AM EPS F OORTS C1H DAGBLAD NIEUW PARIJS „DE VERKEERSWERELD OP HAAR KOP" brug en \v:get:3ouw in razend tempo DRINKSERVIEZEN BETALING VAK ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO Donderdag 24 December 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 153 Een laisser-aller op verkeersgebied Onze Postvliegers onderweg DERDE BLAD KRISTAL en GLAS I PULL-OVERS en t SLIP-OVERS in groote keuze Fa. B. KRAAL Langestraat 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel „BLIKSEMAFLEIDER' De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant 8$ <S2j8"'!j$ STAATSHOOFDEN VOOR DE MICROFOON ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Worden er kanalen gegraven zonder dal er blijk van behoefte aan verkeerswegen Is te water? In hst laatet verschenen Tijdschrift „Spoor- en Tramwegen'' schrijft de redactie een ar tikel onder bovenstaand opschrift. Wij ont- leenen er het volgende aan: Er is een teveel aan verkeerswegen en verkeersmiddelen! Het. gevolg Is dat het eigenlijk allen verkeersondernemingen slecht gaat, ook al ware er geen algemeene crisis. Afogen we woordvoerders der binnen scheepvaart gelooven, dan ziet het er voor de schippers allerbedroevendst uit. Op de protest vergaderingen tegen de verhoogde henzinebclasting werd een donkere schilde- lij opgehangen van do noodlijdende bedrijfs autohouders. En hoe het met de spoorwegen gaal, dat is onzen lezers bekend. Het is nu eenmaal een waarheid, dat er een hopaalde hoeveelheid personen en goe deren te vervoeren valt, welke niet voor willekeurige uitbreiding vatbaar is; de op brengst van dat vervoer is daarom beperkt en men kent het spreekwoord van do var kens en de spoeling. Welnu, de spooling be gint voor allen reeds bedenkelijk dun te worden. Toch gaat Waterstaat door in razend tem- op bruggen en nieuwo verkeerswegen te bouwen. Waterstaat lijkt soms wel synoniem met Werkverschaffing. Zooals het ideaal van een Pruisisch vorst was, dat ieder onder daan 's Zondags een hoen in den pot had, zoo is het ideaal, waarnaar de Minister van Waterstaat schijnt te streven, dat over 25 jaar op elke 30 inwoners een motorvoertuig voor zal komen; zie do laatste begrooting van het Wegenfonds. Onderwijl graaft men lustig kanalen, terwijl van behoefte aan ver keerswegen te water niets blijkt. Te land en te water viert de „ingenieurs- sport," waarvan wijten Professor Troub zoö gaarne sprak hoogtij en het schijnt of de honderden millioonen voor het grijpen lies"" Onderwijl worden den spoor- en tram wegen, die er eenmaal zijn en die zoo geëx ploiteerd worden, dat zij de vergelijking met soortgelijke verkeersmiddelen, waar ook tal wereld. in technisch en economisch opzicht, glansrijk kunnen doorstaan zware lasten opgelegd. De belemmerende wettelijke voor schriften, nog dateerende uit den tijd, dat de ijzeren wegen een soort van verkeersmono- poiie hadden, blijven ongewijzigd gehand haafd. Gelijktijdig worden de concurrenten die door soortgelijke voorschriften niet ge troffen worden op de spoorwegen losge laten. Autobusconcessies worden door Gede puteerde Staten kwistig verleend als een klein particulier- of streekhelang daarbij be vorderd wordt. Van het groote gemeen schapsbelang. dat de spoorwegen dienen, trekken die colleges zich als regel niets en niemendal aan. In hooger beroep ontvangen de spoorwegen geen steun. En, wanneer straks wegens de bedroevende cxploitaticuit- i A Reiger title Amsterdam Boedape-st Belgrado of 17-12 Amsterdam Parijs 17-12 Marseille Rome Brindisi 22-12 Athene Mersamtruh 23-12 Cairo Ghaza Ruthawolls Bagdad 23-12 Bes ra Boeshir Dj ask 22—11 Karachi Jodpoer 21—IV Allahabad Calcutta 20-11 Akyab Rangoon Bangkok 18-12 Kolilak Penang. Medan 18-12 Palpmbang Batavia. 