CASSEL OVER DE ECONOMISCHE CRISIS am Maandag 25 Januari 1932 AHE05F00RTSCH DAGDIAD .DE EEMLANDER' 30e Jaargang No. 177 DE NETELIGE KWESTIE DER HERSTELSCHULDEN SI VIS PACEM DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR" GEBRUIKT MEER HARING! WILLEM GROENHUIZEN J!!$Saoc BRAND TE WEZEP EEN LEVEN OM EEN LEVEN Toch nog een bespreking tusschen Macdonald en Laval? Briand optimistisch Londen, 23 Jan. (V.D.) Briand ver klaarde aan den Parijschen correspondent van de Daily Express, dat er geen gevaar bestaat dat Frankrijk inzake het herstel vraagstuk niet tot overeenstemming za' komen met zijn vrienden. Een andere poli tiek zou slechts tot isoleering van Frankrijk leiden Hij geloofde niet, dat de confcrenti. te Lausanne geheel opgegeven is. Zij i- slechts uitgesteld, tot vöorloopige overeen stemming zal zijn bereikt. De verklaringen van den Duitschen rijkskanselier Brünine hebben een goede oplossing van het schade- yergoedingsvraagstuk niet onmogelijk ge maakt. Briand meende verder, dat de ontwape ningsconferentie de belangrijkste conforen tie van den nieuwen tijd, zelfs nog belang rijker dan de conferentie te Versailles is Hij is ervan overtuigd, dat op het oogenblik in Europa een oorlog onmogelijk is. Ook van Rusland is niets te vreezen, daar het even zeer den vrede wenscht. Sir Josiah over het probleem. Londen, 23 Jan. (V.D.) Sir Josiah Stamp, de directeur van de Bank van Enge land, verklaarde gisteravond, sprekende over de herstelbetalingen, dat het onjuist was te beweren, dat Duitschland onder geen om standigheden kon betalen. Doch de andere landen hadden te veel eigen handelsbelan gen, dan dat zij Duitschland kans konden geven de noodzakelijke gunstige handels balans te verkrijgen, waardoor de herstel - betalingen mogelijk zouden worden. Een moeilijkheid was bijvoorbeeld de ireforcoer- rle Engelsche uitvoer en het feit, dat men in Engeland geen onbeperkte hoeveelheid Duitsche waren wilde opnemen. De vraag is niet wat Duitschland kan betalen, doch wat Eügeland en de andere crediteuren- mogendheden aan Duitsche goederen kun ncr. gebruiken, zonder dat hun eigen be clrijfsléven daardoor gestoord wórdt. Het is derhalve in het financieel belang der naties, dat zij zich zoo spoedig mogelijk bevrijden uit de ingewikkelde en chvaze positie, die door de schuldenbetalingon is ontstaan. Parijs, 24 Jan. (V.D.) Hoewel nog geen tijdstip vast staat, waarop de bijeenkomst tusschen Macdonald en Laval zal plaats vinden, neemt men te Parijs toch aan, dat de bespreking zal worden gehouden voor het einde dezer week. Men acht het uitge sloten, dat dc bijeenkomst wordt uitgesteld tot,de.volgende week, aangezien de tijd, die dan neg rest tot het begin der ontwape ningsconferentie, nauwelijks voldoende is om de verschillende problemen grondig te behandelen. Wanneer Macdonald in ver band met de binnenlandsche gebeurtenissen echter gedwongen zou zijn, Zaterdag in Lon den te blijven, dan acht men het niet uitge sloten, dat de opening van de ontwape ningsconferentie één of twee dagen zal wor den uitgesteld. Men verwacht nog steeds dat de bijeenkomst te Parijs zal worden gehouden. Gustav Cassol over de mislukking van de conferentite van Lausanne. Stockholm, 24 Jan. (V.D.) In een hoofdartikel in „Svenska Dagbladet" schrijft Prof. Gustav Cassel over de wereld-econo mische boteekeuis van de mislukking van Je conferentie van Lausanne. Bij de voorbereiding heef' men zich eenzijdig Dezig gehouden met Je kwestie der be ■alingscapaciteit van Duitschland en do minstens even be langrijke kwestie, of ?n hoe de crediteu