Vrijdag 11 Maart 1932 'AM CÏÊSF OOIÏS C1H BAGKtAE ..DE EEMLANDER" 30 e Jaargang No. 217 DERDE BLAD Bieoenilaed DE VERDUISTERINGEN AAN DE BOSSCHE HANZEBANK Gebrek aan controle bij mede-curatoren MINISTER VERSCHUUR AAN HET WOORD BEZWAREN TEGEN HET KORTINGSWETJE DE INDISCHE BEGROOTING UIT DE STAATSCOURANT L00FENDE PACHTOVER EENKOMSTEN De zaak voor de rechtbank aldaar in behandeling Der? Bosch, 10 Mn art Heden werd voor de rechtbank te Den Bosch behandeld de zaak togen den gewezen curator bij de llanzebank H. T. en togen den chauffeur li. ter II. Verdachte H. T., gewezen curator in het faillissement bij de llanzebank, wordt ten 1ste gelegd dat hij te Den Bosch tusschen begin 1929 en omtrent begin 1931 opzettelijk als curator in liet faillissement van de Hutixcbank zich wederrechtelijk heeft toe geëigend ongeveer ?>t) stuks «Ier G pet. lee ning Ned Indie 1922 2e emissie, elk groot 100» dollar, alle in eigendom toehehoorende aan de in slaat van faillissement verkeo rende credielvereeniging ..De llanzebank en welke eflecten verd. in zijn Hoedanig beid van curator in zijn administratie, en om die effecten te «dmmistreeren en lege lijk te bewaren onder zich had. Verdachte T. wordt het eerst voorgeleid. Verd. hekent op de vragen van het verhoor, als do president rnr. Utiimels de verschil lende feilen memoreert. Verd. zegt dat hein door de curatoren niet met zooveel woorden het financieel beheer ia opgedragen. Hot sprak zoo van zelf bij de verdeeling der functies. Verd. gaf daarop inlichtingen over de wijze van dc geldbelegging. Hij zegt verder, het slacht offer te zijn geweest van de crisis; vroeger bezat hij ineer dan een ton. Hij liet tegen over het personeel niet blijken wat er gaan de was en hij deed dit alles in stilte. Getuige mr. G. Kolfschoten te Den Bosch, curator bij het faillissement van de Hanze bank, deelt mede hoe dc functies verdeeld waren. T. belastte zich met het financieete. getuige en mr. van Leeuwen niet het juri disclie gedeelte en mr. v. Leeuwen bemoei de zich wel degelijk zoo nu en dan ook met de financien. De verdediger mr. Bourlïer (Den Haag) krijgt uit het verhaal van mr. Kolfschoten den indruk, dat'hij het is geweest <1 ie het tekort heeft ontdekt. Mr. Bourlier meent toch dat T. zelf is gekomen met de mede- deeling van het tekort. De president en een van de raadsheer»'» Wezen voor de zoovoelste maal op de ver antwoordelijkheid van de curatoren, die de boel niet.hebben gecontroleerd. „Ik ben geen boekhouder", aldus mr. Kolfschoten. „Maar alles was toch in uw handen ge steld," aldus de president. .,U had moeten controleeren." „liet spijt mij dat wij het niet eens zijn over de beteckönis van de taak", aldus mr. Kolfschoten; „niemand vond tiet noodig de administratie te controleeren. Getuige mr. dr. v. Leeuwen (Den Bosch) eveneens curator In het faillissement van de llanzebank. verklaart hetzelfde als mr. Kolfschoten ten aanzien van het bewaren der effecten. II ij zegt ook dat er relaties met Dunlop zijn ontstaan, maar hij herin nert zich niet of hij daarvoor toestemming heeft gegeven. Toen de stukken verdwenen waren, heeft T. gezegd de verdwenen ef fecten aan zich zelf te hebben geleend. Getuige meende niet een zoo groote ver antwoordelijkheid te hebben, als welke de president hem aanrekende. Getuige B. Dunlop, 34 jaar, commissio nair in effecten, vertegenwoordiger der fir ma Dunlop en Philips, heeft de geheele geschiedenis meegemaakt en heeft van T. rnet verschillende tusschenpoozen de 50 verduisterde, effecten ontvangen, die bij zijn firma ingewisseld werden. T. had een rekening bij de firma loopende. T. vroeg die stukken voor zijn eigen rekening te deponeeren. Getuige H. Nijsten, accountant te Nijme gen, heeft de fraude onderzocht. Hij geeft een uiteenzetting van wat in de rapporten is vastgelegd en geconcludeerd. T. heeft er aan meegewerkt het onderzoek mogelijk te maken. Op een desbetreffende vraag van den ver dediger mr. Bourlier zegt de getuige dat T. volkomen op de hoogte