'AMERSFOOMSCH DAGBLAD Donderdag 24 Maart 1932 »DE EEMLANDEET 30 e Jaargang No. 228 DERDE BLAD KLEINHANDELSPRIJZEN EN CRISIS Kruideniersbedryf onder de loupe DE OVEREENKOMST MET BELGIE WIE IS PROF. UDE? PAN-EUROPA UNIE DE JALOERSCHE VRIJER De officier eischt 2\ jaar Het onderzoek van de drie middenstandsbonden De Commissie van Overleg uit de drie Middenstandsbonden heeft ook het kruide- nicrsbedrijf in haar enquête betrokken. En ofschoon men hier stuitte op twee groote moeilijkheden, de geweldige variatie in ar tikelen on daarnevèns de verscheidenheid in soort en kwaliteit van elk dier artikelen, is het.toch gelukt ook hier een beeld te ver krijgen van de belangrijke daling in prij zen, welke ook hier heeft plaats gehad. Echter mogen vooraf eenige opmerkingen worden gewijd aan de bodrijfsvoorwaarden, welke in deze tak van distributie gelden. Het publiek, dat kennis neemt van een sterken val in de groothandelsprijzen rneent zoo vaak daarvan een onmiddellijke daling in de kleinhandelsprijzen als gevolg te mogen zien. En toch zal een onmiddel lijke daling bijna.nooit plaats vinden, door dot er als het ware een constante vertra gende factor in de prijzen merkbaar is. Wij weten het uit het verleden en hebben het ook thans weder geconstateerd, dat de kleinhandelsprijzen, zoowel bij verlaging als verhooging van groothandelsprijzen deze fluctuaties steeds slechts op zekeren tijds afstand volgen. De voorraad vorming in don kleinhandel is hieraan natuurlijk niet vreemd. Intusschèn is deze vertragingsfactor in de onderhavige branche al lang overwonnen en is ook hier de scherpe daling wél zooda nig doorgezet, dat vele prijzen het vooroor- logsch niveau reeds hebben bereikt of over schreden. Ondanks hot feit, dat ook hier de kosten zeker veci hoogor zijn dan in die jaren. Onder deze kosten nemen de z.g. vaste lasten van den gevestigdon winkelstand een belangrijke plaats in. Met de daling in don groothandel dalen niet alle andere prijzen, welke in den verkoopsprijs móeten worden verdisconteerd. Hieronder, vallen in de eer ste plaats kósten door do overheid opge legd. Zonder nog van kleinere kosten als rij- wielbelasting en precariorechten te spre ken, mag zeker wel gewezen op het feit, dat gemeentelijke bedrijven voor gas en electri- citeit prijshandhavers bij uitnemendheid zijn en zoo een hooge last leggen op de win kelbedrijven. Een tweede groep van vaste lasten vor men de huren en loonen. Zonder een abso luut betrouwbaar gemiddelde te kunnen aangeven, is wel gebleken, dat de huren naar ligging der winkels sedert 1914 met 150 tot 250 pet. gestegen zijn. Ook de loonen liggen in dit bedrijf ongeveer 130 pet. boven het bedrag van 1914. Zonder over dit laatste eenig oordeel to vellen, moet deze kosten factor toch naar voren gebracht (vorden, omdat zij de daling van prijzen in tegenge stelden zin beinvloedt En dan is er nog een derde groep van lasten, door het publiek zelve aan de bedrij ven opgelegd. Voor prijsverlaging is men ■algemeen te vinden, niet voor afschaffing van allerlei duro vormen van dienstbetoon, welke men den winkelier op straffe van heengaan afdwingt. Hieronder vallen niet alleen de eischen, welke men aan winkel inrichting, verpakking e. d stelt, maar voor al dc thuisbezorging. Dc kosten hiervan voor den winkelier behoefden niet zoo hoog te zijn, wanneer men steeds behoorlijke hoe veelheden kon bezorgen. Maar hoe vaak is dit het geval? Tot graote schade