J. A. SCHOTERMAN Zn. CONTINGENTEERING VAN VLEESCH A. K. van NiEOWKERK N.V. St. EMILION BEDENKINGEN IN DE KAMER Wat is „onverwijld' ZWARE BRAND TE DEN HAAG Gasslang die vlam vatte WIJNHANDEL DE TERUGROEPING VAN PROF. UDE RADIOPROGRAMMA SPIRAALMATRASSEN EN KAPOKBEDSTELLEN worden door ons tegen uiterst lage prijzen onder garantie geleverd MUMORHOEKJE W/J Zullen in Denemarken repressaille maatregelen genomen worden? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch. Daaraan wordt ontleend, dat verschelde ne leden bedenking maakten tegen de me thode van behandeling. Na de uitvaardiging van liet K. B. tot contingenteering van den vleoschinvoer toch moet, ingevolge artikel 3 van de Crisisin voerwot, onverwijld een voorstel van wet tot regeling van deze aangelegenheid aan de Staten-Gcneraal worden gedaan. liet contin- gentecringsbesluit is gedateerd 23 Januari 1932 en gewijzigd bij K. B. van 30 Januari 1932; het wetsontwerp is ingediend op 1 Maart 1932. De hier aan het woord zijnde leden nu vroegen zich af. of hier nog van „onverwijld" sprake kan zijn. De lange termijnen kunnen naar hel in zicht van sommige leden niet de bedoeling van de kamer geweest zijn. Verscheidene andere leden meenden, dat deze zwarigheden moeten bezien worden in een eenigszins ander licht en dat zij het ge volg waren van den korten termijn in het K. B. voor de contingenteering gesteld. II.;. is de regeering in dit geval wegens dien korten termijn niet te laken, aange zien hei van voorzichtigheid van de zijde regeering getuigt, dat zij een proef met he contingenteering met een korten termijn is begonnen. Ten aanzien van de wijze van voorberei ding hesionden bij verschillende leden groo ve bezwaren. Men heeft den indruk, dat al leen degenen, wier belangen bij de contin genteering gebaat zijn, zijn gehoord. Waar het hier oen aangelegenheid betreft, welke het gohecle economische leven raakt, was het naar het oordeel dezer leden noodig de verschillende belangen nauwgezet en objec tief tegen elkaar af te wegen. Dit dien hoof de werd een nadere motiveering van het wetsontwerp gevraagd. Voorts werd gewezen op de talrijke pers berichten inzake de ontstemming, welke over de wijze, waarop het overleg met cle Dccnsrhe belanghebbenden is gevoerd, in Denemarken zou zijn gewekt. Verscheidene leden' waren noch van de. wcnschelijkheid, noch van de nuttigheid van deze contingenteering overtuigd. Deze loden gaven toe, dat de invoer van Deensch vleesch wel is waar is toegenomen en dat onzo uitvoer is gedaald, doch dit is zeer wel te verklaren. Het is begrijpelijk, dat Denemarken een uitweg zoekt voor zijn uitvoer naar Neder land. Contingenteering bcteekent in dit ge val dus voor Denemarken voor een groot deel stilleggen van zijn export, een maatre gel, wel naar het oordeel dezer leden in vele opzichten niet gewenscht is. Daartegenover 6taat, dat dc invoer van Argentijnsch be vroren vleesch de laatste jaren is afgeno men. Men wees er ook op dat dc contlgentee- ring de vleeschprijzen niet heeft doen stij gen. Verscheidene leden vreesden voor de ge volgen, welke deze contingenteering zal hebben voor onzen export naar Denemar ken. Andere leden daarentegen waren van mce- ning. dat de moeilijkheden, welke de Neder- landsche export thans in Denemarken on dervindt, zeker niet uitsluitend op rekening van deze contingenteering mogen worden geschoven. Verscheidene leden opperden voorts be zwaren tegen de wijze van berekening van de contingenteering. Andere leden stelden de vraag, of het wel noodzakelijk was, een zelfde percentage vast to stellen voor versch vleesch en be vroren vlecsch. In tegenstelling met het hierboven be toogde achtten verscheidene leden do con tingenteering zeer zeker gemotiveerd cn in overeenstemming met de Crisis invoerwet In landbouwkringen immers wordt in den steeds groeienden invoer van Deensch vleesch een ernstige bedreiging van de vee houderij gezien, en deze bedreiging is, naar het oordeel van deze leden, slechts af te wenden door het nemen van maatregelen als de onderhavige. Andere