„HERSTEL" EN „OPBOUW' Een oordeel van Prof. v. d. Leeuw C. A. J. VAN DISHOECK t „HERSTEL" EN DE VRIJ ZINNIGEN DE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE H. R. HETZEL t RADIOPROGRAMMA NIEUWE UITGAVEN De duidelijkheid niet bevorderd Menscheu, die een verwant ideaal hebben, maar in primaire houding verschillen, zul len elkaar toch moeilijk kunnen vinden. Het blijkt zeer scherp uit de recente erva ring met „Kerkherstel en Kerkopbouw", die zoo dicht bij elkaar staan, en toch elkaar nimmer schijnen te zullen naderen. Levendig wordt dit gevoeld bij lezing van het volgende artikel van Prof. G. van der Leeuw in het orgaan van „Kerkopbouw": De laatstelijk to Utrecht gehouden verga dering van „Kerkherstel" heeft er helaas niet toe bijgedragen de eenheid tusschen beide stroomingen te bevorderen, of zelfs maar hun principieel verschil duidelijker te doen uitkomen. Het moet voor den onbe- .vooroordeeldcn buitenstaander wel hoe lan ger hoe. moeilijker zijn te weten te komen, waarin dat verschil nu toch eigenlijk be staat. Er is wat in vage termen gesproken over individualisme als de oerzonde, waar aan ook „Kerkopbouw" zijn bestaan zou danken. Alsof „Kerkherstel" géén poging was van een groep individuen. Noordmans heeft er onlangs op gewezen, dat zelfs de Reformatie in dit opzicht het verwijt van individualisme niet kan ontgaan. Verder heeft Prof. Haitjema ons verwe len, dat wij verzuimen aan te geven, wat er gebeuren moet. Hij heeft daarin gelijk. Maar er staan twee dingen tegenover: vooreerst is het altijd nóg beier niet te zeg gen, wat gebeuren moet, dan te komen met een ontwerp-reglement .waarvan men zelf niet hoopt, dat het wordt ingevoerd. In de tweede plaats gaat het niet aan om, wan neer wij Prof. Haitjema de hand willen toe steken, teneinde samen te zoeken naar wat dan wèl moet gebeuren, te eischen, dat wij eerst dat ontwerp, zooals het door hem en zijn vrienden is opgesteld, zullen aanvaar den. Wie dat doet, verliest het recht te spre. ken van onzekerheid bij zijn tegenstanders. En hij laadt den schijn op zich van wezen lijke verwantschap in besef van nood en zelfs in vermoeden van de wegen tot red ding opzettelijk te negeeren ter wille van 'de kerkelijke massa, die meer op hem ver trouwt dan op ons» Ik vrees echter, dat zij nog meer vertrouwt op het ontwerp-regle ment dan op den leider. Ten slotte: één verschil werd toch wel zeer duidelijk. Niet minder dan zeven hon derd menschen bezochten de middagverga dering van „Kerkherstel". Daar konden wij zelfs op onze oprichtingsvergadering niet bij- Maar: op geen der drie referaten volg de discussie. Nu: wij in „Kerkopbouw" heb ben maar al te veel la9t van discussie. Heeft deze omstandigheid den leiders van „Kerkherstel" niets te zeggen? Weet men bet daar, niet aan de Bestuurstafel, maar in de vergadering, misschien al te goed? En zou het, terwille van hun èn ons ideaal eener sprekende, levende en belijdende Kerk, geen tijd worden, dat menschen sa menkomen, die elkander iets te zeggen heb ben, ook al spreken zij elkander tegen?" Dc teraardebestelling te J. Bussum Bussum, 19 Nov. Het stolfelijk over schot van wijlen den heer C. A. J. van Dis- hceck ia vanmiddag plechtig ter aarde be steld. In de rouwkamer in het woonhuis lag een schat van bloemen. Er waren er van de teekenaars Ric Cramer, Bottema, Moulijn, Geuden; de Vlaamsche letterkundigen Teir- linck, Sabbe, Buysse, Toussaint, Vermeylen en van tal van corporaties in Bussum en in den lande. Behalve de lamilieleden hadden in den stoet