van dc winkeliers is de oude beproefde methode van het weekboekje in onbruik geraakt <*n vervangen door de telefonische bestelling bij gebleken behoefte. Wat dit kost aan tijd cm personeel is moeilijk te becijferen. Een minirnum-prijsopslag van 3 pet. kan. zoo als in de besprekingen kwam vast te staan, met vrij groote zekerheid te gering worden geacht. Men bedonke maar eens wat het zeggen wil om steeds met personeel klaar te staan, voor elk oogenblik, dat de huis vrouw ontdekt te wéinig zout, peper of wat ook in huis te hebben en bezorging van halve ponden of halve onzen „direct"' wordt verlangd. De last, die het publiek zelve op zijn leverancier legt, mag,werkelijk niet ge ring worden geschat. En hoe is desor-danks het prijsverloop ge weest? De besprokingen met de vakorgani saties hebben bier eenig ultsluittscl gegeven in. den vorm van oen vergelijkend prijsover- zickf. Dit overzicht, dat uit hoofde van de vele kwaliteitsverschillen slechts bevat doorsnee-prijzen van doorsnee-kwaliteiten, werd verkregen uit de opgaven ven de krui- deniersorganisaties. Als basis is daarbij ge bruikt een op landelijke gegevens gebouw de prijzenlijst, verschenen als bijlage van het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren. Daar waar verschillen bleken in de jaren vóór 1931, werd teneinde de vergelijking Diet te flatteeren, steed6 het laagste cijfer gekozen. Prijsverloop voor Kruidenierswaren, Artikel: (Prijs per lh K.G. ln centen). 1914 1920 1930 1931 15/2'32 Suiker (witte) 2SA 51 19 19 19 (basterd) 26 A 58 22 20 20 Stroop 15 31 16 16 14 Biscuits 55 125 79 60 60 Beschuit (rol) 9 24 12 11 10 Jam 35 90 44 34 34 Gedr. appelen 30 100 45 45 40 Krenten 30 65 25 30 30 Pruimen 18 80 18 16 16 Witte boonen WA 32 14 li 12 Bruine boonen 15 25 8 10 10 Rozijnen 30 120 20 35 35 Erwten 19 oo 10 10 10 Capucijners 20 26 20 30 30 Gort 14 30 10 10 10 Rijst 12 •i0 9 9 9») Macaroni 30 65 25 25 25 Vermicelli 20 50 22 20 18 Griesmeel 12 35 12 10 10 Havermout 12 20 12 10 10 Bloem (tarwe) 11 32 8 10 10 Margarine 40 80 50 40 40 Bak- en braadvet 40 90 35 25 25 Boterolle Z. 46Va 165 55 50 45 Sla-olie L. 70 200 50 50 45 Raap-olie 44 140-12 50 45 40 Zout 4 8 5 5 5 Soda 3 13 3 4 4 Zachte zeep 12 38 10 0 9 Stijfsel 16 50 10 10 10 Lucifers 7 25 12% 12% 12% (Java 15). In bovenstaande cijfers heeft men dus normprljzon, door alle Kruideniorsorganisa- ties geaccepteerd. Maai* hoewel zij een lan delijk karakter dragen, kan er natuurlijk plaatselijke afwijking naar boven of naar benedon zijn, juist door het feit, dat er sprake is van doorsnee-kwaliteiten. Mot name mag men niet uit het oog verliezen, dat vooral de z.g. merkartikelen zeer prijs houdend zijn gebleken. De prijzen hiervan liggen soms ver boven de prijzen van ar tikelen van gelijksoortige kwaliteit in vrijen verkoop. De daling in do kruideniersprijzen zal voor dengene, die van het bovenstaande kennis nam, geen toelichting meer behoe ven. