AHERSFOOKHSCL DAGBLAD Dinsdag 1 December 1931 .DE EEMLANDE 30e Jaargang No, 133 TWEEDE BLAD I ESSENCES VOOR A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 BORSTPLAAT NATIONAAL CRISIS COMITÉ HET STROOPERSDkAMA TE ECIÏT SIERADEN!! WILLEM GROENHUIZEN A'foort Het Kostbare Meesterstukje WAAROM GEEN PRIJSDALING IN DEN KLEINHANDEL? Een nieuwe conferentie met de besturen der Middenstands bonden Onderzoek op korten termijn In liet Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid vond dezer dagen wederom een conferentie plaats tusschen de besturen van de drie landelijke Middenstandsbon den. Daarbij werden onder voorzitterschap van den heer C. J. G. Struyckcn, in eigen kring voortgezet de besprekingen, welke reeds vroeger onder leiding van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid een aanvang namen. Besproken werd de vraag, of het mogelijk zou zijn de aanpassing van de prijzen der eeste levensbehoefte aan de daling der groothandelprijzen, waar die eventueel nog niet voldoende mocht zijn, in sneller tempo te bevorderen. In verband daarxnedo stelde de vergadering nogmaals uitdrukkelijk vast, dat het publiek in de meeste gevallen ten onrechte klaagt. Met tal van voorbeelden werd het feit, dat vele prijzen reeds scherp daalden soms zelfs te sterk aangetoond. Daarbij werd tevens in het licht gesteld, dat vele lasten van economischen en socialen aard verdere prijsdaling tegenhouden, terwijl ook de overheid door handhaving van bedrijista- rieven, slacht- en keurloonen, e.d. op het zelfde peil en het instellen van nieuwe maatregelen (belastingen, invoerrechten) weinig medewerkt. Deze lasten zijn door den middenstand zelve niet te beïnvloeden. In dit verband werd overwogen langs welken practischen weg de reeds ingetreden daling nog eens aan het publick kan wor- I den gedemonstreerd. Gedacht is daarbij aan het publicecrcn van prijslijsten, die het da- lend verloop van de kleinhandelsprijzen kunnen aantoonen. Intusschen bleken hier aan vele moeilijkheden verbonden, als ge volg van gewestelijke en plaatselijke ver schillen. Daarnaast kwam wederom ter sprake de wenschelijkhcid van invoering van een tweeprijzenstelsel voor afhaal en bezorg-ar- tikelen. Dit zou misschien een verdere da ling kunnen stimulceren, doordat een der vele door het publiek zelve opgelegde las ten hiermede zou kunnen vervallen. Ook hierbij kwamen echter tal van moeilijkhe den aan het licht, welke evenwel nog vaks- gewijzc nader zullen worden beschouwd. 7"i?n einde een zoo volledig mogelijk in zicht in de materie te verkrijgen en de uit voerbaarheid van bepaalde maatregelen te kunnen beoordeelen werd besloten op korten termijn een enqiiete te houden onder de vakorganisaties van de voornaamste bran ches, die levensbehoeften produccercn en distribueeren. Voor 't onderzoek, dat reeds in dc komen de weken zal plaats vinden, zijn, deels tele grafisch, opgeroepen vertegenwoordigers van organisaties in het bakkers-,, kruideniers-, zuivel- en slagcrsbcdrijf, alsmede van de Een foto van de auto, die gisteren nabij Kouwenhoven op den Utrechtscho straatweg is verongelukt. handelaren in groenten, aardappeplen en hranstoffen. De te verwachten gegevens zul len dienen,, zoowel tot informatie van auto- riteintcn en publiek als tot bcoordeeling van de vraag, in hoeverre voor de betreffende branches verdere maatregelen tot prijsda ling mogelijk zijn. Bij dit laatsto stellen de besturen zich echter uitdrukkelijk op het standpunt, dat de prijsdaling hei bestaan der betrokkenen niet in gevaar mag bren gen. Te dien aanzien meent de georgani seerde middenstand te mogen, uitgaan van de stelling, dat ook hem, evenals andere be volkingsgroepen, een behoorlijke bestaans mogelijkheid toekomt In dc vergadering werd verder van ver schillende zijden bezwaar gemaakt tegen dc redactie van het communiqué der vorige vergadering, dat de besproken kwesties een