HET RUSSISCHE VIJFJARENPLAN Fa. M.R.N. OOSTERVEEN WAT IS ERVOOR EN WAT ERTEGEN? Rusland nog geen parades ONZE INKOMSTEN EN UITGAVEN Langestraat 42 - Tel. 77 SPERCIEBOONEN 42£ ct. per blik STADSNIEUWS Interessante lezing van Mr. Dr. A. A. van Rhijn voor Nijverheid en Handel i Gisteravond had in hotel Monopole een bijeenkomst plaats van hot departement Amersfoort der Nederlandsche Maatschap pi.i voor Nijverheid en Handel, welke go- leid werd door ir. R.A. Vcrhey. Als spreker trad op mr. ,dr. A. A. van Rhijn, referendaris aan het departement van Arbeid te 's-Gravenliage, die oen rede hiold over Het Rnssische vijfjarenplan. De heer Van Rhijn begon er de aandacht op te vestigen, dat het vrijwel onmogelijk schijnt een conclusie to trekken uit het geen momenteel in Rusland gebeurt. Het onderwerp is vrij moeilijk te bohandelen Een van de grootste bezwaren bij het on derzoek van het vijfjarenplan is, dat men heel mooilijk goede objectieve inlichtingen daaromtrent kaïi verkrijgen. Nóg mocilij ker wordt het, dat men bij bestudeering van de gegevens tot de conclusie komt, dat degene, die ze verschaft heeft, niet be trouwbaar is. Dikwijls worden gekleurde gegevens verschaft, die, als inon ze juist gaat intcrprcteeren, een anderen indruk zouden geven dan zij op het moment doen De man, dio momenteel in Rusland de lakens uitdeelt, is Stalin, een eenvoudig man, met ghoote wilskracht en groote spreekgave. Hij bezit een groote mate van overwicht. Stalin is een man van buiten gewoon eenvoudige levenswijze; dat gecfl direct het gevoel dat er iets bizonders is. Hij is eenvoudig gebleven en is van 'smor gens vroeg tot 's avonds laat bezig zijn ideaal te verwezenlijken, het ideaal waar voor hij niet alleen wil strijden, maar waarvoor hij ook wil lijden, getuige het feit, dat hij niet minder dan zes maal naar Siberië is verbannen. Achter Slalin staat de grooto communis tische partij met een groote 2 millioen le den. zijnde 1'/: procent der bevolking. Dit is relatief zeer gering, maar de C. P. is een élite party, tót welke men maar niet zoo zonder roeer wordt toegelaten. Wanneer men eenmaal als lid is aangënoltien, geniet men daarëgn vele faciliteiten. De commu nisten zijh op het óogenblik in Rusland zeer voorlreffelijk georganiseerd. Vervolgens ging dr. van Rhijn het vijf jarenplan nader beschouwen, om daarna af te vragen wat de Russische verhoudin gen ons nu leeren. Het vijfjarenplan da teert niet van de laatste jaren; do gedachte ervoor bestond reeds bij Lenin, die be greep. dat Rusland, dat geheel op zichzelf was aangewezen, een reorganisatie moest ondergaan. Aan de hand van eenige cijfers toonde spreker aanhoe'nijpend de toestand in 1921 was. Er mo'est een plan komen, waar in de vrgag van productie en verbruik moest zijn opgenomen, waarbij' nog kwam de verkoopprijs én het loon voor de arbei ders; voorts djong zich de vraag pp hoe veel kapitaal er hoódig was, hoe de kapi- taalvorming zou geschieden, wat het afzet gebied zou zijn enz. Als men het boek werk over hét -plan ziet, komt men" pos tot de conclusie, welk een geweldig plan het is. In het plan is opgenomen een toename van het maatschappelijk vermogen van be gin tot eind van 85 tot Uil milliard; even zoo met de productie, waarmede een daling der prijzen, moest gepaard gaan. Deze prijsdaling is voor den groothandel grooter dan voor