Donderdag 28 Januari 1932 AMEöSFOORTSClH DAGBLAD £0e laarranj Ko. 180 VIERDE BLAD TRAGEDIE MET EEN GOED EINDE DE „EKSTER" NAAR BRUSSEL GOEDE SLAG AAN DE GRENS DE BEZEM KIEST PARTIJ NED. TU1NB0UWRAAD .DE EEMIAISDER- Met een in Nederland opgevoed Hongaarsch kind Men meldt uit Boedapest Toen er in de eerste jaren na den vrede geregeld kindertransporten naar Nederland gingen, was lusschen het Nederlaridsche en het Hongaarsche comité een zekere classifi ceering van de kinderen overeengekomen, waardoor zooveel mogelijk kinderen uit he paalden kring in Hongarije bij denzei fden kring in Holland zouden worden onderge Dracht. Nu is nauwkeurigheid geen Hon gaarsche karaktereigenschap en hot kwam dus herhaaldelijk voor. dat de classuicntie der kinderen niet klopte en kinderen uit de beste kringen bij doodarme menschen. en omgekeerd, werden ondergebracht Van de gevolgen van deze nalatigheid lezen wij thans weer eens een staaltje in het Hon gaarsche blad Uj Nemzedék. dat vertelt dat een kind van doodarme arbeidorsmensche»» bij een Nederlandsche fabrikantenfamilie ondergebracht werd, die een gouvernante voor het kind nam en het gedurende de negen jaren, die het in Nederland door bracht als een jongedame opvoedde. De Hollandsche pleegouders kregen het kind zoo lief, dat zij het als eigen kind wilden aannemen. Kchter wilde de moeder dal niet. zoodat het kind, na negen jaren in Neder land in een goede burgerlijke omgeving te hebban geleefd, terugkwam in de ouderlijke „woning", beslaande uit een kamer, tevens keuken, waar de moeder met een vreemder man samenleefde, dien het kind in h*ar leven nooit had gozien. Een paar dagen no haar aankomst werd zij reeds door benton gp-dagen, aangezien zij iets weigerde, wat men haar beval. Kop half jaar geleden kwam de moeder zich hij de pollitie beklagen, dat haar doch ter zich voor een dame hield en niet op de fabriek wilde gaan werken, waarop de com missaris het meisje bij zich liet komen er zich vervolgens niet de pleegouders in ver binding stelde. Zoo vonu doze trage lie ge Jukkig een goed einde. De Hollandsche fa brikant kwam naar Boedapest over en kwam daar. na groote moeilijkheden, einde lijk tot overeenstemming met de moeder Hij kocht voor deze een huis a raison van 6D00 pengó en gaf haar nog 2000 pengö aai» contanten, waarna de vrouw er in toestem de. van het kind afstand te doen. dat naar bef blad bericht, thans reeds in Nederland woont en den naam van den pleegvader draagt complex dennonbosch ten Noordwe6ton van Nijverdal, cn toebplionronde aan den heer Mr. S. H. Vening Meinesz te Haarlem ca aangemerkt als landgoederen in den zin van art. 1 der Natuurschoonhei 1028 Bedoelde landgoederen liggen ter weers zijden van den weg Hellendoorn—Ommen. Het landgoed „Kblerherg" dat ten Westen van bedoelden weg ligt. bestaat voor het grootste gedeelte uit bosch, meerendeels fraai oud dennenbosch, waarin door de hooge ligging fraaie uitzichten voorkomen Het sanatorium ..Hellendoorn" ligt tegen •1e grens van dit landgoed en deze bos schen. vormen mei toestemming van eige naren de wandelplaats voor de patiënten Op hel landgoed „Rchnilenburg" dat op den westelijken oever van de Hegge ligt nabij Hulsen, treft men verspreid liggende h )utopstanden aan tusschen de bouw en weilanden, terwijl meer naar het werden grootere aaneengesloten dennenbosschen voorkomen Bovenbedoelde landgoederen alsmede het iennenbosch onder Nijverdal zijn voor het oubüek opengesteld Alleen wordl gedunm de ten hoogste drie maanden ger iaar. als hel huls bewoond is, een klein deel rond >ni het huis van de wandeling uitgesloten, ter wij! dlenzelfden tijd ook de wandeling voor patiënten van het sanatorium met hun be zoekers eenigszins wordt beperkt. IJMUIDER TRAWLER AANGEVAREN. Naar IJmuiden teruggekeerd. IJ muiden, 27 Jan. De stoomtraw-- ler IJm. 89 „Irene", die