I A. Schoterman Zn. Cognac Vieux XXX per flesch f3.85 „WAT HET RADIO-ONRECHT ONS LEERT" Wijnhandel EEN PROTESTVERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND Een eigen zender voor de A.V.R.O.! VALSCHE MUNTERU IN NED. INDIE Centraal bnrean te Batavia voor de bestrijding NATIONALISTEN-VERBOND M. H. van Raalte Afd. Bonneterie DE INDUSTRIE IN LIMBURG P Rodel-Pakjes FR0F. FABIUS HERDACHT NATIONAAL CRISISC0MITE M. H. van Raalte EEN ROOFOVERVAL DIE FAALDE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Dr. I. H. J. Vos en Mr. G. A. Boon als sprekers A ma ter dam. 22 Doe. In de kleine zaal van hot Concertgebouw had de afdeeüng Amsterdam van den Vrijheidsbond een pro- testvorgadoring belegd, waarop dr. J. H. J. Vos het woord voerde over „Wat het radio- onrecht ons leert", terwijl mr. G. A. Boon sprak over „Radio-geschiedenis en radio- onrecht". De belangstelling was zóó groot, dat be sloten werd in American een tweede zaal te huren, waarnaar de teleurgestelden wer den verwezen. In het Concertgobouw voer de als eerste spreker dr. I. it. J. Vos het woord. Het ideaal van een omroep, aldus spr., is eenheid in omroep, 2ooals dat tn het buitenland beslaat. Hier hecrscht het eoc- tarisme. Nog Meeds wordt gewacht op een beslissing van den minister van waterstaat, waarbij die mogelijkheid wordt geschapen tot volledige vrijheid voor ieder, die dat \Venscht, waarbij een volle week zendtijd gegeven wordt aan de A. V. H. O. op een eigen zender (daverend applaus). Met het Gtelchwcllensysteem is dit mogeljjk. Na de publicatie van den brief is spreker be vreesd, dat bij de komende beslissing poli tieke overwegingen den doorslag zullen geven. Spreker is echter nog niet overtuigd dat de minister zich voor een konkelpartij zou hebben geleend, zooals dat uit de bric- \vrt"zóu moeten blijken. Wil is do minister onvoorzichtig geweest, dat staat vast. Spre ker hpopti.dat do minister bij do interpel latie zal kunnen 'zeggen, dat litr geen per-' t'ijmah, dóch minister is geweest. Spr zou hot betreuren, wanneer de minister zich niet vaii iedere blaam zou kunnen zuiveren. Fel critiseerde dr. Vos de hou ding van de leiders van den K.R.O., die ontkenden gedurende maanden vódr de be slissing vaii dm minister contact met de zen te hebben gehad. Ook de houding van de N-C.R.V. is in dit opzicht merkwaardig. Do geheele zaak, aldus dr. Vos, heeft con wrangen bijsmaak en is een laffe historie, die nog langen tijd een slechten indruk bij het Nederiandsche volk zal achterlaten. Het Gleichwollonsystecm voor de A. V. R. O kan de zaak goedmaken, wij willen uiting geven aan onze aiigst, dat er weer binnens kamers wordt gekonkeld om aan de A. V. R. O. recht te onthouden. Waarop wacht de minister, vroeg spr. zich af; alle advie zen zijn gunstig, moet do minister nog aan de heeren Perquin en v. d. beure vragen wat hij móet doen om er onderuit te ko men? Dr. Vos zou het neutraal karakter van de A. V. R. O. niet willen missen, wij, al dus spreker, willen geep politieke munt uit den radiostrijd slaan, doch slechts langs politjekcn weg is verbetering te brengen, men sluite zich dus aan bij oen partij, die de A.V.R.O.