AMERSFGOraSCH DAGBLAD Binnenland Feuilleton Donderdag 26 November 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 129 TWEEDE BLAD HET ONTWERP DRANK WET AANGENOMEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN A.T.O. en Tramwegen NIET DUURDER IJmoider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. UIT DE STAATSCOURANT SIERADEN'! WILLEM GROENHUIZEN A'foort Het Kestbare Meesterstukje EERSTE KAMER Invoering van plaatselijke keuze thans zeker niet te ven wachten Bjj de voortgezette behandeling van het ontwerp drankwet, sluit Mevr. P os.th u 1 s- Smit zich aan bij den heer Hermans. Het ontwerp biedt weinig voordeel voor do drankbestrijding en veel voor den drank handel. Minister Verschuur verdedigt het ontwerp dat bedoeld is als een rem legen opwekking van behoefte aan alcohol terwijl het den drankbestrijding gelegenheid biedt zich verder te ontwikkolcn. Een voorstel lot invoering van plaatselij ke keuze is thans zeker niet te verwachten. Na replieken is het wetsontwerp aangeno- ipen met 23 tegen 13 stemmen. De vergadering werd gesloten. TWEEDE KAMER Voortgezet debat over de "W aterstaatsbegrootiing De lieer van Dijk oppert bezwaren te gen de combinatie: Spoorwegen—A.T.O.— van Gend en Loo?. Men heeft hier te doen met een monopolie, dat een gevaar is voor het particuliere bedrijf. De heer Du ijs dient een motie in, waar in een billijke reductie govraagd wordt op vervoer van land- en tuinbouwproducten naar het buitenland. De heer vah der Wacrden verdedigt en de heer Ivor te nhorst bestrijdt de motie, evenals minister Reymer, die zegt dat de hulp niet zou komen in de zakken, •waar zij behoort. De molie-Duijs wordt verworpen met 43 tegen 16 stemmen. Voor: de sociaal-democraten, de cömmu nisten en de heer Braat. De heer Knottenbelt (lib.) verdedigt het amendement om het stelsel van subsi dieering der tramwegmaatschappijen onge wijzigd te laten en de subsidie verband te doen houden met de pcrsoneellasten. In de vergadering van heden is toegela ten ale lid prof. dr. B. D. Eerdrnans. Besloten wordt na de conclusie inzake de Kon. Hol], Llyod ie behandelen, het wets ontwerp tot contingenteering van den in voer. Bij de voortzetting van de behandeling der waters taatsbegrooling wordt verworpen met 46 tegen 36 stemmen de motie van den heer de Visser (geen uitstel van openbare werken). Art. 182,' (subsidie K.L.M.) wordt aange nomen met 79 tegen 2 stemmen. en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoortcn. SMAKELIJK - LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM. Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle yisclisoorten PERSOONLIJK In de Rijksvischhallen te IJmuiden inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch. schol, bot, zee-car- bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro- quetten, vischkockjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, ge- inarineerdo haring, rolmops, gerookte en versche paling stokvisch, zoutevisch enz. enz. ALLEEN: Utrechtschestraat <0. TcleL 92. Gerechtigd lot het voeren van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden Minister R e ij m e r vervolgt hierna zijn rede over de afdeeling spoorwegen. Het stationsvraagstuk \an 's-Gravcnhage acht epr. niet urgent. Ongelukken gebeuren ook op de welbe- waakte overwegen. De meeste ongelukken zijn te wijten aan eigen onvoorzichtigheid. Vervoer op Zondag is verplicht krachtens de wet. Met de A.T.O. is het publiek ge baat. Klachten uit het publiek zijn niet verno men. Wanneer opheffing van tramwegen noodzakelijk is moet het publiek zich daar bij neerleggen. Streek en provincie dienen echter bij te dragen. Inzake de spoorwegtarieven .verwijst epr. naar het rapport der commissie de Vries, dat binnen enkele weken zal verschijnen. De heer J. ter Laan komt op tegen den aandrang om de Zondagsdiensten le be perken en tegen d© opheffing der tramlijn op Goeroe. Voorts wenscht hij 6poed te zien betracht met de verbetering van het spoor- wegvraagstuk te Rotterdam. De heer Boon