Afdruk uitsluitend voor geabonneerden. Plaatsing sluit accoordbevinding met do leveringsvoorwaarden In. Alle rechten Vereenigde Persbureaux. HET PAASCHEI- DE KNIPPATRONENDIENST. Reeds in den eersten tijd van het Christendom gold het ei als het teeken der vruchtbaarheid, en bij het ver- deelen der eieren zeide men „Resur- rexil" hetgeen beteekent „Hij is op gestaan!" Eerst na het uitspreken dezer woorden wenschte men elkan der een goed Paaschfeest. De gewoonte om de eieren te kleu ren en te beschilderen en in het algemeen om eieren als geschenk te geven, dateert al van de vroegste lijden. In enkele landen werden er zeer kostbare eieren gemaakt, zelts van goud of zilver en met steenen. of ge kleurd email ingelegd, die zelfs vaak met waardevolle proeven van juwe lierskunst éevuld waren. In de middeleeuwen moest men met Paschen een klein stukje van de schaal van het ei mee inslikken, om gevrijwaard te ziin tegen de z g. zwarte kunst. Reeds in de twaalfde eeuw bracht men eieren naar de gees- telökeo om ze te laten wilden, opdat zij heilzaam zouden werken. Zoo o a. brachten de peetouders voor het kind een gewiid ei mede, waardoor het tanden krijgen gemnk- ke'i'ker en zonder piin zou geschieden De landman begroef een ei in zijn velden, opdat de oogst overvloedig zou worden, of wel hij stampte de schaal van een ei fiin, en vermenrfde deze met het zaad. hetwelk hij over zijn akkers wi'de strooien. Fen ander tof het gr''ze verleden hehoorend gebruik was, dat men b!: het bouwen van een huis een ei liet inmetselen. Stond het huis er reeds, dan werd onder de balken van den zolder een ei neergelegd, dat de be woners tegen ziekte zou behoeden. DE PASSIEBLOEM. De passiebloem is de bekendste en meest geliefde Paaschbloem en werd omstreeks de 7e eeuw naar Europa gebracht. Zij groeide oorspronkelijk in de Zuid-Amerikaansche oerwouden, van waar zij onder den naam van Ameri- kaansche Clematis naar Rome werd gebracht, waar de eigenaardige bloe men dezer plant groote belangstelling wekten. Men zag in de bloemen een gelijke nis met de martelwerktuigen van Christus, waardoor het een bloem van symbolische beleekenis werd. De drie stampers van de bloem stelden dan de spijkers voor, de harenkrans den doornenkroon, de ranken de geesels, de vijf helmknopjes de vijf wonden, enz. De verschillende soorten dezer plant geven smakelijke vruchten, die deels aan granaatappels, deels aan meloe nen doen denken, en vooral in Zuid- Amerika veel gegeten worden. Deze zuidelijke plant gedijt vooral op warme en beschutte plaatsen, maar moet tegen den herfst goed in gepakt worden, opdat de vorst geen schade kan aanrichten. Buitengewoon mooi is de Passie bloem als decoratieve kamerversie ring. GEKI.EEDE MEISJESJURK. VOOR DE HUISVROUW. Het bestellen van patronen. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeelde japon zelf wenschen te maken of door de nar:ster willen laten vervaardigen, kunnen het hier voor benoodigde patroon in de malen 4250 het vlugst en billijkst bestellen door overschrijving van een bedrag van 68 cent op postrekening 191919 ten name van den „Knippalronendienst" te 's-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwis sel worden gezonden aan de Redac trice van den ..Knippatronendienst", Muzenstraat 5B te '-Gravenhage. Patronen in de maten 40 en 52 en van afwijkende speciaal opgegeven maten kosten evenals de patronen van mantels en manteljaponnen 88 cent. Wij verzoeken onze lezeressen vriendelijk vooral niet te vergeten om de maat van het gewenschle model tegelijk met het nummer op het giro- of poslwisselslrookje te vermelden. o ZEER MODERNE JAPON. Deze jurk is meer geschikt voor grootere meisjes van 12 14 jaar, die meestal de maten 38 en 40 hebben, j Hij wordt