AH EOS FOOPTS €H PAGKLAB VOOR KERSTMIS Verlaagde Prijzen Maandag 14 December 1931 .DE EEMIANDER- 30e Jaargang No. 144 ROOFOVEr.VAL OP POST KANTOOR TE GIL.ZKEN WILLEM GROENHUIZEN INBRAAK IN JUWELIERS- WINXEL CRISIS IN DEN LANDBOUW Een adres van den Bond van Kaasprodacenten NATIONAAL CRISISFONDS op alle Gouden en Zilverwerken DE NOOD IN DE SCHOEN INDUSTRIE Iht Kostbare Meesterstukje Eén der daders aangehouden terwijl de tweede bekend is Zaterdagmiddag om kwart over vijf is een brutale roofoverval gepleegd op het post kantoor te Ginniken. Op dat oogenblik is het kantoor nog geopend. Er bevond zich geen publiek, toen plotseling twee mannen bin nenkwamen, die den aanwezigen ambtena ren revolvers voorhielden en eenigc schoten losten. Ontzet namen de ambtenaren de vlucht. De bandieten maakten zich toen meester van een grootc geldkist, inhoudende bankpapier, postwissels en andere gelds waardige papieren en maakten zich hierme de ijlings uit de voeten. De gevluchte ambtenaren hadden echter door hun geroep: Houdt den dief!, de aan dacht weten te trekken van den zoon van den nabijwonenden burgemeester, jhr. mr. W. F. Serraris, die dadelijk toesnelde en kans zag één der, bandieten te grijpen. Dit bleek te zijn een kellner uit het lintei Den nenoord te Ginneken, waar ruim een week geleden eveneens een overval werd gepleegd. De man, C. genaamd, had de gel kist bij zijn vlucht laten vallen. Zijn mededader, B. ge- heeten, wist te ontkomen. De politie is on middellijk de achtervolging begonnen en twijfelt er niet aan, dat zij hem spoedig in arrest zal kunnen stellen. C. heeft bekend, ook den roofoverval op Dennenoord te hebben gepleegd. De wapens, waaruit in het postkantoor de schoten waren gelost, bleken alarmpistolen te zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon besluit is aan jhr. P. B. J. Vege- lin van Claerbergen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdij raad te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon besluit is aan mevrouw de we duwe E. A. G. de Mandt, geboren de Kat, op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Dordrecht onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten. Bij Kon. besluit is aan mr Tj. de Jong Tzn. op zijn verzoek, eervol ontslag ver doend uit zijn betrekkingen van rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Gronin gen en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te Groningen. DOOR DEN TREIN VERMORZELD. De 18-jarige J. H., fabrieksarbeider te Woensel, was Vrijdagavond niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Zaterdag morgen heeft men hem ter hoogte van de spoorweghalte Woensel tussehen de rails gevonden, waarbij hem het hoofd van de romp gescheiden bleek. Het lijk van het slachtoffer is naar het politicbureau over gebracht. Men ta6t nog in het duister om trent de oorzaak. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Zaterdagmiddag is de 67-jarige J. F., op den Schoterweg te Haarlem, van een in be weging zijnde tram gesprongen. Hij viel tussehen de tram en een vluchtheuvel in en werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen. Even later is hij aan zijn ver wonding overleden. DE BANKOVERVAL TE ROTTERDAM. De toestand van den gewonde ernstiger dan aanvankelijk ver. moed. Op den tweeden aangehouden verdachte zijn aaneengebonden veters gevonden. De Het horloge van Europeesche vermaardheid Allean v«rkri|gboor bl| étn orlog.moler, herkenboor san ^•vaniloond ZontRo-looken JUWELIER LANGESTRAAT 43, TEL. 852. man heeft toegegeven, dat hij deze had meegebracht, om