Heien geëta'eerd MIDDAG- en AVONDCOSTÜMES FIRMA DUIM BURGER DE EEMLANDEB OVEREENSTEMMING TE BAZEL BEREIKT Belangrijkste Nieuws BIJKANTOOR SOESTERKWARTIER S0ESTERWEG 107 Donderdag 24 December 1931 Uitgave: VALKHOFF Co. «s« Bureau: Arnhemschepoortwa! 2a 30e Jaaroano No. 153 CONCESSIES GEDAAN WAT ZAL BELGIE TE GENEVE DOEN? DE LIJKSCHENNIS TE MALM 4 uur 17 min. L. J. LUYCX ZOON Hij, die een PLYMOUTH berijdt, Bewijst op de hoogte te zijn m et zijn tijd Districts-importeurJ. J. MOLENAAR STATIONSPLEIN 5 TELEPH. 1210 ARNHEMSCHE WEG 26 DAMESMODEZAAK AMERSFGORTStH DAGBLAD kiIONNEMENTSPRIJS pei 3 maanden voor Amersfoort 2,10. pej maand 0.75, per week (met gratia verzekering tegen ongelukken' f 0.17'/* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels 1 1.05 met inbegrip van een Dewijsnumme* elke regel meer f0.25 Llefdadlghelds-advertentién voor dê helft van den prijs. - Kleine Advertentlën „KEITJES bij vooruitbetaling 1—5 regela 50 oent elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Te Bazel komt men tot overeenstemming. Ver lenging van het morato rium noodzakelijk geacht Op Woensdag 23 December is men het te Bazel, waar de speciale commissie der bank voor internationale betalingen ver gaderde, teneinde den gehcelcn toestand van Duitschland aan een ernstig onder zoek te onderwerpen, eindelijk eens ge worden, nadat in voorafgaande bijeenkom sten de meeningen voortdurend bevig met elkaar botsten. Definitieve besluiten zijn er te Bazel niet genomen, doch er is een uitvoerig verslag opgesteld, waarin do conclusies zijn neer gelegd, waartoe de deskundigen zijn geko men, na allerlei feiten en factoren rijpe lijk te hebben overwogen. Eén der voornaamste gevolgtrekkingen van de commissie der B.I.B. is wel, dat Duitschland, als het Hoovcrjaar is afgeloo- pen, niet bij machte zal zijn het voorwaar delijke deel der annuïteiten over te maken. Kortom: de deskundigen te Bazel hebben een pleidooi gehouden voor verlenging van het moratorium. De commissie is van enkele zeer belang rijke overwegingen uitgegaan: zij spreekt als haar opvatting uit, dat de chaos nog verergerd zal worden, wanneer door een bepaalden staat transfers plaats vinden, waardoor het evenwicht der betalingsba lans wordt verstoord. Hier staat echter te genover, dat, wanneer een land do lasten die het niet langer kan dragen, van zich afwentelt,, credjtourjanden deze lasten krij gen te dragen en wel creditcurstaten, die op hun beurt weer groote bedragen aan andere naties schuldig zijn en zoodoende zelf in groote moeilijkheden geraken. Het eenige redmiddel is dan ook: de aanpas sing van alle schulden der staten onder ling aan den tegenwoordigen crisistoestand Vandaar, dat op alle landen een dringend beroep wordt gedaan alles in .het werk te stellen, opdat van de- wereldcrisis, waar van allen het slachtoffer worden, de scherpste kanten worden afgeslepen. Zooals men ziet, luidt het advies dor B. J-B.-commissic hjet rechtstreeks: schrap alle oorlogs- en herstelschulden, opdat dc uit haar voegen geslagen wereld zich weer zal kunnen herstollen. Haar conclusies heb ben echter in wezen wel meer of minder deze strekking ën wanneer de gedelegeer den van Nederland, Zweden en Zwitserland hun zin hadden gekregen, zou het slotrap- port wellicht een aanbeveliug hebben be vat, om door dc Duitsche schadevcrgoe- djngsbetalingcn een streep to halen. Na tuurlijk hadden ook de Duitschers dit gaar ne gezien, maar uit tactische overwegingen hebben zij daarop niet aangedrongen, voor al niet, nu dc besprekingen in het Amcri- kaansche congres duidelijk hebben aange toond, dat de Vereenigde Staten er voorloo- pig nog geenszins aan denken hun debiteu ren de bedragen, waarvoor ze bij Amerika in het krijt staan, kwijt te schelden. Er zal dus een voorloopige regeling moeten wor den getroffen, waarover nader van gedach ten zal worden gewisseld op de regeerings- conferentie, die de volgende maand wordt gehouden. De tijd zal dan misschien wel het