J. A. SCHOTERMAN Zn. Omtrek Wijnhandel Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 RADIOPROGRAMMA DE STRIJD OM DE HERSTELBETALINGEN NIET AANVALSVERDRAGEN MET RUSLAND DE DUITSCHE BETALINGEN ALS TWISTAPPEL DE VERMISTE BRITSCHE DUIKBOOT Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 liet ook mogelijk met allerlei werk uit particulier bezit kermis te maken of de kennis te vernieuwen, dat anders niet ge makkelijk toegankelijk is. Over het arrangement van deze tentoon "telling valt nog wel iets te zeggen. De be dueling hoeft voorgezeten de bezoekers in Ie wijden in de verschillende stroomingen er» ismen, die het kunstleven hebben be lieerscht, en nóg beheer*chen. Dat heeft zijn nut, omdat het publiek daar sterk •tan hangt, en omdat vergelijken meer dan enkel een sportieve functie is van den men schelijkcn geest, maar hol stelsel heeft ook 'ijn schaduwzijden. Hot verstijft en ver "terkt schotjes, die vaak niet meer dan theoretische bedenksels zijn, het kan «lo landacht afleiden van het wezenlijke naar •Ion buitenkant, de methode, terwijl ten slotte over de indeeling altijd discussie mo gelijk blijft, Zoo zijn er bij het impressionisme werken ondergebracht, die met evenveel recht aan spraak maken op een expressionistisch cii ket; in de groep nieuwe zakelijkheid vin den we Gestel, die hier cubist of futurist Is, on van der Leek, wiens werk wellicht onder het elementarisme thuishoort. Het zou eigenlijk veel interessanter zijn geweest, wanneer geestelijk verwante na turen bij elkaar gehangen waren, met over brngging van alle tijdsverschil, zooals dal gebeurd is in het zaaltje van Briöt. Akkrin ua en Bogaerts Stel. dat de 19e eeuwer van Os naast Sluyters ware gehangen, Hyn ckes naast de aquarellen van den onbe kenden 19e eeu\\'8chen meester. Dan leert het publiek beseffen dat kunstenaars over alle historische afstanden on technische staketsels heen. elkaar de hand reiken, dat een geestelijke wijze van zien. die buiten alle mode om bepaald wordt door den die peren aard van den kunstenaar, verrassen de verwantschappon kan bezitten. Éénmaal is dit tonnen van diepere ver wantschnp welbewust geschied Een prach tig tulpenstuk n.l. van Witsen heeft men niet tusschen de schilders van de Ifle eeuw geplaatst, maar in do huidige avantgnrde van de nieuwe zakelijkheid. En merk op hoo het hier een cieraad is, en geenszins misstaat, zelfs hedriegelijk „modern" aan d«»et. De schotjes maken het vergelijken der zuiver aesthetischo waarden er niet gemakkelijker op. Gelukkig wordt deze waarheid ook uitgesproken bij de bereneer de ommegangen, die inltissche.n nog weer meer den nadruk leggon op het doccerend karakter der tentoonstelling. Al ontken Ik hiervan het nut geenszins: het maakt velen vatbaar voor waardeering. die anders ge sloten zouden blijven. Echter In laat ste instantie kan kunst ons slechts dan geestelijke waarden toevoeren en waarlijk genot geven, als we zélf worstelen, of - om een beeld van dezen tijd te gebruiken ons innerlijk ontvangtoestel afstemmen op de golflengten van de meesters. ZEDENDELICTEN. Soes t Door de politie alhier is aange houden een inwoner dezer gemeente, B., genaamd, als verdacht van het plegen van met nuder te noemen handelingen met kin deren. Bedoeld persoon zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Eveneens werd aangehouden v. 