A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Mr. H. P. MARCHANT OVER DE CRISIS VOOR AMSTERDAM BLIJFT H.&G. NOG ALTIJD EXPEDITIE Fa. HOUTZAAGER HEINEMAN GROOTE SPUI 19 B TELEFOON 28 DE VERDWENEN DERTIEN MILLE Heropend onderzoek VOOR UITVOERING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN Gevaar voor ons geld is er zeker niet Zwaareikens!aapkamerameublementmetspiegelkastf143.50 Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE ZONDER WEDERGA AMERSFOORT-AMSTEROAM meer dan 2 X per dag De advocaatigeneraal persisteert bij zijn eisch Amsterdam, 15 Oct. Op 7 October van het vorige jaar werd een vijftienjarige loop jongen op zeer geheimzinnige wijze van der tienduizend gulden beroofd. Hij was in dienst van een effectenfirma hier ter stede en had dien dag bij twee firma s dertien mille geïnd. Toen hij bij zijn firma terug kwam, bleek de som spoorloos verdwenen Het jongmensch vermoede, dat hein bet geld in een fietsenstalling afhandig was gemaakt Hij had daar namelijk zijn rijwiel een oogen blik in bewaring gegeven en de eigenaar van do stalling had den jongen verzocht, even een fieschje melk te halen, do tasch hing intusschen onbeheerd aan de fiets. De fietsenhandelaar en twee vermoedo'ijke me deplichtigen werden kort na het gebeurde gearresteerd. De rijwiclstaller A. A. H. S. wenl door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf (conform den eisclij, de bei de andere verdachten werden vrijgesproken terwijl het 0. M. anderhalf jaar had geëischt De rijwielhandelaar ging in hooger beroep, terwijl het O.M. tegen een der andere ver dachten, K., hooger beroep aantoekende. De procureur-generaal mr. Bauduin, eisch te ténopzichte van beide vonnissen beves tiging (resp. 2 jaar en vrijspraak). Bij interlocutoir vonnis van 10 October werd bepaald dat het onderzoek onvolledig was geweest en lieden, 15 Octobei, hervat moest worden. In de zitting van heden werd o.a. de werk gever van den loopjongen den hoer Bernard gehoord. Deze zeidc, dat het den jongen vei ligheidshalve verboden was per fiets gild te halen, het was gewoonte, dat do bank biljetten los in de tasch werden gedeponeerd Vervolgens werd de loopjongen nog een1) aan een scherp verhoor onderworpen. Hij moest demonstreeren hoe de tasch aan de fiets was bevestigd, waaruit bleek, dat hij menschelijkerwijze gesproken, bij liet afha len van de tasch in de stalling voor hij naai hot kantoor liep, had moeten merken, dat het geld verdwenen was. Pres. mr. Jolles: Het is onbegrijpelijk, dal je niet hebt gemerkt, dat het geld was ver dwenen. Get. bleef er bij, dat hij van Jen diefstal niets af wist. Pres.: Je hebt erg slordig en nonchalant gehandeld, zóó zelfs, dat iemand wel eens zou kunnen denken, dat je er meer van weet Procureur-generaal (tot den loopjongen): Waarom ben je direct teruggegaan naar de stalling toen je het geld vermiste, waarom ben je niet naar de banken gegaan waar je het geld gehaald had? Getuige: Bij de laatste bank waar ik geld haalde, had ik het nog in mijn bezit. De verdachte S. blijft bij zijn verklaringen: hij wist van het geld noch van de wijze waarop het verdwenen is, iets af. Een col lega-loopjongen bij de bestolen firma ver telde, dat ook hij zijn fiets bij S. in de Har tenstraat stalde. Pres.: „Ja, dat is ook secuurder dan in het kantoor!" Voorts vertelde de jongen, dat hij den fietsenstaller S. dikwijls had gepraat over het geld, dat hij soms bij zich had. Deze jeugdige getuige was juist bij S. binnenge komen, toen de bestolen loopjongen nsar buiten kwam. De jongen had verd. K. nooit in de staling bij S. gezien. Jacob de bestolen loopjongen had hem, get. later nog wel over den diefstal ge sproken, hij begreep niet waar hij het geld was kwijt geraakt. Getuige had óók wel eens een boodschap gedaan voor S„ maar dan nam hij zijn tasch mee. De advocaat-generaal mr. Bauduin, per sisteerde bij zijn gehouden requisitoir (be vestiging van de vonnissen). De verdediger van S. mr. Loeb, herinnerde