AM EPS F O ORIS OH DAGKIM) Zaterdag 9 Januari 1932 -DU EEM LANDER" 30e Jaarrang No. 164 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT ROOFOVERVAL TE I. GLDENZAAL Bocdschaptasschen Leer, div. uitvoeringen Fa. B. Langestraat 26 WILLEM GROENHUIZEN Lijstenmakerij en Kunsthandel DISCIPLINE-BREUK? MEJ. EMMA A. WOLFSON NAADLQOZE ELASTIEKEN KOUCEN A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 EEN LEVEN OM EEN LEVEN Bij beschikking van den minister van onderwijs, K. en VV. zijn voor het jaar 103? genoemd tot hoofdassistent aan de rijksuni versiieit te Utrecht, bij de anatomie A W C. G. Kamerling; bij de physiologische clie mie dr. J. der Weduwen: bij de medische kliniek dr. F. E. Bevers; bij de gezond heidsleer A. Emmerie; bij de verloskunde M. C. Westerman, bij de heelkunde C. H. Lenshoek; bij de geneesmiildelenleer dr. A. P. H. A ti'e Kleyn en tlr. H. Hondelink; bij de dermatologie dr. J. J. Zoon; bij de serologie dr. A. R. Jonkhoff; bij de kindergeneeskunde J. H. G. Car tens; bij de psychiatrie dr. W. G. Sillevis Smitt en jhr. J. j. M. van der Does de Willebnis; bij de physiologie dr. A. van Uarrcveld bij de natuurlijke historie jhr. dr. J. W. 'de Marces van Swinderen. bij de organische scheikunde dr. A. J. jHaagcn Smit: bij de propacd. en anorga nische scheikunde dr. T. Strenger; bij de botanie mej. C. .1. Gorter: bij de natuurkunde R. F. M. v d. Held en W. B. van Wijk. bij de aardrijkskunde mej dr. J. B. L. Hol; bij do veterinaire verlos kunde NT. C. W. Hesse en bij de embryolo 'gio en histologie dr. L. J. Akkerlnga. Pharmaceatisch onderzoek. t \1 Bij Kon. besluit is benoemd, te rekenen van 1 September 1031. tot assistent voor chc misch pharmaceutische onderzoekingen aan bet Rijks instituut voor phnrmacc-therapeu tisch onderzoek E. J. van Itallie, thans tij delijk als zoodanig werkzaam ;jt Bij beschikking van den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid zijn, te rekenen van 1 September 1031 aan het Rijks Insti tuut voor pharmaco therapeutisch onder 'zoek benoemd tot secretaresse mej dr. A. J. Steenhnuer, tot redacteur der berichten prof. dr. U. G. Bijlsma en tot assistent voor pharmacologische onderzoekingen dr. I.. W van Esveld, allen thans werkzaam in tij del ij ken dienst Een alleenwonende brandstoffen- handelaar gebonden en van 100 beroofd Oldenzaal, 8 Jan Alhier is in den af geloopcn nacht een roofdoverval gepleegd op den ulleenwotienden brandstoffentiande laar B. Borghuis aan do Vestingstraat. Om streeks 2 uur zijn 3 mannen zijn woning binnengedrongen en hebben zich begeven naar het bed van den heer B. Onder be dreiging met een revolver en een mes heb ben de bandieten den verschrikten man.de plaats gevraagd waar zijn geld lag. po heer B. gaf den aanvallers daarop J 100,— welke o.m. in het bed waren verborgen. De man nen bonden toen de handen v B met gor dljnenkoord op zijn rug vast, terwijl zijn bconen op 3 plaatsen werden vastgesnoerd. Een zakdoek werd hem voor den mond. en een handdoek voor de oogen gebonden. Na de woning doorzocht te hebben, heb ben de bandieten het huis door dc voor deur verlaten Tegen 5 uur was het den heer B. mogelijk zoo luid om hulp te roe pen, dat een voorbijganger hem hoorde. Deze waarschuwde terstond de marechaus see die den man uit zijn benarde positie bevrijde waarop een uitgebreid onderzoek werd ingesteld Een signa'err.ent van de daders is heel vaag bekend. Op verzoek van