ren-mogendheden •igcnlijk de moge- ijkbeid hadden, de betalingen in ont vangst te nemen. De lolitieke machtheb- CASSEL. bers hebben de waarschuwingen van natio naai economen in den wind geslagen, toen zij geloofden, door machtsmiddelen hun ernstige economische fouten weer te kun non goedmaken. De tegenstelling tusschen de hersteleischen en den onwil om betalin gen in normalen vorm in natura in •ntvangst te nemen, kon aanvankelijk door Duitsche leeningen overbrugd worden. Toen aan deze leeningen echter een einde kwam en. door de goudaccumulatie in Frankrijk n Amerika een goudschaarschte ontstond kwam de crisis over de geheele wereld. Prof. Cassel komt tot de conclusie, dat d« werkelijke oorzaak van de economische crisis in de herstel- en oorlogsschuldenbe talingen is te zoeken. De aftapping van de icrstellnstcn boteekent een ondragelijk bloedverlies voor het economische leven van le geheele wereld. Het is onmogelijk, in cl toekomst op dezelfde wijze voort te gaan. peningsconfercntie of aan het einde van het jaar. Naar verluidt zou Sir Ene voorne mens zijn, reeds dadelijk bij het begin van de geheime zitting van den Raad de mo gendheden persoonlijk van zijn plannen óp de hoogte te stellen, zoodat de vertegen woordigers der groote mogendheden gedu rende de Ontwapeningsconferentie in de ge legenheid zijn, over de bezetting van de vacature te beraadslagen. Vier nieuwe bombardements-- vliegtuigen voor Frankrijk gereedgekomen Het aftreden van sir Eric Drummond Parijs, 24 Jan. (V.D.) De Fransche per? maakt melding van dc uitvoering van een gedeelte van het nieuwe luehtbouwpro gram, dat voorziet in den bouw van vici nieuwe bombardementsvliegtuig-eskaders 'ftie aan draagvermogen en uitrusting alle* in de schaduw zouden stellen, wat op dit gebied bestaat. Het eerste vliegtuig hiervan is juist gereed gekomen. Het is uitgerust met vier motoren en heeft 0 machinegewe ren en 11 bommenwerpers aan boord. Het draagvermogen aan bommen bedraagt 1000 K.G. bij een actie-radius van 2000 K.M. Van Fransche otiicieele zijde wordt ver klaard, dat de vier nieuwe eskaders voor namelijk dienst zullen doen voor het wer pen van nevel bommen boven Fransche ste len, die door nevels tegen vijandelijke luchtaanvallen beschermd moeten worden. Gcniive, 24 Jan. (V.D.). Heden is de Duitsche delegatie ter Ontwapcningsconfc- rentc te Geneve aangekomen. De Duitsche regeering zal bij de opening van de Raads zitting vertegenwoordigd worden door den Duitschen gezant tc Oslo, Freiherr von Weizsacker, doch verwacht wordt, da: Staatssecretaris Von Buelow na ecnigc da gen zal arriveeren om de leiding der Duit sche delegatie over te nomen. De morgen beginnende Raadszitting zal geopend worden onder voorzitterschap van Paul Bon cour. Wat het aftreden van den secretaris-ge neraal Sir Eric Drummond betreft, ver wacht men, dat hij hiervan officieel mede deeling' zal doen na afloop van de Ontwa- Aankomst van het stoffelijk overschot der slachtoffers te Rotterdam Begrafenis te Amstelveen en Rotterdam As. Vrijdag wordt te Rotterdam het stoomschip „Kota Nopan" verwacht .dat de lijken aan boord heeft van de bemanning van do „Ooievaar", het vliegtuig van de K L M. dat op 6 December j.l. op het vlieg veld te Bangkok verongelukte, tengevoi waarvan de drie leden van de bemanning, de eerste piloot Th. Wiersma, tic twe»do piloot Jan van Onlangs en de mecanicien J F. O. W. Kotto op noodlottige wijze om het leven kwarntn. Het stoffelijk overschot van den heer Wiersma zal naar Amstelveen worden over gebracht, waar het Maandagmiddag 1 Fe bruari des middags te 3 