EEN INTERPELLATIE-DE VISSER ST. EMILION A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - ONGEWENSCHTE VREEM DELINGEN Restaurant Princess DE ZUINIGE KASSIER p. fl. f 1.40 p. anker f 56. WERELDBOND KERKEN DER Onze Postvliegers onderweg Zwaareikenslaapkamerameublementmetspiegelkastf143.5p Beekstraat Tel. 543 Beekensteinscnelaan HUMORHOEKJE TWEEDE KAMER De instelling van een econo mischen voorlichiings dienst Minister Verschuur aan 't woord Aan de orde te de stemming over de mo tie's die de heer Van den Tempel indien de bij zijn interpellatie over do economische crisis. De eerste motie (herziening der werkloo- zenuitkeeringon) wordt verworpen met 61 tgen 25 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten en de communisten. De tweede motie (verlenging van den duur der uitkeering voor de werkloozen kassen) wordt verworpen met 60 tegen 24 6temmen. Vóór stemden de sociaal-democraten en de communisten. De derde motie (aanhangig maken bij het Internationaal arbeidsbureau van de 40 urige arbeidsweek) werd verworpen met 62 tegen 24 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten. Alvorens tot. de stemming werd overge gaan had de heer Aa!ber6e namens de geheele Katholieke fractie verklaard, dat dt-ze fractie tegen de mo'ie's zal stemmen. Hoewel er veel aantrekkelijks is in de eerste motie, (herziening werkloozenuilkee ring) kan zij deze als onsplitsbaar geheel niet aanvaarden. Wat de tweede motie i.z. werkloozenkas sen betreft, wenscht spr. eerst de finan cieele gegevens der regeering af te w3ch ten. De derde motie, 40-urige werkweek, kan niet aanvaard worden op gronden door de recreering aangevoerd. Aan de orde is de interpellatie-De Visser over den rechtstoestand van vreemdelingen bier te lande. De heer De Visser zet uiteen, dat hier te lande herhaaldelijk geklaagd wordt over rechteloosheid van vreemdelingen. Spreker wil alleen protesteeren, want minister Don ner acht hij een recidivist, die steeds de wet verkracht. Vreemdelingen worden al leen geduld als zij van contra-revolutton- naire richting zijn en kunnen worden ge bruikt als strijdbrekers en loondrukkers. Naar aanleiding van zijn interpellatie stelt spreker eenige vragen. Minister Don ner zei uiteen, dat do ge vallen. door den heer De Visser bedoeld, er waren van politieke actie door Chineezen Wanneer een vreemdeling hier gastvrijheid geniet heeft hij zicht te onthouden van re volutionaire propaganda. De man is niet uitgeleid, maar in de gelegenheid gesteld, op eigen gelegenheid te vertrekken in de richting van China. De heer De Visser repliceert en dient een motie in, welke niet voldoende onder steund wordt. De heer Schaper meent dat men vreemdelingen die niets op hun geweten hebben, niet zoo maar over de grens kan zetten en vraagt wat de betrokken man eigenlijk gedaan had. De Minister antwoordt dat zijn be doeling was cellen te vormen op groote schepen, hetgeen revolutionaire actie is. Rotterdam heeft het reeds moeilijk genoeg met zijn Chineezen. De interpellatie wordt gestoten. Aan de orde is een suppletoire begrooting van Arbeid. Handel en Nijverheid (instel ling van een economischen voorlichtings dienst). De heer Slotemaker de Bruine bad liever gezien dat het ontwerp op dit oogenblik niet ware behandeld, omdat het Kon. Besluit, regelende een nieuwe indec- ling der departementen, nog niet is ver schenen. De heer Vliegen is tegen uitstel omdat le ETAGE MENU A.S. ZONDAG 2.- Zmmschelp Kerrysoep Wienerschnitzel Doperwten Versche aardappelen Dessert Tel. 310 AMSTEDB1EREN VRAAGT UWEfAUlj^' WINKELIER of NV HU15KO reTTroo AMERSFOORT Mevrouw) VOOR DE KOFFIETAFEL Ssn blikje heerlijke kreolt ol crab verscbe garnalen ol garnalen in gelei het tiinste in den IJmniüei Vischhandel. Utiochtschestraat (0 T-1. 