was van alle fraude. Getuige deskundige dr. Casparie, zenuw arts te Den Bosch, heeft met dr. Janssen, directeur van het krankzinnigengesticht te Vught een psychiatrisch onderzoek inge steld naar de geestvermogens van T. Verdachte is toerekeningsvatbaar, maar heeft toch eenige ongewone eigenaardighe den, die in de rapporten niet juist te om schrijven zijn. Getuige dr. C. Janssen voormeld beves tigde zijn psychiatrisch rapport. Hi. rmede is het gettffgwerhoor in de zaaL tegen vera»»dite T. beê.ndigd. Na het getuigenverhoor was het woord aan den officior van justitie mr. Vermeulen voor het houden van zijn requisitoir. Mr Vermeulen nam in aanmerking, dat over al de millioenen in al die jaren geen contróle is uitgeoefend en dat daardoor de straf kon worden verzacht. Spr. noemt het gepleegde verduistering die hij bewezen acht. een ontzettend mis drijf ten aanzien van zooveel gedupeerden. De officier van justitie eischt ten slotte een gevangenisstraf van 3 jaren, met aftrek van den tijd in voorloopigi hechtenis door gebracht. De verdediger, mr. Bourlier, pleitte d«' uiterste clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald over 14 dagen. Ton aanzien van do tweede zaak tegen den chauffeur E. ter H. werd besloten de zaak 4 weken uit te stellen. Vóór de behandeling van de zaak deed zich nog eon incident voor. Een belangheb bende gedupeerde, de GO jarige banketbak ker v. d. N te Den Bosch, die aan den Sn gang van het paleis van justitie zijn kaan overgaf voor het gereserveerde gedeelte dei tribune, werd plotseling onwel en overleed kort daarop. EERSTE KAMER De arbeidsbegrooting en de be grooting van financiën goedgekeurd Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van arbeid zegt minister Ver schuur overweging toe van de vvonschen betreffende de admmistrahobezuiniging bij de Rijksverzekeringsbank, de waterzuivering in Zuid Limburg en de zorg voor kinderen van de in de, veenkoloniën op het land wer kende vrouwen. Spr. ineent dat het publiek veel in het belang van de Nederlandsche musici kan doen, door geen dwaze voorkeur te Iconen voor alles wat uit liet buitenland komt. Dc arbeiderswoningbouw is door het par ticuliere initiatief vrijwel verlaten, daardoor is de taak voor woningbouw vereenigingen en gemeentebesturen uitgebreid. Spr. er kent de koopkracht van het hooge loonei, stelsel tot het punt waarop deze tot werk loosheid '^iden. Vraagstukken als het loon peil moeten wórden bezien uit het nngnunl van productiekracht on concurrentiem«»ee ijkheid. Het algemeen loonniveau zaï moe ten dalen, doch dit is niet het zelfde als een daling van individueele Iconen. Alle economische krachten bchooren samen te werken om ons bedrijfsleven weder gezond te maken. Hierna wordt gerepliceerd. De Minister dupliceert. De arbeidsbegrooting wordt z.h.s. goed gekeurd. Aan de orde is daarna de begrooting van het departement van financiën 1932. De heer De G ij s e 1 a a r bepleit een be ter systeem voor de heffing van de belas ting van hpt inkomen. De heer Mend els bepleit belasting op goederen in de doode hand. Spr. wenscht een statistiek over het kapitaal van stich tingen, kloosters en dergelijke De heer Mojtmakc r bespreekt de in richting van het belastinggebouwencornplex aan de Drift te Utrecht. Spr. wil verbetering Minister de Geer bestrijdt dc opvatting van den heer de Gijselaar. Spr. wijst op te moeilijkheid tot ondervanging van ontdui king van belasting op goederen in de doode hand. Verbetering als door den heer Moltmaker bedoeld, zal nader onder de oogen worden gezien. Na repliek van den heer De Gijselaar wordt dit begrotingshoofdstuk goedge keurd. Na de pauze is dc begrooting voor het Departement van Justitie 1932 aan de orde. De heer Heerkens Thyssen (R.K.) huldigt de activiteit van dezen minister. Spreker dringt aan op uitbreiding der proel met openlucht-arbeid van gestraften. De heer Mende Is (S D.) wil overheids controle op het ontstaan en bestaan van stichtingen. Spreker heeft bezwaar tegen