18-12 Bandoong Y i In Europa kan thans uit twee route, gekoten worden Betden zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opge nomen. Vertrek van het eerstvolgende pnsfvllee tuig van Amsterdam 24 Decpmher 193' komsten oon lijn moet vervallen, wordt he mel en aarde bewogen, om het verliesgevend bedrijf der gemeenschap in stand to houden. Reeds vroeger toonden we aan, dat de Re geering toestaat, dat een andere verkeers onderneming in het vervoersgebied der No- derlandsche Spoorwegen doordringt, onder het motto: dat do nieuwe ondernoming vol doenden waarborg biedt, dat liet autobus- verkeer „op behoorlijke wij2o" zal worden uitgeoefend. Dat motief geldt voor groote en belangrijke trajecten. Aan vervoerseconornln aan het heden en de toekomst der spoorwe gen die .jammer genoeg" niet gemist kun nen worden en van wie men een goede „service" en lage tarieven verwacht, wordt niet gedacht En wanneer do Regeering wel eens aan do schade denkt welko in strijd met het alge meen belang, aan de spoorwegen wordt toe gebracht, dan heet het: „nu ja schade is er wol, maar zóó erg is het toch niet!" Ondanks de Instelling van de Stoatsconv missie-Patijn wordt de verkeers-chaos in Ne derland met den dag grootcr en gezien de mentaliteit hij Gedeputeerde Staten en bij Waterstaat waar men noch op de kleintjos. noch. op de grooten let, waar men het ver- keersvraagstuk dat ais zoovele andere ook een financieel vraagstuk is, niet in zijn ge heel overziet waar men daardoor in dezen benardon tijd lukraak mot honderden milli- oenen jongleert, in plaats van te overwegen hoe met do weinige beschikbare middelen in matig tempo een voor de geheele laudshuis- heudtng bevredigend resultaat kan worden bereikt, lijkt het dringend noodig, dat zoo spoedig mogelijk een Economische Vervoer- raad wordt ingesteld in den vorm van eene kleine werkcommissie. Deze zou dan den Minister van Waterstaat, die voor 80 in beslag genomen wordt door eigenlijke water- staatswerkzaamheden en slechts voor 20 beschikbaar is voor do behandeling der vraagstukken op verkeersgebied, terwijl de Horculesarbeid, welko te verrichten is, een krachtpersoon van de eerste orde in zijn ge heel opeischt van advies kunnen dienen hij de beoordeeling van het economisch nut van alles wat op bet vervoerwezen betrek king heeft d.w.z. van vragen op het gebied der schoepvaart, van kanalenaanleg, wegen- en bruggenaanleg en verbetering, van we genfonds, autobusconcessies, spoor- en tram wegvraagstukken, luchtvaart e.d. In den huidlgen milioenen verslindenden, verkeers chaos zou dan althans orde kunnen komen. Het wordt meer dan tijd, dat de tegen woordige en toekomstige gevaren van het iaisser-aier op verkeersgebied scherp onder de oogen worden gezien en dat de verkeers- wereld weder met beide voeten op den be- ganen grond worde gezet. Alle verkeersluxe is als alle luxe in afzienbaren tijd uit den booze. Dat het komende jaar 1932 het begin der saneering reeds moge brengen! Luxe en misère, Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Noord- Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij te Haarlem, maakt in het heden verschenon nummer van Spoor- en Tramwegen" de vol gende opmerkingen ten betooge dat wij, óók op vervoersgebied, in Nederland boven onzen stand leven. We leven boven onzen stand, er is te veel luxe. We hooren het van alle kanten en ne men deze woorden gewillig In den mond als we tot de oorzaken van de huidige mi serabele toestanden willen doordringen of den omvang ervan verklaren. Wij hooren het van onze regeering en voelen groote sympathie voor haar krachtigeu wil. om nu zij de steunen der overladen