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, is ze zelfs zeer sterk te noemen. Ook hier blijkt uit de feiten en cijfers, dat de middenstand zich met zijn prijzen ge heel aan de omstandigheden aanpast. Protestvergadering der afdeeling Rotterdam van hef Nation naai Comité van Actie Rotterdam, 23 Maart, De door de af deeling Rotterdam van het Nat. Comité inzake de Nederlandsch Belgische overeen komst, belegde protestvergadering, was zeer druk bezocht. De burgemeester van Rotterdam de heer Droogleever Fortuyn en eenlgc gemeente raads- en kamerleden waren hierbij aan wezig. Als sprekers traden op mr. Walter F. C Baars, gemeenteraadslid van Rotterdam de heer J. Schilthiiis; dr. H. W. E. Mollcr lid van de Tweede Kamer uit Tilburg; de heer A. Kievit, gemeenteraadslid van Rot terdam en mr. H. van Haeringen uit Rot terdani, die allen wezen op de nadeelen die Rotterdam van het nieuwe kanaal zal on dervinden, en op de slappe houding van de regeering tegenover de Rotterdamsche be langen, die deze aan schijnt te nemen. Dr Moller wees bovendien nog op de belangen van Brabant die door dit kanaal zeer ge schaad worden. Voorts werd bzetoogd, dat hier alleen het belang van Antwerpen gediend wordt, ter wijl België toch geen enkel recht kan la ten gelden als daarmede de belangen van Nederland geschaad zouden worden. Tenslotte werd de volgende motie aan zenomen: De vergadoring, gehóuden door de afdee ling Rotterdam van het Nat. Com. inzake een Nederlandsch-Belgische overeenkomst hoewel doordongen van do groote wens :lg- lijkheid om met België tot een nauwere economische samenwerking te komen spreekt er haar ernstige bezorgdheid over uit, dat de Nederlandsche regeering inzake do verbinding tussclien Rijn en Schelde zoo zeer wil tegemoet komen aan do Bol gische eischen, dat daarbij veel verder vordt gesraan dan in bet memorandum vari 7 Mei 1920 als uiterste concessie was om schreven, protesteert tégen ieder plan dat 'eiden zal tot een gesloten rcchtstreeksche kanaalverbinding met het havengebied van Antwerpen. ALLE DAG-KERK TE AMSTERDAM. (Engelsche Kerk, Begijnehof). Op Stillen Zaterdag, 2G Maart a.s., om drie uur wordt do officieele openingssamen komst gehouden van dc alle Dag-Kerk to Amsterdam, waar uls sprekers bet woord hopen te voeren Ds. D. E. Boeke, voorzitter de heer Mr W. J. H. Dons (lid van het comité), Ds. L. D. Post, Ds, A. J. P. Boeke van Schoorl en de bèer H. M. van Kosten, secretaris. Op Dinsdag 29 Maart vangen dan de ge wono samenkomsten aan. 12—12.15 middag stilte voor den Vrede en 11.15 Wijdings stonde met toespraak. Dagelijks is dan de kerk van 12—2 ge- "Dpènfl:"'"v~- Wat een zeer bevoegd autoriteit" uit Oostenrijk erover weet mede te deelen „Een zeer bevoegd autoriteit" in Oosten rijk heeft aon do Maasbode oenlgc inlich tingen verschaft over prof. dr. Ude. Wc go- ven er hier enkele, waarvoor we do ver- antwoordelgkheid natuurlijk laten voor den zogsman van bet R.K. blad. Het sproekverbod word in Octobor 1929 al tegen prof. dr. Udc uitgevaardigd. „Het geval, dal tot dit verbod aanleiding gaf, was zóó ernstig, dat do bisschop tege lijkertijd zijn theologanten verbood, de col leges van dr. Ode, die aan de- theologische faculteit te Graz dogmatiek doceert, bij te wonen. Sindsdien bestaat de ongewone toestand, dat een professor in de dogmatiek voor lee- ge banken zijn lecraarsambt uitoefent, wijl zijn bisschop de overtuiging koestert, dat om redenen van kerkelijke discipline de opleiding van de jonge geestelijkheid aan don invloed van dezen priester moet ont trokken worden. Dit verbod was volstrekt niet het eerste, waartoe do kerkelijke «--verheden van prof. dr. Ude zich genoopt zagon. Reeds vorst bisschop dr. Schuster, do voorganger van den tegenwoordigen ordinarius van hot diocees Seckau, richtte herhaaldelijk tegen Jr. Ude wegens zijn grenzoloozo overdrij ving in woord en geschrift waarschuwin gen en vermaningen en legde hem ten slotte een spreekverbod