een berooving te den haag onrust in de hoofdstad de ooievaar toch ovel::last? c0rnelis dopper de onrust te amsterdam SPONSEN ZEEMENI Zaterdag 19 December 1931 amêdsfooüflfs clh 0agb>i*ad -DE EEMLANDEIT 30e Jaargang No. 149 TWEEDE BLAD STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN WILLEM GROENHUIZEN Wat van de post verloren ging Op en door de politie geschoten H<*t Kostbare Meesterstukje Een Franschman in bewustetoozen toestand in het struikgewas gevonden Portefeuille geledigd 's-Gravenhage, 18 Dec. In het struikgewas langs het verhoogde voetpad van den Scheveningschcn weg is gister avond omstreeks half acht een man in be- wusteloozen toestand gevonden. Een loopjongen kwam tegen dien tijd over bet voetpad en bemerkte ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats. dat er iemand tusschon de struiken lag, die óf dood of be wusteloos moest zijn. Hij waarschuwde de politie, die ter plaatse een onderzoek in stelde. Het bleek, dat de rnan verschillende- verwondingen had opgeloopen en vermoe delijk in het struikgewas was gegooid, ten gevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. De Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar zijn wonden verbonden werden en ook langzamerhand hét bewustzijn terugkeerde. Bij zijn verhoor door de politie, verklaar de hij een Franschman te zijn, 40 jaar oud en tijdelijk verblijf houdende te Rotterdam. Hij deelde verder mede. dat hij gisteravond omstreeks half zes op het voetpad wandel de, toen hij door twee mannen werd aan gesproken! Voordat hij zich kon verdedigen hadden zij hem beetgepakt en met vuist slagen op het hoofd en in de maagstreek néergeslagen. Later hadden zij hem in do struiken gegooid. Zijn portefeuille was uit zijn zak gehaald en op den grond gegooid. Het slachtoffer verklaarde, dat er 2 bil jet'en van 1000 Fransche francs en 7 bil jetten van 100 Belgische frans waren ge stolen. Voorts miste hij nog een gouden horloge met ketting en een gouden ring. Van de daders kon hij geen enkel signa lement opgeven, zoodat de politie tot nu toe in het duister tast naar de daders van de zen overval. De verwondingen van den Franschman zijn slechts onbeduidend. Hebt c/i reeds Uw bijdrage gegeven voor het Crisis comité? Zoo neen, doe het dan heden bij onze administratie of stort Uw bedrag op ons gironummer 47910. en opgewonden debatten bij de behandeling der begrooting 1932, op voorstel van de protestantsch christelijke raadsfractie de kermis in het jaar 1932 niet te doen door gaan. In verband hiermede heeft de wet houder van financiën, de heer Mr de Witt Wijnen, na verklaard te hebben, dat hij be treffende post op de begrooting niet kan missen en geen verdere verantwoordelijk- I beid wenschte te aanvaarden, gevraagd de behandeling der bo-grooting te schorsen. DB KERMIS TE GOUDA. Gouda, 17 Dec. De gemeenteraad van Gouda besloot hedennacht na langdurige Dakpannenregen in de Jordaan Amsterdam, 18 Dec. Den geheelen avond is het in de Jordaan zeer rumoerig gebleven Herhaaldelijk moest de politie, die door de verschillende straten en straat jes patrouilleerde, aan dreigende samen scholingen met sabel en gummistok een eind maken. De toestand nam een min of meer dreigend karakter aan, toen de oproe rigste elementen onder de massa aan hun opwinding uiting gaven door op verschil lende punten de ruiten van huizen, winkels en lantarens in te werpen. Ook naar de po litie werd evenals dat gisteren het geval was met steenen gegooid. F.en detachement van niet minder dan 40 agenten, alsmede een aantal ruiters waren over de buurt verspreid, om het verzet den kop in te drukken. De heer H. Pijper, commissaris van het bureau Marnixstraat, had met de inspec teurs Glasius en Visser de leiding van deze politiemacht. Wij vernemen nader, dat in de Rozen dwarsstraat niet minder dan 20 en op de