uur op het kerk hof „Zorgvliet" ter aarde besteld zal wor den. De begrafenis geschiedt op kosten van de gemeente Amstelveen die dit de familie als een daad van piëteit aan dc nagadach tenis van den verongelukten piloot heeft aangeboden. De lijken van dc beide andere slachtof fers de heeren Van Onlangs en Kotto zullen eveneens Maandag begraven worden op de Algemeene Begraafplaats te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van d°n heer Kotte zal te 12 uur ter aarde besteld worden, dat van den heer Van Onlangs te half 1. Als een tragische bijzonderheid kan wor den gemeld dat aan boord van de „Kota Nopan" een broer van den heer Kotte ma chinist is. Voor de begrafenis dragen de firma's Vielvoyc tc Rotterdam cn I-Iausen te Den Haag zorg. (Maasbode). Een plan van de Reeders' vereeniging voor de Ned. Haringvisscherij Werkloozen als haringverkoopers DE TREINAANSLAGEN. De Officier van Justitie te Amsterdam, heeft in overleg met de directie der Neder- andsche Spoorwegen een premie van 1000 uitgeloofd voor dengene(n), wiens aanwij zingen zullen leiden tot aanhouding van den dader der treinaanslagen. Aan alle burgemeesters van dc grens gemeenten om Amsterdam is hiervan per expresse mededeeling gedaan. Van de an dere maatregelen, welke genomen zijn. wordt in verband met liet algemeen belang het stilzwijgen bewaard. Ter geruststelling van het reizend publiek diene, dat de meest uitgebreide maatrege len zijn getroffen. Eikeu schoorsteenpendules met slagwerk eens per week opwinden 12.50. Wekkers vanaf 1.75. Alle uurwerken met garantie. LANGESTRAAT 43. Gevestigd 1885. Gedipl. horloger. Het hoofdbestuur dor Reedersverecniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft zich schriftelijk tot burgemeester en wethouders van alle Nederlandsche ge meenten gewend met verzoek, hunne mede werking te verlecnen aan een door ge noemd hoofdbestuur ingediend plan tot vermeerdering van het haringverbruik. Na er op te hebben gewezen, dat een der oudste en belangrijkste nationale bedrij ven, de Noordzeeharingvisschcrij, in bui tengewoon moeilijke omstandigheden ver keert, doordat de haring tengevolge van de verminderde koopkracht in Midden- cn Oost Europa ver beneden kostprijs moet worden verkocht en nog afgewacht dient te worden of zelfs tegen de huidige abnor maal lage prijzen de voorraad zal zijn ge ruimd vóór het begin van de nieuwe teelt (Mei/Juni 1932), wordt een pleidooi gehou den voor het opvoeren van het verbruik van haring in ons eigen land, waardoor het Nederlandsche visscherijbedrijf goeddeels onafhankelijk zou worden van het buiten land. Nu de werkeloosheid nog steeds toeneemt en het rijk en de gemeenten duizenden uit geven aan ondersteuning van werkloozen, meent voornoemd hoofdbestuur een moge üjkheid te zien, een aantal betrouwbare werkloozen, met geschiktheid om tot ha- ringverkooper te worden opgeleid voor het distribueeren van Hollandsche haring, aan de steun verleening te onttrekken, door hen met den verkoop van haring in hun om geving te belasten, waarmee bij eenig se rieus werken gemakkelijk 25 A 30 per week kan worden verdiend. Voor opleiding tot haringverkooper, propaganda en con trole wordt door de Recdersvcrceniging ge zorgd. Met medewerking van B. en W. wordt gevraagd, de aspirant-ha ringverkoopers door het Burgerlijk Armbestuur of Crisis- Comité in het bezit te stellen van een driewieligo bakfiets, waarmede zij hun om geving zouden moeten afreizen. Tiet hoofdbestuur is van meening, dat het geen twijfel lijdt of het haringverbruik onder de bevolking zal toenemen, indien op deze