-belangon vordedigt. Na de pauze was het woord aan mr. G. A. Boon. Deze noemde de voorgeschiede nis van het zendtljdbesluit sinister. Minis ter v. d. Vogte had indertijd de kracht om zich te verzetten togen onrecht, ook hij had niet den moed, recht te doen. Uitvoe rig besprak mr. Boon do voorgeschiedenis van het zendtijdbcsluit. De Radioraad gaf bij zijn schema van verdoel »t 26 zend tijd aan de A.V.R.O., waaruit bleek, dat de raad de A.V.R.O. als een algemoenen om roep beschouwde. De minister nam het voorstel echter niet aan, doch verdeelde den zendtijd in vier gelijke deoten. Hij zag vier geestosstroomingen en maakte do A.V.R.O. tot liboraal, wat deze omroep ten sterkste ontkent. Zoolang het bowtjs hier van niet is geleverd, Is dn verdeeling zeker onjuist. De A.V.R.O. omvat onder zijn le den, menschen van alle gezindheid en kleur. De Radiobodo heeft 250,000 abon nees, terwijl er do' laatste drie weken na het hrlcfschandaal 16,000 abonnees zijn bij gekomen (applaus). De actio tegen het zendtijdbcsluit is geen stroovuurtjo, zooals oorspronkelijk door sommigen werd ge dacht, het is oen actie uit het hart van hot volk. Hierop kwam spr tot den boruch- ten brief, volgens weikon do heoren v. d Doure en Perquin don minister de wet heb ben voorgeschreven. Uitdrukkelijk heeft de minister vroeger verklaard, niet door een omroopverecniging te zijn beïnvloed, doch wat is do werkelijkheid? Op radiogebied regoeren de heeren v. d. Dcurc en Pcrquin. De A.V.R.O. is pas gehoord, toen dc minis ter zijn zendtijdbcsluit reeds klaar had. Oe liberale partij voelt zieh gedrongen te protesteeron, niet omdat het de A.V.R.O. betreft, maaromdat er onrecht is go- pleogd. Spr. behandelde hierop In het kort den zenderbouw en de hangende interpellatie Van Dijk. De minister zal nu toch einde lijk zijn besluit inzake den zender moeten nemen. Dc waro reden van do oppositie tegen den bouw van een zender is, dat men dit aan do a.v.r.o. niet gunt (applaus). Men is bang, dat menschen, die nood gedwongen naar een anderen zender luis teren, dan naar de A. V. R. O. zullen luis teren. wij, zoo etndigdo mr. Boon, willen het ministerie In dezen crisistijd steunen waar dit mogelijk is, doch geen partij van rechts willen wij steunen. Wanneor do minister ons vertrouwen verliest, zal hij dit aan zichzelf te wijten hebben (applaus). De heer Broekhoff van een reis naar onze Oost terug Dezer dagen is uit Indië teruggekeerd de hoofdinspecteur van politie K. H. Broek hoff, commissaris van de Rijkspolitie en chef van do Nederlandsche centrale In zake falsificaten en van de Nederlandsche cen trale in zake internationale misdadigers. Naar men weet heeft do heer Broekhoff in Indié de rcgcering van advies gediend nopens de bestrijding van valsch geld en de internationale samenwerking ton 'deze Zooals algemeen bekend mag worden ver ondersteld, bestaat er een conventie van Ge- nèvo ter bestrijding van do Internal.onale valsche munterij welke conventie juridische en politloneele maatregelen voorschrijft Deze laatste zijn bet geesteskind van den heer Broekhoff. De besprekingen in Indië hebben geleid tot het besluit om, onder den procureur- generaal, ln Batavia een Centraal Bureau te stichten. Een belangrijke factor bU de oprichting van een Centraal Bureau is, dat alle mo gelijke gegevens gecentraliseerd en In één band gebracht worden. Toon dit In Indié geschied was, haa men een goed overzicht van het geheel. Een eigenaardig verschijnsel is, dat, se dert de georganiseerde bestrijding ln Indië een feit is geworden, de eene na de andere werkplaats van valsch geld is ontdekt. Het middel van bestrijding der Indische autoriteiten van m China geslagen munt bestaat hierin, dat altes wat in Ned. Indië den invoer controleert, aan 't werk is gezet om den Chtneozcn te beletten dat er val sche munten in Indié worden binnenge bracht. De heer Broekhoff heeft medegedeeld dat evenals wat Weenen voor Europa en Washington voor do Vereenigdo Staten is, Batavia zeer zeker voor de Centrale wor den zal voor het geheele Oosten; de grondslagen daarvoor worden thans reeds schriftelijk vastgelegd. Een adres aan de Koningin De