J. A. SCHOTERMAN Zn. MOORDAANSLAG OP EEN OUDE VROUW St. EMIIION A. H. van NSEUWKERK N.V. DE DADER VOORT- VLUCHTIG DE BRUGBOUW BIJ ARNHEM Geen voorstel van B. en W. MINISTER DECKERS OVER INDIE WIJNHANDEL Onze Postvlicgers onderweg niliVIORHOEKJE Er is slechts een vaag signa lement van hem Roof de drijfveer Amsterdam, 9 Maart. Hedenmid dag te ongeveer 2 uur Is op de 73 jarige Wed. P., die alleen woont in het beneden huis van perceel Weslerstraat 182 naast een der hallen van de Gemeentelijke Visch- voorziening, door een rnan, die 2lch tot de woning toegang had verschaft, onder het voorwendsel, dat hij het huis wilde koopen, een moordaanslag gepleegd. Hij heeft de vrouw met een ijzeren voorwerp, dat ge hru.ikt wordt om spijkers uit kisten te halen, verscheidene harde slagen op het hoofd toegebracht, wanrna hij de vlucht nam. Burgers hebben de vrouw badend in haar bloed in de gang gevonden Per auto van den G.G. on G.l). is liet slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar een der zie kenhuizen vervoerd. Men heeft nog kun nen constateeren. dat de dader een gabar dine regenjas en een grijze gleufhoed droeg De commissaris van het bureau Marnfx straat, de heer Pijper, stelt, geassisteerd door eonige inspecteurs en rechercheurs een onderzoek in. Het moordwapen is gevonden achter het perceel in een der tuintjes bij de Karthui- zer school. Zooals te begrijpen valt, trok de moord aanslag in de dichtbevolkte buurt veel be langstelling. Nadere bijzonderheden. Omtrent den hedenmiddag in de hoofd stad geplecgden moordaanslug op een oude vrouw vernemen wij nog liet volgende: Te ongeveer half twee vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die een actetasch onder den arm droeg, bij de weduwe P., die gi licel alleen in het benedenhuis van per- Cf el Weslerstraat 182 woont. Ken kleine stoep geeft toegang tot de woning. De oude vrouw, die, naar later bleek, 82 jaar oud is, deed open Ofschoon zij den bezoeker niet kende, liet zij hem, toen hij daartoe het verzoek te kennen gat. binnen. Zij verzocht hem het voorkamertje in te gaan en nadat zij een kopje thee had ingeschonken, nam zij tegenover den bezoeker aan de tafel plaats Deze bracht daarop een plan ter sprake, dat in hoofdzaak hierop neerkwam, dat hij het hu'.s, dat naar hij meende te wewn, aan de weduwe toebehoorde, wilde koopon. Voor de vrouw verder nog Iets te berde kon brc )gen, haalde de bezoeker plotseling een hol ijzeren voorwerp, een z.g. kistopener, to voorschijn en bracht hij daar mede zijn weerlooze slachtoffer een of twee hevige slagen op het hoofd toe. De vrouw vloog gillend overeind en liep hevig bloe dend het gangetje naar de voordeur in. waar zij ineenzakte. De man heeft vermoe delijk onmiddellijk de vlucht genomen. Bu ren. dit- de deur half open zagen staan, vonden de vrot w in het gangetje liggen. Dadelijk waarschuwden z.)j de politie van het bureau Ma nixstraat en eenige familie leden, o.a. een zoon, een k'okkenmuker uit de Lindestraat. Het slachtoffer was nog bij bewustzijn en kon verschillende mededoc- lingen doen. Bovenstaande bijzonderheden zijn daaraan ontleend. Dat zij, zooals bc weerd is, ook Üi het gangetje van de wo ning nog eenige slagen var. tiaar aanvaller op het hoofd heeft gekreen, wordt niet waarschijnlijk r?acht. Omtrent den persoon var den dader bestaat si* -hts een vaag signalement. Voorbijgangers, die hem het perceel hebben zien verlaten, hebben aan de politie medegedeeld, dat tiij een gabar dine jas en een gleufhoed droeg. Andere burgers hebben aan de po tie een sleutel tje ;;cuevcn, dal een persooj.. die hard voort liep. verloor. T^en men hem achterna riep, dat tiij iets had laten vallen, bleef hij hard doorloopen. Het signalement, dat van dezen man is ver trekt, klop' min of m» r met dat van eerstgemclden