MAG MEN NATIONAAL ONTWAPENEN? Fa.M.R.N. OOSTERVEEN 7 Weethuis Agenda DS. ELDERING CONTRA MR. BIJLEVELD Debatavond van Kerk en Vrede Wolhandel „DE CONCURRENT" VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 STADSNIEUWS Moef men de overheid onverwijld gehoorzamen of mag men haar de souvereiniieii Gods betwisten? Gisteravond had in de de groote zaal van Arnicitia een debatavond plaats van de vereoniging „Kerk en Vrede", waarin als debaters optraden Mr. H. Bijleveld. oud- minister van Marine en Ds. P. Eldcring, Remonstrantse*] predikant te Rotterdam. Deze bijeenkomst, welke zéér druk be zocht was de geheele zaal was gevuld v.erd geleid door Dr. 3 Nieweg, die in de groote opkomst een bewijs zag voor de gróote belangstelling waarin oorlog en vrede staan. Deze week is er ontwapenings conferentie, waarin men zich afvraagt wel ken weg men zal moeten gaan. Wij zien wat er in Japan en China gebeurt. Wij kunnen zoo niet verder gaan. Volgens sta tlstiek bobben de groote mogendhoden 3000 millioen uitgegeven voor bewapening in 1013; in 1930 heeft deze uitgave de 6000 millioen beloopen. Wij zijn tot een bijna krankzinnigen toestand gekomen. Wij moe- ton tot een betere toestand komen, maar langs wolken weg? Wij hebben de natio nale ontwapening gekozen. Over het voor en tegen zullen de debaters hedenavond het woord voeren. Ds. Eldering was de eerste debater rhe hot woord voerde. Spreker zou liever als onderwerp hebben gekozen: Oorlogsbe- Strijding of verdediging, doch thans is het Onderwerp vastgesteld: „Nationale Ontwa pening". Ds. Eldering zal uiteenzetten wat de leden, althans de leidende menschen onder hen, onder ontwapening verstaan. Men verstaat daaronder niet afschaffing \ap alle wapenen, maar óók niét zooals rnet Duitschland gebeurd is, een land met het mes op de keel te dwingen met zijn bewapening niet verder te gaan dan een bepaalde 'grens. Wanneer Dencmarken's voorbeeld in an dore landen gevolgd zou worden, zou men zeggen „dankbaar maar niet voldaan". Het zit in den geest der massa! De menschen moeten gewend worden aan een zielsge steldheid, welke het onmogelijk maakt hen voor een oorlog te gebruiken, m.a.w. de raóreele ontwapening, waardoor het ook onmogelijk moet worden hen voor oorlogs toerusting bereid te vinden. Sprekor be treurde het, dat predikanten zich beschik baar stellen als veldprediker. Onze leus is: „Volk van Nederland ont wapent U zélf!" Nu de nationale ontwapening. Zelfs wanpeer men er in andere landen niet aan dacht om tc ontwapenen, moeten wij, volk van Nederland, toch boginnen rnet te ontwapenen. Er moet ook nationaal gewerkt worden om bet oorlogsgevaar te gen te houden. Wij werken in voortdurend verband met onze geestverwanten in het buitenland. Omgekeerd laten wij ook bui tenlanders naar ons land komen om hun ideeën te laten verkondigen. Wij werken op dit terrein niet alleen internationaal, maar ook interconfessioneel. Door verschil lende kerken wordt aan dezen strijd tegen den oorlog meegewerkt. Waarom zijn wij, leden van Kerk en Vrede, vóór Nationale ontwapening? Omdat wij naar onze diepste overtuiging 'de opvatting hebben dat de beginselen van het évangelie in lijnrechten strijd zijn met de bewapening, waarmee wij alleen bewe ren, dat wij tot een dieper inzicht in de beginselen van het evangelie zijn gekomen, tot een dieper inzicht van het wezen van den oorlog. Wij kunnen van het evangelie een uni- verseele en een individueele opvatting heb ben. Bij een individueele opvatting staat de enkeling op den voorgrond; bij de Uni- versecle de gèdachte van de algemeene broederschap. Men kan op indivldueelen grond ook ko men tot een opvatting welke tegen den oor log is. Spreker wees er voorts op, dat reeds in de oudheid soldaten weigerden in den corlog te gaan op grond van hetgeen in het evangelie staat vermeld. Hij vestigde er voorts de .aandacht?