DE BESTRIJDING VAN GODSLASTERING DE INSTELLING VAN EEN RESERVEFONDS DE STEEKPARTIJ TE GORINCHEM WESTERSCHOOLTE BAARN WORDT OPGEHEVEN Memorie van Antwoord van den Minister ln 'de memorie van antwoord inzake het Wetsontwerp tot aanvulling van het wet boek van strafrecht met voorzieningen be treffende bepaalde voor godsdienstige ge voelens krenkende uitingen zegt do Minis ter van Justitie, de hulde te waardeeren door vele leden hem voor de indiening van het ontwerp gebracht en den steun, dien deze leden hebben gegeven tegenover de bezwaren, die door verscheidene leden te gen het aanhangig maken van dit ontwerp zijn geopperd. Het stemt hem tot voldoe ning dat ook laatstbedoelde leden hun sterke afkeuring hebben uitgesproken over de uitingen, waartegen het ontwerp zich richt Een en ander wettigt de hoop, dat dei? aangelegenheid tot een voor allen te aan vaarden einde kan worden gebracht. Het ontwerp beoogt allerminst in het algemeen kwetsing van godsdienstige gevoelens te bestrijden. Slechts tegen bepaalde uitingen, die ook als krenking van gevoelens een specifiek karakter dragen, keert zich het ontwerp. De Minister blijft ook na herhaalde over weging van oordeel, dat met de formule „krenking door smalende Godslastering" het beoogdo doel wordt benaderd. Hier is niet een betrekkelijk begrip ingevoerd, dat tot Dadere appreciatie moet leiden, maar een zakelijke omschrijving. Er moet zijn in de uiting een smalen van den Persoon Gods. De Minister erkent, dat bij het bezi gen van de uitdrukking Godslastering zon der meer gevaren dreigen; daaronder zou elke uiting, die objectief aan God de eere onthoudt, die Hem toekomt, kunnen val len. Maar met het opnemen van het woord „smalen" is vastgelegd, dat slechts die uitingen worden getroffen, die in haar uit drukkingswijze zelf een hoonen van den Persoon Gods bevatten. Uitgeschakefd zijn dus daarmede wetenschappelijke uitingen, kondgevingen van eerlijke overtuigingen, die immers nooit dien vorm aannemen. De opinie van de Eerste Kamer over het wets: ontwerp Verschenen is het Voorloopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eer' ste Kamer over het wetsontwerp tot instel ling van een reservefonds uit het batig sal do van den gewonen dienst der rijksreke ning van het dienstjaar 1929 en volgende jaren. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met de instelling van het reserve fonds, waardoor het mogelijk zal zijn, liet batig saldo van 1929 ten bedrage van ruim 58 millioen (e gebruiken om de rekeningen van 1932 en van de daaropvolgende jaren zoo goed mogelijk sluitend le maken. Enkele andere leden gaven hun afkeu ring te kennen over het voorgestelde. Dit wetsontwerp maakt het mogelijk, dot een deel der uitgaven wordt godekt door over schotten van vorige jaren in plaats van door inkomsten van hetzelfde jaar. Ge schiedt dit, dan sluit de begrooting in wer kelijkheid met een tekort. De saldo's van de dienstjaren 1929 en 1930 behooren in de eerste plaats te worden gereserveerd .voor dekking van de tekorten, die de droog making van de Zuiderzee zal opleveren en Br het Spoorwegpensioenfonds. Een lid wenschte hieraan toe te voegen 'dat hetgeen de Staat thans beoogt, ver schillende gemeenten reeds plegen te doen. Dezen maakt men echter daarvan een ver wijt, daar men de gevolgde methode niet met een goed financieel beleid in overeen stemming acht. Welk standpunt