HITLER'S NATIONAAL SOCIALISME INSTELLING ECONOMISCHE RAAD Onze Postvliegers onderweg r STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN NEDERLAND IN DEN VREEMDE RADIO VIA 'T LICHTNET NAAR EEN CONFLICT IN DE HAVENS? CENTRAAL ADVISEEREND COLLEGE Wetsontwerp ingediend ONS LAND EN HET CONFLICT IN HET OOSTEN Meer toezicht op den munitie-uitvoer gewenscht V A Specht werife Ekster Raaf Amsterdam Boedapest Belgrado of 2S— 1 Amsterdam Parijs :s— 4—2 Marseille 5—2 Rome 291 Bnndisi Athene J'J1 Mersamtruh Cairo 5—2 Ghaza 42 Ru«bawePs -Jl 1 Bagdad 3—2 Basra Boeshir i Djask Karachi 2—2 Joopoer - Allahabad 3—2 Calcutta Jl - Akvab Rangoon 10— 1 4—2 Bangkok Kohlak 5—2 Penang Modan 5—2 29 1 Palemban* Batavia 1) - i Ban loëng In Europa kan thans uit twee route- gekozen worden. Beiden zijn ach'erceu volgens in xjvenstaand staatje opgono men. Vertrek van het eerstvolgende nortvlie-.- tuig van Amsterdam 11 Februari 1932. Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité hel bedrag is bestemd. Gij ten zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. BESPREKING VOOR DEN VRIJHEIDSBOND TE DEN HAAG De heeren gen. mej. Schuurman Mr. Boon en Jhr. van Bere* steijn als sprekers Adalbert Smit precent 's Gravenhage, 4 Febr. Heden avond hield de afdoeling Den Haag van den Vrijheidsbond in Excelsior een vergadering, waar besproken is het Nationaal-sóciallsöle van Hitier en het Liberalisme. De belang stelling was groot Eerste spreker was generaal-majoor W. J. C. Schuurman, die allereerst een verklaring aflegde over zijn aanwezigheid op een ver gadering van nationaal-socialisten, onlangs te Den Haag gehouden, waar dr. Hans Nie- land als spreker was opgetreden. Er is daar door een verontrusting ontstaan, welke ech ter in het geheel niet gewettigd is. De Hit- Ierpartij in Duitschland is klein begonnen en bespot en gehoond. Echter tegen hoon en spot in is de partij als een voortrollende sneeuwbal gegroeid. Dit is zeker voldoende reden om er alle aandacht aan te wijden en spr. had dan ook deze vergadering gaar ne aangegrepen als een middel om zijn ken nis te verrijken. Iets anders had zijn aan wezigheid niet te beduiden. Spr. schetste vervolgens de positie van de Hitlerpartij in Duitschland. Dit land heeft een bevolking van ruim 60 millioen inwo ners on is door de bepalingen van het ver drag van Versailles voor altijd gedwongen een tweede-rangspositie in te nemen. De mentaliteit, welke hierdoor ontstaan is, vormt de voedingsbodem van de ideën van Hitier. Generaal Schuurman besprak daar na de ontwikkeling van Hitler en van zijn nationaal-socialisme en gaf enkele grondge dachten van zijn leer aan. Als zoodanig noemde generaal Schuurman in de eerste plaats de eenheid der Duiteche natie, welke vrij van vreemde invloeden gehouden moet worden. Voorts moet de vrucht van den ar beid aan meerderen ton deel vallen. De ar beider moet aan het eind van zijn arbeid er beter aan toe zijn, dan toen hij begon. Hitler is een verklaard tegenstander van het parlementairisme en wenscht niet te werken met een meerderheid van de helft plus één. Hij wil een sterke, machtige fi guur, die zegt: Zoo moet het. Dit is niets bijzonders: hetzelfde zien wij bij Stalin en Mussolini. Of Hitier"echter van dezelfde groote structuur; zal zijn -als Stalin en Mus solini zal de toekomst uitwijzen. Is het beginsel van Hitier iets voor ons? vraagt spr. Neen, Nederland verkeert nog niet in de machtelooze positie van Duitsch land en indien wij er voor zorgen een libe raal