* op, dat Dr. Abraham Kuyper beeft gezegd, dat gewetensbezwa ren van den onderdaan moeten worden ge ëerbiedigd. Vervolgens werd de univer seels opvatting aan een nadere beschou- v\ irjg onderworpen, waarbij Ds. Eldering herinnerde aan hetgeen Dr. Kuyper op het Chr. Sociaal congres (1691) heeft gezegd: De beterschap is alleen te vinden langs dén socialistischen weg". Voorts noemde spreker enkele zonden, waarbij hij het rentenieren, 't leven van ar beidsloos inkomen, een maatschappelijke zonde noemde. De univcrs'eele opvatting van het evangelie heeft onmiddelijk tot ge volg dat men zich keert tegen het kapita lisme, dus ook tegen het militairisme, dat een broer is van het kapitalisme. Ds. Eldering vestigde er voorts de aan dacht op, dat de oerraensch, de natuur- ynensch, geen oorlogszucht bad. Oorlog is dus een cultuurproduct. De oorlog is geworden een cultuurvernietigende factor. Het eenmaal gesproken woord van Niet- sche- „Wij zullen ten onder gaan aan onze eigen techniek", gant in onzen tijd in ver vulling. Oorlogsgedichten vinden wij niet meer, men beschouwt in ieder oorlogsboek den oorlog als een hel. Het is een onrede lijk middel om geschillen uit to vechten. Het recht zegeviert niet door den oorlog. Vandaar dat in het Kellogg-verdrag ver klaard wordt, dat de oorlog niet meer het middel is om geschillen op te lossen. Zet Uw krachten bij aan df pogingen om tot ontwapening te komen. Verdragen hebben alleen dan waarde, als de massa er achter staat, om hetgeen er met woorden in staat met de daad te steunen. Daarom roept Kerk en Vrede onze volksgenooten op om niet mee te doen aan de bewapening. Men heeft te kiezen: óf in den komenden oorlog slachtoffer te worden, óf dat men wilt zijn martelaren voor de goede en heilige zaak van don vrede. Spreker vermoedt, dat ons land bij een komenden oorlog niet den dans zal ontspringen zooals in 1914. Kiest dan zóó, dat de Christus tegen U zeggen kan: „Gij hebt het goede deel deel geko zen." Rede von Mr. H. Bijlovcld. Mr. H. Bjjl'eveld gaat van een heel ander standpunt uit dan zijn opponent. Met de onderscheiding universeel en indi vidueel Christendom kan spreker niet al leen meegaan, maar bij juicht haar zelfs toe. Hij vroeg zich af „Wat is nu Chris tendom?". Hij porjeerdc als feit, dat voor hem is Christendom het erkennen van den Bijbel als het woord van God, de zelfopen baring Gods, dat absolute, onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid eischt. Wat God zegt, dat hebben wij onR aan te trekken. De H. Schrift is volgens Mr. Bijleveld op geen enkele plaats met zichzelf in tegen spraak of voor tweeërlei uitlegging vat baar. Wanneer men dat denkt dan moet men het bij zichzelf, nietig menschenkind zoeken. Men moet vastheid zoeken. Omdat heel dit leven Gods werk is, heb ben alleen Zijn wetten in dit leven betee- kenis. Het wordt in de zaal ietwat rumoerig. Dr. Nieweg verzoekt hun, die het betoog van Mr. Bijleveld niet kunnen waardeeren, do zaal te verlaten. Mr. Bijleveld staat ook ten aanzien van het oorlogsvraagstuk op datzelfde stand punt, De onderscheiding van het mcnsch- dom in volken is Gods werk; hij wilde de zonde; in het menschcnleven aanwezig, door splitsing in volken verminderen en de volken tegen zonde beschermen. Over heid is een instituut, waarmee Hij het le ven heeft gezegend. De overheid staat in het leven met ccn soevereiniteit, welke zij van God ontving. Zij is er om het recht tc handhaven; daarvoor heeft zij het zwaard gekregen. Om die reden mag men particulier niet zijn eigen rechter zijn. Die overheid heeft ook tot taak in hot internationale leven haar recht te