op. Herhaaldelijk werden tegen Ude's ge schriften door verschillende ordinariaten bedenkingen geuit. Beroepen, die Ude to- ?en de hem opgelegde disciplinaire beslis singen tot Rome richtte, blevon zonder uit zondering zonder resultaat Waarin zijn de redenen gelegen voor de maatregelen, die prof. dr. Ude zlcb 6teeds weer, niet tot rede en inkeer gebracht door ajlo vermaningen en droeve ervaringen, op den hals gehaald heeft? Zijn wetenschappelijke bekwaamheid en prestaties hij is viermaal doctor: in de theologie, do philosofie, de natuurweten schappen en de staatswetenschappen cn heeft ook in de medicijnen gestudeerd hebben steeds achting in'gcbóezerad. Zijn priesterlijke ascese, zijn onvermoei de werklust, zijn geestdriftige toewijding aan dc door hem als nastrevenswaardig erkende idealen, zijn allen lof waardig. Een vurig spreker als hij is en een iet wat theatrale verschijning* welke als de belichaming van zijn aireetische leeringen aandoet, Wérd hij vaak in dc tallooze dag bladartikelen, welke zich met zijn rcbelsch optreden bezig hielden, als een „Oosten- rij ksche Savonarola" betiteld. Zijn reb.ellisme is oen mateloos, voor geen realiteit en autoriteit terugdeinzend extremisme, dat een heel complex van so ciale en zedelijke leerstellingen heeft op getrokken, die met de katholieke pastoraal en de kerkelijke practijk op niet weinige punten in strijd zijn gekomen." Hierna wordt verteld, dat Ude's optre den in de universiteit van Graz begon met een hartstochtelijke openbare polemiek ter verdediging van de invoering van onge- gisten wijn in het H. Misoffer. Bij de verkiezingen voor den Nationalen Raad in 1927 trad dr. Ude op als verkio- zingscandidaat, waarbij hij de depreciatie van den Oóstónrijkschèn kroon „een im- rnoreelen roof" noemde. Het is echter niet lot een stemming over do candidatuur van dr. Ude gekomen, daar hij verzuimd had de kanoniek voorgeschreven goedkeuring voor zijn politiek optreden te verkrijgen: hierdoor was hij ten laatste gedwongen van zijn deelneming aan dc verkiezingen af te zien. Dc crisis bereikte haar hoogtepunt, toen in 1929 de intiemste vriend van dr. Ude, dc schrijver Miller von Aichholz, een reeks artikelen publiceerde, getiteld: „De on waardige Communie. Twaalf studies over het ontvangen van het Sacrament der biecht en van bet H. Sacrament des Al taars". In deze studies werden de leerstel lingen van dr. Ude in een nog aangedikten vorm uiteengezet en werd beweerd, dat Oosten rij ksche bisschoppen, ka tholieke a f ge vaardigden, vele priesters en katholieke leeken in den regel onwaardig communi ceerden, omdat zij dóór goedkeuring of toe lating rnet de „schuld van hot valuta.be- drog" waren belast en „banknotcnverval- sching" tot berooving van dc armen en onmondigon steunden. Vorst-nisschop dr. Pawlikowski eischte :n een onderhoud, waartoo hij op 26 Octo ber 1929 professor dr. Ude had. uitgenoo- digd een duidelijke verklaring, of deze de oublicatics van zijn vriend onderschreef. Dit onderhoud, dat een zeer bewogen verloop had, tijdens hetwelk de vorstbis schop ernstige aantijgingen van dr. Udc togen den toenmaligen nuntius en tegen- vvoordigen staatssecretaris kardinaal Pa celli, moest terugwijzen, bleef zonder re sultaat. Toen daarop in een liberaal blad op grond van aanteekeningon van prof. Ude de vorst bisschop verdacht werd gemaakt, dat deze zijn kerkelijk ambt had misbruikt om door zijn optreden te^on dr. Ude politieke