de marechaussee te Ol denzaal Is vanmorgen te Zutphen een ver dachte aangehouden die reeds vroeg in den morgen Oldenzaal had verlaten. De man is naar Oldenzaal overgebracht. i-ANGESTR: 35 TEL. 308 a o-c -o-o-o-c-c o-o-o o Br O-O- WAS VAN DE MAAS. I Maastricht, 8 Jan. De Maas Is in de laatste 2-» uur nog 57 c.M gestegen. De peilschaal aan de Maasbrug wijst nu precies 3 Meter boven nul of 45.01 boven N A P. De stuw te Borgharen is opengezet. Uit België wordt nog geringe was geseind. Overs!roo mingsgevaar voor Heugem en Liminel. is momenteel niet groot. VOORTVLUCHTIGE BODE VAN EEN VOOGDIJRAAD. 600.aan geïnde gelden niet afgedragen. Sedert Dinsdag j.l. Is de bode bij den voogdijraad 's-Gravenhage I de ongeveer 50-jarige W. F. L. B. voortvluchtig. Een be drag tot 600 aan geïnde gelden heeft hij niet afgedragen. Bovendien heeft hij een partij kwitanUes bij zich, die nog geïnd moeten worden. B. was sinds 7 jaar bij den Voogdijraad werk zaam en genoot het volle vertrouwen. Eiken Schoor steenpendules met slagwzrk eens per week opwinden 12.50. Wekkers vanaf 1-75. Alle uurwerken met garantie. LANGESTRAAT 43, AMERSFOORT. Gedipl. horloger. Gevestigd 18S5. HOOG WATER OP DEN RIJN. Op de boven rivier sterk gewassen. Amsterdam. 8 Jan. Voor den Rijn is eon belangrijk hoogere waterstand te ver wachten. Hedenmorgen werd van den Bo ven Bijn oen was gemeld van 1.11 voor Waldshut en 1.20 M. voor Bazel. Dp den Beneden Duitschen Bijn zet thans d<> was door. die direct na Nieuwjaar door l.et smelten van de sneeuw is opgetreden Na deze was zal de nieuwe stijging, welke thans op de bo\en rivier is ingetreden, door zetten. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Herhaalde aanvraag om giften in nature. Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede: Met uitzondering van de zoo mooie gift van 1000 ton eierkolen door de staatsmijnen in Limburg en de particuliere mijnen zijn de giften in natura bij het X C. C. geheel verdeeld. De ergste wintermaanden moeten evenwel nog komen. De nood is ontzettend en gelukkig kunnen zeer velen zich daar van geen denkbeeld vormen. Wij meenen zelfs te mogen vaststellen, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk steun kan geven aan hun minder bevoordeelde mo.le- landgenooten. Maar wij hebber, veel, zeer veel nog noodig orn den nood te lenigen, en wij roepen daarvoor dringend de medewer king in van die industrieën en maatschap pijen, die ons gratis levensrnidde'en. dekens, lakens, kleedingstukkon, brandstoffen kun nen verstrekken. Wij herhalen dat de nood groet Is en dat er zeer, zeer spoedig steun moet verleend worden. MIJNENLEGGER „GOUDEN LEEUW De voor Ned. Indië bestemde mijnenleg ger „Gouden Leeuw" i6 heden van Botter dam naar Den Helder vertrokken tot het houden van proeftochten. Arnlt. we§ 32 Tel. 1069 Omlijsten van platen en por tretten. Passepartouts en ovale lijsten. Billijke prijzen. HET HOOGE WATER IN GRONINGEN. De toestand veel vorbeterd. Groningen, 8 Jan. De toestand in het ovcrstroomingsgcbierl in Groningen is dank zij een vrijwel windvrijen nacht, veel ver beterd. De waterstand is overal 8 c.M. ge zakt, toch is hij nog 7C c.M. boven W K. peil. Er staan nog vele woningen in hot water Ook in oen aantal wonlngon te Gro ningen aan het Winsehoterdiep gelegen heeft men met water uit. het kanaal to kampen, doordat een oude riool naar bin nen is geslagen. INTERN. CONGRES VOOR PHONETISCÏÏE WETENSCHAPPEN. Congres in Juli a.s. te Am sterdam. Amsterdam, S Jan. Naar w ij verne men zal van 3 tot 7 Juli van dit jaar te Amsterdam een internationaal congres voor phonetische wetenschappen worden gehouden, dat tevens zal zijn het 2e con gres der international society of Experi mental Phonetic en het eerste congres der Arbeitsgemeinschaft für Phonologic. IN KOKEND WATER GEVALLEN. 