Opruiming m amersfoort m aparte dessins Engelsche Eetkamers Uitgaven BEGRAFENIS DS. RAPPARD 1 im M. H. vanRaalte Afd. Stoffen van p| Restanten en Coupons II Vitrage en All-over 1 M.H. vanRaalte 1 Fa. 1 W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 Een pracht collectie Brillen G. van DUIN JUWELIER rei. 898 QrïICO RADIOPROGRAMMA Onder groote belangstelling op de begraafplaats te Ban neveld Barneveld, 4 Febr. Onder groote be langstelling is wijlen de emeritus-predikant ds. Th. G. C. Rappard, die 1 Febr. j.l. op 79-jarigen leeftijd te Lunleren is overle den, hedenmiddag op de algemeene begraaf plaats alhier ter aarde besteld. De lijkauto, waarmede het stoffelijk overschot van zijn woonplaats naar hier werd overgebracht, werd gevolgd door zeven auto's, waarin fa milie cn vrienden hadden plaats genomen Toen de kist, waarop een tuil Aaron6kelken was gelegd, in de groeve was neergelaten, werd het eerst het woord gevoerd door ds. Zijlstra. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Kootwijkerbroek, welko gemeente de thans overledene de laatste iaren tot aan zijn emeritaat heeft gediend. In een boeien de rede wees spreker er op hoe we hier ook, nog geen half jaar geleden, hebben gestaan aan het graf van do. Rappard Jr., die op zoo jeugdigen leeftijd werd opgeroe pen, en thans bewijzen wij de laatste eer aan diens hoogbejaarden vader, wijlen ds. Th. G. C. Rappard, in leven emeritus predi kant bij de Ned Herv. Kerk Spreker eindigde met de bede. dat van dit geopende graf voor velen nog een krach tige roepstem moge uitgaan om zich te be- keeren en te leven De tweede spreker was de heer Bouw huis, schoonzoon van den overledene. Vervolgens sprak dr. van Voorthuijzen, predikant bij de Ned Herv. Gemeente te Lage Vuursche, in welke gemeente nu wij len d<s. Rappard van Januari 1917 tot Juni 1920 het evangelie heeft verkondigd, cn waar de berinnering aan den trouwen be dienaar van Gods Woord nog in veler har ten voortleeft, waaaua spreker zijn toe spraak besloot met woorden van troost voor de hoogbejaarde weduwe en verdere fami lieleden van den overledene. De heer Rappard, uit Zutphen, dankte, rnede namens de overige familie, in de eer ste plaats de sprekers en verder alle aan wezigen voor de laatste eer zijn geliefden vader bewezen. Onder de aanwezigen bemerkten we ook verschillende bewoners van Kootwijker broek, waar wijlen de. Rappard het laatst het predikambt heeft bekleed. WEGENVEREENIGING TE STROE. Barneveld, 4 Febr. De Wegenvereeni- ging te Stroe heeft in hotel van Weij aldaar baèr algemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat deze nog betrekkelijke jeugdige vereeniging ook het aigeloopen jaar weer Duttig werkzaam is geweest. Zoo zijn aangelegd het rijwielpad van „De Raven" tot Wachtpost 64; het pad vanaf de Schoolkamp te Stroe, via Essen, naar het Loobosch op de hooge Veluwe, ter wijl het laatste tot stand is gekomen het pad langs den ouden Arnhemschen Kar weg en aansluitende op het pad vanaf het sta tion Stroe naar het voormalige tolhuis n<7 op den rijksweg VoorthuizenApeldoorn. Dank zij de algemeene medewerking der bewoners en belanghebbenden zijn de meeste paden ook al van grint voorzien. Im mers de heer H. v. d. Craats te Barneveld, stelde de grint beschikbaar, terwijl meer anderen voor het vervoer zorg droegen, of wel palen aanboden, waaraan de bekende borden kunnen worden gehecht Geen wonder dus dat deze k1 vereeni ging tot krachtige daden in staai is. GEMEENTERAAD UTRECHT. Gemeentelijke commissa rissen over de door de ge meente geldelijk gesteunde instellingen. In de gistermiddag gehouden gemeente raadszitting is na eenige bespreking met 25 tegen 12 stemmen aangenomen het voor stel van B. en W. om verhuring van de panden 23 en 25 aan de Lange Jansstraat te doen geschieden door B. en W. De so ciaal-democraten hadden bij monde van den heer Reijnders zich er tegen ver zet om de bevoegdheid tot verhuring aan B. en W. over te dragen; een door genoemd raadslid ingediend voorstel om die be voegdheid niet aan B. en W. te verleonen, verviel evenwel door de aanneming van het voorstel van B. en W. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging van de regelen voor het toezicht, op de door de gemeente gel delijk gesteunde instellingen, beoogende een nadere regeling van de benoeming en aftreding van gemeentelijke commissaris sen over die instellingen diende de heer Reynders een voorste] in strekkende om alleen raadsleden als zoodanig benoem baar te stellen. Na bestrijding door wethouders De Boer werd allereerst, met 26 tegen 10 stemmen, verworpen een amendement van den heer Meyer op het voorstel-Reynders om daar aan toe te voegen „bij voorkeur", waarna met 23 tegen 15 stemmen het voorstel- Reynders zelf verworpen werd; het voor stel van B. en W. werd vervolgens z.h.s. goedgekeurd. Het nadere voorstel van B. en W. om zoowel over 1930 als over 1931 van de pacht voor gemeente-eigendommen een ze kere kwijtschelding te verleenen, waarover in de vorige vergadering de stemmen ge staakt hadden, werd thans aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. Z.h.s. werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een straten plan cn tot overneming van grond bij de Croeselaan en Jacob CatsslraaK Appelen 310, peren 46 per H.L. Hoendereieren 3—4, eendeneieren 3.75 i.25 per 100 stuks; hooiboter 1.50 per K.G. Kippen 0.801.10, hanen 11.20, tam me konijnen 1.50—3, wilde konijnen 90 cent per stuk; tamme duiven 30—59 ct. per paar. Zeugen drachtige 3045, biggen 3.50 6 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 80 H.L. aard appelen, 7 H.L. peren, 300.000 stuks hoen dereieren, 600 stuks eendeneieren, 30 K.G. hooiboter. 3 zeugen drachtige, 180 biggen. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Veiling van 5 Februari. Lof 6 ct. per pond. GoudPeinet 22 ct., Present v. Engeland 18 ct., Stoofperen 14 ct., Bellefleur 12—16 ct, Spruiten 4—6 ct., Worteltjes 5 ct per K.G. Uien 24—34 ct., Bietefi 21—29 ct. per 10 K.G. Groene kool 1446 ct., Boerenkool G12 ct., Roode kool 1430 ct., Prei 10—11 ct., Andijvie 11—45 ct, Gele kool 2526 ct. Knolseldery 50—53 ct. per ló stuks. Postelein 8—9 ct., Peterselie 1013 ct., Selrery 1417 ct., Veldsla 67 ct. per bak je. VAN ONZE VEEMARKTEN. Hos gaarne we ook eenige beterschap zouden willen vermelden, het is ons tot nog toe niet mogelijk Over het geheel is de inzet deze week niet beter, de aanvoeren waren ruim, feitelijk te ruim om een betere handel mogelijk te maken. We verwachten wel dat met enkele weken de handel iets op zal leven; het nog steeds aanwezig zijn van een groot kwantum Decnsch vleesch maakt dit echter vooreerst nog onmogelijk. De export van varkens naar Frankrijk is ook nu nog van te weinig beteekenis om den prijs er van ook maar «enigszins te verbeteren. Wij zijn de mee ning toegedaan dat het consentenbureau de consenten wel wat vlotter uit kon geven. We zitten momenteel met een veel te groot kwantum vette varkens. Het percentage aan ons toogestaan over 4 maanden, is ons inziens door de late afgifte der consenten, nu te rekenen als zijnde toegewezen over 3 maanden, waardoor het percentage met on geveer 20 25 pet. stijgt. Men is nu bang dat door een grootere uitvoor de Fransche markt te zeer over voerd zou worden en ons daardoor voor het 2e kwartaal een kleine percentage toege wezen zal worden. Het komt ons echter voor dat het wel niet zoo erg zal zijn. Wij zien de noodzaak van spuien nu ais heel wat urgenter dan van den zomer. De