leden betoogden, dat het doel van de contingenteering is, naast eventueele prijsverbetering, het scheppen van de mo gelijkheid om een afzetgebied te behouden van inlandsch vleesch. Al mocht dus prijs stijging nVt het gevolg zijn, zoo achtten de hier aan het woord zijnde leden zulks nog geen bewijs voor do stelling, dat con tingenteering haar doel heeft gemist. Wel wenschte men echter in dit verband aan de regeering de vraag te stellen, welke voordeden de contingenteering reeds heeft afgeworpen voor do producenten cn tevfos, of van meer verbruik van hinnenlandsch vleesch gebleken is, wanneer er minder buitenlandsch vleesch wordt ingevoerd. Andere leden verklaarden zich eveneens met het voorstel tc kunnen vercetiigen, al was het moeilijk zich nu reeds een juis' oordeel over de economische werking van den voorgestelden maatregel to vormen. Daarvoor dient de maatregel langer te heb ben gewerkt. Enkele leden gingen nog verder en acht ten de contingenteering niet alleen ge wenscht, maar zij waren van oordeel, dat een nog strengere toepassing \an de contin genteering noodzakelijk was. Naar het nor- tfeel van "deze leden mist de voorgestelde maatregel zijn doel, omdat hij niet ver ge noeg gaat. Wat de mogelijkheid betreft, dat Denemar ken eventueel tot tegenmaatregelen za overgaan of zelfs reeds is overgegaan, merk ten verscheidene leden op, dat Denemarken geencrlei reden heeft om ontstemd te zijn. Het overstroomt ons land met zijn produc ten, zoodat eerder Nederland reden tot ont stemming heeft. Intusschen werd van meer zijden de wen scholijkheid betoogd, dat do regering nauw keurige mededeelingcn verstrekke omtrent de vraag, of in Denemarken inderdaad re presaille-maatregelen te onzen opzichte ge nomen of te verwachten zijn. Archief van den hoffolograaf Ziegler vernietigd. 's-Gravenhage, 20 Maart Hedenavond tegen half zeven is brand uitgebroken in perceel Zeestraat 55, waar gevestigd is de heer Franz Ziegler, hoffotograaf. De brand moet zijn ontstaan, doordat een gasslang vlam heeft gevat in een werkplaatsje, waar één der huisgenooten, om de etenslucht niet in huis te brengen, groente op het gas- toestel had gezet. Langs een houten wand heeft het vuur zich verbreid naar het boven het werkplaatsje gelegen atelier en vandaar hebben de vlammen zich voortge plant naar de voor het atelier gelegen suite, '•-■rvan zoowel achter- als voorkamer ge- rroei zijn uitgebrand. Uitbreiding wist de brandweer te voorkomen. De heer Ziegler was rustig in do voor kamer gezeten, toen het electrische licht uitging. Hij nam een nieuwen stop, maar het licht sloeg weer uit, gevolg blijkbaar van den brand, die reeds aan het woeden was. Toen de heer Ziegler even later de vlammen ontdekte, was het te laat, dan dat hij ze nog had kunnen dooven. De brandweer bestreed het vuur, onder leiding van den hoofdinspecteur, chef der afdeeling brandweer, den heer O. D. Th. de Ridder, met vier stralen. Aanwezig waren spuiten van het hoofdbureau en van de Archimedesstraat. Slangen werden gelegd niet alleen door het huis van den heer Ziegler, maar ook door de zaal vim het daaraan grenzende gebouw „Excelsior", vanwaar men den haard van don brand kon bespuiten. (In „Excelsior" zou heden avond het gezelschap „Die junge Truppe" een tooncelvoorstelling geven, welke niet kon doorgaan). Op de plaats van den brand waren tegen woordig de commissarissen van politic, do heeren Th. H. J. Besseling en P. Kramer, de laatste van het onderzoek naar de oorzaak. De politie zette de Zeestraat voor een go- deelte af. De heer Ziegler was verzekerd, maar is getroffen door een verlies, dat moeilijk in geld is te vergoeden, n.l. van zijn archief, waarin zich negatieven bevonden van op namen van verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden. Schade is toegebracht ook aan het archief van opnamen van de Ko ninklijke Familie. ningin per auto een onverwacht bezoek ge bracht aan de groentenveiling te Broek op Langendijk. Har* Majesteit was vergezeld van baro nesse Schimmelpenninck van der Oye, hof