J. A. SCHOTERMAN Zn. Bouclé, Axminster en Tapis Beige Karpetten, A.H. VAN NIEUWKERK N.V. Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 INTERNAT. WEDSTRIJDEN TE ENGELBERG Engelsche Eetkamers Wijnhandel ECONOMISCHE SAMEN WERKING IN EUROPA BETALINGSVERKEER MET HET BUITENLAND Wetsontwerp te verwachten HET SCHEEPVAARTBEDRIJF EN DE CRISIS DE HOLLAND BEKER VOOR RIEDL Een wereldrecord voor Mevr. Nehringowa Fa. J. W. VAN ACHTERBERGh WESTSINGEL 10-13 Concertgebouw „DE VALK" Onze Groote Uitverkoop duurt nog slechts korten tijd K. Beekstr. 6 - Telef. 543 Amersfoort - Beekenst. Laan 13 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Het standpunt der Nederlandsche regeering De correspondent te Genève der N. R. Ct meldde Vrijdagavond Het secretariaat van den Volkenbond beeft de opmerkingen openbaar gemaakt, die do Nederlandsche regeering op verzoek van de Europeesclie commissie tot den Vol kenbond heeft gericht met betrekking tot het rapport van de economische deskundi gencommissie onder voorzitterschap van dr. Trip, over de kwestie van de Europeesche economische toenadering. Onze regeering verklaart het rapport dei- commissie in overweging te hebben geno men, doch een gedetailleerde bespreking er van op het oogenblik zonder nut te hebben geacht. Over het algemeen is de Nederland sche regeering de strekking van het rapport der commissie Trip gunstig gezind, maar het is thans niet het oogenblik, zich daar over in bijzonderheden uit te laten, aange zien de pogingen om tot een Europeesche economische samenwerking te komen, iede ren dag nieuwe moeilijkheden ontmoeten en de economische toestanden van het oogen blik niet alleen verschillend zijn van die, welke bestonden, toen de commissic-Trip haar rapport redigeerde, doch bovendien nog binnen korten lijd zich opnieuw zullen kunnen wijzigen. Intusschen verklaart de Nederlandsche regoering, dat de overwegingen, die een economische toenadering in Europa bevelen, zóó machtig zijn, dat de vertegenwoordigers van de staten, die de conventie van Oslo onderteekend hebben, eenerzijds overtuigd zijnde, dat een Europeesche samenwerking op groote schaal in een onmiddellijke toe komst niet te verwezenlijken is door de multilaterale methoden en anderzijds, dat de omstandigheden niet langer toezien en afwachten veroorloven, besloten zijn, vóór de aanstaande zitting van de Europpesche commissie opnieuw bijeen to komen, ten einde meer duurzaamheid aan hun onder- lingp samenwerking te geven. De Nederlandsche regeering is van mee ning, dat de beweging van Oslo op deze wijze voortgaande, op een vruchtbare ma nier zal kunnen bijdragen tot het werk van economische samenwerking, dat door den Volkenbond is ondernomen. „Staot6blad' zal zijn verschenen, dus tot wet is verheven, zullen onderhandelingen met andere landen kunnen worden ge opend over een valuta-clearing-systeem. Een dergelijke regeling beêtaat reeds tus schen cenige landen, o.a. Italië en Oosten rijk. Een adres en tegelijk een antwoord daarop De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier heeft aan den Minister van Arbeid een adres gezon den, waarin gezegd wordt, dat de pxpor- teurs in dit district zich in toenemende mate bij de Kamer beklagen over de door het buitenland getroffen maatregelen, die hun exportzaken