AM0JSFOOKTSCH DAGBLAD LAVAL TE NEW-YORK AANGEKOMEN Vrijdag 23 October 1931 .DE EEMLANDER- 30e Jaargang No. 100 CONFETTI-REGEN BOVEN BROADWAY EEN WAARSCHUWING VAN PROF. CASSEL OPSTAND OP CYPRUS DE STRIJD TUSSCHEN FRANC EN DOLLAR VIERDE BLAD AMERIKA DOOFT ZIJN LICHTEN JAPANNERS EN CHINEEZEN SLAAGS Frankrijk streeft niet naar de hegemonie in Europa Rede ten stadhuize NcwYor k, 22 Oct. (V.D.). Precies op den vostgcstclden tijd stoomde de rijkelijk met Franschc en Amerikaanschc vlaggen gepa- voiseorde static-barkas van de stad New York „Macon" naar het quarantaine-station op Ellis Island, om Laval en zijn gezelschap van boord van de „Ile de Franco" te halen. Aan boord van de „Macon" bevond zich de New Yorksche commissie van ontvangst, on der leiding van den president van de Chase National Bank, Wiggin, en verder een groot aantal journalisten en persfotografen. In verband met het vroege ochtenduur bevond zich slechts een betrekkelijk aantal belang stellenden bij de Batterij, waar de barkas, nadat het gezelschap zich aan boord had begeven, zou landen. Stimson en de Fran- scho ambassadeur Claudcl, alsmede verte genwoordigers van het Amerikaanschc le ger en marine werden tegen acht uur ver wacht om de gasten naar hot New Yorksche raadhuis te begeleiden. LAVAL. Te acht uur in den morgen (2.20 uur Amst. lijd) betrad Laval met zijn gezelschap den vasten wal. In het Batterij Park werd hij officieel begroet door den staatssecreta ris Stimson, waarna langs Broadway naar de City Hall werd gereden. Een lange rij automobielen, aan den kop de auto's van de Franscho gasten en de Arnerikaansche regecringsvcrtegcnwoordi- gers, reed langs Broadway, waar een en thousiaste menigte het gezelschap toejuich te en serpentines en confetti rijkelijk op de gasten gestrooid werden. Redevoering op het Stadhuis. De kotter „Macon" waarmede Laval aan land werd gebracht, werd door een groot aantal vliegtuigen van legor en vloot ge ëscorteerd. Alle in de haven gelegen stoom schepen begroetten het vaartuig met si rencngeloei, terwij! de batterij op het gouverneurciland 19 saluutschoten loste. Bij de daarop vol gende opvangst ten raadhuize sprak La val jegens burge meester Walker zijn bewondering uit over de stad New York, waarna hij na der op zijn bezoek inging, dat via Lon- WALKER den en Berlijn plaats heeft. Laval verklaarde daarbij steeds op het oog te hebben gehad bij te dragen tot de opheffing van de wereld-crisis. Frankrijk aldus Laval, is vredelievend en de bewering dat het streeft naar de hegemonie in Euro pa is onjuist. De geschiedenis van zijn ver leden maant Frankrijk evenwel tot voor zichtigheid en dwingt het zeer bizondere waarde toe le kennen aan zijn veiligheid Deze veiligheid mag evenwel niet alleen in woorden tot uitdrukking komen, maar moet programmatisch worden georganiseerd. Amerika heeft de internationale verbonden heid op grootsche wijze gediend. Zijn ont wikkeling evenwel is net zoo als die van de andere volkeren door een ernstigo crisis on derbroken. ,,In een door wanhoop verscheur de wereld moeten onze beide groote demo cratieën gemeenschappelijk zoeken naar methoden welke de rust en het evenwicht herstellen en moeten deze methoden ener giek worden toegepast. Met gerustheid on vertrouwen wensch ik in enger contact te komen met het Arnerikaansche volk. Ik ken zijn enthousiasme en weet, dat liet in staat is tot grootmoedige handelingen. Met zijn werkelijkheidszin en zijn edel idealisme zal het, indien het noodzakelijk is den roep be