be langen, 'namelijk die van de Christelijk- sociale partij van Oostenrijk, te dienen, tra den alle disciplinaire maatregelen der ker kelijke autoriteiten, welke thans nog on veranderd van kracht zijn, in werking. GEVOLGEN VAN EEN STEEKPARTIJ. Voorwaardelijke vorcordeeLing Rotterdam, 22 Maart De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 45-jarigcn slager N. P. S., gedetineerd, die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van poging tot doodslag.. Verdachte, die reeds eerder als oen wildeman is op /etreden, waarbij de politie toen een ware belegering heeft moeten voeren cn ver scheidene malen heeft moeten schieten om hem in handen tc krijgen, had in Februari den colporteur J. A. Kloon, op wicn hij te recht verstoord was, voor diens woning aan dc Schevéningschestraat opgewacht en hem toen met een mes aangevallen. Hij is er daarbij in geslaagd don man in dc rech teronderarm te stoken. De politie is er aan to pas moeten komen óm de vechtenden te ïcheidcn. De rechtbank veroordócldo hem tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Een voorloopige commissibe; noemd tot stichting eener Hollandsche afdeeling 's-Gravenhage, 23 Maart Hedenmor gen had onder voorzitterschap van don stichter der Pan-Europa Unie, graaf R. N. Coudcnhove-Kalergi, een vergadering plaats van een voorloopige commissie om te ko men tot stichting van een Hollandsche af deeling der Pan-Europa Unie. Aanwezig waren o.a. Z Exc. dr. J. Th. de Visser, mr. R. J. H. Patijn, mr. B. C. J. Le der en anderen. Graaf Coudenhove gaf een uiteenzetting van het doel der Pan-Europa Unie, waarin hij er op wees, dat het doel dezer Unlo in de eerste plaats is het voorkomen van oor log in Europa; in de tweede plaats de bevestiging der Europeesche cultuur tegenover Rusland, waartoe het noodzakelijk is, dat Europa een eenheid is. Doel hiervan moet zijn een vredespolitiek te voeren ten opzichte van de sovjetunie. In de derde plaats is het doel der Pan- Europa Unie het bevorderen der vorming van groote economische eenheden, waartoe de economische eenheid dringt Graaf Coudenhove legde don nadruk op do wenscheltjkheid van samenwerking met Engeland, dat door zijn verband met de dominions niet tot de Pan-Europa Uni^ zal kunnen toetreden, doch ten nauwste hier mede zal samenwerken'. Ook de samenwerking met den Volkom bond, die alle volken ter wereld moet om spannen; zal een zeer nauwe kunnen zijn. Pan-Europa zal hiervan een intcgreorcnd deel uitmaken. Na deze uiteenzetting verklaarde de heer Coudenhove KaJergi, dat Pan-Europa bo ven dc partijen staat en dat reeds de sa menwerking van leidende persoonlijkheden' van alle partijen en alle godsdienstige richtingen in verschillende landen verkre gen is. Ten slotte werd overgegaan tot do ver kiezing van een voorloopig comité, waarin gekozen werden de volgende heeren: dr. J. Th. do Visser, Den Hang; mr. R. J. Patijn, Den Haag; mr. B. C. J. Loder, Den Haag; D. G. van Beuningen, Rotterdam: A. Pier- son, Amsterdam; mr. D. C.ronn do Iongh, Amsterdam; mr. J. Bicrens de Haan, Haar lem. Bovendien behooren tot het eere-co- mité de hoeren dr. H. Colljn, Den Haag; dr. C. J. K. van Aalst, Amsterdam; dr. A. Philips, Eindhoven; T. van Weideren baron Rengers; ir. J. A. Kalff. Amsterdam; Ir. W. H. van Leeuwen, Delft: mr. G. Vissering, Bloemendanl. Het comité heeft de opdracht gekregen om zich verder uit te breiden en belang stellenden uit het heele land uit tc noodi- gen toe te treden. 