's Gravcnhago, 8 Jan. Een 2-Jarig jongetje H. D. uit de Molenaarstraat, dat Dinsdag j.l. in een emmer met kokend wa ter is gevaRen en brandwonden over heb gaheele lichaam had bekomen, is den vol genden dag in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. STREMMING VAN VERKEER. De overtocht bij Hedel kan wederom over de Schipbrug plaats hebben. De voorgestelde loonsverlaging te Rotterdam en de houding der s.d.iraadsfractie In verband met het door on6 overgeno men commentaar van „Het Volk" op de gestie van wethouder De Zicuw te Botter dam, treffen wij in het Rotterdamsche so ciaal democratische orgaan .Voorwaarts" het volgende schrijven aan van het bureau der Rotterdamsche <?.d. raadsfractie Met zeer groote verwondering namen wij kennis van het artikel In ..Het Volk, waarin •1e redactie meent ondisciplinair te moeten noemen de houding van onze raadsfractie, die haar goedkeuring verleende aan het voorstel, om mee te werken tot het besluit van B en W. om een vermindering, onge veer 3 pCt bedragende over het totale sala risbedrag. bii het Georganiseerd Overleg aanhangig Ie maken. De redactie begrijpt den toestand, waarin Rotterdam verkeert. Zij schrijft daarover: De financieele toestand der gemeente Rotterdam is zeker bij uitstek moeilijk. Geen stad in het land heeft zoozeer met een overweldigend aantal werkloozen te kampen De kosten dor werklonz.enz.org stegen daardoor onfzaglllk. terwijl het rijk slechts een betrekkelijk geringe bij drage geeft. Uit deze zeer moeilijke financieele omstandigheden, de noodzakelijkheid om de he«rooting sluitend te mnkon en om in elk geval te zorgen, dat de werk loozen uitkeeringen veilig gesteld wor den. is uiteraard het voorstel tof ver laging van het loonbedrag voortgeko men. Deze opvatting van den toestand In Rot terdam. kan moeilijk anders zijn dan een verdediging van de opvatting onzer fractie. Wat de kwestie van de discipline betreft, begrijpen wij het artikel van „Het Volk" niet Op de vergadering van 1 November j 1., heeft de partijraad zich vercenigd met een voorstel van p g. Dt- Zeeuw. om. indien de wet-De Geer inzake het kasgeld leidde tot een inbreuk op de gemeentelijke auto nomie, die een fractie niet voor haar ver antwoording meende te kunnen nemen, daarover zoo mogelijk geen beslissing te nemen, dan na vooraf gepleegd overleg in een daartoe opnieuw door het P.B. te beleg den bijeenkomst, gelijk die van 1 Novem ber j.l Deze vergadering richtte zich vooral te gen het kasgcldwetje. dat later echter mot algemeene stemmen in de Tweede Kamer is aangenomen. Niemand kon dan ook vermoeden, dat het zakelijk standpunt, door onze fractie in verband met den toestand in Botterdam in genomen en waarop geen enkele druk van boven «geoefend werd. in eenigerlel opzicht in <?trijd kon z.ijn met de besprekingen, in Je vergadering van 1 Nov. j.l. gehouden Het artikel in „Het Volk" moet naar onze meoning ingegeven zijn door een foutieve opvatting van de besluiten, in deze verga derina genomen. Van het secretariaat van het P B hebben we een schrijven ontvan gen. met soortgelijken inhoud als het arti kel in „Het Vr.lk" Wij zijn over dit schrlj ven in onderhandeling met den voorzitter van de partij. Wij weten, dat de zaak op de eerstvolgende partijbestuursvergndering zal behandeld worden Dat moet ook de redac tie van „Het Volk" bekend zijn. Des te meer mae dit artikel voorbarig en eigenlijk wel ondisciplinair genoemd worden. WAARSCHUWING AAN LAND- GENOOTEN IN NED.