antwoorden, welke van do oudo wereld klinkt. Ik spreek uit naam van een land dat welbesloten is zijn bemoeiingen met doe van Amerika te verbinden ten einde het hoofd te bieden aan de gevaren, welke onze cul tuur bedreigen". Om half twaalf plaatselljkcn tijd zette La- val de reis naar Washington voort, waar hij hedenmiddag tegen 5 uur zal aankomen en des avonds zal deelnemen aan een galadiner tn het Witte Huis. Te Washington heeft Laval opnieuw de persvertegenwoordigers ontvangen. De Franscho premier verzocht hun niet door geruchten over besluiten welke genomen zullen worden do wereld in opwinding te brengen, wanneer feitelijk nog geen be slissingen ztjn genomen. Laval verklaarde voornemens te zijn met Hoover openlijk alle kwesties te bespreken welke momenteel do publieke opinie be- heerschen. Vervolgens trok I-aval zich met Stimson in diens privévertrekken terug, waar dan een aanvang werd gemaakt met de Amerikaansch-Fransche besprekingen. Volgens hem is Duitschland vooreerst niet tot betalen in staat Zullen Laval en Hoover dit inzien? Stockholm, 22 Oct (V.D.) In een hoofdartikel in Svenska Dagbladet be spreekt prof. Gustav Casscl het bezoek van don Franschen minister-president aan Washington. Hij schrijft o.a.: Hebben Laval en Hoovpr begrepen waar om het gaat? Hebben zij zich zoozeer van de oorlogstradities en economische waan voorstellingen kunnen losmaken, dat zij radicaal kunnen breken met de politiek, die het economische leven van de wereld tot den rand van den afgrond gebracht heeft? Prof Cassel constateert dat de jaarlijk- scho schadovergoedingsbetalingen, zonder het minst rekening te houden met de beta lingsmoeilijkheden van Duitschland, fijn vastgesteld. Ondanks de catastrophe, die thans over de wereld losgebroken is, heeft men zich nog niet de vraag gesteld of het voor Duitschland mogelijk is ook slechte een klein gedeelte van de schadevergoe ding te betalen. Men vreest, dat Duitsch land door economischen bloei weer zal ver sterken en eischt de jaarlijksche betalin- om het klein te houden. Duitschland is niet in 6taat geweest ook slechte een pfennig der schadevergoeding zelf te betalen. De buitenlandschc schuld van Duitschland is tot 18.2 milliard mark gestegen. Than6 kan Duitschland niet meer leenen. Integendeel: bet buitenland trekt de credieten op korten termijn terug. Nu stelt men zich de vraag, wat dan eigenlijk moet gebeuren, als het moratorium afloopt. Het is voor Duitsch land onmogelijk in do naaste toekomst ecnige betaling te doen. Frankrijk komt echter niet naar Washington met een pro gram, waarmede met dit feit rekening ge houden wordt. Er is geen enkele aanwij zing, dat de staatslieden, die elkaar thans te Washington zullen ontmoeten, do eenzij dige verdeeling van het goud goed bewust zijn. Een vermindering van de oorlogs schulden is in werkelijkheid geen offer. In Washington zal men over onwezen lijke dingen spreken en verder handelen zooals tot dusver. Men zal zich op alle ma nieren goud toecigencn, het prijsniveau drukken en de laatste resten van vertrou wen en de mogelijkheid van betalen ver nietigen. Daarop zal men zich de handen in onschuld wasschen. Het heeft geen zin te trachten Frankrijk en Amerika er van te overtuigen, dat zij verkeerd handelen. Doch do algemecnc achteruitgang zal ook hen spoedig bereiken. De vraag is slechte of do waarheid zal worden erkend, voordat het te laat is. Begrijpen Laval en Hoover, dat het antwoord op deze vragen van hen afhangt? doodelijk ongeval in een