J.£. S(I cl< ir< r UlR:STR:17Tel:l^ ST. E SVS 3 i_ S psl p. 1.40 p. anker f 56.- Sport A. H. VAN NIEUWKERK N.V. DE DIEFSTAL VAN DEN POSTZAK Bussink's koekplaatfes brachten het uit SCHENDING VAN HET BRIEFGEHEIM? DE WEKELIJKSCHE LUCHTDIENST Tosnemend postvervoer PSEUDO-AMBTENARENDER ARBEIDSINSPECTIE IMM0REELE BAISSE PRAKTIJKEN RADIOPROGRAMMA Zwaareikenslaapkamerameublementmetspiegelkastf143.50 Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE Gewas 1924. De verdachten ook debet aan inbraken te Delft Do diefstal van een zak met geld uit een postauto te 'sGravcnhage heeft voor de personen, die in verband daarmede zijn aangehouden, den 37-jarigen J. en den 39- jarigen K., nog verdere gevolgen gehad. (J. is dezelfde, die in 1926 is aangehouden geweest als verdacht van de inbraak in het Prinsenhof te Delft). In het pakhuis van J. te 's Gravenhage, waacin de geldzak met een gedeelte van het geld werd terug gevonden, trof de Haagscho politie ook aan een spaarbankboekje en eenige effecten, die in den nacht van 11 op 12 September j.l. bij zekeren T. aan de Brabantschc Turfmarkt te Delft waren ont vreemd. Toen dus bleek dat J. weer een bezoek aan Delft had gebracht werd eveneens on derzocht of hij mogelijk ook schuldig was aan de inbraak in de drie woonhuizen aan de Nieuwe Plantage aldaar in den nacht van 4 op 5 September j.l. Bij deze inbraken werd o.a. ontvreemd een 30-tal koekplaatjes van de fa. Buèsink te Deventer, waarvan de nummers toevallig bekend waren. Bij een grondige huiszoeking in de wo ning van J. door de Delftsche en Haagsch* politie werden deze plaatjes alle terugge vonden. Hierop heeft J. bekend de inbraken op beide genoemde data te hebben gepleegd en hij wees K. als medeplichtige aan. Het gestolen geld had hij besteed voor de afbetalingen van een auto. De sieraden waren verkocht aan zekeren v. d. K., die is aangehouden wegens helin en naar het huis van bewaring is overg- bracht. leiding op zich te nemen, ten einde gelei delijk te geraken tot stichting in ons land van zooveel mogelijk plaatselijke comité's, alle hetzelfde doel beoogend en aangesloten bij de Centrale BoLiGe. Als zoodanig hebben zich beschikbaar ge steld de heeren J. C. Vis te 's-Gravenhage voorzitter van het Rotterdamsche comité), H. Croon te Rotterdam (leider-penningmees ter van ditzelfde comité) en jhr. J. Feith (waarnemend voorzitter van het Haagsche comité). RUZIE OVER DE lOO.OOOf Amsterdam, 15 Oct. Eenige dagen geleden kwam de ƒ100.000 uit de Staats loterij! Een lotcrijclub ta Hilversum, be staande uit 30 loden, waren de gelukkige bezitters van h c t lot, d.w.z. zij hadden het lot half, zoodat de buit voor de club pl.ro ƒ40.000 bedroag. Het bleek echter, dat de verdeeling kwesties met zich mede bracht twee leden waren n.l. eenigen tijd in ge hr^ke gebleven om hun contributie te bc talen, dus, zoo oordeelde de- club, deel de twee wanbetalers niet mee. Dezén voerdm echter aan, dat zij in den tijd, dat het lot werd gekocht, trouwe contributie- betalers waren. De zaak werd in handen gegeven van eer. advocaat en een request om op geld beslag te leggen, zal worden ingediend indien de twee niet-betalers geen aandeel krijgen uitgewcerd. De gelden worden beheerd door een her bergier in Hilversum, waar do club zijn starnlokaal heeft. DE „OOIEVAAR" EN DE KIKKERS. Naar wij van de bemanning van het K. L. M.-vliegtuig de „Ooievaar" vernemen, 6chijnt de verleiding der kikkers hem op fcijn rctourreis van Batavia naar Amster dam te machtig geweest te zijn. Een kikkertje verdwaalde bij Kohlak in in de inlaatbuis van den „Ooievaar" en moest, zooals zoo vele kikkers vóór hem dit reeds deden, ondervinden, dat een „Oievaar" geen ideale plaats voor een kikker is. De „Ooievaar" deed zijn naam eer aan. DOOR EEN AUTO VAN SARRASANI OVERREDEN. En de gevolgen. Amsterdam, 15 Oct. Door een auto van het circus Sarrasani is onlangs een juffrouw een manicure overreden, waardoor haar been geamputeerd moest worden. Zij eischte een schadevergoeding, doch de onderhandelingen hierover gingen niet zeer vlot, met dit gevolg, dat de zaak in handen werd gesteld van mr. Drievoet, die Zaterdagavond op een groot gedeelte van het wagenpark beslag deed leggen. Me den werd echter het beslag weer opgehe ven, terwijl een bankcautie is gesteld van ruim 40,000 gulden. BOND VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. 