gisteren ter trawl- visschërij uitvoer, is hedenmorgen met be langrijke schade aan den voorsteven in de visschershaven te IJmuden teruggekeerd. De schipper van den trawler rapporteerde bij aankomst, dat zijn schip gisteravond ter hoogte van het lichtschip „Haaks" tijdens dikken mist was aangevaren door het Zweedsche stoomschip „Sigrid Mattbies- 6en". Of het Zweedsche schip schade heeft op- geloopen is niet bekend, aangezien hpt zonder signalen te geven zijn reis beeft ^voortgezet ONZE LANDGOEDEREN. „Eelcrberg" en „SchoHenborg" nabij Hellendoorn voor het pu bliek opengesteld. Bij beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën zijn de landgoederen „Eelerborg en „Schuilenburg" gelegen nabij Hellen doorn, alsmede een ruim 20 H.A. groot Een demonstratie voor den Koning van België Aneta-Holland meldt: In verband met de groote belangstelling van het Belgisch koninklijk huis voor d4> luchtvaart in het algemeen en voor d«* luchtverbinding met den Congo in het bij zonder, zal de K.L.M. op Vrijdag 29 Jan a.s. te 11.30 uur des voormiddags een vari haar nieuwste vliegtuigen van het type F 12. de „Ekster", te Brussel aan den ko ning van België toonen. Het vliegtuig zal hierbij geheel zijn uitgerust zooals op dw indle route gebruikelijk is. De directeur der K.L.M., de heer Plesman, zal zich aan board hevinden ten einde de noodige in lichtingen te verschaffen. De bemanning wordt gevormd door dezelfde personen, die Donderdag 4 Februari daaraanvolgend' met dit vliegtuig naar Indië zullen ver trekken, te weten J. J. E Duimelaar, eerst' bestuurder. P. Both, 2de bestuurder. J. J Ruben, boordwerktuigkundige en C. van Brugge, radio-telegrafist. Pen vertegen woordiger van het N'ed. Correspondentie bureau zal de vluchten mederaaken. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de Duif om 5.51 uur uit Karachi is ver trokken on om 11.30 uur te Djask is ge land. VERPLEGING VAN EPILEPTICI. Vier verpleegsters gehuldigd. In Bethesda Sarepta te Haarlem, een der stichtingen van de vereoniging van verple ging van lijders aan vallende ziekten, zijn Dinsdag' vier zusters gehuldigd, die veertig jaar aan de stichting hebben gearbeid. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, jhr rar. dr. A. Rnell, deelde mede, dat het H. M. behaagd heeft de zus ter v. d. Struyf, v. d Kom. Blok poel en Bouwer, alsmede zuster Ginkel. die ecnigen tijd geleden veertig jaar in dienst was, te onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau Ook hebben nog gesproken ds. C. J. van Paassen, ds. J. A van Leeuwen, beiden na mens het bestuur der vereeniging; de heer Ledeboer, geneesheer directeur der stich tingen: zuster Pot, besturend zuster; zuster J. Kleefman, die geschenken aanboden, en ds. Barger, oud directeur der stichtingen. Namens de jubilaressen heeft zuster Blok- poel woorden van dank gesproken. Ds. van Paassen heeft medegedeeld, dat het bestuur Dinsdagmorgen een brief heeft ontvangen, waarin alleen een bankbiljet van 1000 zat De afzender is niet bekend Belgische broodverkoopers als smokkelaars Wij lezen in het Dagblad van N.-Br.: De douanen aan de grens bij Weruhoui hebben een goeden slag geslagen. lederen dug passeeren daar eenige Rot lerdamsehe handelaren die in de Maasstad het bekende Belgische brood verkoupen waarover in den lualsten tijd zooveel te doen is geweest. Ie Rotterdam nu was het de politie be kend geworden, dat deze handelaren mei alleen brood, doch ook belangrijke smok kelwaar over de grens brachten Een dezei lagen nu heeft men aan de grens den slag geslagen Terwijl weer een volle wagen brood uit Antwerpen aangevoerd werd gingen de douaneambtenaren over tot een grondig onderzoek van het vervoermiddel Daarbij werd handig in een der gedeelten van de vrachtauto weggeborgen een partij reukwater van zeer sterk gehalte gevou ien. Zeer nauwkeurig