afiebs f oor.t3ch dagbiad Donderdag 28 Januari 1932 .DE EEMLANDER" 30e laargang No. 180 TWEEDE BLAD BEZUINIGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN Verklaring namens de spoorwegdirectie UIT DE STAATSCOURANT VOOR DEN AANVANG DER ONTWAPENINGS CONFERENTIE ALBARDA TEGEN DEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM SMQKKELAARSWRAAK NA DE RAMP MET DE „OOIEVAAR" DE TUINBOUWPRODUCTEN UIT FRANKRIJK EEN LEVEN OM EEN LEVEN Profest tegen de voorstelling van den heer Moltmaker Naar aanleiding van de door het 7!d der Eerste Kamer, den heer Moltmaker, aan den minister van Waterstaat gestelde vragen in verband met de onlangs bij Amsterdam plaats gehad hebbende „aanslagen" op spoortreinen, meent de directie der Neder- landsche Spoorwegen hoewel zij thans bezwaarlijk in het openhaar op die niet tot liaar zelf gerichte vragen kan ingaan ter geruststelling van het publiek met klem te moeten protesteeren tegen de voorstelling van den heer Moltmaker. alsof er tusschen die ..aanslagen" on de bij de Spoorwegen doorgevoerde bezuinigingen eenig verband zou bestaan. Tusschen Amsterdam en Half weg en tusschen Amsterdam en de Hem- brug komen in bet geheel geen onbewaakte openbare overwegen voor en daar is dus van beperking der bewaking geen sprake geweest Evenmin is het ploegpersoneal van Weg en Werken aan de Westzijde van Am sterdam ingekrompen Daarmede is wel duidelijk aangetoond, dat de bedoelde voor vallen niets met bezuinigingen bij de Spoor wegen te maken hebben. De vragen beaogon dan ook blijkbaar andere belangen dan die van het reizend publiek, van het op de trei nen dienstdoend personeel of van den spoor wegdienst. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is mr. B. P. G van Dig gelen. voorzitter der Vereeniging De Prac- tische Ambachtsschool, te Zwolle, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nasaau. Regenten gevangenissen. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzit ter van het regenfonóollcge over dr govar» genls te Maastricht mr. G. M. J. Bonhora- rne, thans lid en tot lid mr. Th. van Door- mnck. rechter aldaar. i<=» op verzoek eervol ontslagen met dank J C Altorffer als lid van het regentencol- Jegfe over de Rijkswerkinrichting te Hoorn. Voogdijradon. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van 'den voogdijraad te Leeuwarden mr. S M. van Hacrsma Buma, burgemeester van Sta voren tot lid van don voogdijraad te Almelo me vrouw C. Jansen geboren Wortman. be stuurslid van de Vereoniging voor Armen zorg te Hengelo. Marine-stoomvaartdienst, Bij beschikking van den minister van 'defensie is de officier van den marine- stoom vaartdienet der 2e klasse A. B Bruin don 29 Januari 1932 overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Z. I. DE DELEGATIELEIDERS EN DE VERGADERPLAATS DER CONFERENTIE. Boven van links naar rechts: LJtwlno! (Sovjet-Rusland), Tardleu (Frankrijk), Gibson (Vereenlgde Statsn), Nadoluy (Dultschland). Sir John Slmon (Engeland), Benesj (Tsjecho-Slowakije). Beneden: de nlenwe zaal ln het Palais Electoral te Genève, welke voor de conteren tie gebonwd werd. In den hoek bo ven links Grandi, de itellaansche minister van bnltenlandsche zaken. Schriftelijke vragen aan de regeering De heer Albarda heeft de volgende vra gen gesteld aan don minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, minister van Defensie a.i.: 1. Behelzen de berichten waarheid, dal op of omstreeks 15 Januari l.l. in de ge meente Schoterland, in verband met de moeilijkheden bij de werkverschaffingen, een aantal leden van dun Bijzonderen Vrij willigen Landstorm als zoodanig diensten hebben verricht bij het bewaren van de openbare orde? 2. Zoo ja, wie heeft dan die mannen coor die diensten opgeroepen en waaraan ontleende de autoriteit, van wie die op roeping is uitgegaan, daartoe de bevoegd heid? 3. Hadden alle leden van don Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm, die in Scho terland de politie hebben bijgestaan, voor af van den minister van Defensie de ver gunning verkregen om onder de wapenen tn komen? Zoo ja, was die vergunning door elk hunner voor zijn persoon bij den Mi nister aangevraagd? 