INTERVIEW MET BISSCHOP SCHREIBER GEWELDIGE BRUG TE SIDNEY GEOPEND DE GRAF ZEPFELIN NAAR ZUID-AMERIKA' „DE NAT.-S0C. BEWEGING EEN POLITIEKE ZIEKTE" Willekeur mag niet de wet vervangen VALSCHE MUNTERS IN DE VAL GEL00PEN DE ORGANISATIE VAN DEN D0NAUB0ND Nag geen overeenstemming bereikt HERVORMING VAN DE POOLSCHE REGEERING De beteekenis der nationaal socialistische beweging geschetst Duitschlands verhouding tot Polen en Frankrijk Parijs, 21 Maart- (V.D.) De Berlijnsche bisschop dr. Schreiber heeft een correspon dent van het Petit Journal een uitvoerig interview toegestaan, waarin hij zijn mee rling te kennen gaf, zoowel over de natio- naal-socialistische beweging als over de betrekkingen van Duitschland met Frank rijk en Polen. Over de Hitler-beweging zelde de Bis 6chop, dat deze was ontstaan uit de ellende en de ontevredenheid van een groot dco] van het Duitsche volk. Hij geloofde echtex nJet, dat deze beweging voor de internatio nale verhoudingen een zoo groot gevaar was als men dikwijls meende Ferder acht te hij de geheele beweging een episode van •voorbijgaanden aard, die korter of langer zou kunnen duren. Al kon men op het oogenbük nog niet zeggen, dat zij haar hoogtepunt reeds bereikt had, toch was dr. Schreiber van meening, dat ze spoedig daar overheen zou zijn, om dan geleidelijk te verloopen. Wat de in Frankrijk over het nationaal socialisme en over zijn doelein den verbreide opvatting betrof, deze achtte de bisschop sterk overdreven. Het program der nationaal-socialistische pai tij op zich zelf was zeer onduidelijk. Het was voorna mclïjk te doen om een wijziging in het re- geeringssystecm van Duitschland en oorlog maakte geen deel van dit program uit. Sprekende over de Duitsch Fransche be trekkingen, verklaarde dr. Schreiber, dat de laatste maanden Duitschland veel te leurstellingen hadden gebracht. Niettemin had hij een onwankelbaar vertrouwen, dat een definitieve overeenstemming zou wor don bereikt, die in het belang van den F.uropeeschen vrede beslist noodzakelijk was. Wonneer Duitschland en Frankrijk tot Een aantal slachtoffers Londen, 19 Maart. (V.D.) Hedenmorgen is te Sidnoy de nieuwe brug over de haven van Sidney geopend, die met een reus achtige boog, waarvan de spanningswijdte 500 M. bedraagt, de haven overspant en één der grootste boogbruggen ter wereld is. Tienduizenden belangstellenden zijn naar Sidney gekomen uit alle dcelen van Australië om de feestelijkheden ter gele genheid van de ingebruikneming der nieu we brug bij te wonen. Londen, 10 Maart. (H. X.) Bij de inwij ding van de nieuwe brug te Sidney heeft zich een incident voorgedaan. Toen de mi nister-president van Xieuw-Zuid-Wales, die de inwijdingsplechtigheid verrichtte, zijn toespraak had geëindigd en het lint, dat de afscheiding vormde, wilde doorknip pen, kwam plotseling een inspecteur van politie naar voren, die het lint met zijn sa bel doorhakte. Do man werd terstond in hechtenis genomen. De minister-president liet het lint opnieuw spannen en knipte het daarop door. Bij het verhoor van den schuldige bleek, dat deze tot de oppositie partij behoorde en deel uitmaakte van een organisatie, die volgens geruchten uit on tevredenheid over liet tegenwoordige be wind ter gelegenheid van de inwijding een aanslag op den minister-president had wil len plegen. Sidney, 19 Mart (V.D.) Bij de inwijding van de nieuwe liavcnbrug in Sidney zijn tot dusverre vier dooden gevallen. Tijdens een folkloristischen optocht over de brug viel een deelnemer zoo ongelukkig van een auto. dat hij op slag dood was. Des avonds gaf de brandweer een groot feest ln het geweldige gedrang zijn drie personen dood gebleven; 500 personen ver loren het bewustzijn; 300 kinderen raakten verloren. overeenstemming zouden komen, zouden zij een sterke yredesrots kunnen vormen indien dat niet het geval zou zijn, zouden alle pogingen, om den vrede in Europa t( vestigen, zonder resultaat blijven. In ver tand hiermede herinnerde Mgr. Schreiber aan zijn groote rede, die