92. de zaak niet uiterst urgent is. Echter vraagt spreker wat het program is van dezen di«nst en wat men zich voorstelt te doen. Kan in dit verbeid Ao industtne- bank worden gebracht? Voorts dringt spr aan op vertegenwoordiging van het arbei derselement in den Economischen Raad. De heer Lovink vraagt ot rCeds een geschikte persoon gevonden is om aanlei ding te geven aan dezen dienst. Hij acht de geraamde kosten zeer hoog en vraagt of den directeur-generaal van den landbouw zal wórden ingsteid als Landbouw gevoegd wordt bij Ilandel en Nijverheid. De heer Knottenbelt zegt dal hem is medegedeeld, dat een alg. maatregel van bestuur tot instelling van een departement van arbeid en economische zaken reeds bij den Raad van Stale is. In dit verband acht spreker het ongewenscht deze kwestie uit te stellen. De heer Bra at acht de kosten van de zen dienst niet verantwoord Hij ziet liever een afzonderlijk departement van landbouw en bescherming van den landbouw. De heer Aalberse juicht toe, dat een groote grief is weggenomen n.l. dat de dienst verdeeld zou zijn onder verschillende departementen. De heer Van Voorst tot Voorst acht in de nieuwe formatie een directeur- gcnerael van den landbouw noodzakelijk. De vergadering wordt geschorst tot 8 uur. Arondziltlng. Des avonds te acht uur wordt de behan deling van de suppletoire begroo:ing op Hoofdstuk X (Economische Voorlichting* dienst) voortgezet. De heer J ook es (V.t>) dringt er op aan om zich bij de reorganisatie vooral door za kelijke argumenten te doen leiden. De sa menwerking tusschen den nieuwen dienst en de departementen moet zoo volledig mo gelijk zijn. Vooral een nauw contact met den consulairen dienst ia geboden. Spreker Juicht de instelling van den Economischen Raad, die van bescheiden omvang moet iijn toe en hoopt, dat de Minister bij de samen stelling daarvan zich zal behoeden voor eenzijdigheid. MINISTER VERSCHUUR. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid, Mr. Verschuur, het woord ver krijgende voor de verdediging van zijn ont werp wijst er op, dat de Kamer in deze meer dan gewoon vertrouwen dient te schenken. Spreker verheugt zich over de wijze waarop de Kamer hem tegemoet is gekomen bij deze kwestie. De voorwaarden waaronder het instituut zal hebben te wer ken zijn thans ccnigszins anders dan men aanvankelijk had gemeend. Dat de regee- ring dit ontwerp heeft ingediend is een be wijs, dat zij beseft, hoe de nieuwe dienst aan de levensvoorwaarden vaan landbouw, handel en nijverheid iets zal kunnen toe voegen. Wij zullen, zoo verklaart de Minis- er, op eenvoudige en sobere wijze trachten den dienst tot stand te brengen. De vraag- Aalberse betreffende de samenvoeging be antwoordende doet spreker dit in bevesti genden zin. De Economischen Raad is on ontbeerlijk bij de voorlichting der regeering. In den raad zullen de verschillende econo mische functies vertegenwoordigd moeten zijn. Bij die vertegenwoordiging zal een zoo groot mogelljko alzijdigheid worden be tracht. terwijl het Instituut tevens niet te groot zal mogen zijn. Het schema waarmee de regeering bij de inrichting van den dienst te werk gaat zal zeker nog voor wijziging vatbaar zijn. Ook de aan te stel len directeur-generaal zal er invloed op kun nen uitoefenen. Het ontwerp heeft langen tijd getraineerd, omdat spreker neg niet de overtuiging bezat een kundig man te kun nen vinden voor deze functie. De nieuwe dienst zal zich mede hebben te belasten mot periodieke publicaties o.a. ook de