4. Zijn de leden van den B.V.L., die in Schoterland dienst hebben gedaan, van wapens voorzien geweest: zoo ja, wie heeft hun dan die wapens verstrekt9 5. Onder wiens bevelen stonden de le den van den B.V.L. toen zij in Schoterland in dienst waren? 6. Hoe groot is op 23 Januari het aan tal der dienstplichtigen, die ingevolge van een der vergunningen, bedoeld in art. 85 der Dienstplichtwet en in art. 5 van de Wet voor het Reserve-personeel der Land macht, in werkelijken dienst waren? „IMITATIE" LEERDAM GLASWERK. Onrechtmatige daad. Door de glasfabriek „Leerdam" worden sedert eenigen tijd schalen in nesten (be kend onder het merk „Colopal") in den han del gebracht. Zooals doorgaans met de arti kelen van de Leerdamsche kunstnijverheid, ging dit er bij het publiek gerocdelijk in, hetgeen weer voor concurrenten aan leiding was om iets soortgelijks in den handel te brengen. Een zekere A. te Arasterdam ging echter zoover op de vraag naar schalen (nesten) van Leerdam een imitatie af te leveren, ter wijl in zijn etalage de imitatie voorzien was van de aanprijzing „genre Leerdam." De fabriek vond dit misleiding van het publiek en ongeoorloofde gebruikmaking van de roputatie van haar modellen en dagvaardde genoomden A. in kort geding. De president van de Amsterdamsche rechtbank zag in gestelde handelingen van A. een onrecht matige daad tegenover de glasfabriek „Leerdam" en verleende het door deze ge verbod. We vernemen van de Geldersch-Duiteche grens, dat de kommiozon aldaar strenger «gaan optreden tegen den openbaren smok kelhandel. In de afgeloopen week zijn tusschen Goch en Viersscn twee Duiloche smokkelaars doodgeschoten Het laatste slachtoffer, de koopman S. uit Rheydt volvoerde gisteren, toen *hij word aangehouden en bij zijn po gen tot ontvluchten werd doodgeschoten, 'n paar pond koffie. De komraiezen zijn on verbiddelijk en worden meer dan ooit ge haat bij de bcroepsr^mokkelaars Kon kom mies uit Kleef werd Maandagavond slacht offer van op wraak zinnende sluikers. Tne.n de beambte, die buiten dienst was. in bur ger door het Storronboscb te Kloef wandel de, werd hij nabij den ..Ei«-«ernen Mann' on verhoeds aangevallen door twee jonge slui kers. De kommies was ongewapend en kreeg van achteren een geweldigen slag op zijn hoofd en werd door den tweeden aanrander zoo fel in het gezicht geslagen, dat de douanier bewusteloos neerviel. De laffe aanranders verdwenen toen. De getroffene die ernstig gewond is, werd later naar het ziekenhuis vervoerd. (De Tijd.) LIJK OPGEHAALD. Va assen, 27 Jan. Hedenmorgen Is al hier uit de sluis van het Apeldoornsche Dierensche Kanaal het lijk opgehaald van een tot nu toe onbekend manspersoon van omstreeks 40 j. Hoe de man te water is geraakt, is nog niet komen vast te staan. Daar de politie misdrijf niet uitgesloten acht, heeft zij een aantal foto's gemaakt. De Kota Nopan met hef stof; felijk overschot der beman ning niet binnengeloopen Rotterdam, 27 Jan. Hedenavond Is het motorschip Kota Nopan van de Rot- terdamsche Lloyd, dat aan boord hoeft de lijken van de bemanning van de „Ooie vaar". het K.L.M.