't V. tor /ake openbare schennis der eerbaarheid, gepleegd in deze gemeente. Deze persoon, die zonder vaste woon of verblijfplaats is, zaJ eveneens ter beschikking van de ju stitie worden gesteld. VAN EEN MOLEN, DIE TE BARNEVELD WEER MOEST WORDEN OPGEBOUWD. Aan welke voorwaarde echter nog niet is voldaan. Barneveld, 25 Jan. Ecnige jaren ge leden heeft de gemeenteraad alhier besloten aan den heer A. v. d. FlierL timuiennans- patroon to dezer plaatse, oen nabij ons dorp gelegen terrein to verhuren, waarop de uuurder een zagerij wilde cenploiteercn, waarvoor hij als drijfkracht wenschto te gebruiken een, naar wij ons mcenen te herinneren, te Woerden gebruikten wind molen, dien hij hier weer zou ophouwen en als houtzaagmolen wilde mctamorphosecren. En aangezien de laatste jaren reeds zooveel windmolens zijn gesloopt, meende de Baad lestijds in het huurcontract te moeten be palen. dat de molen binnen tweo jaar moest zijn opgebouwd. In tegenstelling met ande re plaatsen, waar de molens meer en meer verdwijnen. Zou in onze gemeente, aldus re deneerde de Baad, liet aantal windmolens, die het landschap soms zoo aardig kunnen doffeeren, dus weldra met een vermeerderd worden Bovendien had de Verecniging „De Hollandsehe Molen" eer. bedrag beschikbaar gesteld, wanneer bedoelde molen binnen een •loor haar genoemde tijd weer was opge bouwd. Niettegenstaande bedoelde clausule In het huurcontract en de zoocven gememoreerde "uhsidie, is de huurder, jammer genoeg, tot nu toe in gebreke gebleven aan zijn ver dichtingen te voldoen, hoewel het gemeen tebestuur alhier hem meermalen aan het bestaande contract heeft herinnerd. En thans heeft de heer v. d Flicrt zich zelfs tol den gemeenteraad gewend met verzoek hem. ontheffing te Verloonen van de. verplichting tot het bouwen van een windmolen op het door hem van de gemeente gehuurde per ceel. Voor het landschapsschoon is het echter •en zeerste te wenschen, dat do Baad niet aan dit verzoek voldoet. Immers de zeldza me kans tot uitbreiding van het aantal windmolens mag niet zonder goldige roden ongebruikt worden gelaten. Opgewonden besprekingen in den Belgischen senaat Parijs, 26 Jan. (H. N.) Het Fransche kabinet beraadslaagde vandaag over d»» kwestie der schadevergoeding Na afloo| van den ministerraad confereerde minis ter-prosident Laval nog geruiitiori tijd mol den minister van financien Flandin. Voor uitgang inzake de schadevergoedingscon ferentie schijnt nog niet bereikt te zijn. P a r tj s. 26 Jan. (V D.) De voorgenomen samenkomst van Laval met Macdonald heeft men thans vuoriuopig aan Franscln zijde opgegeven. Men is voornemens d« ontmoeting der beide politici eerst na ver dere diplomatieke voorbereidingen te doen plaats vinden Het antwoord der Rritsclu regeering op de laatste voorstellen van Frankrijk inzake het herstel vraagstuk is reeds gisteravond op de Kngelsche ambas sade te Parijs ontvangen. De Kngelsche ambassadeur lord Tyrrell zal waarschijnlijk morgen opnieuw een bezoek brengen aan den Franschen pre mier. De vooruitzichten eener Engelsch-Fran sche overeenstemming worden thans in regceringskringen ondanks alles verder optimistisch beoordeeld. Brussel, 26 Jan. (V. D.) Dinsdag wer den in den Senaat de debatten voortgezet over de defensiebegrooting. De liberale senator Digneffe richtte scherpe verwijten togen Duitschland, om da* het zijn beta!ingsbelofton niet nakomt. Duitschland, aldus spreker, keert terug tot zijn politiek van 1914. Voor de tweede maAl wordt België door Duitschland bedreigd De liberale senator verklaarde voorts, dat Duitschland zijn te Versailles gegeven woord heeft gebroken. De socialist Lafont verklaarde, dat het verdrag van Versailles Duitschland is op gedrongen De Vlaamsche senator Van Dieren ver klaarde, dat de Vlamingen zich in geval van een nieuwen oorlog anders zouden ge dragen dan in 1914. Hij wees op de