Vrouwen^ WENKEN VOOR DE GEZONDHEID, klooien in de tong. Plooien in de long zijn een tamelijk zeldzaam verschijnsel, dat in enkele families erfelijk is. In het slijmvlies ziel men overlangsche of overdwarse plooien met hier en daar verdikkingen Daarvan ondervindt men geen nadeel behalve wanneer snijsresten tusschen de plooien achterblijven en daar ont steking veroorzaken. Hiertegen moei zorgvuldig gewaakt worden. Geen eiwithoudend voedsel bij wondroos. In gevallen van wondroos moet het voedsel arm aan eiwitten zijn. Hel beste zijn dan magere groentensoe- en vruchtensappen. Eieren en melk moeten streng vermeden worden. Van af den derden dag mogen bij wijze van overgang vruchten en aardapoelen gebruikt worden. In geen geval mag te veel gegeten worden. Vanaf den vijfden of zesden dag mogen weer eiwithoudende spijzen gebruikt wor den, wanneer zich tot dan toe geen koorlsverschijnselen getoond hebben. Rugpijn. Rugpijn is gewoonlijk een gevolg van oververmoeienis en nerveuze uit putting, doch dikwijls soeelt ook spier- rheumatiek er een rol bij. Het eenvou digste middel, om aan de rugpijn een einde te maken, is inwrijven met kam- fersp'ritus. Om werkelijk resultaat te bereiken, wake men tegen overmatige lichamelijke inspanning. Fransche brandewijn bij doorliggen. Het zeer pijnlijke doorliggen van een zieke kan voorkomen worden door da- gelijksche wasschingen met Fransche brandewijn. Inplaats daarvan kan men ook citroensap of azijn nemen. Verder make men tijdig gebruik van een lucht kussen. Pleuris door kouvatten. Pleuris ontstaat zeer dikwijls door kouvatten, doch longziekten of rheu- matische kwalen zijn ook wel eens de oorzaak ervan. De patiënt moet dade lijk absolute bedrust houden. In af wachting van de komst van den dok ter kan men warme omslagen op den romp toepassen. MODERNE SHAWLS. Op onze afbeelding kan men aller eerst zien, hoe de nieuwe shawls moe ten worden gedragen. Verder krijgt men een indruk van de stoffen, die op het oogenblik het meest voor deze shawls gebruikt worden. Voor des avonds is een shawl van gebloemd chiffon met een effen rand zeer aan trekkelijk, doch niet warm. Voor dil laatste kiezen wij de meer sportieve wollen shawls met levendig gekleurde strepen of blokken, die eveneens met een effen rand worden afgewerkt. Ook met de hand beschilderde zijden crêpe wordt veel gekozen voor den avond en is warmer dan chiffon. Bijtende stoffen. Wonden, die ontstaan zijn door bij lende stoffen, kunnen het beste behan deld worden met baden of warme om slagen. Bij verwonding door loog (al kalische stoffen) kan men azijn of ci troensap in hef water doen; in het ge val van zuren doet men zeep of soda n het water. Bij verwondingen, die door ongebluschte kolk worden ver oorzaakt, mag echter onder geen om standigheden van water gebruik wor den gemaakt; dan moeien deze nitslui tend met olie worden behandeld. Gezwollen klieren. Gezwollen klieren kan men behan delen door kleine, met camillenbloe sems gevulde linnen zakjes goed te verwarmen en op de gezwollen plek te 'eggen, totdat deze weer normaal is Te hooge temperaturen zijn natuurlijk schadelijk, doch de zekles moeten wel 'link warm zijn omdat het anders zeer lang duurt, voordat de zwelling ver dwijnt. BRIDGE-TAFELTJES. Er wordt tegenwoordig zooveel brid ge gespeeld, dat het verreweg het ge makkelijkst uitkomt, daarvoor een speciaal ameublementje aan te schaf fen. Zeer praktisch zijn de samenklap re tafeltjes en stoeltjes, die niets minder stevig behoeven te zijn dan ge wone meubels. Ze zijn van mooi rood, groen of zwart verlakt hout en afge dekt met afwaschbaar moiré zeildoek. HOE EN WAAROP BEZUINIGEN? Ik veronderstel dat het meerendeel onzer lezeressen zeker wel geregeld alle uitgaven, zoowel voor de dage- lijksche levensbehoeften, als die voor de grootere, dagelijks zullen boeken. Zeker is dit wel een van de grootste factoren, die er toe leiden om tot de, in zoovele gezinnen, hoognoodige ver mindering van uitgaven te komen. Vaak hoor ik huisvrouwen zeggen Ik besleed mijn geld toch voor de huis houding, waarom zou ik alles op schrijven? Ik ben het met de laatsten niet eens. Indien wij dagelijks alle uitgaven zoowel voor brood, melk, groenten enz., als voor kleeding, brandstoffen