hij in November j.l. voor den vredesbond van Duitsche Ka tholiekon heeft gehouden en die in het buitenland scherpe critick uitlokte. Hij verdedigde zich tegen het verwijt, dat hij den Duitschen oorlog als een rechtvaardige zaak zou hebben voorgesteld. Men had s'echts gedeelten uit zijn rede geciteerd, waardoor de inhoud verdraaid werd weer gegeven. Zijn heele toespraak was er juist op ingesteld de Duitsch-Fransche toenade ring tc bevorderen. Van de Fransche en Belgische vertegenwoordigers, die persoon lijk bij het uitspreken van de rede aanwe zig waren, had hij dan ook niets dan in stemming geoogst. Tenslotte sprak dr. Schreiber nog over de Duitscli-Poolsche betrekkingen. Polen heeft den steun van Duitschland noodig wegens zijn nabuurschap met Rusland Natuurlijk kon het volledig op Frankrijk steunen, doch Frankrijk ligt op grooten af stand. Helaas bestond tusschon Duitsch land en Polen de kwestie van den corridor van Danzig. De bisschop begreep zeer goed dat Polen een uitweg naar zee noodig had doch men kon stellig wel een oplossing vinden, waardoor de belangen van beide Unden behartigd zouden worden en de ver standhouding tusschcn beidé staten weer volkomen hersteld zou kunnen worden. Friedrichshafen, 20 Maart CV.D.) De Graf Zeppelin, die Dinsdag j.l. een in fil'e opzichten goed geslaagde technische proefvlucht heeft gemaakt, zal te midder nacht starten voor zijn eerste vlucht in 1932 naar Zuid-Amerika. Indien de wecrsgesteltheid het toelaat, zal do route gaan langs het Rhónedal, ilo Middcllandsche Zee, Gibraltar en verder o\er de Canarische eilanden of Kaapverdi sche eilanden. Negen passagiers bevinden zich aan boord, die meegaan naar Pernam buco. Het luchtschip zal vermoedelijk Dins dag 22 Maart n.s. tegen half twaalf des avonds te Pcrnambuco aankomen. De Amc rilcaansche millionair Leeds, die in 1929 deelnam aan de vlucht om de wereld, heeft reeds passage geboekt voor de terugreis naar Europa- De Graf Zeppelin neemt verscheidene postzakken mee. Het Condor-syndicaat in Zuid-Amerika heeft een specialen lucht- dienst ingesteld voor aansluiting van vlieg tuigen naar Bahia, Rio de Janeiro en Bu enos Aires op de aankomst van de Graf Zeppelin. Het luchtschip heeft voor do reis naar Pcrnambuco ongeveer 900 K.G. aan levensmiddelen en dranken aan boord. Friedrichshafen, 20 Maart- (V.D..1 Nadat het luchtschip Graf Zeppelin in den afgcloopcn nacht om 0.25 uur uit de hal was gesleept, is het om 0.33 onder leiding van dr. Eckcncr opgestegen voor zijn eer ste reis naar Zuid-Amerika van dit jaar. Vele toeschouwers waren ondanks het middernachtelijk uur bij den start aanwe zig, klankfilm-operateurs trachtten nog zooveel mogelijk interessante beelden en klanken vast te leggen. Een verstekeling. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de 22-jarlge kunstnijveraar Amann uit Augsburg in do luchtschccpshal geslopen, met de bedoeling met dc Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika te reizen. Hij werd ech ter nog bijtijds ontdekt en aan de politie overgeleverd. Londen, 21 Maart, (V.D.) Om 16 uur 45 (G.T.) is het luchtschip Graf Zeppelin boven Tanger waargenomen, terwijl het om 18 uur 45 Mogador (Marokko) heeft gepas seerd. DE GRAF ZEP?EL:N NAAR ZUID-AMERIKA. Hamburg, 21 Maart. (H.N.) Volgens een door dc directie van de Hamburg-Ame- rikalijn ontvangen bericht bevond de Graf Zeppelin zich vanmorgen 6 uur Grecn- wichtijd boven Barcelona. Lneht-Icto, van de nieuwe, reusaaMigo brag over dc haven van Sidney» ozn dor graatstc cn daursto bruggen die colt werden qebauwd. Benoden links: J. T. Lang, minister-president van don Auslralischon bondsstaat Nlenw-Zuld-Walea. De New Guardbeweglng, het Auolrallssh pendant van da Klu-KInrc-Klan, wilde tij dens (1e openim van genoemde brng, den in politiek omzicht zeer inpopulair3n staatsman in het van baaien wcmelenda water werpen. Do aanslag werd evenwel verijdeld, Severing verdedigt zijn hom ding tegenover de Hitle rianen. Düsseldorf, 19 Maart, (V. D.) In