neemt do regeering nu in ten opzichte van de hou ding dier gemeenten? DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Rotterdam, 3 December. De Rotler- 'tlamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 30-jarigen zeeman P. B. en de 32-jarige vrouw P. J. J, v. d. G. die terecht gestaan hadden wegens overtreding van de Opiumwet, door morphine en co caïne in voorraad te hebben het verdoo- .vende goedje was gevonden onder den vloer van een W.C. in het door B. bewoonde pand aan den Schiedamschen dijk. Beide verdachten tegen wien het O.M. de maxi mumstraf van 1 jaar had geëischt, werden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. BINNENVAART-ALMANAK 1932. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 'te Amsterdam heeft ook dit jaar een jaar hoekje uitgegeven en wel in den vorm van een Binnenvaart-AImanak voor het jaar 1932. Der? uitgave i6 bedoeld als propaganda voor het vakonderwijs en lager onderwijs voor schippers en schipperskinderen. Deze Binenvaart-Almanak 1932 bevat een groot aantal gegevens, welke niet alleen voor schimers en andere belanghebbenden bij de scheepvaart, reedeie. assuradeurs, enz., doch ook voor beoefenaars van water sport van belang zijn. Het adves van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, waar deze Binnenvaart- Mmnnak kan worden aangevraagd, is Bin nenkant 22, Amsterdam. i INTERNATIONAAL CONTACT VAN DEN R.K. MIDDENSTAND Een conferentie te Mechelen Gemeld wordt: Sedert enkele jaren komen cenige lande lijke katholieke middenstandsorganisaties eenige dagen bijeen voor onderlinge raad pleging en samenwerking. Tot nu toe beperkt zich die samenwer king tot drie landelijke organisaties: den Roomsch Katholieken Middenstandsbond van Nederland, Het Katholiek Kooplieden- verbond van Duitschiand (do K. K. V.) en den Christelijken Landsbond van den Mid denstand van België. Dit jaar vond onlangs de Kath. Interna tionale Middenstandsconferentie plaats op het Algemeene Secretariaat van den ge noemden Landsbond te Mechelen Evenals vóór twee jaar te Den Haag en verleden jaar te Essen, waren de drie ver melde organisaties vertegenwoordigd door een aantal leiders en voormannen en lie pen de besprekingen over een per corres pondentie vastgesteld program. Den eersten dag werd door elk der dele gaties een bondig maar leerrijk overzicht gegeven van de gemaakte vereenigingsvor- deringen, tijdens het afgeloopen jaar over de nieuw ingevoerde diensten, de opkomst der jeugdorganisaties, de bevindingen aangaan do economische instellingen en vooral over de ingezette pogingen en bereikte resultaten ten bate van den Middenstand op tiscaal en sociaal wetgevend terrein. Volledige inlich tingen over bepaalde punten werden onder ling verstrekt. Den tweeden dag 's voonniddags, werd de stand van aanpassing onderzocht van den Middenstand aan de gewijzigde maatschap pelijke en economische omstandigheden en toestanden. Om die aanpassing, zoo dringend noodza kelijk, te kunnen bevorderen, is op de eer ste plaats een stelselmatiger ontwikkeling noodig van den Middenstander vooral in zake moderne bedrijfskunde en economisch beheer. Ontwikkeling bevordert de organisa tiemogelijkheden, die, op hare beurt, de concurrentiekracht van den middenstander aanzienlijk kunnen verhoogen door de macht der samenwerking p allerlei gebied, vooral door een gebonde inkoop- en ver kooporganisatie, tegenover