NUTTIGE GESCHENKEN ALS: ï>e -A FLANDIN'S REIS NAAR ENGELAND „L'HIRONDELLE" W. K. VAN ROSSUM LAATSTE BERICHTEN FRAUDE BIJ LEVERINGEN VOLGENS DE TARWEWET Dagelijksche partijen tot 22000 K.G. HET TEXTIELCONFLICT TE ENSCHEDE Thans ongeveer 5000 stakers AlXj# lx" V>KH RADIONIEUWS Onze Postvliegers onderweg Een groot aantal vraag stukken aangeroerd Zeer uiteenloopeiide standpunten P a r ij s0 Nov. (V. D.) Tijdens een in terview deelde de minister van financiën Flandin hedenavond mede, dat hij met do Engelscho ministers den toestand der hel de landen op vriendschappelijke wijze had besproken. Over de tarieven was niet on derhandeld. Wel werden andere problemen besproken, o. a. de mogelijkheid en raad zaamheid van stabilisatie van het pond •sterling, de oorlogsschulden, de herstelbeta lingen, do credieten op korten termijn aan Duitschland etc. Flandin zeide verder o. a. ..Ik ben er absoluut van overtuigd, dat har telijke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk van essentieel belang zijn voor liet herstel van de welvaart en onmisbaar voor de belangen van beide volkeren." Onmiddellijk, toen Flandin uit Londen was teruggekeerd, had hij een onderhoud met Moret, den gouverneur van de Banque do France, hetgeen wordt beschouwd als bewijs voor het feit, dat in Engeland finan cieele kwesties ter sprake zijn gekomen, af gescheiden van toekomstige tariefonderhan delingen. Parijë, 1 Dec. (V.D.; De Parijócbe bladen ./even uitvoerige beschouwingen over do leis van den Franschen minister van finan ciën Flandin naar Londen. Na zijn terug keer te Parijs heeft Flandin een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat over verschei dene op den voorgrond staande problemen nog ernstige mecningsverechillen tusscben Frankrijk en Engeland bestaan. FLandin gaf toe, met den Britschen minister van buitenlandscho zaken, sir Simon en met den kanselier van do schatkist, Neville Lhambarlain, zoowel te hebben gesproken over de herstelbetalingen als over de inter- geallieerde schulden en de credieten op korten termijn. Hierbij heeft hij den indruk gekregen, alsoi het standpunt der Engel- sche regeering in wezen zeer veel van dat van Frankrijk afwijkt en dat de komende regeeringeconferenlie nog menige harde noot te kraken zal krijgen. Minister Flandin heeft nog gisteravond Taat langdurige besprekingen gevoerd met den gouverneur van de Bank van Frank rijk en met de beide plaatsvervangende gouverneurs en verschillende andere voor aanstaand» financieels ambtenaren. Er zul len zich verecheidene ambtenaren van het Fransche minister van handel naar Lon den begeven om daar met hun collega's van bet Engelsche ministerie van handel besprekin- n over do nieuwe Engelscho ta- tieven te oeren. Aan deze besprekingen zullen ook vertegenwoordigers van andere landen, die door deze tarieven getroffen worden, deelnemen. De Fransche minister van handel, Rollin, zal pas naar Londen gaan, wanneer definiticvo beslissigen ge troffen kunnen worden. Volgens do Londensche bladen heeft aan de besprekingen van Flandin met de Brit- sche ministers ook de financieele en her stel-deskundige 6ir Frederick Leith Ross deelgenomen. Voorts woonde een vertegen woordiger der Engelsche mijneigenaars, Ivans Williams, een deel der besprekingen hij, hoofdzakelijk tor behandeling van de Engelsche bezwaren tegen de Fransche maatregelen tot beperking van den Engel- echen koleninvoer. De besprekingen tus schen do ministers zijn van particulieren aard geweest en van beide zijden heeft men vastgesteld, dat men niet6 kon bepalen zonder goedkeuring van de kabinetten. De besprekingen over de tarief, en handels verdragen zijn op den