heeft men daarop brood voor brood onderzocht, doch daarin bleek geen smokkelwaar verborgen. Vrachtauto met inhoud werden in be slag genomen, terwijl tegen de handelaren de R en K. v. d. VV uit Rotterdam, pro cesverbaal werd ojigemaakt. Vermoedelijk zal op dien dag het Belgi ■*che brood in Rotterdam wel niet tijdig verkrijgbaar geweest zijn Overigens zul Ien velen en mei ten onrechte misschien thans verband leggen tusschen den ..goodkoopen' prijs van het Belgische brood en deze smokkeiurij Er wordl ernstig ver moed dat al verscheidene smokkeltochten met kostbare waar en zelfs zeer verbudei waar op deze wijze hebben plaats gehad Nader wordt hieromtrent door d* Nieuwe Rolt. Courant nog gemeld, dat inderdaad de Rotterdamsche politic eeigeti tijd geleden vernomen had. dat met de transport auto's, welke het Relgiscl brood van België naar hier vervoeren, ver doovende middelen en in hel bizonder co came zou worden gesmokkeld De mare chaussee te Zondert werd gewaarschuwd en verzocht werd de transporlauto aan te houden Bij het onderzoek werd onder hel brood geen cocaïne gevonden, maar wel een zeer groote partij parfum, welke in be slag is genomen. Het brood in die auto maakte sterk den indruk al verscheidene malen de reis België—Rotterdam en t«rug te hebben gemaakt, want het was zeer oudbakken Naar wij voorts vernemen is de verkoop van Belgisch brood in Rotter dam tot een zeer onbeduidend kwantun teruggeloopen. HET TOONEEL DER GEVANGENISREVOLUTIE IN ENGELAND, Een vliegtuigopnamo van het brandende gsbonw. NIZZA BEREIDT ZICH VOOR HET CARNAVAL VOOR. Fantastische llgnren van reusachtige afmetingen tooien thans de gevels der huizen op de Place Masséna te Nlzza. STAKING OP EEN BOUWWERK TE AMSTERDAM. Dinsdag is aan de in aanbouw zijnde St. Augustinuskerk aan den Boschjesweg te Amsterdam een bouwconflict uitgebroken. Er werken daar sinds een 8-tal weken der tig metselaars, waarvan de meeslen katho liok georganiseerd zijn. Twee ervan zijn aangesloten bij de Federatie. Het Federatie bestuur wcnschte, dat meer leden dezer >rganisatie bij het bouwwerk zouden wor den aangesteld. Dit was onmogelijk daar men over voldoende krachten beschiet». Hierop hoeft de Federatie een staking bij het bouwwerk geproclameerd. De twee bij de Federatie aangesloten metselaars hebben het werk neergelegd en 17 katholiek geor ganiseerde arbeiders hebben, uit vrees voor molest en daar men ook niet onder politie toezicht wenschte te werken, hel bouwwerk eveneens verlaten. Elf man zijn aan hel werk gebleven. Dinsdagmorgen verscheen op het bouwwerk een groote groep Federa- tiemenschcn, die de elf werkwilligen trachtten te bewegen het werk neer te leg gen. Dezen wenschten hieraan geen gevolg te geven. De politie heeft tenslotte de Fede- ratiemenschen van het bouwwerk verwij derd. De werkwilligen zullen nu door politie naar hun woningen en het werk begeleid worden. ZEER VERMINDERDE PROMOTIE KANSEN. Het Handelsblad meldt: Indertijd, onder wethouder von Frljtag Drabbe. werd daarmee een begin gemaakt, is de formatie vastgesteld voor de amble naren van alle gemeentelijke diensten en bedrijven te Amsterdam. Dat personeel is. op grond van het verrichte werk in rangen ingedeeld. De bezoldiging hield met deze groepeering verband. Er zijn ambtenaren die na de classifies lie mei hunnen arbeid als basis, uitzicht op promotie verkregen. In hunne laatste vergadering hebben B en W. nu met liet oog op de noodzakelijke bezuiniging besloten, dat voorshands der gelijke promotie niet zal worden doorge voord. Dit besluit geld! niet voor eventueele te voorziene vacatures, doch in de practijk komt hel wel hierop neer dat. voorloopig althans, de promotie voor de gemeente ambtenaren wordt stopgezet CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. Stichting voorloopig uitgesteld. Dinsdag is te Goes de algemeone