I AME0SFÖ0Iïf5€lH DAGBLAD BETALING VAH ABONNEMENTS- GELDEN PER GIRO PRIJSDALING DER ZUIVELPRODUCTEN Dinsdag 22 December 1931 -DE EEM LANDER" 30e Jaargang No. 151 DERDE BLAD ORDE VAN VRIJMETSELAREN GEEN BEZUINIGINGSINSPECTEUR TE ROTTERDAM ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD SOCIALE GENEESKUNDE STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN ACHTERUITGANG VAN DEN HANE2L Vergadering van den F.N.Z. Feestelijke herdenking van het 175*jarig bestaan Op 25 December 1756 vereenigden zich te Den Maag de afgevaardigden van de toen al vele jaren in Holland bestaande Vrij metselaarslogè en stichtten een nationale ma^onnieke organisatie, die thans nog on der den naam van de Orde van Vrijmetse laren onder het Groot Oosten der Nederlan den werkt in Nederland. Oost en West-In dië en Zuid-Afrika. Naast de kerkgenoot schappen is zij thans de oudste der in ons land werkzame vereenigingen Vrijdag is te Den Haag de feestelijke her denking van dit jubileum gehouden onder aanwezigheid van een groot aantal leden der Orde; vertegenwoordigers van buiten landsche ma<;onnieke organisaties; van d<» instellingen der Orde en der logos en haar gebiedsdcelen binnen en buiten 's lands. Op 18 December werd voor M. de Ko ningin aangeboden namens de Orde een exemplaar in prachtband van het Gedenk schrift, getiteld 175 jaren Nedorlandsche Vrijmetselarij, zoomede een artistiek uitge voerde oorkonde, luidende: De Orde van Vrijmetselaren onder hot Groot Oosten der Nederlanden betuigt, ter gelegenheid van haar 175 jarig bestaan haar oprechte hulde aan Haro Majesteit Ko üingin Wilhelmjna der Nederlanden. Moge het den Opperbouwmeester van het Heelal behagen. Haar vereenigd met Hare Koninklijke Moeder, haren Gemaal en de Prinses, nog vele jaren te sparen als hoofd van den Nederlandschen Staat! Moge Zij. hoog verheven boven alles wat de geesten en gomoederen van het Neder landscho Volk verdeeld houdt, te allen tijde het levend symbool blijven van de die pere eenheid, die alle menschen in het Ne derlandsch staatsverband samenbindt! Moge Zij als steeds, voorgaan in gedach ten en daden van Wijsheid, Kracht en Schoonheid! Het Hoofdbestuur der vermeldo Orde. 'Afwijzend prae=advies van weihouder De Jong Rotterdam, 19 December. B. en W. van Botterdam hebben prae-advies uitge bracht op een door wethouder rar. A. de Jong ingediende motie, waarin de aanstel ling van een bezuinigings-inspecteur wordt verzocht. Blijkens do door den voorsteller gegeven toclirhting op de motie zou de te benoemen bezuinigings-inspecteur een onderzoek moe ten instellen cn rapport moeten uitbrengen omtrent onderwerpen als uitbetaling van tarieüoon aan slraatmakcrs, die wegens ziekte het werk verzuimen, het verleenen van gratificaties bij ambtsjubilea, het uit betalen van vergoedingen wegens over werk, hot gebruik van auto's door burge- meostcr cn wethoudors, de kosten van het vervoer voor den dienst van gemeente werken, do wijze, waarop ingevolge de be palingen van hot ambtenarenreglement straffen worden opgelegd, het in dienst houden van gehuwde ambtenaressen, enz. In hun prae advies zeggen B. on W. dat een Onderzoek naar de regelingen welke in de gemeenten Amsterdam. Den Haag en Utrecht zijn getroffen heeft uitgewezen, dat men daar met een bczuinlglngs-lnspcr teur iets anders bedoelt, dan bij de raads debatten in Botterdam voor oogen moet hebben gestaan. Do commissie voor de fi nanciën, naar wier oordeel is gevraagd. heeft er op gewezen, dat de aanstelling, van een bezuiniglngs-inspecteur tot zorge loosheid en minder oplettendheid