achtergrond geraakt, aangezien Flandin hiertoe niet bevoegd ia- Hoofdpunt der besprekingen was de Euro- pecsche financieele en politieke toestand Flandin toonde bijzondere belangstelling voor do stabilisatie van het Engelsche pond en uitvoerig heeft hij op de gevaren van in flatie gewezen. Volgens Financial News zou bij ook hebben gewezen op de bereidwillig heid van Frankrijk om Engeland met een leening ter zijde te staan. Het aanvaarden van een dergelijk crediet zou echter betee- ■kenen, dat Engeland het Fransche 6tand punt inzake de herstel- en oorlogsschulden zou hebben te aanvaarden en van Engel sche zijde ging men er dan ook niet grif op in. De Engelscho ministers hebben te kennen gegeven, dat zij zich bij de stabili seering van bet pond niet wenschen te over haasten. D& diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat Flandin er op heeft gewezen, dat het voor Frankrijk moei lijk zou zijn Duitschland financieelen steun te verleenen zonder politieke garanties te verkrijgen. Ten aanzien van de kwestie van de prio riteit der herstelbetalingen boven de parti culiere schulden heeft men van Engelsche aijde Flandin op de gevaren opmerkzaam gemaakt, die kunnan ontstaan voor zoover het het Engelsche pond betreft. Volgens de Daily Herald heeft Flandin verklaard, dat de prioriteit der herstelbetalingen niet het zelfde beteckent als de ongeldig-verklaring dor particuliere schulden Hij handhaafde 'daarbij zijn 6tandpunt, dat de banken, die Du'tschi.and geld hebben verstrekt, met het Youngplan op de hoogte waren. Der halve hebben zij er geen recht op. dat deze schulden hun zoo spoedig worden terugbe taald. 18 LANGESTRAAT PEIGNOIRS SJAALS HANDSCHOENEN VESTEN PULLOVERS MAJA-ZEEP PYRAMID-ZAKDOEKEN VEERTIGDUIZEND MARE ONTVREEMD. Berlijn, 29 Nov. (V.D.) In den afgeloo- pan nacht hebben inbrekers kans gezien de rijksverzekeringsbank binnen te dringen en twee brandkasten te openen, -waaruit zij een bedrag van 40.009 mark ontvreemdden. DE VERBREIDING VAN DE RADIO IN AMERIKA. New Vork, 30 Nov. (V. D.j Blijkens een publicatie van het Amerikaansche bureau voor de volkstelling bedraagt het aantal gezinnen in de Vcrecnigdo Staten waar men radiotoestellen bezit, 12.078.340, of 40.3 procent van het totaal aantal gezin nen in de Verccnigdc Stalen. Blijkens de resultaten van do volkstelling was de grootte van het gemiddelde gezin in 1930 4.1 personen, terwijl hot gemiddelde gezin in 1920 uit 4.3 personen bestond. MOORDAANSLAG WEGENS GEWEIGEK DE ONDERSTEUNING. Duisburg, 30 Nov. (V. D.) Hedenmi J- dag Is de eerste gemeente-secretaris Ilein- rich Grosse-Schaeper door een kapper in de nabijheid van zijn woning met drie re volverschoten zwaar gewond Do dader is gearresteerd. Het bleek dat de man tot zijn daad gekomen was, daar hij een aan vrage om ondersteuning had ingediend, omdat zijn zaak niet meer in zijn onder houd kon voorzien en deze aanvraag «as afgewezen. MISLUKTE AANSLAG OP EEN ITALIAANSCH AMBASSADEUR. Madrid. 30 Nov. ;V. D.) Een bekend anti fascist heeft heden gepoogd den Italiaan schen ambassadeur, die in zijn auto voor bijreed, met een steenworp te treffen. De aanslag mislukte. De dader is gearresteerd. STRENGE VORST IN OOST-DUITSCHLAND. Koningsbergen, 1 Dec. (V. D.) Ten gevolge van do strenge vorst zijn het Fri- sche en het Kurische Haff dichtgevroren De vlsschors oefenen hun bedrijf op het ijs uit. Ook verschillende meren langs de kust zijn dichtgevroren. Groote partijen Belgische tarwe in ZeeuwscfoVlaanderen als eigen product ingeleverd De Telegraaf meldt: Beeds cenigen tijd kregen de autoriteiten aanwijzingen, dat groote partijen Belgische tarwe over de grens van Wesi-Zeeuwsch