vrijwel stilleggen. Vooral de 6cherpe deviezenregeling in Oostenrijk en Hongarije maakt den export naar die landen schier onmogelijk, zegt het adres door het beschikbaar stellen van deviezen aan de importeurs tot een bedrag van pl. m. ƒ100 per maand practisch op een invoerverbod neerkomt, tenzij er een rege ling zou kunnen worden getroffen, waar door „clearing" van de vorderingen en schulden met deze landen mogelijk worde gemaakt. De toestand van de zuivelindustrie en de tuinbouwbedrijven is, zooals bekend, uiterst précair. De koolprijzen daalden tot 12 cent per Kg. en wanneer er niet spoe dig gehandeld wordt, zal de nood nog toe nemen. Op die gronden geeft de Kamer den mi nister in overweging die maatregelen te overwegen, die zeer binnenkort het veref fenen der wederzijdsche vorderingen en dientengevolge den uitvoer mogelijk zal maken; tenzij er een betere oplossing ge vonden kan worden. In vervolg op deze mededeeling verneemt het Handelsblad, dat reeds geruimen tijd hier te lande onderhandelingen gaan de zijn, ten einde het betalingsverkeer met het buitenland aan een nieuwe regeling te onderwerpen, hetgeen door de financieelc moeilijkheden noodzakelijk is geworden. Verschillende besprekingen hebben de Nederlandsche regeering er than3 toe ge leid de buitenlandsche credietquaestie na der onder de oogen te zien. Dit heeft we der tot gevolg gehad dat zijn wij wel ingelicht deze week een wetsontwerp gereed is gekomen, waarvan men de indie- Jiing bij de Tweede Kamer binnenkort kan tegemoet zien. Eeret nadat dit wetsontwerp in het Wenschen de/ Ned. Reeders; vereeniging Do Nederlandsche Reedersvereeniging heeft aan de Regeering een uitvoerige nota gezonden ovci den invloed van dc crisis op het scheepvaartbedrijf hier te lande. Aan 't einde, van dit stuk wordt de wen- schelijkheid bepleit van de volgende alge- meene maatregelen: 1. Krachtige bevordering door de over heid van een spoedige verdere daling der kosten van levensonderhoud, opdat de loo- nen zich hier te lande zoover mogelijk zul len kunnen aanpassen aan het loonpeil in de concurreerende zeevarende landen. Het op een lager peil brengen van de over- heidsloonen wordt voor loonsverlaging in het particuliere bedrijf als een eerste ver- eischic beschouwd. 2. Het voeien van een zoodanige handels politiek, dat aan het internationaal handels verkeer zooveel mogelijk ontwlkkelingsvrij beid wordt gelaten. Indien het onvermijde lijk wordt geacht om den invoer te beper ken ter bescherming van onze industrie en de binnonlandsche markt tegen abnormale concurrentie (contingonteering van den in voer, anti-dumping maatregelen), dan dient niet uit het oog te worden verloren, dat uit dergelijke maatregelen nadeelige gevolgen zullen voortvloeien voor de scheepvaart welke een niet minder belangrijke bedrijfs tak in ons land vormt dan vele industrieën, waarvoor bescherming wordt voorgesteld Het is derhalve geboden bij het nemen van handelspolitieke maatregelen groote waakzaamheid te betrachten en de belangen der verschillende hierbij betrokken bedrijvoi op billijke wijze tegen elkanr af te wegen. o. Waar hiertoe gelegenheid bestaat, be vordering van het gebruik van Nederland sche scheepge.'egenheid voor het vervoer van goederen, bestemd voor of afkomstig van ons land. 4 Verlaging van loods- en havengelden 5. Krachtig streven om de Duitsche re geering to bewegen tot wijziging der zee haven-uitzonoeringstarieven der Duitsche spoorwegen, die kunstmatig het vervoer ui' het natuurlijk achterland van de Nederland sche haven afleiden naar de Duitsche zee havens. 