los. Er komt ook wel eenige handel in. De lage prijzen zullen ons inziens de kooplust (al hoewel onze boeren danig in de put zitten), doen vermeerderen. Vooral jonge „tijd- beestjes" mot gezonde uiers zullen on6 in ziens deze herfst wel geplaatst kunnen wor den. Hel krachtvoer is buitengewoon laag in prijs en ruw voer is er ook volop. Van daar dat het nu aan den boer ook gerust aan le bevelen is zijn veestapel zoo moge lijk aan le vullen. We verwachten dezen herfst geen groote aanvoeren. De boer zal nu zeer zeker het vee, dat nog eonigszins bruikbaar is om door te houden, niet afslaan voor den prijs dien men cr momenteel voor besteden kan. Op zich zelf is dit een gelukkig verschijn sel, de slachtvcemarkt, welke momenteel locli ui meer dan voldoende aunvoer heeft, wordt daardoor nog ecnigszins gespaard van het vee dat andere jaren ook meestal nog de „klad" in onze vlcescliprljzcn brengt. Men moet wol eens iets verkoopen, maar locli zoudon we ditmaal den boer aan wil len raden niet meer op do markt te bron gen dan absoluut noodig is, wat zeer zéker ten slotte onzo vceprijzen ten goede zal komen. De aanvoer van kalf en melkvoo is overal kort. Tc Leeuwarden en ook Ie Zwolle was het aanbod wel Iets ruimer on ook over 't gohocl do handel nog weer min der, met iets lagere prijzen. Trouwens de kalf- en melkkoeien zijn mede door het zeer korte aanbod steeds nog te hoog in prijs gebleven. Do handel in deze soorton kan zoo ons inziens niet florisecren. België kocht te I.eeuwarden nog wel enkele kulf- beestcn, maar dat was van geen invloed op den handel. Te Utrecht was nog een zeer kort aanbod. Ook daar was de handel niet beter, alleen het korte aanbod houdt den prijs nog ecnigszins gaande. Goede kalf- en melkkoeien golden van 200300, de mindere soorten konden alle niet geplaatst worden. Vare koeien waren nu wat ruimer aangevoerd, do handel was iets opgewekter, er was meer vraag, vooral meer belangstel ling in jonge voorjaarskalvendo koeien. Deze soorten golden van 150225. Voor pinken en graskalveren gold nog zoo ongeveer dezelfde toestand. In pinken was nog zeer weinig aanvoer, graskaiveren redelijk. Graskalvoren golden van 33 lot 65 per stuk. De vette varkonsmarkt is ook weer aan 't schommelen, vooral voor de zouters. Dezo hebben een geduchte „klap" gekregen. De Engelsche baconmnrkt is daal de schuld van. Zaterdag te Utrecht was het goed merkbaar in do magere varkensprij- zen, de aanvoer was ook wel ruim, maai de prijzen liepen te voel omlaag om daar alleon de schuld, aan le geven. Vette var kens golden nu zoo om de 20 cent per pond levend. H. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Aaardappelen: Keulen: ronde gele indu strie I. 2.00; Posen 1.30—1.40. Groenten: Berlijn: Bloemkool onveran derd slecht, Holl. 3.— per krat van 12 stuks; spruiten hoogstens 17, doorsnee 14; sla, Holl., 1.502 per 30 St.; Holl. komkommers I 3540; Holl. tomalen A 202S. Leipzig: langzaam; bloemkool 3—3.50 per krat van 12; spruiten 15, andijvie 8—10; natuurtoma- ten 8—15. Maagdeburg: kalm. Hamburg: matig; Holl. bloemkool 1730; spruiten 12 20; kroot 5S; sla 24; spinazie 812; komkommers 30—42; Holl. tomaten 20—21. Bremen: kalm; Holl. bloemkool 19—28; Holl. spruiten 12—17; komkommers 29—35 Holl. tomaten 17—22. München: bevredigend Holl. bloemkool 23—35; spruiten 2230: komkommers 30—60; Holl. tomaten 23—20; Veiling in Roisdorf: goed; bloemkool T—21: spruiten 10—12; dunsel 18; andijvie 3—4; natuurtomaten 712; veiling Calbe; uien 3.13—3.32 In Erfurt deed bloemkool 1—13, in Kiel 7.50—20. Fruit: Berlijn: kalm; druiven dringend aangeboden; Holl. alicanten maximum 50; Hamburg: flauw; appelen 515; peren 5 IS. Bremen: kalm; appelen 412; peren 3— tafelperen nauwelijks prijshoudend 1525. 12. Boter: Bellijn: Nieuwe prijsverlaging van 2—5 R.M. Do verlaging van de Kopenhaag- schc noteering veroorzaakte nerveuze stem ming. Decnsche en Zweedschc boter werd goedkoopcr in Duitschland aangeboden, maar do afzet is moeilijk. Ook Holland was iets goodkoopcr aan de markt. Hot aanbod van Polen werd wederom dringender, en ook Siberische boter werd tamelijk drin gend tegen zeer billijke prijzen aangeboden. De Berlijnschc noteeringscommissie noemt de tendenz zeer kalm en stolde de prijzen aldus vast: I 113 (118); II. 103 (105), afwij kend 89 (91). Vooral voor I. kwaliteit was heden zeer weinig kooplust. Kiel: Doorsneeveilingsprijzen: 129.41. Alle prijzen ill R.M. per 59 K.G. (bloem kool. sla, andijvie en komkommers per 100 stuks.) Heden geëtaleerd Uw adres voor complete meubileering. Denkt U om onze rooktafel ieclairie7 Buitengewoon rijk man: Ja, dat ls wel het soort auto 'dat wo hebben willen. De vraag is nu maar hoeveel exj - (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6