stikstoffabriek. Drie arbeiden gedood. Trostdorf, 22 Oei, (V.D.) Hedenmor gen zijn in de Beiersclie stikstoffabriek te Trostdorf in Ober-Bayem drie arbeiders door gasverstikking om het leven gekomen. Zij daalden af in een kalkbunker en vielen een voor een bewusteloos neer. De vierde arbeider, die eveneens in den bunker wilde afdalen, merkte tijdig het gevaar en alar meerde de reddingsbrigade. De pogingen c-m de levensgeesten van de slachtoffers op te wekken, faalden. een record van de „aquitania". Na IS sur weer retosr. Londen, 22 Oct. (V.D.). Hot mailschip „Aquitania"' van de Cunard Line heeft gis teren weliswaar geen snelheidsrecord gesla gen, doch niettemin een bijzonder record gevestigd door vijftien uur na aankomst uit New York weer voor de nieuwe reis naar New York uit Southampton te vertrekken Gedurende de vijftien uur, dat de „Aquita nia" aan de kade te Southampton lag, moes ten de passagiers ontscheept worden, de la ding moest worden gelost, waarbij een zen ding zilver en goud met bijzondere zorg moest worden behandeld, het schip moest worden schoon gemaakt en opnieuw van voorraden worden voorzien, waarna zeshon derd nieuwe passagiers aan boord kwamen, nieuwe lading werd Ingenomen en de muil, bestaande uit 2500 colli aan boord genomen werd. Bovendien moest men in dien tijd nog achthonderd ton stookolie en vijftig duizend gallon water aan boord nemen. Regeeringsgebouwen in brand Londen, 22 October. (V.D.) Donderdag Is in de Engelsche kroonkolonie Cyprus een opstand uitgebroken. Een groote menschen- menigte deed een aanval op de gebouwen der regeering, welke zij in brand stak. De gebouwen werden geheel in asch gelegd. De politie zag zich genoodzaakt van de vuur wapenen gebruik te maken, waardoor 11 personen werden verwond. Een van hen is aan do gevolgen overleden. De Britscbe gouverneur heeft den gouverneur van Malta verzocht oorlogsschepen te zenden. Het mi nisterie van koloniën deelde Donderdag middag mede dat de Britsche autoriteiten den toestand meester zijn. Omtrent de onlusten op het eiland Cyprus wordt nader gemeld, dat deze het gevolg zijn van het jarenlange streven der over wegend Grieksche bevolking van het eiland om het eiland met Griekenland te vereeni gen. De onmiddellijke aanleiding schijnt te zijn de proclamatie van den Grieksch Ka tholieken aartsbisschop van Cyprus, waar in de vereeniging van het eiland met Grie kenland werd uitgeroepen. De admiraliteit te Londen deelt mede, dat ter onderdrukking van den opstand op het eiland Cyprus de beide kruisers „London en „Shropshire", zoomede twee moderne torpedojagers uit Engeland naar Cyprus zijn gezonden. Volgens de laatste berichten uit Nicosia zijn ter versterking van het garnizoen reed6 50 man per vliegtuig, naar het schijnt van een vliegtuigmoederschip, aangeko men. Verdero versterkingen zullen Vrijdagmor gen per vliegtuig uit Alèxandrië 'worden gezonden. LAVAL VOOR DEN AHERIKAAN6CHEN SENAAT. Parijs, 22. Oct. (V.D.) Gemeld-wordt, dat do minister-president Laval zich op uitnoo- diging van twee senatoren bereid ver klaard heeft op 20 October voor de commis sie van buitenlandschc zaken van den Ame- rikaanschen Senaat een verklaring over de Fransche buitenlandschc politiek af te loggen. RUSSISCHE POLOTE-AMBTENAREN VOOR DEN RECHTER. Moskou, 21 Oct. (V. Te Stallpgrad Is een proces begonnen tegen 14 beambten der crimineele politie, die beschuldigd wor den gevangenen in vrijheid te hebben ge steld. Verwacht wordt, dat het proces on geveer 10 dagen zal