plaats genomen twee vrienden, de hee- len H. N. de Fremery en H. van Ingen. Op de algemecne begraafplaats stonden eenige honderden. Wij zagen o.a. het volle dig bestuur van den Nederlandschen Uitge versbond: de hoeren Tadcma, J. E. Belin- fante, J. C Tjeenk Willink, I. Noothoven v. Goor, H. G. Schillemans, de uitgevers: Felix P. Abrahamson, J. Giltay, Brusse, Versluys, M. Warendorf, R. Reinalda namens den Ne derlandschen Boekverkoopersbond: de hee- ren Lubbers en Roosenbeek, voor de Veree- niging tot Bevordering van den Boekhan del: de heer C. Dietrich, de clichéfabrikan ten: de heeren L. en W. van Leer, de redac teur van het Nieuwsblad voor den Boekhan del: de heer Bousch, het volledig bestuur van de Vereeniging De Gooische Hoogere Burgerschool, en de besturen van andere vereenigingen te Bussum, mr. Joh. M. Jol les, president van de 5e kamer van het Ge rechtshof te Amsterdam, C. D. v. Vliet, na mens „Onze Vloot," de Vrijheidsbond en dc Gooische Hoogere Burgerschool, benevens het volledig dogelijksch bestuur van de ge meente Bussum. Voorts de letterkundigen: Dop Bles, Herman Robbers, Henri van Boo- ven, Frans Mijnssen, mevr. GoudeketPhi lips, Corn. Veth, J. Roland Holst, Theo Thijs sen en Nyhoff. Burgemeester de Bordes, hoeft als hoofd 'der gemeente dank gebracht voor den bur gerzin dien nn wijlen de heer Van Dishoeck steeds heeft getoond. Hij herinnerde, aan 't werk dat deze tijdens den oorlog voor de Belgische vluchtelingen in het Gooi heeft gedaan en voor de H. B. S. en als voorzitter van het comité ter viering van den Konin ginnedag. De heer H. N. Fremery, voorzitter van de Gooische II. B. S. sprak van de toewijding die de heer van Dishoeck steeds heeit ge schonken aan dezo instelling, van welke hij een der oprichters is geweest. Hierbij sloot zich dr. N. Pckolharing als directeur van de Gooische H. B. S. aan. De heer J. G Tjeenk Willink sprak namens dc Nederlandscho Uitgevers Bond en do heer Spots, die 21 jaar met don heer van Dishoeck heeft samenge werkt als procuratiehouder der firma, heeft den dank van liet personeel gebracht Mr. A. Moolenburgh herdacht de medewen king die do Vrijheidsbond van zijn oudste lid steeds heeft ondervonden. Do heer Her man Robbers had verwacht dat namens hen, die het voorrecht hebben gehad hun werken bij van Dishoeck uit te kunnen geven thans een woord van dank zou zijn gesproken. Nu dit niet het geval is, voelt spreker do behoefte om namens de Nederlandscho let terkundigen dank voor do hulp te brengen, die zij steeds van den heer Van Dishoeck hebben ondervonden. Spreker heeft den overledene sedert 1SS8 gekend. Hij heeft nimmer met hom in zakelijke relatie ge staan, doch de vriendschappelijke betrekkin gen zijn steeds innig geweest. Hij hoopte, dat do opvolger den stijl en den geest van de firma zou hooghouden. De oudste zoon. dc heer C. van Dishoeck heeft voor de belangstelling bedankt. Daar na defileerde men langs het graf, waarbij velen bloemen strooiden w.o. ook dc meisjes van dc hoogste klasse der H. B. S. (Do Telegraaf.) Geen enkele formuleering uit het verleden als geldige norm Merkwaardig verzoenend voor wie op pervlakkig luisterdo klonk het woord van prof. Haitjema jegens de vrijzinnigen op de jongste vergadering van „Kerkher stel". Volgens prof Van der Leeuw in het orgaan van „Kerkopbouw" heeft de spre ker de situatie echter weer vertroebeld. Zie hier hoc prof. Van der Leeuw dezo uiv spraak motiveert: „Prof. Haitjema heeft gezegd, dat hij niets moest hebben van de vrijzinnige orga nisatie, die