dame. Baron van Geen, particulier secre taris van Hare Majesteit en van luitenant kolonel Jhr. Storm van 's-Gravensande, ad judant. Tijdens de veiling, die in vol'->n gnng was, liet H.M. zich geheel op de hoogte stellen en werd tevens een rondwandeling gemaakt door de overkapping. Hare Majesteit werd rondgeleid door burgemeester P. Slot, A.Pzn. en door don veilingleider S. de Boer Kzn. Hierna begaf men zich naar het betaal- kantoor waar vervcrschlngen werden aan geboden en Hare Majesteit zich den gchce- len toestand liet uiteen zetten. De belangstelling was groot. Te omstreeks elf uur verliet Hare Majes teit de gemeerte en werd de reis naar Grootebroek voortgezet. MGR. L. SCHIOPPA. 's-Gra ve n h age, 21 Maart Omtrent don toestand van don internuntius Mgr. L. Schloppa kan worden gemeld, dat hoewel de patiënt een minder rustigen nacht door bracht, de geneesheer een lichten vooruit gang kon constateeren. De nlgemceno toe stand is echter nog zorgelijk cn don patiënt blijft voorloopig alle bezoek verboden. LUIT.-GEN. C. DE WIT. f In 87-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden de heer C. de Wit, luitenant- generaal der artillerie b.d.. ridder in de orde van den Ned. Leeuw, officier Oranje Nassau-orde enz. UTR.STRAA T 17 GEVESTIGD 1878 TEL 14S GEWAS 1928 per flesch f 1.40, per anker f 56.— AUTOBUS-PASSAGIERS AAN GROOT ONGELUK ONTSNAPT. Get voertuig onder een op haalbrug vernield. Ooostzaan, 21 Maart Hedenmiddag te omstreeks 4 vier sprongen tijdens het passeeren van een der bruggen in het Zuideinde, alhier, de kettingen alle stuk, waardoor de balans met donderend geweld omlaag stortte en terecht kwam op de autobus van den lieer J. O. van den dienst Amsterdam—Zaandam. Wonder boven won der zijn geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. Toen dc chauffeur het zware ijzeren stuk zag naderen sprong hij van de cabine weg en ontkwam daardoor ternau- dernood aan een ernstig ongeluk. De auto bus werd totaal vernield. De passagiers twaalf in getal waren doodelijk ver schrikt doch bekwamen geen leisel. De chauffeur kreeg enkele onbeteekenende wonden aan het gelaat. De raaterieele schade is aanzienlijk, doch wordt door ver zekering gedekt Het verkeer ondervond geruimeu tijd stagnatie. Men heeft de ba lans weer op haar plaats gebracht en met nieuwe verbindingsstukken bevestigd. MILITAIRE PENSIOENRAAD. In het verslag over 1931 van de werk zaamheden v. d. militairen Pensioenraad wordt medegedeeld, dat door dezen raad in 1931 zijn toegekend: a. aan de nagelaten betrekkingen van militairen van de land macht 118 weduwenpensioenen tot een to taal bedrag van 1363181 cn 54 weezenpen- siocnen voor 100 weezen tot een totaal be drag van 27.777.b. aan de nagelaten betrekkingen van militairen van de zee macht 46 weduwenpensioenen tot een to taal bedrag van *2716.— en 27 wcezen pensioenen voor 63 weezen tot een totaal bedrag van 13.015.—. Afwijzend werd beschikt op 15 aanvra gen om oensioen van nagelaten betrekkin- j gen van militairen van de landmacht en op 11 aanvragen van pensioen van nage laten betrekkingen van militairen van de zeemacht DE GROENTENVEILING TE BROEK OP LANGENDIJK. Een bezoek van H.M. de Koningin. Broek op Langendijk, 21 Maart Hedenmorgen te half tien heeft H.M. de Ko Een onderhoud met den hoogleeraar 's-G ra ven h ag e, 21 Maart. Met den Staatsspoortrein van 12.54 is hedenmiddag Prof. dr. Ude, die naar ons land was ge komen om in een aantal plaatsen lezingen te houden over „De humanitaire idee', doch wiens lezingen door de geestelijke overheid werden verboden, weder naar Graz terug gekeerd. 