het inrichten van het opvoedingsgesticht te Avereest, na ontruiming als zoodanig voor overplaatsing der psychopathcn uil Leiden; de Leidsche inrichting is van veel nut voor studenten in crimineele psycholo gie. Spreker wil meer vrijheid voor den kinderrechter betreffende de plaatsing van kinderen in gestichten. De heer De Jong (R.K.) wil Staatscon trole over de Stichtingen. De heer Kranenburg (V.D.) wijst op moeilijkheid der matcrieele en formeele be wijsvoering in cchtscheidingsprocesscn en erkent de juistheid van 's Ministers ver klaring dat hij ten deze geen oplossing ziet. Spreker wil verbetering van dc aanvangs salarissen van jonge rechterlijke ambtena ren. Mevr. Pothuis-Smit (S.D.) wenscht opheldering in de zaak Kröller en betere bejegening van dienstweigeraars in de bi- zondere strafgevangenis te Schovcningen, alsmede verbetering van het vcrpleegpëil in de opvoedingsgestichten. Spr. bepleit bevordering van het geeste lijk leven der in do opvoedingsgestichten verpleegden. De heer Van S.asse van IJ s se It (R. K.) waarschuwt, voorzichtig te zijn in het streven naar specialisecring der opleiding van den strafrechter. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. minister deckers voor de film. '«Gravenhage, 10 Maart. Minister Deckers heeft gistermiddag geposeerd voor een sprekende filmopname van de N.V. Po lygoon. Dc minister hield een korte toe spraak over zijn Indische reis. Hedenavond wordt dé film in het Journaal der verschil lende bioscopen gedraaid. Moeilijkheden voor reeds vast gestelde gemeeniebegroo: tingen Aan het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder b van de wet van 15 Juli 1929 en in art. 72 van de wet van 17 Juni 1905 wordt liet volgende ontleend- Van verschillende zijden werden legen het onderhavige ontwerp bezwaren geop perd. De voornaamste bedenking van verschei dene leden betrof wel de inbreuk welke op het zoo heilzame beginsel van de autono mie der gemeenten zal worden gemaakt, indien dit ontwerp tot wet zal worden be vorderd. Van de thans voorgestelde maatregelen zal. zoo merkten cenige leden op, veelal het gevolg zijn. dat gemeentebesturen, ten ein de de plaatselijke geldmiddelen niet te be- rooven van een deel-der Rijksbijdrage, aan hun ambtenaren en arbeiders een korting op hun salaris en arbeidsloon zullen op leggen Zulks zal in een onkel geval zelfs geschieden in strijd met te voren uange gane overeenkomsten, hetgeen ook groote moeilijkheden zal teweegbrengen ten op zichte eoncr reeds vastgestelde gemeente bogrooting. Met inbreuk op de gemeonteiijke autono mie gaat hier voorts gepaard kunstmatige verzwakking van het verantwoordelijkheids besef der gemeentebesturen. Sommige leden hadden ook daarom to gen dit ontwerp bezwaar, omdat het h.i niet strekt tot instandhouding van het fi nancieele evenwicht van het Rijk, doch veeleer te beschouwen is als een gevolg van .'•et in de laatste maanden waar te nemen streven der regeering, om, hetzij op directe hetzij op indirecte wijze te dwingen tot ver laging der loonen. Indien de regeering het van algemeen be lang acht, dat er een constante verhouding zij tusschen de onderscheidene jaarwedden, dan waren deze leden van meening, dat dit doel op andere wijze behoorde to worden Lreikt dan door misbruik van macht tegen over de gemeenten. Dan is het h.i. noodig. uat gemeenten, provinciën en Rijk tezamen in overleg met de vertegenwoordigers der organisaties regelen ontwerpen met betrek king tot dc traktementen cn loonen van in Overheidsdienst stunndc personen. Een 2cor groot bezwaar achtte men ook gelegen in hetgeen wordt voorgesteld met betrekking tot de wet van 17 Juni 1905 (Stbl. 210). Tegen deze beschouwingen werd van tal van zijden verzet nnngctcckcnd Zoo spra ken vele leden als hun oordeel uit, dat er voor hen. die mcenen, dat. het landsbelang medebrengt, de regeering in het algemeen te steunen, bij haar crisi.sbelcid, alleszins termen bestaan, hun stem aan dit ontwerp niet te onthouden. Het voorstel