-vliegtuig, dat op 6 De cember op hot vliegveld te Bangkok is ver ongelukt, voor den Nieuwen Waterweg aangekomen. Het was» echter zoo zwaar van mist dat hot schip niet kon binnenloopen. Zoodra dp mist optrekt zal het naar Rot terdam opstoorncn Door de goede zorgen van de K.L.M en Rotterdamsche Lloyd is een der loodsen op het terrein van de Rott Lloyd aan de Lloydkade Ie Rotterdam ingericht tot cha- pelle ardente Zoorlra het schip aankomt zullen de lijken van den eersten piloot Th Wiersma, den tweeden piloot J van On langs en den mecanicien J. F. O. W. Kotte worden opgebaard. De begrafenis zal vermoedelijk Zaterdag plaats hebben. Zooals gemeld zal het stoffelijk over schot van Wiersma te Amstelveen, dat van Van Onlangs en Kotte te Rotterdam lor aarde besteld worden. HET SPORTPARK AMSTELRÜST. Wederom failliet verklaard. Amsterdam, 27 Jan. De Eerste Kamer van de rechtbank verklaarde heden het sportpark Amstelrust wederom in staat van faillissement. Tot curator werd be noemd Mr. Vonk. DE VERLOOFDE VAN KOK OP VRIJE VOETEN. Arasterdam, 27 Jan. Mejuffrouw B., die in verband met de zaak De Haas en Kok in voorloopige bewaring vertoeft als verdacht van heling, is heden op vorzoek van haar verdediger, mr. H Bruvn, op last van de arrondissementsrechtbank op vrije voeten gesteld. Schijnbaar was de rechtbank van oordcel, dat voor de haar len lasto gelegde heling alsnog geen voldoende bewijs aanwezig rAdres van organisatiei in den bloembollenteelt aan Minister Ruys De hoofdbevsturen van de Algemeene Ver- ecniging voor Bloombol'oncultuur te Haar lem, den Bond van Bloembollenhandelnren te Haarlem en het Hollandsch Bloembollen- kweekers Genootschap te Haarlem, hebben zich met een schrijven tot den minister van binnenlandsche zaken en —landbouw te sC.ravenhage gewend waarin zit met be trokking tot den invoer van tuinbouwpro ducten uil buitonlandache gebieden, waar de Coloradokever voorkomt, in verband waarmede de Tuinbouwraad ter zake geen eenparige meening heeft kunnen vormen en derhalve zich van een advies mpet ont houden, het in de eerste plaats gevaarlijk achten om de Franschp regeering en be langhebbenden door een invoerverbod te prikkelen tot mogelijke tegenmaatregelen ton nadeele van don zich in den laatston tijd weder beter ontwikkelden uitvoer van bloembollen naar Frankrijk. In de tweede plaats omvat do Nederland- sche bloembollonhandel o.a. don handel in een aantal bloembollensoorten, die niet in Nederland worden trek weekt en jaarlijks in vrij aanzienlijke hoeveelheden worden inge voerd. Bij een invoerverbod wegens gevaar voor don Coloradokever, zou ook de invoer dezer bloembollen, ofschoon zij van don ke ver niet te lijden hc-bben. in bepaalde geval len bezwaren kunnen ndervinden. Adressanten cevcn verre de voorkeur aan hot treffen van controle maatregelen ton ge volge van onderling overleg tusschen de plantenzipkfenkundige diensten van Emro- land en Nederland, waarbij zij de verwach ting uitspreken, dat, alvorens eventueel© maatregelen die van dat overleg hot gevolg mochton zijn. worden vastgesteld, met hun besturen overleer zal worden gepleegd Verzocht wordt, mede op grond van «Ie zeer juiste en overtuigende overwegingen van hot hoofd vnn den plantcnziektcnkun- digen dienst, met den meostnn aandrang om niet te willen overtrnan tot het vervaar digen van een invoerverbod voor tuinbouw-» producten uit Frankrijk. i ZIJSPAN VAN EEN MOTORRIJWIEL LOSGERAAKT. Een meisje te water. Op den BoventCbi'kerweg te Nieuwer Am- stel reed Dinsdagmiddag een motorrijder, terwijl in het aan het motorrijwiel beves tigde zijspan zijn verloofde was gezet Met een flink gangetje ging het in de richting van Uithoorn. Op een gegeven moment klonk een ge kraak, raakte het zijspan los on raakte met passagier en al in een der diepe wegsloo- ton. De motorrijder, welke door zijn vaart niet onmiddellijk kon stoppen snelde zijne verloofde, die tot haar hals in het water was geraakt, te hulp en slaagde er in