6. Verruiming van de vervoersmogelijk- lieid onder Nederlandsche vlag van en naar Rusland. 7. Vrijstelling of althans belangrijke ver mindering van het havengeld voor opliggen- de schepen. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO De chauffeur vermoedelijk niet nuchter. Zaterdagavond omstreeks halfticn is voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam een ernstige botsing voorgevallen tusschcn een rachlauto cn een tramwagen van lijn li. Dc vrachtauto reed in dc richting Spui. de tramwagen in de richting Rozengracht. Het voorbalcon van de tram werd geheel ingedeukt. Ecnige voorbijgangers werden door de glasscherven getroffen, terwijl ook de chauffeur van den vrachtwagen ver ondingen opliep. Twee voorbijgangers en de chauffeur moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De voorbijangers konden echter, nadat zij do eerste hulp hadden ontvangen, huiswaarts koeren. Naast den chauffeur van den vrachtwagen had nog een persoon gezeten, die dermate c-ndör den invloed van sterken drank ver keerde, dat hij wegens dronkenschap werd opgebracht. Het vermoeden bestaat, dat ook de chauffeur niet vrij was van spiri tualiën cn dat'hieraan het. ongeluk moet worden toegeschreven. NEDERLANDSCHE INDCrSTRIEDAGEN. Commissie van advies en leiding gevormd. Te 'sGravenbaga werd door den heer Ch. Stulemeyer. voorzitter van het algemeen comité voor de organisatie der Brab. In- dustricdagón geïnstalieert de Commissie voor Nedcrl. Industriedagen. De commissie zal tot taak hebben voor te lichten en leiding te geven, indien eenige provincie of streek plannen voor het houden van industriedagen zou willen uitvoeren. Op voorstel van den heer Stulemeyer werd door de commissie tot liaar voorzitter be noemd de heer H. P Gxdderman, voorzitter an het Verbond van Nederl. werkgevers, cn tot secretaris mr. L. J. v. d. Valk Wilhel- minapark 1 te Breda. VERDACHT STERFGEVAL. Geen sprake van vergiftiging. De rechtbank te Middelburg heeft de in vrijheidstelling gelast van A. de D. te 's-Gravenpolder, wiens vrouw op IS Decern ber j.l. plotseling onder verdachte omstan digheden overleed, waarbij men aan een geval van vergiftiging dacht. Thans hoeft het onderzoek uitgewezen, dat geen vergif in het lijk is te vinden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 16 Febr. 1932 benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg A. M. Meek, com mies der directie bij het Huis van Bewa ring te 's-Gravenhagc; herbenoemd tot burgemeester van de ge meente Rijsbergen II. L. M. Hubert; van Valkenswaard E. A. J. Kuyper; van Vlaar- dingerambacht J. Luyerink, secretaris; van Oud-Beijerland A. C. de Vries Broekman; van Zoeterwoude P. C. A. M. Wap; van Oosterland A. C. van der Have; van Soest mr. G. Deketh; van Montfoort en Willeskop J. B. Kerame, secretaris van Willeskop; van Geleen F. A. L. M. Damen. bij K. B. is aan den commies bij den post-, telegraaf- cn telefoondienst H. A. Hoekveld met ingang van 1 Maart 1932 op zijn ver- 1 zoek eervol