AMEPSFÖQIÏTSC1H DAGBLAD DE MANDSJOERUSCHE KWESTIE SPANT Donderdag 28 Januari 1932 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 180 EEN NIEUW ULTIMATUM DERDE BLAD EEN KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK TALRIJKE ARRESTATIES IN BRITSCH INDIE De bezetting van Charbin baart te Moskou groot opzien Verscherping der Japansche actie Moskou, 26 Jan. (V. D.) De Iswestla doet iu hel nummer van Zondag een feilen aanval op de politiek der Japanners. Hel blad schrijft, dat Japan den gespannen toestand in het Verre Oosten benut heefi om Mandsjoerije te bezetten. Niet tevreden daarmede, heeft het Japansche imperia Ijsme ook een aanvang gemaakt met den opmarsch in Mongolië, waarbij de Japan sche regeering klaarblijkelijk den wit gar disten allen mogelijken steun geeft, Ondei deze omstandigheden heeft Rusland Japan het voorstel gedaan een non agressiepact te sluiten. De imperialistische diplomatic heeft Diets ondernomen om deD Japan schon militairen de bezetting van Mands joerije te verhinderen. Japan rnoet zich echter geen illusies maken over de mee ïiing, die onder de volksmassa's van de ge heele wereld over deze politiek van Japan bestaat, Japan, wordt beschouwd als een der meest imperialistische mogendheden ter wereld, welker politiek gevaarlijk is voor den vrede. Wanneer Japan het Rus sische voorstel zou willen afwijzen, zal de overtuiging groeien, dat de sovjet-regee ring er naar streeft den vrede te waar borgen, terwijl de Japansche regeering doeleinden nastreeft, die tot verstoring van den vrede moeten leiden, Tokio, 26 Jan. (V. D.) Heden beeft hel kabinet een bizondere zitting gehouden over den toestand in Sjanghai. Op grond van een rapport van den com mandant van de Japansche vloot in Sjang bai werd besloten nog een eskader, be staande uiteen pantserkruiser, acht tor p'edojagers en twee vliegtuigmoedersche pen naar Sjanghai te zenden. Van het Chlceesche gevechtsterrein Nanking, 26 Jan. (V. D.) Volgens be richten uit Tientsin heeft een ernstige bot sing plaats gehad tusschen Chineesche vrijwilligers en Japansche troepen te Sin Litoen. De slag begon den 24ston Januari des avonds en duurde voort tot den vol genden morgen, toen de Japansche troepen zich begonnen terug te trekkon op Tahoe sjan, terwijl zij Sinloetin overgaven aan de Chineezon; 25 Japansche soldaten, die in burger waren gekleed, werden den 2ion Januari iu de stad Tsjengteh ontdeki Sindsdien is de staat van beleg afgekon digd door de Chineesche autoriteiten al daar. Eon Japansche pantsertrein, waarin 200 Japansche soldaten werden vervoerd, is uil Sjoei Tsjoeng te Waning Han aangekomen Na eenigen tijd daar te hebben doorge bracht, zijn zij naar Soei Tsjoeng terugge keerd. De Japansche troepen zijn overgegaan tot een algemeen offensief op de Chinee sche vrijwilligerscorpsen te Taboesjau en Fakoernen. Dit was op 24 Januari. Zij trok kcD vervolgens op Jehole terug, waarheen zij werflen gevolgd door de Japanners, Tij dens het gevecht werd een Japansch vlieg tuig door do Chineesche troepen neerge haald. Amerifea's geduld ten einde? Washington, 27 Jan. (V.D.) President Hoover, had een uitvoerige bespreking met den staatssecretaris Stimson over don toe stand in Sjanghai. Omtrent het resultant van' deze bespreking wordt officieel mede gedeeld, dat de regeering der Ver. St over weegt tezamon met Engeland op te treden Het geduld van Amerika zou ten einde zijn De toestand te Charbin. Peking, 27 Jan. (V.D.) De toestand te Charbin is nog niet geheel duidelijk. Naar* verluidt, zouden gisteravond ge vechten hebben plaats gevonden tusschen de troepen van genoraal Sisja en de Chinee sche bewakingstroepen van den spoorweg Hierbij zouden de Japanners vijftig zestic man hebben verloren. De meeste openbare gebouwen to Charbin zijn door de