nog eens aan zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. Mr. Kokosky de verdediger van K. had niets aan zijn pleidooi toe te voegen. De invrijheidstelling van S. werd niet ge last. Arrest 20 October. uit de staatscourant. Bij Kon. Besluit is toegekend do bronzen eeremedaille dor Oranje Nassau-orde aan mej. M. Simmelink, dienstbode bij mev. de wed. H. J. L. Sichercr, gob. A. van der Hoek, te Grocnlo. INTERNAT. FEDERATIE VAN JOURNALISTEN. De sluitingszitting. Woensdagavond is in Hotel Wittebrug te 'sGravenhage de sluitingszitting gehouden van het uitvoerend comitö van de Interna tionale federatie van Journalisten. De Deensche afgevaardigde, de heer Eske- lund, had de Federatie uitgenoodigd zich officieel te doen vertegenwoordigen op een conferentie van hoofden van persdiensten, welke in Maart a s gehouden wordt. Een motie werd aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat het uitvoerend comité van mce- r.ing is, dat het van het grootste belang zal zijn dat deze conferentie ook do kwestie van valsche berichtgeving onderzoekt. Het uit voerend comité drukt den wensch uit, dat de internationale federatie aan doze confo- renlie zal deelnemen. Eveneens werd uitvoerig gediscussieerd over de verhouding in de Internationale federatie en de vorecniging van Volken bondsjournalisten. Onder algemeen applaus werd een motie aangenomen, waarin aan den Nederland- schen Journalistenkring cn aan het comité van ontvangst de zeer bijzondere dank werd uitgesproken voor de wijze, waarop de In ternationale federatie hier te lande is ont vangen. Mr. Voorbeytel betuigde zijn erkentelijk heid voor deze motie. Hot volgende telegram van den heer Briand, dat reeds ecnigo dagen geleden was afgezonden, doch vertraging had gehad, werd voorgelezen: „Uitdrukking gevende aan mijn leedwe zen, dat ik niet aan uw uitnoodiging heb kunnen voldoen, wil ik u toch verzekeren. Jat ik met buitengewone belangstelling uw arbeid heb gevolgd en ikwensch u een volledig succes toe." Vcrvoigens werd het huishoudelijk regle ment aangenomen in den tekst zooals die door dc commissie was voorgesteld. De voorzitter 6loot daarna de vergadering. EEN LOT UIT DE LOTERIJ. Eu een handige penningmeester. Een van de vele onderlinge loterijclubs, welke zich te Rotterdam in den loop der jaren hebben gevormd, aldus de X. R. Ct., heeft dezen keer, voor het eerst sedert haar bestaan, een prijs gewonnen: een prijs van 1000, maar de vreugde over dit geluk is ras in haat en nijd gekeerd en dit kwam zoo: Als iedere onderlinge loterijclub, die zich zelf respecteert, had zij een bestuur, met een voorzitter, oen secretaris-penningmees ter, een paar commissarissen cn wat daar verder bij hoort. De secretaris-penningmees ter inde de gelden, kocht het lot en bewaar de hetzelve, althans hij behoorde dit te doen. Maar de verleiding heeft hem sluw beslo pen en hem in haar netten verstrikt. De seciotaris-pcnningmeester ging als volgt redeneeren: Mijn club heeft iedcren keer een heé! lot cn een groote niet. Waarom zou ik daar mijn voordeel niet mee doen? Als ik het iot togen het einde van de loterij, als er ten minste nog flinke prijzen te behalen zijn. verkoop, krijg ik nog meer dan dc 70, welke de leden met elkaar hebben be taald. Ons nummer krijgt toch een niet, dus de leden lijden geen schade. Ook dezen keer heeft de penningmeester het lot verkocht, waarna hij iedcren dag de trekkingslijst zorgvuldig naging, om te zien of het nummer er toch alsjeblieft met een niet was uitgekomen. Maar ziet, Fortuna was ditmaal de loterij club wonderlijk goed gezind en op het lot viel een prijs van 1000, tot grootcn schrik van den penningmeester, die toen hij terug kwam van den sigarenwinkel, waar hij dc trekkingslijsten pleegt na te zien. reeds de clubleden in feeststemming in zijn woning vond, gereed om „den bom" te halen. Maar de bom barstte verkeerd en dc stemming keerde dusdanig, dat dc penningmeester ijlings de straat weer opvloog