AM ËPS'F" ™aSCH DAGBIAJD WAT ZULLEN DE SCC.-DEM. DOEN? Zaterdag 9 Januari 1932 -DE EEMJANDEft" £0e Jaarrang Ko. 164 DERDE BLAD BRIM GAAT HEEN GEDWONGEN CNTWAfEriiNS VAN DUITSCOND Belangwekkends toespraak van Stimsan HITLER'S BESPREKENGEN MET BRÜNING Vermanende woerden van de Vorwarts TWEE VLIEGERS GEHULDIGD Gouden medaille der Kon. Ver. v. Luchtvaart Parijs, 8 Jan (V.D.) Naar Vrijdagavond laat bij geruchte in politieke kringen ver luidt, zon de Franscho minister van buiien- lundcsche zaken, Briand, den minister-presi dent Laval reeds zijn verzoek om ontslag hebben overhandigd. Ken' officieele bevestiging van dit bericht is voorloopig nog niet te verkrijgen, aange zien het minister-presidium een streng stil zwijgen bewaart In verbaud met de geruchten over een a.s aftreden van den minister van buitenland 6che zaken, Aristide Briand, wordt gemeld, dat Briand Zaterdag officieel zijn ont6log aan Laval zal aanbieden. P a r IJ s, 8 Jan. (V.DBriand heeft den minister-president naar thans bevestigd wordt, kennis gegeven van zijn voornemen af te treden. De eerste gedachte tot deze stap gaf de dood den minister van oorlog Ma- ginot. Reeds Donderdagmorgen had Briand zich telefonisch in verbinding gesteld met Laval en hem verklaard, dat hij thans het oogenblik voor zijn aftreden gekomen acht te. Hij is ziek en derhalve moeten voorzorgs maatregelen worden getroffen voor een in ieder opzicht voor haar tank berekende ver tegenwoordiging van Frankrijk op de a.s. conferenties. Voorts wordt er op gewezen, dat Briand niet wegens zijn ziekte, doch veeleer wegens zijn besluit af te treden, niet heeft deelgenomen aan den laatsten minis terraad. Wat de opvolging betreft, kan niets bepaalds worden medegedeeld. Verwacht wordt, dat Laval zelf. de portefeuille vöor buiten la ndsche zaken zal overnemen en aftreden zal als minister van binnenland- schc zaken JAPAN ANTWOORDT AMERIKA. Een verzoenende nota. Tokio, 8 Jan (V.D.) Het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken kondigde officieus aan,, dat een in verzoenende ter men gestelde antwoordnota aan de regee ring te Washington zal worden gezonden, waarin de steun aan het Kellogpact en het Negenmogendhedénverdrag wordt toege zegd en de wênscli .vvordt herhaald in di recte. onderhandelingen met China te tre den. MILITAIRE SAMENZWERING TEGEN DE SPAANSCHE REGEERING? Parijs, S Jan. (V.D.) De Petit Pari- sien meldt uit Madrid, dat gisteren te Va lencia drie Spaansche cavaleric-officieren zijn gearresteerd, die ervan verdacht werden een samenzwering te hebben voorbereid om de Spaansche .regeering ten val te brengen. DE UITBREIDING VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Washington, 8 Jan. (V.D.) In de vlootcommissie van den Senaat verklaarde de Staatssecretaris voor de Marine Adams, dat hij het voorstel tot uitbreiding van de Ainerikaansche vloot tot do grens van het vlóotverdrag van Londen niet kon onder 6teunen, zoolang hij van de rekenkamer' en het 'hcgrootlngshpreau geen nadere mede- deelingen had ontvangen omtrent de finan- ci/oele mogelijkheden van het voorstel. SCHEPEN IN NOOD. In pakijs Ingesloten. Heisin.g fors, 8 Jan. (V.D.) In de Fin- eche Golf bij Sjoerkoesund zijn twee Let- landsche stoomschepen door pakijs ingeslo ten. Zij worden door drijfijs tegen de kust gedreven De bekende Russische ijsbreker Krassin moeel zijn pogingen de schepen te bevrijden opgeven, aangezien het water ter plaatse to ondiep bleek te zijn Van talrijke, schepen zijn berichten opgevangen, dat zij in de Fin- sche of Botnischc golf zijn ingivroren. OUD-MINISTER GRAHAM, f Londen, 0 Jan. De vroegere minister van Ilandel Graham is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de gevolgen van een longontsteking overleden. De andere landen dienen dit voorbeeld ie vpigen Ncvv-York 7 Januari. (H.N.) Staatsse cretaris Stimson heeft vandaag voor do fi- noncieele commissie van financiën van het huis van afgevaardigden, welke het cre- diét tot dekking van de kosten der Ameri- kaanschc