-INDIö, In verband met repatrieerlng. Het hoofdbestuur van de vereon. „Oost en West", heeft ccn manifest uitgevaar digd aan onzo landgcnooten in N'ed.- Indië waarin hun die als gevolg van de tijdsomstandigheden overwegen om naar Nederland terug te keeron, wordt aanbevo len zlcli duarover nog eens ernstig te bera den. Het manifest zegt uitdrukkelijk; „Re- patrieer niet tenzij gij vooraf zekerheid heb in Nederland behoorlijk to kunnen lo ven." Met Leger des Heilsleer begraven Donderdag is het stoffelijk overschot van majoor Emma A. Wolfson, hoofdredactrice der Leger des Heils-hladen, op de Nieuwe Ooster-Begraafplaats to Amsterdam ter aar de besteld. 's Ochtends is een uitvaartdienst gehou den in de Eongreszanl aan den Overtoom, waar onder meer het woo»d werd gevoerd door mejuffrouw Envoy van Vlanrdingcn, dc bijzondere vriendin en huisgenoote van de overledene. Kolonel Brouwer ging voor in gebed, kolonel Feenstra sprak het dank woord; het kndeitcn-zangkoor bracht Ro deren ten gehoore. Na afloop van den uitvaartdienst droegen te kwart over elf ecnigo staf-officieren do kist uit te midden van vele belangstellen den en plaatsten haar in den lijkwagen waar zij met 'n doek in de T.eger des Heils- kleuren werd bedekt De lijkwagen werd voorafgegaan en gevolgd door Heilsoldaten met vaandels en rouwmuziek. Kwart, over één kwam de. stoet in dc Kruislnnn aan. Rondom de geopende groeve van het Le ger des Heils-eraf. waar reeds tal van vonr- annstaandde figuren uit het T.eger hun laat ste rustnlaats hebben gevonden en waarin het stoffelijk nversrhot van mej. Wolfson zou worden bijgezet .schaarden zich do mannen en vrouwen van het. Hellsleppr en terwijl, in de schaduw van de vannde's. de witte kist in het graf werd neergelaten, speelde de muziek en zong het koor Lcger- 'liedercn. Bloemen dekten het graf, toen brigadier Grimijsor het gebed uitsnrak. Hierna was het woord aan den heer J. N. Posthumus, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Stempelfabriek, waar de overledene landen t«id als procurntiehoudster heeft gewerkt. Snreker betuigde run dank voor de dien sten door mei. Wolfson aan ziin zaak be wezen: haar nagedachtenis zal hij directie en personeel in dankbare herinnering blij ven. Brigadier Rultermnn hield een toesnraak, waarin hij de groote verdiensten van de overledene kenschetste: haar grooten in vloed op de mensrhen; haar activiteit en de goede samenwerking met de handelsafdce- ling. Ook kommondant Vlas voerde het woord. De dankbaarheid aldus zei deze snreker in ziin hooggestemde rede wint het in ons 'nart van de smart, nu wij aan dit graf staan. Dankbaar om de prachtige taak. die het majoor Wolfson gegeven was, te ver vullen. De toespraken werden afgewisseld met zang. Luitenant-kolonel Schuurman eindig de den dienst met gebed. Donderdagavond werd In dc congreszaal aan den Overtoom een dienst aan de nage dachtenis van de overledene gewijd. (Handelsblad). Verleg patent Nooit rimpelende enkel en laag aanslaitende