civilisatie hoort kraken haar schoudors eronder te zetten. Die schouders zullen een oogenblikkelijko catastrophe kunnen voorkomon daar naast moet gezorgd worden, dat de natuur lijke 6teunen de vracht blijvend zullen kun nen torsen. Er moet afgeladen worden. En daarvoor komt in do eerste plaats dat gene in aanmerking, dat uit een neiging tot luxe, verkeerdelijk werd opgaladen. Deze overlading te onderkennen is niet altijd! makkelijk, vooral niet achteraf; haar trach- ten te onderkennon is in dezen tijd echter plicht Ook bij het openbaar personenvervoer is veel overlading, veel misplaatste luxe, die Oen vorderfelljken invloed heeft en in de naaste toekomst nog in vergroote mate zal hebben op de economische ontwikkeling van het personenvervoer. Ik doel op de vele autobuslijnen, die in het leven zijn geroepen naast bestaande vervoermiddelen, hoewel daarvoor slechts zeer weinig aanleiding be stond. Veelal gold door do instelling de overwe ging, dat het belang van enkelen of meerde ren ermede gediend werd. Tegen deze over weging zou geenerlei bezwaar behoeven te bestaan, als de, meestal veel uitgebreider belangen dienende bestaande vervoermidde len er niet door geschaad werden en dik wijls zeer ernstig. Als dit laatste het geval is, dan mag niet toegegeven worden aan deze. In de jaren na den oorlog zoo sterk gegroeide neiging, elke nieuwe onderneming ais een uiting van energie en ruimheid van blik aan te zien. Dan moet beseft worden, dat het sanctioneoren daarvan wellicht juist aan slapheid en verblindheid, aan het toe geven aan een verlangen naar luxe, is toe te schrijven. Dan moet beseft wordon, dat tvij op den duur niet boven onzen stand ook niet op vervoersgebied kunnen blij ven leven. Zoo is indien er tusschen Amsterdam en Zandvoort, waar dagelijks in beide rich tingen meer dan 90 trams en treinen ioopen het instellen van een autobusdienst, luxe. Zoo zijn aangevraagde autobuslijnen van LANGESTR. 35 TEL. 308 »0- C 0-0-0-C—O-O-O-O-O-O-^VAy ftrnb. weg 32 Tel. 1069 Het adres voor Cadeaux Steecis Iets aparts tegen billijke prijzen. Haarlem naar den Haag en van Leiden naar Amsterdam, luxe, van Noord'.vïjk naar Am sterdam, luxe. Zoo zijn vele soortgelijke lijnen, luxe. Overal in cfen lande gevallen, waarin is of wellicht nog wordt toegegeven aan een ver langen naar eenig meerder gemak, eenig mindere moeite. Het overstappen werd als groot bezwaar aanvaard, een geringe besparing in tijd een belangrijk voordeel geacht, belde voor zich ernstig genoeg om nieuwe vervoermiddelen te scheppen en oudere, veelal beter en eco nomischer, te nonchaleeren. Laat men zich toch bezinnen. En deze bezinning behoeft niet te leiden tot mindere ontwikkeling van de autobus daar, waar het oude vervoermiddel zijn plaats aan haar behoort in te ruimen, die bezinning zal wol dienen te voorkomen, dat het algemeen vcrkeersbelang vroeger of later wordt ge schaad door een concurrentie, die geboren werd uit eischen, welke zich op den duur moeten wreken en welke ontstonden uit een verderfelijk verlangen naar totaal overbodi ge luxe. EEN BURGEMEESTER ZONDER GEMEENTERAAD. Het eenlge raadslid gaat de gemeente verlaten. Wij lezen in de Maasbode Do op één na kleinste gemeente in Lim burg, n.l. Mesch, heeft sinds 1 September een raad. welke bestaat uit één raadslid, die tevens wethouder is. Naar wij vernamen, zal dit eenige raads lid en tevens wethouder met 1 Maart a.s. de gemeente .metterwoon verlaten. Volgens do ingezetenen zullen er voor een eventueele verkiezing geen candidaten meer beschikbaar zijn, daar allen voor het lidmaatschap van den Raad zullen bedan ken. Medio September heeft oen 35-tal per soncn een verzoekschrift aan H. M. de