MENU VAN DE WEEK. Zondag: groentensoep, kalfslap jes, doperwten, aardappelen, choco ladepudding met vanille saus. Maandag: warme vlr.eschpud ding, capucijners met speksaus, water- gruvel. Dinsdag: runderlapjes (gekrui de), roode kool, aardappelen, appel moes. Woensdag: varkensfricandeau, stamppot van zuurkool, beschuit met bessensap. Donderdag: erwtensoep, gries meel met peertjes. V r ij d a g rookworst, snijboonen met witte boonen, aardappelen-puree, pruimencompote. Zaterdag: gehakt, knolraap, ge stoofde aardappelen, havermout, crème. EEN NOUVEAUTé, DIE GEEN MODE WERD. De nouveauté's, welke de Parijscbe couturiers lanceeren, komen lang niet alle in de mode, al zijn ze misschien even aardig gevonden als datgene, wat men iedereen ziet dragen. Dat wordt o.a. bewezen door deze baret van zacht, soepel vilt met een uitdagend rechtop staande veer. Het idee is van niemand minder dan Patou en toch heeft dit model geen genade bij het publiek kunnen vinden. Gelukkig maar! RECEPTEN. Mokka Schuimkoekjes. Met het oog op de komende feest dagen zal het velen Uwer wel aange naam zijn om over recepten te be schikken voor de bereiding van ver schillende extraatjes. We willen dit maal een weinig bekend, zeer smake lijk en voordeelig koekje geven. 3 eiwitten, 250 gr. suiker, Yz d.L. zeer sterk koffie-extract, 1 pakje va nille suiker, 50 gram noten, eenige bla den ouwel. De koffie wordt zeer fijn gemalen en in den filter stijf aangestampt, daarna bij kleine scheutjes tegelijk zóóveel water, tot we een Yi d.L. koffie-extract hebben. De koffie is natuurlijk nog niet geheel afgetrokken, dus kan voor huishoudelijk gebruik verder benut worden. Het eiwit kloppen we zeer stijf met de suiker, vanillesuiker en voegen druppelsgewijs de koffie toe. Onder zeer stijf versta ik, dat het eiwit, wan neer men de kom omkeert blijft han gen. Een bakblik wordt ingevet en hier op komen de ouwels te liggen, waarop kleine hoopjes van het deeg, waarom heen men gemalen nooten strooit amandelen, hazelnoten of andere en bakt daarna de koekjes bij zeer matige hitte. M. S. Gestoofde Bouilli. 5 pers. 5 ons soepvleesch. 5 Uien. 100 gr. boter of Delfnito. 40 gr. bloem. 3/l L. water, scheutje azijn, peper en zout, 2 theelepels Maggi Aroma. Het soepvleesch, ditmaal opgezet met L. kokend water, waardoor de voedende bestanddeelen in het vleesch blijven, op een lage pit trekken, totdat het gaar is, zeker wel 2Yz a 3 uur. De uien snipperen en in de boter lichtbruin smoren, daarna de bloem er bijvoegen en met kleine scheutjes tege lijk de bouillon, (de azijn desverkiezen- de). het vleesch en de peper en alles tesamen nog een kwartiertje stoven en voed tenslotte de Maggi Aroma bii. Oude gebruiken. DE TWAALF HEILIGE NACHTEN. in leven was, verzocht op te staan, terwijl het koor een toepasselijk lied zong. Daarna sprak de Eerwaarde v. d Merwe diegenen onder de aanwezi gen toe, wier moeder reeds overleden was. „Waarom", zoo vroeg hij, „herden ken wij den Moederdag?" Hij ant woordde hierop: „Omdat zij den groot- sten invloed, drijfkracht en inspiratie voor ons geweest is en de grootste figuur in ons jonge leven. Als God groote mannen noodig heeft, zorgt hij eerst voor de Moeder. Denkt eens aan de vrome Monica, moeder van Augus- tinus; aan Hanna, de eenvoudige moe der van Samuel; aan de moeder van Mozes en vooral aan Maria, de Moe der van Jezus. Het gebed van een moeder gaat nooit verloren Napoleon heeft terecht gezegd: „Geeft mij moe pon van gewerkte wollen stof met ef fen kraag, verkrijgbaar in de maten 46 en 48. Benoodigde stof 4.25 van 100 breed en 40 c.M. voor de kraag. 6977. Aardige huisjapon, zeer ge schikt voor gezette figuren, verkrijg baar in de maten 46 50. Noodig: 4 M. van 130 breed of 5 M. van 100 c M voor kraag en manchetten 40 c.M. ef fen stof. 7352. Buitengewoon gekleede stijl japon voor slanke figuren, verkrijgbaar in de maten 40—44. Benoodigd mate riaal \Yz M. a 100 breed. 