persoon. De toestand van het slachtoffer, dat per nuto van den G.G. en G.l). naar het Tessel- schadeziekenhuis is vervoerd, was in den namiddag ernstig. Het moordwapen is. zoonis reeds in het vorige bericht gemeld, gevonden in een tuintje achter het perceel, nabij de Kart liuizerschool. Er was een doek om gewik keld. liet onderzoek in deze zaak wordt geleid door den heer Pijper, commissaris van het politiebureau aan de Marnixstraat. Een groote menigte heeft urenlang voor het huis gestaan, waarin zich het drama l.ceft afgespeeld. Het af- en aanloopen van rechercheurs en agenten on het schouwspel van een groote plas bloed, die op de stoep lag, hield de gemoederen danig bezig. Vermoedelijk is roof de drijfveer tot deze gruwelijke daad geweest, het gerucht liep ji.l.. dat de vrouw eenig geld bezat. Dit was «chter bezijden de waarheid, zij had van baar familie alleen het vruchtgebruik van Pet huisje. De dader heeft dan ook vermoe delijk niets uit de woning meegenomen. Het slachtoffer gehoord. De Inspecteur van Politie, de heer W. F. J! Glasius heeft hedenmiddag tusschen .vier cn half vijf do 82-jarige weduwe P., op wie een paar uur te voren in haar woning aan de Weslerstraat 182 door een onbeken den man een aanslaj is gepleegd, in het Tessolschadczickenhuis, waar zij verpleegd wordt, bezocht. Haar toestand was toen redelijk goed, echter zijn in verband met haar hoogen leeftijd complicaties niet uit gesloten. Bij het korte verhoor, dat de inspecteur haar heeft kunnen afnemen, heeft zij ver klaard, dat zij haar aanvaller, toen deze haar den eersten slag met een kistenopenor had toegebracht, een kan met melk, die op de tafel stond, in het gezicht heeft gewor 1-en. Onmiddellijk gaf de rnan haar daarop een tweeden slag, waarna zij gillend de gang is ingeloopen. Daar heeft 1e indrin ger haar een derdon slag toegebracht, om vervolgens door de voordeur te vluchten. Volgens haar beschrijving is de dader een naar schatting 28-jarig persoon, mager en met een bleek gelaat. Het standpunt van den minister Arnhem, 8 Maart. Zoonis bekend heb ben B. en VV van Arnhem in Januari j I aan den minisier van Waterstaat verzucht de mogelijkheid te willen onderzoeken de bouw van de vaste brug over den Hijn eenige pireii uit te stellen, in verband met den fiiuuicieelon toestand der gemeente In een schrijven aan B en W heeft de ml nister thans zijn standpunt ten aanzien van uitstel medegedeeld Hij merkt in du sclirij ven o.a. op. dat het algemeen verkeersbe lang geen uitstel van den bouw gedoogt. Immers de brug bij Arnhem vormt een he la tig rijk onderdeel van liet programma vv>r den houw van onze groote rivieroverhrug gingen. Volgens dit programma zou de Rijn brug n-.g «n 1931 of I932 aan de beurt ko men. indien althans de medewerking van gemeente en provincie was verkregen Blijft de toestand van onzekerheid omtrent iie medewerking van de gemeente Arnhem nog langen tijd voortduren, dan zal in plaats van de brug hij Arnhem een andere brug in liet programma moeten worden op genomen, in verband met het tijdig vol tooien van de gelieele verbinding, waarvan de verschillende bruggen deel uitmaken. Om deze redenen kan de minister een beslissing omtrent den voortgang van den brughouw te Arnhem niet langer dan tot April as. aanhouden, zoodat, moeht tegen dat tijd stip met de guneeiite Arnhem omtrent dien houw nog geen definitieve overeenstemming zijn bereikt, die brug uit liet bestaande werkprogramma zal worden gelicht, waar door de bouw naar een later tijdstip wordt verschoven Vermoedelijk zal dan met den houw niet voor 1937 kunnen worden begonnen. In verband met dit schrijven van den mi nistct hebben B. en W. van Arnhem in een nota aan den gemeenteraad medegedeeld, dat waar opschorting van den brugge bouw een uitstel van minstens vijf jaar mee zou brengen van hen geen voorstel zal zijn te verwachten om den bouw van de brug uil te stellen. In de raadsvergadering van April a.s. zal de gemeenteraad over het uitstel beslis sen. RAADSLID EN GEMEENTE- LEVERANCIER. De Alphensche kwestie. 