den kleinhandel. De cijfers ge ven een uitstekend beeld van de grootscho opzet. Er wordt hard gewerkt om het plan verwezenlijkt te krijgen, waartiij een voort durende controle plaats vindt tusschen het plan aan de eenc zijde en de resultaten bij de uitvoering' ervan aan de andere zijde. De wijze, waarop reclame voor het plan wordt gemaakt, is verbluffend. Lichtrecla mes, biljetten op aanplakzuilen, in bloem perken, overal vindt men het woord „vijf jarenplan". Of) alle' mogelijke w ijzen wor den de menschen tnot het vijfjarenplan bo zig gehouden. De couranton zfjn voor een groot deel gevuld met stof welke mede- deelingen over het vijfjarenplan bevat. Wanneer wij de doorvoering van het plan in de industrie nagaan, moeten w ij in ver schillende bedrijven een verhooging van de productie constatecren. Voor 1928/29 gat het plan een verhooging aan van 21.4 terwijl er in werkelijkheid een van 23.7 «s bereikt. In de „Schwer-industrie" zijn de cijfers zeer merkwaardig, waar de vermeerdering niet 26, zooals geraamd, maar 38 be draagt. In de „Leicbt-industrio" is het re sultaat ovenwél beneden de raming geble ven. Geconstateerd moet worden, dat men erin geslaagd is de productie op te voeren in tal van belangrijke takken van het be drijfsleven. Men is er ook in ruime mate iri geslaagd om de nieuwo toclinische hulp middelen ook in de Russische bedrijven toepassing te doen vinden. De electrificatie is zeer 6nel toegenomen. Lenin heeft daD ook gezegd: Electrificatie plus sovjets is socialisme. Waarin is het vijfjarenplan naar spro- kers meening nu niet geslaagd? De hooveelheidsvermoerdering is even wel in tal van gevallen gepaard gegaan uict een hoedanigheid«vormindering. Zoo constateert men dit zoowel t.a.v. machines als tal van andere producten. Zoo is het voorgekomen, dat tot 80 van de weefsels is afgekeurd. Wat zijn de oorzaken van die mindere kwaliteit? Om te beginnen zullen dc grondstoffen niet behoorlijk geweest zijn. Daarbij komt nog, dat er een ontzet tend tekort is aan gescln dde arbeiders en technici. Men heeft volgens het' vijfjaren plan 1,200,000 technici noodig en momen teel zijn er Slechts 120,000, dus slechts 10 Men houdt wel stoomcursussen, dóch uit een boer is moeilijk een goed technicus te maken. Door de kwaliteitsvermindering komt men tenslotte toch nog tot een ach teruitgang. Merkwaardig is het, dat de productie kosten niet verminderd zijn kunnen wor den. De productiekosten in Rusland zijn 2 k 2Va maal zoo hoog als in het buiten land. In 1929 moest volgens het plan er een daling van 11.7 zijn, terwijl deze slechts 5.3 was. In het eerste kwartaal van 1931 moest er volgens het plan een daling van 8 zijn, cn er was... een stijging van 2 tot 3 Ren dergelijko organisatie van één centraal punt uit te regelen is vrijwel onmogelijk. Men moet wel tot decentra lisatjo overgaan, want er komt een momenl dat de bureaucratie in plaats van veria ging, tot verhooging der productiekosten komt Klachten over lang uitblijven van grond stoffen, over lang wachten op machine-on- derdeelen komen veel voor. Dit is goed te begrijpen, want men staat voor een organi satie, welke niet is tot stand te brengen. Voorts is komen vast te staan, dat vele din gen niet zijn uitgekomen. Men heeft weïis waar statistieken, doch deze slaan op het verleden, doch.wie zegt, dat de toekomst daarmee