's-G ravenhag c, 14 Oct. Als gevolg van de samenstelling tusschen de Rotterdaip- sche, Delftsche en Vlaardingsche plaatse lijke comité's, welke zich ten doel stel'on aan haar gebrekkige stadgenooten van tijd tot tijd een ontspanning aan te bieden fge- woonlijk in den vorm van gezamenlijke auto- of boottochten gedurende het voor- jaars- en zomerseizoen) is men onlangs overgegaan tot stichting van een centraal lichaam, onder den naam „Ncd. Bond voor Lichamelijke Gebrekkigcn". Een tijdelijk bestuur heeft zich staande de oprichtingsbijeenkomst te 's-Gravenhage aanstonds bereid verklaard de algemcene Het officieel onderzoek bij de N. V. Philips/abrieken te Eindhoven Betreffende het instellen \an een nieuw onderzoek ter zake van het schenden van het briefgeheim van arbeiders, werkzaam aan de Philipsfabrieken te Eindhoven, had de heer de Visser, de ministers van water staat en justitie do volgende vragen ge steld: 1- Is de regeering bereid mededeeling te oc:> omtrent de wijze waarop het onder- zoel: is ingesteld, ingevolge de vragen, be trekkelijk het schenden van het briefge- hs:pi van arbeiders werkzaam aan de Phi- lipfcfabrieken le Eindhoven, waardoor twee arbeiders werden ontslagen, welk onder zoek aanleiding gaf tot het antwoord, dat ondc:geetckonie d.d. 21 Juli 1931 op zijn d 30 Mei 1931 gestelde vragen mocht ontvangen? 2. Hoe kan de regeering met dit blijk baar oppervlakkig onderzoek genoegen ne men en concludeeren „dat er geen «rond bestaat voor de veronderstelling, dat het briefgïheirn voor arbeiders werkzaam aan 'fp PhiUpsfabrieken te Eindhoven, niet vol ledig gewaarborgd zoude zijn", terwijl met name te noc-men arbeiders ten gevolge daar van zijn ontslagen en ondergeteckende den perform Leysen, secretaris van den Mo- Het gebruik beantwoordt aan de verwachingen Het gebruik, dat van de wekelijksche lucht verbinding wordt gemaakt beant woordt tot nu toe ruimschoots aan de ver wachtingen Met het vliegtuig dat hedenochtend van Schiphol naar Ned. Indiö is vertrokken werden 27 zakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 231 K.G. 425 gram bruto en 208 K.G. 215 gram netto. De zen ding bevatte 1256-4 brieven beneden 5 gram. 276 briefkaarten. 81 postwissels. 3.150 stukken zwaarder dan 5 gram. 1759 stukken bestemd voor tusschen liggen de landen. Totaal 17830 stuks. Ditmaal wcr- der weder 13 K.G. luchtpost meer verzonden dan de vorige week. Hoewel bepaalde ge volgtrekkingen op dit oogenblik wat voor barig zijn, ligt hierin de aanwijzing dat de wekelijksche dienst in een behoefte blijkt to voorzien. Ook in de handelskringen wor den de gemakken van de verbinding steeds meer ingezien, en gaat men er allengs toe over er ruiraschcv's gebruik van te maken. Indien de aanvankelijke stijging van het portvervoer aanhoudt, zal aan het einde van het jaar de 300 K.G. bereikt kunnen zijn EEN KIND DOODGEDRUKT. Eerbeek, 15 Oct, Woensdagmiddag omstreeks 5 uur stond voor den afgesloten overweg bij het station alhier een vracht auto te waclïten; na het ophalen der af- sluitboomen zette zich de auto in beweging en hield een jongen van pl.m. 10 jaar, Cijn- sen genaamd, wonende op Coldenhovc, op zij van de auto vast. Tegelijkertijd kwam van de tegenovergestelde richting een bela den kolenkar, bespannen met een paard, aanrijden. Og de knaap dit voertuig niet gezien heeft, is onbekend, doch de jongen kwam bekneld tusschen auto en