Centrale Raad van liet Verbond van Nationalisten te Amsterdam, zond bet vol- gondo adres aan llare Majesteit de Ko ningin; Geeft ocrbledig te kennen, de Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten, op 21 December fn vergadering bijeen kennis genomen hebbendo van hot schrijven van Z.E. den Minister van Jus titie, d.d. 9 dezer, No. G S. 12; dat hij met diop leedwezen kennisneemt van bovenvermeld schrijven, hetgeen er ln wezen feitelijk op neerkomt, dat in monarchaal Nederland de nationalistische propaganda en de strijd tegen bet orde- ontwrichtende streven der communisten en sociaal-democraten, van Regearinwjij- de niet gesteund wordt: dat loden, zoowel als besturen, reeds jaren lang, belangeloos buune beste krach ten offerden, om te streven naar een krachtig nationaal bewind, op den grond slag van het Koningschap van het Huls van Oranje; dat hij vermeent zoo ooit een orga nisatie goedkeuring kan worden verk-ond dit is aan het Verbond van Nationalis ten, dat met alle mogelijke wettelijke mid delen stelling neemt tegen het revolutie gevaar, dat het Vaderland van „roede" zijde reeds van zoo nam) bedreigt; dat als middelen om het gestelde doel te bereiken worden beschouwd: propagee ring in woord en geschrift en verder al les wat bij de wet is geoorloofd. Doet derhalve nogmaals een dringend beroep op Uwe Majesteit, om alsnog te verkenen eene goedkeuring op de Sta tuten van eene verceniging van Vaderlan ders, welke van Uw Majesteit de meest oprechte dienaren zijn 'tWelk doende. NED. INSTITUUT VOOR ACCOUNTANTS. I Ia de jaarlljksche algemeonc vergadering van 19 December 1931 zijn tot lid van het I NederlandBch Instituut van Accountants benoemd de boeren H. A. Baal), Den Haag, I L. A. Bakker, Amsterdam, .1. Ennik, Oost- I Knollendam, E. A. Entrop. Amsterdam, H. C. Rommelaar, Hengelo, W. Weotra, Rot terdam en J. Zekvctd, Amsterdam, die het volledig diploma van het federatief examen Ivan het Xcdcrl. Instituut van Accoutants en de Neder!. Organisatie van Accountants hebben behaald, en do heeren drs. M. M. A A. Janssen Fzn., Utrecht en drs. H. C M. van Kr-ssel. Batavia, die het accountants- diploma (diploma in de rekeningweten schap) van de Nederlandsche Handels-hoo- gtschool te Rotterdam hebben behaald. AMERSFOORT Wollen en Zijden Peignoirs p| Wollen Vesten Wollen Bolero's P Wollen Jasies g Lumber Jacquets Yj, •>g Tricot Jurkjes Wollen Jongens Truien In dc vergadering van den Raad van State hecfi de vice-president hedenmiddag met enkele woorden herdacht het overllj- len van het lid van den Raad van State prof. mr. D P. D Fabius. Spr. gaf uiting aan de waardeering, dio het college had voor de belangstelling er toewijding door den overledene steeds bij de werkzaamheden van den Raad betoond en voor de groote kunde, waarvan zijn advie zen steed: blijk gaven. DE STRIJD IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. De lirma W. Kan te Oldenzaa) hoeft al haar stakende arbeiders met ingang van 2l dezer ontslag aangezegd. KERSTFEEST OP HET LOO. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Pzlnses Jnliano Apeldoorn, 22 Dec. H. M. de Koningin heeft hedenavond mot haar ondergeschik ten van Het Loo het Kerstfeest gevierd, waartoe ISO genoodigden in de groote eet zaal waren bijeengekomen. Daar prijkte oen prachtige Kerstboom, terwijl andere vorsioringon, zooals Kerstkransen, waren aangebracht. Er werd gezongen door een damoszangkoor, waarin ook Prinses Ju liana meedeed, terwijl do organist Corne lls Wljers het orgel bespeelde Ieder ging tenslotte naar huis met een blijvend aan denken. Het was 9 jaar geleden, dat oen dergc lijk feest op Het Loo had plaats