een massavergadering van de commissie van actie van het ijzeren front heeft de Pruisische minister van binncnlandschc za ken Severing heden voor ongeveer 10.000 toehoorders een redevoering gehouden over den strijd om Pruisen. Spreker begon met er op te wijzen, dat men geneigd zou kunnen zijn te zeggen, dat de resultaten van 13 Maart voor Hindenburg een dergelijken voorsprong hebben ge bracht, dat de tweede verkiezing eigenlijk slechts een forraeclc handeling was. Men moet er bij de tweede verkiezing echter voor zorgen, dat Hitier en zijn beweging een nog krachtiger schok krijgen. De nat.- soc. beweging is de uiting van een politieke ziekte, waarvan het Duitsche volk zoo spoe dig mogelijk moet worden bevrijd. Ook Hitler heeft moeten toegeven, dat hij in ge val van een aan de macht komen de nood verordeningen cn ook het verdrag van Ver sailles niet uit den weg zou kunnen ruimen. Op 10 April moeten de laatste reserves in het veld worden gebracht, opdat de over winning van Hindenburg overweldigend worde. Dat is reeds noodzakelijk in verband met de a.s. Fransche verkiezingen. Het lot van dc pacificatie van Europa en van de geheele wereld is afhankelijk van do posi tie van Duitschland en Frankrijk onder ling. Op 10 April moet het Duitsche volk te gelijkertijd tot uitdrukking brengen, dat Duitschland geen nieuwe opruiing van vol keren, maar vriendschap met Frankrijk wil. Aan het slot van zijn uiteenzettingen sprak Severing ook nog over de politieactie tegen de N. D. S. A. P.. waarover hij o. a. zeide: Wanneer ik in den loop der laatste dagen het publick een beeld heb gegeven van de nat-soc., dan heb ik daarmede slechts een politicken plicht gedaan. Wanneer men zegt, dat dit verkiezingspropaganda is. ant woord ik: Ik kan het niet helpen, dat dc stormafdeelingen in den nacht van 13 op 14 Maart gemobiliseerd zijn ggworden. Voor een minister van politie is het beter weinig te praten en te handelen. Ik denk er niet aan de vrijheid van eenigen partijaanhangor van de nationaal-socialisten te beknotten. Ik denk er echter wel aan, thans een muur op te richten ter bescherming van de auto riteit van den staat en ter bestrijding van pogingen in Duitschrand" in plaats van de wet de willekeur te plaatsen. Hitler heeft cr den nadruk op gelegd, dat de huidige bo- klcedcrs van de staatsmacht vol schrik zijn voor het nationaal-socialisme. Daarop ant woord ik; „Al zijn er ook nog zoo veel nat.- soc. in Duitschland, hier staat iemand, die geon vrees kent cn naast mij staan vele duizenden, die hetzelfde zeggen." Berlijn, 20 Maart (V. D.) Te Stutt gart is, naar de Montagspost meldt hedon ren drukkerij van valsch papiergeld ont dekt In verband hiermede zijn reeds zes personen gearresteerd. De voornaamste schuldige is een koopman, Schroedcr ge naamd, die pas twee maanden geleden uit Zuid-Amerika was teruggekeerd. Schroeder had in de Reuchlinstrasse een werkplaats met vele machines ingericht, waar twee lithografen dag en nacht bezig waren met de fabricatie van valscho biljetten van 100 Mark. Tengevolge van een oneenigheid met den huisoigenaar, die het ononderbroken werken in de werkplaats vreemd vond, kwam de zaak ter oore van de politie. Deze stelde een onderzoek in en vond daarbij valscho biljetten ter waarde van in totaal VA millioen R.M. Do biljetten waren won derlijk goed nagemaakt In totaal schijnt voor ongeveer 8 millioen M. valsch geld te zijn vervaardigd. In den nacht op Maandag zal, naar ver luidt, een filiaal van deze werkplaats wor den gesloten, dat ergens in Zuid-Duitsch- land gevestigd is, doch welks standplaats door de politie nog geheim worden gehou den. Venvacht wordt dat nog verscheidene arrestaties zullen volgen. GEN RESULTATEN VAN HET ONDER HOUD TARDIEU—LÏTWINOF. Moskou, 21 Maert (V.D.) Naar verluidt, heeft het onderhoud dat dc volkscommis saris voor buiteolandsche zaken Litwinof met den Franschen minister-president Tar- dieu to Genëvo over het Russisch-Fransche non-agressiepact heeft gehad, niet tot eenig resultaat geleid. Het verzoek van Rusland om do economische betrekkingen met Frankrijk tot. klaarheid te brengen, heeft in Fransche rcgceringskrlngen weinig weer klank gevonden. Voorts verluidt, dat Lit winof na torugkeer te Gcnève zijn bespre kingen met Tardieu zal voortzetten. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een doode en een gewonde. Dusseldorp, 20 Maart (V.D.) Zondag middag is boven het vliegveld Lobausen een sportvliegtuig van ongeveer 30 M. hoogte omlaaggostort. De piloot liep ern stige verwondingen op. De medevliegcnde meccoicien werd op slag gedood. CAMBRIDGE WINT DEN MEEST BEROEMDEN ROEI WEDSTRIJD TER WERELD. (Radio-foto). De Cambridge-ploeg (rechts) en de Cxiord-ploeg In strijd gewikkeld bij Ham. mersmith'Bridge ta Londen. Voor de zoovcelsto maal vond de traditionele rooi- wcJstrijd tusschcn Oxford cn Cambridge plaats, welke door Cambridge met een voorsprong van VA lengte gewonnen werd. Zal de moreele leiding bij Frankrijk en Engeland berusten? P a r ij s, 20 Maart. (V.D.) De Parijsche pérs publiceert een vermoedelijk van hoo- ger hand geïnspireerde verklaring inzake de Engclsch-Fransche onderhandelingen over het Donaubond-plan, waarin o.a. gc zegd wordt, dat de Engclsche regeering nog niet op de Fransche voorstellen geant woord heeft, omdat het Engelsche kabinet pas Woensdag a.s. over deze voorstellen zal beraadslagen. De onderhandelingen tot nog toe, die langs diplomatieken weg plaats vonden, wettigden echter de hoop, dat de kwestie in een voor Frankrijk, gunstigen zin geregeld zou kunnen worden. Op één punt althans zouden de- Fransche en dc Engclsche belangen. overeenstemmen. Frankrijk cn Engeland zijn op het oogen bük dc ecnige landen, die over de midde len beschikken om den Donaustaten den economischcn en financieelcn wederop bouw mogelijk te maken Dit feit alleen reeds geeft Frankrijk cn Engeland het recht op dc moreele leiding bij de organi satie van den Donaubond. Het gaat niet onn. dat het Fransche en F.ngelsche kapi taal slechts wordt gebruikt om de handels- Fetrekkingcnvan Duitschland en Italië mc; de Donaustaten to bevorderen cn op deze wijze do aaneensluiting van het oude Mid den Europa of het herstel van het voor malige drievoudige verbond in de hand te werken. Verklaringen van Marinkowltsj. Belgrado, 20 Maart. (V.D.) De Joego slavische minister van buitcnlandsche za ken, Mannkovvitsj, is heden uit Genèvc te Belgrado teruggekeerd. Kort na zijn aan komst legde hij een belangrijke verkla ring omtrent Tardieu's Donauplan af. Ma- rinkovvitsj merkte op, dat het geheele vraagstuk zich op het oogenblik nog in het stadium van wederzijdse!) onderzoek be vindt, aangezien het Fransche voorstel of ficieel zelfs nog niet door de Fransche re- gecring ter kennis van de regccringen der Donaustaten is gebracht. De voor-onder handelingen hadden tot nog toe echter niet tot overeenstemming tusschen Frankrijk, Duitschland, Engeland en Italië geleid. Konige van deze mogendheden stonden n.l. op het standpunt, dat, alvorens het plan verder uitgewerkt zou worden, de Fran sche fiuancieelc hulpverleening aan Oos tenrijk cn Hongarije geregeld diende te zijn. Het was echter uitgesloten, dat de Fransche regeering het verstrekken van credieten aan Weenen en Boedapest zelfs maar in overweging zou nemen, zoolang in het Donauplan op economisch gebied niet een weinig orde zou zijn geschapen. In de oerste plaats diende het vertrouwen ti» worden hcrstold, anders zou het kunnen gebeuren, dat binnen eenige maanden ook de nieuwe crcdietcn weer zouden bevrie zen. Enreland en het economisch herstel der Donaustaten. Londen, 20 Maart. (V.D.) Van offici- eele zijde worden in eenige Midden-Euro- pceschc staten opgedoken geruchten, vol gens welke één der Engclsche voorstellen voor don economischen wederopbouw der L»onaustatcn zou zijn geweest, deze staten onder financieele contrólo van de bank voor internationale betalingen te stellen, met stelligheid tegengesproken. Van En- gelschc zijde wordt zooals de Obser ver verneemt er juist op gewezen, dat er geen uitgewerkt Engelsch plan bestaat. De Engclsche poliiek is er echter op ge licht elk plan' te steunen, waardoor een werkelijk herstel der Donaulandcn kan worden bereikt. DE DREIGENDS SPANNING TTJSSCHEN ENGELAND EN IERLAND. Dublin. 