zijne doen. Hoewel men te Bazel niet den moed heeft gehad schrappingsvoorstellen in het rap port te belichamen niemand had hier trouwens op gerekend is men te Berlijn over den gang van zaken niet geheel on tevreden, daar tusschen de regels van het verslag door feitelijk valt te lezen, dat de Duitsche herstelbetalingen kunnen worden beschouwd als de eigenlijke factor, die de wereld in een toestand van onrust houdt. Indirect wordt in het rapport eigenlijk even eens te kennen gegoven, dat het plan- Young, waaraan Frankrijk zich altijd zoo hartstochteiykvastklemt, zijn tijd heeft ge had en noodzakelijk dient te worden her zien; het is, zooals in een Berlijnsch be richt te kennen wordt gegeven, door de Ba- zelsche besprekingen uit zijn voegen gesla gen. Het rapport, een desavoueering van het plan-Young, is ongetwijfeld een stap vooruit; het kan worden beschouwd als een wegwijzer, die zeer duidelijk maar één juisto richting aangeeft: een breken met liet tot dusverre gevolgde stelsel van beta ling zoowel der herstel- als der oorlogs schulden, waarvan de consequentie is: een wederzijdsche kwijtschelding. Slaat men niet binnen zeer afzienbaren tijd dit pad in, dan zal de financieele en economische ont reddering in de wereld vormen aannemen, die hun weerga niet hebben. Niet alleen de Duitschers, maar ook vele neutralen en staatsburgers van landen, die als overwin naars uit den oorlog zijn getreden, zijn van gevoelen, dat de wereld nu nog een kans heeft om te herstellen: voert men echter een treuzelpolitiek, ingegeven door egoïsti sche motieven en kortzichtigheid, dan zal de ellende weldra niet zijn te overzien; één harer verschijningsvormen zal dan onge twijfeld een revolutie zijn, zooals de histo rie nog niet heeft gekend. Het officieele communiqué van de B.l.B.'Commissie Aanpassing van schulden geboden Bazel, 23 Dec. (V. D.) De particuliere besprekingen van de Bizondcre Commissie zijn Woensdagavond tegen zeven uur be ëindigd. Dr. Melchior deelde onmiddellijk na afloop der zitting aan de Duitsche pers vertegenwoordigers mede, dat „zoo juist vol komen overeenstemming bereikt" was. Het advies is aangenomen en zal hedenavond worden onderteekend. Het verluidt dat het geschilpunt inzake do oorlogsschulden in dier voege is opge lost, dat in hoofdstuk IV uitgesproken wordt, dat volgens de mecning van de meerderheid in dó Commissie do herstelbe talingen de wereldcrisis permanent maken. De Fransche delegatie is bet hiermede evenwel niet eens. Naar van Duitsche zijde wordt medege deeld, is de overeenstemming mogelijk ge worden, doordat „door alle zijden zekere concessies zijn gedaan." Bazel, 23 Dec. (V. D.) De Bizondere Commissie van de B.I.B. is hedenavond tegen half negen in plenaire zitting bijeen geroepen, waarin het rapport der commis sie zal worden onderteekend. Deze oor spronkelijke tekst is in het Engelsch ge steld. De onderhandelingen hebben even eens in dc Engelschc taal plaats gehad. Dc tusschcntijd zal besteed worden voor de laatste besprekingen betreffende den vorm, waarin de verschillende van elkaar afwij kende mecningen der verschillende delega ties. nopens de principieel© politieke kwes ties tot uitdrukking zullen komen. Mogelijk is dat dc meeningsverschillen in den vorm van afzonderlijke verklaringen of reserves zullen worden uiteengezet, mogelijk is ook dat de verscheidenheid der opvattingen in den tekst van het rapport zelf zal wor den vermeld. Bazel, 2 3 Dec. (V. D.) De zakelijke be sprekingen van de Bizondere Enquêtecom missie van de Bank voor Internationale Be talingen zijn Woensdagmiddag beëindigd. Het grootste deel der Duitsche gedelegeer den keert Woensdagavond naar Berlijn terug. Do Duitsche en de Fransche delegatielei ders hebben den geheelen morgen in voort durende telefonische verbinding gestaan met hun regeeringen. De definitieve beslis sing betreffende het aannemen van het rap port door alle delegaties hangt uitsluitend af van de houding der regeeringen. Thans