's-Gravenhagc, 9 Maart. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is heden behandeld het beroep van J. N. Engelsman te Alphen aan den Rijn, directeur van de N.V Renata al daar, die na door den raad te zijn geschorst door Geel. Staten van Zuid-Holland van deze funclie vervallen Is verklaard op grond van leverantie van 200 zakken aan de gemeente. Voor appellant trad mr. de Roos op, die betoogde, dat appellant, die nog maar kort lid van den gemeenteraad was, vroeger al tijd reeds de zakken aan de gemeente le verde. Thans had hij vooraf advies inge wonnen, of hij niettegenstaande zijn raads lidmaatschap toch do leverantie zou kun nen doorzetten. Zijn adviseurs hebben hem toen aange raden, de zakken door zijn broer te laten leveren, die ze dan vooraf van de N.V. be trok. Appellant handelde hier dus volkomen te goeder trouw en indien hij geweten had, dat ook deze wijze van handelen in strijd zou zijn rnet zijn raadslidmaatschap, zou hij zich zeker niet meer met de leveranties, welke slechts een bedrag van 50 betrof fen, hebben ingelaten. Spr. hoopt, dat de Kroon hij de beslissing alsnog met deze omstandigheden rekening zal willen houden. Het standpunt van de gemeente werd uit eengezet door den gemeente-secretaris. De Kon. beslissing volgt later. DE HEER BRANDSMA BEDANKT ALS RAADSLID VAN ROTTERDAM. Rotterdam, 7 Maart Naar wij verne men zal de heer Brandsma, tegen wiens raadslidmaatschap door den Minister be zwaar is gemaakt in verband met de door hem bekleede betrekking van inspecteur hij het lager onderwijs, ontslag nemen als lid van den gemeenteraad ^n Rotterdam. I)c heer Brandsma behoordo tot de A.R. fractie. Het doel van de réis was: zien,' hooren en leeren De toestand is slecht 's C> r a v e n h a r e, Maart. Met dert Ge nua exprestrein is hedenochtend omstreek:- kwart voor ti.cn aan liet Slantsspoorsta tion aangekomen de Min -d/r van Defensie, mr. dr. L. H Deckers, na oen reis van twee maanden naar Indie te hebben gemankt. Minister Dockers, die zooals men weel, op deze reis vergezeld was van zijn zee machtadjudant, .luit, ter zee Ie kl. Bozuwa, is op zeer hartelijke wijze bij zijn (enig keer in de Residentie ontvangen. De mi nislers Donncr on Verschuur en de land machtadjudant om den minister, kapt. van Weel. waren tegemoolgcreisd, waar zij hem hebben begroet. Kers groot aantal autoriteiten waren op het station aanwezig om dr. Deckers te verwelkomen. Minister president Buys de Beerenbrouck was door ambtsbezigheden verhinderd op het station aanwezig te zijn. Na de eerste begroeting wandelde dr. Deckers met Minister de Graafl hel perron af. waar hij door een aantal fotografen werd opgewacht Lachend stemde de Minister er in toe even te posccren en een aantal kieken werd gemaakt. Direct daarna reed de Minister naar zijn woning. 's-G r a v e n h a g e, 9 Maart. De waarne mende minister van Defensie, minister van Staat. .Ihr. Mr. Ruys de Beeraiibrouck, heeft hedenochtend afscheid genomen van hoofden van afdeeling van het Departement en hedenmiddag 3 uur aan Minister Dec kers de loopetide zaken o /erge.lragen. Minister Derkers zal morgen zijn gewone ambtsbezigheden hervatten. MINISTER DECKERS. 