Ko ningin gezonden, waarin verzocht wordt, de gemeente Mesch in te lijven bij de ge meento Eysden. BEZUINIGING OP LEGER-UITGAVEN. Naar het Vad. verneemt zullen, afgezien van do reeds aanzienlijke bezuinigingen op de legeruitgaven. verkregen door bet niet laten doorgaan van de manoeuvres en het niet oproepen van verschillende herhallngs lichtingen, ook nog meer bezuinigingen worden toegepast, o.a. door het beperken van schietoefeningen In do legerplaats bij Oldebroek en het aanzienlijk besnoeien op kaderoofeningen in het terrein, to houden door de divisiecommandanten en den com mandant der Lichte Brigado. O. L. VR. GASTHUIS TE AMSTERDAM. Aftreden dr. N. P. van Spanje. De geneesheer-directeur van het O. L. Vr. gasthuis te Amsterdam, dr. N. P. van Span je, zal in den loop van het volgend jaar wegens het bereiken van den 70-jarlgen leeftijd zijn functie neerleggen. In te 'sHer togenbnsch verschljnondo bladen wordt go meld, dat dr. L. A. M. van der Spek, direc tcur van het Groot Ziekengasfhuis te 's Her togenbosch, is aangezocht opvolger van dr. Van Spanje te worden. PERSOVERZICHT Het initiatief voorstel Albarda inzake mobilisatie Wij lezen in de Maasbode: Met groot trompetgeschal kondigt het te genwoordig veelkoppige partijorgaan der D. A. P. de indiening aan van het initia tief- voorstel der socialistische Kamerfrac tie tot wijziging der Grondwet inzake de mobilisatie van 's lands woerniacht Knallende opschriften moeten de aan dacht trekken op dit stukje vuurwerk. De verzekering, dat „heel het economisch le ven er mede gemoeid" is, of de Staten Ge- neraal hun sanctie geven of weigeren vóór dan wel na een mobilisatie-besluit, duidt al aanstonds op den hoogen ernst van deze roode reclame-manoeuvre. Y'olgens de huidige grondwet kan dc ko ning geen oorlog verklaren dan na voor afgaande toestemming van de Staten Ge neraal. Een bevel tot mobilisatie echter gaat rechtstreeks van hot hoofd van staat uit, mot dien verstande intusschen, dat aan de Staten Generaal onver wtyld do ge legenheid wordt geboden dat bevel al dan niet te bekrachtigen. Het is duidelijk, dat op het kritieke me rpent, als er voor de onafhankelijkheid on zer volksgemeenschap gevaar dreigt, elk uur uitstel noodlottig worden kan; en met het oog daarop is klaarblijkelijk do rege ling getroffen z9oals zij in do vigeerende grondwet is vervat. Nu willen de socialisten daarin wijzi ging het Is overigens een oud nummer van bun repertoire en vóór dat eenige stap in de richting van mobilisatie wordt ondernomen, eerst de 150 leden der volks vertegenwoordiging aan het delibereeren zetten. „Deliberante Sonatu", het klassieke spreekwoord, schijnt hier van pas. Terwijl de senaat aan het beraadslagen is, gaat Saguntum ten onder. Er schuilt mogelijk iets reëels in de op merking, dat de Kamers anders rnin of meer voor een voldongen feit komen te staan; maar hier lijkt ons toch de schijn erger dan do werkelijkheid. Gewoonlijk zul len het in zulke historische oogenblikken do omstandigheden zelve zijn, die elk© be slissing vóór of na ten sterkste be ïnvloeden. En is dit laatste niet het geval, dan blijft aan de Kamers de volledige bevoegd heid de mobilisatio onmiddellijk af te las- Xen. terwijl zij après tout de eindbeslissing over het intreden van den oorlogstoestand volkomen en alleen in handen hebben. Met een regeling als door do socialisten en vrijzinnig-democraten gewild loopt men intusschen heel groote kans, te laat te ko men in de ure des gevaar3. Na de schrapping in het wilde weg van 25 der militaire uitgaven lijkt ons dit gebaar der „ontwapenaars" niet veel meer dan een schljn-manoeuvre om de aan dacht at' te leiden van het wapengedruisch, dat in