delegatie voor dc ontwapenings conferentie moet goedkeuren, een rede ge houden, waarin hij verklaarde, do aan staande ontwapeningsconferentie als een der belangrijkste discussies tc beschouwen, waaran Amerika sedert het einde.van den wereldoorlog heeft deelgenomen. De regeering der Vereongide Staten ge voelt, dat krachtige stappen, gedaan moe ten worden om het program uit tc voeren, dat indertijd te Versailles is opgesteld om het feit te rechtvaardigen, dat Duitschland tot ontwapening werd gedwongen. Amerika zal in dezen zin op stille wijze zijn invloed doen gelden. STIMSON. De Arnerikaansche delegatie bestaat uit verstandige vrienden van den vrede en men moet hen niet door beperking van-hun vol machten of door besnoeiing van de midde len in dé uitoefening van hun "taak belern- fheron. Zoo do Vereenigde -Staten niet in vollen omvang aan do beraadslagingen deel he men, zal het doel der wereldontwapening weer verschoven worden en zal aan de zaak van den vrede én van de stabiliteit van de wereld een onberekenbaar zware slag wor den toegebracht De Vereenigde Staten hebben het verdrag van Versailles weliswaar niet geratificeerd, doch hebben met de andere naties op de ontwapening van Duitschland gestaan. liet is thans de plicht der Vereenigde Staten er voor te zorgen, dat ook de tegen partij eindelijk haar belofte nakomt en dat een einde wordt gemaakt aan den sedert het einde van den oorlog bestaanden abnor- malen toestand van 'n onbewapend Duitsch land te midden van zwaar bewapende bu ren. De leden der commissie kwamép sterk onder den invloed van Stimson's woorden en stonden het volle bedrag voor den eer sten termijn ten beloope van 450.000 toe. BRüNING, GROENER cn HITLER, die besprekingen hebben gevoerd, welke algemeen dc aandacht trekken. OMVANGRIJKE SCHADE DOOR DEN STORM. Kopenhagen, 7 Januari (V.D.). In ge heel Denemarken heeft hedenmorgen een hevige storm groote verwoestingen aange richt. De treinen hadden groote vertraging. Te Kopenhagen zelf word het tramverkeer in de voorstad Amuger door den storm ge heel onmogelijk. Reclameborden en licht reclames werden bij honderden afgerukt en op straat geworpen. Hamburg, 7 Januari (V.D.). Woensdag middag om twee uur werd te Hamburg nog een windsterkte van 6 gemeten, ter wijl op zee een sterkte van 7 werd gere gistreerd. Het schijnt, dat de storm verder zal af nemen. Het water stuat 1.25 M. boven nor maal. In dc haven van Hamburg zijn eeni- :e kolenschuiten gezonken. ,'J. -• '"i .'.-i; V. V i.": CHICAGO TREFT VOORBEREIDINGSMAATREGELEN VOOR DE WERELDTENTOONSTELLING. ^erboven slet men den ingang van bet bestuursgebouw dor reusachtige expositie, Zal de rijkskanselier den recht schen partijen concessies doen? Berlijn. 8 Jan. (V.D.) In verband met het bezoek van ae sociaal-democratische leiders Wels, Breitscheid en Hjlfording bij Brgning en de besprekingen van den rijks kanselier met Hi tier schrijft do Vorwarts o.a. het volgende: Als doorslaggevende reden voor hot plan dén ambtstijd van Hindenburg to verlen gen, wordt aangevoerd, dat de beroering van het geheele volk door een rijkspresi dentsverkiezing in dit voorjaar niet alleen de economische crisis zou verergeren, maar ook de van vitaal belang zijnde onderhan delingen met het buitenland zeer in gevaar zou kunnen brengen. Er bestaat voor de S.P.D. geen reden overwegingen van dien aard onmiddellijk af te wijzen. Er bestaan twee moglijkheden, die een beslissing van de soc.