in overeenstemming zal zijn? Dan hebben wo nog de verbetering van het le ven der arbeiders. Het reéele loon van den arbeider in Rusland op dit oogenblik is volgens den' héér Grondijs 70 van dat in 1917. Het zijn de arbeiders die in Rusland het kapitaal opbrengen. F.r is veel geld noodig voor uitvoering van het plan. Het gevolg is, dat het gebruik wordt ingekrom pen ten behoeve van de kapitaalvorming. Het kapitaal wordt daar bijeengebracht ten koste van de arbeiders. Is er Russische dumping? Dit kunnen wij eigenlijk niet beoprdcclen, want wij we ten de kostprijzen niét. Men neemt iedcrcn prijs wélke men noodig acht, omdat men artikelen in eigen land weer willekeurig in prijs kan gaan verhoogen, hetgeen ten ko3te van den arbeider gaat De levens voorwaarden zijn dus niet zoo gunstig. In Rusland kent rnen gerantsoeneerde artike- ,len, welke in te geringe hoeveelheid wor den gegc.ven- Gevolg: bijkoopen van arti kelenóp- do vrije markt tegen zper ver: Hoogden prijs! De prijzen van dc gerant- soénoerrjc artikelen zijn niet hoog, maar die op de vrije markt zéér hoog, zoodat we voorzichtig nïoeten zijn met de prijzen, welke uit Rusland komen. Dan heeft men nog het jachtsysteem. Men 'wérkt in Rus land 'meer op premie dan waar ook. Op allerlei wijzen wordt getracht om dé pro ductiesnelheid op te voeren. Zoo zijn ct zelfs „stormtroepen die in fabrieken, die bij dc door het- plan geraamde snelheid achterblijven, eens te dcmonstrecren hoe een communistische arbeider behoort te werken De arbeiders mogen niet zoo maar van betrekking verandereh: daarvoor is toe stemming van de sovjets noodig. Verlaat een arbeider zijn werkkring tegen den zin der sovjets, dan mag géén arbeidsbeurs hem inschrijven, m. a. w. hij krijgt, géén werk! Dit is eigenlijk een geval van brood roof; men heeft dus in Rusland wél een geweldigen dwang van de overheid. Spre ker gelooft, dat, als men de Russische toe standen èens objectief bekijkt, er weinig van die paradijs-achtigo toestanden in de sovjet overblijft. Rij dc bespreking van den landbouw merkte de beer van Rhijn op, dat men in Rusland onderscheidt: een staatsboerderij, waar dc boer zijn gcheele zelfstandigheid kwijt isi P.at zijn' wel bedrijven van 220,009 H A. {ongeveer Zealand's oppervlakte). Er wordt mechanisch gewerkt. ICr werken 2500 arbeiders, die in drie weken oogsten. Naast do staatsboerderij vinden wo oen soort col lectief landbouwbedrijf (coöperatie), waar bij de verschillende boeren met elkaar sa menwerken, hoewel zij, die zélf eenig bezit hadden, daartoe ónder zéér groote dwang en na bedreiging niét'verbanning cn dood straf, zijn overgegaan. Voorts kennen 'wij nog de zelfstandig werkende boeren, welke volgens de sov jets móeten verdwijnen, om via de collec tieve bóenjerij tot de staatsboerderij te ko men. Deze vorm van Indrijf heeft met zicb medegebracht een.meerdere toepassing van technische hulpmiddelen. In 1929 had men 7102 tractoren ,cn in 1931 niet minder dan 46,700! In het, landbouwbedrijf is een veel hoogere techniek- bereikt dan vroeger bet geval vac. Aan den.anderen kant valt een geweldigen achteruitgang in de veeteelt, waar te nemen, doordat zij, alvorens in bet gedwongen bedrijf te gaan werken, hun vee hebben afgeslacht. De wijze waarop de menschen evenwel gedwongen worden is op geen enkele wijze tc verdedigen. Tenslotte hesprak