con- tingenteering zal dan zeker al wel eenige invloed op onze vleeschmarkt hebben. Op de slachtveemarkten heerscht een zeer kalme stemming, de aanvoeren waren over *t geheel ruim. Amsterdam maakte hierop een uitzondering, daar was de aanvoer maar kort, waardoor de prijs iets opliep. We verwachten ook de toekomende week nog geon hoogere prijzen. De toevoer van Deensch vleesch was deze week daarvoor te groot, wel kan tnen doze aanvoer als de laatste zendingen beschouwen, lste kwal. gold nu 0.76—0.80, 2de kw. 0.66-0.72, 3de kw. 0.550.60 alles per K.G. geslacht. Onze vette kalverenrnarkten hebben ook ruime aanvoeren; de handel was over het algemeen minder dan de vorige markt. Bel- kie kocht nog wel een behoorlijk kwantum dit voorkwam evenwel niet dat er toch een kleine daling te bespeurren viel. lste kw. gold van 0.34—40, 2de kw. 0.260.30, 3de kw. 020—0.24 per pond levend. Op de gebruiksveemarkten is de inzet stug met een ongeveer prijshoudend ver loop. Te Rotterdam was de aanvoer behoor lijk, met wel enkele vraa- naar een goede opzet koe voor de mesterij '>e versche melk koeien konden we! geplaatst worden, maar de markt had een stug verloop, de vorige weeksprijzen konden met moeite gehand haafd worden. De varkensraarkten hadden over het ge heel meer een te groote aanvoer vooral te Rotterdam, zulk eon aanvoer drukt, den prijs absoluut naar omlaag. To Rotterdam werd besteed voor lste kw. tot 15 cent, licht goed van 13—14 cent. Zouters zoo 11 cent, alles per pond levend. H. KAAS-OVERZICHT. Het is ons aangenaam ie kunnen begin nen met de medcdeeling, dat in de afgoioo pen week dc handel op de markten beter ging dan voorheen, en ook de prijzen 'n paar ct, per pond hooger zijn geworden. Blijkens de officieele noteeringen was bijna op iedere markt beteren handel met hoogere prijzen. Bodegraven b.v. noteerde tot 33 ct per pond. Er is nog a| vraag gekomen naar bruikbare kaas in de lagere prijzen. Üp vele boerderijen maakt men thans geen kaas, te meer, nu de prijzen zoo beduidend waren gedaald. Do melkkoeien staan, wat men noemtdroog. In de maand Maart, ook wel reeds in het laatst van deze maand, en in de maand April komen veel kalveren ter wereld, en gaan dc koeien daarna weer melk geven. De van deze melk gemaakte stalkaas is gewoonlijk van zeer slechte kwa liteit, omdat ten eenenmalo de smaak niet voldoende aanwezig is. Maar hier zijn ook uitzonderingen op den regel. Sommige boe ren komen aan dc markt met werkelijk goedé, en dadelijk bruikbare kazen. Ook om die nieuwe hooikaas te fokken, is ze minder geschikt dan graskaas, echter ter wille van de prijzen, gaan deze soort par tijen ten slotte toch ook weer van de markt In de kaaspakhuizen is in den laatster tijd nog al wat verzonden, maar toch niet zóó, als ènders gewoonlijk laatst Januari het geval Is geweest. De voorraad kaas is over hot algemeen to. te hooge prijzen inge kocht, om mot eenige winst in het buiten land te kunnen plaatsen. 3SK M UITSLUITEND IN Pï SOLI EDE qUALITElTEN //n\ y-v V-V jw/ y v y-v V'v y*v y"/ v«</ y'v y-v y-v y»/ y v in prima kwaliteit en afwerking tegen zeer voordeeiigen prijs, vindt U bij UTRECHTSCHESTRAAT 23 Vakkundige bediening. Zondag 7 Februari. Huizen: 830—9.30 Morgenwijding, verzorgd door Pater P. O. Biesta O.P. „Vallen! Opstaan! Blijven liggen?" 9.50 Kerkdienst vanuit de Vrije Evang. Kerk te Bussum Voorganger: Ds. C. J. Hoe kendijk. 12.15—1.40 Lunchmuziek door het Sextet 0.1.v Piet Lustenhouwer. 1.402 10 Godsdienstonderricht voor oude ren door den Zecreerw. heer D. Bont, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. 2.10—2.30 Thym als Dichter. Voordracht van gedichten, met korte inleiding door Lidwina Diepenbrock 2.30-4.00 Het Amsterdamsch A Cappella Koor „Bel Canto". Directeur: Alphons Vran ken. 4.00—5.00 Ziekcnlof uit Bloemendaal. 