bij de ambtenaren zou kunnen leiden en dat te vens zou moeten worden gevreesd, dat niet al'con liet college van B. cn W. maar ook de rand zich van de verantwoordelijkheid voor een zoo goed mogelijk beheer outlast zou gevoelen. Op grond van deze en andere overwegingen meent de meerderheid van deze commissie do aanstelling van een hczuinigings-inspecteur vooralsnog te moo- ten ontraden. B. en W. zeggen vervolgens, dat in ver band met het verwerpen van de motie- Dulilh, waarin een bezuinigingscomniissie werd gevraagd, mag worden aangenomen, dat op het denkbeeld om een ambtenaar te benoemen, die, los van iederen persoon, los van ieder lid van hel college, zelfstandig verschillende zaken aan den raad zal moe ten blootleggen, voor het tegenwoordige niet verder behoeft tn worden ingegaan. Bij hun overwegingen is het college er dan ook van uitgegaan, dat, indien een beznlni- gings inspecteur zou worden benoemd, deze zijn voorstellen bij het dagelijksch bestuur der gemeente zal moeten indienen B. en W. zijn in meerderheid lot de conclusie ge komen, dat met de benoeming van een bezuinigings inspecteur het zoo gecompli ceerde bczuinigings vraagstuk niet wordi opgelost. Het terrein van dergelijke ambte naren Is beperkt, oindat zij zich moeten bopalen tot het beheer cn zich niet kun non begeven op het gebied van het beleid Vallen de normen, die op dit gebied bclioo- ren te gelden, buiten de beoordeeling van een bezuinigings-inspecteur, dan zullen zijn adviezen slechts betrekking kunnen heb ben op de inrichting van don dienst. Hoe wel de gemeente Rotterdam in de kringen van degenen, die tot oordoelen bevoegd zijn in het geheel niet bekend staat als een gemeente waar het geld gemakkelijk wordt uitgegeven, wordt naar verdern vorsobc ring gestreefd en men zal niet schromen een ambtenaar, of zoo noodig meer ambte naren met een bepaald onderzoek te belas ten. De meerderheid van het college ziel in de aanstelling van een bezuinigings-inspec teur vooralsnog geen hoil en zeker geen middel om het doel te bereiken, dat met de motie wordt beoogd. Een minderheid van tiet college is van oordeel, dat de bonne ming van een bezuinigings-inspecteur zal kunnen leiden, dat ten aanzien van ver schillende onderdoelen van de gemeentelij ke huishouding verbeteringen zullen wor don verkregen. SMITS. INBRAAK. Rotterdam, '20 Dcc. Zaterdagnacht is Ingebroken in de woning van B. L. van W in dc Adricn Milderstraat alhier. Uit een kast worden 1 300 ontvreemd, alsmede en kele gouden sieraden. DE LEEUWERIK TE HEDAN. Bi) de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de Leeuwerik don 20en Doe om 5.07 uit Rangoon is vertrokken en met tusschen- landingen te Bangkok van 9.22 uur tot 10.23 en te Aloretar van 15.06 uur tot 15.30 uur om 17.13 in Medan is aangekomen. 100 JAAB KADASTER. Amsterdam, 21 Dee. Den 2en Januari 1932 bestaat het kadaster honderd jaar. Deze rijksinstelling werd oorspronkelijk opgericht met het doel de grondbelasting zoo billijk mogelijk to heffen, waartoe een opmeting on in kaart heenging van hot ge heels land noodig was. Langzamerhand echter is de beteekenis van het dienstvak belangrijn toegenomen cn het fiscale dool zelfa op liet tweede plan geraakt. Het eeheele grondcredioi steunt oji het kadaster; onteigeningen stadsuitbreidingen, ruilverkaveling, aan log van wegen, kanalen enz. ontleenen hun gegevens voor een groot deel aan het ka dastrale arciiief, dat een schat van gege vens bevat met betrekking op grondeigeu dom. eigondomsgrenzon en zakelijke rech ton Een technisch hoogstaand korps van