geregeerd land te blijven, behoeven wij geen vrees to hebben voor een dictator, dien wij niet wenschen. Volgende spreker was het Tweede Kamer lid, Mr. G. A. Boon. Spreker wees er op, dat de zaak voor Nederland ook ongetwijfeld van genoegzaam belang is om de positie te bepalen en af te bakenen, 't Meest teekenen- de achtte spr. wél, dat de Duitschc gezant in den Haag de vergadering van dr. Nicland bijgewoond heeft. Jn een tijd dat Brüning een geweldigen strijd voerde tegen buiten en binnenland, vindt spr. het belangrijk, dat de vertegenwoordiger der Duitsche regee ring een zoodanige vergadering bijwoont. Dit is het bewijs, dat de gezant ook de toe stand ernstig inziet en reeds rekening houdt met een schaduw kabinet Hitier. Mr. Boon gaf vervolgens een overzicht van de algemeene wereldsituatie cn van de po sitie, welke Duitschland in de wereld in neemt. Wat de Hitlerpartij betreft, dit is eigenlijk een wanhoopsfront on niet te vergelijken met het facismé in Italië, evenmin als de toestand in Duitschland te vergelijken is met de toestand in Italië. Spr. geeft vérvólgéns 'een overzicht van het program der Hitlerpartij, dat slechts met enkele onbeduidende wijzigingen is overge nomen door de Nederlandsche Nationaal-So- cialistische Arbeiderspartij. Hierbij ontstaat eenig rumoer en interruptie door de in de zaal aanwezige leden der Nedcrlandsche Nationaal-socialistische partij. Do voorzitter grijpt echter krachtig in en verzoekt dc gasten op de vergadering zien als gasten" te gedragen. Mr. Boon besprak vervolgens dc houding van Hitier tegenover dc Joden. Spr. acht dit een bijzonder gebrek aan argumenten Waarom wil men de intelligentie der Joden niet? Is dit eigenlijk geen erkenning van eigen geestelijke armoede. De Joden hebben groote wetenschappelijke diensten aan Duitschland bewezen en niet alleen op wetenschappelijk terroin doch ook op velerlei ander gebied. En nu heeft de Nederlandsche Hitlerpartij ook in haar programma gezet, dat Joden onder geen voorwaarde staatsburger kunnen rijn. Is het geen verscrikkelijke dwaasheid om in Nederland, het klassieke land der vrijheid ,de Jóden te willen weren? Spr. is er van overtuigd, dat Nederland er veel armer door worden zou. Maar hoewel er niets Nederlandsch aan is, zijn er in ons land toch velerlei surrogaten ontstaan. Spr. wil echter vaststellen, dat Nederland niet lijdt aan Jodenvergiftiging, doch de Neder landsche Hitlerpartij lijdende is aan Hitler- vergiftiging. Mr. Bóón gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling dér verschillende natio nalistische partijtjes in ons lattd. Wij liberalen hebben gertocg vertrouwen in ons volk, dat het niet zal vervallen tot communisme of fascisme. l aten wij liever, aldus besloot spr.* onze eigen cultuur op bouwen tot heil van het Nederlandsche volk. Do laatste spreker was Jhr. Mr. van Bec- resteijn. Op deze rede volgde eenige dis cussie. De hoer Adalbert Smit, leider der Natio naal Socialistische Arbeiderspartij vroeg of een van de drie sprekers bereid was een openbaar debat met hem aan te gaan over de beginselen der partij. Mr. Boon verklaarde zich bereid, onder voorwaarde, dat de heer Smit over eonige moandon nog tot dezelfde politieke partij behóórt als op het oogenbiik en wanneer hij kon aantoonen, dat zijn partij in ons land ongeveer 2000 leden telde. De opstellen over ons land van Fransche leerlingen De Alg. Nederl. Ver. voor Vreemdelingon verkeer (A.N V.V.) te den Haag deolt ons mede, dat het aantal ingekomen opstellen