handhaven: dit is niet alleen een taak, maar zelfs een plicht, haar roe ping. Zij mag evenwel niet met het zwaard belangenpolitiek verdedigen, d&èrvoor is haar het zwaard niet gegeven dat erken nen wij volmondig. Nu doet zich de vraag voor: Kan oen overheid op het oogenblik het recht van haar volk handhaven? Mag men, als in strument in de hand van de overheid, meehelpen dooden? Wij hebben te onder scheiden de taak van de overheid cn die van het individu, welke een gansch ande re is. Het individu staat onder een geheel andere wet Do overheid mag, als dat noo- dig is, het zwaard trekken en desnoods bloed vergieten. Zij draagt het zwaard om, als dat noodig is, te dooden. Voor ieder individu geldt evenwel onverzwakt het go- bod: „Gij zult niet doodeh". De overheid heeft het zwaard om het récht te handha ven. Wanneer spreker het „Gij zult Uw naasten liefhebben gelijk U zelf' beziet, beschouwt hij dit absoluut individueel, deze woorden gelden niet voor het univer- seele. Wanneer de bescherming van hot recht van anderen mij is toevertrouwd, geldt deze wet van „hebt Uw naasten lief, enz." volgens spreker niet. Wanneer men geroepen is om anderen te beschermen geldt die wet van het individueele nimmer. Het ellendige is, dat de zonde al het racn- schelijke in ons leven verteert. De oorlog, die alleen mag zijn het uiterste middel, is geworden lot iets, dat eenvoudig eon waan zin is. Het gemakkelijker tot elkaar komen van de volken heeft meegebracht, dat het egoïsme nog sterker naar voren is geko men. Voor ieder is het steeds moeilijker ge worden, ook overheden. Het wapen om recht te houden is misvormd en misbruikt, doch dat is niet door God geschied, maar wat er nu van gemaakt is, hebben de men schen zélf gedaan. De toelaatbaarheid van leger en vloot is niet ongelimiteerd. De grootte daarvan hangt samen met de draagkracht van het volk. Wij moeten roe pen: terug met de toename van bewape ning; wij mogen geen wedloop in bewape ning hebben, maar wij moeten wel zorgen, dat wij datgene hebben, dat ons in staat stelt het recht te handhaven. Het werk voor instituten als permanent hof van de internationale justitie, volkenbondsraad, enz., moet om Gods wil worden gepropa geerd. Evenwel mag geen enkele overheid, wel ke van God het zwaard gekregen beeft om het recht te handhaven, dit zwaard vaar wel zeggen. Zelfs indien andere landen ont wapenen mag een overheid dit nog niet doen; wèl beperken tot het allernoodzake lijkste. Dat beteekent, dat wij beperking van bewapening mot heel onze ziel voor staan, dat wij het gebruiken van bet leger voor het behartigen van eigen belangen niet zullen voorstaan. Dienstweigering in tijd van vrede is absoluut ongeoorloofd. Oorlogswaarzlen moet ten sterkste worden tegengegaan. Nationale ontwapening kan spreker evenwel nimmer verdedigen. 99 STEVEN VAN HAGENLAAN 16 Telefoon 380 SPREIEN T AFELKLEEDEN kleur en patroon naar keuze Patronen voorradig voor Jumpers Replieken. Ds. Eldering noemde het in zekeren zin een hopeloos iets in debat te treden met iemand, die op een absoluut ander stand punt staat, zooals met spreker on diens opponent het geval is. Hij heeft ook hou vast in den bijbel gehad, maar Juist ook door den bijbel dit houvast verloren door 'le tëgenstrljfy.'hcden, welke hij erin ont dekte. Ds. Elflering betreurde het dat Mr. Bijleveld zoo weinig op zijn redo is inge gaan, hoewel spreker hem zijn rede tevo ren in beknopt en vorm had toegezonden. Het verbaasde hem, dat zelfs over dingen is gesproken, welke hij in zijn betoog in het geheel niet heeft aangeroerd. De bijbel is het woord Gods. Mr. Bijleveld had daar bij moeten zoggen „voor mij". D«. Eldering vroeg zijn opponent met welk recht Japan Mandsjoerijo binnenvalt of: met welk recht