AM ERSFQGM'S Cfi OAGBIAB FventRg KERSTGROET VAN H.M. DE KONINGIN Maandag 28 December 1931 -DL E'EMIANDEW" 30e laargang No. 154 WILLEM GROENHUIZEN DE ARRESTATIE VAN EEN NOTARIS Het Kostbare Meesterstukje H.M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag de volgende rede uitgesproken, die door de Ra diostations Hilversum en Huizen is uitge zonden: Inleidend Woord. Voor mij is liet een reden tot dankbaar heid, mij op dit oogenblik door de radio met U allen verbonden te weten en daar door zoovel - landgenootcn te kunnen toe spreken. Het is als scheidde ons geen af stand, als toefden wij in eikaars tegenwoor digheid. Ik zie in ons contact door den aether het beeld van een hoogerend band, door God zelf gelegd, die de geheele menschheid om vat. Terwijl ik U thans mijn Kerstgroet zal voorlezen, doe ik dit »in het levendig besef van die saamhoorighcid en gedenk met een uit het hart komende heilbede de geheele menschheid. Kerstgroet. Er lijkt ongetwijfeld voor velen eene grootc tegenstelling tusschen de schaduw, welke de ongunst der tijden op de menschcn en om standigheden werpt, en de groote blijdschap van het Kerstfeest. De stoffelijke en geestelijke nood is hoog gestegen. Er is veel wat neerdrukt, wat de levensvreugde van ons allen bedreigt en sterker dan ooit is de overtuiging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen te boven komen. Gelukkig brengt het feest blijdcre bood schap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk ver bonden met onzen strijd en met ons lijden, het is de vervulling van al hetgeen wij daar in ontberen. Het verlegt in ons het zwaarte punt van zorgen en moeite naar Hem, die ons spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtoon van die zorgen en die moeite over op Zijne liefde. Het lcon.t mot iets nieuws, met hoogerc kracht, het doet die kracht in ons ontwaken, het leert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over de wereld, gedompeld in kommer, daalt de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God Zijn heerlijke gave, Immanucl daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en do du:sternis heeft het niet overmochtDe liefde van Christus straalt door de schadu wen van dezen tijd heen, zij zal sterke: blijken te zijn dan dat donker. Wij zingen „Stille nacht, Heilige nacht Die liefde maakt innerlijk stil. Waar zij over wint verdwijnt de onrust, die velen in onzen tijd den innerlijken vrede ontrooft. Zij voert ons naar d. thuis van de ziel, waar alles in overeenstemming is met het beste en met het diepste in ons wezen. Zij leert bidden, zóó bidden, dat God verhooren kan: eigen wcnschcn en begeerten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van dat Vaderhart kennen. Zij be kwaamt ons om zelf mede te arbeiden aan het plan, dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en, dat ondanks alle stormen en beproevingen, welke in deze wereld ons doel mochten zijn, rustig zijn voltooiing tegemoet gaat, voor welks ver wezenlijking Immanuel onze gestalte aan nam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de Lente de plantenwereld bij haar ontwaken in cindclooze verscheidenheid, het wondér te aanschouwen geeft van het ontluiken van één en hetzelfde leven, zoo vertolkt een ieder het van Christus ontvangen leven, volgens eigen aard en karakter in de heerlijke ruim te en vrijheid, welke dit leven ons schenkt. Dit vernieuwe in ons de kracht om met dijdschap onzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mogen .wandelen bij het licht dat Zijn leven uit straalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geest kracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als h< ware toe: waagt het met Immanuel, dit i.c God met ons. Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en in persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerst nacht, en ieder kruis, hetzij bewust, hetzij onbewust, met Hem gedragen, gaat over in heerlijkheid. ZentRa-garantie is internationaal Alleen varkrijgboor bij derv KorlogemoVei. hofkanboor oen navanitoond ZantRo-laakafe delbetsouivbare ine' jJjdjnoJüu* JUWELIER LANGESTRAAT 43, TEL. 852. In deze in dybbcl opzicht donkere dagen, waarop wij het Kerstfeest hebben gevierd, het feest van het Licht, heeft een Konink lijk woord geklonken. Voor het eerst in de geschiedenis heeft H.M. de Koningin Haar gansche volk toegesproken, daarbij ge bruik makende van het eenige middel, dat die gelegenheid opent: de radio. Wel heb ben de aethergolvcn al eerder aan onze overzec-sche gewesten een Koninklijke bood schap gebracht, maar het was voor het eerst, dat het Staatshoofd voor de micro foon van de Ncdeixandschc zendappara tuur verscheen, om het volk bemocfligins te brengen en hope, in dezen bangen tijd. De Koningin öprak, en Nederland luister de. Om den luidspreker geschaard hebben wij héél stil gezeten. Koudfc was daarbui ten, met felle regenvlagen symbool van den tijd en binnen in ons was het sterke verlangen naar meer Licht, naar een kloek bemoedigend woord, gesproken door Haar, die wij weten te zijn een nazaat van die grooten, die in nog moeilijker dagen de ver trouwde leidsmannen van het Nederland sche volk zijn geweest. Wij zijn stil en wachten. De gewijde zan is verstomd, en dan... dan dragen de on zichtbare vleugelen van den aether het Ko ninklijk woord binnen in onze huiskamer als een kostelijke gave; maar het wiekt verder, tot wijd buiten onze landsgrenzen lot daar, waar in vreemde streken ook Ne derlanders meezitten te luisteren. De Koningin spreekt, en Nederland luis tert Langzaam en duidelijk, in onberispelijk Nederlandsch, ieder woord zorgvuldig arti- culeercnd, spreekt Hare Majesteit. Wij hooren het, en bcsoffen no? niet, dat het mogelijk is. Dan dringt het tot ons door, dat het wederom die wondere radio is, die hier een band legt tusschen vorstin en volk. Woord voor woord wordt als het ware in ons midden neergelegd als een zinne beeld van Hoogere Eenheid, een Eenheid, die niet, door welke verdeeldheid ook, te breken is, een Eenheid, die uitgaat boven alle grenzen van denkon en leven. De tijden zijn bang, en de wereld hui vert voor de toekomst. Maar: ..het Licht schijnt in de Duisternis, en de Duisternis heeft het niet begrepen". Onze Landvrou- we spreekt de troostrijke, symbolische, woorden uit het Johannes Evangelie. Alom is de duisternis, maar in die duisternis schijnt het Licht, waarvan liet Kerstfeest etuigt. Alleende duisternis heeft het nog niet begrepen. Maar een6 Nccrland's Koningin heeft gesproken. Een Kerstgroet aan Haar volk. De tijden zijn donker. Moge een volgende Kerstgroet getuigen van het Licht, dat de duisternis hoeft over wonnen! Tc Batavia was dc rede on verstaanbaar. Aneta 6eint d d. 26 dezer uit Batavia: Do gespannen verwachtingen, waarmede Ned.-Indië de stem van II.M. de Koningin verbeidde, bleek in de hoofdstad uit dc tjokvolle zalen, waarheen autoriteiten en particulieren reeds een uur tevoren zich in bont pêle mèle hadden begeven. Dc aanvankelijk goed doorkomende eerste zangnummers deden de verwacht ihgen etij gen, welke daardoor te scherper tegenvie len, toen de duidelijk geannonceerde rede van de Koningin praciisch onverstaanbaar doorkwam. Dc teleurstelling groeide naar mate bleek, dat noch het begin noch het slot begrijpelijk was. en uitte zich in aller lei vormen. Velen voelden er verder