1 BRIEVEN VAN EEN BRABANTSCHEN BOER DE ÊEMLANDED JOH. DE HEER BIJKANTOOR SOESTERKWARTIER SOESTERWEG 107 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10. per maand 0.75, per Week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17 PRIJS OER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer Maandag 14 December 1931 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 30e Jaarganq No. 144 STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN Piano's Orgels, Radio L. J. LUYCX ZOON 4 uur 14 min. FRANSCH WACHTSCHIP VERGAAN DOOR A. A. L. GRAUMANS AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 elke regel meer f0.25 Llefdadighelds-advertentlén voorde helft van den prijs. - Kleine Advertentlên „KEITJES' bij vooruitbetaling 1—5 regel» 50 oent elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer eztra f 0.05 Een radiorode, die niet werd ge- honden. Hitier wendt zich tot Amerika. Een Amcrikaansclio onderneming heeft zich onlangs tot Hitler, den leider der natio naal-socialistische beweging in Duitschland, gewend met het verzoek een radiorede over doel en streven der nazi's te houden. Dc rede is echter niet naar Amerika overge bracht; Hitler moest van zijn voornemen afzien, omdat het hem spoedig duidelijk werd, dat zeer waarschijnlijk op do rede do bepalingen der nieuwe noodverordening in zake den politieken Kerstvrede zouden wor den toegepast. Hij bepaalde er zich daarom toe de voor Amerika bestemde rede ter ver dere distributie toe te zenden aan een Duitsch persbureau. Van Hitler's uiteenzettingen hebben wij reeds in het kort gewag gemaakt, doch liet is stellig interessant zijn beschouwingen eenigszins uitvoeriger weer te geven. Dc leider der nationaal-socialisten wijst er op, dat het twaalf jaar geleden reeds bij hem vaststond, dat de overwinning van het communisme in Duitschland het begin zou zijn van een algemeene wereldcatastrophe. Het politieke, culturecle en economische le ven der beschaafde landen is zoozeer met elkaar verweven, dat bij voorbaat kan wor den aangenomen, dat een tegen Duitschland gerichte stoot onmiddellijk in andere lan den zijn weerslag zal hebben. Alle verwach tingen, dat dc wereld zal genezen van dc huidige ellende en nood, zullen volgens Hitler moeten worden begraven op het oogenblik, dat de roodc sovjetvlag van Mos kou naar Hamburg en Heidelberg wordt overgebracht. De gevolgen ervan zou de wereld zich niet kunnen indenken. De strijd tegen dit gevaar is geweldig en moeilijk. De door een onredelijke haat ge dicteerde politieke en economische behande ling van Duitschland sinds het verdrag van Versailles is volgens Hitler oorzaak ge weest, dat er op het oogenblik in Duitsch land zes millioen volwassen communisten wonen, die zich zelf de avantgarde der Mos- kousche wereldrevolutie hebben genoemd. In Amerika heeft het communisme nog be trekkelijk weinig te beteekenen. Wanneer Amerika volgens hetzelfde percentage twaalf millioen communisten zou tellen met dezelfde tendenzen cn dezelfde doeleinden, don zou men "zoo iDetoogt Tïitler verder de noodzaak der nationaal-socialistische be weging, om tegen deze wereldpost met de uiterste vastberadenheid strijd te voeren, begrijpen. In verband met dit enorme ge vaar spreekt Hitler als Duitsch nationaal- socialist dc hoop uit, dat ook Amerika, uit innerlijken drang tot zelfhandhaving, den strijd der nazi's zijn sympathie niet zal ont houden en zal helpen althans een deel der oorzaken van liet bolsjewisme weg te ne men. Als nationaal-socialist gelooft Hitier, dat liet niet voldoende is den oorlog alleen op de slagvelden te liquidecren, maar dat hij eindelijk ook moet verdwijnen uit het dagc- lijksche leven der volkeren. De voortduren de bestendiging van de oorlogshaat door liet verdrag van Versailles leidt z. i. tot een verbreking van dc solidariteit der naties en zoodoende tot wereldrevolutie. Hebt ge reeds Uw bijdrage gegeven voor het Crisis