wijze de gelegenheid geboden wordt om goede en goedkoope Hollandsche ha ring en bokking te verkrijgen. Nader wordt gemeld De brand heeft plaats gehad in de woning van den koopman Becamp, een houten huisje, dat geheel afzonderlijk op ongeveer 3 minuten afstand van het station Wozep staak De oorzaak van den brand is onbe kend. De man, die weinig omgang met anderen had, woonde alleen met zijn vier kinderen. Een vrouw was niet in het huis. Het vuur is ontstaan in het benedenge deelte van de woning en greep zeer snel om zich heen. De man, het 13-jarig dochtertje en het 6-jarig zoontje konden zich redden, doch de beide eenigszins achterlijke jongens van 16 en 18 jaar, konden niet meer uit het huis worden gehaald. Hun verkoolde lijken zijn later uit het geheel afgebrande huisje gehaald. Spoedig na den brand was dc burgemees ter van de gemeente Oldebroek, waarvan Wezep deel uitmaakt, baron van Sixtema, ter plaatse. Door de gemeentepolitie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. LICHT IN DE DUISTERNIS. 'f Plantsoen bij 't Hellestraatkwartier Dat moet er aan golooven Met gaat in letterlijken zin Finaal het onderst boven. Dat kan niet anders en het is Voor zoover dus in orde Het moet eerst slechter worden wil Het eenmaal beter worden. Maar wat ik niet in orde vind Is dit: In d' avonduren Moet bij die hier passeeren gaat Het daar geducht bezuren. 't Is er zoo donker als een pot En ik zou toch zoo zeggen Men kon er licht voor meerder licht Een lichtje aan gaan leggen. Zoo is het werkelijk een kruis De diepe wagensporen Dc gaten, steenen, wallen, hout Met 't lastig toebehooren, Zc maken dat een wandelaar Zoo bij manier van spreken In 't donker daar z'n dierb'ren nek Als 't ware haast moet breken. Vooral bij regenachtig weer Als alles is herschapen In een besliste modderpoel Dient men echt saam te rapen Alles wat men aan moed bezit Om dezen weg te kiezen Men mankt er kans dat men z'n schoen Of 't leven gaat verliezen. Meel vele oudjes strompTcn daar Al was 't voor deze menschen Alleen dat men alhier met recht Wat boter licht ging wenschen. Zooals ik zei: Hier geen critiek Op wat men niet kon weren Maar slechts op 't feit, dat men alleen De last hier gaat vermèèren! Steek hier met spoed Uw lichtje op Bevoegden die beslissen s En vast komt dan een lichtje hier Of 'k moest me zeer vergissen! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Januari-nummer von Natuur en Techniek. Het Januari-nurnmer van Natuur en Techniek brengt ons weer een serie leerza me bijdragen op velerlei gebied. J. W. A. van Schie schrijft over do nieuwe uitvin ding van Bairo tegen het mistgevaar, Prof. J. J. van Loghem belymdelt den strijd wel ke in Batavia tegen de malaria wordt ge voerd, Dr. P. H. van Cittert vertelt ons over den holiostaat van 's Gr avesan de, terwij! W. K. A. Burghardt medcdeelingen doet omtrent den oorlog tegen dc schijfcactus. Dr. J. IC. de Jong vertelt den lezers een en ander over het Javaansche schubdier. H. A. Seyffardt over vliegbooten en Dr. H. Engel over mcnsch-apen. Vervolgens treffen wij in deze aflevering nog verhandelingen aan over het land der Zeloe's en Basoetoes, over cement en van Paul Bromberg een ar-' tikel over dc techniek in de woning. BRAND OP KATTENBURG. Zaterdagavond heeft een hevige brand gewoed in den schoenwinkel van den heer Bontebal. Kleine Kattenburgerstraat 87, tc' Amsterdam. Daar de trap naar de eerste étage vlam gevat hod, moesten een vrouw en, eenige kinderen over een plat een goed heenkomen zoeken. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen, maar kon niet beletten, dat winkel, werkplaats en keu ken geheel uitbrandden: van de eerste en tweede étage sprongen door de hitte alle ruiten. Gij kunt de dagen niet verlengen; leer zc verdiepen. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 22 Iets in Robert's blik zei Lucille, dat hij ingenomen was met hetgeen hij zag en zij had een opwindende gewaarwording van iet nieuws en vreemds; het jonge meisje ontwaakte in haar evenals die lentebloe men opbloeiden aan haar voeten, nu de l*e bruarizon daarop scheen. Haar levenssap pen ciu.>rst room den haar, evenals dit het geval was in de hoornen boven en in de heg voor haar: die ontwaking in de na tuur, die tegelijk hoop en opstanding be duidt, een sleeds weer nieuw leven schen kende kracht, die niet kan ontkend of weg geredeneerd worden. Dunk u, zei ze, zonder een dergelijke gedachtenis zou ik dezen tijd toch niet ver gelen. Dat mag ik hoóron; toch zou ik graag de belofte van u hebben dat u minstens eenmaal per week naai dit plekje zult le- riigkecren cn er dan iets plukt. «Jat u te mijner herinnering dragen zult, al was hel dan ook enkel maar een groen rankje. Ik beloof het u. antwoordde zij Ik zal ver weg zijn. misschien in L»n den, een plaats die ik haat, maar de gene raai zal daar waarschijnlijk wel komen Het kan ook zijn dat ik met dc een of au dere opdracht naar één van de vier wind streken wordt gestuurd, mogelijk over de zee, maar mijn gedachten zullen terugkee ren naar dit plekje, waar u en ik bijten hebben gestaan en elkaar in de oogen heb ben gekeken. Het jonge meisje wendde den blik af, zij had de bloemen reeds op de borst beves tigd. Met dc punt van haar voet trok zij een figuur in het grint. Ik denk niet graag aan uw vertrek, neef. De Abbey zal anders lijken zonder u haast leeg en verlaten. Vader zal het ook voeleQ. Ik zal zijn permissie vragen om weer tc komen als dc plicht het toelaat, zei Darcy Zal dat lang duren? weifelde zij. Ja, nichtje, dat kan ik niet zeggen, als het aan mij lag dan zou het maar kort zijn, maar een soldaat moet aan de orders gehoorzamen en gaan waarheen die hem roepen. Toch kon u vrij zijn als u dat ver koos, meende zij. Darcy was rijk, daar hij een huis in Kingston had geërfd en een goed in Essex van een oom van zijn moeders kant; zijn broer bezat het familiegoed in Hampshire Dat is waar, antwoordde hij. en mis schicn dat ik eens, als generaal Monk mij niet langer noodig heeft, mijn vrijheid zal vragen. Tot op dit oogenblik heb ik er nooit aan gedacht; tot nog toe is het leven van een soldaat mijn ideaal geweest, maar sinds ik op de Abbey ben, zijn er andere ver langens bij mij opgekomen. Hij ging zach ter spreken. Droombeelden van een tehuis, eon tehuis als dit, waar liefde heerscht; de liefde van vrouw en kinderen. Zij antwoordde n'.et: haar adrahaling ging sneller. Zijn woorden en meer nog de toon. waarop die gesproken werden, duidden op oen toekomst, die, ofschoon ze dan niet nabij mocht wezen, toch mogelijk was. In sommige dingen was zij een kind, on danks haar zestien jaren; in andere opzich ten kon zij weer haar leeftijd vooruit hee- len. Na een pauze ging hij voort: Eigenaardig genoeg heb ik een huis bij een rivier, dat bijna, evenals Grangeland, over het water kijkt; het mijne ligt aan de Theems, het uwe aan de oevers van den Avon. In het mijne heb ik nooit gewoond het is overgelaten aan huisbewaarders, maar soms ga ik er eens kijken om te zien of alles in orde is. Tot nog toe heb ik er weinig aan gedacht, maar als ik er nu voortaan heenga, zal het misschien meer voor mij beduiden. Hij wendde