5.20 Kerkdienst vanuit Geref. Kerk te Meppel. Voorganger: Ds. IJ. K. Vellenga. 7.45S.10 „Het verschijnen van den Chris tus' III Zijn verrijzenis door Dr. P. van der Kooy. 8.108.15 Voetbaluitslagen van de R.K. Federatie. 8.15—10.40 Het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 9.15—930 Mededcelingen van het Natio naal Crisiscomité. 9.30 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dia#*. 10 40- 11.00 Epiloog door het Klein Koor 01.v. Jos. Pickkers Hilversum 8.15 Lichaameoefeningen onder leiding van G Kleerekoper. 830 Esperanto-Cursu6 XIII, van. het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling en de Fe deratie van Arbeiders-Esperantisten, door Jac. Lem. 8.55 Voetbalmededeelingen. 9.01 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lan- tinga. Onderwerp: „Aardappelen". 9.30 Cello en piano. Johan Blazer, cello; aan den vleugel Joh. Jong. 10.00 Einde van het programma (le deel). 1030 Kerkuitzending van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Rotterdam. Spreker: Ds G Wcstmijee, Drachten. 12.01—1.00 Het Dubbel-Mannenkwartet „Bel Canto", o.l v W. H. Lehman do Lehns- veld, Gramofoonmuziek. 1.Ö0—1.30 Filmpraatje door L. J. Jordaan. Onderwerp: „Van oorlogsfilm tot vredes- film" 1.30—2.00 Het Klein-örkest o. 1. v. Nico Treep. 2.00—2.30 Joh. Raatgever: „Schijnwerpers" door G. S. Viereek. 2.30—330 Klein-Orkest. 3.30—4.00 Piano recital door Gerard Hen- geveld. Chopin-programma. 4.00—4.45 Shakespeare-Cyclu6. VI. „Othel- Vert: Dr. L. A. J. Burgersdiik. Spreker en inleider: Dr. G. A. Dudok. i.455.00 Gramofoonmuziek, Sportuitsla gen van Vaz Dias. 5.01 Kinderuurtje „Familie de Boer". 6.00 Vooravond-concert door het Orkest o l.v. Hugo de Groot. 6.30 Concert. 6.45 Literair halfuurtje, door A. M. de Jong. 7.15 Vooravond-concert (Vervolg). 8.00 F.inde van het programma. 8.018.15 Nieuwe- en sportberichten van Vaz Dias. 8.158.30 Dr. J. E. Baron de Vos tfan SteenNvljk, secretaris Crisis-Comité: „De steun van het Nat Crisis-Comité aan de kleine boeren en tuinders. 8.30—9.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest. (Refreinzang: Bob Scholte). 9.30—9.50 Liedjes door Clinge Doorenboe. 9.50—10.45 Carnaval-programma. Het Om- roep-Orkest o.l.v. NiCo Treep ül.rü.v. „The Imperials". 10.45—11.00 Gramofoonmuziek. 11.00—11.30 Gmroep-Orke&i. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek Maandag 8 Februari Huizen: 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.00 Morgenconcert 10.30—11.00 Korte ziekendienst .te leiden door den heer J. Valk, Oud-godsdienston derwijzer der Ned. Herv. Kerk te Hilver sum. 11.00—11.50 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen, te Hilversum. Voorge lezen wordt: „Tusschen de einden der aar de" van J. G. Kargel. 11.30—12.30 Gramofoonplatenconcert. 12.00—12.15 Politieberichten. 12.30—1.45 Orgelconcert vanuit de Herat. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam, te geven door den orge list dier kerk, den heer Jan Zwart. I.45—2.00 Gramofoonmuziek. 2.002.35 Uitzending voor scholen. Spre ker Drs. H. Schil, dir. Chr. Kweekschool te Leiden. Onderwerp: „Iets over ademhaling on bloemsomloop en wat ermede samen hangt". 2.35—3.15 Causerie door den heer A. J. Herwig, te Bussum. „Beantwoording van vragen over kamerplanten". 3.153.45 Cursus knippen en stofversieren te geven door het Instituut E.N.S.A.I.D., Tolsteegsingel 54, te Utrecht. 3.45—4.00 Verzorging van den zender. 4.005.00 Ziekenuurtje, te leiden door Ds. H. R. Meeuwenberg, "Ned. Herv. predikant te Eersel (N.B.) Muzikale medewerking verleonen: Mej. C. de Jager, zang. M. F. Jurjaanz, harmo niumbegeleiding. 