Rozengracht 6 ruiten zijn stukgeworpen. Ook de ruiten van een daar passeerende auto moesten er aan geiooven Op den hoek van de Lijnbaansgracht en de Laurierstraat werd van af de daken met dakpannen naar de politie geworpen, met het gevolg, dat verschillende agenten van de zijde der Mar nixstraat een aantal 6Choten in de richting van deze daken losten. Tusschen half 11 en half 12 is meer dan 40 maal geschoten. Of daarbij personen gewond zijn gewor den, was hedenavond laat nog niet bekend. Het horloge van Europeesche vermaardheid AlU«n ««rkrijgbaor bi] d*n Korto9»«noher. Kerkanboor oor» cGTEeirouMthaAe tijdmate/ JUWELIER LANGESTRAAT 43, TEL. 852. ERNSTIG ONGELUK TE WADDINXVEEN. Door een kipkar overreden. Waddinxveen, 17 Dcc. Op de werken van de in aanleg zijnde nieuwe spoorlijn Gouda-Alphen beeft hedenmiddag in deze gemeente een ernstig ongeluk plaats ge had. De 20-jarige arbeider K. Pille, woonach tig te Waddinxveen, stond bij het afrijden van een hoogte achterop een zwaar heia den kipkar. toen hij door het schokken van de kar en de gladheid van zijn met klei be smeurde schoenen" van den wagen viel en op de rails terecht kwam. Hierdoor kreeg hij den volgenden zwaar beladen kipkar over zich heen. Het slachtoffer werd door zijn medearbeiders bevrijd en in hoogst ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Meening van de Indische Courant Aneta seint uit Soerabaja: De Indische Courant beweert, dat de Ooie vaart overbelast was en reeds te Alorstar met moeite van den grond is losgekomen. Te Bangkok waren er twee passagiers met bagage bijgekomen, benevens 150 gallons benzine bij de reeds aanwezige duizend li ters, zoodat bet totaal gewicht 5000 K.G. werd, hetgeen, volgens het blad, voor de tropenlanden veel te groot is gebleken, ge lijk te Bandoeng genomen proeven zouden hebben aangetoond. In dit verband wordt er uit Bandoeng de aandacht op gevestigd, dat volgens een daar ontvangen bericht de Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart te Amsterdam er in heeft toegestemd om, in het algemeen de maxi- mumbelasting van vliegtuigen, zoowel in Nederland als in Ned. Indiö, op 5250 K.G. te stellen, hetgeen 250 K.G. boven het vroe ger voor Nederland toegelaten maximum is, en omgerekend, rekening houdend met den atmosferischen invloed voor Bangkok of Batavia, neerkomt op niet minder dan 5400 K.G., of 363 K.G. hoven het voor Indic en andere tropenlanden berekende maxi mum. Uit Bandoeng seinde Aneta nog bet vol gende: Het hoofd van het Kantoor voor Lucht vaart van het departement van Gouvérne- mentsbedrijven te Bandoeng, de heer dr. Groeneveldt Meijer, die ccnige dagen ge leden naar Bangkok vertrok, seinde van daar, dat in totaal van de post van de Ooie vaar zijn verloren gegaan een zak van Me- dan naar Bagdad en een zak Pcnang naar Amsterdam. Een graf voor Wiersma. Als blijk van erkentelijkheid zal door do gemeente Nieuwer-Amstel aan de familie van den te Bangkok om het leven gekomen vlieger Wiersma een graf op de Algemeene Begraafplaats „Zorgvlicd" worden aange boden. DE EKSTER. Amsterdam, 18 Dcc. De Ekster is he denochtend om 6.05 uit Batavia vertrok ken en na een tusschenlanding te Palcm- bang om 14.25 uur te Mcdan geland. Eerste piloot is Hordong, 2e bestuurder Zaal, mecanicien de Jong en radio-tele grafist van der Smagt. Afscheid van het Concert gebouworkest Op een door hemzelf, Willem Mengelberg en Ed van Beinum gedirigeerd concert van door hem gecomponeerde werken heeft Cor* nclis Dopper afscheid genomen als 2e diri gent van het Concertgebouworkest. Uitge voerd werden de oud-Nedcrlandschc Suite, de „Rembrandt"-Symphonic, de nieuwe Noc turne voor alt en orkest, cn >!e Ciaconna. Het eerste stuk werd door Dopper zelf ge leid. Na afloop van het concert had een huldi ging plaats van Dopepr in de met bloemen en planten versierden foyer, waar