G. DUIN van IN MASSA'S SLIJTERIJ BRILLEN DE lOOste STERFDAG VAN BILDERDIJK PAMSEIjAAP A.H. VAN NIEUWKERK N.V. EEN HERDENKING HAARLEM TE JUWELIER Tei. sss OPTICIEN Steeds voorradig de nieuwste modellen in DE FINANCIEELE POSITIE DER HOOFDSTAD Er moet sterk bezuinigd worden KANS OP VRIEZEND WEER? UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg K. Beekstr. 6 - Telef. 543 - Amersfoort - Beekenst. Laan 10 HUMORHOEKJE Mr. WILLEM BILDERDIJK, Kranslegging en samen komst in den St. Bavo Rede van prof. Gerretson Te Haarlem, waar de dichter Willem Bil. derdijk de laatste jaren van zijn leven woonde, waar hij eindelijk de rust vond, waarnaar hij zijn geheele leven heeft ver langd en waar zijn stoffelijk overschot in do Groote Kerk begraven ligt, is Vrijdag zijn honderdste sterfdag herdacht. Des middags om hal! twee werd in het Frans Halsmuseum do Bilderdijk-tentoon- stelling door den heer G. H. Weustink. voorzitter van het Tentoonstellingscomité geopend. In de Groote Kerk had vervolgens een kranslegging plaats op het graf van Bil derdijk, waarbij, volgens het aanvankelijk voornemen Dr. J. B. Schepers een toespraak zou houden. Hij werd evenwel onverwacht door ziekie daarin verhinderd en .'vervan gen door den heer K. Brants, hoofdinspec teur van het L.O. in de -ie inspectie die Dr. Schepers rede voorlas. „Honderd jaar geleden" aldus spr. „moest deze grafstede heropend worden en werd Bilderdijk hereend met haar, die hem boven alles dierbaar was cn die zich bijna jaar met onbezweken trouw aan hem had toegewijd. Eindelijk vond hij rust naast zijn echtgenoote, Catharina Wilhelmina Schweichhardt, die hem twintig maanden in den dood was voorgegaan. Na in het bijzonder Bilderdijk's liefde tot zijn land te hebben belicht, legde do heer zijn nog steeds \erkriigbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schilletje'' diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK <1. Tel. 292. VOOR Goedkoops en duurdere uitvoering. De iijnste Zeeuwsche Oosters „IMPERIAL" Dtt jaar extra tijn en niet duur. ïJm. Vischh. H. GLASTRA Co., N.V. UtrecMschestr. 40. Tel. 92. K. Brants namens het Haarlemscb Bilder dijk Comité een krans op het gTaf. Daarna kwam men bijeen in het sterfhuis van Bilderdijk, het tegenwoordige café- restaurant Brinkmann op de Groote Markt. Mevrouw Dr. Schepers, echtgenoote van den voorzitter van het Haarlemsch Bilder dijk Comité las daar diens voordracht voor over de periode van Bilderdijk's verblijf in Haarlem. Des avonds werd in de Groote Kerk een herdenkingssamenkomst gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door Jhr. Mr. I), van Lennep als vertegenwoordiger van II.M. de Koningin. Na uitvoering van: Praeludium in b. kl. t. van J. S. Bach, door den organist George Robert en Richard Hol's: Ouverture en In leidingen voor de bedrijven van Bilderdijk's Treurspel Floris V door de Haarlemsche Orkestvereeniging. sprak Prof. Dr. F. G. Gerretson. bijzonder hoogleeraar te Utrecht de herdenkingsrede uit. „Tegen den horizon van onze nieuwste cultuurgeschiedenis, op de grens tusschen de lSe cn 19o eeuw aldus spr. verheft zich, donker en eenzaam, de machtige ge stalte van Bilderdijk. Driemaal zag Neder land in zijn letterkunde een volksrepresen tant optreden, in wien zich het geheele le ven der natie weerspiegeld heeft: in de 13e eeuw, Maarlandt; in de 16e, Cats: in den overgang van de 18e op de 19o eeuw, Bil derdijk. Bilderdijk's erkenning als zoodanig is vcelbeslredcn geweest; dit bewijst slechts hoe diep