W 'W RAMSELAAR DE TOONEELCRïSIS AMSTERDAM TE Ds Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant q-t. (ombiittheej f f.?ó N3ET NOODSG MARINE-MUTATIES HAAR MAN OVERGOTEN MET KOKEND WATER HET VERDRINKINGSGEVAL TE AMELAND OP EEN PCLITIE-AGENT GESCHOTEN Onze Postvliegers onderweg Naar een herstel der Kontnk' lijke Vereeniging? Amsterdam, 23 Maart. In de beden middag gehouden vergadering van de ge ëngageerden der Kon. Vereeniging zijn de zen in kennis gesteld met oe resultaten der opnieuw geopende bespreking met de Di rectie van de N.V. Hollandsche Schouw burg. De delegatie uit het personeel kon zooals wij reeds in hoofdzaak vermeldden mcdedeelen dot de directie van den Hol- landschen schouwburg bereid is vrijwel geheel tegemoet te komen aan de voorstel len der Kon. Vereeniging. maar dat zij daar voor een rechtstreeksche bespreking wenscht met den president-commissaris der K.V., den heer P. Tegelberg. Men is nu doende deze bespreking tot etand te bron gen en daarmede een oplossing te bewerk stelligen. De directie van de Kon Vereeniging ver heelde den artisten niet dat hun financi- eele situatie door al deze strubbelingen er wederom moeilijker op is geworden, doch dat zij niets onbeproefd zal laten de schade voor de geengagcèrden zoo gering mogelijk te doen zijn. In verband met deze laatste poging tot herstel van de Kon. Vereeniging werden de besprekingen over de voortzet ting van de „Verecnigdt Spelers" tot nader order geschorst. Amsterdam, 23 Maart. Naar aanlei ding van het bekende resultaat, dat bereikt is in de heden gehouden conferentie tus- schen de delegatie uit de tooneelspolers van de voormalige Koninklijke Vereeniging ,.Het Nederlandse!» Tooneel', vertegenwoor digd door mevrouw Royaards-Sandberg en de hecren M. van Warmolo en H. Defresne eenerzijds en de hoeren mr. A. B. Gom perts en Louis de Vries, optredende voor het bestuur van den Hollandschen Schouw burg anderzijds, zullen laatstgenoemde twee heeren morgenochtend een bespreking hob ben met den heer P. Tegelberg, president commissaris van de Koninklijke Vereeni ging. Het is vooral ook deze bespreking, wel ke beslissend kan zijn voor een mogelijk herstel van de Koninklijke Vereeniging in het oude verband. Zeer te betreuren is het intusscheri, dat de première van „Faust". welke Zaterdagavond zou worden gegeven, en die, gezien de bijzonder groote belang stelling voor de verschillende Goethe-herden kingen, naar alle waarschijnlijkheid een volle zaal getrokken zou hebben, door de onvoldoende voorbereiding in verband mei de tooneelcrisis niet zal kunnen doorgaan terwijl daarnaast evenmin nog vaststaat Telefoon 77 heeft de alleen- verkoop van onze heerlijke thee Melange's volgens o.b. N.T. (Namidt.) - 1.90 E.F. (China Congo) - 2.10 Java Assam thee f !.80 Java Grove thee - 1.70 CNAK ÓEKALI Imperial i 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Pecco f 1.90 Bntsch-Ind. Pecco. - 1.80 1.60 Jave Gebr thee Aanbevellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING amsterdam opgericht 1881 Zélf Uw cowet herrteüen^ Elk W-KROON CORSET wordt door de fabriek bij voorkomend gebrek geheel GRATIS hewteld l«+ op hel merk Bij ieder Corset, een Garantiebewijs largestraat Telef. 341 - (2 l'unea) HEEFT O REEDS BESTELD? IJMUIDER VISCEHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat <0 Telefoon 92 of een en zoo ja, welk programma er met de Paaschdagen zal worden uitgevoerd. Henri Eerens c.s. verbreken het contect met de K.V. Amsterdam, 23 Maart De dames Else Mauhs, Magda Janssons en de heeren Hen ri Eerens en Willem Hunsche (allen le don van den Bond van Tooneelspelers* hebben ieder voor zich een schrijven ge richt aan de Directie der KoninKlijKe Ver eeniging, waarin zij het dienstverband voor hen als geèlndigd bes:houwen. m** voor behoud van al hun rechten, die wet en overoenkomst hun geven op grond van de dringende redon, bestaande uit het niet uit betalen der gages op den daarvoor vast- gesteldon termijn, ook niet op tijd na hot gevraagde en verleende uitstel. Amsterdam, 23 Maart In de hedon- avond gehouden vergadering, welke tot middernacht heeft