de grootwaren huizen, filiaalbedrijven, eenheidsprijswin kels en verbruikscoöperaties. Onontbeerlijk is ook veelzijdige voorlich ting steunend op nauwkeurige verslagen over betrouwbare onderzoekingen. De middag werd gewijd aan het vraag stuk van liet herstel der sociale orde volgens „Quadragcniino Anno". De richtlijnen en middelen aangegeven in de Encycliek zijn noodzakelijk algemeen. Allerhande maatre gelen zullen moeten getroffen worden. Bij óén punt stond de conferentie in het bijzon der stil, als bijzonder geëigend om veel wanverhoudingen te verbeteren en de voor naamste vraagstukken op te lossen, n.l. de publiekrechterlijke bedrijfsorganisaties, op gevat in den. zin der besluiten genomen op het congres van den Ned. U.K. Midden standsbond te Venlo 1931. De derde dag werd gewijd aan de ge meenschappelijke programma punlen voor het komend werkjaar en aan de mogelijk heid tot gezamenlijke actie. Er werd besloten twee maal 's jaars in voeling te komen en inlichtingen in fe win nen inzake de mogelijkheid tot uitbreiding der conferenties en ter samenwerking tot andere landen. Grootvicaris Monseigneur Jansen, namens Zijne Eminente Kardinaal van Roey, ver eerde een der vagaderingen met zijn hoog gewaardeerde aanwezigheid en zat het ge zellig banket aan, dat door het Algemeen Secretariaat van den Landsbond aan de deelnemers werd aangeboden. Tijdens het feestmaal richtte hij hartelijke woorden van lof en aanmoediging tot de aanwezigen over den gang en het belang van de Kath. Mid denstandsorganisaties in België en in de deelnemende landen. ONTROUWE POLITIEBEAMBTE. Tweo jaar geëischt. Haarlem, 3 Dec. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft heden terecht gestaan de cx-politieagent T. van I, die belast was geweest met de bewaking van het stadhuis en van deze omstandigheid gobruik had ge maakt om in December 1930 100 en in October 1931 125 uit de brandkast te ne men, welke hij geopend had met sleutels die in eon ongesloten lade lagen. De man had schulden gemaakt en het gesmlene besteed tot delging daarvan. Bij de behandeling van de zaak bleek dat van I. ook verdacht werd van een te Alkmaar gepleegde diefstal. Do Officier van Justitie meende dal verd. dubbel zwaar gestraft diende te worden daar hij behoor de tot lien die plicht hebben andere at te houden van slechte daden. Bovendien had hij diefstal gepleegd in het gebouw waar van men hem het toezicht had opgedra gen. De Officier cischte tweo jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Do verdediger Mr. L G. van Dam be pleitte clementie omdat verd. het slachtof fer was geworden van economische moei lijkheden. Uitspraak over li dagen. NEDERLANDSCHE KAAS NAAR TSJECHO SLOWAKIJE. Verminderd invoerrecht. Naar wij vernemen hebben do onderhan delingen van den Ncderlandschen gezant te Praag Dr. II. Muller, met de regeering van Tsjocho-Slowakije om de invoerrechten op de Nederlandsche kaas verlaagd te krijgen tot die welke voor Zvritsersche kaas gelden, tenslotte een gunstig gevolg* gehad. Bij nota wisseling zijn die rechten thans vermin derd tot 294 Tsjechische kronen per 100 K.G. Vermoedelijk treedt dit nieuwe tarief na minder dan twee weken in werking. Daarvan mag een aanzienlijke vermeerde ring van onze kaasuitvoer naar Tsjecho- Slowakijc worden verwacht, te meer daar in het voorjaar een groote tentoonstelling van Nederlandsche kaas on groenten