AMER5FOQRTSCH BAGffiLAB NIEUW PARIJS Engelsche Eetkamers DRINKSERVIEZEN Zaterdag 21 November 1931 „DE EEMLANDER" 30e Jaargang No- 125 VIERDE BLAD VLIEGGEBIED VAN DEN RUNDERHORZEL Propaganda voor de bestrijding NIEUWE EIERHAL TE APELDOORN Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 HEDEN Overhemden-Reclame Fa. B. KRAAL Langestraat 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel Onze collectie Lijsten WILLY DERBY WEER TERUG POSTZEGELNIEUWS Uitvoering in rotogravure VEILIG VERKEER Speciaal nummer van de Kampioen Niet meer dan vijf a zes K.M. om de plaats, waar zij uit de pop geboren is Uit enkele streken weiden mij inlichtin gen gevraagd omtrent de afstanden, die door de runderhorzel tijdens haar kortston dig bestaan wel kunnen worden afgelegd Vroeger verkeerde men in dit opzicht in bet onzekere, doch wetenschappelijke on derzoekingen van den Iaatsten tijd hebben ons geleerd, dat het vlieggebied zich niet verder uitstrekt dan ongeveer 5 a G K.M om de pl^ts, waar dit insect uit de pop geboren is. Hieruit volgt dus dat de veehouders het in de hand hebben om gezamenlijk den rundveestapel binnen een zeker gebied hor- zelvrij te maken, indien maar gezorgd wordt, dat elk voorjaar een zoo groot moge lijk aantal horzellarven vernietigd worden en ieder rund van buiten af binnen dit ge bied gebracht, onmiddellijk behandeld wordt. Nu is de toestand op het oogenblik zóó, dat in de meeste provincies de strijd tegen deze parasiet voor bepaalde centra reeds meerdere jaren met kracht gevoerd wordt. Te betreuren valt het echter nog steeds, dat binnen dcrgelijko centra de goedgezinde veehouders in hun streven vaak gehinderd worden door enkele onverschilligen, die blijkbaar hun eigen belang niet begrijpen of wel uit gemakzucht de behandeling hun ner dieren nalaten, ja zelfs zich verzetten, wanneer andere personen zich beschikbaar stellen om dit werk voor hen te verrichten. Geen wonder dat er naar aanleiding hier van op vergaderingen van landbouworgani saties door leden meermalen gevraagd wordt of het niet mogelijk is dorgelijke per sonen in de gemeenschappelijke bestrijding te betrekken, die immers ten doel heeft jaarlijks eenige milliocnen schade aan het veeteelt-bedrijf in den vorm van huidbe schadiging en mindere melk- "en vleesch- productie te voorkomen, om nog niet te spreken van de last en pijn, die de run deren ondervinden gedurende het maan den-lang verblijf van de larven in hun lichaam. Sedert 1927 worden de kosten van do pro paganda voor de bestrijding uitsluitend ge dragen door de Amstcrdamsche Huiden club, terwijl verschillende landbouworgani saties en vele individueele veehouders medewerking verleenen door te zorgen dat de dieren behandeld worden. Op de laatste algemeene vergadering van de Huidenclub is evenwel besloten, dat met het verleenen van subsidie alleen zal wor den voortgegaan, indien van Rcgeerings- wege moreele steun wordt toegezegd, op zoodanige wijze, dat de onverschillige vee houders er toe gebracht zullen worden, eveneens hunne dieren te behandelen, m. a. w. dat de bestrijding algemeen zal wor den. Een en ander kan bereikt worden, indien met ingang van een nader vast te stellen datum verboden wordt runderen, bezet met wormbuiten, op de openbare veemarkten en tentoonstellingen te brengen. Blijft ech ter de steun van Regeeringswcge uit, waar door het bestuur der Huidenclub om ge vraagd is bij verzoekschrift aan Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw d.d. September 1930, dan is het to voorzien dat binnen korten tijd aan de propaganda in het belang van de bestrij ding een einde zal komen, hetgeen inder daad jammer zou zijn. Do belangstelling onder de veehouders is gelukkig nog steeds groeiende, niettemin zal het noodig blijken de propaganda voor een rationeele bestrij ding met kracht voort te zetten. Dr. T IIOEN. STERKE VERLAGING VAN DE TAXI- PRIJZEN TE AMSTERDAM. Amsterdam, 19 November. De direc tie der N.V. A.T.O. deelt ons mede dat in de heden gehouden ledenvergadering beslo ten is, bij wijze van proef, een sterk ver laagd tarief in te voeren en wel van 25 ct voor den eersten K.M., vermeerderd met 5 ct. voor iederen volgenden K.M. Aangezien voor de uitvoering van dit ta rief controleklokken vereischt zullen zijn en do levering hiervan enkele weken zal duren verwacht men dat liet nieuwe tarief eerst einde November of begin December zal kun nen in werking treden. - OPLICHTING TEN NADEELE VAN JUWELIERSWINKEL Een Pool en twee Rassen te Amsterdam gearresteerd. 