niets meer voor om de rest van het programma te hooren en verlieten de zaal. anderen bleven nog langen' tijd zitten, hopend dat er wellicht toch nog iets zou gebeuren, waardoor alles weer werd goedgemaakt Ook elders in Indië slechte ontvangst. De teleurstelling welke in de hoofdstad hcèrschte, wordt ook weerspiegeld door dc tot dusver ontvangen berichten uit Soera- baja, Padang. Semnrang, Buitenzorg, Djem- ber, Medan, Benkoelen. Solo. Magelang, Djocja, Palembang, Pekalongan, Makassar, Balik-Papan, Fort dc-Kock, Telok Botong, Madioen, Soekaboemi. Bandjermasin en Kota Radja, waar de Koninklijke Kerst groet eveneens in openbare samenkomsten in bioscopen enz. zou worden aangehoord, doch helaas ook onverslaanbaar doorkwam. Slechts enkele amateurs vingen het groot ste deel van de rede op. Een uitzondering maakt bovendien de ontvangst ten huize van den gouverneur van Djocjakarta, welke schitterend was. De rede van de Koningin was daar woordelijk verstaanbaar, zoodat de Pakoe Alam en zijn gemalin en het korps ambtenaren binnenlandsch bestuur de rede goed hebben gevolgd. In Solo wer den eenige volzinnen verstaan. De Soesoe- hoenan van Soerakarta was diep onder den indruk teen hij de stem der Koningin hoorde Hij was opgetogen over het tech nisch wonder, dat zulks mogelijk maakte. Valsche ambfseedige verklaringen Amsterdam, 25 Dec. Naar het Ilbld. verneemt, behoort tot hetgeen den hier ter stede gearresteerden notaris ten laste wordt gelegd, o.a. een aantal valsche ambtseedige verklaringen inzake een effecten-transactie. Hij legaliseerde nml. een verklaring d.d. 18 Februari '27 van een weduwe en een desbe treffende verklaring d.d. 18 Maart '27 van eer. (inmiddels gcfaillcerdenj bankier, als zou overleden echtgenoot van de weduwe op 5 Dec. '19 gekocht hebben voor M. 298.000 aan deden Keulschc Stadslcening. Deze vcrkla ringen hadden ten dod dat bezit te doen erkennen als „Altbesitz" in den geest van de Duitschc wet van 16 Juni 1925, dus als bezit, verkregen vóór 1 Juli 1920. Bij „Alt besitz" kreeg de houder nml. „Ablösungs- anleihc mit Auslosungsrechtcn" tot een be drag van 2l/s van het ingeleverde nomi nale bedrag, welke „Anlcihe" aflosbaar was binnen 30 jaren door uitloting met het vijf voudige van het nominaal bedrag, vermeer derd met 5 rente voor elk jaar, dat de stukken niet afgelost waren. Ingeval van Neubesitzontving de houder echter niet rentedragende stukken, groot V/t van het 'ngeleverde nominale bedrag, welke stuk ken eerst aflosbaar zijn nadat Duitschland aan zijn verplichtingen inzake dc herstelbe talingen zal hebben voldaan. De „Ablö sungsanleihe mit Auslosungsrechtcn" heeft een beurswaarde van -46 met het vijfvou dige, nominale bedrag, die zonder „Aus losungsrecht" slechts van 4 vanhetnom» nale bedrag. Dc desbetreffende verklaringen ten gun ste van bovenbedoelde weduwe zijn naar na het bankiersfaillisscment gebleken is valsch geweest, op grond waarvan de stad Keulen in November 1.1. een schadevergoe ding eischt van M. 16.837, zijnde het verschil usschon bovengenoemd oud en nieuw bezit. AUTO VAN DEN DIJK GESLAGEN. Haamstede, 25 December. Op den zee dijk is de vrachtauto van den heer P. W Noordhoek uit Haamstede geslipt-, waar door Jiet voertuig met groote vaart van den hoogen dijk afgleed. Dc auto sloeg eenige malen overzij, waarbij de bestuurder .mi zijn knecht uit den wagen werden geslingïrd. De bestuurder P. W. Noordhoek kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofd; zijn knecht J. Evertse kreeg een diepe been wond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd, vanwaar zij, na ver bonden te zijn, naar hun woningen konden worden overgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING TE SCEEVENINGEN. Een der slachtoffers aan de gevolgen overleden. Den Haag, 27 Dec In den afgeloopen nacht te ongeveer kwart voor één heeft op den Gevers ftDevnootweg te Scheveningen een ernstige aanrijding plaats gehad. De conducteur A. II. T. van de blauwe tram uit Voorburg cn een vrouwelijke passagier waren juist uit de tram ges£apt; toen een auto in volle vaart naderde, de vluchtheu vel opreed en heide personen tegen den grond wierp cn doorreed. Beiden werden ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Na eenige uren is de paseagiere, de 22- jarige Oostcnrijksche dienstbode A. TI., aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De conducteur was er ernstig aan toe en heeft o.a. een been gebroken. Dc chauffeur van de auto P. B. heeft zich in den loop van den nacht bij de po litie aangemeld. Ilij verkeerde eenigszins onder den invloed van sterken drank. Na verhoor is de man weer op vrije voeten ge steld. De auto is later in de garage in be slag genomen. BURGEMEESTER KRIJGT STRAF. Men schrijft uit MelickHerkenbosch (L.): Do gemeenteraad heeft met algcmcenc stemmen besloten, het salaris van den bur gemeester met 1051 te verlagen. Hierbij werd overwogen, dat de handelingen van den burgemeester van dien aard zijn, dat hoegenaamd geen vertrouwen in hem wordt gesteld, cn zijn gedragingen in strijd zijn met het openbaar belang cn de goede orde. OUDEJAARSAVOND IN 'T GEZIN. Oudjaarsavond is een ieder Als bet kan in z'n gezin, Bij den haard scheidt men van 't oude, Luidt men 't nieuwe jaar graag in. Ook de winkeliers ze vragen Dezen avond samen vrij. De bedienden doen eendrachtig Er ook hun verzoekje bij! Daarom: laten we hier helpen Deze hulp kost niemand geld, Fcit'lijk is 't met deze kwestie Eigenaardig, vreemd gesteld. Het publiek maakt hier den dienst uit, Werkt het mee, dan is het klaar, Doel het 't niet, dan is liet werken In den winkel, Oudejaar. Want de concurrentie noodzaakt, Dat een winkelier alleen Kan gaan sluiten als hij mee liceft. Steun cn hulp van 't algemeen. Zeker men kon saam besluiten: ..Alle winkels 's avonds dicht!" Maar wat zwakke broeders vindt men Bij den winkelstand allicht, Daarom komt men koopers vragen: „Koop uw waren vóór den tijd, Wanneer iedereen slipt dat doet, Krijgt geen mcnsch gelegenheid Ook maar één cent te verdienen Oud-jaarsavond! En het staat Vast, dat men dan Oud-jaarsavond, Nergens één zaak open laat! Oudejaarsavond: alle winkels Stipt gesloten! Geen er in, Stuur den winkelbaas en 't knechtje Vrij van arbeid naar 't gezin. Mocht één winkel open blij-ven, Als 't besluit tot sluiten valt, Weet dan dat zoo'n onderkruiper Heel veel vreugd, genot, vergalt. Mocht zich één er aan onttrekken, Aan een mogelijk besluit, Laat hem met z'n waren zitten, Koop er nooit meer voor één duit! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Natuur en Techniek. Dc jongste aflevering van het Tijdschrift Natuur en Techniek, uitgave van Elsevier tc Amsterdam, stelt ons allereerst voor de vraag „Drijvervliegtuig of vliegboot", welke kwestie door den heer H. A. Seyffardt wordt besproken. Dr. H. Engel schrijft over wen kende krabben in de Mangrove, prof. dr. Zwikker over een veelbelovende toepassing van electrische gasontlading, dr. Eurico over Corsica, het eiland der romantiek, S. S. Hoogterp over gasaanval, Ir. Brusse over hoogspanning, terwijl Henri Meijer dc tra- ditioneele auto-rubriek verzorgt. Voorts vin den wij nog bijdragen over Brctagne, over de zoutwoestijnen in Zuid-Tunis, over de mogelijkheid van het zclfkwecken van or chideeën, enz. Allo bijdragen zijn verlucht met goede foto's, welke het geheel een