5.00—6.15 Concert: Mej. Elize de Haas, zang. M. Spoor, fluit. Mevr. Hans del ValJe, p'ano. 6.156.45 Verteluurtje voor jongeren. Spr. de heer J. v. d. Zouwen, te Gorinchem. On derwerp: „De Heldin van het Blokhuis". 6.45—7.09 Spreker de heer J. Schipper, Hoofdbestuurslid van het Christ. Nat. Vak verbond in Nederland to Utrecht. 7.00—7.30 Cursus Engelsch voor ge vorder den. door den beer J. F. v. d. Sloot, leeraar Engelsch M. O., te Amsterdam. 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00—1030 Concert, te geven door het Symphonie-Orkest der N.C.R.V. (de H.O.V.), o.l.v. don heer Fnts Schuurman 8.00—9.00 Orkest. 9.00—9.30 Spreker de heer P. L. Gerritse, referendaris Raad van Arbeid, te Amster dam. Onderwerp: „Het belang Van de Ver- zekeringswetgeving voor ons volk". 9.30 Vervolg concert. Plra. 10.00 Persberichten van het Persbu reau Vaz Dias te Amsterdam. 10.30—11.30 Gramofoonplatenconcert. Hilversum: 6.45—7.00 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Kees Bakker: „De afgelegde weg" uit vertellingen van B. Meyer. 10.20 Ochtend concert door het Amster ilainsch Solisten-kwintet, o.l.v. Loe Cohen, afgewisseld door gramofoonmuziek. II.45 Voordracht door Kees Bakker, uit: „Onder de Jefkes", Frank van Waea. 12.00 Tijdsein. 12.01 Middagconcert door het Septet, o.l.v. Is. Eyl. afgewisseld door gramofoonmuziek. I.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Nederlandsche schrijvers en dichters voor dc microfoon. Otto Zeegers leest uit eigen werk. 8.00 Fluit-rccilnl. door Joh. Fcltkamp, aan den vleugel Piet Tiggers. 3.30 Concert door het Septet o.l.v. Is. Eyl. 4.30 Na schooltijd. Kees Bakker vertelt. Joh. Jong speelt piano. Kindervertellin gen. Piano: Programma: Lustig gezel schap, M E. Bossie (op. 133); Moeders lie veling; Polka; Kindervertelling: Bagatelle. Kindervertellingen. 5.30 Concert (vervolg). 6.30 Lezing door W. A. Groennou, secreta ris van het „Multatuli Museum". Onder werp: „Het onl9taan van Multatuli's Max Ha velaar". 7.00 Pacdagogisch concert. Inleiding Piet Tiggers. 7.50 Het verstaan van Poëzie. 8.15 Concert door het Berlijnsch Philhar- rnonisch Orkest o.l.v. Dr. Wilhelm Furtwan- ler, uitzending vanuit het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te den Haag. 9.20 Voordracht door Adolf Bouwmeester. „Het wonderbaar Nabijzijn" van Albert Hel man. 9.40 Vervolg concert. 10.15 10 minuten spanning; „Zakkenrol lers in de D-trein", hoórspelletje van Wil helm Lichtenberg, op te voeren door het V. A.R.A.-tooneel. Spelleiding: Wilhelm van Cappcllen. 10.30 Concert door het Orkest o.l.v. Hugo de Groot. II.00 Persberichten van Vaz Dias. 11.15 Concert (Slot) Pet Ford naar Iodll en rond da wereld. Uitgave S. \V. Melchior, Amersfoort, Bij de firma S. W. Mèlchior te AmefSfoótt is van de hahd van den heer Th. Steen- kamp Sr. verschenen „Per Ford naar Irtdié en rónd de werèld". De heer Stèeökan^p heeft in deze uitgave in dagbóèkvortü zijn ervaringen op zijn autoreis naér Indië eh rond de wereld weergegeven. Een zeèr groot aantal illustraties licht het geschré vene tóé. De schrijver laat weinig van zijn avontüren voor den lezer verborgen. Óp even aangename als schérpe wijze vertélt hij van hét hotelwezen in dén Balkan, van de moeilijkheden met den grenswachter, enz. Het boek is zoowel voor den autótaó- bilist als voor don niet automobilist de moeite van het lezen waard. Menig toerist zal erin loeren, hoe. hij doelmatig zijn wa gen voor groot toerisme moet inrichten, ter wijl hij tevens kan profiteeren van de er varingen wolke de schrijver op zijn lang niet altijd gemakkelijke reis heeft opge daan. Do heer Steenkamp heeft op deze reis zijn ecbtgenoöte moeten missen. Aan het eind van het boek, dat rüim 230 bladzijden telt, komt de beer Steenkamp tot de conclusie, dat een reis naar