kolenkar. Onmiddellijk werd de zwaargewondo jongen naar den geneesheer gebracht, die slechts den dood kon conetateeren. Die zich blijkbaar met minder goede bedoelingen toegang verschaffen. Men schrijft ons. In den laatsten tijd hebben zich enkele gevallen voorgedaan, dat onbekende per sonen zich toegang tot fabrieken en werk plaatsen hebben weten te verschaffen onder voorgeven van ambtenaar der Arbeids inspectie te zijn, terwijl achteraf bleek, dat bedoelde personen niet bevoegd waren al dus op te treden. Daar minder goede bedoelingen hierbij vermoedelijk een rol spelen, wordt nadruk kelijk onder de aandacht van hoofden of bestuurders van ondernemingen, fabrieken en werkplaatsen, winkels, kantoren, apo- derrien Meiaalbewérkersbönd daar tér Hheken, kDifichuizenr,iïDttïlö"'en verplegings plaatsen aanwees als in bot bezit te zijn of inrichtingen gebracht, dat de ambtenaren zijn geweest van copieen of fotografieën der Arbeidsinspectie steeds voorzien zijn ontleend aan het dossier der correspondën- van een legitimatiekaart. die zij verplicht lan de ontslagen arbeiders, zoodat ge- rijn op eenste aanvraag te vertoonen. naclude persoon van de schending van het briefgeheim op de hoogte moest zijn? 3 'Zijn de ministers bereid opnieuw een onderzoek te gelasten en eventueel een rechtsvervolging te bevorderpn? De ministers Rcymer en Donner ant woorden thans: 1. Het onderzoek, indertijd ingesteld naar aanleiding van de vragen van den heer de Visser, is geschied op de wijze, waarop der gelijke' onderzoeken plegen te geschieden, door het hooren en. voor zooveel noodig, opnieuw hooren van de daarvoor in aan rnerking komende personen. 2. Bij het stellen van deze vraag is blijk baar over het hoofd gezien, dat .schen ding van briefgeheim" een ambtsmisdrijf is, zoodat, ook indien de feiten inderdaad zoo liggen, als in deze vraa>, wordt veron dersteld. uit deze feiten geenszins de ge volgtrekking gemaakt kan worden, dat het genoemde delict gepleegd zou zijn. Voor het instellen van oen nieuw on derzoek bestaat in verband met bet voren staande geen grond. De beambten der marechaussée, niet zijn de hulp-officier van Justitie, de veld- en boschuachters en andere ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie benoden den rang van inspecteur d3r Rijksveldwacht en van commissaris van politie behoeven, voor zoo- rcr zij met het toezicht op de naleving der arbeidswetgeving zijn belast, een schrifte lijken bijzonderen last van den Burgemees ter of van den Kantonrechter. De bedoelde politiebeambten zijn gehouden dezen last op aanvraag te vertoonen. Bij eenigen twijfel -omtrent de identiteit van den zich aandienenden persoon, staan den werkgevers dus de hier bedoelde mid delen ter beschikking om zich van de be voegdheid van den controleerenden ambte naar te vergewissen. Op grond van de in den laatsten tijd op gedane ervaringen verdient bet aanbeve ling, dat zij, die hun patroon bij diens af wezigheid vervangen, nadrukkelijk op liet vorenstaande worden gewezen. KONINKLIJKE GIFTEN. Voor eenige weken werd het bestuur der vereeniging „Rust een weinig", die het Chr. Rusthuis voor on- en minvermogenden van dien naam te Dieren (Gelderland) exploiteert, verblijd met een gift van TI. K. H. Prins Juliana. Thans kwam bij het bestuur de mededeeling binnen, dat het ook I DE OPBRENGST DER ROTTERDAMSCHE GEMEENTEMIDDELEN. Een belangrijke daling in onder scheiden bronnen. Rotterdam, 14 Oct. Het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillen de bronnen van inkomsten der gemeente over de maand September van 1930 en 1931 toont wederom een belangrijke daling in onderscheidene bronnen. Zoo is het haven H. M. de Koningin heeft behaagd een be- voor zeevaartuigen, dat in September langrijke bijdrage voor het vooral in deze tijden zooveel steun behoevend werk te schenken. BURGEMEESTER BLETZ. Hot afscheid van den Raad van