talrijke gevallen van militaire ongehoorzaamheid, die reeds zijn te constateeren bij de Vlaam sche militairen. Fransch-Engelsche besprekingen mislukt. Geen ontmoeting tnsscben Lava] en Macdonald. Parijs, 27 Jan. (V.D.) De Fransch Engelsche onderhandelingen qver het vor men van een gemeenschappelijk front ten aanzien van het herstelprobleera schijnen definitief te zijn mislukt Het algemeen verwachte bezoek van den Britsehen am bassadeur lor Tyrrell bij minister-presi dent Laval, dat, naar iedereen meende, gistermiddag zou plaats vinden, is niet doorgegaan. De eerste legaticraad van de Britsche ambassade bracht gistermiddag slechts een kort bezoek aan de Quai d'Or- say, doch de bespreking aldaar ging niet over het herstel vraagstuk, doch over do be kende Fransche heffing van een extra- tarief van 15 De voorgenomen besprekingen tusschen de beide premiers schijnen dus voor onbe paalden tijd uitgesteld en zullen waarschijn lijk in het geheel niet plaats vinden. In Fransche kringen verklaart men. dat de besprekingen tusschen de beide minis ters van financiën nog worden voortgezet en dat men zal pogen nog voor den afloop van het Hooverjaar voor 30 Juni a.s. tot overeenstemming te komen. Léon Blum contra Flandin. Parijs, 27 Jan. (H.N.) Flandin, de minister van financiën, heeft gisteren in de financieele commissie van de Kamer mede do-dingen gedaan over de Duitsche betalin gen voor de schadevergoeding. Volgens par ticuliere berichten noemde hij hierbij veel lagere cijfers voor de door Duitschland ge dane betalingen en veel hoogere bedragen voor de Fransche kosten van herstel dan dit van Duitsche zijde gedaan wordt Léon Blum, de leider der socialisten, herhaalde zijn voorstel, om de hoogte van de door Duitschland gedane betalingen te laten vaststellen door een neutraal scheidsge recht welk voorstel door Flandin van de hand werd gewezen. Blum kondigde daar op aan, dat hij in de Kamer zal voorstehen, om de financieele commissie van den*Vol kenbond eens en voor goed het definitieve bedrag der Moor Duitschland reeds gedane betalingen te laten vaststellen. P a r ij s, 27 Jan. (H. N.) D«? Kngelsch Fransche onderhandfdingen over het vraagstuk der schadevergoeding worden als mislukt beschouwd. Volgens de Fran sche bladen hobben do Kngelsche onder handelaars de juridische juistheid van de Fransche opvattingen niet betwist, doch verklaard, dat de economische toestand van Duitschland zoo dreigend is, dat men zich niet langer aan zuiver formeele op vattingon kan storen. De Journée indus trieole gelooft, dat de Engelsche regeering binnen 2 h 3 dagen een verklaring zal oubllcceron, waarin zij de redenen zal uit oenzetton, waarom de conferentie van Lau <unne tot nu toe niet tot stand is gekomen Engeland wenscht thans tegen 15 Februar ••en conferentie van financieele gevolmach ligden van alle betrokken landen te doen houden voor een regeling van het vraag "luk der schadevergoeding voor do eerst volgende maanden, totdat de conferentie van Lausanne toch nog gphouden zal kun non worden. Het blad merkt daarbij op lal Frankrijk geen verklaring kan of moei inderteekenen, die later wellicht gebruikt /.ou kunnen worden om de opvatting te "teunen van diegenen, die de opheffing van het Youngplan wenschen. De verdere onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland zijn er thans nog slechts op ge richt, of Engeland alleen een verklaring zal publiceeren of dat ook Frankrijk van zijn kant een verklaring in het licht zal geven. Moeilijkheden met Roemenië Moskou, 26 Jan. (V. D.) In Russische officieele kringen verwacht men. dat de Russisch-Roemeensche