Indió per auto stérk af te raden is, daar zij veel te gevaarlijk en te moeilijk is. Een wereld kaart, waarop de route door Europa, Indië, Australië, Azië en Amerika is aarigegèveh besluit dit boek van interessante reisver halen. Trader Born, uitgave van Schellens en Giïtay, Am sterdam. Na dé successen welke de rolprent Tra- der Horn, welke vervaardigd is naar het boek van dien naam van den ivoorhande laar Alfred Aloysius Hom, behoeft deze uitgave van Schellens en Giltay nauwelijks meer nadere aankondiging. Het verhaal is verlucht met foto's uit de film, de verta ling is van jhr. R. H. G. Nahuys. Laten wij hét hier laten met het citeeren van enkele zinnen van den Ëngelschen auteur John Galsworthy, die het voorwoord heeft geschreven: „Dit is een overweldigend boek, méér sprankelend van fijnen geest dan Welk boek ook", terwijl hij voorts nog zegt: „De stijl van dezen „Ouden Pionier" kan niet beter aangeluid worden dan als kostelijk, en de dooreenhaspeling van droogkomieke opmerkingen met onvergelijkelijk kernach tige gezegden, vormt een schoteltje, dat dep eetlust van zélfs dèn verfjjrtdstén lekker bek zal aanwakkeren. Na het zien van de film is bet boek een levendige herinnering aan een schoonen avond, terwijl zij, die de rolprent nog niet hebben gezien Da het lezen van het boek de rolprent op haar beurt weer meer gaan waardceren. Het Raadsel Matuschka, uit gave van Andries Blitz, Am sterdam. De artikelen over de geheimzinnige 6poor wegaanslagen in Oostenrijk, gepleegd dooi den geheirozinnigen menech Matuschka, hebben reeds veel stof doen opwaaien. Do schrijver If. R. Berndorff heeft velen een spannenden avond bezorgd, anderen wéér versteld doen staan over zijn besluit, der gelijke misdrijven aan de openbaring prijs te geven. Door deze groep van lezer3 wordt een publicatie als deze beschouwd als te zijn verderfelijk, demoraliseerend cn allerminst ter bestrijding van de criminaliteit. Hoe zal nu het bock, waarin de onverkwikkelijke historie van Matuschka wordt beschreven worden ontvangen? Wij hebben de geauto riseerde vertaling van het boek „Het Raad sel Matuschka', uitgegeven door Andrioö Blitz te Amsterdam, geschreven door dén politiedeskundige Berndorff en voorzien van een aantal illustraties, juist doorgè- leren. Laten wij er ook bijzeggen: bijna aan één stuk uitgelezen. Het is spannend, de eene bladzij na de andere vliegt voorbij. Maar, aan het einde gekomen, vraagt men „met welk doel is dit werk uitgegeven? Is het een stuk literair werk, een boetend ver haal met een zekeren tendenz of alléén een verzameling hoofdstukken, welke den op lugubere on sensatieverhalen belusten mensch willen bevredigen? Wij willen deze uitgave onder de laatst© categorie van boekon rangschikken. Om even te lezen interessant, zonder een lang durige impressie achter te laten voor den lezer die eens iets ervan wil weten, opwin dend voor naturen, welke dorsten naar sen satie, gevaarlijk voor hen, die neiging heb ber. om hetgeen in boeken is beschreven ook eens tc doen. De uitgave van dit boek kun nen wij slechts op één manier verklaren: speculatie op de sensatiezucht van dc mas sa, m.a.w. eon commercieele onderneming zonder meer. Wandteksten, uitgave van Koning te Baarh. Koning's uitgeverij te Baarn zond ons drie wandtekstcn, gedrukt naar ontwerp van Mej. W. M. Flipse. De teksten stéllen voor: „Komt allen tot Mij", „Kaarsjes" en „Zonnestraaltjes". Zoowel de kleur-combinaties, dé motieven als het lettertype zijn met eorg gekozen êh met niet minder zorg uitgevoerd. Zij zijn op slap carton gedrukt en geschikt vodr cncadrceren. Doze uitgave zal velon welkom zijn en dan ook in menige kamer een plaatsje aan 4en wand veroveren

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 12