om elders be- schermoing te zoeken. DOODELIJK ONGEVAL, Slag van een paard. Vaals, 16 Oct. De houtkoopman Ber nard, die Donderdagavond bezig was met het verladen van hout, kreeg plotseling een slag van het paard tegen het onderlijf cn overleed een half uur later aan d; ge volgen. OUDE URNEN GEVONDEN. Assclt, IC Oct. Te Asselt zijn onlangs urnen gevonden, die ter determineering naar Lelden werden opgezonden. Prof. Hol- werda heeft geconstateerd, dat deze urnen zeer oud zijn en vermoedelijk dateeren uit het tijdperk van 500 4 600 jaar voor Chr. Prof. Holwerda stelt zich voor in 1932 het urnenveld ter plaatse in exploratie te nemen. Absoluut tegenstander van loonsver« laging als middel om de industrie op de been te houden Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam heeft dezer dagen een onderhoud gehad met mr. II. P. Marchant, lid der Tweede Kamer en wethouder van 's-Gravcnhagc. Het gesprek met den heer Marchant liep over dc moeilijkheden, «aar mede dc Nederlandsche industrie te kam pen heeft, over do mogelijkheid om daar verbetering in te brengen cn of die vorbete- ring te bewerken zou zijn door een alge- meone loonsverlaging. De heer Marchant begon mot te zeggen, dat hij geen nieuw licht kon ontsteken over de crisis cn haar gevolgen. Alles wat er mogelijkerwijs over gezegd kon worden, was reeds gezegd, maar hij wilde gaarno nog cons enkele waarheden bevestigen, die» wel algemeen bekend zijn, maar niettemin nog wol eens gezegd mogen worden. Gevraagd naar de mogelijkheid om door het uitvoeren van groote werken dc werk loosheid te beperken, antwoordde mr. Mar chant, dat het ondernemen van belangrijke werken natuurlijk dc werkloosheid vermin dert. Wij Iaden daardoor ochter nieuwe ka- pitaallastcn on ons met alle moeilijkheden, welko daaruit in de lockomst kunnen voortkomen. Daarmede is dus rekening te houden. „Meent U, dat wij het risico voor verdere leeningen met aflossingen en rentebetaling nog op ons kunnen nernen?" MARCHANT. „De toestand is zeer onzeker en voorzich tigheid is geboden. Men kan maar niet door blijven gaan met leenen, vooral niet, waar dc markt voor ons zoo beperkt geworden is. Wij kunnen in het buitenland eigenlijk al leen nog maar in Parijs terecht, en dat zou natuurlijk alleen mogelijk zijn, indien geen voorwaarden van politicken aard aan do leening zouden worden verbonden. Maar ondanks deze moeilijkheden, geloof ik toch, dat wij wel iets verder zouden kunnen gaan dan dc regeering op het oogenblik van plan is. Het stopzetten van de Zuiderzeewerken zou al zeer oneconomisch zijn. Men kan wel zeggen, dat de waarde van den grond, zelfs bij normale prijzen, de kosten niet meer kan dekken, maar dit standpunt schijnt mij toch onjuist. De bcteckenis van Brabant cn van andere deelen van ons land hangt toch niet uitsluitend af van de waarde van den grond, doch in de eerste plaats van het bestaan, dat de bevolking er kan vinden. Het belang gaat veel verder dan do waarde van den grond. Men zou alleen tot stopzet ting van de Zuiderzeewerken kunnen bo sluiten, als men van meening ls, dat land bouw- en zuivelproducten hebben afgedaan. Maar als men zich stelt op het standpunt, dat wij straks te gronde zullen gaan, kan men niet regeoren". Vervolgens vroegen wij den heer Mar chant nog naar zijn meening over de steun verlening aan industrieën, om op deze wijze de werkloosheid te verminderen „Dezo stcunverlcening mag alleen van tijdelijken aard zijn en daarbij zeer beperkt. De betrokken industrie zal hebben te bewij zen, dat zij inderdaad levenskrachtig is cn door den steun er bovenop zal komen. Daarna kwam het gesprek op loonsverla ging cn de wcnschelijkheid om deze verla ging georganiseerd tot stond to brengen, dat wil zeggen, door onderling overleg van alle organen, welke daarbij betrokken zijn Te dien aanzien formuleerde de hoer Mar chant zijn standpunt als volgt: „Er zijn verschillende collectlevo contrac ten, welke binnen cenigcn tijd afloopen en hot