21 Maart. (V.D.) Naar aanlei ding van de verklaring van den Engel- schen kanselier van de schatkist Neville Chamberlain, dat de voorstellen, om in Ierland den eed van trouw aan den Engel- schen koning cn de betaling der schadever goedingsbedragen aan Engeland af te schaffen, de Engelsche regcering met groo te bezorgdheid vervullen, heeft de Iersche minister-president De Valera zich aldus uitgelaten: „Cp uct oogenblik wil ik slechts zeggen, dat de fout niet bij 't Iersche volk zou lig gen, wanneer de meeningsverschillen en de spanning tusschcn Engeland en Ierland opnieuw opleven." Warschau, 19 Maart. (H. N.) Van daag is dc 63c „naam"-dag van maarschalk Pilsoedski in geheel Polen gevierd met pa rades cn andere feestvieringen. Pilsocdski zelf bevindt zich op het oogenblik in Egyp te. Volgens één der bladen is een reorgani satie van het kabinet op handen. Men ver wacht, dat 4 A 5 portefeuilles nieuw bezet zullen worden. O. a. wordt overwogen, een nieuw ministerie voor economische aange legenheden jn.te stellen. - Warschau, 20 Maar t. (V. D.) De reeds aangekondigde reorganisatie van de j egeering-Pryslor heeft heden plaats gevon den, Afgetreden zijn de minister van land- bpuw Janta Polczynski, dc minister voor agrarische hervormingen, prof. Kozlowski en de minister voor openbare werken gene raal Norwid Neugebauer. Tot minister van landbouw en agrarische hervormingen werd benoemd de directeur van de agrarische staatsbank in Warschau Ludkiewicz. Den minister voor spoorwegen werd tevens de vertegenwoordiging onge dragen van het ministerie voor openbare werken. Tot plaatsvervangend minister president werd benoemd de vice-minister van financiën, prof. Zawadzki, die tevens de leiding kreeg van de economische poli tiek der regcering. Deze reorganisatie van de regeering heeft geen groote politieke beteekenis. De benoe ming van Zawadzki tot economisch advi seur van den kabinetschef doet de conclu sie aan de hand, dat economische an finan cieele problemen op den voorgrond zullen staan van liet program der gereorganiseer de regcering. STANDEEELD VAN GENERAAL MAN GIN ONTHULD. Parijs, 19 Maart. (V. D.) Heden heeft alhier de plechtige onthulling plaats ge vonden van het standbeeld voor den over leden generaal Mangin, den voormaligen commandant van de Frasche bezettings troepen in Mainz. Met bronzen gedenktee- ken stelt den generaal voor tijdens een veldslag, hij moedigt een Franschen infan terist cn een Sencgalneger aan tot den strijd. Aan den onderkant van het voet stuk staan de militaire daden van Mangin in Afrika cn in den wereldoorlog vereeu wigd met namen als Sedan, Marne, Ver dun, Mainz, enz. Aan de onthulling namen vertegenwoor digers van den president der republiek, pre mier Tardieu cn tal van militaire en an dere autoriteiten deel. CEILI HEFT DEN GOUDEN STANDAARD OP. Valparaiso, 19 Maart. (V. D.) De re geering van Chili heeft besloten den gou den standaard op te heffen. Deze stap wordt gemotiveerd met de mededeeüng, iat de peco zijn eigen waarde moet vinden. Dit zaï waarschijnlijk het geval zijn bij een no- tcering van 50 pet. van de huidige waarde. Dit besluit van de regeoring krijgt kracht van wet na goedkeuring van het congres. HET ARBEIDSRECHT IN AMERIKA. Washington, 19 M a a r t. Het congres heeft thans definitief het wetsvoorstel van den afgevaardigde Norris goedgekeurd, waarin de bevoegdheid der rechtbanken om bij stakingen en andere arbeidsconflicten uitzonderingsbepalingen tegen stakende ar beiders of hun organisaties uit te vaardi gen, belangrijk wordt ingeperkt of geheel opgeheven. De nieuwe wet is ter ondertee- kening naar president Hoover gezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10