eigen partij aldoor heviger wordt En dit te meer, omdat mocht er voor hun voorstel een twee-derde meerderheid in do Staten-Generaal gevonden worden, waaraan do voorstellers zelf nauwelijks ge looven de roode partij zich dan toch niet royaal bij oen beslissing der Kamers, die haar niet aanstond, zou willen neer leggen. „Het volk beslisse!" aldus luidt een ander der suggestieve opschriften in de roode pers. Maar heeft dan eenmaal de volksvertegenwoordiging beslist dan heb ben immers de roode mobilisatie-saboteurs de „.danoere ongehoorzaamheid" nog ach ter de hand. Men kan onder deze omstandigheden de gestie der socialistische Kamerfractie moeilijk ernstig nemen. HEEFT U KEEDS BESTELD? IJMUTDER VTSCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 Telefoon 92 ENAK 5EKALI Talafoon 77 heeft de alleen- verkoop van onze heerlijke thee Melange'e volgens o.e. E.F. (China Congo) - 2.10 Java Assam thee f 1-80 Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Pecco f 1.90 Bntsch-Ind. Pccoo. - 1-80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee 1-60 Aanbevellend: HOLLAND8CHE THEEVERBRUIK VEREENIGINQ AMSTERDAM OPGERICHT 1W1 In verschillende landen wordt het volk via de radio toegesproken Wie zich vroeger wilde richten tot de ge meenschap. maakte hiervoor gebruik van het gedrukte woord, dat door de couran ten werd verspreid. Tegenwoordig heeft n velo gevallen de radio de gedrukte oubU- catie terecht vervangen. Bij de radio tö het contact tusschen bem die iets heeft ta zeggen en degeen voor wie de woorden be stemd zijn, veel sterker: de 6tem uit den luidspreker, wnar in do emotie van hot oogenblik trilt, maakt een veel dieper In druk dan hetgeen door de koud© diukfot- teis wordt vertolkt; do verspreidinc van het gesprokene door de radio is onmUdel lijk en algemeen. fp.der herinnert zich nog hoe fn do cri- sisdagen, die voor eenige maanden Ouit^h- land te doorworstelen had. leden der RijVs- regeering voor de microfoon zich rchtten tot het Duitsche Volk en tot bet oj'ten- land om de verklaringen te geven en f? bemoedigen, hoe in den tijd, dat de Engel- cch© financiën schenen te wandel o.- Ec* gelsrhe ministers door de radio woorden spraken, die het geschokt© cerlroiwcn schraagden. In de komende Kerstdagen zullen dei hoofden van verschillende Staten gebruik maken van de gelegenheid, die de radio biedt om zich in deze voor velen moeilijk© tijden tof de wereld te richten Op Vrijdag 25 December, des middags een uur. spie«kt H.M de Koningin vanuit haar PMv.;a tö 's-Gravenhage Haar Kenstgroet l»u de Ne derlanders en tot de bewoners van N der- Inndsch-Indië. De president der de ^*nten. Hoover, ontsteekt op d?ïl °er«t«n Kprstdag voor zijn ambtswoning, het Witte Huis te Washington, een K6tstb>>m «n richt een toespraak tot zijn irvere Fn ook de Kroonprins van Zweden 1o Spaan- sche president Zamorra. de D-rtsche rijks- president von Hindenhurjg zu inn voor de microfoon zich in contact we^n met de gretig luisterende millioenen. SLUITING VAN EEN PROEFSTATION. M e d a n, 22 Dec. (Aneta.) Do D6Ü Cou rant meldt dat het personeel van het proef station van Avtos de aanzegging ontvin gen, dat het rekening moet houdon m6fc de mogelijkheid van sluiting van het proefstation op 1 Juni 1Ö32. Onze bij den GIRO-DIENST aangestoten abonné's wjjzen wjj op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad leder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Januari a.a. willen machtigen abonnementsgelden automa tisch van hun postrekening te doen afschrij ven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, oodat wjj een machtigings-formulier ter invulling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9