hij het nationale geestesleven heeft beroerd. Uit de nationale samenleving zooals zij, tegen het eindo der 18e eeuw baar ondergang tegemoet ijlde, werd Bil derdijk geboren; aan haar historische ge stalte is hij van jongsaf verknocht: met haar staatkundige, reügieusc en sociale conventies blijft bij levenslang belast. Tra ditionalist van nature, is hij Orangist, Cal vinist en moralist omdat dit karakteristie ke eigenaardigheden zijn van do historscli® nationaliteit, zooals hij deze in het ouder lijk huis heeft ieeren begrijpen. Maar daarnaast is Bilderdijk de geboren dichter; physiek- een bezetene van het rythme; psychisch: een emotioneele; een sensitieve uit het hart levende. En dat hart is het hart van een ongerept-natuurlljken mensch; van een begaafden, trotschen, rei- nen, zinnelijken, naleven knaap, die buiten elk cornrnercium mundi opgewassen slechts „zijn eigen zelfgevoel" als bron van waarheid en schoonheid erkent. Het bewustzijn van de spanning tusschen zijn menschelijkheid en zijn maatschappe lijkheid komt in zijn gedichten reeds vroeg tot uiting: maar ook het uiterlijke conflict tusschen beide was onvermijdelijk: de po litieke verbanning is slecht de toevallig® vorm waaraan dit conflict uitbreekt. Tn de ballingschap nu wordt Bilderdijk's persoon lijkheid sluk voor stuk afgebroken: de el lende maakt den hoogmoedige klein, maar terzelfder lijd als Bilderdijk is ook de Na tie van het voetstuk gevallen. Eerst wan neer door Nederland's inlijving cn Bilder dijk's faillissement do ondergang van den Staat en den Burger voltooid en voldongen is, komt er onlspanning. Maar al is voor Bilderdijk liet leven afgeloopen. hij kan in den dood der Natie niet blijven gelooven. En dan zwelt plotseling de stem der pro fetie: „Holland, uit het stof verrezen, zal opnieuw ons Holland wezen!" en de 'Natie luistert en gelooft. En dan: de laatste levenskring. De profe tie is vervuld; de onafhankelijkheid her steld; Oranje en Neerland hereenigd. "e- laas, de omwenteling heeft wel het juk van den vreemdeling, niet van het vreemde, on- cigenc van de schouders der Natie geno men. De mannen der revolutie beheerschen staat cri land steviger dan ooit tevoren en weten hem, bitterste krenking, den leer stoel, waarop hij aanspraak heeft, ie onthouden. Op Tydeman's raad gaat hij naar Leiden cn begint in 1817 de privaat Colleges, waarin hij aan een kleinen doch uitgelezen studentenkring zijn visie van de toekomst toont in den spiegel van het ver leden. liet is in deze jaren, dat hij zijn grootslen invloed uitoefent. Die invloed is tweezijdig. Negatief, door zijn stelling ne men tegen den tijd: positief door zijn leven. En toen hij was heengegaan, stonden rond de groeve niet de letterkundigen en de ge leerden. maar alleen de vrienden van den mensch. Pierson heeft Bilderdijk. den contra- revolutionair, geprezen als „de grooie on tevredene"; spr. zag In hem bovenal ..de groote gebrokens", de verbrijzelde van hart. Niet in wat hij aan schoonheid cn wijsheid geschonken heeft, maar in zijn mcnsche- lijken, èl te menschclijkon lijdensweg ligt zijn nationnlo botockonis". Na do redo van Prof. Gerretson zong liet! mannenkoor „Zang cn Vriendschap" onder leiding van Frits Schuurman „Lentebode", woorden van Mr. W. Bilderdijk, ïuuzlok Frans Coonon. Mevrouw Ellen Russen zegde „Het Gö> bed" van Bilderdijk, waarna do bijeenkomst met orgelspel besloten werd. Mededeelingen van burgemeester De Vlugt Voor de positie der gemeenten, vooral voor die der grooto