door zich gekleed te water te begeven, het meisje op het droge te brengen, waarna bleek dat zij ook nog eene bloedende verwonding aan den arm bekomen had. Een passeorendö vrachtauto ontfermde zich over liet. twee tal en bracht drenkeling, redder en motor vehikel naar Uithoorn, waar de jongeman woonachtig was. STICHTING EBEN-HAfiZER. Een faillissements-aanvragob Amsterdam, 27 Jan. Door Mr. Km-' mering was oen faillissement-aanvrage in gediend ten aanzien van de stichting „Ebon- Haëze.r welke christelijke tehuizen voor ouden van dagen in verschillende plaatsen van ons land exploiteert De rechtbank hield de beslissing aan i.z. deze faillisse* pients-aanvrage tot morgen 28 Januari. - Naar het Kngelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 25 Er waren gedeelten van de nlet-versier de borstwering, waar personen van gewo ne lengte overheen konden kijken en een prachtig overzicht genieten van het land schap. Lucille wendde zich lachende tot Dar- cy, toon hij op de galerij verscheen. Is u ademloos van do klimpartij? 't Gaat noe al. Dat is een zeker bewijs, dat u beter ls en dat u onze verzorging alle eer heeft aangedaan. Komt u nu eens van het schoo ne uitzicht genieten! Darcy volgde haar naar een van de uit- kijkplaatsen en daar beneden lag het park met de herten, grazende in de open ruim ten in het bosch; op ëén punt viel zooeven het dak van de kapel waar te nemen, tus schen de olmen en eiken, die in dat ge deelte van het landgoed heel hoog op groeiden. Hier weer langs liep een smal pad, waarop de verkenners eens waren aangereden, op dien onvergetelijken avond toen de vluchtelinsen zich schuil hielden in het geheime vertrekje naast het altaar Sir Evelyn had zich nu ook hij hen ge voegd. Lucille doet verstandig. Robert, dat ze niet begint met je bet uitzicht te laten zien van dien kant, waar dit het mooiste is. Maar er kan niets schooner zijn dan dit, sir. Schort je oordeel nog even op. Lucille liep verder rond en nu liet zij weer een ander uitzicht zien, maar dat enkel een gedeelte van hot park en de heuvels meer op een afstand te genieten gaf; dit was de richting, waarin de boer derij lag. die Ebenezer Holden had gepacht en de plek, waar Darcy die wonde werd toegebracht door den hertog van Bucking ham. Na enkele minuten ging Lucille hem voor naar den anderen kant van den to ren. Nu uitte Darcy onwillekeurig een kree van verrassing. Zij wendde zich om cn vroeg vergenoegd: Dit bevalt u zeker wel 't ls eenig gewoon De rivier was in zicht gekomen en leek een gouden streep, zooals ze daar voor hem lag. heel in de diepte, en verlicht dooi den stralenden zonneschijn. Zoover het oog reikte konden ze haar kronkelloop vol een tusschen bloeiende weiden en met n' de afwisseling, die een Engelsch landschap op zijn best biedt: nW bosch be™vM*a hellingen en hcuve's, die nog wat hooger afsteken tegen den horizon, tenviil onmi,J dellijk onder hen de stallen waren van dc Abbev. met klimop overgroeid. Eeniare minuien stormen ze naast elkaa' over de bonstwori""- in van dit schoone uitzicht Ineens richtte Darcv zich in zïin volle lensde op uit zijn nonchalante houdine, daar ziin belangstel ling in hooge mate was geprikkeld: in de verte zagen zp een aantal zich bewegende figuren: in het. eerst, slechts zwarte ge daanten, maar die duidelijker werden naar mate ze dichterbij kwamen, zoodat zijn oogen vorschond dien kant uit tuurden. Lucille had hem gade geslagen met ge mengde gewaarwordingen; voldoening over zijn waardeering van het schoone gezicht en droefheid, dat hij hen al zoo spoedig verlaten zou. Wat kon nu zijn aandacht zoodanig geboeid hebben? Wat is er vroeg zij. Manschappen, antwoordde hij kortaf Waar? Ze keek naar de stallen onmiddellijk on der hen en