-dem. rijksdagfractie hetzij overbo dig zoudon maken, hetzij deze buitenge woon zouden vérgemakkel.ljken. Wanneer Hitler en Hugcnberg weigeren, is de zaak mislukt. Wanneer zij" vootwaaTden stellco en de rijksregeering ook maar voor het ge ringste gedeelte hierop ingaat, kan de soci aal-democratische rijksdagfractie misschien formeel nog een beslissing nemen, materieel i zal die beslissing reeds gevallen zijn. Nooit of te nimmer kan de sociaal-democratische rijksdagfractie er aan denkon een tusschcn de rijksregeering cn de rechterzijde even tueel afgesloten handelszaak door haar me dewerking geldig te doen worden. Voorwaar de voor iedere overweging van het plan door de sociaal-democratische rijksdagfrac- lie is dus de volkomenste zekerheid, dat den rechtschen partijen geencrlci tegen prestaties voor hun tegemoetkomendheid zullen worden beloofd. Alleen door de ga rantie van een dergelijke zekerheid kan het plan van de rijksregeering voor do so- ciaal-deinocratische rijksdagfractie discu tabel worden. Anders zou de sociaal-demo cratische rijksdagfractie van haar kant eischen en voorwaardeu raoeton stellen. Er bestaat geen mogelijkheid en geen verlan gen dezen handelsweg in te slaan. Hot moet voor alleen gaan om een eenvoudig j a of neen. Wanneer de ontwikkeling van zaken een hiermee overeenstemmend verloop heeft, zal de soc. dem. rijksdagfractie de volgende week bijeenkomen. Berlijn, 7 Jan. (V.D.) Naar verluidt, zal Hugcnberg pas Zaterdag weer- te Berlijn zijn, zoodat het persoonlijk onderhoud tus- schen hem en Hitier Vrijdag nog niet zal kunnen plaats vinden. De leider der nationaal-soc.ialisten. Hitier, heeft met het oog op do ontwikkeling van den politieken toestand zijn politiek gevol machtigde, kapitein Goerlng, uit het buiten land teruggeroepen. Kapitein Goering is he- denvond te Berlijn gearriveerd. In Frankrijk verwacht men een nationaal eenheidsfront in Duitschland. Parijs, 8 Jan. (H.N.) De ontvangst van Hitier door den rijkskanselier trekt in de Parijsche bladen zeer de aandacht. Men is van oordeel, dat-deze bespreking als een soort betuiging van do nationale eenheid togen de schadevergoeding én do ongelijk heid in de bewapening moet worden opge vat en dat in Duitschland als gevolg van doze besprekingen een nationaal eenheids front op het gebied van de buitenlandsche politiek te wachten is Hindenburg stelt zich herkiesbaar. B er 1 U n, '8 Jan. (H.N.) Rijkspresidc-r.t vnn Hindenburg heeft na een bedenktijd van 14 dagen er in fcoegostemd zijn ambts termijn dooi het parlement te laten ver lengen. Voorwaarde is, dat een groote meer derheid van hel parlement zich voor de her kiezing van Hindenburg verklaart en geen dor fractis ecmge voorwaarden voor de her kiezing stelt. Bevestigd wordt, dat von Hin denburg zich waarschijnlijk niet herkies baar zal stellen voor een verkiezing door het volk. De regeering is voornemens, als lot verkiezing door liet parlement wordt overgegaan, den rijksdag twee dagen voor bet begin vari de conferentie van I^ausanno bijeen te roepen en de verkiezing in een korte zitting te doen plaats hebben. Londen, 8 Jan (V.I).) Het onderhoud van don Duitechen rijkskanselier dr. Brü- ning met don leider der nationaal-socialis- ten Adolf Hitler, heeft groote belangstel ling iu de Engclsche bladen gewekt. Ver schillende bladen melden, dat tusschen Brüning en Hitier overeenstemming zou zijn bereikt over een soort wapenstilstand en over het afzien door de nationaal-socia- listen van hot stellen van 'een eigen cam didaat voor liet presidentschap. De pers pectieven, die de onderhandelingen geopend hebben, worden echter in verband met de houding der sociaal-democraten en de wei gering der regeering om in het rijk nieuwe verkiezingen te houden, vrij pessimistisch beoordeeld. De Times 6chrijft, dat de politiek van Brüning's regeering reeds sedert eenigen tijd een verwaterd nationaal socialisme is. Men overdrijft nauwelijks, wanneer men dr. Brüning en zijn collega's de eerste prac- tische nationaal-sociali6ten noemt en talrij- j ke personen in hooge posities zullen hfèt rneer ontkennen, dat zij in het diepst van. hun hart nationaabsocialisten zijn. Beide groepen, de politici /en de theoretici, zijn I elkaar in wezen een stuk nader gekomen. De News Chronicle schrijft, dat dit ón- I derhoud de laatste phase van een langdu- rigen strijd om de redding van Duitschland beteekent. Vrede en welvaart van Europa zijn afhankelijk van het resultaat ervan. Dr. Brüning verdient, dat hij geholpen wordt: daarom cn om tal van andere re denen eisch het blad