duren. INVAL VAN WAHABIETEN IN TRAN3JORDANIË? Londen, 21 Oct. (V. D.) In verband met geruchten inzake een te verwachten inval van Wahabieten worden in Transjordanlë met grootcn spoed troepen gemobiliseerd om tijdig weerstand te kunnen bieden. Een bijeenkomst van koning Ibn Saoed en ko ning FeisaI van Irak. waarin gesproken zou worden over een bijlegging van eenige grensgeschillen, is, naar. gemeld wordt, al- gelast. FRANSCHE LEENING VOOR ZU1D.SLAVIE. Belgrado, 21 Oct. (V. D.) Naar van toonaangevende zijde wordt medegedeeld, heeft de Zuid-Slavische minister van linan- ciën te Parijs een leeningeovereenkomsl ten bedrage van 300 millioen Fransche franken afgesloten. In bankkringen wordt verklaard, dat hier sprake is van een leoning, zooals in het ver drag tusschen Laval en Mellon Is bedoeld voor die kleine staten, welke door hot plan Hoover aanzienlijke nadoelen ondervinden. JAPANSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN DOOR CHINEEZEN. Londen, 22 Oct. (H.N.) Uit Tokio word! gemeld, dat een Japansch vliegtuig, dat een verkenningsvlucht deed, door Chineesche troepen is beschoten De vlieger wierp daar op bommen uit en opende ook het vuur uit een machinegeweer. Na zijn terugkeet bracht hij rapport uit, waarop een expe ditie werd uitgezonden om de Chineescne soldaten, wier aantal op 800 werd geschat le entwapenen. Het voorval heeft zich on geveer 100 K.M. van Moekden afgespeeld. GANDHI IN NOVF*'p»;!I TERUG NAAR INDIfi? Hij acht de conferentie mislukt. Londen, 22 Oct. (V.D.) Naar vernomen wordt, heeft Gandhi, In de overtuiging, dat de ronde tafelconferentie tot mislukking gedoemd is en dat hij er niets positiefs voor Indié zal kunnen bereiken, reeds pas sage on een «toomschin gereserveerd om de volgende maand naar Bombay terug te kee- ren. i Zal Amerika zwichten voor den druk? Parijs, 22 Oct. (V.D.) Het besluit van de groote New Yorksche banken om den ren tevoet der Franscho deposito's in Amerika niet te vCrhoogen, schijnt de onlangs tot stand gekomen overeenkomst tusschen de Bank van Frankrijk en de Federal Deserve Banken ernstig in gevaar te brengen. Do onder-gouverneur van de Bank van Frankrijk zou deze renteverhooging als voorwaarde hebben gesteld voor het in Amerika laten van 200 millioen dollar. In nauw met de Bank van Frankrijk ver wante kringen laat men zich op het oogen- blik nog slechts met zeer groote terughou dendheid uit, aangezien men 6chijnt te ver onderstellen. dat de Fransche onderhande laars er toch nog in zullen slagen een ver hooging van den rentevoet te verkrijgen. Indien zulks niet )iet geval zou zijn. schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat de Bank van Frankrijk haar geld uit Amerika te rugtrekt, wat natuurlijk tengevolge zou hebben, dat ook de overige Franscho ban ken hun deposito's naar Frankrijk terug zouden nemen. Londen. 22 Oct. (V.D.) Inzako den Franschen cisch tot renteverhooging voor de Franschc depoeito'6 te New-York meldt de Parlj6che correspondent van de Daily Herald, dat dit ultimatum van do Bank van Frankrijk door de Fransche particu liere banken, welker bckmmpenheid bij In ternationale transacties hij karakteristiek noemt, van harte wordt gesteund. Op bet oogenbllk houden de Franscho zakenlie den zich slechts met twee kwesties bezig en we! in de eerste plaats met de vraag: Wanneer valt de dollar, en ten tweede: hoe diep zal hij vallen? Dat de Vêreenigde Sta ten den gouden standaard zullen loslaten, acht men te Parijs een vaststaand feit. In zekere Fransche