zich keert tegen eiken vorm van reorganisatie, niets ook van de vrijzin nige prediking, voorzoover die een negen tiende oeuwsch stempel draagt. Maar hij heette eiken vrijzinnige, die Antwoord 54 van den Catechismus als uitgangspunt aan vaardt en voor de herziening der kerkorde in den geest van het bekende rapport wil ijveren, hartelijk welkom in „Kerkherstel". Dit standpunt, rond en duidelijk uitge sproken, geeft ons aanleiding tot enkele op merkingen. Vooreerst: hier worden toch wel op merkwaardige wijze twee dingen naast elkander gezet: aanvaarding van een bepaald gedeelte der historische belijdenis, èn aanvaarding van een recente poging tot reorganisatie. De samenhang tusschen beido is even onduidelijk als hun ongelijksoortig heid evident is! In de tweede plaats: Antwoord 54 van den Catechismus is een bijzonder mooie formuleering van het geloof in de Kerk Vermoedelijk zullen ook zeer vele vrijzinni gen zich in dit Antwoord kunnen vinden Maar wij meenden, dat Prof. Haitiema het in ieder geval in één ding met ons eens was: dat n.l. geen enkele formuleering uit het verleden nog als geldige norm kan wor den gebruikt, wanneer het gaot om het be lijden der kerk in het heden. Slechts die kerkelijke formuleering kan norm van een heid (of scheiding!) zijn, die door de can- sche Kerk in het heden is aanvaard als le vende uitdrukking van een levend geloof- Een beroep op de historische belijdenis schriften (niet op hun inhoud, maar op hun vorm!) misleidt het volk. Men kan nu juichen, dat „Kerkherstel" toch maar aan onze aloude belijdenis vasthoudt! Het is niet waar. Aan deze belijdenis in haar hul digen, eeuwenouden vorm, houdt niemand vast, die theologisch ook maar eenigerraate au courant is, noch de vrijzinnige, noch de Kerk opbouwer, noch de Kerkhersteiler. Ik vind het jammer, dat Prof. Haitjema de situatie, die reeds moeilijk genoeg is, doo? deze uitlating weer heeft vertroebeld Hij lijkt daardoor conservatiever dan hij is. En hij maakt, natuurlijk zonder dat te bedoe len, óns minder confessioneel dan we zijn. In de derde plaats: Prof. Haitjema heeft te kennen gegeven, dat hij de Kerk niet rijp acht voor de reorganisatie, die hij beoogt Hij heeft zelfs niet onduidelijk laten blij ken, dat hij" een voorloopige verwerping van het Rapport niet erg vond. Hij wil nu echter de vrijzinnigen binden aan twee din gen: een formuleering, die hij zelf niet meer als bindend kan erkennen; en een rapport, dat hij nog niet bindend wenscht. Hoe zit dat?" GEZANT TE MADRID. Naar wij vernemen is tot Hr. Ms. gezant te Madrid benoemd de heer R. C. T. Roos- male Nepveu, thans in gelijke hoedanigheid te Mcxico-City. DIEFSTAL VAN BONTMANTELS. De dader te Amsterdam gear resteerd. Rotterdam, 19 Nov. In den nacht van 31 Augustus is te Rotterdam ingebroken bij de firma H. en Co. aan de Zeevischmarkt, waar voor een bedrag van eenige duizen den guldens aan bontmantels werd gesto len. In verband hiermede hoeft men te Schiedam een der bontjassen in beslag kunnen nemen. Te Amsterdam werd in een logement aan de Achterzijds Voorburg aan gehouden de 43-jarlge J. S., koopman van beroep en do 38 Jarige vrouw E. M. H. Dit tweetal is van Amsterdam naar Rotterdam overgebracht en alhier ingesloten. De man wordt ervan verdacht de inbraak te hebben geploegd, terwijl men de vrouw van heling verdenkt Er worden werkkrachten uit Duitschland verwacht Enschodé, 19 November- Inzako het conflict in do textielindustrie is sinds Maandag geen belangrijke wijziging geko men. De staking der