's-G r a v c n h a g e, 9 Maart. De minister van Defensie, dr. L. N. Deckers, die heden ochtend uit Indie in Den Haag is terugge keerd, heeft hedenmiddag een redacteur van het Nederlandsch Correspondentiebu reau voor Dagbladen ontvangen en hem een onderhoud over zijn Indische reis toege staan. „Met doel van uw reis. Excellentie, was voor uw vertrek geformuleerd als het be zoeken van de instellingen der Marine in onzen Oost en het voeren van verschillen de besprekingen. Kunt U dit thans wellicht iets meer preciseeren?" „Het doel van mijn reis was: zien, hoo ren en leeren", antwoordde de minisier „ik ging naar Indiè om de marineinstellin gen te zien en heb natuurlijk levens van do gelegenheid gebruik gemaakt onderwerpen, welke met de marine verband houden te 1 espreken met die hoeren, met wie ik iel kens schriftelijk in aanraking kom. Dit is in de eerste plaats de commandant der zeemacht Dank zij het feit, dat hij mij tot Medan is tegemoet gereisd, konden on ze besprekingen reeds aan boord een am vang nemen. Ik voel dikwijls bij mijn werk. dat een belangrijk dco| van de vcrantwoor delijkheid van den minister var. Defensie in Indië ligt en om mij persoonlijk van de verhoudingen op de hoogte te stellen, neb ik de reis gemaakt. Ik ben te Soerabaja. in de opleidingsschool te Makassar en te Balik Papan geweest en heb ook het .sractteche werk onzer marine van nabij beschouwd En dit moet ik zeggen: Er wordt in Indie hard en met toewijding gewerkt, zoowel door officieren als door minderen. Mijn reis was goed voorbereid en dank zij deze goede voorbereiding was het mij mogelijk in drie weken zeer veel van Indië te zien. zonder dat het een oppervlakkig stukje werk is geworden. Wat ik gezien heb heb ik goed gezien. Maar daarom heb ik ook veel, van wat de gewone tourist doet en ziet, moeten laten rusten'. „Mogen wij informecren. Excellentie, hoe het thans staal met de kwestie van .len derden kruiser'?" - „De bewering..ook in de Hnllandsche pers geuit, dat ik alleen of in hoofdzaak in verband rnet deze kwestie- naar Indië ge gaan bpn. is absoluut onwaar. Natuurlijk heb ik er over geconfereerd, maar aansre zien er vanuit de" Kamer aan de Regeering vragen over deze aangelegenheid zijn ge steld, acht ik hét minder correct, daarover thans reeds moclcdeelingen in de pers te doen Over de noodzak el ijk lierd en wensche lijkheid had ik natuurlijk al mijn meening voordat ik naar Indië ging". „Is er in het vraagstuk dëV kostonverdee ling nog eenige wijziging gekomen?" „Dit vraagstuk is natuurlijk niet beperkt UTR.STRAAT 17 GEVESTIGD 1878 TEL. US GEWAS 1928 per flesch f 1.40, per anker f 56. tot den kruiser. In het algemeen kan men hier twee stroomingen onderscheiden. De cone zegt: laat lndié alles betalen, maar daar behoor ik niet loc. De andere richting wenscht, dat Holland alles betaalt, dat wensch ik evenmin. Het is de moeilijkheid hier den gulden middenweg te vinden. Kort na mijn optreden ben ik begonnen met een voorontwerp inzake deze materie Dit is nu zoowel hier als in Indië in on derzoek en de officieele adviezen zullen wel binnen niet te langen tijd tegemoet gezien kunnen worden". „Gaarne zouden wij nog uw oordeel ver nemen over den algemeencn toestand van Indië?" „Daar kan ik eigenlijk moeilijk iets over zeggen. Wanneer ik zeg: Indiö komt er wel weer boven op. dan wordt rnij ver we ten, dat ik na een bezoek van 3 weken daar niets van weten kan. En als ik een meer pessimistischen indruk gekregen had, lan beweert men natuurlijk, dat zoo'n kort ver blijf geen grond kan zijn om zoo donkei •Ie toekomst in te zien. Maar uit besprekiu .ten welke ik met particulieren, ook uit de industrie, heb gevoerd, heb ik. sterk «e voeld, dat de economische omstandigheden zeer moeilijk zijn. Men heeft zich zeer veel moeite gegeven mij ervan te doordringen voor zoover ik dit nog niet wist dat tiet in Indië verschrikkelijk slecht is. Maar char naast stonden weer anderen, die vol" ver trouwen waren, dat er binnen zekeren :Ijd verbetering zal komen. In het algemeen be waart men wel zijn optimisme". „Is U het tropische klimaat nogal mee gevallen? Wij hoorden, dat U zelfs den moed