te Praag zeer de aandacht heelt getrokken. DE FILMKEURING. De Minister acht de bestaande contrólo niet voldoende. De minister kan niet bevroeden aldus do Mem. v. Antwoord aan do Tweede Ka mer over de begrooting van Binncnland- sche Zaken en Landbouw op welke gronden eenige leden van oordeel zijn, dat de contróle op do te vertoonen films on- voldoendo zou moeten worden genoemd Integendeel, de omstandigheid, dat geen of nagenoeg geen klachten worden gehoord, schenkt den minister de overtuiging, dat in net algemeen de keuring van de films door de Centrale Commissie op de juiste wijze geschiedt. Voorts hebben de regeering gee- nerlei klachten, direct of indirect bereikt over de bijprogramma's van bioscoopvoor stellingen. Het treffen van maatregelen met betrekking tot deze bijprogiaimna's is mitsdien niet nader overwogen Het onderzoek naar do mogelijkheid tot het aanbrengen van coupures in films bij gemeentelijke nakeuring is nog niet beëin digd. M ei heelt ds minister den aanvanke- iijken indruk gekregen. Jat to dien aan zien meer practische moeilijkheden ont staan naarmate de geluidsfilm op do stom me film terrein wint. GSWFZEN BANKDIRECTEUR VOOR DEN RECHTER. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Z w o 11 e, 4 Deo. Voor de rechtbank alhier stond heden terecht de gewezen directeur van de Zwartsluizen Bank. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij opzettelijk aan de N.V. Zwartsluizcr Bank toehehoorende gel don, tot een bedrag van 75.000, zich we- dcrrechterlijk had toegeëigend. Het Openbaar Ministerie cisehttc een ge vangenisstraf van twee jaar. HET IN NOOD VERKEERENDE VISSCHERS VAARTUIG, De opvarenden gored. Lemmer, 4 December. Nadat een vaartuig uit Kuinre getracht had het gis teren bij Blankenham gestrande visschers- vaartuig H. W. 129 te naderen, doch daar bij de last over boord zeide, hebben later visschers met behulp van een vlet de beide opvarenden van de II. W. afgohnald en in veiligheid gebracht. Het visschersvaartuig "as lek geslagen en vol geloopen. Het O.M. vraagt ontslag van rechtsvervolging Dordrech:, 4 December. Voor de rechtbank, alhier, stond heden terecht P. 11.. van beroep fotograaf, wonende te Schoonhoven, thans gedetineerd. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij op 31 Augustus te Gorkum J. Henraat met 'n mes zoodanig in den borst had gestoken, dat hij tenge volge daarvan spoedig overleed. Reeds eer der was verdachte veroordeeld wegens doodslag op den zoon van den thans ver- slagene. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoord. Hun verklaringen waren echter zeer tegenstrijdig. Vooral dio van de fsmilie van den beklaagde. De indruk werd verkregen, dat er een wrok tegen verdach te bestond, die evonwel in plaats van Huis- kens, Henraat noodlottig is geworden. Op den bewusten dag was verdachte in den woonwagen van Lugters. Deze en diens vrouw zagen een van de Henraats aanko men, waarop verdachte naar buiten werd geduwd. Daar is toen een vechtpartij ont staan. De Henraats beweerden dat verdachte het eerst gestoken had, doch verdachte ont kende dit ten sterkste. Volgens hem had do oude Henraat gepoogd hem in den rug 'o steken, doch hij wist dit te voorkomen doordat hij zich omdraaide en de steek af weerde, waardoor hij een wonde aan de band opliep. Zooals gezegd spraken de getuigen elkaar steeds tegen Ook klopten hun verklaringen net