van leerlingen der Fransche lycea betref fende de door haar, de Ver. „Nederland in den Vreemde" en Nederland—Frankrijk uit geschreven prijsvraag inzake de Internat. Koloniale Tentoonstelling en het Neder landsch Paviljoen, zeer bevredigend is ge weest. Omstreeks Paschen zullen een tien tal Fransche jongelui uitgenoodigd worden een bezoek aan ons land te brengen. In de rijtuigen der Nederl. Spoorwegen, dienst doende op buitenlandsche trajecten, zullen foto's van Nederland worden ge plaatst terwijl nieuwe films vertoond zul len worden op de booten van den Norddeut- schen Lloyd in Vlaanderen, Oostenrijk, Czechoelowakije, Duitschland en Amerika. In laatstgenoemd land o.a. voor het corps diplomatique en genoodigden in onze lega tie te Washington op 23 Februari a.s. Gedurende de Ontwapeningsconferentie zal door eene etalage in het reisbureau der firma le Coultre te Genève de aandacht op Nederland gevestigd worden, terwijl deel- gonomen wordt aan de Jaarbeurs te Milaan en wellicht te Leipzig Ook het Nederlandsche publiek zal op merkzaam gemaakt worden op de mogelijk heden, de zomervacantie in het eigen land door te brengen. Lezingen over Nederland en filmvertoo ningen zullen gehouden worden op de Hol landsche tentoonstelling op de South Flo rida Fair te Tampa (V.S.). ,Op 23:.'Jan. 1.1 werd door mevrouw E. v. d. Vlugtïe Parijs- eène lezing-over Holland gehoud.en> waarbij'een film der A.N.V.V veel succes oogstte. In Parijs verkreeg dc A.N.V.V. de beschik king over een gedeelte van het zoo gunstig gelegen bureau dér Holland—Amerika Lijn. Ook in de Scandinavische landen, met name in Denemarken, zijn lezingen en film voorstellingen georganiseerd, waarvan in middels reeds eenige gehouden zijn. Ook Philips neemt proeven Amsterdam, 4 Febr. Naar de Tele graaf verneemt, hebben de Directeuren der l ichtbedrijven in Nederland een uitnoodi- ging ontvangen van do directie der *N.V. Philips te Eindhoven, om kennis te nemen van de proeven die worden gehouden met de radiodistributie via het lichtnet. Een proef-installatip hiervoor zou n.l. reeds voltooid zijn on eveneens zouden reeds ge slaagde proeven, zijn genomen. Naar wij verder vernemen, zal dr. Eckersley, de uit vinder van dit systeem, op 15 Februari uit Engeland in Nederland arriveeren en zich behalve naar Eindhoven, ook naar andere plaatsen in Nederland begeven, teneinde eventueele demonstraties bij te wonen. NEDERLANDSCHE TOERISTEN KAMPEER CLUB. Internationaal kamp. Door de Nederlandsche Toeristen Kam peer Club wordt, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, met Pinksteren van dit jaar een groote internationale kampeerders Rallye gehouden op Saxonheim bij Nun speet. De buitenlandsche kamporganisaties als de Camping Club of Great Britain Ire land. Les Campeurs de France, Camping Club de Belgique, Vlaamsche Kampeer Ge meenschap, Dansk Camping Klubbcn en de Camping Club de Catalunya (Spanje) heb ben toet veel sympathie deze plannen ont vangen en de verschillende kampeerorgani- saties zijn nu bezig om voorbereidingen te treffen voor een kamptocht naar Holland. Leden van de N.T.K.C. zullen daartoe aan de grenzen, of aan de grensstations de bui tenlandsche gasten ontvangen. 