goed verzorgd aanzien geven. ONTSPORING OP STATION ROSENDAAL. Donderdagavond omstreeks zes uur zijn eenige wagens op het stationsemplacement te Rosendaal uit de rails geloopen. Persoon lijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats, terwijl de materieel© schade niet zeer ernstig blijkt te zijn geweest. Uiter aard heeft dit ongeval eenige stagnatie veroorzaakt in den treinenloop, welke in verhand met de Kerstdrukte op dit drukke kruispunt van spoorwegen toch reeds ver traging ondervindt. Wie zich zeiven kent zal den mode rn ensch niet verachten. Uit het Kngclsch door Mej. C M G de W C6 Het was ruim twee uur toon zij in Crow- don Market aan kwamen cn stilhielden voor de herberg: De Eenhoorn. Hier had Willem een half jaar geleden over de groo te droogte gepraat met juffrouw Ferris, de dochter des huizers, een meisje met een hoogrood© kleur. Julic zag dadelijk dat het een brutale meid was. Zij beloofden over een uur terug te ko men; meer tijd kon Mitchell liun niet ge ven als ze voor het opgaan van den maan thuis willen zijn. Zoo togen Julie en Willem er op uit, meer romantisch dan ooit en aanvaardden den pelgrimstocht naar de Hoogstraat. Het was de eenige straat in dc stad die iets beduid de, het punt waarop alle kleinere straatjes uitkwamen. Een van die straatjes moesten ze opzoeken. Van het begin van dc straat af aan was Willem helaas zeer weinig zeker van den weg. Hij herinnerde zich vaag dat het 't tweede of derde straatje links moest zijn, dan oversteken en dan weer links en daar na een klein steegje in, waarvan hij den naam vergeten was. Dat was juist iets voor hem, dacht Julie, maar ze zèi het maar niet, Willem wist evenmin den naam van de vrouw, als den naam van dc straat waar zij woonde cn toen ze omstreeks een half uur tevergeefs gezocht hadden, maakte Julie zich al ongerust dat het oude mensch haar jaargeld zou misloopen. Het zou ech ter vernederend zijn terug tc keeren zon der iets bereikt te hebben, cn toch had het romantische van het geval gemaakt, dat ze den moed niet verloren. Mitchell's uur was bijna om toen Willem eensklaps staan bleef. Er was een licht voor hem opgegaan. Hij was op het spoor! Op den hoek van dc straat, waar zij al driemaal in geweest waren, was een aller aardigst klein winkeltje cn melkinrichting. En daar herinnerde Willem zich iets van, Zoodra hij het schilderstukje gekocht had, was hij daar in gegaan om een glas melk cn een broodje te gebruiken. Hij bleef even staan: het winkeltje van dc oude vrouw moest juist aan den overkant zijn. Maar het huisje was afgebroken, het heele per ceel, waartoe het winkeltje behoorde, was verdwenen. Zij gingen het koffiehuis binnen om in lichting te vragen cn werden vriendelijk ontvangen dool* een jong meisje, dat naar Julio's opinie tc veel haar tanden liet zien als zo lachte, om mooi genoemd te wor den. Evenals juffrouw Ferris, de dochter van dc herbergierster, herinnerde dit meisje zich Willem zeer goed. Julic vond dit wel wonderlijk, daar hij maar eens in die stad geweest was en dan nog zeer kort. Maar Willem was nu eenmaal Willem; daaren boven kwamen er heel weinig vreemdelin gen in het stadje. Nadat Willem, vrij omstandig, een be schrijving gegeven had van liet oude mensch en van haar winkel, vernam hij, dat de buren haar altijd Moeder Stark ge noemd hadden. En het arme oude mensch was haar huisje uitgezet omdat ze de huur niet langer kon betalen. Ileel dien kant van de steeg hebben ze zeker afgebroken? vroeg Julie op vrij scher pen toon. O ja, zei juffrouw Smillcr, meer tot Willem dan tot Julie, het terrein is aange kocht door een maatschappij. Wordt er soms een museum gebouwd? vroeg Julie. Neen, geen