ontslag v.erloend ONEERLIJKE POSTBODE. Dordrecht, 17 Jan. Sedert eenigen tijd werden op het postkantoor alhier brieven vermist met geldswaarde. Toen het gewone onderzoek naar de vermiste stukken steeds geen resultaat opleverde, kréég do direc teur argwaan en waarschuwde de politie. In den afgcloopen nacht werd aangehou den zekere C. B. te Dordrecht, een brie venbesteller, die aanvankelijk ontkende iets met dc zaak uitstaande te hebben. Na eenigen tijd gaf hij echter toe de verduiste ringen te hebben gepleegd. Hij werd in ver zekerde bewaring gesteld. NOTEBOOM v De N.R.Ct. verneemt, dat do schaker No- teboom iö overleden aan longontsteking. Bij den overtocht naar Engeland had hij kou gevat. TACTISCHE REGLEMENTEN COMMISSIE. Bij ministerieile beschikking is bepaald, dat wordt ingesteld een „tactische regle menten-commissie", welke staat onder lei ding van den chef van den gerieralen staf en als volgt is samengesteld: Voorzitter: Luitenant kolonel van den ge- neralen staf .1. F. v. d. Vijver, van den staf der IVe divisie Leden- Kapitein van don gencralen staf J. J. D II. Verschoor, hoofd van het bureau Ib van den gerieralen staf; kapitein der ar tillerie T. Ziedes des Plantos, van de IVe artillerie-brigade; Ie luitenant der huzaren P. M. II Tielens. gedetacheerd bij de hoo- gere krijgsschool; le luitenant der infan terie M. R. II. Calmeijer, werkzaam bij het departement van Defensie: le luitenant der huzaren D. R. P. 1'. Hassclmaö, gedeta cheerd ten burcclo..van den chef van den generalen staf SCHAATSENRIJDEN VAN ONZE VEEMARKTEN. Steeds meer kornt tot uitdrukking dat onze veemarkten danig in de klem zitten. Export" laat nog steeds op zich wachten, terwijl tevens de contingonteering nog maar steeds niet in werking wordt gesteld. Wel wordt er druk over onderhandeld, maar we vragen ons af, waarom niet wat meer spoed betracht. Onze vleeschprfjzen, oor- al die van varkens en van schapen, moti- veeren dit toch wel. Met deze prijzen kan het niet uitblijven of de boer wordt ge dwongen over te gaan tot inkrimping van zijn bedrijf. We mogen toch niet veronder stellen dat dit eenigszins ligt in den lijn onzer regcering Nu brengt ieder varken dat geslacht wordt direct verlies voor den boer en vandaar dat er, nu hun toestand op alle terrein al zoo slecht is, directe maat regelen genomen moeten worden. Dc slachtvee-markten vooral hebben in de afgcloopen week een steeds terug loopendc gang gehad. De aanvoer was over 't geheel genomen weer wat toegenomen, waarvan dc oorzaak wel gevonden zal moeten wor den in de wat vastere markten in 't begin van dit jaar. Evenwel blijkt nu dat dc steeds ruimere aanvoeren betrekkelijk noodlottig worden voor de aanvoerders cn dat oneo prijzen weer laten kelderen. We hebben wel eenigszins de meening dat, wanneer eindelijk eens do contingentcering cn ook de export naar Frankrijk inderdaad werkelijkheid zal worden, de handel wel iets zal opleveren, maar zaak zal het ons inziens toch moeten blijven, de aanvoeren op onze veemarkten kort te houden, wel er sprake komen van eenige prijsverhooging. Op de gebruiksveemarkten zijn de aan voeren over t algemeen niet ruim, dit komt deze handel, welke deze week wol een stug verloop had, ton goede. De prijzen hebben zich zoo ongeveer wel kunnen handhaven. Te