steden, bestaat in de huidige bijzondere tijdsomstandigheden grooto belangstelling. In verband hiermede heelt het Persbureau Vaz Dias te Amster dam aan de Burgemeesters van een aantal groote gemeenten verzocht, hun meening te willen zeggen over den toestand van hun gemeente in het afgeloopen jaar, zoo moge lijk in vergelijking met den toestand van het vorige jaar. In zijn antwoord op do tot hem gerichte vragen heeit da burgemeester van Amster dam, de heer W. de Vlugt, erop gewezen, dat het totaal bedrag in 1931, door de ge- meente Amsterdam aan wcrkloozcnstcun uit te kecren, vermoedelijk ongeveer f 6. 600.000.— zal bedragen. Over 1930 belie pen deze uitkeeringen rond f 2.600.00.— of vier millioen gulden minder. In deze cijfers zijn niet begrepen de uitkeeringen van de gemeente ten behoeve van de werklooz'cn- kassen. Omtrent de grootte van deze uitkee ringen over 1931 valt thans nog niets mede te deelen; over 1930 beliepen zij f 015.000.—. Op de vraag hoe de financieclo toestand van de hoofdstad op het oogenblik is, ant woordde de heer do Vlugt het volgende: „De financieele positie van onze stad be rust op een gezonde basis. Er is een zeer solide leeningsbeleid gevolgd. Veel uitgaven waarvoor geleend zou mogen worden, zijn in Amsterdam uit gewone middelen be taald, in de laatste tien jaren tezamen meer dan 25.000.000 gulden. De afschrijvingen zijn daarbij zoor ruim, waardoor de waarde der activa de schuld overtreft Bijzonder sterk is de financieele politiek ten opzichte van het gemeentelijke gondbezit, doordat naast de rente ook de aflossing op de leeningen uit gewone middelen wordt betaald, waar door de schuld daalt, terwijl de waarde toe neemt. Aangenomen mag dan ook worden, dat de waarde der 'gronden ongeveer vijftig rnillioen gulden grooter is dan de schuld. De Gemeenteschuld is dan ook ruim schoots gedekt. Dit wat de vermogenspositie betreft Hoe staat het nu met 1931 en de begroo ting voor 1932'? Het jaar 1931 staat sterk onder den invloed der crisis. Het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkioozen is van 21.126 in liet begin des jaar gestegen tot 31.939 op 5 December j.l. Het bedrag der crisislasten, hoofdzakelijk ondersteuning, wordt voor 1931 geraamd op f 6.076.000. Voor 1932 is gerekend op f 9.263.00. De beide ge noemde bedragen zijn nog niet verminderd met een Rijksbijdrage. Toen een paar maan den geleden bleek, dat de crisislasten van veel grooteren omvang zouden zijn dan aanvankelijk werd venvacht, zijn onmiddel lijk ingrijpende maatregelen genomen. Een crisisfonds werd ingesteld, ten laste waar van do crlsisuitgaven werden gebracht cn ten bate waarvan, naast een Rijksbijdrage, komt de opbrengst van speciale crisishef fingen, geraamd op ongeveer f -1.000.000 per jaar. Wat nu den normalen dienst betreft, is er grond voor de verwachting dat de uit komsten van 1931 gunstiger zullen zijn, dan bij de begrooting voorzien. Dit betee- kent, dat over het bij de begrooting geraam de bedrag als beschikking uit het reserve fonds, tot een minder bedrag zal behoeven te worden beschikt: De begrooting voor 1932 voldoet ook aan den eiscli, dat de gewone uitgaven door de gewone inkomsten zijn gedekt, zij liet ook dot onder de gewone inkomsten be schikking over reserves is opgenomen. Se dert de indiening kon die beschikking reeds worden verminderd met ruim f 500.000, doch dit is nog slechts een begin. Er zal nog verder cn sterk bezuinigd moe ten worden en dat dit gebeuren zal, staat voor mij vast, waarbij