Japan sche troepen bezet. Genève, 26 Jan. (V.D.) De Volken bondsraad is Woensdagmiddag in geheime zitting bijeengekomen. Niet aanwezig vva ren de vertegenwoordigers van China en Japan. Punt van bespreking vormde een verklaring welke Paul Boncour zal afleg gen als voorlocpig besluit van de bespre kingen inzake hel Japansch Chineesche ge *chil. Deze verklaring zal de verplichting 'nhouden welke de Japansche regeenng op zich heeft genomen nopens het principe van de opendeur politiek in het Verre Oos ten, overigens zal evenwel worden gerefe reerd aan do verplichting welke Japan en China reeds op zich hebben gpnomen iedere verscherping van hot incident te verml) 1en. De verklaring zal worden ovorgelegd aan de vertegenwoordigers van Japan «n China na de goedkeuring door de twaalf Raads leden. De onderhandelingen over deze ver klaring zmllen waarschijnlijk nog eenige dagen in beslag nemen. De verklaring heeft evenwel geo.n practische waarde aangezien heide partijen daarin geon enkele nieuwe verplichting aangaan en ook voor het be duiten der werkzaamheden van de enquo- ecommiesie geen nieuwe maatregelen van len Raad zijn te verwachten. De verkla ring van den Raadspresident heeft slechts ten doel de publieke meening een indruk te geven van het optreden van den Vol- kenbondsraad. De Indruk te Moskou van de bezetting van Charbin, Moskou, 27 Jan. (V.D.) De bezetting van Charbin door generaal Slsja met Chi neesche troepen in dienst van de regeering van Moekden. heeft te Moskou groot opzien gebaard. Men vreest, dat ook de Japanners troepen naar Charbin zullen zenden «n de stad zullen bezetten. De Japansche kolonie te Charbin zou reeds den Japanschei» mi uister van Oorlog en den minister van Buitenlandsche Zaken telegrafisch hebben verzocht, zoo spoedig mogelijk troepen naar Charbin te zendon. nantzezion de toestand daar zeer gevaarlijk is. De bezetting van Charbin zou er ook top kunnen leiden, dat de Chineesche Oosterspoorweg tot aan do Russsiche grensstations door troepen van generaal Sisja bezet wordt. Geen Engelsch-Japansche notawisseling. Londen, ,27 Jan. (V.D.) Nopens het be richt in de „Times" inzake oen Engplsehe nota aan Japan in de kwestie der extern torialiteit in China verluidt dat hierover ongeveer vier weken geleden besprekingen hebben plaats gehad tusschen don Engel- schen ambassadeur te Tokio en de bevoeg de Japansche instanties, waarbij een we derzijdsche gedachtenw isseling plaats had Een notawisseling heeft niet plaats gehad. Japansche vlieger gedood. Tokio, 27 Jan. (V.D.) Naar uit Charbin wordt gemeld, werden a'daar een Japanner cn drie Koreanen door Chineesche militai ren gedood. Talrijke vrouwen en kinderen zijn ontvoerd. Van de stad» Charbin uit werd een Ja pansch vliegtuig beschoten en tot daling gedwongen. De Japansche vlieger, een ka pitein, werd door bandieten gedood. De toestand in China. Nanking, 27 J an. (V.D.) Volgens be richten uit Tientsin zijn meer dan 5000 man Japansche troepen gedurende de laat ste paar dagen langs de spoorlijn Tahoe ShanToenfliau geconcentreerd en paraat voor een aanval op Jehol. Meer dan 2000 man Japansche troepen zijn slaags geraakt met ongeveer 3000 Chinee sche vrijwilligers onder bevel van Kenchi Tsjow. Ten slotte hebben de Chineezen Tsjangwee bezet en zijn de Japansche troe pen naar Tahoe Shjan teruggetrokken. Onder persoonlijk bevel van generaal majoor Yoda zijn twee Japansclu' pantsertreinen te Sbooi Tsjoen aange- ZQO ZIÉN MIDDEN-AMERIKAANSCHE REVOLUTIELEIDERS ER UIT. In het midden de Nlcaroguaansche generaal Sandino, de geheimzinnige aanvoerder van tal van opstanden in Middcn-Amerikaansche republieken. Ook in de b'oedine onlusten in San Salvador, welke tot dusver meer dan 680 slachtoffers elschten, moet generaal Sandino de hand gehad hebben. komen, later