hiel. Veilaagde prijs per paar f 5.50 TEL. 217 Houd rekening met moeilijkheden, maar vrees ze niet Naar het Engelscb van Morice Gerard door Emma A. H. Lady Lee riitte een onderdrukte kreet en het kos te haar inspanning, om de lamp niet te laten vallen. Lucille ijlde, langs de galerij, de brcede staatsietrap nf en zoo door den hall naar haar vader toe. Op dat oogen blik lag hij op den grond, ondersteund dooi één elleboog. Zij sloeg den arm om hem been en kuste hem, Hoe klam was zijn voorhoofd bij die ann ra king! Zij wist ook heel goed, dal hij een flauwte had. Kan Je hem houden, kind. terwijl ik een opwekkend middel haal? Wees niet bang; hij is alleen maar uitgeput Neen moeder, ik zal mijn bpst doen. Lady Lee zette de lamp op den grond cn ging zelve naar de provisiekast van den butler, vlak bij de keukens. Lucille zat op den grond, met het hoofd van haar vader op haar schoot; het leek haar dat hij stervende was; dat zij heel dicht bij de groote smart hnars levens stond. Dien avond, al voor den tweeden keer. werd bet karakter van het kind ge vormd in dien smeltkroes, waaruit de schoonste vormen komen voor hen. die ge schikt zijn. om beter te worden door de ervaring. Zij had iranen in de oogen. die langs de wangen biggelden; maar of die voor haarzclvc. of voor haar vader of moe der waren, zou ze niet hebben kunnen zeg- gen. Sir Svelyn lag heel stil, nauwelijks ademhalend, uitgeput door zijn pas-door stane ziekte, en met een gelaat, dat bij het lamplicht doodsbleek en verwilderd leek. Aan den eenen kant van den hall was o°n groote haard, waarin blokken werden gestookt die overdag op haardijzers rust ten: ze smeulden nog en zonden af en toe een vlammetje, of een blauwe rookkolom naar boven, naar den open schoorsteen De wind blies ze dau terug, zooda: Lucille het smeulend hout kon ruiken. En wanneer haar later die lucht ooit trof, riep deze to- g« lijk bij haar op de herinnering aan de gebeurtenissen van dien avond. Na wat haar een langen tijd. maar wat in werkelijkheid maar enkele minuten wa ren, verscheen lady Lee weer Zij droeg een Vonetiaansch glas. gevuld met robijnrood vocht, een zeldzame, oude wijnsoort. Nu ondersteunde zij de schouders van sir Eve lyn en liet hem drinken. Hij kwam bijna dadelijk bij en kreeg weer kleur op het ge laat. Nu ben tk weer beter zei hij Het kwam zoo plotseling over mij, zonder eenige waarschuwing. Lady Lucille keek angstig rond of zijn stem de anderen in huis toch niet wekken zou en hen doen vermoeden, dat er iets gaando was. Kom. fluisterde zij drink nog wat; dan gaan wij naar de bibliotheek; dat is veili ger, dan hier te prater* Sir Evelyn deed. gelijk hem verzocht werd. Hij dronk het glas geheel leeg. Daar na kon hij weer opstaan en alle drie gingen ze toen naar de bibliotheek, terwijl lady Lee de deur achter hen sloot. Je hadt allang moeten slapen, Lucille, zei ze. Ik heb het geprobeerd, moeder. Maar hoe zou dat nu ook eigenlijk kunnen? Ik wist immers, dat Vader in gevaar ver keerde' Sir Evelyn was in een grooten stoel gaan zitten, blij adt hij zijn pijnlijke leden eens rust kon gunnen. Hij nam de hand van het kind in de zijne, terwijl zij naast hem stond. Je bent een goed, lief dochtertje en eens zal je een goede vrouw zijn, als je moeder. Lady Lee knielde aan zijn andere zijde- Hoe is het afgeloopen? vroeg zij. Alles Is goed gegaan, wij hebben nie mand gezien. Ik zette zijn majesteit en lord Milton over