B. en W. kunnen rekenen op de volle medewerking van de leidende hoofdambtenaren. Een verminde ring van salarissen en looncn, die belang rijk kan bijdragen tot verlaging der uit gaven, zal niet kunnen uitblijven. Hoewel de omstandigheden dus wel moei lijk zijn. bestaat er geen enkele reden om pessimistisch te zijn ten opzichte van den financieelen toestand van Amsterdam. Tenslotte verklaarde de Burgemeester der hoofdstad nog, dat de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Bijk en de Gemeenten voor Amsterdam niet on- gunstig heeft gewerkt. DR. FUNKE. Naar wij vernemen is do heer G. L. Fun- ke, leeraar aan het gymnasium te Schie dam en die in 1929 waarnemer was van het college van prof. dr. Went in de alge- roeene plantkunde te Utrecht, benoemd tot hoogleeraar in de plantkunde eau de Vlaamsche rijksuniversiteit te Gent. Dr. Funke is do eerste Nederlander die tot hoogleeraar aan de Vlaamsche univer siteit is benoemd. ui Gunstige luchtdruk-- verdeeling Onze weerkundige medewerker schrijft: Wij hebben in ons land weinig hinder ge had van do meteorologische omslandigbo- den, welko in Zuid-Zweden, Denemarken en het gebied van do Oostzee en de Zuidelijke Bothnische Golf een zwaren storm hebben gebracht, die over groote gebieden van sneeuwval vergezeld is gegaan, zooals uit nieuwsberichten is gebleken. Deze storm had zich zeer snel ontwikkeld uit een aan vankelijk onbeteckcncndo depressie, welke Maandagmorgen aan de Westkust van Noorwegen lag en die zich binnen den tijd van een etmaal over geheel Skandinavië uitbreidde en zeer in diepte toenam. Zware stormen uit het Zuidwesten cn Westen over de Oostzee en Donemarken, uit het Noord westen en Noorden, over Zuid-Zweden wa ren daarvan hot gevolg. De depressie trok vrij snel naar de Finscho Golf maar aan haar West-zijde, waar een krachtige Noor delijke luchtstroom zeer koude lucht aan voerde, bleven secundairo depressies over de Noordzeo buiig weer veroorzaken. Dc koude Noordelijko luchtstroom bereikte ooi} ons land cn hot weer was daardoor de laat ste dagen bij ons koud en buiig. Aan do Westzijde van de naar het Oosten aftrekkende stormdepressio ontwikkelde zich een gebied van hoogen druk, dat zielf eerst in Ianggerekten vorm van dc Noor delijks Noordzee tot Frankrijk uitstrekte cn sedert gisteren zoo goed als geheel Noord-, Midden- en West-Europa bedekt. Het be weegt zich daarbij zeer langzaam in Ooste lijke richting, waardoor het gaandeweg een ligging gaat innemen, die voor de verdere weersvooruitzichten van groot belang kan worden, wanneer geen uit den Atlantischeri Oceaan opkomende depressies het verder naar 't Oosten drijven. Wanneer namelijk de kern iets meer Noordelijk komt te liggen zal de over Skandinavië en de Bothnische Golf waaiende zeer koude Noordelijke luchtstroom voor een doel over do Oostzee en Noord-Duitscliland naar het Westen gaan en sterk afgekoelde lucht in ons laijd kunnen brengen. Do in Skandinavië geval len sneeuw, die hij do daar nu heerschendc strenge vorst natuurlijk is blijven liggen, is zeer bevorderlijk aan de verdere afkoeling van de aangevoerde lucht, zoodat wij, inge val de luchtdruk boven Noord-Europa hoog blijft, kans zouden hebben op vriezend weer. Of het dien kant uit zal gaan staat nog niet vast, maar de algemeene iucht- drukverdeeling is na het aftrekken van do bovengenoemde stormdepressio daarvoor veel gunstiger geworden. {Nadruk verboden). Bij Kon. besluit is benoemd tot Comman dant in de Orde van Oranje Nassau Pange- ran Adipati Ario Pakoe Alam VII hoofd van het Pakoe Alamische Huis; tot officier in de ordo van Oranje Nassau Raden Ajoe Adipati Ario Pékoc A'am, echtgenoote van P&ngcran Adipati Ario Pakoe Alam VII voornoemd. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren "ere-mcdaiile der Oranje Nassau-ordo aan G Mesland, tuinbaas op do Huizo Ruurle, in dienst van de freules van Heeckercn van Keil to Ruurlo. Bij beschikking van den minister van Justitie is herbenoemd tot plaatsvervan gend lid der Kamer van Toezicht over de 'Notarissen en candidaat-notarisscn te 's Gravenhage, jhr. mr. J. Lunsingh Wiehers. kantonrechter te Delft. Bij beschikking van den directeur-geno- raal der Posterijen, telegrafie en telefoni®, is met ingang van 16 Januari 1932 aange- Losuw- rlk 10-12 10—12 11—12 12—12 13—12 1-1—12 15—12 16—12 17—12 18—12 Rcloor 17-12 17—12 Amsterdam Boedapest Belgrado ol Amsterdam Parijs Marseille Rome Brindisi Athene Morsamtruh Cairo Ghaza Rutbawells Bagdad Basra Boeshir Dj ask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Kohlak Penang. Modan Palembang Batavia. Bandoeng Vilt Ct.tsr 17—12 16-12 15-12 14—12 13—12 12—12 U—12 11—12 13-12 13-12 In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beiden zijn achtereen volgens in bovenstaand 6taatje opge nomen. Vertrek van het eerstvolgende postvlleg tuig van Amsterdam 17 December 1931 wezen als beheerder van het bljpost-, tele graaf- cn telefoonkantoor te Den Haag, de la Rcyweg, de commies bij den post- tele graaf- en telefoondienst C. A. van den Ber ge, thans beheerder van het bij-post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Glnneken. Bij Kon. besluit is de baas der schilders bij do Rijkswerk te Willemsoord E. M. Elle- mers, op zijn verzoek met 1 Januari 1932 eervol uit 's Rijks dienst ontslagen en is de commandeur eerste klasse der schilders bij de Rijkswerf te Willemsoord A. H. Rü- kors in vasten dienst benoemd tot baas der schilders. Bij Kon. besluit is in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generalen staf de ritmeester M. R. A. Bischoff van Heemskerck van het lie regiment huzaren en bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee de eerste luitenant W. Kist, van het Ie regiment huzaren; is op verzoek uit den militairen dienst ontslagen de reserve eerste luitenant I. A. Alkema van het 4e regiment infanterie. TWEEDE KAMER. De voorzitter deelt mede, dat de heer AI bard a eeri wetsvoorstel heeft ingo- diend tot wijziging van art. 187 der grond wet met de strekking dat voor mobilisatie do toestemming der Staten Generaal noo- dig zal zijn. De motie Ketelaar (geen verandering in liet avondnijverheidsonderwijs gedurende dezo cursussen) wordt verworpen met 38 logen 36 stemmen. Toegestaan wordt de interpellatie van Dijk over het zendervraagstuk. De interpellatie wordt gehouden op een nader lo bepalen dag. Verschillende wetsontwerpen zijn hierna aan de orde. UITVERKOOP: ONZE GROOTE JAARLIJKSCHE UITVERKOOP IS BEGONNEN. MEUBELEN, TAPIJTEN, BEDDEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN Restanten LINOLEUM en VLOERZEILEN. Onze bekende CAIRO-kleedJes. 140 cM. lang, 70 cM. breed, thans 4.90. SALONAMEUBLEMENTEN tegen FABRIEKSPRIJZEN Nog enkele Garnituren, 2 Fauteuils, 4 Stoelen met Kunstleer vanaf 21.00. „Sedert Ik met autorijden begon heb Gt er altijd naar verlangd een Rolls-Royce te hebben - en nu heb tb er een niet duur voor 35 gulden, vind Je wel?" (Passing Show). |Jj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6