heeft destijds J. P. Coen in Indië gehandeld zooals hij deed. Dat was toch ook met goedvinden van de overheid. Geldt het Goddelijk karakter voor elke overheid, ook vóór die in Rusland? Ten slotte vroeg Ds. Eldering of de Christenen die als zij voor den oorlog geroepen wor den op grond van hun geloof zeggen „neon", dwalende Christenen zijn. Mr. B ij 1 e v c 1 d betoogde, dat de repliek van Ds. Eldering geen verdere verdediging van eigen standpunt was. Ds. Eldering beeft niet het, recht om hier vragen te stellen, maar is gekomen om eigen siann punt te verdedigen. Toch zal spreker de vragen trachten te beantwoorden. Ds. Elde ring is het houvast in het woord Gods kwijt creraakt. Hij is met plezier hierheen ge komen om te debatteeren hetgeen 'n bewijs is, dat het wel mogelijk is met iemand van andere overtuiging te debattoeren. Mr. Bij leveld kwam nu tot de vragen. Indien hij Japanner was, zou hij de Japansche over beid hebben te gehoorzamen indien hij niet in de oproep iets zag als absolute over schrijding van de roeping der overheid, Wat de handeling van J P. Coen betreft, dit wcnscht spreker op het oogenblik niet goed te praten of tc verdedigen. Een ander geval iB het of dit nu iets zegt voor de vraag hoe het op het oogenblik is. Men moet vragen wat is onder déze omstandig hfden de roeping van Nederland t.o.v. Tn- dië. Indien spreker op hot oogenblik Rus was, zou hij op dit oogérfbtik als Christen de Sovjctoverhcid hebben" te gehoorzamen omdat de Sovjet-overheid bewezen heeft een geordende overheid te zijn. Als die overheid zou komen met liet bevel om ker- kon af te breken, zou spreker Gode meer gohoorzaarn zijn dan de overheid, omdat deze dan kwam op een terrein, dat haar niet behoort. Sprekor zal fel strijden tegen misbruik van het zwaard, doch waar de II. Schrift gehoorzaamheid gebiedt, zal hij deze bctoonen. Met een woord van dank aan de beide sprekers werd de avond door Dr. Nieweg gesloten. AANRIJDINGEN In do Kampstraat Gistermiddag omstreeks half twee had op den hoek Kampstraat—Weversingel een aanrijding plaate tueechen een zeewieligo transporfauto en een wielrijdéter. Beiden kwamen van de Kamp af, de wielrijdster wilde de Langestraat in gaan, de auto moest rechtsaf naar den Weversingel De juffrouw raa>kte bekneld tusachen het, trottoir en het achterwiel van de auto, zij viel en kreeg een der wielen over het lichaam. Ondanks dat-, kwam zij cr met enkele schaafwonden af, die in het SC El' eabethziekenhuie verbonden werden. Pea auto is het slachtoffer naar haar woning gebracht In de Langestraat In de Langestraat had een aanrijding tus- schen twee auto's plaats, waarvan er een stilstond en eenigszins beschadigd werd. De schado is onderling geregeld. Wollen fantasie sokken moderne dessins 0.98, 0.89, 0.68, 0.48 en 39 cent. Natuurlijk alleen In t BURGERLIJKE STAND. 5 Februari 1932. Geboren: Albertus, i. van Hendrik van Veluw en Willemijntje van Ravenhorst; Albertus Jacobus, z. van Jan Leijenhorst en Adriana Spelt; Gerardua Wilhelm, z. van Wilhelm Gal en Maria van Zuilen. POLITIENIEUWS. Bij de politic is door iemand aangifte gedaan van een geval van verduistering in dienstbotrekkimz Dag e I IJ k e City Theater, Westsingel 7. Vertooninu van „Rango" en „De Sensatie der Toe komst'' (televisie). Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „De Ochtend-Patrouille." Museum Flehite, Westsiugel. (Uitgezon lerd <les Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos Verteniging, Regentesselaan. lederen dag van t>—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9 R. K Leeszaal, Nieuvvstraat 24. Vredesbibliolheok, Arnhemscheweg. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 6 Febr. Dansschool Klaassen. Bal masqué 6 Febr. Arnicitia. Japansche avond van d Ned Reisvereeniging. 