'Amsterdam, 19 November. De juwe liersfirma Citroen in de Kalverstraat alhier kreeg op den eersten October bezoek van twee vreemdelingen: Zij wen6Chten broches te koppen met edelgesteenten bezet. Vclo van deze waardevolle artikelen werden aan do dames en den heer voorgelegd, maar tenslotte werd toch geen keu6 gemaakt. Eenigcn tijd na hun vertrek bleek, dat een der broches was verdwenen. Een dergelijk bezoek werd ook gobracht, vermoedelijk door dezelfde vreemdelingen, een Pool en een Russin bij de Firma Be geer in do Leidschestraat. Daar kregen zij geen kans hun slag te slaan. Het onderzoek van de politie leidde tot geen resultaat. Do dame en de heer waren over do grens verdwenen. Het kwam der politie echter ter oore. dat deze vreemdelingen vermoedelijk hier ter stede waren teruggekeerd. Hedenmorgen zijn zij, benevens nog een Rus in hun hotel gearresteerd. Do Pool en de Russen werden door beide firma's herkend. Ook reisden zij op valscho paspoorten en het onderzoek heeft mede uitgewezen dat deze man en vrouw inter nationale dieven zijn. Wat de derde aange houden persoon betreft, gelooft men, dat hem niets ten laste is te loggen. Hij reist op een goede pas, maar behoort wel tot de bekende internationale oplichters. Vermoe delijk beeft hij nier te lande echter nog niet geopereerd. Bij fouilleering i6 niets bijzonders op hen gevonden en zij ontkennen dan ook zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal. Een oppervlakte van 5100 M3 Apeldoorn, 19 November. In bijzijn van een groot aantal genoodigden had he denmiddag te twee uur de officieele ope ning plaats van de gemeentelijke eierhal te Apeldoorn. De burgemeester van Apeldoorn, Mr. W Roosmale Nepvcn sprak een woord van wel kom. Hij herinnerde eraan, dat in de raads vergadering van 4 Mei 1917 reeds in begin sel besloten was tot de oprichting van een dergelijk marktgebouw, maar men met de uitvoering wcnschte te wachten tot betere tijden zouden zijn aangebroken. Op de be grootingen van 1928 en 1929 was een me morjepost uitgetrokken, en eindelijk in do raadsvergadering van 11 December 1930 werd besloten tot de stichting over te gaan waarvoor een bedrag van 75.000.wérd beschikbaar- gesteld. De eierhal,met 19 boxen en groote par keerlerreincn heeft een oppervlakte van 5100 Ms en is gelegen, pp liet gemeente- eigendom „Welgelegen", Ook sporlverceni gingen, met name tennisclubs kunnen er gebruik van maken 1 De burgemeester deelde mede, dat zich uit de burgerij een commissie heeft" go vormd, welke ten doel heeft reclame voor de eierhal te voeren, en sprak de hoop uit. dat deze niquwe eierhal moge strekken tot welvaart van de mooie gemeente, waarna hij haar voor geopend verklaarde. Voorts voerden nog het woord de heeren J. IT. Steghgers H. Jzn., ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Salland, W. H. Noppen, namens de Apcl- doornsche Middenstandscentrale, H. J. Brouwer als nestor der raadsleden, H. A Bremer uit Barneveld, namens de A.N.P V. de heer A. Heinen uit Apeldoorn voor den Nederlandschen Bond van Eierhandelarer. en voorts nog eenige heeren van plaatse lijke pluimveefokkersvercenigingen en de wethouder van Openbare Werken W. Vol gers, die den sprekers dank bracht voor hun gelukwenschen. Hij voegde hier nog aan toe, dat het in deze benarde tijden zaak is dat de overheid alles doet wat in haar ver mogen ligt om den handel, de nijverheid en de industrie te bevorderen. Op 23 November a.s. zal de eierhal in ge bruik genomen worden. Voor aanvoer zijn geen rechten verschuldigd. DADERS VAN EEN OVERVAL GEARRESTEERD. 