zag een paar grooms, die paar den naar buiten leidden, om zo af te stap pen. Neen, daar niet, zei Darcy, in ant woord op haar blik, en wees met den vin gcr. Zie je niet die zwarte plekken? ik hen zeker, dat het manschappen zijn, die deze richting uitgereden komen. Hij hield de hand boven de oogen. om het zonlicht daar uit te bannen, terwijl hij zoo scherp mogelijk keek. Ik kan niets zien, viel sir Evelyn In Ik wol riep Lucille. Maar het kan een kudde vee of paarden zijn. Ja, dat dacht ik eerst ook, maar nu weet ik zeker, dat het ruiters zijn, die don oever van de rivier volgen. Als dit zoo is. antwoordde Lucille, dan zullen we hen binnen een paar minuten duidelijker zien. Darcv antwoordde niet; hij was geheel verdiept m hetgeen zijn oogen konden waar nemen. De zwarte vlekken waren verdwe nen; co Ti groepje boomen verborg ze zoo lang voor het oo»; waarschijnlijk reden de ruiters daar omheen. Een kwartier verliep cn gedurende dien tijd verd de stilte enkel verbroken door ge luiden, die uit de bijgebouwen kwamen. grooms, die elkaar iets toeriepen, gefluit en hoefgetrappel op de keien van het voor plein. Daar zijn zo! Nu kan je ze duidolijk zien', riep Robert. Ik zie ze nu ook. zei sir Evelyn. Wie zouden het zijn? Het zijn soldaten, zei Darcy over tuigd. Hoe weet u dot? vroeg Lucille. Door de eenheid van bewoging, waar mee ze voortrijden, zc staan onder comando en z:jn gedrild. U hebt een wonderlijk schorp gezicht, neef, merkte Lucille op. Ik dacht dat mijn oogen al zoo goed waren, maar ik zou toch niet u'les hebben ontdekt, en dat op zoo'n afstand: Dit is maar een zaak van oefening, antuo. rdde Robert. Ik heb een paar jaar verker.ningsdienst achter den rug. Ze kijken waarschijnlijk uit naar een doorwaadbare plaats, merkte sir Evelyn op na een pauze. De Avon staat nu juist zeer hoog en is niet makkelijk over te steken. Dunk' u. dat ze naar onzen kant van de riv;er trachten te komen, vader? Het heeft er weiwat van; toch zal het hun niet gelukken, tenzij ze naar Martin's ÏJeach gaan. Kon je die plek? wendde sir Evelyn zich tci Darcy. Je, In dat breede gedeelte, waar dat eilandje met de elzen midden in de rivier 1igL Juist, Van daar af zullen we ze goed kunnen zien. Toch niet om cenig gelaat of zelfs een uniform to onderscheiden, vrees ik, luidde het antwoord van den baronet* Daicy dacht diep na, terwijl hij verband bracht tusschen het een en ander. Lambert was ergens in don omtrek en begon juist om rich heen te verzamelen de ontevreden ölera-men «-an het leger van Cromwell, die bereid waren op te trekken legen generaal Mons fn hel wordende rcgeeringsstelsel. Zou Ju t nu mogelijk zijn. dat de Voorzie- nighu'J of hut toeval hem juist de mannen had geloond, die de generaal wenschte te valt "ii Nog enkele minuten cn de zaak zou opge lost zijn. Ze wachtten; Darcy in ccn staat van op gewondenheid, dien hij in lange niet meer ha 5 .orgemaakt, en van groote blijdschap verv iH bij de geduchto. dat hij soms het worKfuig mocht zijn om den generaal, aan wieri hij zich zoozeer verknocht voelde, een dienst te bewijzen en bovenal het land. dat op d-; Kritieke oogenblik trouwe plichtsbe- trac'..lnig behoefde van leder van zijn zo nen Te.k-ns kwamen de ruiters weer in zicht, nu c.e.'is hier, dan eens daar bogen zij in, maar steeds keerden ze weer tot don oe« ver van de rivier, terwijl ze ook voortdu« rend duidelijker to onderscheiden vielen. Ze waien ongeveer vijftig in aantal. Ter:s otte bereikten ze de olek, waarvan sir Evelyn gesproken had en onmiddellijk begaven ze zich, vier aan vier, tc water. Tom .'.e helft zoowat voor het oogenblik ach'°r het eilandje verborgen was, klapte Darcy m de handen. fWordt vervolgd^,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5