had in een zwart costuum aan land te gaan". „Natuurlijk had ik het warm, vooral toen ik in het zwart was. Daar heeft men we eens grapjes over gemaakt, maar het was een kwestie van beleefdheid jegens Indië cn jegens den gouverneur-generaal. Da' kleine offer van een zwart pak en hoog» hoed heb ik gaarne aan de wellevendheid gebracht In het algemeen zoo eindigde minister Deckers liet onderhoud is het een mooi bezoek geworden. De ambtenaren en de be volking en in het bijzonder de leidende per soncn hebben het gewaardeerd Ook be kende personen uit de nationalistische be weging hebben mij er bun ingenomenheid mede betuigd. Juist in dezen tijd. nu het geen couleur de rose is, heeft men dit blijk van mede leven der Nederlandsche Regeering op hoo gen prijs gesteld". STROOMLEVERING OVER GEHEEL FRIESLAND GESTOORD. Doot een ongeval aan de Pro vinciale Centrale. Leeuwarden, 9 Maart. Hedenmor gen om 10.40 uur ontstond een doorslag in een spanningstransformator, hehoorendc bij de in het bedrijf zijnde turbo generator van de provinciale centrale en dientengo volge een overslag op het railssyateem. De machine moest daardoor buiten bedrijf wor den gesteld, waardoor de stroomlevering over de geheole provincie onderbroken werd. Om 11.10 uur kon in de naaste om geving weer stroom worden gegeven en daarna successievelijk aan de gelieele pro vincie, zoodat te ruim 12 uur alles weer normaal was. De monteur J. Draisma te Leeuwarden heeft ten gevolge van de steekvlam ernstige brandwonden opgcloopcn. Het slachtoffer is naar het St. Bonifaciiisgesticht overge bracht. De materieele schade is gering. BROEDINR1CHT1NG VERBRAND. Borculo, 9 Maart Gisteravond ge- aakte het broedmachinelokaal van den heer Hieltjes te Borculo In brand. De machines, welke gestookt werden met petroleum, ver brandden geheel, met inbegrip van circa 2500 eieren. In zeer korten tijd was de ge- heele inrichting door het vuur vernield. Aan blusschcn viel niet te denken. Het m .etit toegeschoten hulp gelukken de belendende perceelen te behouden. Met moeite werd een vat petroleum uit het brandend perceel gehaald, waardoor een explosie kon worden voorkomen. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. KAAS VOOR DUITSCHLAND. Onze invoer bij dien van andere landen achtergesteld. Het lid der Tweede Kamer, de heer Lo- vink, heeft aan den minister van Buiten- landsche ZaKen gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat onz6 invoer, met name van kaas in Duitschland, door de wijzj waarop daar te lande devie zen worden verstrekt, achtergesteld wordt bij den invoer van dit product uit andere landen? 2. Is de minister bereid te overwegen wat kan gedaan worden om in dezen toestand voornamelijk met het oog op de belangrijke hoeveelheid kaas. die tot dusver steeds afzet in Duitschland vond, ten spoedigste veran dering te brengen? V A Duil Reipfi Amsterdam Riulnpest Belgrado of 3—51 Amsterdam Pa lijs 3—8 Marseille 1—.3 Rome 5—3 Brmdisi Athene 6—3 Mers^rntruh Cairo Chaza Riuhswells 7—c Bn/dad 9—8 Basra 8—8 Rpibslnr DiasR 8—H 9—3 Kavnclii .Todtuier 7 Allahabad Calcutta 6—8 Akvah Rangoon Bangkok 3 Koh Ink IV nan g Medan t—8 Patem hang Batavia 1 3 Bandoeng In Europa kan thans lilt twee routes gekozen worden. Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van 't eerstvolgende post vlieg ♦uier an Amsterdam 10 Maart 1932. EN HUISKAMERAMEUBLEMENTEN HEBBEN WIJ STEEDS EEN GROOTE SORTEERING. THEEMEUBELEN DE NIEUWSTE MODELLEN. K. BEEKSTRAAT TEL 543 BEEKENSTEINSCKEL. 10 UW ADRES VOOR COMPLETE IWEUBILEERR G. JjMj'I MT f Juffrouw Simpel. In den dierentuin ftot vreemde linge»; Pietje l toch zoc teleurgesteld mevrouw. We Kwamen luist om dezen tijd van het taar ornaat hu de rhinoceros wou zien niezen «Humorist»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6