geduurd, heeft do direc tie van de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" aan het personeel rnededeeling gedaan over den stand der onderhandelingen met de N. V. de Hollandsche Schouwburg. Aan de leden werd gevraagd of zb in principe bereid zijn. aan het weder in werking stellen van de Kon Ver. mede te werken en voorts om tien tijd, die ligt tusschen vandaag en de weder in werking stolling te overbruggen voor gezamohjke rekening en om onder den naam „Vereenigde Spelers der Kon. Ver. Het Ned. Tconeel" onmiddellijk het bedrijf te hervatten. Voorts vroeg zij of degene, die daartoe niet bereid zouden zijn tegen beta ling van de maand cautie met wederzijds goedvinden hun contract als geëindigd wil len beschouwen. De heeren Oscar Tournialre en Jules Versiraete deelden mede van dit laatste aanbod gebruik te willen maken. Ook de heer van Praag wcnschte dit te doen, zij het onder tegemoetkomende voor waarden. Alle overige dames en heeren, die aanwezig waren, verklaarden zich accoord met het voorstel der directie, om alle po gingen in hot werk te stellen de Kon. Ver. weor op gang te helpen. Ook bleek men too te stemmen in de uitbreiding van het be stuur tot vijf leden. In afwachting van verdere bemoeiingen zullen repetities en voorstellingen onmid dellijk hervat worden. De gemeente Amsterdam on de huurprijs van den Stads- schouwburg. De wethouder voor do kunstzaken te Amsterdam heeft gunstig beschikt op het verzoek van do Vereenigde Spelers der K. V. Het Nederlandsch Tooneel. om hen wat den huurprijs van den Stadsschouw burg betreft te behandelen op den voet van eon gesubsidieerd gezelschap Zij zullen dus eventueel niet 400 maar f 333 per avond betalen voor de veertig speelkecren. die nog van dit seizoen resten. Er zal echter door hen een cautie gestort moeten worden voor een nader vast te stellen aantal avonden en aan de gunstige beschikking is de rnededeeling toegevoegd, dat zij niet prejudicieert op de bespeling van den Stadsschouwburg na l Juni a.s. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende mutaties gelast: met 31 Maart, do officier van den marine- stoomvaartdienst der le klasse G. M. Fey geplaatst aan boord van Ilr. Ms. „Heems kerk": met 31 Maart: de officier van den rnarinestoomvaartdienst der 1e klasse C- F. •I. Hcitz geplaatst aan boord van Hr. Ms. ,van Speyck"; met 1 April: de officier van don marinestoomvaartdienst der 2e klasse A. de Vaal geplaatst aan boord van Hr. Ms. .van Speyck": de luitenants ter zee der 3e klasse jhr. .1. II. W. S. Laman Trip en J. Mctz geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord en de luitenants ter zee der 3e klasse A. E. J. Modderman. .1. A. Agelink van Renbereem en R. Ritsema van Eek geplaatst bij het vliegkamp „de Koov": met 2 April: de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse A. A. Bruins geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelder land"; de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse L. J Keukens, ge plaatst aan boord von Hr. Ms. „Z. I". met V April: de luitenants ter zee der 2e klasse P C. Wouters en L. Guidt geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord. de luitenant ter zee der 2e klasse A. W. Kruk geplaatst aan boord van Hr. Ms. Schorpioen, do luitenant ter zee der 2e klasse P. W. B. Steenkamp geplaatst bij liet Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord. met R April* de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse C. M. W. van Balkom geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck: met 11 April: de lui tenant ter zee der 2e klasse M S. WIJ torna geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, de luitenant ter zee der 2e klasse marine-reserve E. J. Buiskool ge plaatst bij do marinekazerne te Amsterdam, de luitenants ter zee der 3e klasse H. M. L F E. van Oosfrom Soede. J. N. J. van do» Vley en S. C. Ritsema van Eek geplaatst bij het vliegkamp „de Kooy". de luitenant ter zoe der 3e klasse J. J C. Korthals Altes go Plaatst hij de onderzeedionstkazerne te Wil lemsoord, de officier van administratie der le klasse H. P. Verschuur geplaatst aan boord