6676. Allerliefst kinderjurkje van gebloemd flanel met batist kraagje; verkrijgbaar voor meisjes van 24 j. 7363. Meisjesjurk van vyella met pas en effen kraag en manchetten, pa tronen voor den leeftijd van 4 tot 8 j. Benood;gde stof: ongeveer 2 M. van, HRWi 6oeees«(» PLAN VOOR EEN HEERENKAMER. Een voorname factor, waarmede men rekening moet houden bij de in lichting van een heerenkamer is, dat deze eenvoudig en sober is, en vooral dat er een sfeer van behagelijke rust heerscht. Komt men deze kamer binnen, dan moet men aanvoelen, dat hier gewerkt kan worden en dat alles met groote netheid geordend is. De omgeving van den man van zaken moet een geest van vooruitgang kenmerken en weergeven, want onge twijfeld zal deze omgeving grooter in druk maken op de zakenrelaties, als de persoon zelf. Op de schrijftafel aan de rechter hand van dengeen, die hieraan moet werken, komt de telephoon, terwijl een leesUmp voor avondwerk onmis baar is. Deze kan men tegenwoordig uit een groote verscheidenheid in verhouding tot ieders beurs kiezen; het mooist lijkt ons een eenvoudige, doch artistieke perkamenten lamp. Wat de muren betreft, zouden hou ten paneelen verreweg de mooiste aankleeding zijn, doch voor de door snee zakenman is dit zeker te kost baar en wordt een effen behang gekozen, desverkiezende met een ondergedeelte van pl.m. 1.25 van na maak leerpapier; aan de muren komen een paar mooie etsen te hangen. Het geheele kleurplan moet uiterst eenvoudig zijn en liefst in tinten bruin en groen gehouden worden, met eenige terracotta afwisseling. Wat de meubileering betreft moet deze niet te overdadig zijn, een schrijf tafel met stoel, een boekenkast, ver der een paar eenvoudige fauteuils met klein tafeltje voor eventueele bezoe kers, waarop rookgerij staat. Uit allerlei nieuwe modellen meu bels, kan men keus maken bij de in richting van een heerenkamer, mits men maar zorgt, dat wat men kiest practisch is en de kamer een geheel vormt, dat aangenaam aandoet. Losse papieren mogen niet rond slingeren; d.i. niet alleen slordig, maar de mogelijkheid bestaat tevens, dat belangrijke stukken verloren gaan; men berge deze dus steeds in map pen op. DE AUTO ALS HUWELIJKS- BEMIDDELAAR. Een kleine rondvraag bij de be kendste huwelijksbureaux en speciaal bij de mondaine inrichtingen, heeft tol resultaat gehad, dat huwelijkscandida- ten van beide geslachten veel gemak kelijker zijn onder te brengen als zij een automobiel bezitten. Men heeft zelfs al een soort statistiek opgemaakt die over 12 huweliiksbureaux loopt en die ons vertelt, dat op tien geslaagde bemiddelingen zeven met behulp van een „wagen" zijn tot stand gekomen. Bijna steeds wordt de zoekende er opmerkzaam op gemaakt, dat het aanbeveling verdient met den begeer den partner een autotocht naar de een of anderen romantischen streek te maken, waarbij men of a's koene bestuurder kan optreden of wel als elegante rijkaard zich door een op vallend in livrei gestoken chauffeur kan laten rondrijden. Beide manieren voeren meestal tot succes. Dikwijls leenen de bemidde laars hun eigen wagens voor dit doel uit." De nachten van den Kersttijd van 25 December tot 6 Januari worden de twaalf heilige nachten genoemd. Zij hebben van oudsher de volksfantasie geprikkeld en tot bijzondere zeden en gewoonten aanleiding gegeven. De droomen dezer heilige nachten, zoo geloofde men vroeger, konden de toe komst voorspellen. De dagen waren beslissend voor het weer in het komende jaar; iedere dag stelt een kalendermaand voor en zoo als het weer op dezen dag is, zoo zal het ook in de overeenstemmende maand zijn. De gebruiken, in verband met deze twaalf heilige nachten von den ongetwijfeld haar oorsprong in oud Germaansche zeden terug. Want ook voor onze voorvaderen waren de dagen en nachten omstreeks Kerst feest tot na Nieuwjaar een heilige tijd. Van de goden, die met het (joel feest) Kerstfeest gaarne op de aarde vertoefden, worden in het bijzonder Wodan en Berchta geQoemd. Na de invoering van het Christen- d m wilde men de kwade geesten ver drijven door de woningen met wijwater te besprenkelen en de stal len uit te rooken. Door dit laatste gebruik hebben de twaalf heilige nachten ook de naam van rooknachten gekregen. Men mag in dien ti:d zoodra het avond wordt, volgens het oude biigeloof niet spinnen, niet wasschen aiet vegen, geen tafel verzetten, geen deuren toeslaan, niets uitleenen. Ook mogen drie opeenvolgende deuren nooit openstaan, wil men in het komende jaar voor onheil gevrijwaard zijn. In Beieren mag de jeugd gedurende de twaalf heilige nachten, 's avonds van deur tot deur gaan en wat geld of koek vragen, waarvan door velen een ruim gebruik gemaakt wordt. Ook de Kerstkransen, die van den nengroen en rood lint gemaakt wor den, en die in het vertrek opgehangen worden, hebben gewoonlijk twaalf kaarsen, en zi;-n een symbool van de twaalf heilige nachten. 