moet naar hun gevoelen ols een crisismaatregel worden beschouwd en beoordeeld. Doet men dit, dan schijnen sommige daartegen ingebrachte bezwaren niet van overdrijving en eenzijdigheid vrij të pleiten. Verscheidene, loden waren van oordeel, dat de indiening van dit ontwerp niet noo dig zou zijn geweest indien en de Kroon en God. Staten zelve meer gebruik hadden ge maakt van hun bevoegdheid om niet goed te keuren begrootingen van provincies en gemeenten, waarin traktement- en loon regelingen, alsmede vrijstellingen van pen sioensbijdragen voorkwamen, welke over dreven moeten worden geacht. Deze leden achtten het te meer noodzake lijk, dat het Rijk een middel in handen krijgt om provincie en gemeenten te dwin gen de traktementen en loonen harer amb tenaren en arbeiders op een lager peil te brengen, omdat het hier ook geldt de vei ligheid van den Ncd. gulden. Dc invoering van dit wetsontwerp kan weliswaar, zoo merkten deze leden op, ten gevolge hebben, dat provinciale en gemeen tebesturen, die zich practiscb niet aan de gestelde voorwaarden wenschen te houden hun belastingen zullen verhoogen om daar in een compensatie tc vinden voor de ver minderde Rijksbijdrage, zoodat de binnen hun gebied wonende Rijksambtenaren dien tengevolge wederom meer. belasting zullen moeten betalen, doch vertrouwd werd dat in dat geval de regcering tegenover zoo danige besturen met kracht zou optreden, indien de Ged. Staten het ten aanzien der gemeentebesturen al niet reeds zouden doen. Ook waren deze leden overigens van oor deel, dat dit ontwerp niet in strijd is mei de wettelijke regeling welke tusschen hef Rijk en de gemeenten is aangegaan bij de wet, regelende hun financieele verhouding wijl de omstandigheden sedert de invoe ring van dezo wet zoodanig zijn veranderd, dat de regeering wel verplicht is, de indie ning van dit ontwerp als een crisismaatre gel te bevorderen. Het beroep op de autonomie van pro vin cie en gemeente, dat ten aanzien van dit ontwerp werd gedaan, gaat naar het oor deel dezer leden niet op. Die autonomie werd n.l. h.i. niet aangetast, aangezien de provinciën en gemeenten ondanks dit wets ontwerp vrij blijven, om de traktementen .-n loonen barer ambtenaren en arbeiders te regelen, zooals zij het wenschen. doodelijk tramongeluk. Rotterdam, 10 Maart. De Rotterdam- sche rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van den 40-jarigen tram bestuurder C. L., die zich te verantwoor den heeft gehad ter zake van het veroor zaken van dood door schuld. Op 31 Mei ven het vorig jaar heeft verdachte op het West Niouwland als bestuurder van een nieu wen tramwagon niet goed opgelet, waar door een aanrijding was ontstaan met den fietser J. E. Vriethoff. Dezo man raakte onder de wielen van den voortruc en werd zoodanig verwond, dat hij op slag gedjod werd. Vcrdachto had de remwërk tuigen niet goed bediend, want zijn wagen was nog na het ongeval gebotst op een tramwagen van lijn 1, die ongeveer 10 meter voider voor een halte gestopt had. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 6 we<en hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. TWEEDE KAMER De heer Wijnkoop meentdat de Volkenbond een oorlog legen Rusland in elkaar zet Voortgezet wordt de behandeling der In dische begrooting. De heer Van Poll verzocht bij de salu- riskorting rekening te houden niet de grootte van liet g.'zin. De heer Wijnkoop betoogt, dat hoe lager het peil der Indische huishouding wordt gestabiliseerd hoe grooter de winsten van het kapitalisme worden. Daarbij wil men do inlanders plukken zooveel men kan of dit zal lukken, hangt af van den strijd der massa. Thans wordt in Indiü een pure afbrnakpolitiok gevolgd. Spr. betoogt, dat de bevolking geweldig wordt achteruitgezet cn dat de massa in verzet zol moeten komen. De rubberrestrictie acht hij niet in hel belang van de Inlandsche bevolking. De heer Wijnkoop bestrijdt verder de uersordonnantle en betoogt, dat 'Ie regee ring niels doet voor de inlanders, die s.acliloffër