1 Het hoofdmoment is natuurlijk de bijeen komst van 1417 Mei op het buitengewoon mooie terrein van Saxenheira. Na afloop zullen de buitenlandsche kam peerders een trektócht maken door Hol land, onder leiding van de N.T.K.C. DE LEEUWERIK. De Leeuwerik vertrok heden om 6.15 uil Bangkok, kwam om 1115 in Alorstar aan, vertrok van daar weder om 11.45 en arri veerde om 13.25 uur in Medan. De uitslag van het referendum Amsterdam, 4 Februari. De Ned. Fe deratie van Transportarbeiders heeft aan het Persbureau Vaz Dias het volgende medegedeeld: Nadat onder leiding van het bestuur der Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders op Maandag 1 Februari j.l. te Amsterdam een verga'doring was gehouden van de vakgroep havenbedrijven van de af.- jeeiingen Amsterdam en Rotterdam, heeft hedenavond een vergadering plaats gehad van de leden-havenarbeiders en zeelieden der Amsterdamsche Federatie van Trans portarbeiders, in gebouw „Voor den Wer kenden Stand", welke zeer druk bezocht was, waar het standpunt der Federatie in zake de actie tegen loonsverlaging is be sproken en vastgesteld. Dc vergadering stelde vast, dat thans evenmin als vroeger loonsverlaging is te gen te houden, wanneer het optreden der arbeidersvakverecnigingen zich bepaalt tot uitsluitend onderhandelen met"de werkge vers. Terwijl de reeders in de koopvaardij vasthouden aan \b% loonsverlaging, eischon de Scheepvaartvereenigingen „Noord" en ,Zuid' voorloopig 7% loonsverlaging en eon reeks andere verslechteringen van de ar beidsvoorwaarden voor de havenarbeiders Deze omlaagvoering van 't <evenspeil kan al leen worden tegengegaan door een georga- niseerden daadwerkelijken strijd onder lei ding der bestaande landelijke transportar- beidersbonden. Het oordeel der vergadering was, dat het feit, dat de beide confessioneele transport- arbeidersbonden de collectieve arbeidsover eenkomst zoowel voor de zeelieden als voor de havenarbeiders hebben geteekend, nog niet hoeft te beteekenen, dat door de be trokken arbeiders de door de werkgevers gewilde verslechteringen moeten worden aanvaard, aangezien deze beide bonden on der de zeelieden zoo goed als geen en onder de havenarbeiders betrekkelijk weinig in vloed hebben. Daarentegen zouden de Centr. Bond van Transportarbeiders en de Fede ratie samen in staat zijn om den daadwer kelijken strijd tegen dc werkgevers aan te binden In dezen geest heeft het Federatiebestuur een voorstel aan het bestuur van den Cen- tralen Bond gedaan, welk voorstel door meerdere leden van dien Bond in de desbe treffende vergaderingen is verdedigd. De leden der Federatie zien met belangstelling den uitslag van het referendum in don Cen traler) Bond tegemoet en verklaren zich be reid tezamen met de leden van dien Bond en de overige havenarbeiders en zeelieden de staking tegen loonsverlaging te aanvaar den. Zij zien echter in hot optreden van de R.v.O. werkorgaan van de Commu nistische Partij Holland een in de kaart spelen van de werkgevers, waartegen de havenarbeiders en zeelieden ernstig worden gewaarschuwd. Uitslag van het referendum. Amstcrd im, 5 Febr Hedennacht is dc uitslag bekend geworden van het referen dum, dat de centrale bond van transport arbeiders onder zijn leden heeft uitgeschre ven naar aanleiding van de door de werk gevers aangekondigde loonsverlaging van 7% Van de 2617 in Rotterdam uitgebrachte stemmen verklaarden zich 1436 havenarbei ders tegen en 733 vóór staking. 