zijdig belicht en dan ook in middenstands kringen ontstemming heeft, gewekt Ook werd nog ecris, evenals in de vorige ver gadering, met klem aangedrongen op ver tegenwoordiging van de drie middenstands bonden in de crisis commissie-Kan. Dr. JONGMANS HOOGLEERAAR TE GRONINGEN. In de palaeobotanie. Amsterdam, 27 Nov. Aan bet Gro ninger Universiteitsfonds is, zooals wij reeds kort vermeldden, bevoegdheid verleend om een bijzonderen leerstoel in dc Dalaeobotanie te vestigen aan de rijksuniversiteit 'te Gro ningen. In verband hiermede is, naar dc Tel. ver neemt eerstdaags de benoeming te verwach ten van dr. 'W. .T. Jongmans, directeur van het Geologisch Bureau voor het Ncd. Mijn- gebied te Heerlen, tot bijzonder«hoogleeraar in de palaeobotanie. Dr. Jongmans, die in 187S te Leiden werd geboren, promoveerde in 190G aan dc univer siteit te Münchcn. Na zijn promotie werd hij benoemd tot conservator aan het Rijksher barium te Leiden. Enkele maanden later werd dr. Jongmans bij den Rijksopsporings dienst van Delfstoffen gedetacheerd en in 1918 werd hij benoemd tot geoloog bij den Rijks Geologischen dienst te Haarlem. In 1921 werd hij naar Heerlen overge plaatst waar hem dc leiding van den Rijks- geologischcn Dienst werd opgedragen, en drie jaar later volgde zijn benoeming xot di recteur van hét Geologisch Bureau. Het ligt in de bedoeling van dr. Jongmans deze functie te blijven waarnemen. 3 VERSCHILLENDE SMAKEN VOOR EEN GULDEN TEL. 217 De N.V. Algemeene Confcctichandel van C. en A. Brenninkmeijer te Arasterdam, heeft aan het Nationaal Crisis-Comité een gift van ƒ25.000 doen toekomen. Onder de ingekomen giften zijn één gift van 2000 en vier van 1000, voorts één van 500, één van 200 en tien van 100. HET ONGELUK IN DE STAATSMIJN HENDRIK. Een andere lezing. De directie van de Staatsmijnen ver schaft ons van het ongeluk in de Staats mijn Hendrik de volgende lezing. Zaterdagavond is in dc ondergrondsche werken van de staatsmijn Hendrik in de Zuid-Oostelijke ingang op de -401 M. ver dieping de locomotief van een naar de schacht rijdende trein ontspoord. De loco motief-machinist E. Saris en dc afdec- lings-opzichter Karlings, die met den trein medereed, geraakten daarbij zooda nig bekneld, dat zij onmiddellijk overle den. K was van Duitsche nationaliteit, -43 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kinde ren. S. was Nederlander, 29 jaar. eveneens gehuwd, doch kinderloos Het bericht, dat dit ongeval veroorzaakt zou- zijn door het springen van een Iuchtcylinder is niet juist. DE DUIF. Amsterdam, 30 Nov. De „Duif is he den om 5.17 uur uit Calcutta vetrokken en orn 16.02 in Jobspar aangekomen. DE VALK. Amsterdam, 30 Nov. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de „Valk" om 4.45 uur uit Bangkok is vertrokken en met een tussclienlanding in Alorstar \an 9.30 tot 9.55 uur, om 11.30 uur in Medan is geland. LEER HET KIND DE VERKEERS REGELS. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land beeft een nieuwe en verbeterde editie uitgegeven van het Verkccrs-spel, dat ten doel heeft, de jeugd vertrouwd te maken met de regels van het verkeer. Het is een spel in den trant van liet oude Ganzenbord". Allerlei verkcerszon- den, als links rijden en loopcn, te laat uit kijken, zich achter een auto laten meetrek ken, maling hebben aan een verkeersagent, een weg schuin oversteken, aan een tram hangen en zoo meer, worden telkens met zooveel pepernoten beboet, terwijl het goed volgen van dc regels van het verkeer be looningen geeft. Omtrent cte daders nog niets met zekerheid bekend Roer rn o 11 d, 30 Nov. Omtrent liet slroopersdrama in de gemeente Echt ver nemen wij nog het volgende: Op ongeveer 500 M. afstand van dc wo ning van dc vermisten vond dc politie Zondag bij het onderzoek eerst een Jeeren broekriem, welke bloedsporen vertoonde. Naar aanleiding van deze vondst werd de geheele omgeving naaj- hen afgezocht en