comité? Zoo neen, doe het dan heden bij onze administratie of stort Uw bedrag op ons gironummer 47910. Volgens Ilitlcr belichaamt de nationaal- socialistische beweging de jeugd van een volk, dat 70 millioen zielen lelt cn welks betcekcnis voor dc algemeene cultuur der wereld alleen al door de namen van Al- brccht Dürer, Hans Holbein, Bach, Handel, Beethoven, Mozart, Schubert, Wagner, Kant, Goethe, Schiller, -Schopenhauer, enz. wordt bewezen. Waarvoor, vraagt Hitler, wil men ons verantwoordelijk stellen om een behan deling te rechtvaardigen, die ons voor al tijd tot een twecde-klas-natie stempelt en die onder bepaalde omstandigheden ertoe kan leiden, dat morgen opnieuw Franschc negers als bezettingstroepen naar den Rijn worden gezonden? Wanneer de wereld ge noegen neemt met een dergelijke degradee ring van Duitschland, aldus Hitier, dan mag zij er zich ook niet over verbazen, wanneer aan het einde van een dergelijke ontwikke ling het spook van het bolsjewisme staat. Mijn beweging, verklaart Ilitlcr verder, wil den vrede voor Duitschland, den vrede voor Europa; wij begrijpen daarom dan ook niet, dat door dc tyrannie der Franschc be wapeningen in Europa en in de wereld de rust zal terugkeeren. Volgens Hitier vormt het Fransche militarisme, tezamen met het Russische bolsjewisme, tegenwoordig één der grootste gevaren voor de rustige ontwik keling der menschheid. Men herinnert zich, dat Hitler voorts heeft verklaard, dat zijn beweging elke par ticuliere schuldverplichting, aangegaan tusschen koopman en koopman, erkent, maar dc nationaal-socialisten zullen nooit het recht erkennen een volk uit politieke overwegingen voor onafzienbare tijden met schattingen te belasten. Volledigheidshalve geven wij nog eens de laatste zinsneden uit Hitler's rede weer: „Mijn partij is niet een beweging der ver twijfeling, maar een beweging der hoop. Wij gelooven, dat wij langs strikt wettclijken wegde macht in Duitschland zullen ver overen. Onze leuze zal dan luiden: dc wereld ge ven, wat wij haar billijkheidshalve schub dig zijn, het Duitsche volk echter waarbor gen, wat het als soeverein volk noodig heeft om te leven. Wij willen niets anders dan een Monroeleer voor alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder het motto: Duitschland voor de Duitschers." Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Ook voor piano's het goedkoopste adres. LANGESTRAAT 49-51, TEL 190 Voor het Soesterkwartier kun nen abonnementen, adreswijzigin gen en advertenties opgegeven worden aan ons Bijkantoor: DUITSCH-ZWITSERSCHE HANDELS BESPREKINGEN MISLUKT. Berlijn, 11 Dec. (V.D.) In de laatste dagen hebben te Berlijn opnieuw. besprekin gen inzake den toekomstigen vorm van het Duitsch-Zwitsersche handelsverdrag met de leiders van de Zwiteersche delegatie plaats gevonden. Aan beide zijden heeft men er ernstig naar gestreefd dc bestaande moei lijkheden uit den weg te ruimen, doch het is ten 6lotte niet gelukt een positieve op lossing te verkrijgen. VERBODEN KRANTEN MOGEN WEER VERSCHIJNEN. Berlijn, 12 Doc. (V.D.) Op last van hot Pruisisch ministerie van binnenlandsohc zaken heeft de Berlijnsche politic-president het oorspronkelijk voor den lijd van acht dagen gekiende verboa van de nationaal- socialistische Angriff en do Berliner Bör- ecnzcitung mot directe inwerkingtreding opgeheven. Alleen dc'communistische Rotc Fahnc Ï6 thans nog verboden. BUITENLAND. Het moratorium van Hoover voorloopig in werking gesteld. (Eerste Blad, pag. 2.) Fransch kustwachterschip vergaan. (Eerste Blad, pag. 1). BINNENLAND. Inbraak in een juwelierswinkcl te Rotter dam. Tweede Blad, pag. 1). Roofoverval te Ginneken. (Tweede Blad, pag. 1). STADSNIEUWS. Nieuwe woningen van „Goed Wonen", Eerste Blad, pag. 3). Vergadering van de Ring Amersfoort van de Ver. tot Bevordering van de Bijenteelt. (Eerste Blad, pag. 3). Vertooning van de film „Gifgas" voor het Inst. voor Arbeidersontwikkeling. Eerste