trekt zijn motie (behoud van de tramlijn op Flakké) in. EEN ROEKELOOZE AUTORIJDER. Veroordeeld tot 1 maand hechtenis. Rotter dam24 Nov. Dc Roltcrdam- eche rechtbank heeft lieden uitspraak ge daan in de zaak van den 20-jarigen werk tuigkundigen student C. W. V., die terecht gestaan heeft ter zake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij was op 9 Mei, na den nacht met een fuif in Delft te hebben doorgebracht, naar Rot terdam geredon. In de Rosestraat was hij achter zijn stuur in slaap gevallen en hij had zoodoende niet bemerkt, dat hij op het rijwielpad terechtgekomen was. Daar heeft hij den sleepbootkapitein A. Mink aangere den, met het gevolg, dat dez© zoo 'ernstig werd gekwetst, dat hij eonigc maanden in het ziekenhuis verpleegd is moeten worden De rechtbank heeft 'hem veroordeeld tot 1 maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. DE TOL BIJ KORTENHOEF, De boomen weer opengezet Kor ten hoef, 25 Nov. Omdat de con cessie Van den tol, die op den Loosdrecht- schen weg te 's-Graveland staat op 6 No vember j.l. reeds afgeloopcn was cn auto bestuurders hevig protesteerden tegen het gesloten houden van dien tol,, heeft het Pol derbestuur, dat eigenaar is van dien tol, ten slotte hedenmorgen de tolboomen weer opengezet. Naar wij vernemen zijn de autobestuur ders, waarvan na 6 November tolgelden ge vorderd werden, voornemens bij de Justitio voor-het h.i. onbevoegd gesloten houden van de tolboomen een aanklacht in te die nen. Benoemd tot lid van het Regcntencollege over dc gevangenis te Winschoten mr. C. M. F. Kncepkcns, officbicr van Justitie bij de rechtbank te Winschoten. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren cere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan mej. E. Leons, huishoudster bij de familie M. Salomon te 's Gravenhagc. Bij Kon. besluit is aan den officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse G. den Hertog, vergunning verleend tot het aannemen der ordeteekencn van officier der orde van Leopold II van België, hem geschonken door Z. M. den Koning der Bel gen. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Utrecht A. P. Baarspul aldaar. langen van haar leden dusdanig te moeten optreden, teneinde in de naaste toekomst paal en perk te stellen aan de practijken an speculanten, die de postzegelhandel schaden en aan werkelijk bona fide post- zegeluitgiftcn schade zouden kunnen toe brengen. Wij releveerden nog dat plus minus 1000 series op brief werden gebruikt, terwijl ten bate van de Sur. posterijen 3000 stel werden verkocht. De vermelding in de oorspronkc lijke persberichten, als zou de oplaag 50 stellen hebben bedragen, berustte op een zetfout. Dit moest zijn 4000 stellen. DE TRAM OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Gemeld wordt, dat de staking van den tramdienst van do R.T.M. op Goeree cn Overflekkeo tot 1 Februari 1932 is uitge steld. Aanvankelijk lag het, zooals onze le zers weten, in het voornemen dat dc dienst met ingang van 1 Januari zou worden op geheven. STEUN AAN HET CRISISCOMITE. Initiatief van militairen. Naar aanleiding van derf oproep in de bladen door het Nationaal Crisis-comité zal het personeel van het 7c regiment-in- fanterie te Harderwijk iedere maand een bijdrage toezenden. De dienstplichtigen storten per week 2 cent, de onderofficieren per maand 25 cent en de officieren per maand 50 cent. Een Haagseh crisiscomité. Naar wij vernemen overweegt de burge meester van 's-Gravenhage de instelling van een plaatselijk crisis-comité dat in do eerste plaats tot doel zal hebben hulp te verleenen aan het Nationaal -Crisis-co mité, doch voorts ook onafhankelijk daar van zal trachten zooveel mogelijk in de plaatselijke nooden te voorzien. WERKLOOZENDEMONSTBATIE TE AMSTERDAM. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS. Nogmaals de D. O. X.