Jhr. Mr. Dr. A. Röell, president van het Concerlge- bouwbestuur, den scheidenden dirigent dank zegde voor alles hetgeen hij voor het Con certgcbouw cn niet minder voor Amsterdam en de kunst in het algemeen had gedaan. „Ik hoop", zoo ging jhr. Röell volgens het verslag in de Tel. voort „dat ook gij ons zult blijven gedenken. Namens het Concert gebouw bied ik u de zilveren medaille aan, een onderscheiding voor hen, die zich ver dienstelijk voor dc onderneming hebben ge maakt. Voorts heeft het bestuur besloten, dat uw naam in gouden letters tusschen die der andere componisten aan den rand van het balcon der groote zaal zal prijken. Bo vendien bieden wij u deze fauteuil aan om to rusten, als gij er tijd voor vindon kunt." wij allen, die hier staan, zullen heengegaan zijn, zal Dopper's muziek nog leven. Dan dankt Dopper, die zeer bewogen is, voor dc hem gebracht hulde Vooral Mengel berg, die de door Dopper geebmponeerde muziek wist te herscheppen als geen ander, heeft hartelijke woorden van dank in ont vangst tc nemen. Ook den schilder, freule Van Riemsdijk en het publiek roept Dopper hartelijk dank toe, evenals het orkest, waar mede hij zoo lang samenwerkte. En hij zegt ten slotte tevreden heen te gaan, omdat hij In Eduard van Beinum een alleszins com- petenten opvolger heeft gekregen. CORNELIS DOPPER. Daarna is Freule van Riemsdijk aan het woord. Namens leerlingen en vrienden biedt zij den lieer Dopper diens door den kunst schilder Goudman vervaardigd portret aan. Spr. roemt in dc eerste plaats den componist Dopper en schetst zijn groote reputatie. Een album met de namen van hen die bijdroe gen vergezelde liet fraaie groote portret Freule van Riemsdijk hoopt, dat Dopper's portret een eereplaats zal vinden in het Con certgebouw. Dan treedt dr. Willem Mengelberg naar voren cn hand in hand met Dopper spreekt onze dirigent hartelijke woorden van sym pathie. Hij hoopt dat Dopper niet alleen met zijn voet in het Concertgebouw zal blijven staan, maar ook dat Dopper's geest er blij ven zal. En dit is zeker. Want lang nadat Nieuwe relletjes op de Lauriergracht Amsterdam, 18 Dec. Dc actie van communistische zijde tegen bet tweemaal stempelen per dag heeft zich heden op den dag der uitkeering van den wcrkloozcn- steun voor deze week gewroken. Vele werk- loozcn, die de laatste dagen bun boekjes slechts één keer hadden laten afstempe len, kregen n.l. volgens de beslissing der# betrokken autoriteiten alleen naar rato van een aantal der op deze boekjes voor komende stempels uitkeering. Te betreuren is dat onder hen verschil lende werkloozen zijn, die uit vrees het stempelen hebben nagelaten. Onder leiding van inspecteur Visschers werd er voor gezorgd, dat dc uitkeering in het stempellokaal op de Lauriergracht zonder stoornissen voortgang konden vin den. Te ruim elf uur werd in de omgeving door iemand uit een groep personen een ruit ingegooid in een zich daar bevindende slagerij. Onmiddellijk schoten agenten toe, van wie er een 'n schot in dc lucht loste. De demonstranten stoven hierop in alle richtingen uiteen. Kort daarna is uit het publiek op de Lauriergracht op de politie geschoten. De politie schoot terug, doch voopzoover valt na tc gaan werd niemand gewond. Ook in do omgeving van het stempellokaal in de Nieuwe Kerkstraat was het hedenmorgen rumoerig. Op de brug van de Muidergracht hebben drie mannen een agent van politie aangevallen. De oploop die hierdoor ont- stond, werd door dc politie uit elkaar ge slagen. In verband met een en ander is in. de Weesperstraat een man aangehouden. FELLE PAKHUISBRAND TE HAARLEM. Het perceel geheel uitgebrand. Haarlem, 18 Dec. Hedenavond heeft een felle brand gewoed in een uit drie ver diepingen bestaand houten pakhuis aan de Ripperdasteeg. In dit gebouw waren meu bels geborgen, toebehoorende aan de fa. Schoenmakers, wier bedrijf bestaat uit het verstrekken van meubelen op spaarbon- nen. Het vuur vond gretig voedsel en in korten tijd stond het pakhuis in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken en de brandweer bepaalde zich hoofdzake lijk tot nathouden van belendende porcee- len. Na ongeveer een uur was men den brand meester: het pakhuis is totaal uit gebrand. De oorzaak is onbekend en van verzekering is niets bekend. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN a. v. d. weg langestraat 23 TEL. 217 'l Misbruik mag niet afvoeren van het goed gebruiken. Uit het Engelsch door Mej. C. M. G. de W tl Het scheen haast onmogelijk dc lagen verf, die er door onervaren handen van minder waardige schilders boven op gebracht wa ren zoo voorzichtig te verwijderen zonder het stukje te beschadigen. En toch hadden deskundigen verklaard dat het ding abso luut niets geleden had onder al de proces sen, die het had moeten ondergaan en op grond van deze verwonderlijke bekwaam heid had dc eigenaar van Homefield beslo ten een van zijn geliefde Vcrmcer's aan deze ervaren handen op te dragen. HOOFDSTUK LIX. Samen liepen zij de Lange Galerij door met de schatten, die aan de wanden hin gen, welke voor hem zooveel meer bctce- kenden dan voor haar Zij trachtte ze te aanschouwen met zijn oogen en als dit niet kon, iets te begrijpen van hetgeen deze voor haar zoo gewone voorwerpen zoo kostbaar maakte. Wie kon dan ook denken dat een oud en -vuil ding, .dat zij zelfs door Oom Si een kladschilderij hoorde noemen, zulk een for tuin waard wa6? Daar hingen nog meer zulke fortuinen aan de wanden, maar waarom zij zoo kostbaar waren, zou voor Julie altijd het grootste mysterie blijven. Zelfs met Willem's hulp was het iets, waar «ij nooit veretand van zou krijgen. Zij had een groot verlangen naar Beschaving; het boek dat zij las „The Mill on the Flofs" was zeer prikkelend voor baar geest. Maar toch begreep zij dat zij meer op dc horens had genomen dan zij kon torsen. Misschien was het de tegenwoordigheid van Willem, die haar stemming wat moei lijk maakte. Alle oude, ongelukkige gebeur tenissen kwamen haar weer voor den geest. En toen zij de galerij doorliepen, kreeg zij eensklaps één ding in het oog, dat haar deed verstijven van schrik. liet was de IToodoo, die haar tegengrinnikte. Daar in die nieuwe omgeving was het monster eenvoudig afschuwelijk. Van uit den somberen winkel vandaan gehaald, dien hij zoo lange jaren door zijn kwaad aardigheid had verduisterd, was het niet langer do personieficatie van het kwaad. Dc afschuwelijkheid van het veel was het niet alleen Maar 't was of dc schrikgodin nen tot haar spraken: Wij hebben het oog op u, mijn kind. Deze jonge man, dien go nu durft lief te hebben, hebt go hem niet zijn erfdeel ont nomen, door uw voorgewende vcreering der schoonheid. Vergeet niet dat ons oog op u rust. Wat ge reeds ontvangen hebt zult zc u lang herinneren, maar ge zult iets an ders verwerven als ge niet voorzichtig zijt. Julic huiverde bij deze gedachte. En Wil lem, dio zeer onder den indruk was van baar zwakheid, 'bracht haar dadelijk naar een stoel, zonder naar dc oorzaak van haar. huiveren to vragen, 't Kon ook de uitwer king zijn van al het schoone. dat zij om zich heen zag. Hij zag dat zif nog zeer zwak was en bracht haar dadelijk naar een ouderwet- schen stoel, zonder er op te letten, dat zij nu vlak bij den Hoodoo zat. Jc moet je niet te veel vermoeien, zei hij op zeer vriendelijken toon: Ik ben bang dat je wat te veel gcloopen hebt. Weder huiverde het meisje. Het oude on gelukkige gevoel dreigde haar tc overstel pen. O, wat wou ik graag dat dat ding niet hier gekomen was. zei ze droevig Het was niet noodig het beeld aan te wijzen. Zij was zeker dat hij begreep wat zij bedoelde. Maar voor dien verwonderlijken jongen man was dit toch