Blad, pag. 3). Een ventverb.od te dezer stede. Eerste Blad, pag. 3). SPORTNIEUWS. H.V.C. wint tc Amsterdam met 32 van O.D.E. (Tweede Blad, pag. 3). Amsvorde wordt met i0 door Utrecht geslagen. (Tweede Blad, pag. 2). A.P.W.C verliest met 52 van E.A.C. te Utrecht. (Tweede Blad, pag. 4). Quick verliest op Birkhoven met 52 van Woerden. (Tweede Blad, pag. 3). Limvio verliest met 3—1 van P.V.C. (Tweede Blad, pag. 4.) Een nederlaag-dag voor de A.M.II.C. (Tweede Blad, pag. 3.) KAN EEN GEESTELIJKE COMMUNIST ZIJN? Karlsruhe, 11 Dec. (H.N.) De kerke lijke disciplinair-c rechtbank heeft vandaag besloten den geestelijke Éckert te Mann heim uit den geestelijken dienst te ont slaan, op de overweging, dat een evan gelisch geestelijke geen lid van de aan de kerk vijandige communistische partij kan zijn en hij ook zijn reis naar Rusland zon der toestemming van de kerkelijke over heid heeft ondernomen. VLIEGTUIG GESTOLEN. Londen, 12 Dec. (IJ. N.) Gisteren is een particulier vliegtuig op een vliegveld gestolen, terwijl de eigenaar van het vlieg tuig in het restaurant op het vliegveld zat te eten. Dc dief werd terstond achtervolgd, doch kon niet ingehaald worden. Daar er echter niet voldoende benzine aan boord was, was dc dief spoedig gedwongen te lan den, zoodat hij toen gearresteerd kon wor den. Medegedeeld door het Kon. Ned Met. Inst. te De Bilt: Hoogste barometerstand 774.0 te Le Havre. Laagste barometerstand 747.9 te Vardö. Verwachting. Meest matige Z. tot W# wind, zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Medegedeeld door het K.N.M.I. De depressie die Zaterdag na benoorden IJsland tc zijn voorbij getrokken ongeveer O./N.O.waarts trok, werd Zondag en op nieuw vandaag door een andere gevolgd, die bij vrijwel gelijke richting telkens een iets Zuidelijker weg koos. Het gebied van hooge druk over het Z. van het gebied nam daardoor iets af, doch de Westelijke tot Zuid-Westelijke wind over onze streken houdt onveranderd aan, In sterkte geleide lijk wat toenemende. In het grootste deel van Frankrijk en West Duitschland is het nog windstil. Uit Duitschland is de vorst nagenoeg verdwe nen en alleen in het Noorden van Scandi navië vriest het streng. Een verandering van beteekenis in den toestand teekent zich nog niet af. Bemanning van 13 koppen vermoedelijk omgekomen Parijs, 13 Dec. (V.D.) Gisteren is een Fransch kustwachtschip aan de Noord- Afrikaansche kust, met een bemanning van 13 personen aan boord, tusschen Bizertc, in Tunis en Bóne, hoofdstad van de pro vincie Constantine in Algiers, vermoedelijk in den storm, met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar üöne gesleept. Halverwege kwam een he vige storm opzetten. De sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der golven, die het vaartuig in de richting van de kust dreven, zoodat de sleepboot, tengevolge van de hooge zeeën en van de geringe diep te van het water, het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een strijd van eenigc uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. Do sleepboot keerde naar Bi zerte terug om de havenautoriteiten te waarschuwen. Terstond werden redding- booten en hulp-sleepbooten uitgezonden, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de dertienkoppige b> manning in den storm vergaan is. Me.nier, Dustere dagen beleven me. Donkere tijen; donkere dagen vcur Kerstmis. Maar keb de tijen nog nooit zóów donker gezien, ami- co, as ze nouw zijn. En zelden hè'k zóów naar 'n bietje licht gesnakt, as teugeswoorig. As teugenwoorig, ja, sjuust nouw, nouw me d'n illektriek ommen, die z'n witte licht den diepstcn duster aan flarren scheurt; nouw de rade jouw van d'n vruugen morgen lot in d'n nacht z'ncn muziek, z'nen tarrara- boemdejee, deur dc onendigheid galmt; sjuust nouw, nouw is 't om te stikken van de benauwenis, nouw me de èèrde cn dc zeeën en dc tochten beheersclien op alle diepten en in alle hogten. Sjuust