427 biljetten waren blanco en 21 van onwaarde. In Amsterdam spraken van de 87D haven arbeiders zich 522 tegen eh 291 vóór staking uit. In blanco waren 66 stemmen uitge bracht. Ten minste 10 en ten hoogste 15 leden, die onafhankelijk van de wem schen van bepaalde belangen groepen hun meening zullen moeten geven Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een ecomonischen raad. De taak welke aan dezen Raad is toege dacht, zal in dc eerste plaats een advisee- rende moeten zijn. Do Raad zal, als cun traal advisecrend college, desgevraagd of uit eigen beweging, aan de rogcering voor lichting moeten kunnen geven over on derwerpen van economlschen aard in den ruimsten zin. Zijn adviezen zullen hot ge heeio terrein van economische werkzaam heid der regeering moeten bestrijken, on geacht dus of die werkzaamheid uitslui tend het economisch departement dan wel ten deeje ol In hoofdzaak een der andere departementen betreft. Het is uit dien hoof de rationeel, dat gelijk het eerste lid van art. 2 bepaalt, niet slechts de minister voor wien de behandeling der economische be langen specifiek is, doch ook do hoofden der andere departementen van algemeen bestuur, waarbij in het bizonder to denken valt aan die welker werkzaamheid oen uitgesproken economischcn inslag heoft, de voorlichting van den Raad zullen kunnen inroepen, en dat, naar de bepaling van het tweede lid, de Raad elk departements hoofd, naar gelang van don bizondoren aard van het onderwerp, uit eigen bcwe ging van advies zal kunnen dienen. Het tweede lid van dit artikel geeft den Economischen Raad nog oen andere be voegdheid, n.l. deze, om. indien hij het ge- wenscht acht de rogeering van zijn meo- ning over een bepaald onderwerp te doen blijken, zich daartoe, met voorbijgang van de departementshoofden, rechtstreeks te wonden tot raad van ministers. Deze be voegdheid kan haar nut hebben in geval len, dat het onderwerpen betreft, wolke verschillende denarlcmentcn raken en waarvan de heteekenis een zoodanige is, dat daarbij naar hot inzicht van den Eco nomischcn Raad de behoefto aan eenheid in het economisch beleid der regeering dui delijk spreekt. Het derde lid van art 2, voorschrijvende, dat de Raad verder die werkzaamheden verricht, welke hem bij of krachtens de wet worden opgedragen, heeft voor het oogenbiik nog geen praktische beteekenis. Evenwel schijnt het zeer wel denkbaar, dat in de toekomst van het voorschrift ge bruik zal worden gemaakt. De Raad zal uit ten minste 10 cn ten hoogste 15 leden moeten bestaan, te be noemen door de Kroon op voordracht van het hoofd van het departement, dat in hot bizonder de economische belangen beeft te behartigen. Naar het oordeel van Jen minister van arbeid, handel en nijverheid, die deze memorie van toelichting heeft on derteekend. zal de Raad het karakter moe ten dragen van een college van deskundi gen, van personen, die, onafhankelijk van de wenschen van bepaalde bclangcngroe pen, objectief hun meening weten te ge ven en in staat zijn, zich daarbij, zoo noo dig met terzijdestelling van het belang, dat hun bizondere kennis heeft, naar hot algemeen economisch belang te richten. In den Raad zullen vooreerst zitting moeten hebben eenige algemeen onderleg dj economen van erkende bekwaamheid Daarnevens eon aantal vooraanstaande deskundigen uit de voornaamste takken van bedrijf, waaruit het Nederlandsche be drljfsleven wordt gevormd. Voor wat deze laatsten betreft, .valt te denken aan des kundigen uit den handel, de industrie, den landbouw, do scheepvaart en het bank wezen; het zal aanbeveling verdienen daarnaast nog aan eon afzonderlijk des kundige uit den middenstand een plaats in te ruimen. Vertegenwoordigers van departementen van algemeen bestuur zullen, naar de mi nister zich denkt, niet als zoodanig in den Raad worden bcnocm'd. Wèl' zd\ voor dp hoofden der departementen gelegenheid