betrekking tot do toebrenging der steek niet. met het resultaat van het on derzoek van Dr Hulst uit Leiden. Mr. Kronenb'-rg, requisitoir nemende, wees op do wankele getuigenverklaringen en achtte het bowezon. dat verdachte be dreigd was geworden. Hij vond dan ook, dat verdachte uit noodweer had gehandeld en requireerdo ontslag van rechtsvervol ging. Dit requisitoir ontlokte een spontaan ap Plaus van de publieke tribune. Do verdediger, Mr. Z. J. de Langen, sloot zich geheel bij het requisitoir aan. Uitspraak over 14 dagen. De gronden der Kroon B a a r n. Men zal zicb herinneren, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 27 Maart van dit jaar besloot tot opheffing van de openbare lagere school de Wester- school, gelogen aan de Ferdinand Huijck- laan en tot samenvoeging van die school met de opeubaro lagere school de Prinses Jullanaschool aan den F.emncssorweg, wel ke school dan een verbouwing zou onder gaan. Do Gedeputeerde Staten in do provincie Utrech' hechtte hun goedkeuring aan dit besluit; tegen dit besluit werd evenwel beroep aangeteekend bij H. M. de Ko ningin en wel door een 55-tal ouders van kinderen, die op do Westerschool onder wijs ontvangen. In hun bezwaarschrift belooogden de apellanten, dat do Westerschool voor de bewoners van het Westelijke deel der ge meente Baam in een behoefte voorziet, zoodat do opheffing van dio school in strijd zou zijn met het algeracen belang. Do Kroon heeft thans uitspraak gedaan en de gcmèentoraad in het gelijk gesteld. Zij overweegt daarbij, dat blijkens de over gelegde stukken de beoogdo samenvoeging van de Westerschool met do Prinses Julia- naschoo! in het belang zoowel van het on derwijs als van de financiën van de ge meente Baarn en van het Rijk is en dat tegenover deze voordeden niet opweegt de omstandigheid, dat een aantal kinderen een grooteren afstand dan thans naar de school zal moeten afleggen, welke afstand trouwens voor geen der leerlingen uit de gemeente Eernnes meer dan 3400 Meter en voor geen der leerlingen uit de gemeente Baarn meer dan 2700 Meter bedraagt. Op grond hiervan komt de Kroon tot do con clusie, dat de Gedeputeerde Staten van Utrecht terecht het bestreden raadsbesluit hebben goedgekeurd. Zij verklaart het in gestelde beroep van do ouders dan oók ongegrond. De thans bestaande Prinses-Juliana- school aan den Kemncsserweg zal dus na do verbouwing de kinderen van de Wes terschool opnemen. DE TRIBUNE IN DE ARNHEMSCHE LEESZAAL. Rechtsche fracties verlaton de raadszaal. Bij de discussies in den Arnhom6chcn raad over een motie van het communis f isch raadslid Brugman, strekkende om den raad in de gelegenheid te stellen zich prin cipieel uit te snreken over de verwijdering van de Tribune uit de opeubaro leeszaal ging de heer Brugman op zulk een kwet sende wijze tegen de katholieke raadsfrac tie te keer. dat de rcchtsche raadsfractie de raadszaal verliet, zoolang do communist sprak. De motie welke ten doel had den maatregel lot verwijdering van de Tribune uit de oponbare leeszaal in te trekkon, W6rd tenslotte vcrwoTpen (voor de motie stemden de 6.d.a.p., de communisten en de lieer Roobol (n.n.p.). (Msb.). PETITIONNEMENT VAN DEN WERELD. BOND DER KERKEN. Wij herinneren onze lezers aan den uiter sten datum waarop lijsten-handteekeningen kunnen worden opgezonden voor liet Peti tionnement in Gcnève. 