zich om en keek nu ineens naar Lucille, terwijl hij een paar minuten te voren naar het lange pad had gekeken en de muren van de Abbey die zich grauw en met klimop overdekt, aan het eind daarvan verhieven. Ik zal het nu verbinden met de gedachte aan u, nicht je. Aan inij? riep zij verrast. Waarom aan mij? Ik heb het nooit gezien! Hij glimlachte. Omdat u mij een les heeft helpen lee ren, die ik nooit vergeten zal. Hoe kan ik u iets leeren? U en uw vader hebt mij geleerd wat een thuis zijn kan; u hebt mij begrip ge geven van wat liefde is. Na dezen kunt u zeker zijn dat ik nog een leergang kom vol gen voor dezelfde les; wilt u wel gelooven" F.n kijk je er evenzeer op uit als ik, Lu cille? Hij stak haar de hand toe en drong: Beloof mij dit. Twee beloften op één ochtend! Neen, zc zijn één: twee helften van hetzelfde geheel, zooals lichaam en ziel één zijn, zooals dag en nacht de uren aanvul ion. Hij hield nog haar hand in de zijne ge sloten en zij liet ze daar. Een lichte blos verhoogde de schoonheid van haar gelaat deed de blankheid van haar hals nog eens zoozeer uitkomen. Als u dit zegt, neef, zal het wel waar zijn, daarom beloof ik u ook dit. Hij boog zich voorover en kuste de hand, die hij In de zijne gesloten hield. De groote bel van de Abbey liet haar waarschuwing hooren, dat. het diner binnen een paar minuten zou opgediend worden. Hoe vlug is de ochtend omgegaan! be tuigde hij. Ik dacht niet, dat het al zoo laat zou zijn. Ik ook niet, antwoordde zij. Ik denk dat het komt, omdat wijZij hield op. Ja? Zoo gelukkig waren! HOOFDSTUK VII. Op den wachttoren. Sir Evelyn wachtte hen In de bibliotheek van de Abbev, toen zij terugkeerden van hun wandeling in hot paradijs. Hij was dien ochtend naar de naastbij zijnde stad ge reden, zoo schijnbaar, om zijn zaakwaarno mer op te zoeken, maai* in waarheid om het laatste nieuws uit de hoofds'ad te hoo ren. Zijn gelaat droeg een bezorgde uit drukking, of die berichten van verontru9 tenden aard waren. Darcy was binnengekomen met een ge voel van zalige vreugde; nu eerst geduren de de laatste dagen was hij. gaan beseffen dat zijn levensbeschouwing tot nog toe dan al zeer bekrompen was geweest en in zeke ren zin zelfzuchtig; nu was er in zijn lucht ruim een spleet gekomen, waardoor de zon neschijn drong, nog niet de geheele aarde bestralend met haar warmen gloed, maar toch al een voorsmaak gevend van wat later komen mocht. Lucille was veel ie jong. dan dat er al eeri verloving kon plaats hebben; de gedachte daaraan had ook nog niet eens vasten vorm aangenomen in de schuilhoeken van Ro berts gemoed. Wel was hij de laatste paar uren vervuld geweest van de mogelijkheid van zulk een verbintenis in de toekomst Hij veronderstelde geen oogenblik dat Lu cille begreep of deelde, hetgeen hij voor had, maar haar lieftalligheid en haar blijk bare ingenomenheid met hun vriendschap gaf hem een gevoel, dat dit nieuwe element, dat in zijn leven was gekomen, tot iets heerlijks zou worden als do toekomst hem gunstig gezind was. Het zien van sir Evelyns gelaat riep Ro bert terug tot de'crns'ige werkelijkheid van het leven en hij begreep, dat hij ieder oogen blik weer kon opgeeischt worden door strenge ambtsbezigheden. Ik vrees, sir, dai u geen gunstig nieuws heeft gehoord. Dat is zoo; uw generaal heeft zijn in trede in Londen gehouden en is daar met een zekere terughouding ontvangen. Onge twijfeld is het hein zeer helder, maar hij schijnt er niet in geslaagd tc zijn om zijn vrienden te overtuigen, van wat zijn plan raag wezen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5