's-Gravenhagc, 19 Nov .Op 5 dezer hebben 2 mannen getracht, met gebruik making van een alarmpistool, een winkel houdster aan de Laan van Nieuw Oost-In- aië geld af te persen. Als verdacht van deze poging tot diefstal is in den loop der vorige week een jeugdige buffetbediendc aange houden. Thans is echter komen vast te staan, dat de tweede dader, een 20-jarige slager, zonder vaste woonplaats, moest zijn. Deze had zijn identiteit steeds zorgvuldig verborgen gehouden, ook voor zijn „com pagnon". Een rechercheur en een inspec teur der Haagsche recherche hebben te Rotterdam echter kunnen vaststellen wie hij eigenlijk was. Het bleek, dat hij te Delft reeds was gearresteerd wegens rijwieldief stal en dat hij later naar Ede was overge bracht, waar hij door den garnizoenscom mandant ter zake van desertie werd ge zocht. Heden is hij van Ede naar Den Haag overgebracht. Beide verdachten hebben, na verhoor, bekend zich aan deze poging tot diefstal te hebben schuldig gemaakt. WIELRIJDER VERONGELUKT. Maastricht, 20 Nov. Hedennacht is de mijnwerker Sch. van Itteren, toen hij zich per fiets onder do gemeente Meersen bevond, door een onbekende motorrijder, die met groote snelheid reod aangereden en over den weg geslingerd. De ongelukkige was op slag dood. De motorrijder is door gereden. KRISTAL EN GLAS LANGESTR. 35 TEL. 308 LAATSTE DAG DER Arnh. weg 32 Tel. 1069 munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. BILLIJKE PRIJZEN Een geestdriftige Ontvangst 's Grave nh age, 20 Nov. Hedenochtend met den Genua-express is de bekende en populaire zanger en humorist Willy Derby in Den Haag teruggekeerd, na een tournee gemaakt te hebben door Nederlandsch-Indië. Een groote menigte heeft hem aan het Staatsspoorstation een enthousiaste ont vangst bereid. Duizenden stonden in de Rijnstraat en op de perrons, voor zoover deze althans niet afgezet waren, te wachten, om Willy Derby een welkom toe te roepen. Politic-agenten, geassisteerd door een aan tal agenten te paard, hadden de grootste moeite een smal pad vrij te houden voor Derby, om hem gelegenheid te geven zijn auto te bereiken. De Postfanfare was eveneens aanwezig en toen Derby op het perron verscheen, werd een welkomstlied ten g^hoore gebracht. Een hartelijk gejuich weerklonk en Derby had een grootschc bloemenhulde in ont vangst te nemen. Per auto ging Derby en een aantal vrien den naar den Dierentuin, waar door colle ga's en vrienden vele hartelijke woorden zijn esproken. HEVIGE BRAND TE BLADEL. Raadhuis en postkantoor ont ruimd. B 1 a d e 12 0 Nov. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur brak te Bladel (Noord-Brabant) brand uit in het woonhuis annex pakhuis van den heer Hing op de markt alhier. Het perceel en het pakhuis dat aan den eenen kant geflankeerd wordt door het raadhuis en aan de andere zijde door het postkantoor, brandde tot den grond toe af. Van den inventaris kon slechts wei nig worden gered. Het raadhuis en het post kantoor moesten geheel worden ontruimd. Het gelukte de brandweer evenwel het raadhuis, waarvan de daklijst reeds vlam had gevat, te behouden. Het postkantoor kreeg geen schade. De schade wordt door verzekering gedekt. DE VRIJHEIDSBOND TE ROTTERDAM. Een motie naar aanleiding van de houding van de heeren Bie- rema en van Rappard bij het ontwerp-tariefverhooging in de Tweede Kamer. In een gisteravond gehouden vergade ring is met nagenoeg algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De afdeeling Rotterdam van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, kennis geno men hebbende van een mede door twee liberale leden der Tweede Kamer ingediend amendement van protectlonis'-sche strek king op een wetsontwerp tot tariefverhoo- ging, dat niet op beschermingsgezinde o\ er- wegingen was gegrond, van meening, dat beginselen boven belan gen moeten prevaleeren, zij het ook, dat in bepaalde zeer dringende gevallen do begin selen eenige speelruimte moeten gedoogen. overwegende, dat de vrijhandel logisch uitvloeisel van de liberale levensbeschou wing behoort tot de principieele program punten der liberale partij, overwegende, dat, waar de regeering slechts op fiscale gronden een tariefverhoo- bouw, veeteelt en tuinbouw door invoer rechten niet voldoende urgent had bevon den, om daarvoor voorstellen van wet in te dienen, een zeer dringend geval om van de algemeene beginselen af te wijken, zeker niet aanwezig kon worden geacht, betreurt de medewerking van liberale Kamerleden aan dit