Weespsrkarspel. Het was Woensdag de laatste maal, dat w burgemeester Bletz na een diensttijd van 41 I Opmerkelijk i« het, dat de belasting op de jaar in de gemeente Wecspcrkarspel, waar- openbare vermakelijkheden in September van 36 jaren als burgemeester, de raadszit- van dit jaar meer heeift opgebracht dan in ting presideerde. Bij dit afscheid waren dezelfde maand van het vorig jaar, n.l. mede aanwezig de naasto familieleden van 396.028 tegen f 78.623. den voorzitter, zijn collega's van Weesp, DE MOORD TE SASSENHEIM. ontoerekenbaar van het vorig jaar nog 453.210.28 bedroeg, September van dit jaar gezakt op 3S9.528.90. Ook bet havengeld voor bin nenvaartuigen geeft een vermindering aan van 1 86.202 op 74.529. Dat de totale ont vangsten niet met een groot bedrag ver minderden, van 1.028.894 op 981.254, is te danken aan een vermeerdering in ont vangsten van brug- en sluisgeld, in het marklgeld en vooral in do straatbelasting. Muiden, Diemen, Nederhorst-den-Berg en an Vreeland en Nig te vecht, benevens ve len, die tot de gemeente in eenige betrek king stonden. Wethouder Mul schetste wat de heer Bletz was geweest voor Wecspcrkarspel, dat onder zijn leiding was uitgegroeid tot een welvarende gemeente. Ilct woord werd erder gevoerd door wethouder Beuke- boom, den gemeentesecretaris, den heer Delvos en eenige collega's, welke laatsten de hooge karaktereigenschappen van den heer Bletz roemden en hem prezen als een goede buur. Zeer onder den indruk antwoordde de scheidende. Zijn rede besloot hij met den wensch, dat de gemeente onder de nieuwe leiding een schoone toekomst tegemoet mocht gaan (Handelsblad) De dader geacht. 's-G ravenhag e. Voor de rechtbank te 's-Grnvenhage diende heden de strafzaak te gen den 47-j. blocrnbollenkwceker P. de R. uit Sassenheira, die terecht stond wegens moord op 26 Aug. gepleegd op een landloo- pcr A. J. v. Kessel, die, omdat deze zich in zijn schuur te slapen had gelegd, deze met een bijl heeft doodgeslagen. Op grond van de verklaring van deskundigen, die verdachte ontoerekenbaar achtten, vorderde het OM. tegen den verdachte die reeds vroeger in een krankzinnigengesticht is verpleegd geweest, ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een gesticht voor den tijd van een jaar en ter beschikkingstelling van de regeering Uitspraak 29 October. Al spelen zij bij beurscrisissen een groote rolhaar beteekenis moei niet worden overschat Betreffende liet nemen van maatregelen tegen baisse-praktijken had de heer Dobbel- man den minister van financiën eenige vragen gesteld. Het antwoord van minister de Geer op deze vragen luidt: Aangaande de vraag, of er aanleiding be staat een verbod te scheppen, eventueel on der strafbedreiging, tegen het uitleenen door den pandhouder van in onderpand gegeven fondsen, is de ondergeteekende in overleg getreden met zijn ambtgenoot van justitie. Bij dat overleg is gebleken, dat het zeer twijfelachtig is, of van zulk een verbod wel inderdaad verbetering ware te verwachten. Aangezien lut voorts uit straf rechtelijk oogpunt bedenkelijk ware, één bepaalde beschikkings-handeling in tegen stelling met alle andere onder strafsanctie uit t3 6luiten, moet het antwoord op de gestelde vraag ontkennend luiden. Daai het uitleenen van in onderpand ge geven fondsen niet een handeling is, welke ter beurze geschiedt, kan zij niet worden beheerscht door voorschriften, op art. 2 der Beurswet 1914 gegrond. Al spelen bij beurscri6issin baisse-prak tijken in het algemeen een rol, de betee kenis daarvan moet met betrekking tot de huidige crisis, die veeleer moet worden ge steld op rekening van geschokt vertrouwen, niet worden overschat. Aan den ondergeteekende zijn vooralsnog geen in de practijk le handhaven maatre gelen bekend, die ten deze van overheiis- wege zouden kunnen worden genomen zon der den reèelen beurshandel ernstig te be lemmeren en daardoor Amsterdam als in ternationaal financieel centrum groote af breuk tj doen. Voetbal. CJ.V.V.