1 Met het algemeen secretariaat voor Ne derland heeft zich belast: mr. J. Bierons dc Haan, Nassauplein 5, Haarlem, waar men zich voor hot lidmaatschap kan opgeven en met wicn correspondentie gevoerd kan worden. DE HELDRING-GESTICHTEN. Drie gedenkdagen. Herden- kinrs-comilé gevormd. Dit jaar is voor de Hejdring-gestichten een bijzonder gedenkwaardig jaar. Twee dier gestichten, het Magdalcna huis en dc oplei dingshuizen, zullen dan 50 jaar en het ge sticht Talitha Kumi 75 jaar hebben bestaan. Voor deze stichtingen, die 'n nationaal be lang van den eersten rang dienen, heeft zich een comité gevormd, waarin zitting hebben: Dr. J. Th. de Visser, voorzitter: Jhr. Mr. W. C. Quarles van Ufford, onder voorzitter; Mr. J. H. Kessler Augz., secrota- ris-penningmeoster, Koningskado 23. 's-Gra venhage. (Postgirorekening No. 194410 ten name van den secretaris-penningmeester Herdenkings-Comité Heldring-Gestichten) W. Wagenaar, 2e secretaris; Mevr. I). I. Da Costa—Van den Bergh, Mr. A. de Graaf Me). O. Heldring, Movr. de Wed. J. D. van Romondt VisBaronesse Quarles de Quar les en mevr. M. A. Schochvan der Wyck met het doel het bestuur een geschenk in geld aan te bieden, zoowel om het bestaande in stand to houden als om voor het nieuwe het bestaan mogelijk te maken en aldus do groote zorgen voor hot Bestuur, voor in «■leze moeilijke tijden, cenigermatc te ver lichten. H.M. de Koningin Moeder heeft zich be reid verklaard als Beschermvrouwe van het Hcrdenkings«*omitë op te"treden en schonk een belangrijke gift. Voorts, heeft zich uit vooraanstaande mannen in ons land een F.eré-Comité ge vormd en is voor heel het land een uitvoe rig Comité van aanbeveling samengesteld CONSULAIRE DIENST. Bij K.B. is de heer Gino Berri erkend en toegelaten als consul van Italië te Rotter dam. voor de provinciën Zuid «Holland, Zee land, Noordbrabant en Limburg, Die zijn verloofde „Ijskoud aan riemen zou snijden" 'a-G ra v e n h a g c, 23 Maart In don mor een van 4 Januari j.l. tc ongeveer elf uur, vervoegde zich aan het porceol Eiklaan 71 tc Rijswijk de 25-jarlge expoditieknocht E. F. B.. wonende alhier, die do 18-jarigo dienstbode M. G. Hcutzepcpor, met wie hij verloofd geweest is, wenschtc te spreken. Hot meisje, dat B. aanvankelijk niet ont vangen wilde, kwam naar de deur. omdat B. voorgaf, door haar moeder gezonden te zijn. Daarna stelde B. voor, de verloving weer voort te zotten, doch hot molsje, wier vader tegen doze verbintenis was, omdat B. zoo goed als niet werkto, zeido, zulks niet van plan to zijn, alvorens hij geregeld werk zou bobben. Daarop bracht hij haar mot oen scheermes eenige sneden over het gezicht en dc rechtorhand toe. Op het hulpgeroep van het meisje sloeg B. op de vlucht. Nadat oen noodverband was gelegd, werd zij naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. De dader, die inmiddels in een perceel aan de Esch- doornstraat gevlucht was, doch door don zoon des huizes was nageloopon, word ge arresteerd. Verdacht van poging tot moord. subs, zware mishandeling, heeft B. gisteren voor de rechtbank terecht gestaan. De getuigen-deskundigo, dr. Schoemaker. verklaarde dat het meisje zeer ernstige wonden aan wang en neus had opgeloopen, o. a. een snede van 10 c.M. long, welke won den echter goed genezen waren. Het gestoken meisje zeide, ongevoer een maand met B. verloofd te zijn geweest. Ver dachte, die in hoogo mate jalocrsch bleek, verbood haar naar