8 uur. 6 Febr. De Valk. Bal masque Eensgezind 7 Febr. Café d'Oranjeboom. Optreden duo Smink (3en 8—11 uur). s Febr Amicitiu. N.V liet Schouwlooneel 'pvoering van „n Goede Buur is beter lan- 8 uur. 9 Febr. Theosof. Loge. Genootschap Ne ■Ierland—Frankrijk. Lezing Henry Asselin iver Baudelaire et „Ie9 Fleurs du Mal." S uur. 9 Febr. Café d'Oranjeboom. Ver. Bevorde ring Bijenteelt. Lezing VV. H. v. d. Broek .Met den Imker het Bijenjaar door." 8 uur. 10 Febr. Arnicitia, Concert. Orkestvoreeni- ging „Amersfoort." 8 uur. 11 Febr. Arnicitia. Filmvoorstelling voor werkloozen en hun gezinnen. 8 uur. 12 Febr. Arnicitia, Concert van den Araers foortschen kunstkring. 8 uur. 13 Febr. Arnicitia, Soirée der A. G. V Excelsior. 8 uur. t 13 Febr De Valk Uitvoering Handelsrelzl mersviToenigina .Hermes." 17 Febr. Eben Haëzer. Feestelijke Jaarver gndering Ned. Chr. Bond v. Personeel in Publieke Dienst. 7 uur. 19 K'br Arnicitia t Nut. Voordracht avond van Jac. v. Elsficker. 8 uur. 20 Febr. De Valk. Uitvoering Groninger 'lub 22 Febr. De Valk Vergadering Comité van Actie tegen wetsontwerp Terpstra spreker* Je heeren Ketelaar en Thljssen. 8 uur 23, 24 en 25 Febr De v^ik. Demonstratt» Maggi fabrieken Dinsdags 2% uur, Woens rlaes en Donderdags en 8 uur). 24 Febr. Markthal. Uitvoering Chr. Gym nastiekver. „Wilhelmino." 25 Febr. Arnicitia. De Vereenigde Tooneel spelers, opvoering van „Om 10,000 dollar" ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité. 8 uur. 27 Febr. De Valk. Propaganda feestavonu spoorwegherstelIingsoord vereeniging „Vil 'nndry.' 8 uur. 29 Febr. De Valk. Propaganda-avond Ver oor Jeugdherbergen. 8 uur 29 Febr. De Valk. Propaganda-avond Jeugdherberg „Jong Amersfoort." 8 uur. 5 en 6 Maart. Arnicitia. Kunst na Arbeid, opvoering van: „Vadertje Langbeen." UTRECHT 6 Febr. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering van „Een man van geld" (abonnement). 8 uur. 7 Febr. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering van: „Onze beste Vrienden." 7% uur. 9 Febr. Stadsschouwburg. Centraal Too ncel, opvoering van: „Klokslag 12." 8 uur. 10 Febr. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch operette„Ap der Donau hab* ich mein Madel geküsst," 7% uur. 10 Febr. Tivoli. U. S. O.-abonncmentscon- cert. 8 uur. 11 Febr. Tivoli. U. S. O.-volksconcert. 8K uur. 12 Febr. Stadsschouwburg. Centraal Too neel, opvoering van: „Klokslag 12." 8 uur. ZEIST. 6 Febr. Concertzaal Figl. Centraal Too noel, opvoering van: „Huwelijk up-to date' (abonnement). 8 uur. 18 Febr. Concertzaal Figi. Concert Wiener (Kolisch) Kwartet (abonn.). 8 uur. 20 Febr Concertzaal Figl. Fritz Hirsch operette „An der Donau hab' ich mein Mfidel geküsst," 8 uur. 26 Febr. Concertzaal Figi Het Neder!. Too noel, opvoering van„SÜ89, de Jood' abonn.) 8 uur. B A A R N. 27 Jan.—19 Febr. Lyceum. Schilderijen tentoonstelling J. Nieweg. (Dagelijks 104 uur; Zondags l'/a—4 uur). OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 12 uui 5 Febr. 6 Febr. 12 uur Londen 8.60 8.58 Berlijn. 58.95 58.95 Parijs ..c»»»».. 9.78 9.78 Brusse' 34 65 34.65 £uncb 4857 y2 48.46 Weenen Kopenhagen 47.50 47.50 Oslo 47.— 47.— Stockholm 48.50 48.50 New-York 2.48.50 2.48 30 Medegedeeld door de Rott. Bankvereemging./ Koffietafel Spiegeleieren Middagtafel: Varkenstong Witte boonen met zuro saus Sinaasappelrijst Krafts Knackebrood 33 cent aanbevolen door Heeren Doctoren (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). TEGEN HET WETSONTWERP TERPSTRA. Geen bestaanszekerheid voor de Openbare SchooL Geachte Redactie, Bij de beoordecling van het Wetsontwerp Terpstra tot wijziging van de Lager Onder wijswet 1920 trekt in de eerste plaats wel de aandacht: de verhooging van de