den kassier te binden. Doordat de G, zoo zenuwachtig was en is gaan schieten, is het heele plan in duigen gevallen. Vlak bij de plaats, waar het geld bakje 6tond, lag een bedrag van 5000 in Nederlandsch bankpapier. Dit geld heeft de G. over het hoofd gezien. De toestand van den heer Snoeck is, naar later is gebleken, toch ernstiger dan aan vankelijk werd vermoed. Rond het wondje in het voorhoofd zijn kruitdeeltjes aange troffen, afkomstig van het 6chot uit het alarmpistool. Thans is vastgesteld, dat de brandende gassen ook de oogen hebben ge raakt en dat deze ernstig zijn getroffen. De heer Snoeck heeft zich onder de behande ling van een oogarts moeten 6tellen. Op een agent geschoten Rotterdam, 13 Dec. Vannacht be merkte een agent van politie, dat een con- trölelampje van den juwelierswinkel R. v. d. B. aan de West Kruiskade niet brandde. Hij vermoedde onraad, waarschuwde den eige naar en eenige andere agenten en gezamen lijk ging men op onderzoek uit. In den win kel bemerkte men niets bijzonders, doch bij nader onderzoek zag men, dat een geblin deerde deur naar de werkplaats achter den winkel voerende, gedeeltelijk vernield was. Terwijl men het onderzoek hier voortzette klonk op het plaatsje achter het huis een drietal revolverschoten. Het bleek, dat de agent, die aan de ach terzijde op post stond, slaags geraakt was met twee mannen. Een daarvan had op hem geschoten. Hij was gewond aan rechterpols en had een schampschot aan de buik. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, kon hij naar huis gebracht worden. De beide man nen waren inmiddels ontvlucht, doch zijn in den loop van de nacht gearresteerd. Het bleken te zijn de 42-jarige J. G. en de 26-jarige A. K. Zij ontkennen. Het mooiste van de geschiedenis is echter, dat het bewuste contrölelampje uit zich zelf doorgebrand is. VERDUISTERING DOOR EEN KASSIER. Bank benadeeld te den Haag. 's-G ravenhage, 12 Dcc. Naar wij ver nemen, is aan het licht gekomen, dat de kasöier van een Haagsche bankinstelling een vrij aanzienlijk bedrag verduisterd heeft. Hoewel verzekering de 6cliade dekt, i6 het feit des te bedroevender daar de be doelde kassier reeds meer dan 25 jaren in dienst der bankinstelling wa6 en het volle vertrouwen zijner patroons genoot. Aangedrongen wordt op meer „lijn" in de regeerings- maatregeten Door den Bond van Kaasproducenten is een adres gericht aan den Minister van Binncnl. Zaken en Landbouw, alsmede aan de leden van de Eerste- en Tweede Kamer. In den aanhef van het adres wordt onder meer gezegd: Naar de meening van den Bond kan niet volstaan worden met plaat sclijke-en tijdelijke hulpmiddelen, die plaat selijk en tijdelijk waardeering zullen vin den, maar allerminst het probleem in vollen omvang aantasten. Het is daarom, dat door den Bond met kracht wordt aangedrongen op „lijn" in de regeerings maatregelen in dezen algemee- nen crisisnood. Deze „lijn" is, dat alle bur gers van den staat hebben mee te werken aan het Nederland-door-de-crisis heen hel pen, zooals ook in den mobilisatietijd heel Nederland werd gevraagd mee te helpen, het Nederlandsche volk van den honger vrij te houden. Aan het door den Bond gewenschte ont- lecncn we het navolgende: In de lijn van het mee laten dragen der beschutte bedrijven en inkomens ligt: ont heffing van de sociale lasten voor de onbe schutte bedrijven, waarop wij met klem aandringen. Het is langer ontoelaatbaar de onbeschutte bedrijven, die toch al de sociale lasten der beschutte bedrijven mee hebben te dragen, deze zorg langer op te leggen. De ze taak