de rivier, terwijl wij den wind ach er hadden. Ze bedankten mij met warmte; voor paarden was gezorgd: een man hield ze in gereedheid, onder de hoo rnen van Copley Wood. Hij beweerde, land man io zijn. maar gaf door zijn houding blijk, van hoogeren stand te wezen Ze vvenschten mij vaarwel en ik sprak een bede uit voor hun veiligheid: dus reden ze weg in de duisternis, in oostelijke rich- ling. naar de kust. Tk bid tot God dat ze niet opgehouden worden, zei lady Lee. Sir Evelyn boog het hoofd en antwoord de: In vele harion in Engeland zal van avond datzelfde gebed oprijzen... En toch vlucht de koning, sprak lady Lee droef. Ja. maa rhij zal zijn rechten herkrij gen, daar ben ik zeker van. Het volk zal niet zoo dwaas blijven! Na een pauze ging sir Evelyn voort: Het was de terugtocht, die mij zooveel kwaad deed; het was een ware strijd tegen den wind. die mij een eind van de landings plaats terugsloeg: mijn krachten zijn niet meer wat ze waren; dat heb ik tot mijn schade ondervonden. Die zullen ook weer terugkeeren. man. Hij keek haar in de oogen. Wat een liefderijke levensgezellin ben je toch, Mariorie! Je hebt mij altijd wijzen raad en moed geschonken, wanneer ik die noodig had. Stil' Wat is dat?, riep lady Evelyn, ofschoon ze het zeer goed wist. Het kwam wéér: c-en luid. aanhoudend kloppen op de groote halldeur. Allerlei gedachten schoten hun door hef brein: Karei met zijn metgezel? Maar neen, dit was toch onmogelijk, ze konden niet teruggekeerd zijn over den Avon. daar er mijlen ver geen andere boot. beschikbaar was. dan die. behoorende aan rle Abbev. De tweede theorie was waarschijnlijker: een troep verkenners voor de vluchtelingen, misschien zelfs te terugkeer van degenen, die er reeds gewees' waren, misschien nok een andere troep, met dezelfde bedoeling. Op dit kritieke oogenhlik* was het de ge- valheid van vrouwe Marjorie. die hen te hulp kwam. Dat kloppen zal het huishouden binnen enkele minuten op de been brengen; Lucide ik moeten onmiddellijk naar bed gaan: als wij zoo laat nog op waren, zou dit ach terdocht wekken, of liever: zekerheid van schuld. Schuld! herhaalde sir Evelyn, die zich niet verecnigen kon met de keuze van dit woord. Ja 6chuld in hun oogen, ofschoon het leneer, waarheid cn trouw volgens ons be duidt. Ga naar de deur, Evelyn, sla een groote jas om, of je zoo uit bed kwam, of op het punt was je daarheen te begeven. Kom Lucille, we mogen geen tijd verlie zen. Met bemoedigenden handdruk verliet la dy Lee ijlings de bibliotheek, met het kind achter zich. Nauwelijks waren zij op haar kamer of een doordringender aanmaning kwam zoowel van den voorkant als van den achterkant van de Abbey, terwijl de deur, die naar de vertrekken van het personeel voerde, bijna ingstooten werd Lucille was juist in bed gestapt, toon mademoiselle Levrier zich oprichtte met luiden alarmkreet in het Fransch. Toen be dwong ze zich en vroog in het Engelsch. Wat gebeurt er Lucille? Hoor je dat kloppen? Wie kan dat zijn? Dc gouvernante maakte zich gereed op tc staan. Ik denk. Mademoiselle, dat het weer do soldaten zijn. die vanavond het huis al doorzocht hebben. O, die zullen ons vermoorden in onze bedden! Mademoiselle bleef nu enkel met haar hoofd boven de dekens en trilde van vreo<s. Ik geloof niet. dat ze ons leed zullen doen, Mademoiselle, antwoordde het kind. L)aar zal vader wel voor zorgen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5