leerlin- genschaal. Begrijpelijk is dit; die wijziging tast zóó ernstig dc vitale belangen van het onderwijs aan. dat hiertegen van alle zij den, zoowel door de voorstanders van het openbaar als door dio van het bijzonder onderwijs, met klem opgekomen wordt. Deze wijziging is echter niet de eenige, die het Wetsontwerp onaannemelijk maakt; vooral niet voor de voorstanders van de openbare school, terwijl ook de voorstan ders van het bijzonder onderwijs zoo lang zij nog prijs stellen op het behoud der Pa cificatie, aan hun zijde moeten staan. In de Memorie van Toelichting toch, be- hoorende bij het adres van het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra, tot de Staton-Generaal gericht, wordt gecon stateerd, dat bij deze voorgestelde wetswij zigingen en dit na de aanvaarding der financieelc gelijkstelling voor de eerste maal en nog wel van de zijde van de Re geering zelf voorstellen worden gedaan, die in strijd zijn met het donkbeeld der Pa cificatie zelf. Het uit de Lager Onderwijswet wegne men van de zekerheid, dat bij een genoeg zaam aantal leerlingen in elke gemeente minstens één openbare school bestaat, kan immers niet anders dan als zoodanig wor den aangeduid. In Art. 19 van de L.O. Wet is bopaald, dat in elke gemeente gelegenheid moet bestaan tot het ontvangen van openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen en dat in een gemeente een openbare school moet be- staon, indien door de ouders (verzorgers) van 12 leerplichtige kinderen openbaar on derwijs wordt begeerd of zoo lang er nog 8 leerplichtige kinderen op een school zijn. Afwijking van die verplichting wordt alleen toegestaan, en dit niet langer dan voor een termijn van vijf jaren, als de Kroon, den Onderwijsraad gehoord, daaartoe toestem ming verleent Deze bepaling, de eenige in de Lager On derwijswet, die aan het openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in elke gemeente bestaanszekerheid geeft, wordt in hét voorgestelde nieuwe artikel li wegge nomen. Voorgesteld wordt, dat een gemeente aan de verplichting om te zorgen voor de gele genheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs, voldoet als zij slechts een over eenkomst aangaat met een naburige ge meente en de kinderen dus gezonden wor den naar de openbare school in die aan grenzende gemeente. Is de afstand meer dan 4 K.M. geen nood: er rijden allicht auto-bussen! En de jonge kinderen van b.v. 5M jaar gaan in den winter bij donker, de deur uit en komen terug, als de lamp alweer brandt! Bijzondere goedkeuring door de Kroon om geen enkele openbare school in de ge meente te hebben is niet meer noodig. De Gemeenteraaad krijgt de beslissing en Ge deputeerde Staten moeten het besluit goed keuren. Belanghebbenden kunnen dan nog in beroep komen bij de Kroon wonder genoeg, dat dit beroep nog toegestaan wordt, want bij do oprichting van onge- wenschte bijzondere scholen wordt het thans bestaande recht van beroep voor in gezetenen afgeschaft. Wat voor een paar jaar geleden bij het gedwongen opheffen van de eenige open bare school in de gemeente Peursum, tegen de wensch van den Gemeenteraad, in bree- de kringen als onrecht werd gevoeld, zal nu door minister Terpstraa, darin ook al weer volgende dc meerderheid van de Staatscommissie Rutgers, tot wettelijk recht worden gemaakt. Dat daarmede afbreuk wordt gedaan aan bet pacificatiebeginsel, belichaamd in Art, 195 van de Grondwet, schijnt de meerder heid der Staatscommissie en den Minister niet te deren. Moge de Volksvertegenwoordiging besef fen, dat op die wijze geen waarachtige pa cificatie, geen duurzame schoolvrcdo te verkrijgen is. HET COMIT6 VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTRA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3