onderhandelingen over een non-agressiepact Woonsdag door de Roemeensche delegatie op grond van de verklaring van Litwinof zullen worden afgebroken. De Russische onderhandelaar Stomonja kof, die de onderhandelingen met den Roe mecnsche» zaakgelastigde te Riga heeft geleid, blijft nog in Riga om de Russisch- Letlandsche onderhandelingen over een non-agressiepact ten einde te voeren. Parijs, 26 Jan. (V. D.) In politieke krin gen te Parijs heerscht groote tevredenheid over de parafeering van het Poolsch Bus sische non-agressiepact. Bizonder wordt de nadruk gelegd op het eerste artikel van het verdrag, waarbij bepaald wordt, dat iedere aanval op de onaantastbaarheid en onschendbaarheid van de wederzijdsche staatsgebieden als een schending der aan gegane verplichtingen wordt beschouwd Deze zinsnede wordt te Parijs aldus ge ïnterpreteerd. dat Rusland hiermede de te genwoordige grenzen van Polen heeft er kend. GEEN INFLATIE IN AMERIKA? N e w-Y o r k, 26 Jan. (H. N.) In de pers conferentie op het Witte Huis werd van daag de bezorgdheid, die in sommige F.uro- peesche bladen tot uitdrukking komt over een mogelijke inflatie in de Vereenigde Staten, ongegrond genoemd. Deze opvatting berust op een verkeerd begrip van den fei telijken toestand. De uitgaven der Ver eenigde Staten, voor zoover zij niet door de ontvangsten van de schatkist worden ge dekt, zullen bestreden worden door de uit gifte van schatkistbiljetten, terwijl men In de naaste toekomst het tekort door de nieuwe belastingen hoopt to dekken. Noch door de uitgifte der schatkistbiljetten, noch door de aan de particuliere industrie te verstrekken credietcn zal een inflatie in Europeeschen zin plaats hobben, aan gezien de omloop der bankbiljetten daar door niet wordt verhoogd. HET FRANSCHE CREDIET AAN DE RIJKSBANK. Verlenging voor drie weken? Parijs, 26 Jan. (V D.) Paris Soir meent te weton, dat de Donderdag ae bijeenko mende raad van beheer der Banque de France, welke beslist over de verlenging van het Fransche aandeel in het berdls- contocrediet ad 100 millioen dollar aan de Reichsbank, zich zal aansluiten bij de mede- deellngen van den gouverneur der Bank. Moret, en het credjet voor den tijd van drie weken of ten hoogste een maand zal ver lengen. Layton dient lord Roihemere van repliek Londen, 27 Jan. (V.D.) Sir Walter Lay ton heeft nogmaals geantwoord op den eisch van lord Rothermere. dat Duitsch land later weer zal moeten betalen. Het Duitsche uitvoeroverschot is geen bewijs er voor. dat Duitschland kan betalen. Wel be wijzen de cijfers van de Duitsche handels balans een ernstige daling van den Duit schen handel; Duitschland hoeft minsten» een uitvoeroverschot van 14 milli»en non dig om de rente van zijn uit het buiten land afkomstige particuliere schulden te voldoen en een nog gronteren uitvoer om zijn schulden terug (e betalen. Van een go forceerden Duitschen uitvoer ten koste van Engeland, enkel om <le herstel betalingen mogelijk te maken, wilde lord Rothermere immers ook niets weten Do niet bescherm de betahngen hebben niets rnet den weder •pboiiw van het vernielde gebied in Frank rijk te maken en na epn herziening van hei Youngplan hebben de andere crediteuren het recht van Frankrijk een nieuwe verdoe ling van de niet bcschormde betalingen t«- eischen. Londen, 27 Jan. (V.D.) Don geheelen naeht en ook hedenmorgen is het zoeken naar do gezonken duikboot M. II door ta> van Britsche marineschepen voortgezei Van Dartmouth zijn (hans duik en ber aingsrnateriaal gezonden naar de plaats ongeveer 5 mijl ten Westen van Portland waar men op een Ijzerpn voorwerp is ge stuit. Alle beschikbare materiaal Is hod-»n morgen gerequireerd en onder de leidmv van den schout bij nacht Little mei de grootste snelheid naar de plaats van de ramp vertrokken. Londen. 