onbegrijpelijk. O, jo meent die James, zei hij, wijzend op een molen aan do overzijde. Het is geen Matthijs, hè? Ik ben zoo blii dat ge dat ook vindt, want als go ook van die opinie zijt, dan zal ik Sir Arthur misschien kun nen overtuigen dat dit geen plaats voor hem is. Wa6 zij maar een beetje sterker geweest, dan had zij hem willen schudden. Ik meen de Iloodoo. zei zo treurig. Haar hart klopte snel cn luid toen zij hem zich zag omkcercn. O ja, daar heb je gelijk in, zei hij met zijn hoofd een beetje op zij, een beweging, die zij hem al meer had zien doen. Ik ben het geheel met je eens. dio oude dwaas neemt daar veel te veel plaats, meer licht dan hij recht op heeft. Julic dacht niet aan dat mooie licht, zij trilde. Maar hoo kon iemand, zoo verhe ven als Willem, dan ook weten wclko de monen op haar werden losgelaten. Wat wou ik graag, dat hij ergens an ders 6tond. Zijn vroolijke lach werd eensklaps ge temperd, toen hij de uitdrukking van haar oogen zag en het volgend oogenblik zag liij den ouden man dood naast den Hoodoo liggen. Het was of er een wolk over do zon trok. Ook voor hem was het leven de laatste maanden niet gemakkelijk geweest. Hij had een hardo leerschool doorloopen. Er waren scherpe trekken in zijn gelaat gekomen cn kringen onder de oogen. Nooit moest hij het ideaal zoo verre de werkelijkheid laten overtreffen En toch, in dit moeilijke oogen blik hield zijn krachtige natuur hem staande. Hij begreep dc oorzaak van do doodelij- kc bleekheid op Julies gelaat. Het was niet alleen een gevolg van baar zwakheid of van vermoeienis na een te lange wan deling Zij had muizenissen in het hoofd: met alle kracht, die in hem was. moest hij lie verdrijven. Wij zullen juffrouw Babraham trach ten over te halen hem in den tuin te laten zetten Nauwelijks had hij die woorden uitere sproken of de toovenares uit het sprookje, gevolgd door den heer Babraham. kwam dc schilderijengalerij' binnen. HOOFDSTUK LX. Zoo, is u bier? Maar juffrouw Babraham's vroolijke toon veranderde al spoedig, toen ze zag hoe moe Julie er uit zag. Neen, blijf stil zitten, als je blieft. Ik zou heel boos zijn op mij zelf als do wan deling te lang bleek geweest te zijn. Julie, nog meer verlegen door dc tegen woordigheid van Sir Arthur vond het heel moeilijk om een woord te zeggen. Ik hoop, dat u veel houdt van een kip petje en een versch eitje, zei de oude ho'^ vriendelijk. En ook van een glas wijn bij uw maaltijd ik zeg altijd dat Engeland daardoor geworden is wat het than6 is. Maar toen hij zag dat zijn vroolijke toon minder invloed had dan gewoonlijk, wees hij op den Hoodoo, in de hoop dat die een verlegen meisje op baar gemak zou zetten. Kijk, daar heeft u een ouden vriend, u zult hem zeker wel herkennen. Julie's gelaat werd echter hoe langer hoe erger cn Sir Arthur deed een nieuwe po king Ik geloof toch niet, zei hij lachend tot Willem, dat de oude baas hier kan blijven staan Zeg, wat vindt u daarvan? Wij hebben ook al gedacht mijnheer of het niet boter zou zijn hem in den tuin to zetten. Juffrouw Babraham stemde vroolijk voor dat plan. Dat is een uitstekend idée. En mis schien willen juffrouw Julie en mijnheer Willem er samen wel een mirt in zetten. Een mirt, zei Sir Arthur. Is dien vent een mirt? Hij trok aan zijn knevel en zag Laura, dio stond te lachen, aan. Waarom toch een mirt? Hé Papa. wat bent u suf! Een rechtstreeksche mooie terechtwijzing en Sir Arthur was eerlijk genoeg dat to bekennen. Zijn eenige verontschuldiging \vas. dat in 6ommige dingen dc scxe, waar toe hij het ongeluk had to behooren, niet zoo vlug van begrip was. Nu was het Willem's beurt om het denk beeld too te juichen Die dwaze jongen kreeg een vifurroode kleur cn zgï: Ja, juffrouw Babraham, wil zullen een mirt in den mond van het mon6ter plan ten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5