gevolgd door drie treinen waarmede Japansche troepen werden aan gevoerd. Zij hebben opdracht gekregen het geheele Ymkwan Shoei Choeng gebied van de Pepi Ping-Liao Ning spoorlijn te bezet ten. Een Japansch vliegtuig maakte aai» var kenningsvlucht boven Hiloen, den voor- loopigen zetel van de provinciale Hea Loeng Kiang regeering Japansche solduten zijn den 26sten te Talairsien en Shoekhintzer in Let grensgebied van Hailoenkiang aango komen, terwijl de nadering van een groo ter Japansch leger wordt gemeld. dal Sti- loengiang zal bezetten. Dc Chineesche vrijwilligers langs den Ylngkow KoepangLso spoorweg bieden nog steeds weerstand aan do to Panshum gelegerde detachomcnten van de tweede Japansche devisie. Niouw Japansche ultimatum. Sjanghai, 27 Jan. (V.D.) Do Japansche consul-generaal heeft den Chlneeachen burgemeester van Sjanghai een nieuw n 1 timatum overhandigd, waarin een bevredi gend antwoord wordt geëischt op de Ja panache cischon vóór Donderdagavond 10 uur 20. Aan alle kanten w-ordon koortsachtige voorbereidingen getroffen ten einde be schermd te zijn tegen hel dreigend gevaar van een openlijk uitbreken der vijandelijk heden. Ook de Japansche marinesoldaten zijn aangevangen in het havengebied van Sjang hai loopgraven aan te loggen. De Engelsche, Amerikaansche en Fran- sche autoriteiten hebben alle troepen en rnarinestrijd krach ton gemobiliseerd. De En gelsche strijdkrachten bestaan uit twee ba laljons infanlerie on een afdeeling pioniers. De Amerikaansche marinesoldaten ter sterkte van 1000 man zijn eveneens bereid In de haven liggen behalve de Japansche oorlogsschepen een Engelsche kruiser cn twee kanonneerbooten, zoomede Amon'knan sche en Fransehe oorlogsschepen. Do Ame rikaansche autoriteiten staan in pormnnont contact met Washington. Het verluidt dat zij in geval eener ver scherping der Japansche actie zullen In grijpen. Do bevelhebbers der Amerikaan sche en Engelsche zrestrijdkrachlen zijn momenteel niet te Sjanghai aanwezig. Bet Japansche ultimatum aan vaard. Londen, 27 Jan. (V.D.) Volgens hier binnen gekomen berichten, heeft do over heid van de Chineesche stad van Sjanghai nog hedenavond besloten het ultimatum van Japan le aanvaarden. Zij hooft last gegeven tot ontbinding van allo anti Japan sche organisaties. Men houdt, rekening met de mogelijkheid, dat deze toegevendheid van de stedelijke overheid, tot nationalis tische bctoogingen zal leiden. HEVIGE GEVECHTEN IN HONDURAS. New-York, 27 Jan. (IIN.) Volgens een bericht uit Colon zijn verscheidene loiders der opcrtandelingen uit Honduras In San Salvador aangekomen en hebben de troe- oeri der opstandelingen den rogeeringstroe- nen in het binnenland een ernstige neder laag toegebracht. Hevige gevechten zijn aan den gang. NIEUWE ONLUSTEN IN INDIfi. Bombay, 27 Jan. (V.D.) Te Patna io bet ter gelegenheid van de feestelijkheden op onafhankelijkheidsdag tot ernstige botsin gen gekomen tusschen congresaanhangers en de politie. De menigte gooide met s»tee- nen naar de politie, welke spoedig met vuursalvo's antwoordde. Twee personen worden gedood en een groot aantal gewond Tc Bombay hebben eveneens groute de monstraties plaal6 gehad. De congivoaan- hangers verbrandden groote stapels in het buitenland gefabriceerde kleeren. Vervol gens bestormden zij een politiebureau, dat zij in brand ötaken. AUTOBUS MET PASSAGIERS VERONGELUKT. Boedapest, 27 Jan. (H.N.) Bij Ktajowa Is een volbezette autobus door een trein gegrepen en vernield. Vier personen wer den gedood en 16 gewond. DE BETALINGEN GESTAAKT. Brussel, 27 Jan. (H.N.) De Handels bank te Gent, die 40 filialen heeft, heeft haar loketten gesloten. Naar verluidt, moet bet aa.ndeelenkapitaal van 40 millioen francs geheel verloren zijn. INVAL IN HET GEBOUW VAN DE „ANGRIFF". Berlijn, 27 