gevonden KERSTGESCHENKEN VAN DE KONINGIN. Voor de werkloozon te Markoio. M a r k e 1 o, 22 Dec, H. M. do Koningin had het voortlemen te kennen gegeven om Dinsdagmiddag te 5 uur oen bezoek te brengen aan hot workloózonkamp te Hoo gebrug aan den weg Markelo-Laron, dat bewoond wordt door ongeveer 100 wcrkloo zo Nederlanders uit Duitschlond, voorna melijk afkomstig uit het Ruhrgcbicd. Ter opluistering hnd dc Markeloscho zangver ceniging haur medewerking toe gezegd. Op het laatste moment was H. M. echtor ver hinderd aan hot voorgenomen bezoek ge volg te geven. De Kerstgeschenken, door de Koningin ter beschikking van de werk loozen gesteld, waaronder Urontebrond worst en sigaren, in keurige pakjes ver zorgd. werden echter uitgedeeld Voorts werden uitgedeeld kerstkransen, oliebollen en chocolade. De recreatiezaal was keurig versierd door vier kerstboomen. Het Nationaal Crisiscomité deilt mede. dat dc tweede verantwoordingslljst van bij dc dagbladen ingekomen giften gesloten 19 met een totaal bedrag van 2S.681.50. In totaal is thans bij do dacbladen ontvangen 95.221.73. Do commandant van lift veldleger beeft een rondschrijven gericht tot alle corpsen en eenheden onder zijne bevolen, ten cmde de zich in werkclijken dienst bevindende militairen op te wekken het N.C.C. door maonclolljkscho bijdragen te sternen. De militaire administratieve organen hebben daarbij opdracht gekregen tot het innen van deze bijdragen mede te werken. Een N.V. opgericht ter hehar: figing van haar belangen Tc Maastricht is opgericht de N.V. ter bevordering der indu9trieele belangen der provincie Limburg, welke oprichtingsverga dering door den commissaris der Koningin in deze provincie werd geleid. De vennoot schap heeft ten doel de bevordering van de indufttriecle belangen der provincie, welk doe! 'zij ondermeer tracht te bereiken door het instellen en in stand houden van een instituut tot het doen van onderzoeken in economiscben en technologischen zin en het gevon van voorlichting daaromtrent, AaD het hoofd der vennootschap staat een raad van bestuur welke voor de eerste raaa] als volgt is gekozen: Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Wes- terflier, voorzitter, Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg; Prof. dr. Ir. H. C. 3. H. Gelissen, secreta rie-directeur der stroomverkooping; J. Schaepkens van Riempst, penningm., voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht cn omstreken; Mr. B. M. Berger, lid. burgemeester der gemeente Venlo; M. F. G. M. van Grunsven, lid, burgemccs ter der gemeente Heerlen; J. H. Maencn. lid, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg; H. A. A. Meuwisen, lid, burgemeester der gemeente Echt; J. F. Vorheggen, lid, lid van Ged. Staten van Limburg. In de Januari-vergadering van aandeel houders zal tevens worden overgegaan tot het aanstellen van de directie van het eco nomisch technologische instituut van Lim burg. Voor de economische afdeeüng is door den voorzitter in overleg met den raad van bestuur, alsmede met het bestuur der Ka mer van Koophandel en Fabric ken te Maastricht besloten aan aandeelhouders voor te stellen om als eerste belangrijke punt op het programma te plaatsen het ver richten van een onderzoek omtrent de mo gelijkheid van een tolunie tusschon Neder land, Belgie en Luxemburg. Wollen Handschoenen met kap Bom Handschoenen Gevoerde Handschoenen Zeer solide en ln mode-kleuren m DE POSTVLÜCHTEN NAAR INDIE. Donderdag a.s., 24 December, vertrekt bet K.L.M.,vliegtuig de „Uil" van Schiphol (Amsterdam) naar Batavia. De bemanning bestaat uit Geysendorffer, eerste bestuur der, Van Veenendaal, tweede