verga dering gehouden van de Vereoniging voor Christelijk middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs onder voorzitterschap van dr. J. van Lonkhuizen van Zierikzeo. De secretaris, mr. J. W Goedbloed van Goes, deelde in zijn jaarverslag (over het iiidstio Juni 1930 tot 1 Januari 1932) med9, dat de verwezenlijking van het doel der ver eeniging (stichting van een lyceum te Goes) is vertraagd door de algemeen heerschende malaise. De werkzaamheden der verschil lende commissies waren reeds zeer ver ge vorderd. zoodat de aanwezigheid van een werkkapitaal van ongeveer 20.000 vast stond. Voorloopig is er. tengevolge van den ongunstigen stand der rijksfinanciën, geen kans op het verkrijgen van subsidie uit s Rijks kas, hoewel straks op de volle mede werking van het departement van Onder wijs is te rekenen Het is dus thans wach ten op beter tijden. Met de Middolburgsche vereoniging is meerdere malen vergaderd, doch tot nu toe is re nog geen samenwerking In de vacn ture ds .h H C Kamsteeg is tot bestuurslid der vereeniging gekozen de heer W. Bierens. burgemeester van Kapelle (Ned Herv.), ter wijl het bestuur met één lid is uitgebreid door benoeming van ds Barth van Borssele Tegen den Nat. Soc. Arbeidersbond Den Haag, 27 Jan. In de hedenavond door den Fascistenbond „De Bezem in het gebouw „De Vereeniging"' gehouden open bare vergadering sprak de heer J A Baars over het onderwerp „Waarom Fascisme? Er bestond groote belangstelling en de zaal was geheel gevuld. De heer Baars be gon zijn rede met erop te wijzen, dat de Ne derlandsche fascistenbond De Bezem niets te maken had met de Ned. Nat. Soc. Arbei ders Partij. Wij willen niet met deze men De heer Jac. Smits legt het voorzitterschap neer Een Engelsche maatregel 's Gravenhage. 26 Jan. Do voorzitter, de heer Jac. SmiUs te Naaiden, hoeft in een dezer dagen te 's Gravenhage gehouden ver- nadering van den Netlerlandschen Tuin- bouwruad, na eon tweejarige ambtsvervul ling. het voorzitterschap neergelegd en in *ijn plaats werd tot voorzitter van den Raad gekozen de heer F. V. Valstar, te Naaldwijk, Naar aanleiding van eon schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken on Landbouw, betreffende het verleunen van steun aan noodlijdende tuinbouwers door toeslag op geveilde kool en door actieve handelspolitiek, sprak de Rund als zijn mee ning uit, dat financieele steun verleening ge- wort.seht was, daarbij aan de Regeering overlatend, op Welke wijze deze verstrekt zou moeten worden In ieder geval zou deza steunverleening ten goede moeten komen aan die tuinbouwers, die financieele hulp niet meer kunnen ontberen. Omtrent het vraagstuk der actieve han delspolitiek sprak de Raad zich nog niet uit Hierna had een zeer uitvoerige bespre king plaats omtrent het besluit van den Engelschen minister van Landbouw, waar bij ter voorkoming van het binnendringen van den Coloradokever, de invoer van «n Frankrijk gegroeide aardappelen vanaf 13 Maart 1932 radicaal wordl verboden, i»n de schen op een lijn gesteld worden wenschon ook niet met hen in één adem! "IV()('r van m Frankrijk gegroeide versche genoemd te worden. De fascistenbond sleli zich ook niet op den grondslag van hel anti-semitisme, doch wenscht rekening te houden met de in Nederland gegroeide ver houdingen en toestanden. De N.N.S.A.P noemt zich nationaal, doch heeft ztch in wezen al verkocht aan het buitenland. Daarna besprak spr. uitvoerig waarom het fascisme hier te lande noodzakelijk is. terwijl hij na de pauze het communisme bestreed. BOSCHBOUWCURSUSSEN. Totaal op 22 plaatsen in ons land gegeven. Dezen winter heeft de Nederlandsche Hei demaatschappij haar vijf jaar geleden be gonnen boschbouwcursussen voortgezet loor het seven van een cursus te Breda, te Lochem en te Assen. In totaal worden leze drie cursussen gevolg door ongeveer 75 