heeft thans, althans zeker tijdelijk, de staat over te nemen. Het onderhoud der wegen behoort de taak van Rijk en (of) Provincie te worden. Niet langer kan aan omwonenden wegenonder- houd worden gelaten, nu het verkeer zulke andere vormen heeft aangenomen. Afschaffing van de grondbelasting op on gebouwd, een belasting, die speciaal op het platteland drukt en in het veel gewijzigd belastingstelsel feitelijk niet meer thuis hoort. Afschaffing der vleeschaccijns is reeds lang een wensch van den veehouder ge weest. De toenemende nood maakt dit thans urgent. ITet verstrekken van goedkoop crediet on der regeeringsgarantic hevelen wij gaarne aan Uw aandacht aan, echter achten wij daarbij groote voomcjtiiighcid geboden. Wij zijn tegenstanders van credietgeving wan neer niet de redelijke kans bestaat, dat door de credietgeving het bedrijf wordt gered. Elke andere credietgeving heeft slechts tot gevolg, dat de betrokkene levenslang onder niet te vervullen verplichtingen gebukt gaat terwijl wij overtuigd zijn, dat ook een re geering zulke riskante credietgeving niet kan verantwoorden. Een moratorium voor te betalen pachten en hypotheekrenten is een vraagstuk, 't welk ook in onze. kringen aanhangers vindt. Echter is men overtuigd, dat dit middel met groote omzichtigheid moet worden toegepast en elk geval individueel, vakkundig moet worden bezien, omdat volstrekt niet altijd de partij die heeft 1/J betalen de financieel zwakste is. De Bond schroomt niet, in eigen kring tot diepgaande veranderingen te adviseeren. Elke luxe dient te worden vermeden, al zal men daarmede nog moeten nalaten, wat in de stad gemeengoed is voor bijna allen. Ver der adviseeren wij krachtig tot minder in tensieve bedrijfsvoering. Wat in tijden van hoogconjunctuur nog rendabel was toe te passen, gaat heden niet meer. De meerwaar de-theorie moet practisch in de bedrijven toepassing vinden. Gewaagde speculaties op mccloopen gebaseerd behooren nagelaten te worden. Werken, zuinig beheeren, voorzich tig zijn, om de crisis, zij het misschien zwaar gehavend, door te komen. Hierop moet alles toegespitst zijn. Daarop moet de boer zich instellen, daarheen ligt ook de regeeringstaak. En bij die taak mag de regeering niet schromen, de bevoorrech ten in den lande tot medewerking te dwin gen. De wedstrijden van den Nederl. Bridgebond Gelijk reeds bekend werd gemaakt zal de Nederlandsche Bridge Bond op den 29stcn December a s. des avonds in verschillende plaatsen van ons land bridge-wedstrijden organiseeren, waarvan de opbrengst gebeel zal strekken ten bate van het Nationale Cri sisfonds. De groote sympathie in den lande voor het doel van dit fonds zal naar de mee ning van het bondsbestuur een waarborg zijn voor het welslagen van dit plan, dat de volle instemming geniet van bet Nationaal Crisiscomité. Uit het Nationaal wedstrijdcomité zoowel als uit de plaatselijke comité's zal een eere comité gevormd worden, terwijl gehoopt wordt, dat velen zich gedrongen zullen voelen prijzen beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling naast plaatselijke prijzen eereprijzen beschikbaar te stellen voor de paren, die in het gcheclo land de meeste punten wisten te behalen. De wedstrijd zal plaats hebben met vaste paren (dames, hccren, dan wel gemengd) en zal zoo eenvoudig mogelijk worden inge richt. Ook zal getracht worden wedstrijden te doen plaats hebben in plaatsen waar de N.B.B. nog geen afdeeling heeft. Zij, die *ich geroepen voelen daartoe mede te wer ken om een comité to vormen, worden ver zocht hiervan zoo spoedig