Leeuwarden en ook te Zwolle was de aanvoer iets minder, waardoor te Leeu warden liocwel met een stug verloop, toch de jirijzcn zich wel konden hondhaven. Te Zwolle was dit zelfs ruimschoots het geval. Goede kalf- en melkkoeien golden van 200 —275. Te Utrecht was een tamelijke aan voer vooral van versclie melkkoeien, hoe wel er toch iets minder waren dan de vorige week. Ook de handel was minder lot. Algemeen was de verwachting van lagere prijzen. De inzet was dan ook flauw, mede door de hoogerc prijsprijzen, toch werden do goede kwaliteiten over 't geheel prijshoudend verhandeld en kon het aan- ge\oerdc voor 't grootste gedeelte wel ge plaatst worden. Goede melk- en kalfkoeien golden van 200275 met voor beste wel tot S00. De varkensmarkten zijn er momenteel het slechts van allen aan toe. Steeds zijn ere prijzen terugloopende. Als eenigst middel om hierin verbetering le krijgen lijkt ons toe de verkoop zooveel mogelijk te beper ken, ook dan nog als de consenten voor Frankrijk los komen. H. Koops en lleiden op de tweede plaats in het algemeen klassement Engelberg, 16 Jan. (V. D.) Heden wer den de internationale schaatsenwedstrijden op 500 M. en 1500 M. verreden om den Hollancl-beker. Het was schitterend wind stil weer. Dc Oostenrijker Riedl werd eer ste op beide afstanden. Mevr. Neringowa is niet gestart op 1500 M. De uitslagen luiden: Op 500 M.: 1 Riedl, tijd 46 sec. (Oosten rijk); 2 Schenk, 46.6 sec., (Nederland); 3 Dijkstra, 40.8 sec., (Nederland); 4 Keetman 48 sec., (Nederland); 5 S. Heiden, 4S.2 sec., (Nederland); G Koops, 40 sec., (Nederland); 7 Langendijk, 49.2 sec., (Nederland); S Jon- gert, 49.6, sec., (Nederland); 9 Henneman, 49.8 sec.,' (Nederland); 10 cn 11 Van der Ruit cn Van de Garden, 50 sec., (Neder land); 12 Kalbarczyk, 50.2 sec., (Polen); 13 II. Blaissc, 50.6 sec., (Nederland); 14 Wes- tra, 52.1 sec., (Nederland); 15 J. Heiden, 52.4 sec., (Nederland); 16 dr. Nehring, 54.2 sec., (Polen); 17 Jaunsen, 54.4 sec., (Neder land); 18 Caspanni, 56.2 sec., (Nederland); 19 Nehringowa, 59 sec., (Polen); 20 B, Blais- se, 1 min. 20.8 sec., (Nederland). 1500 M. 1 Riedl (Oostenrijk), 2 min. 24 sec.; 2 Koops (Nederland), 2 min. 27.6 sec.; 3 en 4 S. Heiden cn Schenk (Nederland), 2 min. 28.6 sec.; 5 Van der Ruit (Nederland), 2 min. 29.2 sec.; 6 Dijkstra (Nederland), 2 min. 30.2 sec.; 7 Langendijk (Nederland), 2 min. 31 sec.; S Keetman (Nederland), 2 min. 32 sec.; 9 B. Blaisse (Nederland), 2 min. 35 sec.; 10 Ilenneman (Nederland), 2 min. 35.2 sec.; 11 Jongert (Nederland), 2 min. 36.4 sec.; 12 Kalbarczyk (Polen), 2 min. 37.2 sec.; 13 v. d. Garde (Nederland), 2 min. 38.8 sec.; 14 H. Blaissc (Nederland), 2 min. 39 sec.; 15 J. Heiden (Nederland), 2 min. 42.2 sec.; 16 Jansen (Nederland), 2 min. 43 sec.; 17 Wcstra (Nederland), 2 min. 44.4 sec.; 18 dr. Nehring (Polen), 2 min. 55.8 sec.; 10 Cas panni (Nederland), 3 min. 23 sec. De tweede dag. Engelberg, 17 Jan. (V. D.) Heden wei den de internationale wedstrijden in hei hardrijden om den Hollandbeker voortge zet. Afstanden van 1000 Meter en 5000 M Riedl wist de 1000 M.