-postzegel* van Suriname. Naar aanleiding van de uiteenzetting in de bladen van half November omtrent bo vcnvermelde zegels, zulks naar aanleiding van het Communiqué in dc pers van om streeks half September, waarbij de Vereeni- ging van Postzegel handelaren verklaarde deze zegels te zullen boycotten deelt het bestuur van de Ncderlandsche Yereeniging van Postzegelhandclaren, het volgende me de: Ondanks het feit, dat de postzegels dan toch in ieder geval officieel zouden zijn uitgegeven, wordt op geen enkele wijze het onnoodigc van deze postzegelemissie weer legd. Deze uitgifte is cn blijft een onnoodige speculatieve emissie, uitsluitend ten bate van de Surinaamsche posterijen cn waarvan speculanten zich tijdig konden meester ma ken. Waar zelfs voor de eerste Nederland- Indië vlucht, hetgeen toch werkelijk in de geschiedenis van .de luchtvaart voor ons land een evenement was, geen speciale ze gels werden vervaardigd, valt toch deze zegeluitgifte op geen enkele wijze te ver klaren of te verdedigen. Desgewenscht had men kunnen volstaan met een speciale-afstempeling, zooals in zulke gevallen gebruikelijk is. Toen de vlieger van Onlangs naar de West zou vliegen, werd door de betrokken autoriteiten de aanvrage voor speciale vlieg- zegels geweigerd. Naar aanleiding hiervan en mede in ver band met liet feit, dat de series hier te lan de werden aangeboden voor 25, besloten de leden van onze vcreeniging deze uitgifte te boycotten en werd deze ook overgenomen door buitenlandsche collega's en album be werkers en catalogi-uitgevers. Dat het een ongemotiveerde prijsopdrij ving gold, moge blijken uit het feit, dat de series thans voor 8 worden aangeboden. Ons Bestuur meende in deze voor de be Charges in de Kalvezstraat. Amsterdam, 25 November. Heden- raiddag te ongeveer half vijf ontstond in het midden van dc Kalverstraat een oploop doordat een groep vverkloozen demonstreer den met een bord dat een opwekking be vatte om deel le nemen aan do commu nistische werkloozcnmeeting, die Vrijdag ochtend ajb. op het Parkschouwburgterrein zal worden gehouden. Er naderde een inspecteur van politie. De demonstranten wierpen het ibord neer en een hunner zond den inspecteur eenige scheldwoorden na, waarop deze den jongen man wilde laten arresteeren. De demon stranten drongen rondom den inspecteur op cn deze geen gelegenheid hebbende om van zijn wapens gebruik te maken, hield de betoogers met het bord van zich af. In middels .waren eenige agenten en recher cheurs ter plaatse gekomen om den .inspec teur te ontzetten. Een charge met gummi stok en sabel was noodig om de betoogers uiteen te drijven. Het bleef ook daarna in dc omgeving van Kalverstraat en Dam onrustig. Aangezien de politic het gerucht had bereikt, dat ten groep wcrkloozen uit de Jordaan zou .trach ten naar het Stadhuis (e gaan, w as p den Dam een vrij groot aantal politieagenten geconcentreerd, waarbij eenige politierui ters. Het gerucht bleek echter onjuist te zijn en de politie kon zich er toe beperken sa menscholingen le voorkomen door de betoo gers tot doorloopcn te manen. BEZUINIGING! De bezuinfgingscommissic Heeft de eerste strop! (Hoe is iel 't Presentiegeld Van onz' vroedschapsleden Is thans zonder grónd'go reden Vastgesteld Mèt verhooging. 't Is in orde Rustig kan vergaderd worden Vroeg of laat. En al tcist'ren slechte tijden, Iiicr kan 't schijnbaar nog wat lijden In den Raad. *t Is een slecht land waar het niemand Goed gaat, en wanneer er iemand In onz' stad Helpt onz' mooie plaats regeeren Gaat hij voor zichzelf voteeren Alles wat I-Iij maar reed'lijk los kan maken Schijnbaar blijven zaken zaken Altijd weer, 'k Wil de menschen niet benijden Die voor zich aan riemen snijden 's Anders leer! Hoe men dit ook goed wil praten 't Is verkeerd. Door 't zulks te later Had dc Raad 't Schitterend bewijs gegeven Zuinigjes te willen leven Met de daad! Als men zuinig.wil beheercn Niet slechts theoretiseeren Maar als taak Zelf het goede voorbeeld geven Ook in 't openbare leven! Dat is zaak! i GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE VERGIFTIGINGSZAAK TE BERGEN. liet onderzoek ju deze zaak is zoo goed als beëindigd, maar doordat nog rapporten worden ingewacht van verschillende des kundigen, is behandeling voor de rechtbank te Alkmaar niet te verwachten vóór eind Januari of begiu Februari. De recnter-commissaris mr. Ubbens die belast is met bet onderzoek, heeft aan dr. Kruytbosch to Castricum verzocht een psy chiatrisch onderzoek in tc stellen bij de verdachte, de echlgenooto van Br. te Ber gen, die nog steeds in het huis van bewa ring te Alkmaar vertoeft, verdacht van po ging tot vergiftiging.van haar man. DE „EKSTER" VERTROKKEN. Amsterdam. 