zal het rapport óf door alle delegaties w ir- den onderteekend öf het zal worden aange nomen onder nadrukkelijk voorbehoud en het afleggen van afzonderlijke verklarin gen door de verschillende delegaties. Tijdens de vertrouwelijke besprekingen der delegatieleiders is mot groote heftigheid do kwestie van de handhaving van het systeem der oorlogsschulden besproken. Bazel, 23 Dec. (V. D.) In den loop van den nacht zal na dc ondertcekening van den Engclschcn tekst een officieel commu niqué worden gepubliceerd, waarin de be palingen van het rapport zullen worden ver meld. President Beneducc zal van de commis sie opdracht krijgen, na de verzorging van do officieele vertaling van het rapport in de Duitsche, Fransche en Italiaansche taal deze teksten, welke eveneens als officieel zullen gelden namens de commissie te on- derteckcnen. De officieele vertaling in de drie andere talen zal waarschijnlijk eenige dagen duren, zoodat het rapport zelf pas na Kerstmis zal kunnen worden gepubliceerd. De leiders der verschillende delegaties zijn voornemens nog in den loop van den nacht, ten laatste Donderdagmorgen, uit Ba zel to vertrekken. Het officieele communiqué. Het officieele communiqué betreffende het advies van de B.I.B.-commissie is heden avond laat gepubliceerd. Het advies van de Commissie vermeldt in hoofdstuk I allereerst een overzicht van den huidigen toestand en bespreekt in hoofd stuk II de oorzaken, in hoofdstuk III dc maatregelen der Duitsche regeering. In het vierde hoofdstuk komt het dan tot do vol gende conclusies: Het staat vast dat Duitschland het uit- stclbare deel der annuïteiten na afloop van het Hoovcrjaar niet zal kunnen transferee ren. De commissie verwijst in deze naar de voorbeeldelooze ernst van de crisis, waar van de omvang ongetwijfeld do „betrekke lijk korte depressie" overtreft, waarop het nieuwe plan het oog heeft gericht. Het Dieuwe plan ging uit van de permanente uitbreiding van den wereldhandel, waarbij de herstelbetalingen een factor van gerin gere bctcok^nis zouden worden. Feitelijk is't tegendeel geschied. Niet alleen is de we reldhandel ingekrompen, maar ook de feite lijke lasten van de jaarlijksche annuïteiten zijn met 40 pet verhoogd. Het Duitsche pro bleem vereischt een gemeenschappelijk op treden, dat slechts van de regceringen kan uitgaan. Het probleem zelf heeft een bctee- kenis. De Commissie Wiggin beeft reeds in Augustus een buitengewoon ernstige waar schuwing doen hóoren. De gebeurtenissen wachtten niet. Dc crisis heeft geweldige af metingen aangenomen. Indien niets gebeurt, zullen de aangevangen moéilijkheden voor boden worden van verdere catastrophen. Door den terugslag van bet economische leven op den politieken toestand en omge keerd, zal de algemeene toestand nog inge wikkelder worden. Bij dit ingewikkeld pro bleem moeten door de regeeringen de feiten worden onder oogen gezien, overeenkomstig den toestand. Er zal slechts volgens econo mische wetten kunnen worden gehandeld. Zekere beschouwingen schijnen de com missie van zeer groot belang. Transferbe talingen door een land in een omvang dat deze de betalingsbalans schade berokkenen, moeten den raomenteelen chaos nog ver scherpen. De bevrijding van een debiteur- staat van een ondraaglijke last zal mogelijk de last op een crediteurstaat overhevelen, dat zijnerzijds in zijn hoedanigheid van de biteur niet in staat zal zijn deze last te dra gen. De eenige stap welke duurzaam het ver trouwen zal kunnen herstellen, is de aan passing van alle schulden tusschen de sta ten onderling (herstel- en andere oorlogs schulden) aan den buidigen ontredderden toestand van de wereld. Eindelijk zijn stap pen noodzakelijk om de energieke maatre gelen, waarmede de Duitsche regeering de stabiliteit van haar valuta verdedigt, duur zame uitwerking te verzekeren. De Com missie richt tot de regeeringen het appèl onverwijld te beslissen en daarmede nieuwe hoop te geven op een Verbeteren van de ern stige crisis, welke allen in gelijke mate drukt. Hef B.I.B.