mogelijk mede- decling te doen aan den secretaris-penning meester van den N.B.B., Soestdijksche Straatweg 100 a Bilthoven. De inschrijvingen sluiten den 22sten De cember a.s. De Directie van liet Hotel de Witte Brug was zoo welwillend voor Den Haag de za len van Huize Voorhout gratis ter beschik king te stellen, terwijl ook zal worden ge speeld in do drie groote zalen van Pulchri Studio. Onverwijlde en drastische ins voercontingenteering nood zakelijk De burgemeesters der gemeente Drunen, Loon o*p Zand en Waalwijk hadden Vrij dagmiddag te Tilburg een vergadering be legd, waar met hen de burgemeesters van. Dongen, Gilze-Rijen, Hilvarenbeek, Moer gestel, Oisterwijk, Sprang-Capelle, Tilburg, Valkenswaard en Veldhoven aanwezig wa ren. Tevens waren uitgenoodigd het be stuur en de secretaris van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten. Het doel der vergadering was te komen tot een gemeenschappelijke actie van de burgemeesters der gemeenten betrokken bij de schoenindustrie, ten einde de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid van onverwijlde contingenteering van den im port van schoenen. In de vergadering werd uitvoerig ge sproken over de verschillende motieven om te komen tot een spoedige en scherpe contin genteering van den import. Hierbij werden als hoofdfactoren naar voren gebracht de bestaande en dagelijks toenemende werk loosheid in de schoenindustrie, het vermin derde afzetgebied in het buitenland en de 6terk toenemende invoer van schoenen. Al gemeen was men van gevoelen, dat ten dezen een 6terke actie moet worden gevoerd. De vergadering besloot eenstemmig zich tot de regeering te wenden met een request, waarin de ernstige bedreiging van de schoenindustrie in de betrokken gemeenten wordt uiteengezet alsmede de gevolgen, die de bestaande invoerverhoudingen voor de werkgelegenheid in de betrokken gemeen ten reeds hebben en de urgentie van on verwijlde en drastische contingenteering worden toegelicht. Dit request zal nader door een commis sie uit de vergadering aan den minister worden aangeboden. Aanbevelend, E. Frankenhuis 't Zand 3 Telefoon 386 mei: -e aangerand. Amsterdam, 13 Dcc. Twee ongeveer 23-jarige personen, die gisterenavond in de omgeving van het Boerhaaveplein enkele café's bezocht hadden, doch daar hun ver teringen niet betaalden, werden, toen zij zich verwijderden gevolgd door een paar café-houders. Deze menschen zagen, dat het tweetal op het Boerhaaveplein een meisje aanrandden. Zij waarschuwden de politie, die zij zoowel van dit feit als van het niet-betalen in kennis stelden met het ge volg, dat enkele agenten de mannen som meerden met lien mee te gaan naar het bu reau Linnaeusstraat. Dit ging echter niet ge makkelijk. Beide personen, die niet meer nuchter waren, verzetten zich heftig, zoodat hun overbrenging naar het bureau met groo te moeite gepaard ging. Nadat procesverbaal tegen hen was opge maakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Een en ander trok groote belangstelling van het publiek. MARKEN VOORUIT. Nieuw buurthuis, nieuwe water leiding en electrisch licht Het wa6 Vrijdag een gewichtige dag voor het eiland Marken. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Röell heeft er namelijk des middags het nieuwe buurthuis geopend, alsmede de nieuwe waterleiding, terwijl het electrisch licht op dat eiland officieel in gebruik is gesteld. Met den Commissaris der Koningin wa ren talrijke autoriteiten uit de provincie Noord-Holland cn van het P.E.N. medege- komen. (Msb.) De eerste stap tot dc vervulling vun een wensch is, dien wcnsch als vervulbaar aan to nemen. A. H. NIJHOFF. Uit het Engelsch door Mej. C. M. G. de VV 56 Ja, dat moest sir Arthur toegeven cn toch toen hij zich zijn dochter's diepe overtui ging herinnerde omtrent deze kwestie, bleef hij Julie's aanspraak verdedigen. Een valsche bewering, dat verzeker ik u mijnheer. Sir Arthur liet zich met deze verklaring niet tevreden stellen. Na alles wat er ge beurd was, voelde hij het zich tot plicht, een duidelijk bewijs te zoeken aan wie het stukje toebehoorde. Toen wendde hij zich tot Willem cn vertelde, dat het meisje in het ziekenhuis verteld had, het van Willem cadeau gekregen te hebben Hij verzocht hem dit te verklaren cn de jonge man aar zelde dan ook geen oogenblik een verklaring te geven. Oorspronkelijk had het stuk hem toebehoord, maar een weck geleden had hij het aan zijn nichtje van zijn haas ten geschenke gegeven, Wat heeft u daar op te zeggen, mijn heer Gedge? vroeg sir Arthur. Het was of Willem's hart stilstond ter wijl hij met spanning antwoord op deze vraag afwachtte. Voor zulk een natuurlijk en dood eenvoudig man 6chcen het dat zijn hcclo leven, verleden, lieden en toekomst afhing van hetgeen de oude man zou zeg gen cn het was of hij een langzamen dood strijd moest doormaken toen hij besefte wat deze woorden beteekenden in al hun cyni sche boosheid. De van Roon is van mij, zei S. Gedge met vaste, gedecidcjrdc cn kalme stem. Het stuk is gekocht van mijn geld. Sir Arthur wierp een vragenden blik op den verstomden Willem. Ilij zelf had zeker gedacht dat dit de waarheid was cn toch kon hij niet gelooven dat een jong mensch, op het oog dc openhartigheid zelve, zoo be slist had staan te liegen. Wat zegt u? vroeg hij met zachte stem. Willem was tc verschrikt om iets te zeg gen. Zijn baas maakte dadelijk gebruik van de pauze die volgde. Korn jongen, zei hij op vriendelijk vermanenden toon; je weet even goed ais ik. dat ik je geld gegeven heb om in Suffolk eenigi dingen te koopen zooals je gewoonlijk doet op je vrijen mid dag on dat dit stukje daar bij was. Droevig schudde de jonge man het hoofd. Die koelbloedige leugen deed hem meer pijn dan een slag met. de vuist van den ouden man gedaan zou hebben, toch maakte het hem wakker om het ronduit tc ontkennen. Heel eenvoudig zette hij de zaak uiteen. Mijn baas gaf mij twintig pond mee naar een verkooping in Loscby Grange tc Saxmundham en ik kocht daar artikelen voor ecn-cn-twintig pond en negen stuivers. Met een half spottende, half gevoelige stem kwam de oude man tusschenbeiden: Dit stukje, dat je voor een appel en een ei gekregen hebt, dat geef ik je toe, was daar ook bij Neen mijnheer, zei Willem. Ik heb dit stukje voor mijn eigen geld gekocht van een oude vrouw in een winkel in Crowdon Dit was het antwoord, dat aan duidelijk heid niets te wcnschen overliet Sir Arthur echter betreurde nog steeds dat het verba zend moailijk was rechtvaardig tc wezen; de taak dit uit te maken, was hem nu een maal toebedeeld. Wat heeft u voor het stukje betaald, als ik het u vragen mag? Vijf shilling, zei Willem zonder tc aarzelen. Vijf shilling? Het was pikzwart toen ik het kocht, mijnheer, met een stilleven dat zeker twee honderd jaar oud was er over heen geschil derd. Ja, het zag pikzwart, dat geef ik toe, zei de oude man, maar dat verandert niets aan het feit dat het van mij was. Laat ik dc puntjes op dc i zetten, mijnheer Gedge, zei Sir Arthur. U beweert dat het stukje op een verkooping gekocht werd voor uw geld en deze jonge man ver klaart dat het gekocht werd in een