van Hr. Ms. Hoemskorck. PREDIKANT VEROORDEELD, Wegens verduistering. Leeuwarden, 23 Maart. De reohtbank te Leeuwarden veroordeelde beden Ds. K. ex predikant der Hervormde gemeente te Wierdum, wegens verduistering van pas torie- en kerkgoederen tot 2 Jaar gevan genisstraf. De eisch was 2 jaar en 6 maan den. Hei drama te Stompwljk in hooger beroep voor hef Haagsche Hof Verzoening der echtgenooten en invrijheidstelling der daderes 's-Graven h age, 23 Maart. In hooger beroep stond heden voor het gerechtshof te recht een inwoonster van Stompwijk, die in October van het vorig jaar haar man, die te bed lag, met kokorid water heeft over goten en deswege door de Haagsche recht bank tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf is veroordeeld, terwijl het O.M. tegen haar slechts zes maanden gevange nisstraf. met aftrek van de preventieve hechtenis had geöischt. Evenals voor de rechtbank, was ver dachte zeer onder den indruk en gaf zij de haar ten lasto gelegde feiten toe, doch zij verzocht ter wille van haar gezin een mil dere straf. Nadat de echtgenoot van verdachte als getuige was gehoord, uit welk verhoor bleek, dat er een volledige verzoening tus schen da echtelieden heeft plaats gehad, nam de procureur generaal requisitoir. Mr de Visser zeide. dat het door dé des kundigen, dr. Scholtens en dr. Gerritsen, uitgebracht rapport een gunstig licht »>p deze verdachte wierp. Zij wordt daarin ge noernd een zorgzaam moeder, die alles voor haar huishouden en haar kinderen is. Ook het door spr. ontvangen reclasseeringsrap port luidt onverdeeld gunstig voor haar. De advocaat generaal wees er op, dat de rechtbank in af\vjJJ<ing van den mildcn cisch van het O.Afr deze vrouw zoo zwaar had gestraft voor hnar misdrijf. dat niet vervolgd zcu zijn -indien er geen aangifte zo ij hebben plaats gehad. Dit alles gaf spr. aanleiding, om ver dachte, die reeds 5 maanden in voorarrest is, voor een voorwaardelijke straf van één jaar, met rlrie jaar proeftijd voor te dragen. Mr. J. E. W. Duys. als verdediger optre dend. uitte zijn dank voor het humane re quisitoir van den advocaat-generaal, met wiens overwegingen hij ten volle kan mee gaan. Met klem verzocht pleiter om aan dit zoozeer getroffen gezin de moeder, die er zoo noode uit gemist kan worden, terug te gevon. opdat het een mooi Paaschfcest en een echten Goeden Vrijdag mogen be leven. Spr. vroeg daarom de onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte, aan welk verzoek het Hof, zonder in raadkamer te zijn geweest, terstond voldeed. In de getuigonkamer, waar de kindoren in angstige spanning den afloop verbeid den. vlogen de kinderen cn de echtgenoot verdachte om den hals en dankten ze den verdediger voor diens succesvol pleidooi. UIT DEN TREIN GESPRONGEN? Roosendaal, 23 Maart. Kort nadat Dinsdagavond do laatste trein naar Parijs om 10.03 uur van het station Roosendaal was vertrokken, vond men langs de rails een paar honderd meter buiten het sta tion, zekere Lammens, woonachtig te Roo sendaal, in bewusteloozen toestand. De man was klaarblijkelijk uit den trein gespron gen; bij zijn val was hij ernstig gewond. L. werd naar het ziekenhuis te Roosen daal overgebracht, „waar hij ter verpleging is opgenomen De man zelf verklaarde dat hij niet .veei hoe hij op de rails is terecht gekomen. Gebleken is dat de man een 3e klasse kaartje RotterdamRoosendaal bij zich had. Vermoedelijk heeft hij in den trein zitten slapen en i6 na het vertrek van den trein uit Roosendaal wakker geworden. De politie stelt een onderzoek In. ZIJN KIND GEDOOD? Moordrecht, 23 Maart. Hedenmid dag heeft het parket uit Rotterdam, in te genwoordigheid van ür. Hulst uit Leiden in deze gemeente een onderzoek ingesteld naar het lijkjo var» een vijfjarig kind. dat enkele jaren geleden door zijn vader in de IJseldljk zou zijn begraven, nadat het kind zoodanig door dezen was mishandeld, dat het aan de gevolgen is overloden. De man is op het oogenblik gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam. BRAND IN EEN HOENDERPARK, Honderd kippen bet slachtolier. Dinsdagavond brak eon felle brand uit in het Hoenderpark