Jan. (V.D.). Hedenmiddag tegen balf twaalf verschenen voor het ge bouw van de nationaal-socialistische „An- griff" twee auto's met twintig recherche beambten en ongeveer evenveel politie agenten. Alle lokalen van het gebouw, waar in ook de uitgeverij der nationaal-socialis- ten is gevestigd, werden doorzocht, terwijl vooral de redactie-lokalen en de zetterij nauwkeurig onderzocht werden. De inval was het gevolg van een arrestatiebevel, dat eenige dagen geleden tegen een lid der re dactie, die niet als gedaagde voor de recht bank was verschenen, was uitgevaardigd. Het onderzoek leverde geen resultaat op. HET ENGELSCHE BEGROOTINGS- TEKORT. Londen, 26 Jan. (V. D.) Het totale defi cit op de Engelsche begrooting bedraagt thans 134 millioen. AMERIKA BOUWT DEN GROOTSTEN STUWDAM DER WERELD. De reusachtige» transportbanden dio bet zand van het spoorwegstation naar do plaatn van het bouwwerk aan de Colorado-rivior vervoeren. De thans door de Amerikanen aangevangen Colorado-rivier vormt een werk van gigant) ste technische installaties zal hier binnen stuwdam tot stand komen, die alle andere overtreffen. Door den nieuwen dam, waar raamd worden, zullen de streken langs do nen aespaard bliiven en do gelegenheid bouw van den z. g. Hooverdam aan de schen omvang. Mot behulp van de modern- een tijdsverloop van 8 jaar, een geweldige dergelijke Inrichtingen ver tn omvang zal van de kosten op 165 millioen dollars go- Colorado-rivior voortaan voor overstroomln- biedon voor vestigen van industrieën. De huidige regeering dient een verzoek om ontslag in Dr. Buresch formateur We one tl, 2? Jan. (II. N.). Hot Oostenrijk- sche kabinet heeft zijn verzoek tot ontslag ingediend. Om 6 uur vanavond ontving dr. Buresch, de bondskanselier, het bestuur van het nationaal-econoraische blok en deelde het ontslag van het kabinet officieel mede. Als reden voor het aftreden van het kabinet gaf hij op, dat volgens zijn opvat ting de algcmecne toestand een wisseling in het ministerie van buitanlandscbe za ken noodig maakte. Illj deed als bonds kanselier, belast met de vorming van bel niouwe kabinet, een dringend beroep op het nationaal economische blok om tot het kabinet toe Le treden. Hot bestuur verklaarde echter niet in staat te zijn hier aan gevolg te geven, aangezien er onder de bekende omstandigheden, waaronder de wisseling in het ministerie van buitenland sche zaken plaatsheoft, voor het blok geen waarborgen bestaan, dat de tot nu toe gevoerde buitcnlandsche politiek voort gezet zal worden. Dr. Buresch had te vo ren besprekingen met de christelijk-socia len gevoerd, die hem hun vertrouwen heb ben betuigd. In parlementaire krlngon spreekt men over de mogelijkheid, dat een minderheidskabinet van christelijk-socia- len en landbond tot stand zal komen. ROOFOVERVAL OP EEN SPAAHBANK. Flensburg, 27 Jan. (V.D.). In de hal van de stadsspaarbank te Flensburg heeft een onbekende een brutalen roofoverval gepleegd. Een bakkcrslecrling moest eon bedrag van zevenhonderd Mark naar de spaarbank brengen. In de hal wierp de ou bekende hem plotseling een hand vol pe per in de oogen en rukte hem de geldtasch uit de handen. Een ingenieur wist den roo- ver echter te achtervolgen, die ecu kap persbediende bleek te zijn. DE BRITSCHE DELEGATIE TER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Londen, 27 Jan. (V.D.) Zo6 kabinetsmi nisters zullen deel uitmaken van de Brit- sche delegatie naar de ontwapeningsconfe rentie, welke Dinsdag as. te Genève zal worden geopend. Het zullen zijn: de eerste minister Ram say Macdonald, sir John Simon, minister van buitcnlandsche zakon, de miuister voor de dominions. Thomas, de minister van oor log lord Hailsham, minister van luchtvaart lord Londonderry, dp minister van marine 6ir Bolton Eyres Monsell. Mrs. Corbett Ashby zaJ plaatsvervangend lid zijn. DE AMERIKAANSCHE LUCHTSCHEPEN. Officieel onderzoek naar fouten. Washington, 26 Jan. (V. D.) De ma rinecommissie van het huis van afgevaar digden is begonnen met het onderzoek over constructiefouten, die zouden zijn gemaakt bij den bouw van het reuzenluchtschip Akron. Vooral zal de vraag worden onder zocht, of het luchtschip in gewicht en snelheid aan de eischen voldoet. Vice-admiraal Moffett verklaarde in zijn verdedigingsspeech, dat voor den bouw van het luchtschip alleen eerste klasse mate riaal is gebruikt. Hij gaf echter toe, dat d° firma Goodyear-Zeppelin een boete ten bedrage van 50,000 dollar betalen moest, aangezien de door haar gebouwde lucht- schcpenhal niet volkomen aan de vereisch- te afmetingen voldoet. DE OPHEFFING DER JEZUÏETENORDE. Opwinding in Noord-Spanje. Madrid. 27 Jan. (V. D.) Het decreet over de opheffing der Jezuïetenorde beeft in sommige deelen van Noord-Spanje groo te opwinding onder de bevolking veroor zaakt. De burgemeesters van talrijke plaat sen in deze streek eischen intrekking van het decreet. Reeds hebben verscheidene geestelijken het land verlaten om zich naar Belgiö te begeven. Ongeregeldheden te Bombay Calcutta, 26 Jan. (V.D) Tijdens rello-- tjes in verband met den onafhankelijk heidsdag zijn 100 personen gearresteerd, onder wie K. E. Chatterjee, onderwijsamb- (onaar alhier en mevr. Urmila Devi, de zus ter van een voormalig vooraanstaand lei der van hot Bengaalscho congres. Bombay, 26 Jan. (V.D.) Heden hebben alhier wederom ernstige onlusten plants ge vonden. Een politieposthuia word vernield, auto's werden verbrand, verblijven van In- landsche politie aangevallen cn in brand gestoken, terwijl ook oen auto, waarin Europeanen gezeten waren, aangevallen werd. Twee Britsche inspecteurs van po-, litio werden door sleenon getroffen. De politie heeft de menigte de zijstraten in weten te drijven: de opgewonden men- ^clien keerden echter weer terug. Verdere moeilijkheden worden dan ook verwacht. De beurs en de hartals. Bombay, 2G Jan. (V.D.) Naar verluidt, zou de effectenbeurs van Bombay bedreigd v.orden door intrekking van de regeerings- vergunning, tenzij de veelvuldige hartals in verband met de gewegmg van burgerlijke ongehoorzaamheid ophouden. Het bestuur van de beurs is in vergadering bijeengeroe pen. Moeilijkheden in Kasjmir. Bombay, 26 Jan. (V.D.) Ernstige con< flicten zijn in Kasjmir ontstaan tusschen Mohammedanen en Hindoes, vooral In het Rajaori-district. waar 12000 gewapende op< siandelingcn bijeengekomen zijn en zich ge reed maken orn tot aanvallen over to gaan, Aanslag op een trein. Londen, 27 Jan. (VD). Gisteren is we derom een aanslag gepleegd op de Bena res-ex press; in de nabijheid van Patna is de trein door het verwijderen van een ge deelte van de rails tot ontsporing gebracht; de stoffelijke schade is aanzienlijk, doch. persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Niemand van de pa^agiers of van het per soneel werd zelfs maar gewond. SIR THOMAS INSKIP ATTORNEY GENERAL. Londen, 26 Jan. (V. D.) De koning heeft de benoeming goedgekeurd van sir Thomas Inskip, den solicitor-general, tot attorney general, zulks als opvolger van sir William Jowitt, die als zoodanig is af- afgetreden. Sir Frank Merriman wordt solicitor ge neral. BEDRIJFSONGEVAL IN EEN KRACHTCENTRALE. Innsbruck, 2 7 Jan. (V. D.) Heden morgen vond een ernstig ongeval plaats in de groote Zijlerthaler krachtcentrale. Toen na reiniging van een buis eener drukleiding het water weer in de buis werd gelaten, sprong deze plotseling uiteen. Een ongeveer 50 K.G. wegend stuk ijzer vloog in de machinekamer en raakte den hulpmachi nist Stephan Grassman n: Hij werd op slag gedood. De aangerichte materieele schade is groot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7