een krachtig initiatief van Engeland inzake de kwesties van her- jstel- en oorlogssch'ulden, valuta, douaneta rieven cn internationalen handel. De 20:jarige vliegersloopbaan der kapiteins Van Heijst en Versieegh So es torberg, 7 Jan. Hedenmiddag vond iri het Officiers Casino van de Lucht- vaartafdeeling de uitreiking plaats van de gt uden medailles door het hoofdbestuur der Kon. Ncd. Ver. voor Luchtvaart verleend itan de kapiteins vlieger F. A. van Heyst en W. C- J. Versteegh ter gelegenheid van hun 20-jarige vlieger loopbaan Het hoofdbestuur der vereeniging was vertegenwoordigd door den voorzitter ir. De Vogel, den algemeen secretaris Walanrdt Sacré. vice-voorzitter jlir. van den Berch van Heemstede en dr. Cannegieter, lid van dat bestuur Ook go- neraal Snijders kwam even na aankomst van het hoofdbestuur te Soesterbcrg. Luit.kol. Van Santen, commandant der luchtvaartafdeeling. heettè den generaal cn de heeren van het hoofdhesluur welkom en gaf daarna het woord aan don heer De Vo gel. De voorzitter achtte het een voorrecht om in dit milieu de uitreiking to kunnen doen en vond het een groote eer dat gene raal Snijders, zooals spr. zei, „Neerlands grootste aviateur" hierbij tegenwoordig \yas. Spreker memoreerde de zoo belangwekken de vliegerloopbaan van beide vliegers, die reeds in 1911 op eigen kosten het vliegen leerden, dat zoo kundig deden en weder aan anderen bijbrachten, zoodat naar spr. meening wel het grootste gedeelte van de Nederlandsrhc viiegers. waar Nederland zoo frotsch op is, het van die beide pioniers hebben geleerd en de kunst op hun beurt weder aan jongeren bijbrengen. Hij eindigde zijn rede met de beide kapi- te.ms-vlieger het eere-mctaal op de borst tc speidon. Daarna werd het woord gevoerd door ge neraal Snijders, die naar voren bracht, dat het contact met beide vliegers voor spr. zoo'n sterk persoonlijk karakter had gehad In 1911 toch kreeg spr.. als toenmalige chef van den generalen staf. het verzoek van beide hecrcn om vliegen te kunnen leeron. doch het departement, van Oorlog zap toen nog niet zoo het belang van den vliegdienst in. zoodat zij hef op eigen kosten moesten ieeren Kerst in 1913 bij 'le oprichting van do Luchtvaartahleeling onder de kundiue en tactvolle leiding van den toenmaligen kapitein Walanrdt Sacré kwamen beiden in den militairen vliegdienst. Spr. memoreerde de moeilijkheden van de ontwikkeling van de luchtvaartafdeeling in de mobilisatie jaren, toen het materieel moest worden ver kregen uit toevalligo baten van vliegtuigen, die in Nederland een noodlanding moesten maken. Al dien tijd, zoo vervo'gde spr., heb ben de kapiteins Van Heyst en Versteegh in nauwe samenwerking met hun commandant en ook weer met spr. aan de ontwikkeling van de militaire luchtvaart gearbeid. Kr zal een tijd komen, nidus spr.. dat gij het hoogo plan zult moeten verlaten naar lagore vlak ken, doch gij kunt er van verzekerd zijn, dat in lengte van dagen beide namen zullen blijven in de gedachten van het Nodcrland- sche leger en spr. eindigde met den wensch dat zij nog lange jaren als sieraad voor dat leger In hun werk mochten blijven. De heer Walanrdt Sacré. alg. secr. der vereeniging, voerde daarna het woord als oud commandant van do Luchtvaartafdee ling en ten slotte bedankte overste Van San- ton voor de eer aan de Luchtvaartafdeeling bewezen, dat en generaal Snijders en liet hoofdbestuur hier wel hadden willen ko men. Daarna wenschte spreker de beide ka piteins geluk met hun onderscheiding na mens de gehoelo L.V.A. Spreker vervolgde zijn rede, door er op te w ijzen, dat het toe kennen van de onderscheiding aan deze beide kapiteins vlieger, niet alleen een per soonlijke erkenning was, doch dat deze ook afstraalde op de militaire luchtvaart. (Tel.) GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. In de gistermiddag gehouden vergadering van ueu uiicciüscncii gemeenieraau is goed gekeurd een voursici van B. en Vv. tot restauratie en vemouwing van de hofstede GhariroiSe. B. en VV. zuilen