van de hecren Sijtsma en Lantinga aan de Noorderbleck te Franeker Voordat de brandspuit aanwezig kon zijn was alles reeds plat en uitgebrand. Enkele kippen ontkwamen aan de vuurzee, doch nen honderdtal kwamen in de vlammen orn. De oorzaak is nog onzeker, niets was verzekerd. BRUTALE ROOF OP EEN KANTOOR TE AMSTERDAM. Een ontslagen bediende neemt een tascb met geld weg. Amsterdam, 23 Maart. Hodenraid dag kwam een 17-jarige ontslagen bediende van de Assurantie firma Merrem en Lu Porte op de Keizersgracht 473 een praatje maken bij zijn vroegere collega's. Hij liet daarbij een revolver zien en vertelJe, dat hij geladon was. Tenslotte verzocht het per «oneel |i-»rr» te vertrekken. Plotseling greep hij een tnsch, waarin 300 cn'een wissel aan Toonder ctt holde toen de deur uit. Bij de achtervolging werd hij gegrepen door een agent en overgebracht naar het bureau Singel. Het bleek daar, dat het wapen geen revolver, maar een zoogenaamd startpistool was. Reeds eerder zou het jonge mensch zich aan oneerlijkheden hebben schuldig gemaakt. Ds. A. ontoerekenbaar verklaard Leeuwarden, 23 Maart. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden vonnis gewezen In de zaak tegen den 48-jarigen predikant J. L. A. te St. Anna ter Muiden, thans gedeti neerd In het Huis van Bewaring te Lecu warden, tegen wicn de Officier van Justitie op 14 Maart wegens moord op zijn ochtge noote Jupske Spoelstra een gevangenisstraf van tien jaar had geéischt. Zooals bekend, heeft ds. A. zich tijdens oen vacantie op Ameland van zijn vrouw ontdaan door haar in zee te verdrinken. De rechtbank achtte doodslag beivezen, maar was van meening, overeenkomstig het- rapport van de deskundigen prof. Wiersma te Groningen en wijlen dr. Wes terhuis tc Leeuwarden, dat verdachte, toch niet strafbaar is, maar krankzinnigheid moet worden aangenomen, zoodat opname In een krankzinnigengesticht voor den tijd van hoogstens één jaar noodzakelijk is. Daarna moet vord. ter beschikking van de regcering worden gesteld. NA DE DEBACLE VAN DE KONINKLIJKE VEREENIGING. Gunstig resultaat van de be sprekingen met de N.V. Hol- landscbe Schouwburg. Amsterdam, 23 Maart. De aangekon digde vergadering van de delegatie uit het personeel van de voormalige Kon. Vereeni ging Hot Nederlandsch Tooneel met de hee ren Mr. A. B. Gomperts en Louis de Vries, optredend voor de N.V. Hollandsche Schouwburg Maatschappij, heeft hedonmor gen plaats gehad. Naar wij vernemen heeft men overeen stemming bereikt op de volgende punten: 1. De heeren Louis de Vries en Mr. Gom perts staan zeer gunstig tegenover een par tage-bespeling in den Hollandschen Schouw burg van hedon af. De delegatie is het gelukt beide heeren te overtuigen dat zonder deze partage-bo speling het afwerken van dit seizoen onmo gelijk is. 2. De Directie van de N.V. Hollandsche Schouwburg eischt een zekerheidssteilinc voor de gereede afwerking van het huur contract voor het volgend seizoen. 3. De delegatio zal een onderhoud be werkstclligen tusschen het commissariaat van de Kon. Vereeniging en de heeren De Vries en Mr. Gomperts, teneinde over een en ander nader te beraadslagen. DE DOODELIJKE AANRIJDING TE SASSENHEIM. Chauffeur tot 3 maanden ver oordeeld Den Haag. 23 Maart Het gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den Chauffeur VV. G. alhier, die in hooger be roep terecht heeft gestaan van een vonnis der rechtbank alhier, waarbij hij wegens het veroorzaken van dood door schuld (de aanrijding te Sassenhcim op 12 Juli 1931 waarbij een jongetje het leven verloor), is veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Hei Hof verminderde de hoofdsraf tot drie maanden hechtenis en bevestigde het gewezen vonnis voor het overige. MR. P. E. BRIJBT, Naar aanleiding van het bericht omtrent de ziekte van het lid der Eerste Kamer mr. P. E. Briët, deelt de Stand. mede. dat de heer Briët al seder eenige weken onge steld is. Aanvankelijk wekte hét verloop der ziekte in den naasten familiekring eenige vrees, maar sedert nu een 8-tal da gen is er gelukkig eenige verbetering in getreden, die. als zij verder van blijvpnden aard mag