op 200 M afstand van dc plaats waar de riem werd gevonden, ontdekte rnen dat de grond was omgewoeld. Men vond daar de kuil van ongeveer 1 M. in het vierkant en VA M. diep, waarin de 3 lijken waren gelegd. De kuil was afgedekt met een laag aarde van ongeveer 20 cM., waarover heen takken waren gelegd, om alles zooveel mogelijk te camoufleeren. Omtrent den dader of de daders valt op het oogenblik nog niet6 met zekerheid te zeggen. Door personen die te Schutbroek goed bekend zijn, worden de namen van een of meer dere personen genoemd, die men van het misdrijf verdenkt. Uit den aard der zaak zijn de justitie en politie uiterst voor zichtig in deze. Een persoon, op wien men verdenking heeft, is Zondagavond nog aan een verhoor onderworpen, maar men vond geen termen aanwezig om liem in arrest te houden. Of men hier met één of meer daders te doen heeft, zal het na der onderzoek eveneens moeten uitwijzen. Een van de drie slachtoffere is door re volverschoten, de beide anderen schijnen door geweerschoten te zijn gedood. De drie mannen droegen geen wapenen bij zicli één van hen had een knuppel. De gebroe ders Kei-sten komen uit een gezin waar nog een jongere broer en 3 zeer jeugdige zusters zijn. De vader is mijnwerker. Het derde slachtoffer was de oudste zoon uit een vrij talrijk gezin. OVERVAL TE OUDENDIJK. Geringe buit. Woudr ichem, 30 November. Te Oudendijk onder deze gemeente heeft Maandagmorgen te omstreeks half tien een overval plaats gehad ten huize van den heer H. Pelikaan, gepensioneerd brugwach ter aldaar, wonende aan de Zandsteeg. Tij dens zijn afwezigheid is een onbekend per soon liet huis binnengedrongen en heeft aan mevrouw Kamerman, die met haar echtgenoot bij de familie P. inwoont en op uat oogenblik alleen thuis was, gevraagd waar het geld opgeborgen was. Toen zij aan liet verzoek niet voldeed heeft de man tiaar vastgepakt en het hoofdhaar van de vrouw afgesneden. Zij volhardde echter in haar weigering. De man heeft haar toen bij den keel gegrepen en haar aldus ge dwongen de plaats van het geld aan te wijzen. Nadat liij het geldkistje gevonden had lieeft dc man nog een kast openge broken, doch gden geld meer gevonden. In het kistje bevond zich slechts een bedra van 25.De vrouw wist inmiddels te ontkomen en is naar liaar vader, die op geruimen afstand woont, geloopen, waarna de politic van liet geval in kennis is ge steld. Dc man is er vandoor gegaan. Tot dusver ontbreekt ieder spoor. De Opper wachtmeester der Marechaussee en de ge meenteveldwachter leiden liet onderzoek. MUZIEK BIJ DE POLITIE. We leven in een vreemden tijd En hij dc stadspolitie Verkeerde men tot voor'gc weck In wondere positie Men had hier onlangs opgerich Een Hermandad muziekkoor Nog zonder instrumenten, ja. Men liad er geen muziek voor Een koor muziek, zonder muzict Ik wil 't U niet verhalen Zooicts had ik op de viool Nog nimmer liojren öpelcn Maar zie: komt tijd komt meestal raai De instrumenten kwamen Men kan zich nu met man en rnaclit Kunstzinnig gaan bekwamen- Dc menschen, die bij dag en nacht, Alhier voor orde waken Gaan, wanneer ze zijn huiten dienst Ons 't leven vroolijk maken. Een zeer verdienstelijk contact Moet ik hier constatecrcn En wanneer men met lust en vlijt Kunstzinnig gaat studecrcn Beleven we hier 6aam den tijd Dat de politic-mcnschcn Ons foxtrotten of steppen laat Precies wat of we wenschen Dan liooren we een fijne marscli Lans onze mooie 6traten. Als Hermandad zich muzikaal Zal laten ader laten Muziek van de politie Fijn Al zal het U verbazen 'li Agentje zal beslist voortaan Een toontje lager blazen Politie zal niet meer alleen 'n Proces verbaal gaan maken Maar ons ook 't leven door muziek Voortaan wat lichter maken „Want was muziek en zang er niet Het leven had geen waarde En kommer, erger en verdriet Ze speelden baas op aarde GROEGROL (Alle rechten voorbehouden). TWEE DOGDELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN. Dc 