landmeters en tepkonaars zorgt voor de da gelljksehe bijhouding en streeft er voort durend naar den lechnischen grondslag uit te breiden en zoo noodig te verbeteren Onze bU den GIRO-DIENST aangesloten abonné's wijzen wy op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad leder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Januari a.s. willen machtigen abonnementsgelden automa tisch van hun postrekening te doen afschrij ven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat w|j een machtigings-formulier ter invulling kunnen toezenden. Gevaar voor maatregelen in het belahg der volksgezondheid Te Amsterdam hield de NederJandscbe Vereeniging voor Sociale Geneeskunde haar algemecne vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, dr. v. d. Hoeve, erop, dat we leven onder den druk van den origunst der tij den. alom stilstand van evolutie, ja zelfs involutie zien dreigen. Onze zorg is het, dat «K>k niet de maatregelen In het belang der volksgezondheid, zoowel op het gebied van oen praeventieve werk als op dat der or <anlsatie van voorzorg en hulpverleening s'ovaar loopen. Ingekrompen te worden of vooral ook In haar normale ontwikkeling gostoord te worden. Velen, zelfs onder de dragers van het gezag, beschouwer^ de so ciale maatregelen in het belang der volks gozondheid nog als een luxe artikel, ver getonde dat curatieve of palliatieve maat regelen veel duurder uitkomen dan pr* ventieve en ook dat georganiseerde- eura tieve zorg minder kostbaar is dan verzor ging zonder orde of regel of zonder verz* kering. De werkkracht van den mensch, berus lond op gehouden of herkregen gezondheid. Is naast bodem materiaal en voorraden het eenige woreldkapitaal van de mensche lijke samenleving. Daarnevens staan de ideëele belangen, niet in cijfers te waar deeren en toch een essentiële noodzake lljkheid zoowel voor het individu als voor de massa. Juist om deze reden heet de voorzitter de gasten (o.n. den voorzitter van den ge zondheidsraad) en leden welkom, dank baar de belangstelling constnfeerende van velen hunner, die een plaats van beteeke nis innemen in de organisatie van de ho vordering der volksgezondheid Uitbrei ding van bovengenoemde maatregelen is thans meer aan de orde dan ooit om in zinking van de volkskracht juist thans te voorkomen nu de slechte tijden al zoovele wonden slaan. De Instelling van medisch schooltoezicht In Drente tijdens een om stige lokale crisis In een deeHder provincie is een recent voorbeeld ten goede. Een bij zonder woord van welkom geldt prof. dr •I. M. Baart do la Faille, die in de vooraf gegano huishoudelijke vergadering tot voorzitter is gekozen, ook de nieuwgekozen bestuursleden L. Veeger en Chr. Mol wor den met hun verkiezing geluk gewenscht Als scheidend voorzitter bracht dr. v. d Hoeve zijn dank aan de leden van het be staande bestuur en aan de redactie van het tijdschrift voor sóciale geneeskunde, in het bizonder nog bovendien aan den secre taris. Alvorens de besprekingen begonnen sprak het bestuurslid dr. C. J. van der Loo den aftredenden voorzitter met eenige ge voclvolle vtfoorden toe, daarbij in het licht stellend, wat v. d. Hoeve heeft gedaan eerst als secretaris, toen als voorzitter van de voormalige vereeniging van schoolart sen en thans als voorzitter van de A.N.Y. van sociale geneeskunde in de eerste an derhalf jaar van haar bestaan. Dan was het woord aan dr. L. Veeger ter inleiding van het onderwerp: „Consultatie bureaux en Huisarts" die zijn in het De cembernurnmer van het tijdschrift voor so ciale geneeskunde opgenomen inleiding