is volkomen te begrijpen, dat de vak beweging alles in het werk stelt om loons verlaging to voorkomen. Evenzoo is het te begrijpen en uit economisch oogpunt vel licht niet onjuist, dat de werkgevers de loo- non naar beneden trachten te krijgen. Dit is hun belang, niet alleen voor dit oogen blik, maar ook voor later, wanneer weer betere verhoudingen zullen zijn ontstaan. De ondernemers kunnen dan een nieuwen aanloop tot loonsverhooging afwachten. En daarom geloof ik, dat de ondernemers bij hun eisch voor verlaging meer denken aan de toekomst, dan aan het heden. Ik ben echter oen absoluut tegenstander van het streven naar loonsverlaging als middel om de industrio op dc been te hou den. Men moet do znnk niet zoo algemeen bezien. Is er oen geval, dat een industrio dreigt onder te gaan uit do bewezen oor zaak van to hoogo loonen, dan is verlaging aangewezen. Maar in dat geval zal men bij de arheidors dan ook geen halsstarrigheid aantreffen. Do monschen blijvon heusch lie ver aan liet work tegen minder loon, dan dat zij werkloozenstoun krijgen. Hot is ech ter dwaasheid te boworen, dat een alge- meeno loonsverlaging een algemcono indus trieels oploving ten gevolge zou hobbeu. De arbeiders zijn workolijk niet weigerachtig om ook iets te doon; voorbeelden uit den laatsten tijd wijzen duidelijk aan, dat in gevallen, wanneer eon Industrie droigt te gronde to gaan, tengevolge van hot loonpeil er eon schikking getroffen kan worden. Wanneer loonsverlaging noodzakelijk ls, wijst zich dit vanzelf aan. Onzo industrie kwijnt niet tengevolge van te hooge loonen, maar tongevolgo van allerlei omstandighe den. Kijk eens naar Philips. De miscro hier heeft met dc loonen niets te maken; Philips zit met groote crediotcn, die niet worden afgedaan, met onverkoop bare voorraden wellicht; er zijn nog tal van andere oorzaken". „Bent U ook van mecning, dat wij op wog zijn naar een blijvend lager niveau, zooals dr. Colijn onlangs heeft betoogd?" „Wij zijn op wog naar een blijvend lager prijsniveau. En wanneer dit gepaard moet gaan met verlaging van het loon, wordt dit vanzelf aangewezen en nogmaals dan blijken de arbeiders niet onhandelbaar. Maar: in den stroom dor ontwikkeling van het sociale leven ontvangt hot kapi taal een voortdurend kleiner deel van het provenu cn de arbeiders een steeds grooter. En daar moet rekening mede gehouden worden. Wanneer de spannende veer der arbeidersorganisatie word weggenomen, zouden alle loonen plotseling sterk dalen; dc Nieuwe Rotterdamscho Courant zou juichen, maar haar gejuich zou slechts van korten duur zijn, want er zou werkelijk geen verandering ten goodo komen. Dc re dactie van do Nieuwe Rotterdamscho Cou rant schijnt te mecnen, dat, wanneer van daag do loonen dalen, morgen de indus- trieelc opleving begint. Dat is dwaasheid; elk geval moet afzonderlijk beoordeeld wor den en elke industrie kan dit slechts voor haar zelf uitmaken. Zou men werkelijk denken, dat de leiders van het N. V. V. zoo dwaas waren orn te gelooven, dat de loonen in Holland maar gehandhaafd konden blij ven, wanneer zij in Engeland, Frankrijk, Duitschland en overal om ons heen dalen? Natuurlijk niet, dat weten zij zelf zeer goed. Maar verlaging moet incidenteel blijven. „In Italië is het toch wel anders gegaan, nietwaar?" „Mussolini heeft in Italië-alle loonen ver laagd cn tevens allo huren en renten en prijzen met een gelijk percentage vermin derd. Ik kan dal in beginsel niet_verkecrd vinden," alleen is 'het in' ons land niet goed mogelijk. Hier gaat het langs een mfer na tuurlijken weg." „Mogen wij tenslotte nog bij U informee- ren naar dc positie van onzen gulden in verband met do begrooting?" „Onze gulden is niet alleen afhankelijk van de begrooting, hij is evenzeer afhanke lijk van do betalingsbalans. Maar de be grooting is de thormomotcr waarop de wereld afleest, of wij economisch huishou den. Wanneer wij met een tekort werken, wordt dc wereld zenuwachtig, omdat men dan den indruk