26 Nov. Hedenmorgen om kwart voor zeven is het vliegtuig de „Ekster" van Amsterdam naar Batavia ver trokken. De bemanning bestaat uit de hee- ren Hondong Booth, dc Jong monteur en v. d. Swagt radio-telegrafist. Er bevindt zich een betalend passagier aan boord tot Mar seille. De „Ekster" vervoert 227,6 K.G. post en 19,9 K.G. lading. U zoudt niet graag een toiletje dra gen van tien jaar geleden De moderne sieraden, de modellen van nu, zjjn oneindig mooier en geslaagder dan die van destüds. Vraagt voor Uw St. Nicolaas eens een modern sieraad uit de ARTIS TIEKE COLLECTIE van Wij verlangen (laden, geen woorden. Elke daad sterkt. RAMSAY MAC DONALD. Uit het Engelsch door Mej. C. M. G. de W. 41 Wat móest zij doen? Het was niet een oogenblik om halve maatregelen te nemen. Terwijl zij trachtte het geheugen van haar jeugdigen vriend op te frisschen, zou haar, schat verdwenen zijn. Zij aarzelde niet. Zij zag den man met het papiertje in de hand, met de langzame verzekerdheid van één der oudste en meest eerwaarde dienaren der maatschappij naar één der bagagerek ken toegaan, dicht bij Julie. In een oog wenk ontdekte zij haar pakje boven op een heelen stapel. Reeds stak do man de hand uit, maar voordat hij de Van Roon kon pakken, sprong Julio vooruit cn het ge lukte haar het onder zijn neus weg tet Na waren haar hersens als kwikzilver. ?had een dolle lust met haar schat weg rennen zonder verdere verklaring te ge- maar ze was in staat daaraan weer* Mand te bieden, want zij begreep dat dit gevaarlijk zou wezen. Ja, dit is het, zei ze fluisterend tot tar jongen vriend. En1 terwijl zij dit zeide, zij die tegenwoordigheid van geest, fcelke ia die omstandigheden misschien wat gevaarlijk was, weg (e kruipen achter een stapel doozen, op een plek/waar Oom Si haar niet zien kon. U weet toch wel dat ik het u gebracht heb? Dc jongen meende het zich te herinneren. Maar op dat oogenblik kwam de oudere beambte tusschenbeide. Maar er is een ander die er naar vraagt. Hier is zijn re?u. Dat reeu is van mij. zei Julie fluiste rend. Zo hebben het uit mijn beurs ge haald. Daar hebbon wij niet mee te maken, antwoordde de oude. Maar u herinnert u dat ik het ge bracht heb, nietwaar? Smeokend keek zij den jongen man aan. En die vriendelijke jongo man erkende langzaam, maar met toenemende bezorgd heid, dat hij meende het zich tc herinneren. We moeten het afgev»n aan dengene. die het recu vertoont, zei dc oude man op strengen toon. Verder hebben wc er niet mee le maken. Als u eens kijken wilt, zei Julie tol den jongere, dan zult u zien dat u het ge schreven heeft. Ja, dat was zoo, erkende hij. In zoo verre het hem aan ging scheen dat argu ment overtuigend. En zelfs de oude man, een echte bureaucraat, scheen onder den indruk te wezen van dit feit Zegt u, dat dit regu u is afgenomen? \roeg hij. Ja. fluisterde Julie opgewonden. Door mijn Oom, een gemeenen dief. Onmiddel lijk had Julie berouw over dc onvoorzich tigheid van haar woorden. Uw oom een dief? riep de oude be ambte niet zulk-ceu luide stem, dat-de oude huichelaar het stellig gehoord moest hebben. In ieder geval herinnert deze mijnheer zich dat ik het was die het pakje gebracht heb, zei ze op beslisten toon. De jonge man keek haar goed aan en ver klaarde dat hij het wist. En zooals meer menschen, was hij wat langzaam van be grip. Maar toen het eenmaal tot hem door gedrongen was, maakte hij zijn gevolgtrek kingen. Mij dunkt, ging hij voort, zonder twij fel onder den indruk aangesproken te