worden van de suikercrisis. Spr betreurt het, dat er thans geen politieke conflicten zijn, maar hij hoopt dat de eco mimische conflicten, die voor de. deur staan aanleiding tot politieke zullen geven. De heer Wijnkoop bespreekt de reis van Minis Ier Deckers nanr Indic en meent, dat hel doel dezer reis slechts was voorbereidingen Ie treffen voor den oorlog tegen Rusland die door den Volkenbond in elkaar wordt gezet. De heer Kupcrs bespreekt de hondels üetickkjngen tusschen Indië en Nederland, •ie ambtenaarssalarissen en den toestand der bevolking. Ten aanzien van het eerste punt merkt spreker op, dat de Nederland sthe industrie niet krachtig genoeg op Ireedt in Indië. Er is zeer krachtige propa garida noodig. Ten aanzien van de salaris verlaging heeft spreker in Indië groote ver bitlering geconstateerd, doordnt geen over leg was gepleegd. Hot gevaar bestaal, «lat wanneer er eenige opleving komt, de beste ambtenaren den 'Staatsdienst zullen veria ten Spreker dient twee moties in. De eerste spreekt de weiischelijklieid uit van tijdelijk beid der opgeiegde -korting. De tweede mo lie wenscht dat de tweede korting uiterlijk 1 Juli 1932-moet worden ongedaan gemaakt Spreker pleit voorts voor een krachtige vvelvaarlspolitiok en wegneming van alles waf de ontwikkeling der vakbeweging be lenunert. Dc heer Beu m er hcudt financieele be schouv» ingon en zegt dat de salariskorting onafwendbaar was. Op defensie cn politie is reeds veel bezuinigd. De heer K. ter Laan bepleit een beten rechtspositie voor de Indische ambtenaren Minister De Graaf f zal Vrijdag ant woorden. De vergadering wordt geschors! lot des avonds. Posterijen, telegrafie en telefonie Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1932 aan den referendaris der Posterijen, Telegrafie' en Telefonie W. A. baron Ben- linck, directeur van het postkantoor te Gro ningen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer D. Mes dag op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kanselier der eerste klasse aan het consulaat tc Kaapstad. RUNDERZIEKTE TE BODEGRAVEN. Vreemde sterfgevallen onder het vee. Men meldt uit Bodegraven aan dc N.R.C.: Ongeveer veertien dagen geleden is al hier 'n stal koeien en varkens eigendom van één veehouder, binnen een paar dagen, zonder dat met zekerheid de oorzaak ervan kon worden vastgesteld, gestorven. Thans zijn dergelijke sterfgevallen geconstateerd bij het vee van de boerderij Rijlaarsdam ten zuiden van den Rijn. Een rund is reeds afgemaakt omdat het dezelfde verschijn selen vertoonde als die bij het vee van de boerderij Schouten zijn waargenomen. VROUW DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Amsterdam. 10 Maart. In de Wees perstraat bij de 'Nieuwe Keizersgracht is «en 59-jarige juffrouw, toen zij den rijweg overstak aangereden door een wielrijder. Met een gebroken been is zij naar het Israëlitisch Ziekenhuis op de "Nieuwe Kei zersgracht overgebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. Voorloopig verslag over hef intiatiefsvoorstel Ebels Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het voorste1 van wet van den heer Ebels c.s.. houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pcich to vereen komsten, konden vele leden zich niet de strekking van het voorstel ver eenden, hoewel zij het betreurden, dat de regeering ni. t met een dergelijk voorwiel of althans met andere maatregelen gekomen is. De nood in den landbouw is zóó hoog g.vslogtn, dat naar hun overtuiging bijzon dere voorzieningen, als in den geest van het wetsvoorstel, dienen te worden getrof fen Sbmmige leden, do mérites van het wetsvoorstel erkennende, betwijfelden, of wel elke pachter, die in finuncieel ongun stige omstandigheden verkeert, zich t itelen kantonrechter zal wenden, uit vrees dat do verpachter hem voor verlenging van de pacht niet meer in aanmerking zal laten komen. Zij achten daarom een aanvullende bepa ling, houdende een recht van continuatie gedurende den tijd, dat do wet in werking