zijn, algeheel herstel kan doen verwachten. Tegen een Oostenrijker anderhalf jaar geëischt Rotterdam, 22 Maart. De Rotter- damsche rechtbank hooft heden de behan deling voortgezet van de zaak tegen ucn -4-jarigen rnachine-toekenaar R. B. uit Weenen, gedetineerd, die in den nacht van den 29slen December een poging tot dood slag heeft goplcegd op een agent van po litie, door op korten afstand een revolver, die met scherp geladen was, qp hem af te schieten. De agent was niet geraakt, door dat de kogel gestuit was op een knoop van zijn manchet Een motief voor het plotselinge schol was er eigonnjK rtiot ge weest. De agent had op zijn ronde verdach te ui verschillende straten van het weste lijk stadsgedeelte aangetroffen. Toen h(j hem aansprak om hem te vragen, wat hij toch zocht, had verdachte hem opgegeven, dat hij naar een adres aan den Mathene6- sorweg moest. De politieagent had hem toen terecht geween. Eenige oogenblikken lator was hij verdachte weer tegengekomen en toen hij hem om oen vei Haring wilde vragen, waarom hij zijn aanwijzingen niet had opgevolgd, had verdachte plotseling geschoten. Toen bleek dat verdachte cocai- nist was. kwam het de rechtbank wensche- lijk voor oen psychiatrisch onderzoek te doen instellen. Dr. \V. Donkersloot heeft thans zijn rapport toegelicht, dat tot de conclusie komt, dat verdachte niet ver minderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Eon cocalne-roea kan echter wel versnellend op zijn handelingen hebben gewerkt. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman. achtte poging tot doodslag be wezen. Het leidde dit af niet alleen uit den korten afstand, waarop geschoten was, maar ook uit verdachte's uitlatingen na diens arrestatie. Zoo had hij gezegd, dat In Weenen wel eiken nacht een politie agent werd doodgeschoten en dat 5 jaar nog geen levenslang beteekende. Verdachte mag dan in een cocaïneroes gehandeld hebben, hij deed de handeling toch bewust Het eischte 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Blussé van Oud Alblas. heeft in een uitvoerig pleidooi uit eengezet, dat het verdachtere bedoeling slechts geweest is schril: aan te jagen. Uit het psychiatrisch rapport blijkt, dat ver dachte een moeilijke jeugd heeft gehad en dat hij al vroeg verbitterd is gewórden. Pleiter haalde ook aan. dat verdachte's moeder dadelijk uit Weenen Is overgeko men om verdachte in zljti voorarrest op to beuren en zijn verbitterdheid tot een mil dere stemming te^ .doen verkeeren. Een 7,ware straf zou Ae2e; moeder nog r^eer tref fen dan vèrdachte. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en hij vroeg subs, oplegging van een straf gelijk aan de preventieve hech tenis. met afrrek daarvan. Uitspraak 29 Maart HET NIEUWE HAAGSCHE RAADHUIS. *6Gravenhage, 23 Maart Naar wij vernemen, zijn thans aan de architecten VV. M. Dudok te Hilversum, A. J. Krophol ler te Wassenaar, J. Luthmann te 's-Gra- venhage, lr. D. Roosenburg te 'sGravenha- ge en J. F. Staal te Amsterdam toegezon den het programma voor den ideeenwed- strijd voor den bouw van het nieuwe stad huis op het Alexandervcld met de daarbij behoorénde stukken. Volgens het programma zal er komen een vertegenwoordigend gedeelte van het stad huis on een wcrkgedeelte, waarin behalve de secretarie, zullen worden ondergebracht het kantoor van den gemeenteontvanger, van den accountantsdienst, van de Hypo theekbank en van de diensten van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht, van gemeentewerken en van stadsontwikkeling en volkshuisvesting. 1 1 V Valk Amsterdam Budapest Belgrado Cf 17-3 Amsterdam 17-3 Parijs Marseille 18-3 Rome Brindisi 20-3 Athene Mersamtruh Criro Ch.iza 21-3 Rutbawells Bagdad Basra 22-3 Boi^hir Dj ask Kaiarhi 23—3 Jodpoer Allahabad Calcutta Akvah Rargoon Bancrkok Kohlak Penang Medan Palomhang Batavia Bandoeng 23-3 22-3 •21— H 20-3 18-3 18-3 Tn Europa kan thans uit twee mutes gekozen worden Beide zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men Vertrek van 't eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 31 Maart 1932. Specm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10