beschermingsgezinde initiatief, en draagt het afdeelingsbcstuur op. deze uiting ter kennis te brengen van het hoofd bestuur der Liberale Staatspartij, de Libe rale Kamerclub en de pers. De nieuwe weldadigheidszegels 10 December verkrijgbaar Evenals vorige jaren zullen gedurende het tijdvak van 10 December 1931 tot en met 9 Januari 1932 weldadigheidzegels verkrijg baar worden gesteld, waarvan de opbrengst boven de frankecrwaarde ten bate komt van liet misdeelde kind. De uitgifte geschiedt wederom in de frankeer waarde lA cent, 5 cent, 6 cent en 12A cent, verkoopprijs resp. 3, 8, 10 en 16 cent. De zegels worden ook in rolperforaat aangemaakt ten gebruike in de distribueermachines en zijn derhalve van het gewone, kleine formaat. De uitvoering vindt plaats in rotogravure, een nog in ontwikkeling zijnde techniek, welker niet geringe moeilijkheden slechts in nauwe en herhaalde samenwerking tus- schen ontwerper en uitvoerder kunnen wor den overwonnen. Niettemin schept zij voor den tijd, waarin zij ontstaat, karakteristieke mogelijkheden, welke in en door dien tijd bestaan: al kan, technisch-kwalitaticf, het resultaat nog niet worden vergeleken met dat van een reeds lang voltooide techniek, als b.v. de staalgravure. Dc ontwerpen zijn vervaardigd door den heer G. Kiljan te Voorburg, die gepoogd Uëeft door samenvoeging van foto en schrift een voor ieder begrijpelijk beeld te geven, aansluitende aan het doel waarvoor de zegels vervaardigd worden. Hij zocht daar toe de kinderen op en bewoog zich onder "hen met camera en gevoelige plaat Als gevolg hiervan vertonnen de zegels vier der meest kenmerkende categorieën van misdeelde kinderen en van de hulp hun verleend, n.l. lA cent: een doofstomme jon gen, wien het spreken geleerd wordt; 5 cent: een hulpeloos, achterlijk kind G cent: een blind meisje, het brailleschrift leerende; 12A cent: een zwak verwaarloosd meisje door helpende handen gesteund. De tekst „voor het misdeelde kind" komt op alle vier zegels voor in afglijdende rich ting, behalve „misdeelde" waarop daardoor de nadruk valt; de kleur van dezen tekst en van het waardecijfer is andei's dan die van het beeld en van het woord „Neder land", hl.: Waarde IA cent: kleur: beeld en „Neder land": rood; tekst en „waardecijfer"- blauw; 5 cent: beeld en „Nederland" groen; tekst en „waardecijfer" paars; 6 cent: beeld en „Nederland" paars; tekst en waardecijfer groen; 12A cent: beeld en „Nederland" blauw; tekst en „waardecijfer" rood. Zooals steeds wordt de netto opbrengst af gedragen aan den Bond van Kinderbescher ming ter verdeeling over de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen. GEMEENTERAAD VAN VOORBURG. Het annexatievoorstel met 12 tegen 4 stemmen verworpen. Woensdagavond vergaderde de Raad van Voorburg onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. C. W. Stern. Onder meer kwam aan de orde de behan deling van het voorstel van Gedep. Staten o. m. strekkende tot opheffing der gemeen te. Verschillende sprekers voerden hierover het woord. Vooral de heeren Hartwijk (R.K.) en mr. Langhorst (A. R.), de voorzitter van het anti-annexaticcomité, hielden een krach tig pleidooi tegen annexatie. Het voorstel werd daarna in stemming gebracht cn verworpen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen de geheele S. D. A. P.- fractie en de heer v. d. Berg (V. B.). Een voorstel van den voorzitter om te ad- viseeren het gedeelte van Voorburg, gelegen achter het viaduct (z.g. Damzigtgedeelte) eveneens in de annexatie van Voorburg te betrekken en dus niet te voegen bij de ge mcente Veur, werd met algemeene stemmen aangenomen. VER. VAN VRIJZ. HERV. IN NEDERLAND. Gift voor de Studiekas. De studiekas der Ver. van Vrijz. Herv. in 'Nederland heeft legaat, groot 2000, ont vangen. De 'A.N.W.B. een der ijverigste propagandisten Het orgaan van den A. N. W. B., „De Kampioen", is deze week geheel gewijd aan het vraagstuk der verkeersveiligheid en be vat niet alleen talrijke afbeeldingen van de nieuwe leermiddelen op dit gebied, maar ook waardeerende woorden van eenige mi- nisiers en andere vooraanstaande personen. Terecht wordt er in Dc Kampioen aan herinnerd, dat van de eerste jaren na zijn oprichting af, dus bijna een halve eeuw geleden, de bestuurderen van den A N. W. B. hebben ingezien, hoe men onze wegen, groote en kleine, voor groot of klein toerist me bestemd, in goeden staat moest brengen, wilde men met Vrucht de algemeene ver keersveiligheid dienen. Het blad betoogt onder meer: „Is de aanleg onzer eerste rijwielpaden hiervan niet het sprekende voorbeeld?...