27 Jan (V D1 Laat in den mld dag heeft de Brltsche adm'raliteit hel vol gend communique verstrekt* ,,Van de onderzooboot M 2 Is tot nu toe nog geon enkel bericht ontvangen Daarom hestnat groote vrees voor de veiligheid vRn de zich aan boord bevindende bemanning" Positief is komen vast te staan dat het metalen lichaam dat Woensdagmorgen vroeg op den bodem der zee is gevonden, niet de vermiste onderzcoboot ia Men ver moedt dat het het wrak is van een schip dat tijdens den oorlog is gezonken. LOONSVERLAGING BIJ DE FRANSCHE MIJNEN. Parijs, 27 Jan. (H.N.) De mijneigenaars in Nv.ord-FFrankrijk hebben het bestaande verdrag, dat verleden jaar zomer door be middeling van minister president Laval tot stand is gekomon, opgezegd en een !oi»n« verlaging van 10 aangekondigd. De mijn werkersbonden zullen Zondag vergaderen, teneinde hun standpunt vast te stellen. MACDONALD NIET BIJ DE OPENING DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE? Londen, 27 Jan. (V. D.) Aan het einde der week zal de Engelsche delegatie naar de ontwapeningsconferentie naar Genóve vertrekken. Men verwacht echter niet, dat de delegatie reeds deze week voltallig zal vertrekken en in haar geheel bij de ope ningszitting aanwezig zijn. Macdonald zal waarschijnlijk pas een week later naar Genève rcizon. BLOEMSTILLEVENS. Een selecte tentoonstelling in de zelen van „Kosmos" to Zeist. I. Zeist. De tentoonstelling van Holland sehe bloomstillevens van 1835 tot heden is ingericht in de benedenzalen van het leeg staande gebouw „De Kosmos", die met be scheiden, maar doeltreffende middelen voor dit doel geschikt zijn gemaakt. Natuurlijk brengt de inrichting van oude kantoorloka len voor een heel ander doel zijn nadcelen en bezwaren mee, in liet bijzonder waar zooals hier het licht zoo'n essontieele fac tor is. Sommige vertrekken hebben alleen op bepaalde uren van den dag goed licht; andere zijn op mooie dagen eerder te hel dan te gedempt, en de directe zon kan het effect schaden; bovondion zijn er enkele schilderstukken, die voortdurend In het donker hangen, en onder geen enkele om standigheid scherp te zien zijn. Gelukkig staan er voordeden tegenover De ruimten bleken in het algemeen met weinig metamorfose geschikt te maken voor hun nieuwe bestemming; de variatie van kleine cn groote vertrekken heeft Iets bekoorlijks, maakt het grocpeeren In be paalde orde gemakkelijker, en bevordert -ie ru9t die onmisbaar Is voor een bezonken, intieme aanschouwing. De Kunstkring in Zeist toont een gmota. geanimeerde activiteit, en blijkt zijn taak naar bohooren te verstaan. liet organiseer ren en arrangeeren van een dergelijke om \angrijke tentoonstelling is geen sinecur® geweest, en niet alleen dat de keuze van kunstzinnige selectie getuigt zij maakt Er zijn maar weinig Hollandsehe schil ders ,die ook niet eens bloomstillevens heb ben gemaakt. Het bloemenstuk heeft in ons land een voortreffelijken teeltbodem gevonden, meer misschien dan waar ook. 