is, noodzakelijk. Tegen de indiening van wetsvoorstellen ais liet onderhavige is van andere zij Ie het bezwaar geopperd, dat de regeering, indien zulke voorstellen tot wet verheven worden, zich wellicht minder actief zal bezighouden met do leniging van don nood der land- cn tuinbouwers. Verscheidene le den wezen er op dat, mocht dit wetsvoor stel eens wet worden, het gevolg zou zijn, dat de taak der kantonrechters ten platte land? aunmerkolijk zal worden verzwaard. Eenige leden vestigden met nadruk c^e aandacht op mogelijkheid van invoering van een glijdende pachtschaa of een mobiele pacht, waarbij de pachtsom op en neergaat met den prijs van bepaalde producten. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat het verzoekschrift eerst kan worden in gediend, nadat een termijn vervallen is. De verpachter moet er immers toch op kun nen rekenen, of hij op den vervaldatum de pachtgelden al of niet zal ontvangen. Zij achtten het beter, dat de pachter zich vóór dien datum tot den verpachter wendt en indien'partijen bet niot eens kunnen wor den, de oersle verplicht is zich bijv. uiter lijk één rnaand voor den vervaldatum tot den kantonrechter te wenden. Andere leden maakten bezwaar dat dc voorstellers alleen rekening houden met de pachtovereenkom sten. welke vóór 1 Januari 1932 zijn tot stand gekomen, omdat na dien datum contracten met onredelijk hooge pachten kunnen ai- gesloton zijn of afgesloten worden. Zij stelden de vraag, of wellicht in dien zin geen regeling zou kunnen worden ge troffen, bijv. door de wet van toepassing te verklaren op pachtovereenkomsten, aan gegaan vóór do inwerkingtreding van deze wet. Eenige leden achtten dc samenstelling van de Crisispachtcommissie niet gelukkig. Het schijnt niet aanbevelenswaardig, aan de be rechting van gedingén over burgerlijke rechten te doen deelnemen door personen, die niet tot de rechterlijke macht behooren, maar die partijen zijn. Verscheidene loden haddon er bezwaar tegen, dat de commissie in het bijzonder behoort te letten op den vermogenstoestand van partijen. Hiermede wordt een subjectief element ingeschakeld, hetgeen ongewcnscht werd geacht. Verscheidene leden achtten hooger beroep gewenscht. Onderscheidene leden wenechten aan de wet geen terugwerkende kracht te verlee- nen. Andere leden waren van oordeel, dat de bepaling, waarbij terugvordering van reeds betaalde pachtsommen mogelijk wordt gemaakt, onredelijk was en dat daarmede beter rekening kan worden gehouden bij een verlenging van den pachttermijn. WARMENHUIZEN IN GELDNOOD. Warmen huizen, 9 Maart. Wegens de benoodigde verhooging der uitgaven voor Armenzorg, wèrkverschuffi* g cn tuina*rs- steun, totaal van 7500 en wegens de aan merkelijke lagere raming der belastingen van 12.500 op 5000, is het gcmoent.-be- stuur van Warmenhuizcn genoodzaakt zijn begrooting te wijzigen. Besloten werd 50 opcenten op de vermogens- en 100 opcenten )p de gemecntefondsbelasting te hofftn; daar er ook dan nog een tekort van 10 535 ongedekt is, werd besloten te pogen een hij- drafge van het Rijk te ontvangen in de ge meentehuishouding. ECHTELIJKE TWIST. Man gewond. Dinsdagavond heeft een vrouw uit een gezin aan de Assonstraat te Deventer haar man, die reeds ter ruste was gegaan, on verwacht met een hamer een slag op het hoofd toegebracht. I)e getroffene kreeg een ernstige bloedende wonde en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De echtge- noote koos het hazenpad en is tot op heden niet teruggekeerd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Deventer, 10 Maart. In de gemeen te Wfjhe Is hedenavond de door de familie Van der Vegte bewoonde groote boerderij „De Paddepol" door brand totaal verwoest De geheele inboedel ging verloren terwijl eenig vee in de vlammen omkwam. De oor zaak is onbekend. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. De plaatselijke brandweer, welke nog uitgerukt was, stond machteloos tegenover de vuurzee.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9