enz., sekuur opschrijven en zien ol onze afrekening klopt met hetgeen wij in kas hadden, en wij daarna aan het einde der week een specificatie van deze uitgaven maken en in kolommen indeelen onder de hoofden; huish. uit gaven. verwarming, kleeding, vuur en licht, loon, wasch, verzekeringen, di versen, dan welen we nauwkeurig, waar we aan toe zijn. Deze weekuil gaven tellen wij bij elkander en gaan zoo verder, totdat wij van ruim 4 weken een maandoverzicht hebben gekregen. Wij kunnen hiermede zoo prachtig met het nieuwe jaar beginnen en dar na ecnige maanden eens nagaan, ol wij op sommige posten inderdaad niel te veel hebben uitgegeven. Veel tijd kost deze kleine admini stratie niet en zijn wij er eenmaa mede begonnen, dan geeft ons dit een grou -• voldoening. Het geld vliegt immers weg in eeu huishouding en orde op onze geldza ken is zeker geboden. Dit is dus al de eerste stap tot mo gelijke bezuiniging. Wat kunnen wij verder doen? Op onze kleeren bezuinigen mis schien? We hebben nog een winter mantel van twee of drie jaren terug de voering is stuk en moet vernieuwd worden, de bonten kraag en manchet 'en zijn leelijk kaal en wat het ergste s. de mantel zelve is veel te kort voor de largere rokken. We koopen dus be halve voering, bont, voor kraag, man chetten en om aan den onderkant van den mantel te zetten om deze zoo doende te verlengen. Zijn wij handig dan doen wij het zelve, de nieuwe voering inzetten gaat nog, maar het bontverwerken is lang niet ieder z'n werk en moet vakkundig geschieden Bij elkander hebben wij dus een aardi-z bedrag uitgegeven aan loon, voering en bont, het is werkelijk niet meege vallen Ware het nu niet veel beter ge weest, tijd en geld te sparen en te wachten tot de natijd met het koopen van een nieuwe mantel, die dan veel billijker in prijs is, dan in het voor seizoen? De oude mantel kan nog zoo heerlijk dienst doen voor slecht weer of boodschappen. Hebben wij een avondjapon, die niet modern meer is, b.v. zwart crêpe geor gette, dan zetten wij onder aan de rok een kanten volant, die met vier of zes schulpen op de rok gezet wordt om de noodige lengte te verkrijgen, terwijl wij de taille een kanten bovenstuk en bovenmouwen geven, om de taille een smal ceintuurtje met een strass gesp en de japon is niet te herkennen. Willen wij een japon, die tekort is op andere wijze moderniseeren, dan maken wij er een gekleede casaoue van, wat zeer modern is. Het lijfje wordt op taille-hoogte aan een cein- uurtje gezet, waaraan een langere of kortere volant, die van de bestaande rok gemaakt is; heel vaak kan het 'ijfje in zijn geheel dienst doen. Indien de japon een gewone punt bals heeft, dan maken wij er een wi' of ook wel kunst groen georgette gar nituur op, zoodat het een gekleed ge heel geeft. Als rokje nemen wij een zwart crêpe satin zesbaans, dat strak om de heupen sluit en vanaf de knie hoogte klokkend uitloopt of wel een geplisseerde rok. Het meest practisch is om zwart te kiezen voor een uitgaansjapon en er desnoods twee afwükende halsgarnitu ren bij te maken of te koopen, waar door éénzelfde japon er zeer verschil lend kan uitzien. Het is alleen even een kwestie van het opnieuw oprijgen van kraag en manchetten. Besparen doen wij op onze japon neti, indien ze niet teveel in huis gaar dragen, als wij tenminste niet over verschillende beschikken. Verder is het noodig de japonnen van tijd tot tijd eens buiten te hangen en flink af te borstelen, desnoods nog eens nastoomen of strijken, daarna op een arm in de kast opbergen Onze kleeren blijven dan langer netjes en we zullen er langer mee kunnen doen Ik hoop hiermede eentee wenken gegeven te hebben, die, alhoewel niel nieuw, toch wel weer eens even over dacht kunnen worden; wij allen moe- 'en trachten elkander in den econo mische strijd te helpen en deze zoo mogelijk verlichten. M.