resulta ten bevattend van speciale enquêtes. Het is niet aan de regeering. aldus spreker, om de taak van het bedrijfsleven over te nemen doch wel deze te steunen en te stlmulecren- In dat licht beschouwt de Minister den Econ. Voorlichtingsdienst. Eerst bij een sa menvoeging van handel, landbouw en nij verheid tot een departement za) de Eco nomische Voorlichtingsdienst tot zijn volle recht kunnen komen Men heeft bij die sa menvoeging gevraagd om een directeur- generaal van don landbouw en spreker ver klaart daar zeer veel voor te voelen. F.r zijn echter ook nadoelen, edoch men staat ten deze voor een communis opinio der Kamer. Wat de middens'andszorg belreft, momen teel heeft men hierbij een eenigszlns af zonderlijke afdeeling, die zich wat moeilijk bij het departement laat Indeelen. BIJ de nieuwe groepecring zal de Minister aan deze zaak de grootst mogelijke aandacht besteden. Ten aanzien van de landbouw belangen vraagi de Minister eveneens het vertrouwen der Kamer als hij verklaart, dat deze belangen door hom met warmte zul Ion worden behartigd. Het wetsontwerp wordt na re- en dupliok aangenomen, met aanteekening dat do heer Braat heeft tegengestemd. Aon de orde is de goedkeuring van do conventie vnn Oslo (cconorn. toenadering) Do hoor Kortonhorst (R.K.) acht de waarde vnn het verdrag geheel donkbceldig Wij moeten ons in dozen zoer moeilijken tijd zooveel mogolijk vrij maken en vrij houden om in eigen belang te kunnen optreden. Spr. plsjt voor actieve handelspolitiek. Dr. Vos (lib.) vindt geen aanleiding om het vrijhandelsprincipe thans op te geven Spr. noemt den tokst van het vordrag telour stollend, doch zal voorstemmen, omdat hij gaarne iedere póglng om tot nadere inter nationale samenwerking te komon. steunen wil. Min. Beelaert8 van Blokland be strijdt dat het verdrag geen waarde zou heb ben. De verdrag sluitende partijen zijn wel dogelljk van zin eikaars belangen te ont zien. Het ontwerp wordt z.hAt. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd. Hoe de stichtingen te Heemstede teleurgesteld werden De heer J. A. Hoekendijk te Heemstede schrijft ons nog het volgende: Nu in verachillonde groote en kleine bladen over het geval is geschreven, komt het ons gewenscht voor onderstaand ge val. ontdaan van alle fantasie, hier mede te deelen. Het Uitvoerend Comité voor de Sllchttn gen voor Toevallijders te Haarlem en Heem stede organiseert een Groote Nationale Collecte, om straks bij het Gouden Feest der Stichtingen op 26 Januari a.s een som van 106-000.— te kunnen overhandigen aan het Bestuur dier Stichtingen om daar voor te bouwen een nienw paviljoen, waar aan al sedert zóó lang groote behoefte be staat. Hiertoe werd op groote schaal een circulaire verspreid met een girobiljet, als bede om hulp. Uit alle norden van het va derland kwamen de giften, maar. om dat deze oproep Juist samenviel met de beurscrisls op 10 September, was de op brengt niet dat, wat men meende daarvan te mogen verwachten. Wie schetat echter de verrassing toen op Zaterdag, 10 October, via de Boerenleenbank te Barsin gerhorn een gift in kwam van 3000.—. op het voor dit doel bestemde glrobiliet. met duidelijke aanwijzing „JubPeumfonds" Dat was een bemoediging voor heet het Comité, dat hiermede In zijn geheet onmiddellijk in kennis werd gesteld, terwijl allen zich daarover recht hartelijk verblijddden. Ziet ge nu wel, dat er nog wel groo te giften binnen komen voor zulk een heerlijk doel." Men juichte en zag verder weer meer hoopvol de toekomst tegemoet Maarop Donderdag. 