de héér Van Rhijn dc Plan-Wirtschaft, wejkc rnen ook in West- Europa wil invoeren ter voorkoming van crisissen. Deze RlaiiAVirtschaft is, alléén mogelijk als" men „niilitaircment" alles uit een centraal punt regeert. Deze Plan-Wirt- schaft, welke in Rusland zoovele bezwaren oplevert, zal volgens spreker dan in West- Europa heelemaal geen kans van slaseri bobben. Bij het maken van een plan kan men niet met alle factoren rekening hóu den, zooals bijv. met het weer, een plotse linge technische vinding enz. Indien eén deol mislukt, is het hocle plan tot misluk king gedoemd. Het zal niet mogelijk zijn om het prijsmechanisme, dat men in Rus land heeft uitgeschakeld* tc missen. Aan het einde van zijn voordracht liet de heer Van Rhijn eenigo p. zien, waar uit bleek op welke energieke wijze de sov jets actie voeren voor het bereiken van hun doel: het slagen van het vijfjarenplan. Na de rede van den heer Vun Rhijn, waarop een applaus volgde, werd nog door enkele aanwezigen gebruik gemaakt van do gelegenheid tot het stellen van vragen. CITY THEATER. „De Amateur-Regisseur" met Buster Keaton en Anita Page. Wil men eens te weten komen hoe een film nu wel feitelijk vervaardigd wordt (of waarschijnlijker: hoe zij niet tot stand komt!), dan kan déze week een bozoek aan het City Theater op den Westsingel worden aanbevolen, waar „De Amateur-Regisseur met in dc hoofdrollen Buster Keaton cn de lieftallige blondine Anita Page, draait. De enscèneering van deze rolprent is wel zóó goed verzorgd, dat er niet al te veel phan- tasie voor noodig is om zich in Hollywood inplaats van in Amersfoort tc wanen. In een filmstudio, waar alles cn iedereen in rep en roer is voor het treffen der voorberei dingen en het uitbeelden van de voorge schreven- scènes, welker totaliteit zjch dan straks aan dc wereld als „de film" zullen komen aandienen. In werkelijkheid zal het daar aan den gindschen kant van den Atlantischen Oce aan wel heel anders gaan. Maar dat neemt niet weg, dat „De Amateur-Regisstur" van wat niet is, toch heel veel heeft weten te maken. Het succes is hier wel in hoofdzaak te danken aan Bustcr Keaton; dc man, die zelf niet lacht, maar talloos velen lachen laat. Een filmster met een onnoozel, ietwat domachtig en schuchter gezicht, doch ach ter dat simpele uiterlijk een innerlijk van kunst bezit. Hij wordt in zijn creaties bijge staan-door Anita Page als Elvira Plunketcn haar moeder (een Xantippe!), benevens tal van andere acteurs van de Metro Goldwijn Mayer. Elmer Butts is op onbegrijpelijke wijze bij de film gekomen cn doet er even onbegrijpelijke dingen, waardoor hij begrij pelijk groote consternatics verwekt. Overal wordt hij voor geprobeerd, maar ook overal blijkt hij onbruikbaar te zijn. Tenslotte moet hij optreden in ccn komische revue- film en krijgt als tegenspeelster moeder Plunkctt. Dat heeft heel wat voeten in aar de, maar toch weet hij zich er aardig door heen te slaan. Als hem dan eindelijk een behoorlijke carrière verzekerd wordt en daarmee hét goede moment gekomen is om zijn liefde voor Elvira openlijk te verklaren, is dc filmheld Larry Mitchell hem juist vóór geweest en vischt de brave Elmer dus precies achter het not. En het ergste van al les is, dat hij zelf op onbewuste wijze hot pad der liefde voor zijn medeminnaar heeft geëffend. Hij wordt afgewezen en ontvangt de