winkel van het zijne. Dat is zoo, zei de oude man. IIcbt u misschien een lijst, een catalo gus van dc dingen die op do verkooping ge kocht werden? Neen mijnheer, ik vrees van niet. Nu liet hel geheugen van den ouden man hem echter in den steek cn dit werd hem door Willem bewezen Onder dc toonbank lag een touwtje waar een massa ontvangen rekeningen aan hingen cn daar haalde de jonge man een document vandaan, dat ten zijnen gunste pleitte. Het was een lijst van zijn inkoopen te Loseby Grange, zorgvuldig opgeteekend met de som er achter die er voor betaald was en onder aan de lijst vlak onder de cijfers 20 pond 1.9, geschreven met een beverige maar echte koopmanshand: Nagezien en accoord bevonden S. Gedge. Deze gelukkige ontdekking pleitte ten gunste van Willem. Er stond niets vermeld van een schilderstuk, alleen een prent naar P. Bartolczzi, die dadelijk door Willem uit het winkelraam gehaald werd. Welk een volmaakt huichelaar de oude man ook was, toch kon hij niet verbergen dat hij geschokt was. Maar als een wanho pig speler, wiens fortuin op het spel stond, veranderd hij dadelijk van tactiek. Ja, zijn ongelukkig geheugen had hem een poets gespeeld, hij herinnerde zich niet meer waar het ding gekocht was, maar dat deed niets af aan zijn bewering dat het van zijn geld gekocht was. Sir Arthur Bobraham kon niet nalaten het gedrag der beide partijen met elkaar te vergelijken. Gierigheid had een diepen stempel gedrukt op het gele perkament achtig gezicht van S. Gedge, terwijl Willem zoo eerlijk uit zijn oogen keek dat men den jongen man haast niet van een laag heid zou kunnen verdenken. En toch vroeg Sir Arthur zich af, hoe zulk een arme jonge man, die toch zoo ver standig geweest was zulk een 6chat voor enkele shillings te verwerven, er zoo licht vaardig afstand van had gedaan. Van liet antwoord op die vraag begreep hij dat heel veel afhing. Toen u dat schilderijtje weggaf, be greep u zeker niet van hoe groote waarde het was. Ach mijnheer, over de waarde dacht ik natuurlijk niet. Ik zag alleen dat het een mooi dingetje was en dat zag juffrouw Julie ook. Zij bewonderde hot zoo zeer, dat zij vroeg of ik het haar wou verkoopen. Hebt u er geld voor aangenomen? Neen mijnheer. Zij heeft het van mij present gekregen. Ik vroeg of ze niet aan geld wou denken. Kon u dat doen in uw omstandigheden? Onwillekeurig keek Sir Arthur naar de kaal gesleten jas van den jongen man en naar de oude pantalon en hij kwam dus dadelijk tot de conclusie, dat die jonge man zich dat zeker niet veroorloven kon. Willem's antwoord vergezeld van een glimlachje legde den man van de wereld letterlijk voor een oogenblik het zwijgen op: Ik hoop, mijnheer, dat ik mij altijd de weelde kan veroorloven geen prijs te zet ten op schoonheid Dit gezegde deed den wereldwijzen man het voorhoofd fronsen. Maar u zou toch niet een Van Roon aan de eerste de beste cadeau geven, die het u vraagt? Waarom niet mijnheer, als als je Als je wat? Als je van de pereoon houdt. Hoewel de jonge man bloosde toen hij deze bekentenis deed, zulk een onschuld deed zijn taak geen kwaad. Toch was Sir Arthur meer dan verbaasd over zulk een gemoedsgesteldheid. Deze onverschilligheid voor geld was bijna gevaarlijk; en toch als hij 't gezicht van den bediende vergeleek met dat van den meester, dan was het verschil bepaald tragisch. Do een overgo ten met het licht dat nooit scheen, noch op zee, noch op het land, de ander donker als het beeld van den afgod, wiens schaduw den winkel verduisterde. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5