17-jarige M. W. II. is op den Cool- singel te Rotterdam door een vrachtauto overreden. Zwaar gewond is hij opgenomen Cu naar het ziekenhuis aan den Coolsir.gel vervoerd, «aar hij kort na aankomst is overleden. Dc 72-jarige W.T.K. is bij liet oversteken van de v.d. Takstraat door een auto over reden. In bewustoiöözen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den CooJsingél vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. FLORIS VOS Amsterdam, 30 Nov. Naar wij verne men heeft het bestuur van de Middenpar tij voor Stad en Land een schrijven gericht tot de Tweede Kamer, waarin wordt mede gedeeld dat de heer Floris Vos geen deel meer uitmaakt van deze partij. SALARISVERLAGING BIJ PHILIPS. Eindhoven. 30 Nov. De directie van de Philips' Gloeilampenfabriek deelt aan het Persbureau Vaz Dias mede, dat zij besloten lieeft met ingang van 1 Januari 1932 een algemeene salarisverlaging met progressief karakter in te voeren. U zoudt niet graag een toiletje dra gen van tien jaar geleden De moderne sieraden, de modellen van nu, zijn oneindig mooier en geslaagder dan die van destijds. Vraagt voor Uw St. Nicolaas eens een modern sieraad uit de ARTIS TIEKE COLLECTIE van Wie een ander steenigt, zal geen tempel tunnon bouwen. Itaadt uw medeburgers niet liet aange naamste, doch het beste. SOLOX. Pit het Engclsch door Mej. C. M G. de W. 43 Met toenemende nieuwsgierigheid keek Adolf Keller naar het opgejaagde schepsel tje, dat nu wegdeinsdc van zijn oogen. .Waarlijk, zij zag er uit of zij het kwaad igehad had. Zij had zeker iets heel ellendigs ondervonden. Maar waarom was zij bij hem gekomen? Tiet schilderijtje, waarover zij gesproken had, maakte hem met zijn wèrkzamcii geest aan het nadenken. Zij was naar hem toegekomen, omdat zij geld noodig had. Dat was tenminste duidelijk. Zij zag er uit Of zij op staanden voet ergens hel huis Uitgezet was. Zeker een dienstmeisje; veel aanzienlijker zag zij er niet uit, ofschoon haar toilet hoe gehavend ook, wel van '^eniger. smaak getuigde en daarbij haar hesrhaafde manieren een bewijs waren, 'daf zo zich hoven haar stand wilde ver hef/en. Te miden van die overdenkingen zag Adolph Keiler het pakje in bruin papier liggen. Daar liad het jonge meisje het neergelegd, toen zij ging zitten. Hij merkte op, dat zij het behendig met.het achterge deelte van haar stoel achteruit geschoven had zoodat, hel niet dadelijk in het oog viel. Kellers hand popelde, maar hij wou toch niet laten merken dat'hij het ont dekt had. Weder wendde hij zich tot zijn gast. Nu, geen zweem meer van iets beve lend in zijn slem. Hij draaide zijn donkere snor door zijn sterke, maar goed gevorm de vingers en op vriendelijkcn, haast te zoeten toon zei de hij: Ik zie u niet graag zoo somber kijken. Werkelijk niet. Die onverwachte toon. misschien zelfs meer dan .de wicndelijkheid zelve, ont roerde Julie zoodat do tranen haar weer in de cogeu kwamen. Waarom vertelt' u mij niet wal de re den is van uw ontroering? Zij (lilde, 'het wasellendig om lc zien. En toen vergat zij de voorzichtigheid van zoocven en was zoo moedig weer te vra gen: Wees zoo goed .mij een sovereign te. leericn cn laat mij dan heengaan. Ik be loof u plechtig het geld terug te betalen. Hij glimlachte, zeker om haar gerust to stellen. Waarom heb je Jan zoon liaast lief meisje? Hoe vriendelijk dc «oorden ook waren, ze misten hun uitwerking. Dit was zeer duidelijk te zien in dc droe vige oogen van het meisje. Zij was in den val geloopen; al zijn praatjes cn vricndc- lijkheidjes schenen haar meer cn meer te overLuigcn, dat er geen ontsnappen moge lijk was. Als een krachtige drank tartte dc vreese- lijke waarheid haar aan. Het was of haar hersenen niet langer tot werken in 6laal waren. Zij was geheel in de macht van dien man. En zij wist maar al te goed, dat hij daarvan overtuigd was. Onvermijdelijk evenals het noodlot, gre