bestuurder, Bruyneslein, werktuigkundige en Van Stra ten, radio-telegrafist. Do post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zijn. VOORSTEL TOT FAILLIETVERKLARING VAN DE INTERNATIONALE HYPOTHEEK BANK. Groningen, 22 Dec. In de vergadering van de Internationale Hypotheekbank in liquidatie is een voorstel van hquidatcuren tot bet doen geven van een order tot aan vrage tot faillietverklaring goedgekeurd. NATIONAAL BOEREN-CRISIS- COMITÉ. Pretestvergadering te Gouda. Te Gouda is do vijfde protestvergadcring in den lande gehouden van het Nationaal Boeren Crisis-Comité. Na een Inleidend woord van den voor zitter. den lieer A. Fikse, uit Barnevold, hloldon de heeren A. Braat, lid van de Tweede Kamer, De Gier uit Waardor, dr. A. C A. Hoffman, lid van de Provinciale Sta ten van Zuid Holland uit Gouda. Verheul uit Maartensdijk, Tookens uit Gouda, Ver burg uit Lange Ruige Welde, Bos ma te Woerden, Do Vries uit Benschop, Van Tol uit Waddinxveen,'redevoeringen, waarin zij do aandacht hebben gevestigd op den nood toestand van de boerenbevolking Ten slotte nam do vergadering, die vrij druk bezocht was, oen motie aan, waarin van do regeering gevraagd wordt; 1. Ontheffing van den socialen belasting druk voor land en tuinbouw. 2. Afschaffing van den accijns op binnon- landsch vlgesch. 3. Tarieilicffing op den invoer van bui- tenlandsch vloesch tot 50 pet. 4. Tariefheffing op boter, kaas en verdere artikelen en voortbrengselen van land- en tuinbouw, die in Nederland worden gepro duceerd. 5. Opheffing der grondbelasting op onge bouwde eigendommen 6 Verlaging van de tarieven van de spoorwegen voor landbouw-, tuinbouw, cn I veeteelt-artikelen, DE OPPOSITIE IN DE SOC. DEK. ARB. PARTIJ. Weer een eigen weekblad. Amsterdam, 20 Dec. Naar wij verne men, zal met ingang van 1 Januari a.s. een nieuw onafhankelijk socialistisch weekbln I verschijnen van den linkervleugel der S D. A P. onder den naam van „De Fakkel" on der redactie van de heeren F. v. d. Goes, J. de Kadt, P. J. Schmidt en toegevoegd als redactiesecretaris J. Nunes Vas. Een en ander staat in verband met het uittreden van de heeren De Kadt en Schmidt uit de redactie van do „Sociaal De mocraat," het discussieblad, gesticht door het partijbestuur der S. D. A. P. na ophef fing van het oude weekblad der Imksehc oppositie „De Socialist." DE AMSTERDAM8CHE WINKEL. SLUITINGS VERORDENING. Wordt niet goedgekeurd. Amsterdam, 22 Dcc. Naar het „Hau dclsbiad" vcrncomt, zal dc Kroon binnen kort beslissen, aan dc door den Raad vast gestelde nieuwe verordening op dc winkel sluiting. haro goedkeuring te onthouden. Zulks naar aanleiding van de daarin voor komende dwingende bepaling, tot sluiting van alle winkels op den Dinsdagmiddag. 8LUISKNECHT VERDRONKEN. Helmond, 22 Dcc. Hedenmorgen om- strooks 7 uur werd aan s'uis 9 der Zuid- Willemsvaart onder da gemeente Licrop de 24-jarige zoon van den sluiswachter Hen driks, die als sluisknecht bij het schutten dienst had gedaan, vermist. Daar men het ergste vreesde werd met dreggen begonnen en na eenigen tijd haaldo men den jonge man uit de kolk op. Waarschijnlijk is Hen driks bij ongeluk te water geraakt door in do duisternis te (licht langs dc sluisdeur te loopen. Winkelierster en winkeljuffrouw, die zich kranig hielden "sGravenh ge, 22 Dec. In den avond van 5 November te ongeveer kwart voor zes heeft in liet perceel Laan van Nieuw Oost- Indié 67. waarin een manufacturenzaak ge dreven door mejuffrouw Boode, is gevestigd een roofoverval door twee mannen plaats gehad, waarbij do eigenaarster en de win keljuffrouw mej. K. met een pistool wer den bedreigd door te zeggen: „Blijf staan of ik schiet.' Dc bedreiging