eerst een in- scnrijving houden voor verpachting van een dan in dc hoistedc te vestigen theeschenken] met vergaderlokalen, ten einde te zien of de kosten van deze herstelling gedekt zullen worden. Voor verbouwing van het aan de gemeente behoorende pand Korte Niouwstraat 3 ten behoeve van de huisvesting van do admini stratie van den Armenraad werd aan B. en W. een crediet van 7592 verleend. Bij de bheandeling van hét voorstel van B. cn VV. om aan de pachters van aan do gemeente behoorende boerderijen over 1931 kwijtschelding van pacht te verlecnen, in liet algemeen neerkomende op een verla ging met 29 pet., dienden de hecrcn Swano en Van Maaisevcen een voorstel in om in gelijken geest ook voor 1930 een maatregel ie treffen. In verband hiermede deelde wet houder Smuldors mede, dat B. cn VV. bereid zijn het ondoi havige voorstel terug te nemen en een ander in te dienen, waarin rekening is gehouden met het denkbeeld Swanevan Maarséveen. Dc verdere behandeling van dit punt werd daarop aangehouden. Voortgezet word daarna de behandeling van het voorstéi van B, en W. tot vast stelling van verordeningen ingevolge de ar tikelen 6 en 9 der Winkelsluitingswet 1930, o.m. beoogende sluiting der kapperszaken des Donderdags na 1 uur n.m. met daarop ingediend voorstel van de hoeren VVaslan- der en Arnoldusscn strekkende tot Invoe ring van een algemeeno winkelsluiting- op een middag in de week cn dat van den heer Zuidam om die ruimten van kappers zaken. waarin een winkel gedreven wordt, van de kapperswinkclsluiting on Donder dag uit te zonderen. De heer Wouda diende bij de nu gehou den replieken het voorste! in om het voor stel van B. en VV. aan te houden en B. en W. uit to noodigen een nieuwe, ditmaal ambtelijke enquête in te stellen bij de bar biers en kappers te dezer stede naar de wenschelijkheid van een middagsluiting, met verzoek de uitkomsten daarvan ter ken nis van den raad te brengen, vergezeld van een op het nieuwe onderzoek gebaseerd advies. In de avondvergadering is de beraadsla ging over de winkelsluitingsverordeningen voortgezet. Hot voorstel van de heeren Waslander en Arnoldussen om alle winkels Donderdags na één namiddag voor het publick te doen slui ten werd verworpen met 25 tegen 12 stem men. Het voorstel van den heer Wouda om de beslissing aan te houden en een nieuwe, thans ambtelijke enquête in te stellen onder dc barbiers en kappers naar de wensche lijkheid van een middagsluiting werd ver worpen met 23 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en VV. om een ver plichte sluiting voor tc schrijven van alle barbiers- en kappcrondemcmingcn Donder dags na één uur namiddag werd aangeno men met 2917 stemmen, nadat met 21 tegen 16 stemmen verworpen was een voorstel van den heer Zuidam om deze verplichte slui ting alleen vast te stellen voor die afzonder lijke vertrekken dier ondernemingen, waar in barbiers- en kapperswerkzaamheden wor den verricht (tegen het voorspel van B. en W. stemde de vrijheidsbond, waaronder wet houder de Boer, de c.d., de vrijz. dem., de anti-revolutionnairen Wouda en de Haan, de r.k. Oomen, van Sasse van Ysselt, Swane en van Zinnicq Bcrgmann en dc s.d. Rcyn- ders en Sparenburg). Z.h.s. is aangenomen een voorstel van B. en W. om tot de dekking van het geraamde tekort vanhet U.S.O. ten bedrage van f 36.500, teneinde het voorbestaan van dit orkest op het oogenblik te verzekeren, mede werking te verleenen voor een bedrag van 18.250 op de wijze als daarbij uiteengezet. Te voren hadden B. en W. overgenomen een voorstel van den heer van Maarseveen, luidende als volgt: De Raad besluit, uit zh'n midden in te stellen een commissie, welke ten doel beeft, in ovcrieg mot bet bestuur i'an het U.S.O. een onderzoek in te s*eilen cn vers'ag int te brengen over de vrn°tr en zoo ia on we'ke wnze het U S.Oé zonder al tc zwnre lossen voor de pom""nte kan in stend gebonden worden. D-> hnrgemeeeter verklaarde zich bereid, de leden te be noemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9