boscheigenaren, burgemeesters, opzich ters, boschwachters, boornkweekers, tuinba zen en andere belangstellenden. Deze bosch bouwcuivussen werden tot dusver op 22 plaatsen in ons land gegeven; de voornaam ste bosch- en ontginningscentra kregen im ook reeds een beurt en in totaal werden zij bezocht door meer dan 700 personen. Het ligt in de bedoeling in de nog over blijvende bosch'ötreken gedurende de eerst- j Ogende winters een cursus te geven, ter wijl ook blijkt, dat in sommige plaatsin, die reed6 een beurt hadden, voldoende be langstelling bestaat voor een herhaling. Vooral in don tegenwoordigen tijd. nu het door de lage houiprijzon dubbel noodig is bij aanleg, verpleging en exploitatie van bosschen op de kleintjes te passen, zal het voor hen, die betrokken zijn btj de bosch cultuur, van groot belang zijn, hun boc*cn bouwkundige kennis uit te breiden en daar- 1oor de rentabiliteit van het bedrijf te ver- hoogen en daarbij tevens te ervaren, dot een goed beheerd boschbedrijf ook uit het •ogpunt van het behoud van natuurschoon en het scheppen van nieuw natuurschoon, het beste biedt, wat te verkrijgen is. DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Rotterdam, 27 Jan. De metaalarbei der J. N. wonende te Pernis, is lieden avond op het terrein der Rotterdamsrhr Droogdok Mij. van een 8 Meter hooge stel llng gevallen. Met een bekkenfractuur cn oen zware hersenschudding werd de onge lukkige naar het ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden groenten verboden wordt gedurende het tijd vak 15 Maart tot 15 October van eonig kalenderjaar hetzij de partij versche groon- ton voorzien is van eert certificaat van den Franschen Plantenziektenkundigen Dienst, waaruit blijkt, dat de kever niet bestaat en niet bestaan heeft binnen een straal van 200 K..M. van de plaats, waar de bedoelde groenten zijn gegroeid Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen had zich nuar aanleiding van dezen En gelschen maatregel tot de Regeering gewend met het verzoek eenzelfden maatregel uit te vaardigen, als door de Engelsche regeering was genomen De minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw verzoekt thans het advies van den N T. R. Het bleek uit de besprekingen, welke wer den bijgewoond door de heeren ir R. P. Bonthuis en N. van Foeteren, dat geen een stemmigheid kon worden verkregen bij de verschillende groepen van den Raad, om trent het al of niet wenschelijk zijn van de door het Centraal Bureau voor de veilingen voorgestelde maatregelen, in verband waar mede werd besloten geen advies aan den betrokken minister uit te brengen. In verband rnet een schrijven van den voorzitter van de Algemeone Vereeniging voor Bloembollencultuur betreffende deel neming aan buitenlandsche tentoonstellin gen, werd. op voorstel van den heer Valstar, besloten dat aan iedere groep van den Raad gevraagd zaJ worden haar standpunt ter zake nauwkeurig te formuleeren, opdat de ontvangen antwoorden zoo spoedig mogelijk behandeld kunnen worden in een vergade ring van den Raad. Bij de rondvraag werd door den heer Gorter aangedrongen om boom kweekers, die tengevolge van de crisis in nood geraakt zijn, zoo mogelijk financieel te steunen. ONDERHANDELINGEN OVER LOONSVERLAGING BIJ DE A.K.U. Nog geen overeenstemming. Arnhem, 27 Januari. Heden vond alhier een langdurige bespreking plaats tusschen de Directie van dc A.K.U. or. de besturen der vakvereenigingen omtrent de irbftirisvoorwaarden. waarin nog geen over eenstemming werd bereikt, in het bi'zoi.der niet over liet bedrag der loonsverlaging. De bespreking is verdaagd tot 3 Februari a.s teneinde de hoofdhesturen In de gele genheid te stellen met hun leden overleg te plegen. Wel werd door enkele concessies van de Directie der A.K.U. eonige toenade ring bereikt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11