't Hooft dus geen moeite te koeten "n wille keurige verzameling op dit gebied bijeen te brengen .maar de collectie in „Kosmos" is geenszins willekeurig. Zij is even veelzijdig als savant; het zijn lang niet alle meester werken, maar de meeste zijn om de een of andere reden representatief. Onwillekeurig komt er verbazing over den bezoeker: hoe is 't mogelijk, dat één tastbaar ding. de bloem (ondanks haar duizenden variaties toch één creatuur) op zoo ontzaglijk uiteonloopende wijze kan worden gezien. De zonnebloemen van John Rbdccker en die van Ernst Leyden lijken absoluut verschillende wezens; de aarons kelk van Jan Sluyters is een andere ver schijning dan die van Wittenberg. Er zijn tientallen zinnia's op deze tentoonstelling; zij hangen soms vlak naast elkaar, en men herkent ze niet als gelijken. Zoo is 't eveneens met rozen, ano moncn etc. Een nieuw bewijs dat liet de persoonlijkheid van den schilder is die ons de bloem toont zooals hij ze ziet of wil zien, en dat wij dom doen terstond met het woord „dwaas" klaar te staan, wanneer een schilderij op 't eerste gezicht niet met onze particuliere visie strookt (als we daar zelfs van „visie" mogen spreken!) En toch er is ondanks de talrijke \erschillen ook weer ce.n zekere verwant schap in dit werk. Al openbaren de kunsto- naarspersoonlijkheden zich nog zoo uiteen loopend, al mogen duizendmaal de Kuro- f-eesche stroomingen hun invloed doen gelden de Hollandsehe aard. het Hol Isndsche temperament verloochenen zich nooit Hoe die diepste karaktertrekken te omschrijven? Is 't niet een zekere intieme, gewetensvolle wijze van zien en weorge ven. die zich rekenschap geeft van de fi nesses der materie, den opbouw der plant, het heimelijke leven in de bloem, ook al verwijdert de schilder zich mijlenver van de passieve imitatie. Onze felste expreszo nisten geven toch altijd nog iets anders dan de Fransche coloriste Rndda in haar bloemnnstukken- een schilderij van Geste', waarin de realiteit vrijwel verdwenen is. sfaRt on9 nader dan een werk van Severinl. de verdere artistieke waardeering daarge laten; cn zelfs een van der T.eck. hoe nb stract ook, is anders dan een Knndinsky, »f noem maar welken buitenlander, en tast haar met het Hollandsehe wezen vergroeid S. Vrijdag 29 Januari. Hilversum. 6.45—7.00. V.A.R.A. Gymnastiekles. 7.307.45. Gymnastiekles. 8.00. Gramofoonplnten. 10.00. V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15. V.A.R.A. Voordracht door W. van Cappellen. 10.30. Concert V.A.R.A.-septet en gramo* foonplaten. 12.01 2.00. Het omroep-orkest o. L Nico Treep. 2.00—2.30. Uitzending voor scholen. J. v* d. Rous, arts: „Het beroep van dokter". 2.30—4.00. Middugconcert door trio, be- staande uit: Harry S Polah, viool, Jo Knü-> inann. plano. .1. Samehtini, cello. 4.00. V.A.R.A. Piano recital Joh. Jong. 4.30. Voor de kinderen. 5.00. Concert V.A.R A orkest o. L v. H« de Groot en gramofoonplaten. 6.45. Causerie over het kapitalisme. 7.15. Vervolg cone rt 8.00. V.P.R.O. Causerie door mej. dr. Nj Bruining. 8.30. Oud Hollandsehe melodieën door Hanna Beekhuis, piano. Hans Gruys. zang. 9.00. Cursus door dr. A. Groeneveld. ft.30. Vervolg concert. O.a. Sonate F-Dur, Mozart (piano). 10.00. Vrijz. Godsd. Persbureau, 10.05. Vaz Dias. 10.15. Lezing over kathedralen en abdijen in Engeland. 10.45. Gramofoonplnten. 11.0012.00. V.A.R.A. Gramofoonplaten. Huizen. 8.00—9.15 en 10.00 K.R.O. Gramofoonpla ten. 11.30. Voor zieken en ouden van dagen. 12.15. K.R.O.-kwintet. I.45 Gramofoonplaten. 2.30. Pauze. 3.0t>. Schubert-uurtje. 4.006.00. Vanuit het R.-K. BondsgebouwJ Aminerzoden. Concert der fanfare „St Cae- cilia", o. 1. v. P. J. G. Baselanr. 6.00. K.R.O.-kunstensemble o. I. v. P. Lus ten houwer. 7.10. Causerie over de Islam In Indlë. 7.45. Gramofoonplaten. 8.00. K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen, Met medewerking van S. Both Haas (zang), O.a. Siegfried Idvlle, Wagner en Fant, „Troubadour", Verdi. Circa 9.15. Va2 Dias. II.0012.00w Gramofoonplaten. J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 8