nouw, nouw de weareld stinkt van de rottende dampen van weggegooiden oog sten-overvloed, sjuust nouw is 't hier zwart van d'n èremoei! Nceë, keb de tijen nooit zóow donker ge kend, as in deus verlichte eeuw! En nog- eens: ik snak naar 'n bietje licht van de vruugerc „dusternis". Naar d'n tijd, da-d-'nen mensch z'n eigen den tijd gunde, om z'n pepkc leeg tc krab ben, 't nog 's lekker deur. te steken mee 'ncn steuvigen spriet, dien ie daarveur uit z'n grasveldje zocht 't dan stopte, lekker vast. om laank veuruit te kunnen mee z'n neus- wèrmerke, 't netjes aanstook, heelegaar in d n rondte van d'n bollen kop, rnee z'nen duim 't opbollend vuur nog wa-d-indouwde en nog 't steuvig aantrok dan, 't ijzeren «topke d'r opzette en dan rnee 'n gezicht, da glom van stille tcvrejenhcid, z'n pepke lceg- smcorde tot 't leste restje. In denzelfden tijd van 't aansteken van da pepke blazen ze nouw twee piraatjes de loclit in, zonder da ze 'r erg in emmen Van da-d-eenc pepkc van vruuger, had 'ncn mensch meer plazicr, as d'n dieën van teugeswoorig van tien nicketiencvergiftigin- gen. „Me leven nouw," zee d'n leste van die piraatjes. „De menschon van vruugercn <Ian hikt ie 's van d'n smerigen siegrcttcndanip, gooit 't end weer weg cn schudt meelijdend z'nen gladden kop! Maar 'k geef 'm op 'n briefke, amico, dat dieén mensch van vruuger heel wa meer levenskunst bezat as dieën piraal-hikker van vandaag. Dat dieën mensch van vruuger heel wa meer had aan z'n zeil ven stuivers Zondagsgeld, as dieën piraatjeskapitaüst aan z'n steuntoelage! Ze zeggen dat de weareld zoow haard veuruit gaat. teugeswoorig. 't Is meugclljkmaar ik mot ocw zeg gen, da'k er gin snars van merk, van d'n veuruitgaank. En al ben 'k nouw honderd keeren 'nen boer, dan hè'k ok honderd kee ren m'n oogen om te zien. honderd keer m'n harsenpan, om 't tc begrijpen. En al ben 'k nouw honderd keeren 'nen boer, dan hè'k ok honderd keeren de zeker heid dat dc maatschappelijke machien van vandaag veul haarder lopt as die van vruu ger.' marzonder van d'r plak te komen' Keb vandaag 'n reuzenhui veur de waar heid, amico. cn as die liier cn daar wa-d- haard Aankomt, ollee d'n tijd is er naar, om hier en daar 's mee d'n teut van oewen klomp, de piraatwellustelingen wakker te schuppen, uit d'ren „rcntcniersdroom zonder kaptaal". 't Is of de weareld vol is van baliekluivers, die mee al d'r klavieren in d'r zakken laankst d'n waterkaant te lachen staan, om d'n enkelen schipper, die z'n karrekas uit mekaar douwt, om de schuit veuruit ge boomd te krijgen. 't Is of de weareld vol is (om 'n aandcr veurbildje te gebruiken!) van domme Au- gusten, die d'r jaske-n-aan en uit loopen te trekken, maar ondertusschcn 'n aander 't zware werk laten doen! En wa-d-et ergste-n-is: d'r zijn cr mee hooge boorden om, mee lange zwarte jassen aan, mee liooge cn mee ronde hoedjes op, die mee doen aan da soort van baliegckluif IJdelheid, afgunst, nijd on menschenhaat, da-d-is 't wa-ck-in de plak Van seprjeuzen arbeid is gekomen. Wa nie aanders mcugclijk is. Zoowgaauw as ge zeivers meeboert op d'n zwaren levensakker on dus wit, wa-d-et zeg gen wil om daar 't ploegijzer uren cn uren, dagenlaank deur te trekken; zoowgaauw as ge krom lopt van d'n zwaren wic-arbeid op die velden om 't onkruid en onluig mee wortel-en-al uit te trokken; zoogaauw as ge de zurgen kent bij dieën arbeid veur "nen goeicn oogst ollee, dan kunde waardcercn en genieten van 'n schuur mee graan van 'nen kuil mee èèrpels, van 'nen zolder mee hooi, allegaar deur 'n aander van den akker gewonnen! Maar ok dan pas! As ik ze soms zie zitten, in deus moeilijke tijen, die rcnteniers-zonder-kaptaal, die ge leerden zonder verstaand, die kunstkenners- zonder-bewijs, in 'ncn makkelijken stool, bij wa radejoow-muzick, nost de werme platte- buis, d'r ogskes dicht van lui genot, d'ren kop zwemmend in de blaauwe krinkels van 'n lekkere segaar en 'k beur ze dan afbre ken d'n zwaren arbeid van Regeerders; 't kloeke werk van kearels die in deus dagen nog groote bedrijven laten bloeien; d'n scheppcndcn arbeid van eerlijke kunste naars, danzouw ik ze gère over d'n grond rollen. „Salarisverlaging", zee 'r lest zo'n zwam neus teugen me: „daar ben 'k in princiep teugen!" En één seconde later sting ie mijn 't vel over m'nen nek te stroopen veur de levering van 'n half mundje cèrpels. 