-advies onderteekend. Bazel, 23 Dec. (V. D.) Het Advies van de Comipjssie van de R.I.B, 4s VYoepadgg- avond kort na tien uren door-alle del egatie- leldeis onderteekend. President Beneduce gaf een kort over zicht van de ingespannen werkzaamheden gedurende drie weken en sloot de conferen tie met de goede wenschen uit te opreken voor de toekomst. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldt: In den Senaat - is gisteren door minister Hijman6, voor de gezamenlijke vergadering der commissies van buitenlandsche zaken van de Kamer en den Senaat, een zeer uit gebreid overzicht gegeven van den stand der diplomatieke besprekingen, welke reeds hebben plaats gehad met het oog op de bijeenkomst te Genève van de conferen tie tot beperking der bewapeningen. Aan het debat, dat op de ministerieele uiteenzet ting volgde, namen verscheidene partijlei ders en oud-m'nisters al6 Vandcrvelde, Jas pers, Devèze, Carton, enz. deel. Jaspar drong aan op oen gemeenschappelijke actie der kleine staten te Genève ten bate der geleidelijke ontwapening. Carton verdedig de de oprichting van een internationale politicmacht, een sterke luchtvloot b.v., welke den eventueel door den Volkenbond te treffen maatregelen tegen onwillige of oorlogszuchtige staten kracht zou kunnen bijzetten. De Waalöche conservatieve ka tholiek, de Dorlodot. uitte de meening, dat Duitschland in minder dan geen tijd over een 6terk leger zou kunnen oeschikken om tot een nieuwen aanvalsoorlog over te gaan. Gebéeï anders was natuurlijk dc opvatting van de sociaal-democratische woordvoer ders Vandcrvelde, ie Brouckère en La Fon taine. Vandcrvelde drong aan op een eer lijke toepassing van het verdrag van Ver sailles, voor wat de geleidelijke ontwape ning van alle mede-onderteekenende ötaten bi-treft De ontwapcning6clausule. betoogdo hij, geld* niet voor Duitschland alleen, maar voor allen. Wil men nieuwe gewa pende conflicten voorkomen, dan is het meer dan tijd zich naar deze clausule te gedragen. Al wérden in den loop van dit langdurige debat heel wat ver uit elkaar loopende meeningen verkondigd, toch was men het er, naar ie voorzittende Senaatspresident Magnettc constateerde, vrijwel over eens, dat België, 6amon met enkele andere klei ne staten, in de richting der volkerenver- zoening een belangrijke rol te vervullen heeft op de aanstaande conferentie. De politie thans op het goede spoor Men seint uit Stockholm aan de N.R.Ct: Sedert de doodgraver Saarenheimo, die aanvankelijk verdacht werd van de lijk- schennis op het kerkhof van het dicht bij Helsingfors gelegen plaatsje Malm, in vrij heid gesteld werd, heeft men weinig meer over deze geruchtmakende zaak vernomen. De politic zette het onderzoek echter onver moeid voort, loofde een beloóning van 10.000 mark uit voor dengene, die belang rijke aanwijzingen zou kunnen geven en controleerde alles wat men haar wist te vertellen. Eerst een dag of wat geleden heeft, de politie een spoor gevonden, dat wellicht tot de daders en hun medeplich tigen zal leiden. Een boer uit een dorp in Zuid-West Fin land wist namelijk te vertellen, dat in een dorp in de buurt een toovenaar woonde, die behalve aan het bereiden van liefdedranken en levenselixers ook deed aan duivel-ban- nen en zwarte kunst. De man, Still gehee- ten, zou eenige jaren geleden een zieke een lapje met een vingerkootje van een mensch gegeven hebben om dat op een nauwkeurig aangegeven plaats te begraven, waarna hij beter zou worden. De boer was een tijd bij den toovenaar in de leer geweest en had toen geleerd, dat deze bij voorkeur werkte met deelen van skeletten van mcnschen, die in gewijde aarde begraven waren ge worden en opgegraven waren, vóór het lijk vergaan was. Bij een nader onderzoek van de politie bleek, dat Still in de streek zeer in aanzien stond als wonderdoener en kwakzalver. Hij had klanten uit geheel Zuïd-Filand en zou lid zijn van een geheim genootschap, dat zijn