pen zijn lange vingers naar den zijkant van den 6toel. Wat hebben we daar? Zijn toon was zoogenaamd gekscherend; locli vloog het bloed haar naar het gelaat. Mag ik. eens zien? Hij had het pakje in dc hand voordat zij een vinger kon uitsteken orn liet te verhinderen. Alsof ze geelectricccrd werd sprong zc op van haar stoel, zonder lc weten wat zij deed. O, dat is van mij! Onwillekeurig trachtte zij haar eigen dom te verdedigen. Hij dreef haar terug als' een vroolijke plaaggeest van een broeder. Iloel eventjes kijken, zei hij. Haar schat werd reeds door handige vingers uitgepakt. Steeds glimlachte hij en behan delde het lieelc zaakje als een grap. En hij kon liet ook als een grap beschouwen, omdat hij geen oogenblik verwachtte dat het iets anders zou worden. HOOFDSTUK XXXIX 'Adolph Iveller uitte een zacht fluitend geluid. Hij stond een oogenblik ademloos. De schat, in zijn zeldzaam ongelooflijke schoonheid liad zich opengelegd aan zijn blik. En in de oogen van een kunstkenner dio geheel onvoorbereid stond voor dit meesterstuk, was liet of hij door den blik sem was getroffen. Mijn God! zei hij fluisterend, vol ver rukking cn verbazing. Gloeiend van opgewondenheid, nam hij do kap van de clectrisclic lamp af. Ter wijl hij het schilderstuk onder het licht hield, op een armslengte van zijn oogen, draaide hij liet ecnigc koeren naar allo kanten zoo als een deskundige dat doet, hetgeen Julie dien dag al meer had opge merkt. En dit zag zc met een beklemd hart Mij kuchte zachtjes terwijl hij liet stukje stevig bleef vasthouden, liep hij naar een tafel om een microscoop te lialen. Met een beklemd hart, volgde Julie nauwkeurig al zijn bewegingen. Zij wist maar al le wel dat de microscoop zijn op gewondenheid zou doen toenemen. ITaar gevoel van zwakheid 6checn nog toe te nemen, zoo leunde zij tegen den schoorsteenmantel. Het was of zij op den rand van een bodemloozen afgrond stond. Zij zonk al naar beneden, al dieper en dieper. Weldra kwam Keiler terug met zijn mi croscoop, en terwijl hij het vlak bij de hield, durfde zij hem niet aankijken. Zij had geen macht meer oin iets te doen. Toen hij eindelijk begon ie spreken klonk zijn stem kalmer en vriendelijker dan zij verwacht had. Zeg, zei hij, hoe komt u aan dat aar dige oude ding? Dio opgewekte toon klonk haast dwaas. Maar zij werd er niet door misleid, want het was opvallend hoe zij dien zoetsappi- gen toon van Oom Si er in herkende. En zij wist zeker dat zij maar één blik had te slaan op dat bleekc gezicht onder de lamp om er nog meer overeenkomst met Oom Si to herkennen. Toen zeg mij dat eens, herhaalde hij zachtjes. liet was o het noodlot haar drukte. Ik heb het gekregen. Haar stem was haast niet hoorbaar. Gekregen? Hij glimlachte; en hij trachtte zich dc half vergeten woorden te herinneren van hun gesprek een paar dagen geleden. Zeker van uw jongen vriend hè? heeft hij je een schilderstuk cadeau gege ven, een bekend schil dei-stuk? Julie wist niet wat ze daarop zou ant woorden en toch begreep ze dat ze iets moest zeggen. Ja, zei ze, dat is zoo. Wat. zou ze anders zeggen? Ik vind liet een heel aardig stukje, moet ik je zeggen. Zijn stem werd bepaald opgewekt, het was of hij haar in zijn vertrouwen wou nernen. Het kan best gemaakt zijn door dien ouden Schot, een zekeren Mac Farlane die mij dc eersto schilderlessen gegeven heeft. Het is juist zijn manier van werken. Warempel! Zijn stem werd al jovialer cn opgewekter. Ik zio dien ouden boosaardigon dronk aard, dien ouden gek nog. hoe hij zulke hoornen en zulk water schilderde. Het was geen kwaad schilder in zijn tijd, neen, geen kwaad schilder. En in do stem van den oudleerling was een klank van gene genheid, waar hij zich half over schaamde. Nu was het Julie's beurt om een woord je te spreken, maar over haar koud© lip pen scheen geen klank lc kunnen komen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5