6676 MOEDERDAG IN ZUID-AFRIKAr Een aangrijpende plechtigheid. De Moederdag in Zuid-Afrika wordt aiet zooals in Nederland in Mei, maar op 8 November gehouden. Een cor respondente, die tijdelijk in Afrika ■ertoeft, heeft in Dunbanville (Natal) ezamen met de Engelsche gemeente :n de Hollandsche gemeente dezen lag gevierd. Haar indrukken vat zij ils volgt samen: De voorganger Walker heeft die- jenen onder zijn gehoor, die nog een noeder hebben, in het Engelsch toe- (espreken en gewezen op de groote opofferingen, die 'n moeder zich voor haar kind getroost, een opoffering en een liefde, die vaak pas ten volle be- sefd en gewaardeerd worden, wan neer het te laat is. Naast God hebben wij aan onze moeders ons leven te ianken. In donkere da^en staat zij ons bij en altijd weer zullen wij naar leze bron van liefde terug verlangen. Laat ons haar liefhebben en trachten haar waardig te zijn. De voorganger Walker heeft toen aan alle aanwezigen, wier moeder nog 7363 ders en ik heb een volk." Garlield, de groote president, heeft zijn oude moeder bij zich op het plat form genomen en onder grootsche toe juiching van de zijde van het volk be kend, dat zij alleen de man van hem gemaakt had, die hij thans was." Daarna hebben zij, die geen moe der meer hadden, staande geluisterd naar de indrukwekkende muziek van de Marche Funèbre. Nadat door allen een slotzang ge zongen was, is de gemeente uiteen gegaan om bloemen te brengen op de graven hunner moeders of andere dierbaren. Ook hier te lande tracht men de jeugd de herdenking van den Moederdag bij te brengen door de moeders op een dag in Mei te eeren, door bloemen of een andere liefdegave, wat zeer toe te juichen is. Toch trof ons deze een voudige plechtige viering van Moe derdag in het verre Natal, die zeker we] vele harten getroffen zal hebben en dergelijke oogenblikken kunnen niet anders dan opbouwend werken KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR. De vorige week mochten wij reeds een veertigtal aanvragen ontvangen voor onze knippatronen. Wij stellen thans wederom patronen van onder staande modellen beschikbaar en wel tegen vergoeding van 0.65 per stuk, welk bedrag ons per postwissel, of door bijsluiting van postzegels kan worden overgemaakt. Aanvragen moe ten geadresseerd worden aan: Redac trice Vrouwen Mode, Hofzichtlaan 4 's-Gravenhage. 7346.."Bijzonder goed kleedende ia- 80 c.M. breed en 30 c.M. voor het kraagje. 7338. Poppenuitzet voor poppen met een lengte van 40, 45, 50 en 60 c.M. Voor een lengte van 50 c.M heeft men 75 c.M. stof van 100 c.M. breed. 7356. Jurk voor grootere meisjes verkrijgbaar voor den leeftijd van 10 14 jaar. Voor pl.m. 10 jaar heeft men noodig 2.70 M. van 100 c.M. breedte, indien men korte mouwen neemt, is er 50 c.M. stof minder noodig. MODERNE VILTEN TASCH. Iets zeer nieuws en aparts is wel der-> tasch van soepel vilt, dat over de geheele oppervlakte bestikt is en daardoor sterk doet denken aan de stoffen tasschen, die zoo in de mode zijn geweest. Het model is ook zeer modern: lang en plat, met een enve- loppe-sluiting en een initiaal van ge politoerd hout, dat bij alle kleuren past. De tasch is zóó eenvoudig en zóó élégant, dat zij bij elke gelegen heid^ gedragen kan worden dolc 7336 TWEE MODERNE LAMPEN. De moderne lampekappen zijn bijna alle kegelvormig, doch verder bestaat er de grootst mogelijke variatie in, wat o.a. blijkt uit de twee modellen, welke op deze pagina afgebeeld zijn. Bij de eerste lamp bestaat het voetstuk uit een Chineesche vaas, terwijl de kap van geplisseerde crêpe satin is. De tweede lamp is eveneens een Fransch model; drie gloeilampjes wor den gedragen door drie afzonderlijke kandelaars en omgeven door een be schilderde kap van toile de soie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18