bestaan, zich in de vergaderingen van den Raad door ambtenaren te doen vertegen woordigen. Op die wijze schijnt een blij ven contact met de rogeering voldoende verzekerd. Volgens art. 4 van het ontwerp zullon de leden van den Economischen Raad om de vior jaar aftreden en aanstonds weder be noembaar zijn. Art. 5 beoogt het Instituut van vaste com missies van advies in te schakelen aan welke, hoewel formeel tot den Raad be- hoorende, een zelfstandige taak kan wor den toegekend, een en ander volgens door de Kroon vast to stellen regelen. Voorts kunnen ingevolge art. 8 voor be paalde onderwerpen blzondero commissies worden ingesteld. Zullen onze beurzen en banken niel medewerken aan de oorlogsfinanciering? De heer Albarda heeft aan don Minister van Binnenlandsche Zakon en Landbouw, Voorzitter van den Raad van Ministers, do volgende viagon gericht: Heeft de Regeering kennis genomon van het bericht, dat volgens een woordvoerder van Amerikaansche banken Japan en China noch in New York noch in Londen leenin- g?n zullen kunnen opnemen voor het finan cieren van oorlogsmaatregelen? Vindt de Regeering geen aanleiding tot' het overwe gen van maatregelen, waardoor kan worden voorkomen of bolet, dat hier te lande en in Ned Indië door beurzen en banken zou vorden meegewerkt tot het verschaffen van geldmiddelen tot het voeren van oorlog? Geven de gebeurtenissen in Azië de Re geering geen aanleiding het toezicht, dat hier te lande en in Ned Indië op den uit voer van wapens en munitie wordt uitge oefend, te verscherpen en maatregelen te overwegen, waardoor de uitvoer van wa pens en munitie, rechtstreeks of indirect bestemd voor de oorlogvoerenden, zoveel mogelijk wordt belet? Is de Regeering bereid een lijst te publi- ceeren van de ondernemingen, die hier te lande wapens cn rptinitie, en onderdeden daarvan, vervaardigen? Is do Rogeering bereid de publicatie i© hervatten van de statistische opgavon fce- troffendo den uitvoer van wapens en mu nitie, met vermelding van de landen van bestemming? CREMATIE OVLRSTE VISSER. Onder zeer veel belangstelling, vooral van militaire autoriteiten, is Woensdagmiddag in het Cromatorium Westervold de veras- sching geschied van het stoffelijk overschot van den oud-luitenant-kolonel der artillerie P. Visser, laatstelijk plaatselijk comman dant te Utrecht, overleden in Den Haag. Gesproken is allereerst door oud-kolonel •t D Schaap, als vriend van den overledene die dezen herdacht als een man van weinig woorden en een stil werker, plichtsgetrouw, rtreng voor anderen en voor zichzelf. Die! zijn vrienden waren, weten echter dat hij gaarne contact zocht, dat hij een man was van groote opgewektheid met gullen lach. Reserve kapitein der artillerie Peereboom Voller voerde vervolgens als vriend hef! woord. Tenslotte sprak de heer G. R. van Dam, cud-directeur der irtillerieinrichtingen aan 1e Hembrug, die, ofschoon niet een der oudere vrienden, zeide toch dankbare her inneringen aan den overledene te hebben. Op militair gebied beeft hij veel projecten gemaakt en veel gepresteerd, doch spreker 'vilde voor alles dankbaar zijn groote har telijkheid en vriendschap herdenken. Toen de kist was gedaald dankie een zwager van den overledene voor de grootè belangstelling. RETOURVLÏEGTUIG VERTROKKEN. 's Gravenhage, 5 Febr. Het retour- vliegtuig dc „Raaf" ie hedenochtend om 6.15 uur uit Batavia vertrokken en na eea fusschenlanding te Palerabang om 15.35 ffl Medan geland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7