wevers bü de firma Jannink duurt onafgebroken voort. Dc fir ma Jannink stelt echter alle pogingen in het werk om de weverij op gang te houden. Er loopon momenteel ongeveer 200 ge touwen. welke door bazen en kaminhangc-rs worden bediend. Ook ztln vandaag eenige w evens de fabriek binnengegaan. Naar ver luidt zullen spoedig werkkrachton uit Duitschland arriveeren. In verband hier mede is de politie aanzienlijk versterkt en zijn de laatste dagen tal van Rijksveld wachters en raaréchaussee'a aangekomen. Bij het aan- en uitgaan der fabriek ts t'n tegonstel Ing met Maandag veel politie op de been teneinde le voorkomen, dat do personen, die in dc weverij werken, worden lastig gevallen. Vanavond bij het uilgaan dor fabriek, was daar een groote menigte aanwezig, wolke er zich toe bepaalde de werkwilligen uit te jouwen. Ongeregeldheden van beteek-Tiis zijn niet voorgekomen. Ook bil de Stoom spinnerij „Twente'' te Almelo duurt dc sta king voort. De leiding der staking berust thans bij de politiek-onafhankelijke Teiliol- arbeidersbond, welke heden heeft besloten de staking voort te zetten. In verband met het feit. dat de Rijksbe middelaar a s. Maandag de partijen te Hen gelo heeft bijeengeroepen, wordt niet ver wacht, dat de werkgevers deze week na dere maatregelen zullen aankondigen. 'sGravenbage, 2ö Nov. To Voorburg is in den ouderdom van 66 jaren overleden de heer H. R. Helzet, sinds 1916 voorzitter der Nederlandscho Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf en tot voor twee Jaar geleden directeur der Vereenigdc Bakkerijen (Haagscho Broodfabriek cn Oude Vette Hen) alhier. De overledene was in vakkringen een zeer geziene persoonlijkheid, die zich ge heel gaf aan de taak, die hij op zich had genomen Tijdens den wereldoorlog was hij advi seur der Regeering van het Rijksgraanbu- reau betreffende de samenstelling van het brood. Meerdere maatregelen door de Re geering getroffen zijo op zeer deskundig advies geheel volgens zijn voorstellen uit gevoerd Van de vele functies, die de overledene bekleedde, noemen wij o.a. het voorzitter schap van de Centrale Bedrijfscommissio voor het Bakkersbedrijf, de Commissie voor loononderhandelingen tusschen do werkgevers- en arbeiders-organisaties, de Commissie van Advies voor he^ Districts hoofd der Arbeidsinspectie, de Bedrijfsver- eeniging voor het Bakkersbedrijf enz. Do heer Helzel was bovendien door de Regeering aangewezen als lid der Rijke commissie van Toezicht op het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Nog slechts enkele maanden geleden be noemd tot lid dor Tarwecommissie, ver zocht hij als gevolg van pen operatic ont heffing uit deze functie, hetwelk hem door de Regeering op de meest eervolle wijze werd verleend. 9.50 Socialistische cn dramatische poézio Een keuze uit de werkon van ver8chill3ude Franscho dichters, vertaald cn voor to dra gen door Martion Beversluis. 10.10 Ochtendconccrt (vervolg). Orkest Ouverture „Figaro's Hochzeit" W. A. Mo zart. Zang en orkest. Fragmenton voor solo kwartet uit „Requiem" W. A. Mozart. 10.50 Zondagmorgen-toespraak door G. J. Zwertbroek, secret, der V.A.R.A. 11.10 Ochtend concert (vervolg cn slot) Or kest. Ouverture „Helmkebr aus dor Fremdc" Felix Mondelesohn-Bartholdv. Cello en Or kest. 12.00 Uurslag. 12.01—1.00 Het Omroep-Orkest o.].v. N'co Treep. Het Luistervinkenkoor Amsterdam o.l.v. Jacob Hamel. Orkest. 1.00—1.30 Fllmpraatjo door L. J. Jordaan I.302.00 Omroep-Orkest. 2.00—2.30 Boekenhalfuur. 2.30—4.00 Het Residentie-Orkest o.I.v. Dr P. van Anrooy. Soliste: Hélènc Cals, so praan. 