nog nader toelichtte. Daarna vologde een levendige discussie, waaraan deelnamen: dr. Rlbbius, samen steller van het rapport over hetzelfde on derwerp van de centrale commissie van de Maatschappij tot bevordering der genees kunde, de directeur van den geneeskundi ge.n en gezondheidsdienst te Amsterdam, de heer Heijermans. dr. De Rooy, genees kundige bij de Rijks Verzekeringsbank, de heer Ter Cock, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amersfoort en dr. Teisser directeur van den G. G. D. te Rotterdam. De avondvergadering was gewijd aan het onderwerp: „Een jaar ziektewet". Hierover waren Inleidingen verschenen in het tijd schrift voor sociale geneeskunde van dr E. J. Bunlng, directeur van de Centrale Onderlinge en van mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht In debat traden dr. Bakker, voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, dr. de Rooy, dr. Niemever. e. a. Hebt ge reeds Uw bijdrage gegeven voor het Crisis comité? Zoo neen, doe het dan heden bij onze administratie of stort Uw bedrag op ons gironummer 47910. DE COMMUNISTEN EN DE ACTIE DER WERKLOOZEN. Geen spoedvergadering van den Amsterd. Raad. Amsterdam, 19 Dec. Do Communisti sche Raadsfractie had verzocht, den Raad in spoedvergadering bijeen te roepen in vor- band met dc ernstige gebeurtenissen der laatslê dagen als gevolg van de weigering van het Gemeentebestuur om te voldoen aan het verlangen van do werklooio arbei ders tot slechts éénmaal stempelen per dag De Burgemeester heeft naar aanleiding van dit verroek onder de aandacht van de Communistische Raadsfractie gebracht, dal daargelaten hot feit, dat ingevolge art. 46 der Gemeentewet een vergadering van den Baad rechtens alleen kan worden gevraagd door eon vijfde der Raadsleden, derhalve door ten minste negen leden, In de zitting van den Baad van 24 November 1931 hel door het raadslid A F. Huizinga Ingediende voorstel om te bepalen, dat door do werk looze arbeiders In plaats van tweemaal, slechts éénmaal per dag zou worden geslem peid, met 35 tegen 3 stemmen werd verwor pen. Waar door don Raad alzoo nog zeer on langs te dezer zake een beslissing werd ge nomen. heeft de Burgemeester de bedoelde Raadsfractie medegodeeld, dat er geen cn kcle aanleiding bestaat om aan gemeld verzoek te voldoen. De gevolgen van de buitenlandsche contingent eering Amsterdam. 21 Dcc. De Algemeene Ncderlandsche Zuivelbond hield heden middag een algemeene vergadering onder leiding van Dr F. E. Postbuma. Deze beet le in het bijzonder welkom den heer Jous- tra. Rijkslandbonwcónsulent tc Berlijn. De groote opkomst op deze vergadering be wijst spreker, dat er Iets bijzonders aan de hand is. In den loon van de vergade ring zal dat blijken, maar Spr. wil toch wel vast constateeren, dat de toestand, waarin de zuivelhandel verkeert hollen- Herwijs is teruggegaan. De oorzaak daar van ligt buiten onze landserenzpn Meer malen heeft Spr. er op gewezen, dat een goede organisatie daartegenover behoort te staan De secretaris, de beer J. A. Geluk, deed verschillende mededeelingen. o.m. over de prijzen der producten De prijzen van alle zuivelproducten heb ben gedurende hét geheele jaar vrij be langrijk beneden die van het vorige iaar gelearen Bij alle zuivelproducten trad de groote prijsdaling in na den val van het pond Kierling. gevolgd door dien van het betaal middel in de Scandinavische landen De contingenteering van den invoer in Frank rijk en de deviezenverordeningen in Duiischland, drukken den invoer dezer landen en oefenen daardoor tevens een on- gunstigen invloed op