troost, dat hij maar flink dwaas spelen moet, men zal dan om hem lachen, zooals tx>k in dezen mislukten ,*\moj;aünslag" om hem gclachtn word.r Naast de humoristische hoofdfilm, die voor een bezoek zeer aanbevolen worden, kan, is er een aardig bijprogramma. Een bijzonder goed geslaagdl Micky Mouse, een artisten-revue met „debutanten" en het ge bruikelijke binnen- en buitenlandsch nieuws Pr. D. J. van Prooyc, voorzitter van den Kon. Ncdcrl. Voetbalbond, is o.a. zoo vrien delijk geweest zijn bekende circulaire als waarschuwing tegen de verruiming van het voetbalspel voor Polygoon nog eens te her halen. HANDELSREGISTER. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier zijn de volgende mcdedeelingon gedaan betreffende nieuw Ingeschreven handelszaken: Fa. J. van Arnerongen, aannemers, Leer- sum, Rijksstraatweg A. 96. Venn.: W. H. van Arnerongen, J. van Arnerongen Jr., J. van Arnerongen Sr. Fa. Wassink cn van N'ordcn, Lood- en zinkwerkers, Amersfoort, Stationstraat 51. Venn.: E. van Putten, P. Wassink, W. van Norden. Bakkerij ,de Kolonie, Soest, Soest erberg- schc straatweg 41. Eig.: J. F. Luschen. D. Engelen, hulpmeststoffen, Lunteren, Dorpstraat La. 76. Eig.: D. Engelen. F. B. Kohier, Kapperszaak, Soest, Burg. Gorthestr. 18 A. Eig.: F. B. Kohier. D. van Bokhorst, Makelaar enz., Nijkerk, Amersf. straatweg D. 219. Eig.: D. van Bok horst. H. Versteeg. Botcrhandel, koffie en thee, Nijkerk, Raadhuisstraat 40. Eig.: H. Ver steeg. Fa. F. Nagtegaal, Galanterieën, Ede, Grootostraat 110. Eig.*: G. van Holland. W. N. van Oost, Fotograaf, Doorn, Amers- foortsc.he weg 23. Eig.: W. N. van Oest. li. A. Batenburg, Aannemer, Amersfoort, Gabriëlstraat. 14. Eig.: R. A. Batenburg. Fa. Fidder en Beelen, Aannemers enz., Nünspeet. Laan 3. Venn.: II. Beelen, J. Fidder. Fa. A. \V. Kievits cn Zn., Handelsdrukke rij enz.. Driebergo 'lij sen burg, Iloofdstr. 30. Venn.: A. W. Kit its, J. F. Kievits. POSTERIJEN. Postauto's in gebruik. Naar wij vernemen zullen de Posterijen te dezer stede binnenkort twee postauto's in gebruik nemen, die voor de buslichtings-, pakket- on stationsdienst zullen worden ge bezigd. ONZE WINKELS. Een nieuwe wijnhandel op den Kapelweg. In het winkelpand Kapel-a eg 56, hóek Verhoevénstraat, is lieden geopend een wynhandel, annex sigarenmagazijn van de firma W. van Egdom—Van Dijken. Zoowel de houw als inrichting lijkt ons geschikt voor de uitoefening eener dergelijke bran che. Voor nadere bijzonderheden leze men de annonce van hedenavond. Hoe zijn de uitkomsten der gemeentebedrijven geweest? Ter voldoening aan de artikelen 255, 256 en 265 der Gemeentewet, bieden B. en W. den raad de door den Ontvanger dezer ge meente ingezonden Ilekening der Inkom sten en Uitgayen van de gemeente Amers foort voor den dienst 1930, aan. De bedrijfsrekeningen zijn die betreffende de volgende bedrijven en diensten: I. Grondbedrijf, waarvan de verlies- en winstrekening sluit met een nadeelig saldo van f 141.903,68. II. Gasfabriek, met een voordeelig saldo van f 107.612,99 III. Waterleiding, met een voordeelig sal do van f 11.428,88. IV. Reinigingsdienst, met een- nadeelig soldo van f 109.998,38. V. Ontsmettingsdienst, met een nadeelig saldo van f 20.959,15. VI. Brandweer, met een nadeelig saldo van f 13.40525V2- VII. Bouw- en Woningtoezicht, Woningbe drijf en Bouwbureau met een nadeelig