andere jongens te kijken en had haar zelfs toegevoegd: „je weet wat je lot is. als je naar anderen kijkt." Op den bewusten morgen was B. bij haar gekomen, naar hij voorgaf met eon boodschap van haar moeder, met bovenvermeld gevolg. De verdachte ontkende, het meisje te hebben willen dooden. Mij zeide, dat hij nog kort geleden voor haar een cadeau had ge kocht van twintig gulden, terwijl hij zelf zonder kleeren liep. De vader van het slachtoffer verklaarde, zijn dochter verderen omgang mot B. te hebben ontraden. Getuige kon zich niet vercenigen met de wijze, waarop zijn dochter door den jongen geliefkoosd werd. Er zat iets venijnigs in. De moeder légde gelijkluidende verkla ringen af en bevestigde dat B. erg jalocrsch cn achterdochtig was. Tegen getuige had B. gezegd, dat, als het meisje het engagement zou afmaken, hij baar „ijskoud aan riemen zou snijden." Nadat de familie gezamenlijk een bioscoopvoorstelling had bijgewoond, wérd besloten, dat het met de verhouding uit moest zijn. Getuige trad daarbij als woord voerster op en verdachte zou haar toen ge zegd hebben: „je hebt gelijk." Get wist niet, dat B. met een scheermes op zak liep. Daarna werd de bewoonster van hot per ceel aan de Eiklaan gehoord, die verklaar de, dat B. op den bewusten morgen aan huis is gekomen om de dienstbode te spre ken. Kort daarna hooft getuige een gil ge hoord. Tijdens het verhoor door den president erkende verdachte, erg jaloersch te zijn ge weest. cn hij verklaarde, dat het meisje, dit wetende, hem dikwijls plaagde, door naar andere mannon te kijken. Op een vraag van den president zeide B., dat hij het scheermes bij zicb droeg om zich tegen een kapper, dien hij van een liefdes betrekking rnet zijn meisje verdacht, te ver dedigen. Hij ontkende het meisjo te hebben willen dooden, doch toen hem de deur voor den, neus werd dichtgesmeten, was hij, mede als gevolg van een hevige kiespijn, buiten zich zelf geraakt Het O. M., waargenomen door mr. Blok, vestigde de aandacht op vroegore uitingen van verdachte tegen het meisje over wat gebeuren zou als de verloving zou worden afgebroken. Spr. wees op de tegenstrijdige verklaringen van B. met betrekking tot het scheermes. De door de getuigen afgelegde verklaringen achtte spreker in alle opzich ten geloofwaardig. Na de toedracht der fei ten te hebben geschetst, concludeerde de of ficier tot schuldigverklaring van B. van poging tot moord cn vroeg zijn veroordee ling tot 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. E. Moresco wees op de omstandighe den, waardoor verdachte tot zijn daad was gekomen en pleitte uiterste clementie. Vonnis 5 April JACK DIAMOND HERL-EEFD Rotterdam, 22 Maart Dc 26-jarige tuinder H. F., die geprobeerd had den koop man J. A. Vonk een bedrog van ƒ500 af te persen door hem twee dreigbrieven te zen den, die onderteekend waren mot: secre taris van de vcréeniging Jack Diamond, welke poging echter niet gelukt, was, door dat de koopman de politie waarschuwde, die F. aanhield, toen deze aan de kiosk het antwoord op zijn dreigbrief in ontvangst kwam nemen, werd door de Rotterdam sche rechtbank heden vrijgesproken, aan- Tczien niet bewezen werd geacht dat in de brieven mot geweld was gedreigd. DE MIJNENI EGGEP PRINS VAN ORANJE. Blijkens een bij het Departement van Defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. „Prins van Oranje" Dinsdag van Tunis.ver trokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9