400—4.45 Shakespeare-cyclus. 4.455.00 Sportuitslagen van Var Dias. 5.00 Tijdsein. 5.01 Kinderuurtje. „Do Familie do Boor" VIII. 6.00 Radio Volksuniversiteit, Spreker: Drs. W. H. C. Tenhaeff, Utrecht. Parapsy chologie en bijbelverklaring. 6.30 Graraofoonplatenconcert, 6.4ö Kerkdion6tuitzending uit het gebouw der Ver. v. Vrijzinnig Hervormden le Re- verwijk. Spreker: Ds. G. Horroös dc Haas, Zwolle. 8.00 Uurslag. 8.01—8.15 Nieuws- en sportberichten,van Vaz Dias. 8.15—11.00 Gevarieerd programma. Kovacs Lajos en zijn Orkest. Irènc de Noiret^ zang. Fritz Geiger en Elly Krasser met Schlagers. „The Comedian Harmonists". Julia dc Gruy- ter, voordracht. i 9.S0 Aansluiting met Gebouw „Diligen- tia", Den ITaaz. The Comedian Harmonists. II.00—12.00 Gramofoonmuziek. Maandag 23 November. Huizen: Zondag 22 November. Huizen.' 8.30—9.30 Morgenwijding door den Zeer- eerw. zeergel. heer. J. C. W. v. d. Wiei. 9.30—9.50 Orgelbespeling door den hevT J. C. Eibertóen Jr., te Nijmegen. Praeludium en Fuga Es dur (Soli Deo Gloria). J. S. Bach. 9.50 Kerkdienst vanuit het Centraal Ge bouw voor Christelijke Belangen der Ver eeniging voor Evangelisatie, te Nijmegen. Voorganger: Ds. J. A. van Selms, Ned. Herv. Predikant te Nijmegen. 12.00—1.30 Lunchconcert door het Sextet o.I.v. Piet Lustenhouwer. 1.30—2.00 Sociaal-Economische voordracht door Pater Dr. G. Vrijmoed O.F.M. (III). On derwerp: ,Het Kapitalisme en wij Katholie ken". 2.00—2.30 Literair halfuurtje. Spreker: Jan Nieuwenhuis. Onderwerp: „Van Koets en vliegtuig" J. Lüger en J. Spier: „Zonderlin ge reizen'*. A. Viruly: „In den schroefwind". 2.30—4.30 Middagconcert. 4.30—5.00 Ziekenhalfuurtjc, verzorgd door den ZeerEerw. Heer Pastoor Goossens. 7.458.10 Spreker: Mr. G. C. J. D. Krop man. Sociaal-economische voordracht (IV). Onderwerp: „De bcteekeni6 van Quadragesimo Anno". 8.10—8.15 Voetbaluitslagen van de R.K. Voetbalfederatie. 8.1510.40 Concert door het Orkest o.I.v Johan Gerritsen. Solist: Gerard Hengeveld, piano. 10.40—11.00 Epiloog door het Klein Koor o.I.v. Jos H. Pickers. Hilversum: 8.15 Lichaamsoefeningen o.I.v. G. Kleere- koper. 8.30 Esperanto-cursus II van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en de Fedora tie van Arbeiders Esperantisten, door Jac Lem. 8.55 Voetbalmededeelingen. 9.00 Tijdsein. 9.01 Tuinbouwhalfuurtje o.I.v. S. 5. Lan- tinga Onderwerp: „Vetplanten". 9.30 Ochtendconcert, te geven door het or kest o.I.v Hugo de Groot, met medewenring van het Arasterdamsch Vocaal Kwartet. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.45 Morgenconcert, 10.3011.00 Korte Ziekendienst, te leiden door Ds. W. A. Wiersinga, Geref. Predikant to Wecsp. 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen, te Hilversum. Voorgc- lezen wordt „Op vasten grond" van E. von Malizahn. 113012.30 Gramofoonplatenconcert. 12.00—12.15 Politieberichten. 12-36-1.45 Orgelconcert vanuit de Herst Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam, te geven door den orgelist dier kerk, den heer Jan Zwart. I.45—2.00 Gramofoonmuziek. 2.002.35 Uitzending voor scholen. Spre ker: de heer J. H. van Twisk, to Amster dam. Onderwerp; „De Zuiderzee in het ver leden, het heden en dc toekomst". 2.35—3.45 Gramofoonplatenconcert. 3.454.00 Verzorging van den zender. 4.00—5.00 Ziekenuurtje, to leiden door Ds J. Goslinga, Ncd. Herv. Predikant, te Utrecht. Muzikale medewerking verleenen Mej. C. de Jager, zang. C. van Drioënhui- zen, harmonium. 