museum, zei juffrouw Smi- ler met kalme stem, zonder van Julie's spottende toon notitie te nemen, öf omdat ze de ironie niet begreep, of juist omdat ze dat wel deed; het was in ieder geval heel verstandig van haai-. Dan een kippenhok met loop, veron derstelde Julie, toen ze een aardig bakje met verscho eieren zag staan. Neen, dat ook niet. Juffrouw Smiler geloofde dat zc er een schilderijcnzaak wilde vestigen. Julio keek Willem ernstig aan. En die blik werd op dezelfde manier beantwoord. Een schilderijenverzameling, juist op de zelfde plek waar een Van Roon hacl gele gen, verborgen onder stof en wie weet hoe veel jaren wel! Wat ging toch alles wonderlijk toe in de wereld! 1-Iad Moeder Stark maar kunnen gissen dat er geen maatschappij noodig geweest was om haar uit haar huisje te zetten! En waar is de oude vrouw gebleven? Kunt u ons dat soms zeggen? vroeg Jullie. Ze moest naar het Werkhuis, geloof ik, die arme ziel! Julie keek Willem aan en Willem Julie. Is het Werkhuis hier ver vandaan... zou u ons dat ook kunnen zeggen? Neen, het Werkhuis was vlak in de huurt. Je moest de straat afloopcn, dan links afslaan, het bruggetje over het ka naal over cn dan links houden; je kon niet missen. Zou het veel tijd nemen? Julie keek op haar horloge. Neen, niet meer dan vijf minuten. Dank u vriendelijk. Wij zijn u dank baar. Dit zeggende nam Willem zijn hoed af en cn zij vertrokken. HOOFDSTUK LXV. Het uur, dat Mitchell hun had gegeven, was om. Maar er zat niets anders op; zo moesten er op af gaan. Als men op het geen het meisje gezegd had, aan kon, dan was het werkhuis niet meer dan vijf minu ten daar vandaan. Daar Julie de zaak in handen had, wer den dc aanwijzingen van het jonge meisje stipt opgevolgd cn zij kwamen dan ook da delijk waar zij wezen moesten. Maar toen het groote sombere gebouw aan de overzijde zichtbaar werd, bleven zij staan met een plotseling opkomend gevoel van ontroering. Een hcclcn tijd staarden zij naar het bleckc, sombere gebouw voor hun oogen. En toen zei Julie met een lach: Ik denk dat jij daar eenmaal zitten zult, als je niet iemand vindt, iemand, die geen genie is, om voor je te zorgen. Die woorden kwamen bepaald uit haar hart; toch scheen Willem ze niet verstaan te hebben. Het doet mij denken, mompelde hij half in zich zelf, aan dat kleine stukje van Duclaux, „Het Armhuis" genaamd. Julic toonde haar ergernis door het voor hoofd te fronsen. Er is juist een tentoonstelling van Zijn doeken in de Bondstrect Gallery. Bewon derenswaardige lijnen. Een grootsche stijl van schilderen. Wat een machtig effect Je zult mij toch niet willen vertellen dat er schoonheid is in zoo'n ding als dat Werkhuis? Ducleux zou zeggen van wel, met die donkere wolk boven den gevel. En die bocht van het kanaal op den voorgrond is niet zonder waarde. Hij glimlachte. Die glimlach van hem had iets goddelijks. Maar Julic maakte er zich op het oogenblik wat ongerust over. Zij keek een anderen kant uit cn raadpleegde haar horloge. Al weer tien mininuten meer dan een uur voorbij. Ik denk dat Duclaux het van deze kant bekeken heeft. Hij deed een paar passen achteruit, hield zijn hand hoven de oogen en keek nog eens goed naar het Werkhuis. Dat was nu weer zuiveren onzin! En toch, juffrouw Babraham had Julie reeds trach ten te overtuigen van de diepe waarheid, dat men met een genie wat toegevend moet zijn. Een weinig moedeloos gestemd trok zij aan de bel van het sombere en ongastvrije huis. Het duurde lang, maar de deur werd met weerzin open gedaan door den portier, een knorrigenman Kunnen wij vrouw Stark ook even spreken?, vroeg Julie. (Slot v >lgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5