sa! do van f 28.079,55. VIII. Openbare Werken, met een nadeelig saldo van f 11.128,99. IX. Centrale Boekhouding, met ccn saldo van, nihil. X. Slachthuis cn Keuringsdienst met een voordeelig saldo van f 310.7SV2- XI. Fonds voor bijzondere doeleinden, met een voordeelig saldo van f 54)84.16. XII. Fonds wegens overdracht van hel Gemeentelijk Electrieiteitsbedrijf, met een saldo van, nihil. XIII. Fonds van door besturen van bij zondere scholen gestorte waarborgsommen, met een saldo van nihil. XIV. Reservefonds tot het doen van uit- keermgen krachtens de Pensioenwet 1922, met een voordeelig saldo van f 13.336,52. Krachtens artikel 41, tweede lid dor Reke- ningsvoorsehriftcn moet het geheele saldo van de rekening van baten cn lasten van een bedrijt in de gemeenterekening worden opgenomen. Hieraan is voor aile bedrijven voldaan (De saldi van de „fondsen" worden eerst in gaande 1 Januari 1931 in do gemcentercke ning opgenomen, volgens de daaromtrent gegeven voorschriften). Bij vergelijking van de uitkomsten vol gens de rekeningen 1930 met de cijfers vol gens de oorspronkelijk vastgestelde begroo tingen, 1930, vallen de volgends verschil- jen op: Grondbedrijf. Geraamd verlies f 141.673,33 Volgens de verlies- cn winstrekening f If 1.903,68. Meer verlies f 3.2304/5. Gasfabriek, Geraamde winst ƒ14.875.—. Volgens verlies- en winstrekening w-insl f 107.642,99. Meer winst 1 92.767,90. Waterleiding. Geraamde winst f 1.100. Volgens verlies- cn winstrekening winst f 11.428,88. Meer winst f 10328,88. Reinigingsdienst. Geraamd tekort: f 101.698,25. Geraamde werkzaamheden voor de ge mcente ƒ70.757,55. Tezamen f 172.455,80. Volgens verlies- cn winstrekening respec tievelijk: f 100.99S.3S en f 67.942,70. is f 177.911,17. Dus meer f 5.485,37. Ontsrnettingsdienst. Geraamd (ekort: f 11.411,06. Volgens verlies- en winstrekening f20.959,15 Meer tekort f 9.547,19. Brandweer. Geraamd verlies f 14.360,62 Volgens verlies- en winstrekening verlies f 13.40506V2. Minder rerlics l' 955,35% Bouw- en Woningtoezicht, Woningbcdrij! en Bouwbureau. Geraamd verlies f 44.604,67 Volgens verlies- winstrekening f 28.07905. Minder t erlies f 10.525,12. Blijkens de uitkomst der tellingen van de gemeenterekoning bedraagt het totaal: der gewone ontvangsten f 3S92.103.5iV2, cn der gewone uitgaven f 3.786.965.25%, zoodat het batig saldo bedraagt f 105.138,29 Hierbij is te voegen het saldo van de lijst „Achterstand" over 1930 f 10.287,85. Tezamen f 115.426,14. M aar af voor nog tc doenc betalingen f 10.940,11, Zoodat t oor den dienst 1930 een voor- tleelig saldo kan worden berekend van f 104.486,03. De Verificatuur berekent een voordeelig saldo van f 111.679,78, tengevolge van het buiten rekening laten van hetgeen in 1931 reeds op de begrooting is geraamd voor achterstallige rente en aflossing van geld- leeningen. Voor de berekening van het voordeelig saldo van den dienst 1930 moet echter rekening gehouden worden met het totaal aan vorderingen en betalingen bij sluiting van den dienst. WELDADIGHEIDSPOSTZEGEL-PUZZLE, De oplossing van dc puzzle. Gebruikt in deze maand als regel Niet anders dan 'n weldadigheidszegell Gevormd worden de volgende woorden: Bieukejonellende in staal; arme kind steun missen; weldoen 'siertwie goed doet, goed ontmoet; dankbaar; zorgen zor gen; doe liet. GEVONDEN VOORWERPEN. Een 'ooodsehappentasch, een