5.006.30 Concert. Mevr. Ali de Vlnk-Ver schoor, sopraan. Mej. Nel Baak, alt-mezzo Mej. Corry Rietveld, viool. Chris Veelo, piano. 6.30—7.00 VerteJuurtje voor jongeren. Spre ker: de heer D. A. van Alkemade. te 's-Gra venhage. Onderwerp: „Het verdwenen Schaakspel". 7.007.30 Cursus Engelsch voor gevorder den, te geven door den heer J. F. v. d. Sloot, te Amsierdam. 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Persberichten van het Ncd. Chr. Persbureau. 800— ±10.00 Concert, te geven door het Symphonie-Orkest der N.C.R.V., (de II O.V.) o.I.v. den heer Frits Schuurman. 8.00—9.00 Concert. 9.00—930 Causerie over Binnenhuiskunst door den heer F. van der Heide, te Hilver sum. 9.30 Vervolg-concert. Na afloop Persberichten van het Persbu reau Vaz Dias te Amsterdam, daarna Gra mofoonmuziek. Hilversum: 8.0110.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Uurslag. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Mevr. G. J. OlréePeereboom „St. Nicolaas-surprises". II.00—12.00 Orgelconcert door P. van Eg mond Jr. Arthur Stadler, zang. 12.01—2.00 Het Omroep-Orkest o.I.v. Nico Treep. 2.002.30 J. Duykers: „Dc verwarming in ons suis Oliestoken voor centrale verwar- wing". 2.30—3.00 Rustpoos voor de N.S.F. voor het verzorgen van den zonder. 3.003.30 Gramofoonmuziek. 3.304.30 Aansluiting van Hotel „Central", Den Haag. Populair concert, 4.30—5.30 Kinderuur door Willem Hun sche. 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest (Refreinzang: Bob Scholte). John Rutter: „Songs at the piano". 7.00—7.30 Boekenhalfuur. 7.30—7.50 Het Hollandsche Vocaal Kwar let, bestaande uit Jo Vincent, sopraan. Suzo Luger, alt. Louis van Tulder, tenor. Willem Ravelli, bas. 7.50—8.20 Gramofoonmuziek. 8.20—8.45 Hollandsch Vocaal Kwartet e. Liebeswalzer, Brahrns. 8.45—10.00 Het Omroep-orkest o.I.v. Albert van Raai te. 10.0010.10 Nieuwsberichten van Va2 Dias. 10.10—11.00 Aansluiting met het Concert gebouw, Amsterdam. Vocaal concert. Poll tle-Mannenkoor „Euterpe", Amsterdam. Po- lltie-Mannenkoor Utrecht, Politie-Mannen- zangvereeniging „Hermandad", Rotterdam 's-Gravenhaagsche Politie-Mannenzangver- eeniging „Entre Nous". Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croquetten vischkoekjes, gerookte paling, ge rookte zalm, nitgosneden zalm- bokking, een fijn gebakken vischjo maar dan ook gekocht in den IJmuider Vischhandel, Utr.straat 40, Tel. 92. Grooto sortecring tafel- zuren. Bij Gebr. Kluitmau's Uitg.Mij. to Alkmaar vorschenen do navolgendo werkjes, meer in het hijzonder voor de kleuters: Mijn eigen Leesboekje No. 7 en No. 8. No. 7 Ik vertel nog meer. No. 8 't Is nog niet uit. Beide door Wilh. Blokkor. Deze in kleurendruk uitgovoerde boek jes bevatten een aantal lesjes en versjes, deels oorspronkelijk, deels bewerkt naar verschillende bekende kinderboeken. Door kinderen in hun tweede leerjaar kunnen ze gemakkelijk begrepen worden. Sytjc Aafjes toekende de omslagen en du plaatjes, die het fleurig aanzien sterk be vorderen. Frans de Kanier verblijdt dc kleinen met drie heel aardige prentenboekjes, getiteld: Van Pieijc, Piep en Beercbaas. Van Napjo in het tonnetje. Hoe Ria een Olifant kreeg. Het verhaal is een vertelling bij de plaat Jes Deze zijn in kleurendruk uitgevoerd eD zeer verdienstelijk geteckend. Jantje in het Bloembollenland, dom- Fred die Langeler. Do platen in dit prentenboek zijn zoo mooi geteekend cn in kleur gedrukt, dat zij als wandversiering in een kinderkamer uitste kend zouden kunnen dienen. De tekst is een toelichting bij dc plaatjes; dc kleinen zul len ongetwijfeld van dit