krijgt, dat wij aan het pot- verteeren zijn. Nu vrees ik, dat onze inkom stenraming op dc begrooting te hoog is ge weest, hoewel niemand het nog zeggen kan, want dc pessimistische voorstellingen van Colijn en de Geer zijn vroeger ook niet uit gekomen. Maar ik kun niet ontkennen, dut wij er thans slechter voorstaan dan vroe ger. Toch maak ik mij nlot ongerust, want onzo vermogenstoestand na den oorlog is inderdaad schitterend in vergelijking met andcro landen tenminste. Er is wol meer afgelost dan noodzakelijk was en heel wat buitengewone uitgaven zijn uit don gewonen dienst betaald. Als wij de cijfers van de toe neming der schuld on do aflossing daarvan sinds den oorlog vergelijken, bemorken wij, dat onze vermogenstoestand belangrijk vooruitgegaan is. Gevaar voor ons geld is er dan ook zeker niet. Wat de bezuinigingon betreft, daar zou ik alloreorst Defensie voor in aanmerking willen brongen. Men mag nu over natio- nalo ontwapening donken zooals men wil, ieder zal hot er toch mee eens zijn, dat een nieuwe oorlog binnen afzionbarou tijd in Europa niet te verwachten is. Waarom moet er dan zoo veel geld uitgegeven worden voor het op peil houden van materiaal, dat toch weer verouderd is als men het zou moe ten gebruiken. Practischer dan hot voornomen der so ciaal-democraten om voor te stellen de be grooting met 25 pet. te vermindoren, zou het zijn de posten aan tc wijzen, waar be zuinigd kan worden." „Wij zouden gaarne nog Uw mecning wil len hooron over den toestand van onze groote gemeenten." „Ik kan alleen daar maar over oordeclcn. voor zoover liet Den Ilaag betreft. Daar heb ben wij een goed bezoldigd, maar ook uit stekend ambtenaarscorps en het is de vraag of men dit tegen lagere bezoldiging ook had kunnen krijgen. Den Haag wordt wel eens als een soort „richard" beschouwd. Niet ge heel ten onrechte, want de milliooncn aan reserves van allerlei aard hebben wij als het ware met watten omkleed en „veilig ge steld". Het financieel beloid van Don Haag is buitengewoon secuur en ik herhaal, wat ik reeds in den Raad heb gezegd: De obli- gatiön van Den Haag bohoorden eigenlijk hooger genoteerd tc staan dan Nederland sche Werkelijke Schuld." Tenslotte voegde mr. Marchant nog dc volgendo opmerking aan hot gosprok toe: „Regeeren is alleen mogelijk wanneer men van do veronderstelling uitgaat, dat na den zorgelijken tijd een betere zal komen. Is men van meening, dat toch alles verloren is, dan komt men steeds tot verkeerde maatregelen. Het komende geslacht zal een harden bestaansstrijd hebben te voeren, he viger dan het thans levende. Het zal groote moeite kosten do maatschappij weer „op gang" te krijgen, maar dan zal er ook een verbazende behoefte bestaan aan goedo werkkrachten. Wij moeten daarom onzen laatsten cent uitgeven voor de opleiding der jeugd om het opgroeiende geslacht in den strijd van het bestaan to sterken. Laten wij daarom het onderwijs en de opleiding niet verknoeien. De haagsche burgemeester te parijs. De burgemeester van 's-Gravènhage j'hr mr. dr. L. Bosch, ridder van Rosenthal d'e op het oogenblik tc Parijs vertoeft is Jsur ten stadhuize officieel ontvangen door den hebr Latour, voorzitter van dezen gemeente raad, die hem met een hartelijke toespraak verwelkomde, waarop jhr. Bosch een woord van dank uitsprak. intreerede van prof. mr. b. m. telders. Lei don, 16 October. Mr. B. M. Tclders, advocaat en procureur to 's-Gravenhago, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Volkenrecht aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. mr. dr. jhr, W. J. M. van Eijsinga, hoeft hedenmiddag in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van oen rede over„De Juridieko Beteokenis van den Oorlog." Heden geëtaleerd Uw adres voor complete meubileering. Denkt U om onze rooktafel reclame? fit - <ii t'V-«v. Wat denk 11) van den oeconomlschen toestand Nou, we zullen de riem een gaatje moeten aanhalen, (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6