# Volgden hierop niet onze eerste waarschu wingsborden, eiken toerist wijzende op on verwacht of dreigend gevaar langs de ver schillende, dikwijls moeilijke wegen van ons land?.... En dienden niet onze wegwijzers (waarvan de plaatsing reeds dagteekent van 1894), later het plaatsen onzer „paddenstoe len" aan vrijliggende rijwielpaden, als doel» aan honderdduizenden in den lande een veilig gevoel te geven bij het zoeken en vin den van hun juisten weg? Onze propaganda op dit wijde terrein werd op voortdurend intenser manier gevoerd... Was de invoering der eerste „Motor- en Rij- wielwet" niet voor een deel te danken aan de technische voorlichting van het Bonds- bestuur?Stond onze bondsvoorzitter, Edo Bergsma, als Senaatslid, niet onver saagd op de bres, om de velerlei verkeers- belangen te bevorderen?.... Adviseert onze „Wegencommissie" niet sinds tientallen jaren over wegneming van verkccrsbelemmeringen; verruiming van het uitzicht bij wegkruisingen en in boch ten; het aanleggen van vluchtheuvels en verkeersleiders; en tal van andere verkeers- verbeteringen, alles ter beveiling van den weggebruiker? Hoe beijverden onze verschillende Bond6- diensten zich 6teeds, teneinde overal be kendheid te geven aan de bestaande ver- keersbcpalingen;door de regels van den weg tc populariseercn;door te propa- gêercn hulp-middelen voor slechthoorende of doove wielrijders; door „verkeersspe- len" in het gezin te brengen; door ver- keers-onderwijs op school te bevorde ren;door verspreiding op groote schaal van kostcloozc verkeers-zegels, terwijl voor schoolgebruik verkeers-maquettes verkrijg baar worden gesteld: dit alles ter voorkoming en bestrijding van het verkeers gevaar, dagelijks door jong-Ncderland maar ook door oudere generaties! op straat of weg geloopen." DS. FABER'S ENTREE IN DE KAMER. Het costnum waarin de eeds aflegging geschiedde. Het Tweede Kamerlid, Ds. J. L. F abc, schrijft aan het Vaderland, welk blad aan het orgaan „Het Kind", shet artikel ontleende over de eedsaflegging in het col bertje, dat ook wij, met hettzelfdc op Ds. Faber toegepaste opschrift, overnamen ïhans onder meer: „Laat ik u mogen zeggen, dat dit bericht op een misverstand berust Het zwarte pak, waarin ik mij had ge stoken, was naar het oordeel van allen, vriend cn tegenstander, die ik ernaar heb gevraagd, zóó keurig als U het maar zou hebben kunnen wenschén. U bespaart mij zeker wel de bizonderheden." BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN AUTO. Doodelijk ongeval te Schiedam. Schiedam, 20 November. Heden avond te half acht heeft op de Rotterdam- sche Dijk alhier een aanrijding plaats cebad tusschen een uit Rotterdam komend motor rijwiel en een uit de tegengestelde richting komende personenauto. De aanrijding werd veroorzaakt door het feit, dat dc motorrij der, zonder voldoende signalen te geven, plotseling omkeerde en daardoor in de flank werd aangereden. De ongeveer 40 ja-, rige duorijder T. van Steenis uit Rotterdam werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. De bestuurder van het motorrij wiel, de heer C. van B. uit Rotterdam, werd slechts licht gewond. Het lijk van Van St. werd naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht, terwijl van B. na door de politie voorloopig verbonden te zijn. naar huis kon terugkeeren. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. DE POSTVLUCHTEN. Do „Duif" vertrok heden om o"j27 nar uit Calcutta, kwam om 11.48 uur in Rangoon aan, vertrok vandaar weder om 12.42 uur en arriveerde om 1G 41 uur in Bangkok. Aneta—Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen, dat de Uil om 6.13 uur uit Batavia is vertrokken en met een tusschenlanding te Palembang van $.33 tot ^9.20 uur, om 14.20 uur in Mcdan is geland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11