15 October werd do heer J. A. Hoekendijk te Heemstede op gebeld uit Barslngerhorn en werd hem door een kantoorjuffrouw eenvoudig, alsof het de meesl gewone zaak ter wereld be trof, namens genoemde Boerenleenbank de mededeeling gedaan, dat het een vergis sing was van die 3000.—, en of hij dit bedrag maar wilde teruggireeren. De man slond paf. Hij verklaarde natuurlijk eerst volle zekerheid te willen hebben omtrent deze schromelijke vergissing. Daartoe ver voegden de Directeur en de kassier dier bank zich Z-aterdag 17 dezer ten kantore te Heemstede, waar bleek, dat de beeren erg inzaten over eigen schade en nu een voudig dit geld terugvroegen zonder één woord van leedwezen over de teleurstel ling. die men het Comité had bereid. Na dat hnn onder het oog was gebracht dat men hier geen geld wilde behouden, waar op men geen recht had, maar dat de hoeren toch ook eens iets moesten gevoelen van de bittere ontnuchtering voor het Comité, dat met zulke warme woorden dank betuigd had aan die(n) milde(n), onbckende(n) ge- ver(ster) zagen de heeren dat ook wel eenlgszins in. maar waren toch nog te zeer onder den indruk van eventueele schade voor eigen zak, dan dat ze diep met ande ren konden meevoelen. Met een ingevuld giro-overschrljvingsbiljet voor het volle bedrag van 3000.—. verlieten zij dankbaar en opgelucht het kantoor te Heemstede, be lovende ook van hun kant wel iets te zul len doen om althans eenigermate de te leurstelling goed to maken. Nu is men in Heemstede bezig met te raden, wat de Boerenleenbank en wat de kaaslcr te Barsingerhorn zullen doen, nu zij zonder eenige aftrek of moeite het geld terug kregen, en bovendien hoopt het Co mité, dat de lezers van dit blad beter zullen kunnen komen in het droeve gevoel van teleurstelling en mogelijk een kleine of grootore schadevergoeding zullen willen storten op het Gironummer van het Co mité: Heomstedc, 3-1781, J. A. Hoekendijk. FLE8SCHENTREKKERU. Amsterdam, 22 Oct. Het Hof ver oordeelde heden een recidivist wegens fles- schontrekkerij tot één jaar gevangenisstraf (bevestiging van het van het rechtbank-von nis. De man had in verschillende café's con sumpties gebruikt zonder te betalen. Op dezelfde wijze had hij zich kleeren en een fiets aangeschaft. DE .SPECHT" NAAR INDIK" VERTROKKEN. Amsterdam, 22 Oct Hedenmorgen te 6.45 uur is het K L M.-vliegtuig de „Specht" van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Eerste bestuurder is G. M. H Frijne, tweede bestuurder E. G Pollens, boordwerktuigkundige K. A. C. Wcber, marconist G. van Zadeihoff. Aan boord be vindt rich één passagier, die de reis mede- maakt tnt aan Boedapest Aan boord is 209 K.G. post en 9 K.G. vracht. Gewas 1924. Adres aan de Ontwapenings conferentie te Genève In aansluiting aan do besluiten van de conferentie van het Internationale Coniité van den Wereldbond voor internationale vriendschap der Kerken le Cambridge (1 tot 5 September 1931) heeft de Nederland eche afdeeling van den Wereldbond het initiatief genomen tot het organteceren van een adresbeweging aan de ontwapening^ conferentie, welke in Februari 1932 te Ge nève zal worden gehouden. Dit adres heeft ten doel, de Nederlandsche christenheid in de gelegenheid te «tellen, haar vredeswil ten duidelijks'e te toonen en aldus te zor «?en, lat naast vele andere uitingen, ook de stem der christelijke kerken te Genève worde gehoord. Tot dit doel Is een comité van uitvoering benoemd, dat zijn zetel heeft in het gebouw der Ned Herv. Stadszenling, Heerenstraat iC te Utrecht Het comité roept de merle werking in van degenen, die bereid zijn. gedurende de periode van 11 November 1931 tot 3 Januari 1932 zooveel mogelijk handteekeningen op de daarvoor bestem de lijsten te