-SCH. JONG LEVEN. In Amerika heeft men proeven ge nomen met pasgeboren kinderen, 15 minuten na de geboorte, teneirde hel begin der hersenwerkzaamheden te kunnen vaststellen. Een verslag var deze proefnemingen werd uitgebrach' aan de Vereeniging ter Re"ordering der Wetenschap, door Prof. H. Turfey. van de Amerikaansche Katholieke Universiteit. De onderzoekingen werden gedaan bij 62 pasgeboren kinderen, die van 15 minuten tot 14 dagen oud waren, om na te gaan in welk leeflijdsstadium het geestelijk leven van den mensch be gint. Kenteekenen van een dergelijken toestand zijn o.a. bij zuigelingen hef met de oogen volgen van een bew' gend voorwerp, het probeeren een aai j bet kind getoond voorwerp met de handen of voelen te griioen, het rea- -leeren op heldere geluiden, enz. Prof Turfey is bij dit onderzoek tot de over tuiging gekomen, dat vlak na de ge boorte van het bewust geestelijk leven niet gesproken kan worden. Zooals algemeen bekend, begint dit eers' langzamerhand te ontwaken. Volgenr Prof. Turfey is de verklaring hiervan te zoeken in de omstandigheid, da' de zenuwen zich langzaam vullen met zenuwenmerg en daardoor ook gelei delijk gevoelig worden voor invloeden van buiten. KNIPPATRONEN. 7321. Moderne japon voor jon^e da mes met breede revers in afste .ende kleur verkrijgbaar in 38 en 40. Benoo- digde stof 3 75 M. van 100 breed, gar- neerstof 50 c.M. van dezelfde breedte Patrom 75 cent. 7314. Zeer gekleede middagjapon van gewerkt fluweel. Verkrijgbaar ir de maten 42 -48. Benoodigde stof 4.50 M. van 100 breed 0.60 c.M. garneer stof. Patroon 75 cent. 7316. Japon voor gezette figuren met revers tot in de taille. Verkrijg baar in 48 -52. Benoodigde stof 4)4 M. van 100 breed en 60 c.M. garneer stof. Patroon 90 cent. 7331. Eenvoudige practische school jurk voor meisjes van 812 jaar. Be noodigde 6tof 2.75 M. van 90 c.M. en 3/4 M. smal bandfluweel. Prijs 65 ct. 7333. Allerliefste jurk voor kleine meisjes van 3 tot 5 jaar. Benoodigde stof 1.80 M. van 80 c.M. breed en 30 c.M. garneerstof. Prijs 65 ct. 7101. Gekleede meisjesjurk voor 8— 12 jaar. Benoodigde stof 2.70 M. van 90 c.M. breedte en M. garneerstof om het kraagje af te biezen (schuin genomen). Prijs 65 cent. 6873. Meisjesmanteltje voor 2—5 jaar. Benoodigde stof voor 4 jaar, 2.75 M. van 100 breed. Prijs 75 cent. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de Redactrice van „Vrouw en Mode", Hofzichtlaan 4, Den Haag. FLANELLEN NÉGLIGÉ'S. Een zeer practische dracht, vooral voor het koude jaargetijde, vormen de flanellen négligé's, die weer zeer mo dern zijn. Het effect hangt echter ge heel en al af van de mooie kleur. Men ziel ze in saumon, zeegroen, rose, ko- renblauw en bruin, bijv. met een gar neering in een afstekende, meest lich tere kleur. KEUKENHOEKJE. Zondag. Tomatensoep, kalfslapje?, doperwten, aardappelen, chocolade pudding met vanillesaus. Maandag. Warme vleeschpudding Savoye kool, aardappelen, havermout. Dinsdag. Gebakken spek, capuclj- ners, aardappelen, beschuit met bes- ensap. Woensdag. Capucijnersoep, runder lapjes, andijvie, aardappelen. Donderdag. Karbonade, zuurkool aardappelenpurée, perenscholel. Vrijdag. Gebakken schelvisch, bie- ensla, geb. aardappelen, watergruwel. Zaterdag. Kop gekorrelde bouillor, schotel van groene kool, aardapoelen en gehakt. RECEPTEN. Bruine Boonensoep. 250 gr. br. boonen, 2 L. water, 1 laurierblad, een paar kruidnagelen. 1 flinke ui, 40 gram boter, 1 theelepel Maggi aroma. De geweekte bruine boonen worde» n het weekwater gaar gekookt met de kruiden, zóó gaar, dat ze gemakke lijk door de zeef gewreven kunnen wor den; het beste is voor soep stuk-ko kende boonen te gebruiken; deze zijn goedkooper en laten zich beter fijr wrijven dan de andere boonen. De gesnipperde ui woi-It in de boter gaar gefruit, hierbij komt de bloem en langzamerhand met het vocht de ge zeefde boonen. Mocht de soep, nadat ze nog een minuut of 10 heeft door gekookt te dun blijken te zijn, dan raspen we er eenige flinke geschilde rauwe aardappelen in en laten hel gc heel nog een poosje doorkoken Voor het opdienen voegen wij nog een theelepel Maggi aroma bij de soep GECONFIJTE SINAASAPPELSCHIL, De sinaasappelen worden in vieren gesneden en van de schil ontdaan, daarna wordt het wit zooveel moge- 'jk verwijderd en de gewasschen si naasappelschil in fijne reepjes gesne den. Een suikerstroop wordt gekookt van één pond suiker en 1 L. water, waarna de schilletjes worden bijge voegd en alles nog 25 min. blijft door koken, tot de stroop goed ingekookt is, waarna zij met de schillen in goed gesloten jampotjes wordt bewaard

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16