—ZUIDVOGELS. Zaterdag speelt C.J.V.V. op haar terrein tegen Zuidvogels uit Huizen. C.J.V.V. 2 gaat op bezoek bij Excelsior 2, terwijl het derde elftal der gecl-zwarten de reserves van Zuidvogels op het terrein „Nimmerdor" te gast krijgt. TOCH NAAR LOS ANGELOS? Naar de Sportkroniek mededeelt, zijn thans maatregelen in overweging genomen om het Ned. Olympisch Comité, dat naar men weet besloten heeft niet deel te nemen aan de Olympische Spelen te Los Angeles, alsnog in de gelegenheid te stellen een uit zending, zij het op beperkte schaal, te doen plaats hebben. Zaterdag 17 October. Hilversum, 296 M. 6.15—7.00 Lichaamsoefeningen O.. 1. v. G. Kleerekopcr. 7.30—7.15 Lichaamsoefeningen o. 1. v. G. Kleerckoper. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonntuziek. v.p.n.o. 10 00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor arbeiders in dj con tinu bedrijven. Eugène Charmon, accordeon en zang (pianobegeleiding Johnn Jong). 10. t5 V.A.R.A.Toonoel: „Werkloozcn". Een satirisch hoorfilmpjc, door Leo van Dijk. 12.00 Tijdsein. 12.01 V.A R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl, afge wisseld door gramofoonmuzlek. 2.30 Concert door het Waleson-kwartet. 3.20 Zang en piano. Mevr. Rie van der Spoed, zang. Free Focke, begeleiding. 3.50 Kwartiertjj voor het Instituut v. Ar beidersontwikkeling. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.25 Berichten over actie „Groote Volk" door Vecnstra. 4.30 Voordracht door Kees Bakker. Frag ment uit „Van ouds de Morgenster", van Herman Hcyjrmans. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 V A.R.A.-Septet o.l.v. Is. Eyl. 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Concert (vervolg en slot). 7.30 Bcstuursmededeelingen. 7.40 Beoefening djr huismuziek. Samen werking tusschen huiskamer en studio. 8 00 Tijdsein. 8.01 Bij de pomp. Wckehjksch nieuws van Teun de Klepperman. 8.15 Het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.45 Voordracht door Adolf Bouwmeester. Fragmenten uit „Allerzielen" van Herman Heyermans. 9.15 Het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.45 V.A.R.A.-Varia, voetbalmededeelingen on persberichten van Vaz Dias. 10.00 Optreden van Stella Fontaine. Aan den vleugel? Jaca Brookhouse. 10.30 Concert (vervolg). 11.00 Stella Fontaine. 11.30—12.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein. 12.30 Sluiting. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—11.30 K.R.O.-Trio o.l.v. Piet Lusten- hou wer. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12.00 Tijdsein. 12.01—12.15 Politieberichten. 12.15—1.45 K.R.O.-Sextet, o.l.v. Piet Lus- lenhouwcr. 1.452.30 Gramofoonmuziek. 2.304.00 Kinderuurljo door Mevr. Sophie NuwenhuiaVan der Rust en Mevr. Corrio Marres-Van der Ven. 4.154.30 Gramofoonmuziek. 4.306.05 K.R.O. Kunstensemble, o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.05—0.20 S. P. J. Borsten: „Sportover- zicht". 6.206.40 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart. 6.40—7.10 Cursus Esperanto door P. Heil- ker (III). 7.10—7 30 H. H. C. Janeen: „Consultatle- burcaux voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Brabant". 7.307.45 Politieberichten. 7.45S.OO Gramofoonmuziek. 8.00—S.30 „Om 't hoekje". 8.30—9.15 Naar de Cirsusstad Sarrasani, Alkmaar. 9.159.30 Vaz Dias. 9.3012.00 Cabaretavond. Gretha Meyer, zang. Louis Contran, humorist. Marlnus van 't Woud, saxofoon. Frederik Boshart. piano. Het K.R.O. Salon-Orkest, o.l.v. Mari- nus van 't Woud. Hoden geëtaleerd Uw adres voor complete menblleering. Denkt U om onze rooktafel reclame? Moeder: De eerste twist ts de beslissing over het huwelijk. Wat je ook doet. geef nooit toe. Pas getrouwde dochter: Maar als Iemand aan Karei nu eens dezelfde raad gegeven heeft? (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6