gemaakt van gewerkt fluweel of crêpe de chine en heeft als eenige garneering een effen bies langs de hals en een volant, die langs het V-vormig geknipte lijfje 1 j opt. terwijl het rokje klokkend is; blousemouw met dezelfde stof als de overige garneering. Men kan dit jurkje evengoed van effen materiaal maken en wel zóó, dat alleen hals en manchetjes van afste kende kleur zijn. o— DE NIEUWE LENTEHOEDEN. De nieuwe voorjaarshoedjes zijn er weer. De allerlaatste modellen munten uit door bevalligheid. Heel aardig is de garneering met bloemen, die geluk kig de veerenmode geheel en al ver drongen heeft! Hier volgt de beschrijving: 1). Zwarte hoed van fijn Milaansch Zoodra het weer het maar eenigs- zins mogelijk maakt, late men de kin deren buiten spelen, daar èn de af- wasschingen, èn de lucht, èn de zon de bloedcirculatie beter regelen; ook lichte gymnastiek is zeer goed. Te lange wandelingen moeten vermeden worden, omdat de zenuwen van hel oververmoeide kind dan te zeer ge prikkeld worden. Arbeid en ontspanning moeten in het kinderleven op juiste wijze samen gaan, terwijl de ouders er vooral tegen moeten waken, dat in het bijzijn van het kind over zijn nerveusiteil ge sproken wordt. In vele gezinnen is het tegenwoor dig gewoonte geworden, om van een aantal jonge mannen uit de dorps kerk gebracht naar het open veld, waar de stroopop opgesteld was. Vrouwen en meisjes mochten niet in de nabijheid der brandende pop komen en twee jonge mannen moesten ge durende de nacht de gloeiende asch bewaken, en bij het opgaan der zon verzamelen en in een naburig riviertje of slootje werpen. De gelukkige, die den brand blusch- te, werd op Paaschmorgen met rood gekleurde eieren begiftigd. Het gebruik dat de kerkklokken van Witte Donderdag tot Paschen niet luiden en in plaats daarvan ratels ge bruikt werden, bracht de jeugd op het platte land er toe om zooveel mogeli|k lawaai met deze ralels te maken, terwij! zij door de dorpsstraten hepen en van huis lot huis een bekend versje opdreunden, en niet weggingen, alvorens zij van de betrokken bewo ners een of meer eieren hadden ge kregen. In het dorpje Kelbra heerscht nog een bijzonder eigenaardig gebruik; daar wordt op Palmzondag een z.g. „Liefdesmarkt" gehouden. Een jonge man treedt op als Marktmeester en „verhandelt" de jonge mannen en meisjes, waarna de „verhandelde paren" een gezamenlijke wandeling door de omstreken maken, terwijl in Hessen om de zeven jaren de dorps meisjes worden „geveild", en de in gekomen gelden dienen om de kosten van de grootsch oDgezelte „ridder- dans" op tweeden Paeschdag te dek ken. Ook hier te lande zien wij nog in verschillende streken, meest op het hoogste punt in de omgeving de Paaschvuren ontstoken, hetgeen aan groot en klein spannende oogenblik- ken geeft. Staat men b.v. op de hoogste pun ten in de omgeving van Nijmegen, dan ziet men 's avonds op verschillende punten de Paaschvuren oplaaien, het geen zeer zeker een fantastische aan blik vormt. slroo met een wit lint. Model Suzanne Talbot. 2). Hoedje van beige Angorastroo met een lint in Nassau blauw. Model Jean Patou. 3). Bruine hoed van Italiaansch slroo met beige bloemen. Model Lewis. 4). Marineblauwe hoed van glim mend neorastroo met een eenvoudige versiering van lint en veertjes. Model Rose Descat. 