Vlaanderen het land binnenkwamen. Deze worden dan in Aardenburg geschoond, en daarna voor een deel nan zekere boeren ge leverd, die ze dan weder bij de gewestelijke (arwe-organisaiie van Zeeland de G. T. O. Z. afleverden als product van haar eigen be drijf en dan rok den regecringsbijslog ont vingen. Een en ander hield verband met den le veringsplicht in zake de Tarwewet vóór 1 December van die hoeren, die zelf geen of weinig tarwe hadden doch een veel grootero hoeveelheid hadden opgegeven, dan zij zelf verbouwden. De opgave geschiedde mot de mogelijkheid van fraude in het vooruitzicht. Men sprak van een complot, waarbij ver scheidene tusschonpersonon betrokken zou den zijn. Thans kunnen wij mededoelen, dat streng ingegrepen is. Voor zoover bekend, zijn verschillende schuldigen reeds ont dekt. Er zullen o.a. drastische maatregelen genomen worden tegen de boeren. Zij wor den n.l. uilgesloten van elke verdere leve ring volgons de Tarwewet. Naar wij vernomen, bedroegen de partijen die dagelijks over de grens gingen tot 22.000 K.G. per keer. NEDERLAND NAAR LOS ANGELES. Een mooi aanbod van den A. N. W. B. Hot N. O. C. meldt ons, dat het van don A. N. W. B. het aanbod heeft gekregen, om de reisroute van- de Nederlandsche deel nemers naar de Olympische spelen te Los Angeles geheel voor te bereiden en een eenvoudig schipje voor Los Angoles voor het gebruik van de deelnemers samen te stellen. Dit aanbod werd met groote dankbaar heid aanvaard Weinig instemming met het besluit der hoofdbesturen Het bestuur der Landelijke Federatie van Textielarbeiders te Enschedé deelde Dinsdagavond nog het volgende mede: Nu de besturen van de moderne. R K. en Christelijke organisaties geweigerd heb ben, aan het conflict hun sanctie te ver leenen, heeft het Federatiebestuur beslo ten, de leiding der staking ook verder op zich tc nemen. De stakingslciding. bestaande uit verte genwoordigers van dc Federatie en het N.A.S., verklaart, dat zij de vollo verant woordelijkheid draagt -li blijft dragen voor het conflict. Tenslotte wordt vevklaard, dat deze sta king niets uitstaande heeft mei de com munistische R.V.O. en dan ook niet als een communistische rel moet worden be schouwd, maai als een ernstige strijd. Enschedé, 2 Dec. Het gisteren door de hoofdbesturen van de moderne, R. K. en Christelijke textielarbeidersbonden geno men besluit om eerst tegen 14 Doe. a.s. de staking af te kondigen wanneer de werk gevers niet op hun besluit i. z. de tweede loonsverlaging lerugkomon, is te Enschedé door de stakers niet weinig instemming op genomen. De arbeiders, die tegen het ad vies van hun organisatie-besturen in sta king zijn gegaan, zijn er over verbitterd daar de reglementaire uitlcening niet zal worden verstrekt. Het staat vast, dat een groot aantal arbeiders het advies van de drie hoofdbesturen niet zal opvolgen en voor zoover valt na te gaan is het aan tal 6takers heden nog grooter dan gisteren. Hun aantal bedraagt zeker 5000. Öp som mige fabrieken is een aantal arbeiders aan den arbeid gegaan, op andere fabrieken echter is het aantal stakers toegenomen. Ook bij dc firma Van Hoek Co heeft thans een zeer groot aantal arbeiders het werk neergelegd. RELLETJES TE ENSCHEDE. De correspondent der N. R. Cf. te En schedé meldt: Het is gisteravond tot relletjes gekomen. In de Haaksbergeistraat, waar zich liet schaftlokaal bevindt, waar de Duitsche wevers van de firma Jannink zijn onderge bracht, heeft een groep opgeschoten jongens met steenen naar het gebouw gegooid. De toegesnelde politie en marechaussee voer de charges uit met den blanken sabel en den gummistok. Ook op andere plaatsen in dc stad. waar