1 Op het perron waren tal van personen aanwezig, o.a. dr. Pijl. voorzitter van de Stichting Antivivisectiebond en de lieer C D. Wesseling, voorzitter van de R.K. Volks partij, die op hartelijke wijze afscheid van prof. Ude namen. Het persbureaó Vaz Dia's'tnoldt on6: Naar aanleiding van (Iq terugroeping van prof. Ude door den Bisschop van Graz, die dezen het houden van voordrachten hier te lande heeft verboden, hebben wij een kort onderhoud gehad met den katholie ken hooglecruar, toen déze ten huize van den Haagschcn arts, P. Pijl, roeds zijn ver trek voorbereidde. Prof. Ude zeide door het onverwachte bevel van den Bisschop van Graz zeer te leurgesteld te zijn. Hij had slechts een vijf tal dagen in ons land kunnen vertoeven en was aan het begin van zijn tournée, waar hij zich zeer veel van had voorgesteld. Hij zal echter den wil van zijn Bisschop ge hoorzamen en onverwijld naar Oostenrijk terugkeeren. Naar Prof. Ude ons mededeelde had men hem. toen hij Zaterdagavond zou optreden voor de afdeeling Hilversum van de R. K. Volkspartij, te kennen gegeven, dat de po litie tot zijn arrestatie zou overgaan en hem over de grens zou zetten, indien hij zou aansporen tot militaire dienstwoige ring, iets, dat prof. Ude. naar hij uitdruk kelijk verklaarde, ware hij ertoe in de ge legenheid geweost, stellig niet zou hebben nagelaten. Het telegrafisch bevel van zijn Bisschop was echter wet voor hem, zoodat hij op het laatste oogenblik van het woord heeft afgezien. Prof. Ude drukte tenslotte zijn teleurstelling uit over het feit, dat hij ge dwongen was, zich ondankbaar te toonen jegens de grooto gastvrijheid, welke hij hier te lande heeft ondervonden. Naar prof. Ude ons nog mededeelde heeft de Bisschop van Graz, die reeds 2l/t jaar geleden een spreekverbod tegen hem uit vaardigde, hem eveneens verboden zijn denkbeelden te publiceeren zonder preven tieve censuur, welke hij echter niet aan vaardt, zoodat van medewerking aan het orgaan van do R.K. Volkspartij „Onze Vaan", waarvan sprake was, wel niets zal komen. Gymnastiek. DE NEDERLAND—BELGIË WEDSTRIJD. De beide ploegen samengesteld. Amsterdam, 21 Maart Op Maandag 28 Maart (Tweeden Paaschdag) vindt te 's-Gravenhage in hetrfebouw voor Kunsten en Wetenschappen d? landen-turmvedstrijd HollandBelgië plaats, welke georgani seerd is door den Turnkring 's-Gravonhage en omstreken van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek Verbond. Naar wij vernemen, zijn de beide ploegen als volgt samengesteld: Nederland: M. Agsteribbe Amsterdam; B. Kerckhof, Breda; W. Zwaaf, Amsterdam; J. van Genderen, Vlaardingcn; W. Haufe. Heerlen; J. Caranca, Amsterdam: J. v. d. Vinden, Amsterdam; G. Ens, Noord-Schar- woude; E. Melkman. Bergen op Zoom; P van Dam, Den Haag. Leider de heer A. Metz te Leiden. Juryleden de heeren J. H A, G. Schmitt te Amsterdam on E. de Wil de te Utrecht. België: G. Wilmot Gent; J. Clays, Dein ze: K. van Dael, Antwerpen; G. Deck, Ant werpen; Ch. Decombe, Antwerpen; G. Gijs brechts, Berchem; F. Meeuwsen, Antwer pen; A. de Fer, Ostende; Fr. Gibons, Ber chem en R. Reynaarts, Antwerpen. Juryle den voor België' H. Bodaorts, Ostende en H. Verbert. Antwerpen. Leider van den wedstrijd is de heer J. H. F. Sommer te Dordrecht, technisch bondsbestuurslid van hot K.N.G.V. Voetbal. VAN MALE NAAR BE QUICK (Gr.). Wij lezen in de „Prov. Overijsselscho cn Zwolscbe Courant", dat de Feyenoorddoel man van Male, die Zondag 1.1. met zoo veel succes in het Nederlandsch elftal de huteorde, naar Groningen gaat verhuiz u en zich reeds als lid van Bo Quick (Gr.) heeft opgegeven. Voor Feycnoord beteekent dat ten zeer groot verlies. Boksen. DE MATCH VAN KLAVEREN—SYBILLE. Definitief vastgesteld op 26, Maart a.s. De boksmatch van KlaverenSybille om het Europeesch kampioenschap lichtge wicht is in tegenstelling met anders luiden de berichten thans definitief vastgesteld op Zaterdag, 26 Maart a.s. in het „Palais des Sports" te Brussel. Het volledige Holland— België-programma is als volgt samenge steld: Om het Europeesch kampioenschap licht gewicht: Bcb van Klaveren—Franqois Sybille over 15 ronden van 3 minuten. Rienus de BoerMarc Nobcn over 10 ron den van 3 minuten. Robert Disch—Gilbert II over 6, ronden van 3 minuten. Beb Donnars—De Rocy over C ronden van 3 minuten. In de plaats van P. Paans, die nog niet geheel hersteld is, zal zeer waarschijnlijk Nol Steenhorst boksen. Woensdag 23 Maart Hilversum. 6.45—7.00 Lichaamsoefeningen o.l.v. G Kleerekopcr. 7.307.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekopcr. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofconmuzick. 9.00 Trio Willem Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con tinubedrijven, met medewerking van Minny Erfmann, voordracht, Trjo Willem Druk ker en het V A.R.A.-Tooncel, spellciding Willem van Cappellen. 12.00 Tijdsein. 12.01 Amsterdamsch Solistenkwintet o.l.v Loe Cohen, afgewisseld door gramofoon- muziek. 2.00 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Onze Keuken, door P. J. Kers Jr. 3.00 Leo Fuld, zang; Joh. Jong, pianobe geleiding. Oost-Joodsche Volksliederen. 3.30 Voor dc kinderen. „In de lente", kin derrevue van Friede Gewecke en Peer Lhot, uit het Uuitsch vertaald en bewerkt door Martha Belinfante—Dekker, op te voeren door het V.A.R.A.-toonecl. Spelleiding. Wil lem van Cappellen. Pianostukjes door Joh. Jong. Vraag-uurtje voor kinderen door Oom Henk. 5.30 V.A.B.A.-Soptet o.l.v. Is. Eyl. 6.00—6.30 Uitzending Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, Sprekers: do heeren A Ban ning, diroctcur van do Binnenvaartschool te Amsterdam en L..K. A. van Duuren, voor zitter van de Examen-commissie voor ma chinist aan boord van stoom- en'of motor vaartuigen in dc Rijn- en Binnenvaart, die een toelichting zullen geven bij de lessen, voorkomende in het weekblad De Binnen vaart. 6.30 „Het beginselprogram der S.D.A.P.". VIII. Spreker: Prof. R. Kuyper. Onderwerp: De derde alinea van het beginselprogram. 6.50 Muziek van dezen tijd, door het trio Filomusi; Berthe Seroen, zang; Marcel van Gooi, pianobegeleiding. 8.00 „De dolende soldaat", drama in 3 be drijven door Martien Beversluis. Op te voe ren door het Groot Volkstooneel, V.A.R.A.- tooneel cn V.A.R.A.-orkest. Muziek van Han van Dalen. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. 10.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. Hulzen. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert 10.00 Zang door het N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Korte ziekendienst, te leiden door Ds. G. Laarman, Geref. predikant 11.00 Harmoniumbespeling door den heer M. F. Jurjuanz. Zang: Mej. A. Geest, so praan. 12.00 Politieberichten. 12.15 Middagconcert: Mevr. C. v. Raven- zwaayMöllenkamp, zang. H. Hermann, viool. II. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.00 Verzorging van den zender. 2.30 Lezen van Chr. lectuur door Mej. M. Wentink. Voorgelezen wordt: „Anna Maria de Sandra." 3.00 Concert, te geven door het „Haagsche trio", bestaande uit: Henk van Calsteren, viool. Bart Oskam, cello. André Rodenhuis, piano. 5.00 Kinderuurtje, te leiden door den heer J. Kooman. Zang: Mej. N. Evonblij. Piano: Mej. Nagel kerke. 6.00 Tijdsein. 6.00 Uurtje voor de landbouwers. Spreker: de heer J. Haverkamp te Kampen. Ondor- werp: „De kolonisatie in de nieuwe Zuider zeepolders." (Hierna kleine, actucele onder werpen en beantwoording van vragen door den heer H. Pilon). 7.00 Spreker: de heer G. v. Ravcnzwaay. Onderwerp: „De Reformatie-periode en het muziekleven in dien tijd." X. Nederland. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau. 8.00 Concert door do Chr. Gcm. Zangver- ecniging „Soli Deo Gloria" t Amsterdam. Directeur: Alphons Vranken. 8.40 Lezing door den heer G. v. Raven- zvvaay. Inlci ld ing tot de Matthas Passion van Tlcinricb Schütz. 9.00 Uitvoering van de Matthaus Passion van Heinrich Schütz. Medewerkenden Vincent v. Bers, tenor. Willem Hesslnk, bariton. Frits Bal. bas. Jac. Kort, orgel. Gcm. Zangver. „Soli Deo Gloria." Het go heel o.l.v. den heer Alph. Vranken. 10.30 Persberichten Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplatenconcert UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING. Sl I l' T <1 - AutomobilistBedoel Je dat Je werkelijk niet weet I hoe ver de Zuiderzeestraatweg van hier is Jocnem ..Nee dal wee k me meneer" I Automobilist .Maar Ueve nemel man. hopen men» schen moeten )e dat toch vragen Jochem .Ja meneer An duzende het wel motte legge da k nle wist." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11