verzamelen. Deze lijsten, bene vens verdere inlichtingen, zijn aan boven genoemd adres verkrijgbaar. KINDERLIJKJE DAT EEN POP BLEEK TE ZIJN. „Griezelige" vondst bi] Woerden. Gouda, 22 Oct. De machinist, die gis termorgen zijn sneltrein van Gouda naar Utrecht bracht, deed van zijn hoogen post op de zware Jumbo ter hoogte van blok 11 ;n don Achteraillcns een lugubere ontdek king. Op het andere spoor bespeurde hij in 't voorbijrijden een geheel ontkleed lijkje san een klein kind. waarvan het hoofd te gen een rails leunde en het lichaapn tus- eohen ie ijzeren staven lug. De door don griezeligen aanblik ten zeer ste ontstelde machinist-gaf to 'Woerden, waar de trein stopte, aan den stationschef aldaar van zijn bevindingen kennis De chef verwittigde zijn collega te Gouda, die op zijn beurt de politie waarschuwde. Oogenblikkelijk togen agenten en recher cheurs op onderzoek uit, terwijl men in middels alle maatregelen trof voor de over brenging en het sectie-onderzoek van het lijkje. Bij voorbaat werd hot gansche appa raat in werking gesteld om den dader van het afschuwelijke misdrijf te ontdekken. Gestriemd door regen en wind ondernam men den verren fietstocht van een half uur naar den afgelegen en eenzamen blokpost. De machinist had de plek nauwkeurig op gegeven en het ko6tte weinig moeite het lijkje te vinden. Men boog zich over het inderdaad naakte figuurtje, men keek. men keek nog eens, men betastte, {a twijfel was niet mogelijk, het lijk was een pop! Toen kwam de aaD spoedig uit de mouw. Kwajongens hadden het plan bedacht en uitgevoerd. (Telegraaf.) JOH. VAN DER SPEK f Wethouder van Maassluis. Maassluis, 22 October. Dc wethou der voor Algemecne Zaken, de heer Joh. van der Spek, is hedenmiddag tijdens do raadszitting onwel geworden en even later overleden. De heer Van der Spek, die 63 jaar oud is geworden behoorde tot de Chr. Hist, partij welke h(j vele jaren lang in den Raad van Maassluis ver'.egenvvoonngde. Meer don 20 jaar behoorde dc heer Van der Spek tot het Dagelijksch Bestuur der gemeente. De overledene was te Maassluis, waar hij ree- der en koopman was, zeer gezien en be kleedde velerlei functies in het openbare leven van de stad in hel bijzonder bij de christelijke organisaties. AANGEZET TOT BRANDSTICHTING. Amsterdam. 22 Oct. Het Hof wees heden arrest in de zaak tegen een bloem- bollonliandelaar uit Haarlem, verdocht van het uitlokken van een strafbaar feit, in dit geval brandstichting. Verdachte had een „vriend" 1000— voor het in brand steken van zijn verd 's bollenschuur beloofd Hij had de verzeke ring van acht op tien duizend gulden ge bracht De Haarlemscho rechtbank had verdachte ontslagen van rechtsvervolging. In hoogcr beroep cischte de procureur generaal een gevangenisstraf van negen maanden H»t Hof veroordeelde hem tot zes maanden ge vangenisstraf. Laeuwa rik SpaoM Reioer to—IC 22—10 Amsterdam Neurenberg Praag Leipzig We enen 1 1.( 1610 2—10 Boedapest Belgrado Sofia Saïoniki 17—IC Athene Mersamtruh 18J0 Csïro 22IC Ghaza Ruthawells 1 -10 Bagdad 21— li Basra Boeshir 0-10 Djask 2J—1 Karachi 21—10 Jodpoer 19—11 Allahabad 18—lv 22—10 Calcutta Akvab Rangoon 17- i Bangkok Kchlak Penang IJ— ll M?dan Palembang Batavia l r Bandoeng Vertrek van hei eetstvo'gende costvJieeruif van Ams erda-n or 29 rctober 1931 Heden geëtaleerd Uw adres roor complete meublleerlng. Denkt U om onze rooktatel reclame? Autoverkooper„En verder, meneer, kunt u hier iedere wagen koopen volgens het samengesteld afbe- ialingssysteem Klant„Wat is dat Verkooper: „Iedere afbetaling in termijnen voldoen, meneer." (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 8