monschen bij elkaar stonden om over het geval te praten, werd er door de politie met den blanken sabel op inge slagen. Enkele 6tratén werdén afgezsi Men is benieuwd <?f de stakers vandaag weer dc fabrieken zullen binnengaan, daar zij anders, volgens besluit van dc organisa ties, geen steun krijgen. De organisaties wil Icn. dat dc stakers vandaag aan het werk gaan, om, als de loonsverlaging doorgaat, over veertien dagen over de gellcele linie te doen staken. LOOPING THE LOOP IN EEN MOTORLOOS VLIEGTUIG. L o n d e n3 0 N' o v. (V. D.) De lieer Long more te Baisdean Brighton heeft gisteren op een hoogte van slechts 400 voet een loo ping the loop gemaakt met een zeilvlicg- tuig. Dit is een wereldrecord voor een motorloos vliegtuig. DRONKEN ACHTER HET STUUR. Het aufo-ongelnk bij Daalhuizen, De Amhemschc rechtbank heeft den be stuurder van een auto, die dronken achter het 6tuur had gezeten, waardoor het voer tuig Ier hoogte van Daalhuizen tegen een paal is opgereden, en de zwager van <ion bestuurder overleden is, (ot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier voorwaardelijk cn twee onvoorwaardelijk. Dc eisch was negen maanden gevangenis straf, waarvan twee onvoorwaardelijk. DE ZENDER TE HUIZEN WORDT VERSTERKT. Hilversum 1 Dec. De N.C.R.V. ver zoekt ons mede te deelen. dat in verband met dc versterking van den Huizer zender (1875 M.) morgenochtend. Woensdag 2 Dcc., haar programma's van 8—12 uur v.rn. zul len vervallen. In den tijd, dat niet zal wor den uitgezonden, zal een nieuwe antenne orden geheschen. VERSTERKING VAN DE 298 METER GOLF. Amsterdam, 1 Dec. De toestemming (293 Meter golf) tc versterken tot 20 K.W (nu 7 K.W.) is heden verleend Aanslaande Donderdag zal de A.V.R.O. voor het eerst met de groote energie uit zenden. Het begint rnet het programma van Kovacs Lajos, dat "s avonds om half elf aanvangt De geregelde uitzendingen op den ver sterkten zender zullen geschieden na oen aantal proefuitzendlngen. waarvan die op Donderdag de eerste is Van volgende proefuitzendlngen zal tijdig mededoeling worden gedaan aan d6 pers. De A.V.R.O. houdt zich aanbevolen voor rapportcn over de eferkte - Vervolg van 28 November). Donderdag. II i 1 v c r s u m. Mozart stierf 5 December 1791. Sommige omroepstations gedenken dit feit van vóór honderdveertig jaar rnet een kort Mozart- prograrama on het lijkt wel of do Avro met haar half uurtje „Mozart" eveneens een stille hulde wil brongen. Twéé van de drie werken tenminste, zijn zéér representatief voor den Salzburger: de ouverture „dor Schauspioldirektor" en de Serenade „cino kleine Nachtmusik". Deze ouverture is één der groote sympho- nischc stukken van Mozart. Althans, onder de ouverture's zult ge weinige aantreffen, welke zóó breed opgezet zijn en zoo n vol komen meesterlijk geheel vormen. Zij staat aan het hoofd van een .Comödie mil Musik" (gelijk Mozart dit opus botilelde) en wordt gevolgd door slechts vier zangstukken. Het is wel zonderling te noemen, dat Mozart ter inleiding van een heel gewone éétiacter en gelegenheidswerk een ouverture schreef, die de tijden nog wel lang zal weerstaan. Gelijk él het werk van Mozart, De ouverture is een lustig stuk. zuiver in den sonaten- vorm gecomponeerd, doch staat overigens in geen enkel thematisch verband met de volgende muziekstukken. Dergelijke ouver tures komen méér voor. ook bij Mozart. Maar in zijn Don Juan en in dc Zauber- flote is dit anders. De muziek bij Stepha nie's „der Schauspieldirektor" werd in 1786 geschreven. Albert van Raalte dirigeert 's avonds het Residentieorkest en opent met de Sympho- nie No. 13 van Haydn. Gewoonlijk gebruikt men de nummering van den uitgever Breit kopt urid Hartel, zoodat hier waarschijnlijk de Symphonic in G groote terts bedoeld wordt. De onderdeden van dit werk zijn niet in de R.