leden had onder men- schen van alle standen. Hoewel „toovenaar Tille", zooals hij genoemd werd, ontkende ooit iets anders gedaan te hebben dan vis- schen en bereiden van huismiddeltjes, is hij aangehouden en naar Malm overge bracht. De boer, die, zeker belust op de 10.000 kronen belooning, de inlichtingen aan de politie had verstrekt, is aangehou den, evenals enkele andere personen, o.a. een bewaker van het kerkhof te Malm, ^-fio-üsrmc is overtuigd thans op het goe de spoor te zijn. Het onderzoek wordt in verschillende richtingen voortgezet. Zoo on derzoekt zij thans *wic de afzender was van een kistje met deelen van lijken, dat eeni- gen tijd geleden per spoor uit Helsingfors verzonden is aan iemand in Midden-Fin- land. Het kistje" werd niet afgehaald .en daarom heeft een ambtenaar van de spoor wegen het aan de politie overgeleverd. De politie heeft bewijzen in handen, dat reeds eerder deele.n van lijken, bij voorkeur sche dels en handen, uit Helsingfors verzonden zijn. BUITENLAND. De Amerikaansche senaat heeft het Hoo- vermoratorium goedgekeurd. (Eerste Blad, pag. 2), Wat zal België te Genève doen? (Eerste Blad, pag. 1). De lijkschennis te Malm. (Eerste Blad, pag. 1). Het rapport te Bazel gereed. (Eerste Blad pag. BINNENLAND. Felle brand aan boord van liet stoom schip „Oostkerk" te Rotterdam. (Tweede Blad, pag. 2)i STADSNIEUWS. Hulp in bijzondere omstandigheden. (Eerste Blad, pag. 3). Cursussen voor werkloozen. (Eerste Blad, pag. 3). Voedseluitdeeling aan noodlijdenden. (Eerste Blad pag 2.) Nog geen uitbreiding van de ambachts school. (Vierde Blad, pag. 1). TooneelMolnar's De Goede Fee. (Vierde Blad, pag. 1). EEN SPOOKVLIEGTUIG. Parijs, 23 Dec. (II. N.) Henri Farman, dc bekende vliegtuigbouwer, die thans een vliegtuig construeert, dat bestemd is om in de stratosfeer te vliegen, welk vliegtuig over ongeveer twee maanden gereed zal komen, heeft medegedeeld, dat volgens zijn verwachting dit' vliegtuig op een hoogte van 15 a .18 K.M. een snelheid van S00 K.M per uur zal kunnen bereiken, zoodat de af stand Parijs—New-York in den tijd van 6 uur afgelegd zal kunnen worden. Overi gens kon hij geen nadere bizonderheden over de constructie medcdeelen, daar de Fransche regeering geheimhouding wenscht De proefvluchten zullen op zijn minst zes maanden duren. De cabine wordt gebouwd naar het model van de ballongondel van prof. Picard. De drie compressors zullen den bestuurder en zijn begeleider per mi nuut 60 Liter lucht leveren. Medegedeeld door de Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 7S5.9 te München. Laagste barometerstand 726.2 te Yan Magen Verwachting: Matige tot krachtige, Z.W. tot W.-wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, veel zachter in het Zuiden en Oosten. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de BilL Het hoogdrukgebied is thans bezig zich geheel naar Zuid Europa en het Middel- landsche zeer gebied terug te trekken en wordt aan de Noordzijde steeds meer afge broken door een diepe depressie, die over de Noorsche zee langs de Noordkaap naar dc Noordkaap naar de Poolzee trekken. Terwijl het vorstgebied zich nog in. Zuid- Europa handhaaft, brengt de storm uit het Westen zomertemperaturen in Schotland en Ierland en dooi weer in bijna geheel Scandinavië, Finland en Polen. De berg- stations in-de Alpen en het Zwarte Woud. melden ternauwernood vorst. Een uitge breid regengebied dat gister over de Brit- sche eilanden lag heeft thans ons land be reikt en zal zich geleidelijk naar het Wes-- ten en Zuiden uitbreiden. Vanuit het N.W. is echter na een sterke stijging der tempe ratuur weer eenige daling te wachten, ech ter niet tot de temperatuur onder het vries punt en met opklarend weer. Langestraat 49-51 Tel. 190 Voor het Soesterkwartier kun nen abonnementen, adreswijzigin gen en advertenties opgegeven worden aan ons Bijkantoor: Wij wenschen een zalig Kerstfeest aan ieder die dit leest!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 1