had evenwel niet dc gewenschte uitwerking, want mej. B. liet zich daardoor niet intimidcercn, liep riaar de straatdeur cn rukte die open en riep om hulp. waarop de indringers op do vlucht sloegen. Wegens poging tot diefstal met bedrei ging stonden heden terecht de 30 jarige buf fetchef M. van W. en de 20 jarige reiziger H. H. W. Witte, die beiden bekenden den dag te voren poolshoogte te hebben geno men, waar het beste een roofoverval kon plaats hebben. Des anderen daags gingen beiden gewapend met een alarmpistool naar den winkel. W. vroeg om ren t;v zeep, terwijl van tv. het gordijntje voor do winkelruit dichtschoof. Mej. B„ die zich in een kamer achter den winkel bevond, kwam naar voren en zei: „dat gordljntjo moet open blijven" on trad op den man toe, waarop deze bovenvermelde bedreiging uit te. De getuige mej. B. gat een uiteenzetting van het gebeurde. U hebt u flink gehouden, zeide de presi dent Na verhoor van de winkeljuffrouw en de beide verdachten die bekenden, was het woord aan mr. P. J. Blok, die er in zijn requisitoir op wees, dat overvallen als deze, behoudens de gefingeerde, tot de zeldzaam heden behooren. Spr. achtte het gebeurde, ook al bleek later dat men slechts met een alarmpistool te doen had, van ernstigcu aard. Beide verdachten hebben reeds meer malen met do Justitie kennis gemaakt F.isch tegen ieder van de verdachten: drio jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Sap pleitte het eerst voor den twee den verdachte en betoogde, dat hier geen uitvoeringshandeling heeft plaats gehad en zijn cliënt geen mededaderschap kan wor den ten laste gelegd. Pleiter concludeert tot ontslag van rechtsvervolging, ract invrij heidstelling van W. Mr. Schaap begon met een woord van hulde te brengen aan het kordaat optreden van dc beide dames cn sloot zich aan bij zijn medeplciter wat betreft het mededader schap. Pleiter meent dat geen strafbare poging- is gepleegd en verzocht eveneens ontslag van rechtsvervolging, subs, clemen tie. Vonnis 5 Januari a.s. Vervolgens stond de 2e verdachte nog maals tcrocht wegens diefstal van een jek ker. Mr. Sap rncondo dat de rechtbank niet competent was, aangezien W. in militairen dienst is en dc zaak dus bij den Krijgsraad thuis behoort. Het O. M. ging met deze zienswijze ac- coord, zoodat de rechtbank den officier niet ontvankelijk in zijn vordering verklaarde. DE SALARISKWESTIE BW DE K.V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Gistermiddag heeft de vergadering plaats gehad van do leden van de K.V. Het Ne- derlandsch Tooneol en hot bestuur vara de N.T.K.V., waarin in zake de voorstellen van do directie der K.V. betreffende de salaris- kwestie een definitief besluit is genomen. Een telersvereentglng. Naar wij vernemen, hebben de artistera besloten, de voorwaarden van de directio op bepaaldo voorwaarden te aanvaarden. DE STEUN AAN DE VLASCULTUUR. Hot (hoofdbestuur der Holl. Mij. voor Landbouw, de Chr. Boeren- cn Tuinders- bond cn do R.K. Land- cn Tuinbouwbond hebben besloten gezamenlijk de vla6telers tn N.- cn Z.-Holland tot een vergadering op te roepen. Dozo vergadering 'ia vastgesteld op Dins dag 29 Dec. as. dos namiddags '2 uur in Deligentia, Lange Voorhout 5 te 's-Graven- hage. Op deze bijeenkomst zal getracht worden een telersvereeniging te stichten. Deze is noodig om van de steunregeling, welke voor de vlascultuur in uitzicht is ge sneld ie kunnen profiteeren, KERST-VERRASSING een doosje van onze bokende, heer lijke, gerookte paling. Speciale verpakklnq. Verzending door het B geheele land. 'Jn. Vlschh. H. GLASTRA N.V„ Utrcchfschestr. 40. T

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7