-Bode afgedrukt, evenmin als van het volgende vioolconcert, van Saint- Saens. Het bestaat uit de deelen: allegro, largo, menuetto, allegro conspirito. In hel eerste allegro zal de opmerkzame luisteraar aanstonds de overeenkomst tusschen Beet hoven cn Haydn niet ontgaan. Beethoven, die 38 jaar later dan Haydn geboren werd, nam gaarne in zijn composities het uit gangspunt bij de thematiok van voorgan gers. Het hoofdthemat- van de Eroïca-symplio nic kunt ge bij Mozart reeds vinden in diens „Bastien en Bastiennc" en het begin der finale der achtste symphonic klopt nauw keurig met het thema van het eerste deel dezer „13de" symphonic van Haydn. welke tusschen haakjes hoogstwaarschijn lijk niet de echte 13de is; maar wat maakt dat nu uit? Op het zelfde concert speelt Viola Mit chell het vioolconcert in b kl. terts, opus 61 .Saint Saéus stierf in 1921 en was in feite de Fransche stadhouder en bewaker van het erfgoed van Beethoven. Saint-Saéns, die zoowat dc gebeeie stoet musici der 19e eeuw gekend heeft (Schumann. Chopin, Liszt, Wagner. Brahms, Cèsar Franck en nog vele anderen) was half classicus half romanticus: hij heefl dit karakter nimmer verloochend. Ook het vioolconcert (bet laatste der drie welke hij geschreven heeft) opus 61 heeft in dit opzicht zijn bekoring. Romantisch is Saint-Sacns zeker niet sterk, doch de vorm is altijd buitengemeen vast, Met andere woorden: liet talent van Saint- Saéns is minder boeiend door de spannin gen der emoties, dan door de intelligente vermbehecrsching. Hij is op cn top een Franschman; hij kont de juiste bescheiden heid en vordert van zijn toehoorders niet meer dan noodig is om het zijne tc zeggen. Hij legt zijn hand niet zwaar op uw arm en fluistert u evenn n domme en verve lende vertrouwelijkhoidjcs in. Ik hóud wel van Saint-Saéns; hij is een aristocraat van den geest, doch bij de muzen! de meeste instrumentalisten maken van deze char mante muziek door hun onbeheerschte pathetiek een hansworstenspel. Hel werk bestaat uit 3 deelen: allegro non troppo- andantino quasi allegretto allegro non troppo. Heilsberg. Mn eerlijkheidsgevoel gebiedt nog niet op den Vrijdag over te gaan, zonder iets te zeggen van Paul Hindcmilh's opera „Neues vom Tage". die om 7.20 vervluchtigd wordt. Het werk is tamelijk uitgebreid, naar semmiger opvattingen muzikaal wellicht minder den scenisch. Het bestaat namelijk uit drie groote deelen, elk weer onderge- groejicerd in drie tot vier tafcreelen. Er komen in voor: Laura cn Eduard, een echtpaar; Ilerr M. cn I'rau M„ eveneens een echtpaar; een „mooie meneer" Hermann, chef van een bureau, waar huwelijkszaken geregeld worden; „Liebe und Geschaft sind weich eingebettct in sein weiches Hcrz", zegt het libretto). Verder verschijnen de ge bruikelijke personen ten tooneclc, zonder welke hot onmogelijk lijkt een behoorlijke opera samen te stellen: een kamermeisje, een strantgids, een gemeente-ambtenaar, een hoteldirecteur, oen kellnér, koor De handeling heeft tot grondgedachte het huwelijk is geen „Privatsache" meer, doch de nieuwsbladen vorderon het parti culiere leven van den mensch op en vullen hun kolommen met allerlei „schandalen" Want Laura en Eduard willen scheiden, orndat ze onophoudelijk ruzie hebben. In een Museum, waar de „beroemde Venus" staat, zal de ontmoeting mot „meneer Her tnann" van liet advocatenkantoor plaats hebben en hier komt het tot een uitbarsting. Eduard wordt woedend en slaat, de Venus" aan gruzclomenten. De kranten maken cv de verelsche headline-berichten van en Eduard en Laura zijn „Neucste vom Tage geworden. Eduard moet 80.000 M. schade betalen. 