kringen noemt men als re den voor het ultimatum aan de Arnerikaan sche banken, dat het het zwaard van Da mocles is, dat boven hot hoofd van presi dent Hoover hangt aan den vooravond van zijn besprekingen met Laval. De Engelsche correspondent voegt eraan toe. dat Laval naar den wereldvrec streeft, maar in Fran schen zin en de franc is de knuppel, waar mee hij de Fransche vertaling van het woord „veiligheid" in het hoofd van den Amerikaanschen president wil timmeren. Financial News schrijft, dat men moet afwachten of Amerika zich zal buigen voor den met financieolen middelen uitgeoofen den politicken druk. In dit geval zal hot prestige van Amerika nog aanmerkelijk meer te lijden hebben dan wanneer do Ver- eenigde Stalen den gouden 6tandaard los laten. w-at weer niet met de belangen van Frankrijk strookt. GEARRESTEERD EN IN VRIJHEID GESTELD. Berlijn, 21 Oct. (V. D.) Tijdens de mid dagzitting van den Pruisischcn landdag werd de nationaal-socialistische landdagaf gevaardigde Hinkler uit Halle bij het veria ten van het landdaggebouw in de Prins Al brechl3trasse goarresteerd. De arrestatie ge schiedde op grond van een overtreding van de wet tot bescherming der republiek. De vice-president van den landdag, dr von Kries, heeft bij den Pruislschen minis ter van financiën tegen de arrestatie gepro testeerd en de invrijheidstelling van Hinkler geëischt in verband met een belangrijke stemming in den landdag op morgen, Don derdag. Berlijn, 21 Oct. (V. D.) De nationaal socialistische landdagafgevaardigde Hinkler is Woensdagavond om half tien uit de hech tenis ontslagon. OVERVAL OP NATION A AL-SOCIALISTEN' Frankfort a.d Main, 22 Oei. (V.D.) In den afgeloopen nacht werden ongeveer vijftien notions al-socialisten uit Lorsch op den weg van Hepponheim naar Lorscb door een groep van ongeveer zeventig com munisten overvallen. Er werden ongeveer veertig schoten op de nationaal socialisten gelost. Er zlln verscheidene ernstig- en licht-gewonden. HET CALMETTE.PROCES. Lü beek, 22 Oct. fV.D.l Heden heeft de verdediging in het Calmetto-proces ver schillende voorstellen gedaan, die opzien gebaard hebben. De verdediger van prof. Deycke heeft verzocht een Bulgaarschon arts te hooren over zijn ervaringen bij het gebruik van het serum. De verdediger van dr. Alstaedt heeft ver zocht prof. Colmette zelf te hooren. Hij deed modcdecling van een verklaring van den Franschen minister Loucheur, die zich voor Calmctte heeft uitgesproken. AARDAPPELSCHILLEN ALS DAGELIJKSCH VOEDSEL. Broodkaarten in Dortmnnd ingevoerd, Dortmund, 22 Oct. (H.N.) Vandaag is voor het eeret voor de winterhulp het z.g. grauw brood beschikbaar gesteld, dat te gen den prijs van 45 pfennig per 3 pond wordt verkocht. In de winkels, waar dit brood verkocht wordt, wordt slechts een brood aan een persoon tegen contante be taling verstrekt. Het brood wordt slechts op broodkaarten verstrekt. Op deze kaarten kunnen weke lijks vier bronden gekocht w-orden. Uit het rapport van den «tedelijken ge zondheidsdienst en verschillende rappor- ten van ambtenaren, die bij maatschappe lijk hulpbetoon werkzaam zijn, worden ge vallen gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de nood zeer hoog is gestegen. Een 16-jarige jongen stal in een bakkerswinkel een brood cn werd na een langdurige achtervolging door een agent gearresteerd". De jongen bleek geheel uitgehongerd en ten gevolge van de opwinding begon hij over te geven, waarbij bleek, dat zijn voedsel uit aardap pelschillen had bestaan. Ook een 