3 Januari moeien de lijsten worden op gezonden naar: Ilcerenstraal -40, Utrecht. JONGEMAN VERDRONKEN. Woudenberg, 4 December. Gisteravond is de 21jarige S. uit Scherpenzeel, vermoe delijk door de dui6tornis misleid, in de gracht om de Schouw geraakt en jammer lijk verdronken. Hedenmorgen is het lijk opgehaald. AANBESTEDINGSNIEUWS. Barneveld, 3 Dec. De lieer A. E. Len- sink, bouwkundige to Voorthuizen, heeft aanbesteed het bouwen van een woonhuis met boerderij, schuur en broederij, voor rekening van den beer W. Lomau. Ingeschreven werd als volgt: Massa: Gebrs. Pijpers, Nijkerk 10.365; G. v. d. Pol, Hooglanderveen, 9890; J. v. d. Harn. Nijkerk. 9828: H. Nieuwboer. Nij kerk. 9790; H Endendijk, Terschuur, J 0192; .1 v. d. Beek, Putten, 8773 en J. Nieuwboer, Nijkerk, 8645. Metsel-, timmer- en schilderwerk: Gebrs. v. d. Kaa, Lunteren S 9292. Metsel-, timmer- en loodgiotorswerk: B. de Bruin, Putten 7800. Metsel- en timmerwerk: J. üoornckamp, Hoevelaken, 8612: II. .1. Demmer, 'Nijkerk S4S4; E. J. Gaasbeek, Voorthuizen 7680; A. Voorhof, id., 7500; C. van Niekerken, io'. 7310 en G. van Ede, id., 6888. Metselwerk. J. Gaasbeek, Voorthuizen 5392; J. Kuit on E. van Zomeren, alhier, 4897; H. Jansen. Voorthuizen 4742; Ei J. Gaasbeek, id, 43S0; B. de Bruin, Put ten 4350 en C. van Niekerkcn, Voorthui zen 4318. Timmerwerk: H. Endendijk. Terschuur. 3992; J. van Beek. Pulien 3S00; H. J. Demmer, Nijkerk, 3535; B. van Keulen, Amersfoort f 3370; Firma van Heil en Kroon, Amersfoort, 3290; Gebrs. v. d. Kaa Lunteren 3245: J. Brouwer, id., 3225: A. Vonhof. Voorthuizen, 3137; A. H. van Ede, id., 2968; G. van Veldhuizen, Koot wijkerbroek 2914; G. v. d. Kamp, Voort huizen 2888: II. Vonhof, id. '2661 en G. van Ede, id. 2547. Schilderwerk: J. Rouwenhorst, alhier. 710; R. Schuur, Voorthuizen, 697; G. Klaassen, id., 583; S. Koelewfjn, id. 575 G. van Veldhuizen, Kootwijkcrbroek 510 en Chr. Grift, Voorthuizen, 449. Sinidwerk: M. Kolkman, alhier, 530; H. van Duuren, Voorthuizen 525; IC. Mosterd Lunteren 4S0; W. v. d. Mheen, alhier 465.20; IV. van Ede. Voorthuizen 454; V,'. van Voorst, id. 446.30; H. Bakker, Putten 432; H. C. Bieijervcld, alhier 423 H. \an 't Hof, Terschuur 420 en H. Ef- frink, Voorthuizon, 396. Loodgieterswerk: R. Bos, Putten 433; A de Bruin, Voorthuizen 330; J. ter Rahé oihier 289 en J. H. Hartkamp alhier 262. Barneveld, 4 Dec. Voor rekening van den heer J. A. v. d. Bovenkamp, alhier, is aanbesteed het bouwen van een woon huis, waarvoor werd ingeschreven als volgt Massa: P. v. Veldhuizen, alhier f 7192; Gcbr. v.d. Kaa, Lunteren, 8079; G. v. d. Pol, Hooglanderveen 8135; en J. A. de Klein. Ede 8952. Metselwerk: Gebrs. Kuijt, alhier 3573; C. ten Hoven, alhier, 4150, Gebrs. Slot boom, Lunteren f 4250; en Alg. kap. alhier 4260. Timmerwerk: P. v. Veldhuizen, alhier 2745; J. v. Maren, alhior 3468; G. v. Veldhuizen. Kootwijkerbroek 3493; Gcbr. v. d. Kan, Lunteren, 3494; Gebr. Doest, alhier f 3689; G. v. d. Kamp, Voorthuizen 3875; en H. Voorhof. Voorthuizen 4099. Timmer- en metselwerk: II. J. Lcewis. alhier 7148. Schilderwerk: G. J. v. Veldhuizen, alhier 284; W. Kuijt alhier 496; Firma Hama ker. alhier, f 595; J. Rouwenhorst, alhier 624; en W. J. v. d. Brink, alhier 658. Electrificatie: H. Leertouwen, alhier 72. en J. ten Raké, alhier 94.50. Hot werk is aan den laagsten inschrij ver voor de massa, P v. Veldhuizen go- gund.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 12