-wéderom te winnen, doch op dc 5000 Meter moest hij do meer derheid van Koops erkennen, die op dezen afstand eerste werd. In het totaalklasse ment werd Riedl eerste. Mevr. Nehringowa reed do 1000 M. in 2 min. 3.6 sec. Hiermede vestigde zij een nieuw wereldrecord voor dames op haar naam. Op d<* 5000 M. kwam do Poolsche rijdster echter niet uit. Dc uitslagen over 1000 M. luidden: 1 Riedl, 1 min. 35.2 sec.; 2 S. Heiden, 1 min. 3G.2 sec.; 3 Koops, 1 min. 37.2 sec.; 4 Van der Ruit 1 min. 37.4 sec.; 5 Dijkstra, 1 min. 37.0 sec.; G Henneman, 1 min. 40 sec.; 7 cn S Schenk en v. d. Garde 1 min. 40.5 sec.; 0 Jongert 1 min. 41.2 sec.; 10 II. Blaisso 1 min. 41.6 sec.; 11 Kalbarczyk 1 min. 42.2 sec.; 12 J. Heiden 1 min. 46.2 sec.; 13 Westra 1 min. 46.8 sec.; 14 Keetman 1 min. 47.8 sec.; 15 Langendijk 1 min. 40.G sec.; 16 B. Blaisse 1 min. 52.2 sec.; 17 Neh ring 1 min. 53.4 sec.; 18 Caspanni tijd 1 min. 59.2 sec.; 19 Jansen 2 min. 2.4 sec. (ge vallen); 20 Mevr. Nehringowa, tijd 2 min. 3.6 sec. Nieuw dameswereldrecord. De 5000 M. Op de 5000 Meter reed Koops uitstekend. Hij maakte de beste tijd en werd eerste op dezen afstand. Hij verbeterde den besten tijd der Nederlandsche rijders in het bui tenland van 8 min. 44,7 sec. op 8 min. 41.6 sec. Dc uitslagen over de 5000 Meter luidden: Koops eerste in 8 min. 41,6 sec., 2. Riedl tijd 8 min. 42 sec., 3. S. Heiden tijd 8 min. 44 sec.; 4. v. d. Ruit tijd 8 min. 53,8 sec.; 5. Langendijk tijd 9 min. 2,8 sec.; G. Dijk stra tijd 9 min. 6,2 sec.; 7. Kalbarczyk tijd 9 min. 6,G sec.; 8. Schenk tijd 9 min. 18,4 sec.; 9. Henneman tijd 9 min. 19,8 sec.: 10. Keetman tijd 9 min. 23 sec.; 11. B. Blaisse tijd 9 min. 27,4 sec.; 12. v. d. Garde tijd 9 min. 28.2 sec.; 13. H. Blaisse tijd 9 min. 31,8 sec.; 14 J. Heiden tijd 9 min. 33 sec.; 15. Jongert tijd,9 rnin. 47,4 sec.; 16. Jansen tijd 9 min. 49,8 sec.; 17. Westra tijd 9 min. 54 sec.; 18. Nehring 10 min. 36,2 sec.; 19. Caspa- ni tijd 11 min. 23 sec. In het algemeen klassement won Riedl met 193,80 punten den Hollandbeker. Koops en S. Heiden bezetten samen de tweedo plaats met ieder 198,23 punten. Als vierde eindigde Dijkstra met 200,29 punten. Het algemeen klassement luidde: 1. Riedl (Oostenrijk) 193,80 punten; 2. en 3. Koops en S. Heiden (beiden Nederland) ieder met 198,23 punten; 4. Dijkstra (Hol land) met 200,29 punten; 5. v. d. Ruit (Ne derland) 201,81 punten; 6. Schenk (Neder land) 202,37 punten; 7. Henneman (Neder land) 207,51 punten; 8. Kalbarczyk'(Polen) 208,36 punten; 9. Langendijk (Nederland) 208,61 punten; 10. Keetman (Nederland) 20S.80 punten: 11. v. d. Garde (Nederland) 210,15 punten; 12. Jongert (Nederland) 211,07 punten; 13. H. Blaisse (Nederland) 211,58 punten; 14. J. Heiden (Nederland) 216,87 puten; 15. Westra (Nederland) 219,70 punten; 16. Jansen (Nederland) 229,91 punten, 17. Nehring (Polen) 234,12 punten; 18. Caspani (Nederland) 245,03 punten; 19. B. Blaisse (Nederland) 255,31 punten. Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Ziet de Etalage met EXTRA LAGÈ PRIJZEN in Pracht MASSIEF EIKEN SLAAPKAMER, bestaande uit Spiegelkast, Waschkast met marmer blad en opzet, Ledikant, Nachtkastje, Tafel en 2 Stoelen THANS f 139.00. Wollen DEKENS voor EXTRA LAGE PRIJZEN. Salon AMEUBLEMENT bestaande uit 2 Crapauds en 4 Eiken Stoelen met Prima Wollen MOQUETTE f 89.00 Zoontje, een laatste poging wagend„Pappie, wilt n niet naar het kinderuurtje van de radio gaan luisteren 1" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6