zijn als „mijnheer", door zulk een knap meisje, dat, daar deze dame het pakje gekregen heeft en wij het recu, zij het maar zelf met haar ocm moest uitmaken. Daar weet ik niets van, antwoordde dr oudere. De jongste beambte, aangemoedigd door den toornigen blik \an Julie en zeker nog onder den indruk van het feit, dat zij hem als «en gentleman beschouwde, v at niet te bewegen van zijn eenmaal aangenomen standpunt at te wijken. I.aat het hen maar samen uitvechten, Nobby. Deze dame heeft het mij gebracht, dat weet ik zeker. Ik heb u een tien shillmgbiljetje ge geven, nietwaar? Julie's stem was zoo vriendelijk als de staat van haar gevoe lens het haar mogelijk maakte. Ja, en ik heb het voor u gewisseld. Do oude beambte schudde het hoofd. Hij was een beslist rouwenhaler. Dat kwam niet te pas. Dat is alles was ik er van kan zeggen. Ja, dot mag zoo wezen, Nobby. Maar wij hebben daar niets mee te maken. Dc jonge man, een heel ridderlijk jong JLuenscli.'-nara het stukje papier, het recu, van zijn collega aan cn liep langzaam naai de toonbank. S. Gedge, met den koopbril op den neus en zijn stok in do hand, stond geduldig te wachten. Het pakje werd teruggevraagd door de dame, die het hier gebracht had,-hóórde Julie hem zeggen. Verder hoefde zij nergens meer op te wachten. Vlak achter den ouden conduc teur, die zich ook naar de toonbank begaf, liep zij bedaard een naburige deur door tiaar het perron, voordat Oom Si de eigen lijke toedracht der zaak begrepen had. Zij klemde het pakje tegen zich aan en liep vlug door, zoo snel als zij kon; hol len deed ze niet, want dat zou de aandacht op haar gevestigd hebben. Achter zich kij ken durlde zij niet, want zij was doodsbang dat de oude man met zijn stok haar op de hielen zat. Toen ze het station uit was, begreep ze, dat het zaak was zoo ver mogelijk van Oom Si van daan te blijven. Ze had niet voel hoop hem haar spoor te doen verliezen. Dus zoodra zij bij den hoek van van de Victoria- slraat was, liep zij. hard naar een-bus, die op het punt stond weg te rijden. Er was maar dén plaats vacant; in een toestand van doodelijke vermoeienis viel zij er op neer en waagde het voor heteerst even om te kijken. Zij verwachtte stellig Oom Si vlak achter zich te zien, maar met een zucht van verlichting bemerkte zij, dal de oude man nergens te zien was. HOOFDSTUK XXXV. Julie wist niet in .welke richting de bus reed. En toen de conducteur het geld kwam ophalen, hij deed dat zoodra de wagen weg reed, wist'ze absoluut «iet .wat ze zou op geven als plaats vau bestemming. Ze moest op goed geluk maar wat zeggen. Zij vroeg naar het Oxford Circus; de eenige plek in dc hoofdstad, behalve het Charing Cross station, die zij kende. Als een zeldzaam ge lukje lag het Oxford Circus in de route van de bus en wat er was overgebleven van de shilling, die het meisje in den theewinkel haar gegeven had. was voldoende voor het traject: zij hield zelfs nog \icr stuivers over. Zo stapte dus. uit bij het Circus en stond onder een lantaarn na tc denken wat zij nu verder doen zou. Ze zou niei w eten waar ze naar toe zou gaan en had geen enkelen vriend tot. wien zij zich kon wenden. Dood vermoeid naar lichaam en geest door al wat de laatste uren was voorgevallen, verkeer de zij nu in een toestand van angst en schrik waaraan zij niet durfde toegeven. Eeret dacht zij ar over zich tot een po litieagent tc wenden, maar het zou verba zend moeilijk zijn hem de zonderlinge his torie uit te leggen. En daarenboven zij beefde bij dat denkbeeld het was geens zins zeker dat zij haar aanspraak op de Van Roon in de oogen der wet kon bewij zen. En toch iels moest zij wel doen. Zij moest een onderdak zoeken niet alleen voor haar schaf, maar ook voor zich zelf. Zoo ellendig voelde zij zich, dat zij als voorloo- pige maatregel besloot, drie van de vier stuivers, dio ze nog bezat, te gebruiken voor een kop thee. Zij had een vage hoop, dat deze tooverdrank haar iets zou inspi- reeren. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5