50-jarige weduwe viel op straat neer van uitputting. Het bleek, dat zij vier weken lang aardap pelschillen had gegeten Dergelijke gevallen 2ljn herhaaldelijk vastgesteld. De uitvaart van Edison New-York, 2 2 Oct. (V. D) Gisteravond om 10 uur presie6 doofden in de gehecle Ver. Staten gedurende één minuut alle lich ten, waarin Amerika het overlijden van Edison herdacht Op het oogenblik, dat in alle steden de lichten uit gingen, werd ook overal de electrische stroom verbroken. De radio uitzendingen werden onderbroken en het stralende licht van den top van het Vrijheidsbeeld aan de New-Yorksche haven doofde voor de eerste maal, sedert het voor het eerst werd ontstoken. De begrafenisplechtigheid zelf geschied de met stille waardigheid. De uitvaart dienst werd geleid door den geestelijke Herben, sedert jaren een vriend van F.dison. President Hoover was op het laatste oogenblik verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Jn zijn plaatst was mevr. Hoover g»komen. Voorts waren er de twee in tiemste vrienden van den uitvinder: de autokoning Henry Ford en de mbbermag- naat Firestone Talrijke personen ook uit het buitenland woonden den uitvaartdieni* bij. Hevig gevecht bij Tiehling Londen. 22 Oct. (V. D.) Uit Moekden wordt gemeld, dat te Tiehling ten Noorden van Moekden aan den Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen het Japansche gar nizoen en 2000 Chineezen. Uit do Japansche zóne zijn versterkingen naar Tiehling ge stuurd. China schikt zich naar de Volkenbondsbeslniten. Londen, 22 Oct. (V. D.) In antwoord op do nota der mogendheden, waarin dezen de Chineesche regiering opmerkzaam ma ken op het Iielloggpact, heelt de Chinee sche minister van buitenlandsche zaken, naar uit Nanking wordt gemeld, gelijklui dende nota's aan de betrokken regceringen gezonden. Daarin word verklaard, dat China ervan heeft afgezien de offensieve maat regelen van Japan met geweld te beant woorden en dat het zijn lot in handen van den Volkenbond heeft gegeven in de hoop op een rechtvaardige en vreedzame rege ling. De Chineescho regeering zal ook in do toekomst blijven streven naar een regeling, die met vreedzame middelen wordt verkre gen. Openbare zitting van den Volkenbondsraad. Genêve, 22 Oct (V. D.) Tegen heden avond is een openbare plenaire zitting van den raad van den volkenbond bijeengeroj- pen, waaraan een voorloopig besluit in zake het Chineesch-Japanscho conflict zal worden voorgelegd. Men verwacht, dat Ja pan en China zich bij de stemming over dit besluit van stemming zullen onthouden. JAPAN HANDHAAFT DEN GOUDEN STANDAARD. New-York, 22 Oct (V. D.) De Japan sche financleole deskundige J Tsushima, die als leider van een financieele com missie te San Francisco arriveerde, ver klaarde dat er niet de geringste waar schijnlijkheid is, dat Japan den gouden standaard zal opgeven. DE GRAF ZEPPELIN IN ZUID-AMERIKA, Friedrichshafen, 22 Oct. (H.N.) Do Graf Zeppelin is op zijn rondvaart gister middag (5 uur M.E.T. boven Rio de Jancinro aangekomen eit heeft vervolgens de terug reis naar Pornambuco aanvaard. Het lucht schip zal waarschijnlijk Zondagochtend voor de terugreis naar Europa starten. 3008 AMBTENAREN IN STAKING. Warschau, 22 October. t'V.D.) 3000 be ambten van de s'ad Warschau zijn als tee- ken van protest tegen de onregelmatige v ij- 7.9 waarop de salarissen en Iconen worden uitbetaald, zoomede uit protest tegen eenigo dienstopzeggingen Donderdagmorgen in sta king gegaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11