3000 M. voor do mooie meneer Hermann, om zich te laten scheiden, 3 M. om de Museumzaal schoon te laten maken. Er komen gelukkig 6 managers (van de film, circus, theater, lunapark enz.) ten too- neolc, die trachten Eduard, die oen attrac tie voor het publiek geworden is, voor één dezer zaken tc winnen. Ze bieden tegon elkaar op en Eduard slaat eindelijk loc. ..Ansichts'-kaarten worden gedrukt, ieder kind kent zijn naam, sigaren en theo wor den naar hem genoemd en zelfs boxers zijn jaloersch op zijn reputatie. Noodgedwongen scheiden Eduard cn Laura niet, moeten in den schouwburg hun ruzie-scènes herhaal delijk spelen en verdienen geld als water. Ze bemerken, dat zo ton slotte liet best met elkaar kunnen vinden en besluiten dan maar niet tc scheiden. Maar dat gaat niet aan. Het koor zegt, dat ze moeten blijven voortgaan met kijven en Venubeelden stuk slaan. Laura moet eveneens volharden in zekere liefdesavonturen. Het echtpaar is door de amusementsondernemingen in be slag genomen. Ze zijn handelsobjecten Eduard moet blijven de man. die het aan dorst de Venus in stukken te slaan, Laura moet blijven de vrouw, die op galante avon turen uit is zij ontving, zooals de term luidt, „heerenbezoek" in het bad. De onge- iukkigen zijn door „Neues vom Tage" over meesterd en moeten zich laten welgevallen, dat het onbescheiden publiek zich in hun ongeluk vermaakt, Het laatste krantenbe richt luidt: „Das in den weitesten Kreisen beliebte Ehepaar Eduard und Laura wartet noch immer ouf seine Scheidung Een interessant, realistisch gegeven' Vrijdag Hilversum. De V.P.R.O. zendt, als in termezzo van haar religieus programma, twee pianokwintcttcn uit: Schumann en Franck. In dit verband wijs ik op Zweden, waar Motala het Dvorak-kwinlet uitzendt Op één dag dus drie beroemde werken in dit genre. Brahms en Schubert ontbreken er nog aan. dan was do.galerij klassiek-roraanti- sehe pianokwintetton compleet. Maar dat zou te véél gevergd zijn. Deze composi ties zijn gewoonlijk zéér uitvoerig. Het zijn kleine symphonieén voor piano, 2 violen, altviool en cello (soms. zooals in Schubert ook met contrabas). Schumann's kwintet is zeer plastisch van thematiek en wordt ge rekend lot. dc beste werken van den ro mantische!! meester. Frank's kwintet is te genwoordig meer bekend dan het werk van Schumann. Dat is ook een modekwestie, want na liet verschijnen van het kwintet, van Franck bleek men uit puur enthousi asme maar al te graag bereid het voor gaande spoedig to vergeten. Door de mo derne muziek is Franck eveneens ten onrechte ecnigszins op een tweede plan gekomen. Het grootste publiek hoort hef. werk echter te weinig; laat ons de radio jirijzen, welke den leek tusschen dc over vloedige amusemontsmuzieken door tocli ook veel moois thuis brengt. Zaterdag Is .Sinterklaasdag. De verrassing is de opera Titus van Mozart, welke door Weenen wordt uitgezonden. Wc moeten hierover echter bcscheidcnhoidshalve zwijgen. P.T. '26-11 26—11 27—11 29—11 •12 19—11 23—11 2S11 •21—11 25—11 26—11 27—11 '28—It 29-H 33-11 I—12 Amsterdam Boedapest Belgrado of Amsterdam Parijs Marseille Rome Brlndiei Athene Mcrsamtruh Cairo Ghaza RutbaweÜ9 Bagdad Basra Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Kohtak Penang Medan Palernbarig Batavia Bandopne I—12 10 11 29-IJ 28—11 27—U 27—IJ tn F.uropa kan thans uit twee routes ge kozen worden. Rpiden zijn aebtereenvol gens In bovenstaand staatie opgenomen Vertrek van het eerstvolgende poatvlieg tuig van Amsterdam 3 December 1931.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2