5). Breedgerande hoed van bruin Italiaansch stroo met gele bloemen Model Mado. NERVEUSITEIT BIJ KINDEREN. De toenemende nerveusiteit bij jonge kinderen verdient van de zijde van ouders en opvoeders zeer zeker wel de noodige aandacht. Men moet er zich niet afmaken met een; „het is nu eenmaal een nerveus kind", maar men is niet verantwoord, indien men niet alles in het werk stelt om te trachten de zenuwen van het kind sterker te maken. In de eerste plaats is eenvoudige degelijke voeding noodig, die het kind iederen dag op dezelfde tijd tot zich moet nemen, liefst in het middaguur de hoofdmaaltijd. De voeding moet in hoofdzaak bestaan uit groenten, vooral bladgroenten, fruit, weinig of geen vleesch, verder brood, compote, melk in niet te groote hoeveelheden en enkele malen per week een ei, aard appelen, enz. Vanzelfsprekend is, dat men sterk gekruide spijzen vermijdt, evenals „melk koffie", zooals meermalen ge beurt om de melk een ander kleurtje te geven. Verder is het goed, dat nerveuse kinderen, die vaak moeilijk inslapen, een lauwe afwassching krijgen vóór zij naar bed gaan, en ééns of tweemaal per week een warm bad. <777^ Deze moderne japon is bijzondet geschikt voor wandeljapon; het jakje heeft raglan mouwen en is hoog aan de hals gesloten, terwijl een das in vroolijke moderne kleuren in twee einden afhangt. De sluiting op zijde heeft bij de hals twee knoopen en knoopsgaten, evenals aan de onderzijde; een smal ceintuur tje om het middel maakt het geheel af, terwijl de mouw eenigszins wijd uitloopt. 's morgens vroeg lot 's avonds laat de radio aan te zetten; ook dit werkt op den duur vermoeiend in op de zenuwen van het kind, al denken de ouders dat het er wel aan went. Op hoeveel ouderen werkt het voortdurend hooren van vaak „kei harde" muziek niet buitengewoon enerveerend, laat staan op het zooveel gevoeliger jonge kind. Alle opwindend uitgaan, waarondet wij ook verstaan het medenemen van kinderen naar bioscopen, werkt tunesl op hun zenuwen. Trekt op de vrije middagen met uw kinderen naar buiten en laat hen naar hartelust spelen en stoeien; ze komen thuis met een flinke eetlust en slapen straks heerlijk. Nieuwe schoenen Nieuwe- of pas gezoolde schoenen, die te glad zijn, zoodat men kans heeft uit te glijden, wrijft men met grof schuurpapier af; de zolen worden een weinig ruwer en men kan zonder ge vaar voor uitglijden loopen. DE LENTE IS ER. De lente is er weer, en daarm»de een keur van nieuwe japonnen! Wij beelden hier eenige van de nieuwste ontwerpen af! Voorjaarsmantel. Lange mantel met bolero- vormige voorpanden en revers; in de taille aan sluitend, kleedt dit model zeer af. Aan de zijpanden zijn klokkende stukken aangebracht om de noodige onderwijdte te verkrijgen. OUDE PAASCHGEBRUIKEN. Op vele plaatsen in Duitschland wordt 's Zaterdagsavonds vóór Paschen de „Paaschman" verbrand, die oor spronkelijk een zinnebeeld van den winter was. Jonge mannen maakten met elkan der een pop van een houten geraamte, omwikkelden deze en plaatsten hem met stroo op een verhooging buiten op het veld; hier omheen werden in een kring stokken in den grond ge stoken, waarbuiten de jongelieden, die allen boven de achttien jaren moesten zijn, zich opstelden. Na het aansteken van een gewijde kaars, liepen zij driemaal om de afge paalde kring, waarna zij op een gegeven signaal van den hoofdman op den Paaschman toeliepen. Hij, die het eerst bij de pop was, mocht hem aansteken, terwijl de vlammen van dit Paaschvuur ver in den omtrek te zien waren. In andere streken stelde de stroo pop Judas voor, en werd het „Judas vuur" ontstoken. Het vuur werd door Wandeljapon. Wandeljapon met kort aansluitend manteltje, dat op taille-lijn met twee knoopen sluit; vanaf het middel vallen vier smalle aansluitende volants over de heup, omliggend kraag je met volants van ge bloemde crêpe de chine. Crêpe de chine japon. Dit flatteuse japonne,:e is van gemoesd crêpe de chine en kleedt door het diagonaalsgewijze inge zette voorpand zeer goed voor gezette figuren. Over de bovenarm valt een volantvermig mouwtje, ter wijl vanaf de taille even eens een volant over de heupen valt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18