de prijzen uit. Over de moeilijkheden bij den afzet, werd medegedeeld, dat de hooge invoer rechten speciaal wat melkproducten en boter betreft - in Duitschland waar men tengevolge van de financieel moeilijkheden van dezen zomer, bij noodverordening m.iatregelcn heeft getroffen, den invoer van land- en tuinbouwproducten 6terk be lemmeren. De importeurs kunnen zich slechts met opoffering van veel moeite en tijd van deviezen voor den invoer voor zien. terwijl lang niet iedereen, die zou willen importeeren. voor deviezen in aan merking kan komen en er steeds meer be perking in de deviezen-afgifte komt, zoo- lat deze regeling ten ©lotte gelijk staat met een gedeeltelijk invoerverbod. De koersdaling van het pond sterling hoeft aan verschillende exporteurs van zuivelproducten gevoelige verliezen be zorgd. Van ernstiger en meer blijvend karakter dan ieze directe verliezen, die de waarde daling van het Engelsche geld tengevolge heeft, is de koersdaling van het geld in Denemarken, waardoor dit land vooral op de wereld-botermarkt eon gevoelige con current geworden is. daar het bij den bui- digen stand van de kroon uit dezen hoofde ongeveer 30 pet. lager kan aanbie den dan wij YVat er verder in Engeland op het ge bied van invoerrechten ten aanzien onzer producten zal gebeuren, moet nog worden afgewacht. Wanneer men echter ziet wat wat er van Engelsche zijde gedaan wordt om aan artikelen van Britschen oorsprong en die uit do Dominions de voorkeur te geven, dan moeten wij tot de overtuiging komen, dat er wor onzen export ook in dat land niet veel goeds te wachten 6taat De contingenteering in Frankrijk, waar onder 6edert 30 September ook do zuivel producten vallen, Is de ergste maatregel voor onzen export, die men tot nog toe van buitenlandsche zijde getroffen hoeft. Het is een gedeeltelijk invoerverbod, dat voor den geregelden handel des te funes ter werkt, naarmate het aan minder rege lingen gebonden i6. zooals thans voor onze producten het geval is, doordat geen con tingent per land, doch algemeene contin genten zijn vastgesteld. Zooals bekend hebben er reeds een twee tal conferenties met vertegenwoordigers der Franscre regeering plaats gehad, om te trachten tot een voor ons land gunsti ger regeling te komen Het is thans nog niet mogeMjV: na te gaar. in hoeverre hier van succes kan worden verwacht, maar wij hebben toch wel eenige hoop. dat de contingenteeringsmaatregelen na 1 Januari a.s. te onzen gunste zullen worden gewij zigd. Tn verband met de buitengewone facto ren, welke den laatsten tijd invloed uit oefenen op den internationalen boterprljs, waardoor deze meer gedrukt wordt dan onder normale omstandigheden het geval zou zijn, heeft de binnenlandsche markt, mede door het toenemende verbruik, de neiging om in sommige weken vrij aan zienlijk hooger te liggen dan de buiten landsche. Dit veroorzaakt groot moeilijk heden voor de bedrijven, die in hoofdzaak op export zijn aangewezen, waartoe vnL de coöp verkoopvereenigingen behooren. Om deze moeilijkheden te ontgaan, hebben verkoopvereenigingen getracht de binnen landsche markt te drukken door het doen van aanbiedingen tegen internationalen prijs. Hierdoor wordt echter afstand ge daan van de mogelijkheid om van den hoo- geren binnenlandsrhen prijs te profiteeren. Dit is tegen het belang der boeren, die toch al tegen een veel te lagen prijs moe ten produceeren. zoodat uitgezien moet worden naar een middel om dit te voor komen. Dit middel is te vinden door het betalen van een toeslag op den export Het geld hiertoe kan gevonden morden in een