damestasch- j'e, een paraplui, een centuur, een bril, een den halsdoek, een portemonnaio, met eenig geld. een lederen beurs met eenig geld, een portefeuille met 'geld, een rozenkrans, een paar schoenen, een schort, een paar pan toffels, een gouden kruisje, een horloge ketting met medaille, een hamer, oen rij- wielpoinp een een klein hondje. RIJKS TELEFOON. Nieuwe aansluitingen Rtjkstelefoon. No. 1393 J. Appel, Electrotechnisch Bureau, Kampstraat 30. No. 1063 M. A. van Beramel, Fred. v. Blan- heimstr. 28. No. 127S H. G. H. Bennema, Kleine Nachte gaalstraat 30. No. 63SH. Bakking Sr., Sigarenhandel, B. W. laan 176. No. 1593 II. Bruins. Hypotheken cn Assuran tiën, Hendrik v. Viandenstr. 34. No. 1594 Dames Burgdorffer-Cohen, Vermeer, straat 136. No. 1430 F. Buys, gas-, water- en clectrische geleidingen. No. 1519 W. B. van Dijen, Electrische Smede rij, Lood- en Zinkwerk, Elcctra, Muurhuizên 120. No. 1262 Joh. van Diik, 't Zand 25. No. 1215 W. J. Pijnenberg, Lood en Zinkwer- kcr, Krommestraat 57. No. 912 Garage G. van den Hooff, Groote Koppel 5B. No. 729 J. Haars, Hoofdcommissies, Chef afd. Financiën en Gemeente-Secre tarie. Koningin Sophialaan. No. 1343 J. Kooiman Jr.. SL Radboudstraat 8. No. 1508 W. J. van Lee. leeraar R.H.B.S., Re- gentesselaan 37. No. 1336 L. W. san Loenen, Verhuizingen en Transporten, Teut 24. No. 1248 M. E. Luidiriga, Julianaplein 10a. No. 1323 J. E. van Nie, Vert Ltr. Waterlei ding Mij., Koningin Wilhelmina- straat 11. No. 1509 A. M. van Nieuwenhoven. Vert. M. V. C„ St. Anfridusstraat 57. No. 1263 A. Pardan, Vlasakkerwog 60a. No. 1507 J. Ramselaar, Groenten en Fruit handel, Groote Sint Janstraat 6. No. 1595 W. de Smalen, Fotograaf, Korte- gracht 17. No. 1592 H. van Wageuingen en Zn., Lood gieters en Sanitairw erkers, Lien- dertscheweg 7. No. 1IS6 Jar. van Zameren en Zn.. Banketfa- brick. Sluisstraat 4. VOEDSELDISTRIBUTIE. Zij zal met 1 Januari worden ter hand genomen. Naar wij vernemen zal niet ingang van 1 Januari a.s. het overgeschoten eten in de kazernes, voor zoover dit nog niét op de borden geschept is, niet meer worden ver pacht, doch bestemd worden voor hen, die in dezen malaisc-tijd zoo dikwijls een war men maaltijd moeten missen. Met de dis tributie in het garnizoen Amersfoort zal vermoedelijk „Het Leger des Heils" zirh belasten. Aangezien dikwijls vrij groote hoeveelhmeden eten overblijven, moet deze maatregel van harte worden toegejuicht. HET FAILLISSEMENT VAN DE VERTOUWENSVEEHANDEL. Een eerste uitdeelingslijst zal worden opgemaakt. Naar «ij vernemen, zal in het zeer om vangrijke faillissement der Commanditaire Vennootschap: Vertrouwensvcehnndel, ge- vcstigdte Amersfoort, door den curator mr. R. P. van der Mark aldaar een eerste uit deelingslijst worden opgemaakt. Krachtens deze uitdeelingslijst zullen de preferente crediteuren 100 ?3 hunner ge- varifieerdc vorderingen ontvangen, terwijl aan concurrent geverifieerde crediteuren een voorloópige uitkeering zal geschieden van 3 HELLESTRAAT b. d. UTRECHTSCHESTR. TELEFOON 1580 OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Ofl. Not. 18 Dcc. 19 Dec. 12 uur Londen 8.45 8.43 58.70 9.78 9.78 y. Brussel 34.67% 34.65 4867% Weenen 47.— 46.- Stockholm 48.50 47.50 New-York 2.48.70 2.48.55 Medegedeeld door de Rott. Bankverecnlgin®.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 3