'n Zijn donkere, zwarte tijen. En as ik dan denk aan die zwarte hos- schcn daar in 't Zuiën van Limburg, waar de grond vol von lijken schijnt te zitten, danwel dan begrijp ik daar mee mijn boerenverstaand niks aanders van, as dat daar 'nen mensch hee rondgespokt, die sjuust in deuzen tijd past. 'Nen mensch die d'n haat teugen z'n mc- demcnschen zat opgekropt tot in z'n strot en in dc zwarste dusternis van 't nachtelijke bosch, 't geweer teugen d'r hart zette en ze mee 'ncn doffen knal 't leven uit-sclioot om ze dan, as 'n dooie kat onder wa-d-èèrde te smijten. Dan snap 'k goed, da-d-icr 'nen duuvel in menschelijke gedaante hee geleefd, die z'ncn vrok, z'n zwarto ziel bevredigde in 't donkere bosch, as 'n dier da dorstte naar werm bloed. En as ik lees van 'ncn Matuschka, die mee 'n skabbclierke in z'n moordenöèrshaanden, klam, veur 'n verzetje, groote, razendsnelle spoortreinen in afgronden liet tuimelen, dan vraag ik m'n eigen af, of da nouw wel net zoo'n groot wonder is, as geleerde mcnschen in kolommen cn nog 's kolommen van de kraanten, ons perbeeren te verklaren! Of die „gespleten ziel" volgens de piesclo- gen, van dieën misdadiger, nouw wezenlijk wel zo'n eigenaardige ziel-mee-'n-scheur is, dat die maar ééns in de honderd jaren veur- komt. Amico, kekt de mcnschen vandaag maar 's diep in d'r oogen, heel diep, dan... we melt 't vandaag van die zieltjes-mee-spleten. waar 't zoow gemeen deur tocht. Aan d'n eencn kaant van dc weareld d'n èèrde-opbrengst in dc zee of in 't vuur gooien en aan d'n aanderen kaant de even mensclien laten krepeeren van den honger. in zo'n weareld is Matuschka gingen en keling. En in zo'n weareld is olleen maar plots vcurmalaise! Mc maken 'nen kollesalen krisis mee. Ze kers: maar nie ecnen van enkelt geldge brek Hier offeren de Matuschka's d'r offerkc veur de missionarissen, om de zwartjes te gaan bekeeren, maar de zwarte zielen hier (met en zonder spleet) denken klaar te zijn mee d'r dubbeltje op dc open schaal. Heel de weareld blèèrt om vrede, maar meten verklaart d'n eenen mensch d'n aan der d'n oorlog cn steelt 'm z'n brooikc uit z'ncn mond om 'm langzaam dood te la ten gaan! Krisis? Ja, maar aanders as geschreven wordt! Malaise? Zekers, maar van aandere oorzaken as me bekennen willen! En daarom geleuf ik nie da-d-et meuge- lijk is om 'n end tc veurspellen van een, twee of drie jaren aan deuzc malaise. Dc waereld is ziek, ziek as 'n hondje; dc dokters kijken allegaar naar z'nen binnen zak; ze moesen kijken naar z'nhaart. Vliegschepen, radejoow, illectrick ollee de weareld gaat daar nie van veuruit. Dc eerste fiets was evengoed 'n „wonder" as de eerste autemobiel en as de eerste tillefon. As 't nuuwke d'r af is, danis 't mee 't „won der" gedaan. En't leven is olleen maar ongelukki ger geworren mee al die wonders! Wemmen gin tijd meer om op ons gemak 'n pepkc aan te steken 't Steenen tijdperk of 't illektrieke. 't zijn namen veur de geschiedenisboekskcs. De weareld bestaat nie uit steenen óf uit illektriek. Die bestaat uit mcnschen! En of de Matuschka's cn boschwachters nouw zooveul beter en veuruit zijn aan de Battevierenik kan dan honderdduuzend keeren 'nen boer zijn, ik geleuf 't tegendeel eerder. 't Zijn wel donkere dagen veur Kerstmis, amico. En ik zag deuzo week gin kaans, om 'r 'n lichtje op te laten schijnen. Laten me honen van de noste week! Veul groeten van Trui en as altij, gin hor- ke minder van oewen toet a voe DJUL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 1