omslag over alle geproduceerde boter, zoo dat in dezen samenwerking van alle bo- terproducenten noodig is. zal men een der gelijke regeling zonder regeeringshuip kunnen treffen. Hiertoe zijn thans besprekingen over dit onderwerp in alle aangesloten bonden ge houden. met het resultaat, dat overal in principe besloten is om aan de tot stand- koming eener zoodanige regeling mede te werken. Zal deze regeling echter effect hebben en uitvoerbaar zijn. dan dienen ook de particuliere zuivelfabrieken hieraan mede te werken. Ook uit anderen hoofde bestaat thans de wenschelijkheid eener samenwerking in crlslsverband met de andere op zuivelge bied werkende organisaties, waartoe wij de V.V.Z.M. en de B. v K. rekenen. Wij denken hierbij aan de te treffen maatregelen met het oog op de contigen- teerlng in Frankrijk, doch ook op ander gebied kan het straks noodzakelijk blijken dat er een orgaan dezer organisaties be staat, dat regelend kan optreden. Het bestuur meent daarom over prirÜ- pieel6 en andere bezwaren, die een derge lijke samenwerking in meer normale tij den ongetwijfeld in den weg zouden staan, tijdelijk te moeten heenstappen en heeft daartoe besprekingen gevoerd met de be sturen der beide genoemde organisaties. Deze besprekingen hebben voorloopig tot een gunstig resultaat geleid. Het bestuur ziet deze samenwerking* in de oprichting van een crisis-zuivel-burvjau, waarvan de drie genoemde vereenigingen lid zullen zijn en waaronder regelingen, zooals die ten aanzien van den boterprtjs en de contingcnteeriruz van den export kunnen worden uitgevoerd, met medewer king van eventueele andere groepen van belanghebbenden bij een of ander onder deel Naar aanleiding van deze mededeelingen werd door een der aanwezigen gevraagd, of onze Regeermg zich ook al met de Diiit- 6che Regeering in verbinding heeft gesteld over de deviezen De voorzitter deelde mede. dat aan het bestuur niet bekend is. dat de Regeering zich met Duifschland in verbinding heeft gesteld over de deviezen, maar wel met de Regeerine van een ander land. Spr. meent dat die onderhandelingen kunnen leiden tot onderhandelingen met andere landen. Bfj de hierop volgende bestuursverkie zing werd herkozen Prof. B van den Burg te Wagen in een. Bij de behandeling van de begrooting deelde de Voorzitter mede. dat door het Bestuur aaD het Dagelijksch Bestuur is opgedraeen de salarissen te herzien in da lende lijn Na deze mededeeling werd de begrooting goedgekeurd. Tn behandeling kwam daarna het on derwerp: de samenwerking der zuivelfa brieken onderling. Door den stcretarls. den heer Geluk, werd meegedeeld, dat dit on lerwerp geko men is in den crisistoestand. Dc stemming in de verschillende bonden over dit on derwerp is, dat alle verschillen ter zijde gezet moeten worden en dat er een weg moet gezocht worden om te komon tot een crisis sa menwerking. Men moet dus met de andere bonden ko men tot een crisisverband Deze maatrege- .en zullen gesteund moeten worden door de Regeering. Er moet voorts komen een centraal punt waaruit gehandeld moet worden in crisisverhand. De Bond van Kaasm-iducenten en de Bond van particuliere fnbrlekpn. zoo werd verder medegedeeld. hebhr>n daartoe repds besloten en door den F.N Z zullen drie afgevaardigden benoemd worden. Na een korte discussie werd aldus vast heid, waarna de vergadering werd go- sloten. A.s. WOENSDAG 12—4 uur wederom „VOLKSVISCHDAG", 4 an 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm- VIschh. Utreehtschestraat 40. „Het gesprek van den dag".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9