keurige boek ge nieten. Het Groote Kabouterboek door Willy Petillon, uitgave van Holkema Waren- dorf's Uitg.Mij, Amsterdam Feeën, Kabouters en Toovcnaars, zij blij ven al eeuwen door een grooto aantrekke lijkheid bezitten voor dc jeugd. Hiervan hooft deze bekende schrijfster opnieuw ge bruik gemaakt. Hot boek van 260 groote bladzijden geeft de jeugd echte verhalen van echte kabou ters, die op een zeer vertrouwelijken voet leven met de vogel- en dierenwereld. Men kan er de goede en kwade kabouters uit leeron kennen, zooals die ook onder de men schen te vinden zijn. Een boek dus met een aardige, opvoedkundige strekking. Het is verdienstelijk geïllustreerd door F.. M. ten Harmsen van der Beek. 'k Weet steeds wat leuks. Verzameld en geïllustreerd door Willy Schermelé. Uit gave van Holkema Waren- dorf's Uitg.Mij., Amsterdam. Ieder die een groot gezin heeft, waarvan de meesten dan nog den aanvalligen leef tijd hebben van 3—10 jaar, weet hoo moei lijk het is dc kleinen bezig te houden Daar om zal de titel van dit bock bij de eerste kennismaking wat ongeloovig aandoen, maar neemt men het boek ter hand, dan blijkt al gauw, dat de titel niet te veel be looft. Wat een verscheidenheid van aavdigo dingen treft men hier aan. Verhaaltjes, raadseltjes, liedjes, teekenkunstjes, het komt cr allemaal in voor. Voor de heel kleinen zal moeder moeten voorlezen, de liedjes moeten voorzingen, maar ongetwijfeld zal moeder er dan mede van genieten, omdat zij zelve dan steeds wat leuks voor de kin deren heeft. Ds Trompetter van Krakau, door Eric P. Kelly. Uitgave van Holkema Warendorf's Uitg.Mij., Amsterdam. Dit boek wordt ons aangeboden als ver taald uit het Amerikaansch, waar het oor spronkelijke boek is bekroond met do John Newbary medaille. Het verhaal speelt in de 15e eeuw in Polen, waar zich weder een der vele woelingen of revoluties aan het vol trekken was, hetgeen in Polen nogal eens is voorgekomen. Bij dien tijd behooren de ruwe zeden; moord, roof, brandstichting, enz. De schrijver geeft hiervan een uitste kende, boeiende beschrijving cn verhaalt van de Trompetters, die in die dagen een post van vertrouwen bekleedden, waartoe zij zich bij eedc hadden verbonden om te allen tijde hun plichten waar te nemen. En zoo lezen wij hoe de Trompetter van Kra kau bij een overval op zijn post bleef, hoe wel hij gemakkelijk had kannen ontvluch ten en met den kerktoren verbrandde. Jan Wiegman illustreerde het boek. Hos Els overwon, door P. Zoomers—Vermeer. Uitgave van Holkema Warendorf's Uitg.Mij., Amsterdam. Veen kléinen leven hun leventje onbe zorgd; hun hartje wordt geen pijn of ge weld aangedaan door verdriet of andere oorzaken. Toch is het wel eens goed voor die kleinen to lezen, dat cr ook nog een an der leventje dan het hunne kan bestaan. Deze taak heeft do bekende kinderschrijf ster zich gesteld cn in een aardig verhaal opgebouwd. Els kende ook niets anders dan het onbezorgde leventje van velen tot aan den dag dat moeder ziek werd, haar oudere zuster huwde, gepaard met een vertrek naar Indiè. Nu moest F,Is ook baar wereldje ver laten en kwam bij de schoonouders van haar zuster. Maar kleine Els weet zich er dapper doorheen te slaan, vooral na de ken nismaking met een paar aardige buurmeis jes, waarmee zo samen eiken dag stad waarts trekt naar school. Na een jaar is moeder weer geheel hersteld; het doorleefde had Elsje flinker gemaakt. Bond cn illu straties zijn goed verzorgd door Greetje Bosch van Drakestcin.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 12